BÜÏTKMLAND "BIN N E N J.IA N D~ Binnenlandsch Nieuws. Orde en Arbeid. Handel en Nijverheid Landbouw en Visschefij Korfe Berichten. ioor een bijzo: deren zi gen Gods een geest ran Gebed an Arbeidzaamheid en van Spaar- .aaraln id kom n over het Katholieke volles- teel van ,1-jae b iendc lm douwen en moge iet Uvvto Doorluchtige Hoogwaardigheid ge geven zijnd?.-;rv i nog do gelukkige getuige •e "zijn. Met deze woorden open ik dc algemcene 'epgadcring van dezen achtsten Dioccsanen Katholiek udag. jt Nadat liet applaus, lat op deze rede volgde was weggestorven, deed de heer Heerkens Thijssen- rnedadceling van de volgende ie 'graimnen. die waren verzon den: Aan Z. H. den Paus. De Katholieken in her Bisdom Haarlem, vcreeirigd ir.e, hun Bisschop, in vergadering te Leiden, biecen Uwe Heiligheid hunne kinderlijke liefde cnsmcéken zegen af. Aan II. M. de Koningin. Talrijke Ka.holicÜeu van het Bisdom Haarlem, me hun Bisschop vergaderd, op oen Katholiekendag te Leiden, brengen Uwe Majesteit eerbiedige hulde met verze kering van onwankclbaren trouw. Staande werden nu eenige strephen ge zongen uit het Wilhelmus van Nassomve". een magnifieke betuiging van aanhanke lijkheid nan.oils gclieij Oraóiehuiis. De heer A. H. Boekraad, secretaris van het uitvoerend comité, deelde mede dat alle eonc'usigs ongewijzigd waren aangenomen. En dan was aan de orde het groote mo ment van deze vergadering: de rode van pater Jac.. vuil Ginneken S. J„ die zcu sa menvatten de ou den Katholiekendag" be handelde punten: gebed, arbeid en spaar zaamheid. Dat was heerlijk-! A's een athleet stond hij ciaar. onze groote Nederlander, niet zijn karakteristieken, zijn gebruinden tint. zijn gitzwarte lange lokken, a s een athleet. die wel de heele maatschappij al- leeu op zijn breede, vierkante schouders zou willen en kunnen schragen, als een heraut, die het allen menechen wei in de «oren zon willen klaroenen, dat iidA werkt, wie niet werkt met God. In stoere, levendige taal onderstreepend hier eri dear een krachtig woord met een sprekend ge baar, was de rede van dezen grooten taal kenner als een bloemtuil van taalrijkdom van onvergelijkelijke schoonheid. De toe hoorders waren stil. stil van innerlijke ge nieting en maar zoo nu en dan klaterde de geestdrift als een waterval op en steeg het handgeklap tot een jubel telkens weer. Het was een schitterende redevoering. Gebed, arbeid, spaarzaamheid, zeide spr., zijn de trits van deugden, waarop de Ka tholieken van het Bisdo-m Haarlem zich in het komend jaar zullen toeleggen. Telken iare moet de koers- bepaald wor den, dien wij nemen zullen, en hardop moet zulks verklaard worden, langs deii openbaren weg. Het drievoudig parool voor de toekomst zal zijn: werken, sparen en bidden. Achtereenvolgens gaat spr. deze drie za ken behandelen. Werken is altijd te leven op spannende veer kracht -en kiaar te staan. Het is kunnen en wil len. Het is nooit voornamelijk handenarbeid, no: innerlijk willen. Willen wij bewijzen, dat ®ns geloof onzen wil veerkrachtig maakt, dan moeten wij ons fiere optreden van de November- week blijven handhaven 'en zoo dc vreedzame ontwikkeling willen van 'welvaart en maatschap pij. Allen moeten wij samen vormen het cenc mystieke lichaam van Christus, zooals St. kan- lus het uitdrukt. Het eene deel mag niet aan "het andere worden opgeofferd. Allen moeten zich inspannen en dan zuilen allen gelukkig zijn. Geen gelukkiger menschen dan dc stoere wer kers. Is men hiij te moede, de arbeid zal het bes to middel zijn om de blijheid blijvend te ma ken. Werken geeft blijheid. En nu de socialisten ■net 'hangende lippen,arbeidsschuvvheid tooiren, poefen wij toonen, dat Christus niet gelogen leeft, toen hij zeide: „Komt allen tol Mij, die oelast en beladen zijt, want Mijn juk is zoet 'en Mijn iast is licht." Na'een schitterende ode aan den arbeid, door spr. zelf gedicht, ging spr. voort, dat werken alleen niet genoeg is. Er moet ook gespaard wor den. Sparen is een Hollandsche deugd; wij wa ren er in het buitenland beroemd om en de deugd van spaarzaamheid wordt geroemd in tal van spreekwoorden en gezegden. Maar cok daarvan komen in dun laatsten tijd berichten dat de spaarzaamheid bij velen in .alle kringen te wenschen overlaat. E11 toch blijft nog altijd waar het evangeliewoord, dat iict moeilijker is voor een rijke in den hemel te komen, dan voor een kameel door het oog van een naald te kruL pen. 't Is noodig, dat met de talenten door God gegeven gewoekerd wordt. liet zijn die talenten, die elk een nieuwe talent bijdroegen, die de Christelijke beschaving zoo'n greote vlucht deden nemen, grooter dan een Indische, Mo'nam- medaansche of andere beschavingen. Als type van spaarzaamheid en woekeren met talenten noemde spr. den H. Bcrnulphus, wiens geschie denis is verhaald door onzen dr.Nuyens, die zelf een voorbeeld is van nijvere werkzaamheid 'en woeker met de hem gegeven talenten. Maar wij behoeven niet te werken en te spa- ven alleen, verlaten als een groepje weesjongens op '11 station. Daarboven woont een Vader, die ons wil en zal heipen. Velen hebben van bidden een verkeerd begrip. Zij denken dat het is rozen hoedjes aframmelen Zondags in de kerk. Het is bet deemoedig verkeer met God, elke zaak met God overleggen, vragen; Vader wat wilt gij dat uw kind doet in dit of dat geval, een gesprek van vader tot kind', van kind tot vader, een in tiem verkeer met God, een rythme van men- chelijfoen geest in goddclij-ken geest. 'Vondel heeTt het begrepen, toen bij zeide: „Alleen die in deemoed wordt herboren, Wordt vor.r Gode uitverkoren." Eiken dag dienen wij ons tot God op te hef- en, en niet aileen eiken dag, maar den geheelen uag. V ie drie ed 'twintig en een half uur leeft, dsof hij voor zichzelf leeft, zal het niet lukken het 48ste half uur tot God te bidden. Zoo'11 ge- bei is. zeea's Abt. Kuyper het eens teekenend uitdrukte, als een vlag op een modderschuit. Den geheelen dag moeten wij tot Gd bidden, dan wordt het bidden een genoegen, een ontspan ning. De Hollander houdt van waarheid: laten wij dia echt Hollandsche deugd betrachten in liet ge bed. En wil men weer een toonbeeld uit 'de Hollandsche geschiedenis, dan wijst spr. op Tho mas k Kempis' navolging, waarvan het derde boek geheel gaat over het gesprek tusschen den Heer en dan servus, den dienaar. Konden wij all'en bidden, zooals Thomas dat doet in zijn Navolging, de geheele wereld zou er den weer omstuit van voelen. In een kostelijke peroratie vatte hij de beoe fening der drie deugden: bidden, werken «n sparen, nog eens samen, als de middelen, die onze wankelende maatschappij kunnen helpen. Een klaterend applaus, waaraan schier geen einde-kwam, barstte los, toen pater van Ginn&- ken zijn rede besloot. Mr. Heerkens Thijssen dankte hartelijk en zijn .verzoek aan- de vergadering, of hij dien c'ank namens allen bracht vond warmen weer klank in een langdurig gejuich. En. na de rede van pater van Ginneken sprak Mgr. zelf. Even trad hij naar voren, en met de hem eigen 'v aardigheid 'en soberheid, sprak hij zijn vader lijk woord, hier en daar den klemtoon leggend op een belangrijk punt, dan weer met een vrien delijk lachje een schalksche opmerking onder streepend. Gaarne voldoe ik aldus Mgr. aan het verzoek van uwen voorzitter, hier een enkel woord tot u te spreken. Dat woord zal een woord zijn van hartelijken dank voor de schit terende wijze, waarop gij dezen dag tot een '.'.eerlijken Katholiekendag in mijn Bisdom hebt gemaakt. Mgr. wees er op, dat m'en zich had afgevraagd of de algemeene Katholiekendagen geen na.ledigen invloed zouden uitoefenen op de Diocesane. Het antwoord op die vraag is deze Leidsche Katholiekendag, volgens Mgr., en dat antwoord is schitterend. De dag is een heerlijke, talrijk bezochte en hopelijk ook vittchtbare Katholie kendag in dit Bisdom geweest. Mgr. vroeg de aandacht, der aanwezigen voor de herhaalde vermaningen, dezen dag geuit, oan da woorden om te zetten in daden. Als dat gebeurt, is ait in staat om zoo niet allen in hot Bisdom, dan toch 'zeker allen, hier tegenwoordig, tot heilig^,, te maken. Mgr. vroag vooral de aandacht voor het doorloopend gebed, met van tiiii tot tijd het rusten op de ihoogste toppen van hel gebed, de aanbidding. Dan zullen wij waar lijk heiligen norden. Hieraan wil Mgr. nog wat toevoegen. Bij d-e bcilLKndsli'Dig van het onderwerp sparen is niat vervuld een vrees, dié Mgr. koesterde, e n.l. dat sparen zoo dikwijls wereen- s-lvigdi wordit miet ©en vreemd, maar toch wel algemeen begrepen woord, met „pot ten." Als wii sparen, aldus Mgr.. dan moeten wil dat doen om te kunnen geven. Daarom doet het Mgr. genoegen, dat als voorbeeld gewezen is op den H. Bernnlphus. Alles wat d-eze heilige kreeg, alles wat hij bezat, besteedde hij aan de eer van God. tot het welzijn ook van den evennaaste. Wii moeten loeren van den heilige niet verkwistend te zijn. maar te sparen cun te geven. Mgr. zeide er reeds op gewezen te heb ben in Zijn jongste vastenmandement, maar wil er nu 1102: eens od wijzen, want er ontbreekt nog veel aan die mededeel zaamheid. juist ontbreekt die bii hen, die het meeste zouden kunnen geven. Mgr. wijst dan nog eens od de ontzettends ver antwoording-, die deze katholieken aan God zullen moeten g-even. wanneer zii in dit opzicht hun plicht niet doen. en besloot met cr op te wijzen dat wanneer wij doen zoo- als pater v. Ginneken het de vergadering- heeft voorgehouden: als wij werken zooals Petrus Canisius, sparen zooals de H. Ber- nulphus en goed bidden, wii heiligen wor den en zeker kunnen ziin dat tot ons ge zegd zullen worden de woorden: Ga binnen goede en getrouwe dienstknecht, omdat gij getrouw zijt geweest over weinig, zal ik u over veel aanstellen. Een roerend «ogenblik was het teen de vergadering-, na die vaderlijke woorden, in gejuich losbarstte. Dat was het, bewijs dat de vergadering waarlijk van plan was de woorden in daden om te zetten. Maar nog meer ontroerend was het, toen tie voorzitter aan Mgr. den bisschoppelij- keu zegen vroeg en de handen van den kerkvorst zegenend omhoog gingen, terwijl de honderden aanwezigen neerknielden. De heer Bram v. d. Stap met zijn mooi bariton-geluid gaf eenige oogenbükken van heerlijk kunstgenot, teen hii het Wijdings lied zong van Mgr. H. J. A. Lans en Roomsch lied van Jan v. Mekel. Wat wa-s dat laatste vooral mooi in deze omgeving! Dan was alweer hot slot gekomen. De voorzitter, de heer Heerkens Thiissen, gaf uiting aan zijn vreugde over 't welslagen van dezen dag. dankte allen, die tot het welslagen hadden mod eg werkt, dankte Mgr., dankte het Leidsche comité, vergat niansnd. Mgr. verliet de zaal in eerbiedige stilte, uitgeleid door de heeren Mr. Heerkens Thijssen en Mr. Tepe. Toen de voorzitter weer terug was, ver zocht hij allen, uit volle borst te zingen het lied: Aan u, 0 Koning der Eeuwen. Aan deze uitnoodigifig werd spontaan voldaan, zoodat de 8ste Katholiekendag een enthou siast en waardig slot tevens had. DE POOLSGH-RUSSiSCHE OORLOG, De Vredesonderhandelingen. Behalve Joffe, de leider van de Russische delegatie ter vredesconferentie te Riga, zal vermoedelijk ook Tsjitsjerin aan de onder handelingen deelnemen. Het Engetsche gezantschap te Riga heeft niet minder dan 28 hotelkamers voor En- gelsche journalisten doen reserveeren. het geen wel bewijst met welke 'belangstelling men in Engeland de ontwikkeling van het Poolsch-Rlssisch conflict volgt. DE TOESTAND iSÜ IERLAND. Een onder-minister voor Ierland. De Engelsche regeering heeft besloten een ondci-minister voor Ierland te benoe men met zetel le Belfast, wiens plicht zal wezen al je vraagstukken, de zes graaf schappen van Ulster betreffende, te behan delen. Eerlang zijn mededeelingen te verwach ten met betrekking tot de aanmonstering van goedgezinde burger die bereid zijn de overheid bii te staan. Een jeugdige hongerstaker. De correspondent der „Daliy News" te Cork Echreef dezer dagen, dat er onder degenen, die thans in de gevangenis te Cork de hongerkuur op zichzelven toepas sen, een.'gen zijn, wier schuld volstrekt niet is bewezen, en dat zich onder hen bevindt een knaap, Hennessy genaamd. Van oi'fi- cieele zijde wed beweerd, dat deze knaap beslist schuldig was als medeplichtige aan een aanslag op een voertuig, waarin zich soldaten hadden bevonden en dat hij han ger ging lijden, om daardoor aan berech ting te kunnen ontsnappen. Dit werd wel als het beste bewijs van ziin schuld aan gemerkt. Dezelfde correspondent meldt hans. .dat een spotdeisc-hende officieele conferentie is belegd over Hennessv en anderen, die mis schien onschuldig in dc gevangenis zijn en ook hóuser lijden. Aan die conferentie ne men hooggeplaatste poliiie-iuannen deel. Een krijgslist iter Sinn Feiners. Sinn Feiners, die. naar gemeld wordt, ais soldaten gekleed waren, ziin er gisteren 111 geslaagd aiie brievenmalen, die door een vlieg'luig naar de militairen te Bantry werden overgebracht, nabii die plaats buit te maken. De Sirni Feiners hadden een grooten witten kring gemaakt op een veld niet ver van het kwartier der militairen. De vliegers meenden, dat die kring dooi de militairen was aangebracht en wierpen, niets kwaads vermoedend, alle postzakken uit het vliegtuig in den kring. Vermomde Sinn Feintrs plaatsten de zakken snel in auto's, en reden weg in de richting van Kerry. Vat vau het leven van Me Swiney a lini ng; t. De correspondent der „Times" te Dublin seint dat hij in staat is mede te declen, dat veelbe lovende onderhandelingen over de oplossing der Iersche kwestie, die gevoerd word'en, misluk ken zuilen, wanneer men den Lord Mayor van Cork in de gevangenis zou laten sterven. Die onderhandelingen, op d'en grondslag van volledig Iersch zelfbestuur binnen het Britsche rijk, wer den gedurende dc laatste drie weken gevoerd tusschen eenige der meest vertrouwde leiders der gematigde en invloedrijke mannen in de rcpiiblikeinsche beweging. Iiet is ".mogelijk dat, bijaldien de onderhandelingen hun normaal ver loop zouden hebben gehad, binnen eenige dagen voorstellen aan Lloyd George zouden zijn voor gelegd. maar thans hebben de meest gematig de mannen verklaard dat niets kan gedaan wor den, zoo lang de Lord Mayor van Cork op den rand des doods in de Brixton-gevangenis ligt. De laatste k'ans op een oplossing op den voor- gcsteklen grondslag zal dan vernietigd worden. De beraadslagingen zijn in het geheim gevoerd, doch de zaak is beslist dringend geworden. De „Times" dringt op grond van het bovenstaande in een hoofdartikel aan op het in vrijheid stel len van den Lord Mayor. DF, RLJKS VERKIEZINGEN IN ZWEDEN. Volgens tot dusver ontvangen berichten, be haalden bij de Rijksdagverkieziiigen in Zweden de conservatieven 17 mandaten, waarvan zij er 6 gewonnen hebben. De twee boeren-organisaties behaalden 8 mandaten en hebben er twee ge wonnen. De liberalen verkregen 12 mandaten. Zij .hebben er twee gewonnen en 4 verloren, terwijl de sociaaldemocraten cr 27 behaalden. Zij verloren er 5. LEENING VAN ARGENTINES AAN OOSTENRIJK. De Weensche „Staatskorrespond'enz" meldt: De commissie tot herstel heeft de kwestie van het sluiten eener lecning van 5 iniilioen peso. welke Argentinië de Oostenrijksche republiek wil geven, onderzocht. Er werd besloten, dat de Oostenrijksche regeering over dit bedrag volko men vrij kan beschikken. De commissie van herstel zal geen. controle uitoefenen op liet ge bruik van dit geld. GEMENGDE BUiTEKL SERICiJTEli „Tcrenscliepen." Tc Soutliwlck bij Sliorei),am is Zon,ilttg hot eerste „torenschipT bestaande uit 10.C00 ton beton en staal, te water gela ten. De oorspronkelijke bedoeling was, zestien van deze schepen van beton te bouwen en ze in het Nauw van Galais t-e doen zinken, ten einde'er netten vcor onderzeeërs aan te bevestigen en aldus het Kanaal «tegen duikbotoeu te bescher men. Daar zij voor dit doel niet meer behoeven te dienen, zullen d,e twee be staande schepen van dit type worden ge bezigd om ze te bezigen vcor de bevei liging van het scheepvaartverkeer in de Solent tusschen .Wight en de Engelsche kust. Het tweede torenschip is bijna gereed, doch zal niet voor het volgende jaar ver trekken, daar er vier maanden noodig zullen zijn om het schip, dat Zondag te water is gelaten met beton te vullen en het te doen zinken bij het Nab-vuur- scliip, .bij de Oostkust van het eiland Wight. De romp van beton zal op den bodem der zee rusten en de stalen to ren, uitgerust met een krachtig zoeklicht zal ongeveer 80 voet boven het water uitsteken. Pestratten. Aan boord van het stoomschip „Lima!" dat in Stockholm kwam om te lossen", werden ratten met pestbacillen ontdekt. Een gedeelte der lading was reeds in Gothenburg en JMalmö gelost. Evenals in Leipzig hebben ook in Hamburg, Oldenburg, Dusseldorf en Maagdenburg' de diStrietsorganisaties der onaiitankelijken besloten de Voorwaar den, te Moskou gesteld, voor de aanslui ting bij de 'derde Internationale, te ver werpen. Beta bom, die onder een fauteuil in de concertzaal te Barcelona was ge plaatst,. ontp.lolle tijdens, een jui.t voering, waardoor 18 personen werden g wond, Van wie twee reeds overleden zijn» De mate- rieele schade is aanzienlijk. Den löen Wordt in Boedapest een internationale conferentie geopend, waar in gesproken zal worden over het doe i rij den van den express trein Patjs-Kon- stantinopcl. Alle staten, waardoor deze trein rijdt, zuilen Vertegenwoorilïgerszen den. Volgens de „Giornale d'ltalia" heeft de vergadering van afgevaardigden en se natoren te Milaan met bijna algemeens stemmen besloten het principe -te aan vaarden van de controle der syndicaten over de industrieele ondernemingen, ech ter met verschillende reserves. Een Havas-Reutcr-berieht liit Pa rijs meldt, dat te Levailois een opslag plaats van Dunlopbanden door brand is vernield. De schade wordt op vijf millioeu geraamd. Rusland heeft bet vredesverdrag tusschen Rusland en Letland g 'ratificeert!. MGR. NOLENS TE GENUA. Mgr. Dr. Nolens, die 7 Sept. 60 jaar gewor den ,s, 'heeft, bescheiden als alle waarlijk groote mannen, op dien dag geen hulde in welken vorm ook, willen aanvaarden. En toch zou een hulde hein op dien dag door geheel Nederland gebracht, ruimschoots verdiend zijn geweest. Veel-heeft hij tot stand gebracht wat tot ze gen-strekt van geheel het Nederiandsche volk. Het „Kath. Soc. Weekblad" bevat een uitvoe rig artikel over „Mgr. Dr. Nolens te Genua", waaruit blijkt, welk een grooten invloed de af gevaardigde der Nederiandsche Regeering daar uitoefende. Van het artikel, dat te lang is, om geheel over te nemen, knippen wij een deel 'der inlei ding uit: „Zooals bekend is, werd van 15 Juni tot 11 Juli van dit jaar te Genua de tweede Internati onale Arbeidsconferentie gehouden. Ook ons land was daar, evenals op de eerste conferen tie te Washington, waardig vertegenwoordigd. Voorzitter van de Nederiandsche afvaardiging was Mgr. Dr. Nolens. Op beide conferenties heeft hij een vooraan staande plaats ingenomen. Vele redenen kunnen als verklaring van dit feit worden aangevoerd: zijn groote bekwaamheid in het algemeen, en zijn zeer omvattende kennis van de hedendaag- sc'ne vraagstukken op 't gebied der arbeidswet geving in het bijzonder, zijn takt en wijze voorzichtigheid, zijn persoonlijke bekendheid met vele internationale voormannen op sociaal gebied, zijn bondige en heldere 'welsprekend heid, om hem als vanzelf op den voorgrond te plaatsen bij deze internationale besprekingen. Maar daar komt nog iets bij. dat wij, zonder aan Dr. Nolens' bekwaamheden te kort te doen, niet over het hoofd mogen zien: zijn eigen per soonlijke positie. Ik bedoel daar dit mee: eerst al te Washington, maar vooral te Genua, bleek het zwakke punt bij deze internationale confe renties te zijn, dat de deelnemers in overgroote meerderheid direct belanghebbenden waren. Dit geldt natuurlijk allereerst van de vertegenwoor digers der werkgevers en der arbeiders uit de verschillende landen. Maar zelfs van de meeste Regeeringsvertegenwoordigers moet hetzelfde ge tuigd worden. Tusschen deze allen moest wel een man als dr. Nolens, die gecnerlei belang vertegenwoordigde, noch zelf bezat, een zedelijk hooge plaats innemen: hij was de repres-entant van de sociale rechtvaardigheid. Zelfs in de liberale bladen is ten volle er kend de groote verdienste, die Dr. Nolens zich op deze beide Internationale Arbeidsconferenties verworven heelt. Hoewel het hier een Katholiek geestelijke betreft, zou men toch nog kunn'en meenen, dat dit getuigenis eenigermatc te zij nen gunste bevooroordeeld was: immers voor ons, Nederlanders, kan het niet anders dan vleiend zijn, wanneer een der onzen in het buitenland' een goed figuur maakt, om 't nu maar eens huiselijk uit te drukken. De schrijver wijst dan op de uiting van een niet-Katholiek buitenlander prof. dr. E. Fran- eke, die ook' te Genua aanwezig was, in bet bekende weekblad „Soziale Praxis und Archiv fur Volks'wohlfart." „Naast den Algen-.eenen Secretaris Thomas, die steeds poogt, de zaken duidelijk te maken en de tegenstellingen te verzoenen, mag de Ne deriandsche Regeeringsafgevaardigde Nolens op een bijzondere verdienste voor het welslagen van 't Congres aanspraak maken. Nolens, een hoog katholiek geestelijke, leider van de katholieke partij in Nederland, is een veteraan van de in ternationale arbeidersbescherming. Ook in Was hington had hij reeds 'n voorname rol. gespeeld. Thans doet hij al zijn best, misstanden op te helderen, de taak scherp te omlijnen, de groote verantwoordelijkheid der afgevaardigden met na druk in het licht te stellen. Steeds weer verwijst hij naar de ten grondslag liggende verplichtin gen van het Vredesverdrag en op de bepalingen van de te Washington genomen besluiten, en het gelukt zijn overredende welsprekendheid bijna steeds, de vastgeloopen wagen weer in het rechte spoor te brengen. Wat ik hein heden (25 Juni 1920) aan het slot der vergadering privatim zeide, herhaal ik hier in het openbaar: Wan neer deze Conferentie tot een bevredigend re sultaat geraakt, komt u, mijnheer Nolens, daar voor de grootste verdienste en ons aller warm ste dank toe." A TENTOONSTELLING TE LEEUWARDEN. De Intern. EteetriciOeito-Ten toonstelling te Leeuwardlen, waarvan de sluiting was bepaald op 15 «lezer, blijft geopend tot en met lö September a.s. AANSLUITING BIJ HET R.-K. jVAKBUREAU. De Algem. Bond van. Chris lelijke Mijn werkers, gevestigd te Heerlen en circa 5000 leden tellend, besloot zich. met ingang van 1 October e.k., aan te sluiten bii he R.-K. Vakbureau. Een welkome versterking dus van het element van orde tegen revolutionniaire woelingen. 7 I NED. R.-K. BOND VAN HANDELS. E,!.' KANTOOHBEDJ ENDEN. •De Ned. R.K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden hield Zondag 12 September in Hole! de l'Europe een verga- cerius waar de voorzJltors der verschillen de aftitelingen tegenwoordig waren. Onder de medide: ingen werd gememo reerd de poging, om ie komen tot liet In ternationaal Christelrk Verbond van Han dels- en Kantoorbedienden, het Congres van den Centralen Raad van Bedrijven, wier conclusion van verre strekking zijn voor de toekomst, waarmede reken ng ia houden voor 't afsluiten van eventueele col lectieve contracten, het besluit van het Doorluchtig Episcopaat inzake de stands- organisatie, waarbij wend aangedrongen op zoo groot mogêlijko aansluiting bij de Standscrganisatie. Retraiies z ien voor de leden zooveel mogelijk worden bevorderd, waartoe één speciale voor de voorzitters zal worden ge houden. De houding van het Bondsöestuur inza ke de staking bii de Grand Bazar Fran cais werd volledig goedgekeurd. Aangi drongen werd op het houden van zittings avonden voor de leden der aïüeeiingen. De s.'and van zaken betreffende de onderha. ling en over het collectief contract mei de R.K. Vereeniging veer c en Geld- en Effec tenhandel, in de Textlel-Indusrrie. vooral in hei Zuiden, eu bij vereenigingen van Sigarenfabrikanten. Orgaan en Jaarverslag werden bespro ken. Ook werd aangedrongen op spoedige afwerking- inzake de instructie voor de vakgroepen Her constiiueering der Bonds- vakgroepen Bespreking over den finantieelen toe stand van ten Bond. In overleg met de Vereeniging van Chris telijke Kantoor- en Handelsbedienden zat de salarisactie di.t jaar met nieuwe cijfers worden ingezet. Voor de Kantoorbedienden zal de volgende regeling worden gepropa geerd in samenwerking met de Christelijke Vereeniging. op 15-jarigen leeftijd f 400.ner jaar' op 18-jarigen leeftijd f 900.per jaar, op 21-jarigen leeftijd f 1500.per jaar.' op 25-jarigen leeftijd f 2200.per jaar, met minstens 3 iaarlijksche verhooginget van f 100, zoodat op den 28 jarigen leef tijd een salaris wordt gevraagd van f 2500, In zake het minima voor de Magazijn en Winkelbedienden zal nader overlef tusschen beide organisaties worden ge pleegd. Besproken werd het rapport van dc Commissie voor de Contributiee-regellng waarbij een nieuw systeem werd bespro ken, dat werd goedgekeurd. VERDUBBELING VAN HET AANTAL KAMERLEDEN? Volgens ..De Nieuwe Eeuw" zal de staatscommissie voor de grondwetsherzie ning vermeerdering van 't aantal Tweede Kamerleden tot 200 voorstellen. CONFLICT MET UITSLUITING. Het modern en Christelijk georganiseerd personeel der Coop. Aardappelmeelfabriek „Dc Drie Provinciën" te Oosterwold üron.. heeft besloten de aangeboden individueele eon! rat ten niet te teekeneu. maar aan he' fabriksbestuur bericht, dat het een eoiieo- tief conti act wil aangaan op de ingediend^ bemiddelingsvoorstellen van een minimum loon van f 26 per.week. met voor de vastf arbeiders vrije woning of vergoeding daar voor en verder verplicht lidmaatschap. Aaf vaadt de directie dit voorstel niet, dan za\ van den kant der werklieden Maandag 20 Sept. ue arbeid worden neergelegd op d<. oorspronkelijk ingediende loonsvraag van minstens f 28 per week. Het fabrisksbe stuur zal echter rreds a.s. Donderdag tot uitsluiting overgaan. DE JAARMARKT TE TRIEST. Het Jaarbeuisbestuur van de te Triest te houden Monsterjaarmakt seint aan he secretadiaat voor Nederland,, de Ver. Bureaux vcor Handelsinliehtineen. Amster, dam, d'at ter tegemoetkoming aan buiten- landsehe inzenders de opening nu is vast. gesteld op 9 Oct- a.s. Sluiting 24 October, UITVOER VAN ROGGE. Het Kon. Ned. Landbouw-Couiité heeft op een brief, inzake den uitvoer van rogge, van den minister van L.. N. en H. een ant woord ontvangen, waarin deze meedeelt, een opheffing van het uitvoerverbod ondpj de gegeven omstandigheden niet in 's land'/ belang te achten, terwiil hii het verzoek om roggetverbouwers voor de gevolgen vai het uitvoerverbod schadeloos te stellen, niet in overweging kan nemen. Het antwoord van den Minister is opgenöv men ia 'fc Ned. Laudbouwk. Weekte We omfc leenen or nog het volgende aan: Het voederen van rogge aan vee, zooals voor den oorlog geschiedde, zal zeer zeker weder gaan plaats vinden; mijnerzijds be staan hiertegen evenwel, zoolang het aanbod van rogge voor de broodberoiding voldoende blijft, geenerlei bezwaren meer. zoodat ik geen maatregelen meen te moeten nemen om zulks tegen te gaan. Naar de ..Tel." vertoeft Prins August Wilhelm sedert Donderdag op huize Doorn Dit bezoek staat echter niet in verband met den toestand van de ex-keizerin. De ze- rijdt nog dagelijks door het park. Maandagavond is op de Van Deven- ters Glasfabrieken te Delft de machineka mer en de machinale oven uitgebrand, Een van het personeel hod de tegenwoor digheid van geest de oliekranen dicht t' draaien, waard'oor een ramp werd voorko men. De brandweer, geholpen door cte spuit van de gistfabriek, was het vuur nf verloop van W2 uur meesier. Het bedrijf ondervindt geen stagnatie. v

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2