hels. ad. er ij, Tabak. R-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Bet Zwaneneiland S 218 J ALKMAAR laar an eerd© niie geleverd. 'AAT B 8. collectie Vrijdag 17 September 1920 13e Jaargang msiri söeanx rekt. cent. f 1.00, TAL AGE. aag". JSFER. ABONNEMENTSPRIJS Verschijnt degelijks. Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: ADVERTENTIEPRIJS: J De Kinderpolitie. Het eenige kind. Wat de Pers zegt BUITENLAND Ent ILLKIÜN. (Wordt vervolgd^ ieder kooper s.j, n des land3 «N. ETALAGBL rrgitir i a g bij 5 pond t per pond. KWALTTEI- 'ij gedurende EM13EE, aat AU, een een ELEF. 560. PER KWARTAAL i f2.-, FRANCO PER POST f 2.50 MET OEILLUSTREERD ZONDAGSBLAD f 0.50 HOOGER. VAN 1-5 REGELS f 1.25; ELKE REGEL MEER f 0.23; RECLAMES PER REGEL f 0.75; RUBRIEK „VRAAQ EN AANBOD" BIJ VOORUITBETALING PER PLAATSINO f 0.6? Aan alle abonné's wordt op aanvraag gratis een polis verstrakt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500.f 400.-, f 200.—, t 100—, f 60—f 35.—, f 15. - In Mei j. gaven we onze ingenomenheid te kennen met de oprichting van een bureau voor kinderpo'itie in de Hoofdstad des Rijks. Bij de bespreking welke wij toen aan dit jistituut wijdden, drukten we al onze mee ding uit, dat 't op den weg der niet al te kleine jemeenten zou liggen, om de taak der kin derpolitie in de Hoofdstad, in doel, uitwerking <n resultaat, meer van nabij in studie te nemen. Het deed ons, die gaarne bekend wenschen staan als warme voorstanders eener goed geregelde kinderpolitie, veel genoegen, naaere bijzonderheden omtrent de inrichting der kin derpolitie, benevens daarmee nauw in verband .staande bijzonderheden, te lezen in „Het Ka tholiek Scnoolblad," waarvan een der redac teuren uitvoerige inlichtingen mocht ontvangen bij diens bezoeK aan den heer C. E. G. Hogen- dijk, directeur der Zeden- en Kinderpolitie te Amsterdam. Wijl de taak van dezen dienst voor het daar bij geplaatste personeel geheel nieuw is en bo vendien voorspeld kan worden, dat zij zeer om vangrijk zal zijn, is besloten, niet onmiddellijk het geheele terrein te bearbeiden, doch deze twee in elkaar grijpende diensten voorloopig, voor zoover dit althans mogelijk is, te scheiden Zoo zal dan ook als aanvang alleen met de kinderpolitie en dan nog op bescheiden schaal, worden begonnen, om langzamerhand, geleid door de in de praktijk opgedane ervaring, den dienst van het bureau uit te bouwen en te Vervolledigen. In verDand hiermede zal het bureau voor loopig den naam dragen van Bureau Kinder politie (geopend eiken werkdag van 9 tot 5 uur, Zaterdags tot 1 uur, tot het vragen ot geven van ïrmchtingen enz.). De taak van dit - bureau ligt op het geDied van het maatschappe lijk hulpoetoon, in het bijzonder van de kin- derzorg en bestaat in het algemeen in het be- wV-rv >:n van minderjarigen in nauwe samen- j" met vereemgmgen, instellingen, ge- .--..eji of personen, die kinderbescnerming ueoogen. Zoo zullen met raad en daad bijgestaan wor den allen, die zich ten opzichte van minder jarigen om raad of huip tot de politie wenden met gevallen, behoorende tot het z. g. maat schappelijk werk, zooals ouders of voogden, die Klagen over wangedrag hunner kinderen of pupuienongehuwde moeders, die hulp wenscnen, voor zich of hare kinderen. Waar het Bureau tevens begonnen is een register aan te leggen van vereenigingen, in stellingen, stichtingen of personen, me zich de bescherming van vrouwen en kinderen ten doel ♦cellen, en wij weten dat daar onder heel wat Roomsch-Kathoheke namen voorkomen, heeft «nen hierin een waarborg, dat de katholieke ongehuwde moeder in handen komt van hen, 'vaar wij haar het liefste zien. Geen hulp wordt dus geboden om haar bui tenechtelijk moederschap, geen premie op de zonde, doch bijstand in de ellende, steun om voor nog dieper val te behoeden. Ook zal het bureau alle gevallen behandelen, welke te zijner kennisse komen van vermoede lijke slechte behandeling of verwaarloozing door ouders voogden, of verzorgers. Wie kent er met de paupertjes van de volks school, de „viezerikken" der klasse Ze zijn arm, maar bovenal vuil en verwaarloosd. Lom pen hangen om hun groezelig lijf, lompen, waartusscnen het ongedierte krioelt. Die stum- perds, ze zijn een waig voor de andere kinderen, uitgestooten worden ze dan kunnen zij er vast aan wennen, omdat ze later eens zuilen zijn de paria's der maatschappij. Het zullen Wormen worden, die knagen aan het toch al zieke lijf der hedendaagsche maatschappij. Welk een droevig tafereel kunnen die kin deren ophangen Vader, meest dronken, slenterend en lanter-1 fantend langs de straat, zelden werkend moeder, de sloof, neergeslagen door jarenlangen jammer en ellende, ofen dat is nog erger, de waardige gezellin van den ontaarden vader, beestmenschen. Ze wonen in holen en krotten en deelen dit verblijf nog vaak met kostgangers, met al den aankleve van dien. Welk een taal hebben die kinderen gehoord, welk een ontucht "hebben zij gezien. Welnu, in de Hoofdstad worden dergelijke gezinnen thans door de Kinderpolitie bezocht en in observatie genomen. Het noodige bezoek aan dergelijke gezinnen zal door vrouwelijke agenten worden gedaan. Aan het bureau zijn ooK mannelijke agenten verbonden voor de controle op bedelende, straathandelende, liedjeszmgende en zwerven de kinderen, ten einde na te gaan of er geval len onder zijn van kinderverwaarloozmg of Kinderexploitatie. 't ls voorgeKomen, dat er ouders aan het bureau verscneHen om daar te vernemen, dat hun spruit op de een of andere wijze centjes opnaaide 1 Zij zeil wisten er niets van. Weer andere ouders Kwamen na een ernstige berisping tot inkeer en belootden voor het ver volg hun Kinderen beter te behandelen. Een onzer collega's zoo verhaalt net „Kath. Scnoolblad." werd eenige maanaen geleden op straat een doosje luciiers te Koop aangebo den verkapte bedelarij door, ja, door één zijner leerimgon. Na herkenning vluchtte de knaap, spijbelde een paar dagen, onderging gelaten zijn straf, slikte nog gciatener de vermaning, maar zette niettemin zijn negotie voort. Oen, de stumperd moest wei, wilde dij eten thuis Kreeg nij niet. En nu Vraag dat eens aan den onderwijzer in het gesticht waar Kees nu is „Kees is een reuze-jongen." Verder zal toezicht worden gehouden op plaatsen van verleiding voor de jeugd, als danshuizen, cabarets, verdachte caies, bios copen, markten, handeisterreinen, stations, boot-aanlegplaatsen enz., om, mdien zulks wenschelljk blijkt, de ouders te waarschuwen ot een onderzoek naar het gezin in te stellen. Zoo noodig kan de Vooguij-raad helpen Handhaving van verbousbepalingeu, speciaal gemaakt in het belang der Kinderen, ais, het verstrekken van tabaKsartikeien aan kmueren, het tentoonstellen vail atbeeldmgen of voor werpen, welke ao zmnelijkneLd der jeugd kun nen prikkelen, het benoort ook al tot ae werk- zaamneid van het bureau. Het bureau werkt op dit oogenbhk nog met een zeer klein personeel en kan dus alleen ern stige gevallen in behandeling nemen. tegen spijbelen b. v. kan men op dit oogen- blik nog met optreden. Heeft men eenter een verstokten spij Delaar, waartegen de Commissie tot Wering van Schoolverzuim en de kanton rechter machteloos staan, dan maakt de Kinderpolitie ,ais zij ingelicht is uit, oi men mogelijk met een gevai van verwaarloozing ps uuen heett, en zoo ja, maakt zij aan den toe stand een einde. Is eenmaal de zedenpolitie ook opgericht dan zullen aan het Bureau Zeden- en Kinder politie alle zedendelicten worden behandeld en zal scherper toezicht worden gehouden op allen, die tegen de goede zeden misdoen uit winstbejag. Üns dunkt dat uit bovenstaande bijzonder heden over het nut der kinderpolitie zonneklaar blij kt,hoe nuttig zoo'n instituut ook In andere gemeenten zou kunnen werken. In het „Medisch Weekblad" heeft Dr. M. Niemeijer, te Hiiversum, een artikel over de pathologie van het eenig kind geschreven, wisivan een en ander, ook voor den leek, van veel belang te achten is. We zullen er daarom hier iets van vertellen. Niet alleen de geneesheer, ook ontwikkelde leeken kunnen weien, dat het eenige kind dik wijls iets bijzonders over zich heeft. Velen hebben getracht na te gaan, waarop de eigenaardige toestand berust van het eenige kind. De oorzaken schijnen van tweeërlei aard te zijn, eensdeels overvloed van tijd en middelen, anderdeels gebrek aan opvoedende invloeden. Geld en tijd staan geheel ter beschikking van het kind. Alles komt nieuw en ongebruikt in zijn handen, niets is goed genoeg. In al zijn behoeften wordt ruimschoots voorzien, zoowel wat kleeren als speelgoed betreft. En alic huis. geniooten, familieleden, vrienden en bekenden geven hem geschenken en bewijzen hem hizon- dere aandacht. Bijna nooit is het kind alleen of onder andere kinderen. Altijd is er een volwas sen persoon om op hem te ietten. Uit angst voor gevaren voor lichaam en ziel houdt men het eemge kind van andere kinde ren af, ook van de algemeene school. Het kind mag niet alleen op het ijs en over dc straat gaan, niet alleen op de tram kortom vooi het kind, aan welks voeten mem de geheele we reld zou willen leggen, sluit men feitelijk ge heel d'e wereld at. Daarbij komt het gemis van den op voeden den invloed van broers en zusters. Het kind leert niet zich aan tc passen, leert zich niet schikken, leert niet de rechten van anderen te eerbiedigen, vreugde met anderen te deelen, aulp te verleenen, enz. En zoo ontstaat uit het eenige kind dikwijls een soms aardig uitziend, maar in werkelijk heid toch zeer zwak en ongezond kasplantje. Het ziektebeeld v'an het eenige kind wordt oeheerscht door de eigenaardige ontwikkeling ran het karakter en door het optreden van ziel kundige afwijkingen. De algemeene ontwikke ling is gewoonlijk wat te groot. Immers, door dat het steeds met volwassenen omgaat, hoort het veel, dat het niet kan verwerken en praat het de anderen na. Gewoonlijk worden deze runderen bewonderd en over het paard getild en daarom verdragen ze het niet, wanneer er eens geen notitie van hen genomen wordt. Ze voeren dikwijls het hoogste woord, zijn niet kinderlijk meer en zien met een soort minachting neer op de echte kin deren van hun leeftijd, die waarlijk nog aan allerlei fabeltjes en verhaaltjes gelooven Ten gevolge van die te jeugdige rijpheid tredeu dik wijls verschijnselen op van hersenmoeheid en niet zelden'blijken die vroegrijpe kinderen la ter op school slechte leerlingen, terwijl ze on zelfstandig en onhandig schijnen. Ze durven de straat niet over tc loopen, ze durven niet door den regen,ze durven niet, wat elk ander kind van Tiun leeftijd wèl durft. Ook zijn ze meermalen erg humeurig en niet zel den zijn er aanvallen van boosheid. Het ge heele huisgezin tiranniseeren ze en vader cn moeder zitten geducht onder de plak. Soms ontwikkelt zich een negativisme, dit wil zeggen, op elke vraag wordt geantwoord met neen, niets, nooit enz., terwijl egoisme een der meest gewone eigenschappen is. immers, omdat zij alles altijd alleen bezaten, zijn ze niet gewend te deelen. Daarom houden zij niet van het gezelschap van andere kinderen en dwingt men ze daartoe, dan worden ze vaak on. verdraagzaam, daardoor onbemind en ten slot te onverdragelijk. Dikwijls zijn zulke kinderen bang. Bang voor vreemden, ook om alleen tel zijn, voor onweer, voon dienen, voor schaduwen. Die angst duurt soms voort in den nacht en maakt hen on rustig. Het inslapen gaat slecht, het licht moet blijven branden en moeder moet bij het bed blijven zitten. De slaap is onrustig, de kinde ren krijgen dikwijls allerlei trekkingen, keeren zich dikwijls om, huilen en lachen in hun1 droom. Dit wat betreft de psychische stoornissen van het eenige kind. Velen vertoonen bovendien een algemeene stoornis in de voeding. Ze zijn bleek, hebben slappe spieren en zijn lichter in het gewicht aan een kind van hun Leeftijd behoort te zijn. Ais oorzaak van deze ondervoeding mag wel m de eerste plaats worden aangemerkt de ge stoorde slaap, een teeken der algemeene ner veuze onrust. Veelvuldig komt voor, dat de kinderen geen honger schijnen te kennen, dat zij eiken maal tijd als een pijniging beschouwen. Als ze nog zoo klein zijn, dat ze gevoederd moeten worden, keeren ze het hoofd af, ze werken tegen, ze kauwen niet, houden alles in den mond, en werken het, zoodra ze kans zien, er weder uit. Maardit gebeurt alleen thuis! Is het kind hij anderen, dan eet het goed. Zeer dikwijls beslaat er sterke obstipatie en krijgen deze kin deren geen ontlasting zonder innemen of lave ment. De overgevoeligheid, dezer kinderen brengt dikwijls teweeg, diat ze van bepaalde ziekten kinkhoest, roodvonk, angina enz. meer te lijden hebben dan de anderen. De behandeling van het eenige kind is niet zoozeer een geneeskundige kwestie dan wel een opvoedkundige. Het is aan te bevelen en hel voert het snelst tot het doel, wanneer men zoo'n kind in een andere, gezonder omgeving brengt, b.v. in een grooter familie met kinde ren. Daar leert het kind, dat geen honger heeft, eten, daar krijgt het bange kind vertrou wen, daar staat het slecht-slapenée kind ver kwikt op en allerlei ziekteverschijnselen zullen er snel verdwijnen. Maar zoo'n radicale behandeling kan niet al tijd worden toegepast en dan is het noodig de ouders te overtuigen, dat de opvoeding geheel veranderd moet worden. Makkelijk gaat dit niet. Men moet er op wijzen, dat het kind niet al lerlei wijsheid te slikiken moet krijgen, dat het niet mee mag op visite, naar schouwburg en bioscoop, dat het niet mee op reis moet, dat er altijd kindergezelschap moet zijn, dat het ge woon tiaar school gaat, enz. In 't algemeen is het gewenscht, te doen of m ennergens op let en niet toe te geven of mede lijden te toonen. Zoo is het goed, om ais het kind bij iiet eten lastig begint te worden, dood gewoon te zeggen: „wanneer een kind niet zoet is en niet eten wil, neem ik het eten weg." Men voegt de daad bij het woord. Eerst geeft dit een gevoel van blijde verrassing, maar als het zich eenige keeren herhaalt, en men dit doet zonder booze woorden, zonder medelijden te toonen, zonder te laten blijken, hoeveel belang men er eigenlijk in stelt, dus doet alsof men er volko men onverschillig voor ia dan gaat het kind dikwijls als vanzelf eten. Men beschouwt dit ook als een doodgewone zaak. Een verstandige opvoeding, (waaronder men natuurlij ook een diep godsdienstige en zede lijke opvoeding verstaat, Red.) zal tenslotte de gevaren van het' eenig-kind zijn voor het kind zoo gering mogelijk maken. DWAZE INBEELDING. Bijna elk die naar Rusland toog om de heerlijkheden van het revolutionair bewind te aanschouwen, kwam dieo teleurgesteld terug. Zoo ging het zelfs met de ieiders der onafhankelijke sociaal-democraten in Duitschland. De arbeiders die op de aanlokkelijke schilderingen der Sovjetajjenten hun have en goed. verkochten om de zegeningen der revolutie te smaken, welke in Duiischlaud uitbleven, waren het meest gedupeerd. Zij begrepen al spoedig bedrogen te ziin. Hun bittere ervaringen werden op het congres der onafhankelijke socialisten me- degedeeld. Maar ook aan de leiders ontging Ie el lende van hét Russische volk niet Toch genezen ook deze bittere ervarin gen niet. schriift de „Standaard", „Men zegt. als biiv. Dr. Otto Bauer in zijn longste geschrift, de ellende van het Russische volk is voor een groot deel aan eten oorlog te wijten, aisof niet ifder kan zien dat de ramp der revolutie veei erger was dan die van üen krijg. Dit eeidt zoo wei van het Duitsche als van het Russische volk. Maar de Kussen maakien kennis met een verdere consequentie. Men erkent, dat niet de arbeiders re- geeren. maar enkele dwingelanden en dal ue arbeiders siaven zijn geworden. Maar niettemin is de revomtie goed er wordt (ie slavernij der Russische arbeiders toegeschreven aan het lage cuituurpeil waarop zij staan Er gebeurt niets in Rusland of me» keurt 't ai. maar men schrijft het kwadl toe aan oorzaken buiten de revolutie oir Zij zelve bnitt een heerliik middel En men bee.dt zich dwaselijk in. dat men het er in West-Europa beter zal afbren gen. Men blijft blind voor het kwaad der revolutie, zoo men haar beginsel blijft aan vaarden AlLeeu ais het lijden de volkeren weer brengt tot den troon Gods, om Zijne ont ferming af te smeeken. kan er voor Europa uitkomst ziin. AiiJjEd-iiS-aOiilLiuKIIEDEN IN ENGELAND. t Het conflict in het elec- triciteitebedrijf. Het hof van onderzoek, door het minis terie van arbeid ingesteld om na te gaan de oorzaken van het conilict, heeft weder om zitting gehouden. Een bestuurslid van de vakvex'eeniging der electriuieas zeide: Ge kunt er zeker van zijn dat, bij aluien de werkgevers hun besluit niet wijzigen, de eleetriciens bij de Londensche open bare diensten Zaterdag- het werk zullen staken en dat dan oen gelijksoortige be slissing zal worden genomen te Manches ter eu Liverpool op .Woensdag d.a.v, dit staat beslist vast." De aardewerk-iaduGtric. De nationale raad van de aardewerk- industrie zal op 23 dezer bijeenkomen om te beraadslagen naar aanleiding v|an een dreigende staking der werklieden in het bedrijf, die 20 pOt. loonsverhooging e Heli-en op de loon en, die vóór den oor log goLden. De staking zou uitbreken op. i Getober e.k. en bU-üOO werklieden in Engeland en (Schotland betreffen. De bij eenkomst is de eerste stap om tot een schikking t.e komen sedert op 3 dezer van do voorgenomen staking kennis werd ge geven. T y pografemotie. D©typografen bij de dagbladen te Man chester eischen een oplossing der be staande moeilijkheden door het toeken nen van een loonsverhooging van lü shil ling per week, in te gaan op 2b Augustus j.L. op een bevel van het Manchester sia- kiugsoomité zal dit besluit niet gelden vóór morgen de conferentie met het par lementair comité van het vakvereenigiugs- congres zal hebben plaats gehad. Het fe deratie-bestuur der patroons vergadert lie den te Londen om den toestand te Man chester en Liverpool onder de oogen te zien en ook te beraadslagen over de loon eisehen, ingediend door de typografen en aanverwante vakken. .Vrij naar hat Eransch van E. Eaauit v 1 '8" - „Gij? nerkJe de majoor verbaasd aan „Maar ik n.e.nde, dat gij uithoofde van uw Ve'ondheid vau alle vermakelijkheden hadl -afgezien, met net oog op de vermoenissen, 'lie daaraan noodwendig verbonden zijn." „Ik gevoel mij heden zeer wel, een bal zal mi.! me. erg vermoeien en bovendien ik brand vaji ierlangen weder eens mijn prachtig kos tuum aan .e trekken en bloemen door Eet naar Ie vlechten; het is reeds zoolang ge leien, sedert ik dit niet meer deed." „Komaan, als gij Let verlangt, zal'ik aan uw vrensch gehoor geven, wij gaan tegen \ie.i uur; zorg op lijd gereed te zijn." „S el u gerust, ik zat niet op mij laten «vach en, ik smacht er naar mij le lalen be wonderen!" 'Ft en zij mpt een lachje van tevredenheid op ie lippen de kamer wilde verlaten, hield de Viajoor haar cj.jn. „Ve t gij wei, ..ei'-'e hij lot tiaar, „dat gij mimen twee maanden uw achttiende jaar in treedt?" Zij gaf geen antwoord, maar haar gelaat betrok. „Hieruit volgt dus vanzelf, dat wij weldra ons huwelijkscontract zullen onüerteekenen, reid© hij, „de verschillende voorwaarden en Ledingen, die er in moeten voorkomen, heb ik ïeads met nen notaris Desproken. Ook moet ik u nog vertellen," ging nij voort, zonder te letten op haar üouding, die eensklaps zeer ernstig was geworden, „dat uw fortuin vier honeerd duizend florijnen bedraagt, welke in twee hypotheken, elk van twee honderd dui zend, belegd is. Van beiden is de vervaldag op iianccn maar hypothecaire schuldenaars Lebben verzoent, onder dezelfde voorwaarden ce hypotheek te mogen behouden; neemt gij er genoegen mede?" „Gij vreet toch wel, dat ik van die zaken niet hel minste verstand li©b, mijnheer de majoor. Handel dus hierm volgens uw eigen goeddunken, u hebt daartoe do bevoegdheid en ik verlang niei anders." Yioderom opende zei dc deur om heen te gaan. „Nog ejii enkel woord,'* ging Ornulf voort, „ik moet' u iets zeer belangrijks mededeelen. Le moet weien mijn kind, dat ik er van houd zoe \«el mogelijk maahcgeteu voor de toe komst te nemen, ik ben gaarne op alle even- tuali.eiteu voorbereid, zelfs op hel treurigste: de dood. Ofschoon ik nog wel zoo oud niet ben heb ik toch nu ongeveer den leeftijd be reikt, waarop men zoo vaak in korten tijd als slachtotier eener onvoorziene kwaal ol ziekte wordt weggerukt. Met hel oog hierop, wil ik maatregelen nemeil om te zorgen, dat mijn fortuin, in geval van overlijden, tea (.reel valt aan degene, vygor wie ik het bestem. Ik zal dus mijn testament laten maken en geef u kennis, dat ik u daarin tot mijn uni verse elo erfgename benoem." „Maar waarom, voogd?" stamelde Wilhet- mina bedremmeld. „S,el u gerust, vreesachtig kind, wees niet bang, dat ik daarom sterven, zal. Dooh mag ik u een raad geven".... Maar hij had ren moed niet le voleinden. „La.er", hernam hij, „zulten ,wij hierop erugkoinen. Ik begrijp dat gij dit onderhoud ernstig vindt, jyn dat gij nu liever aan uw baljapon denkt". Lel deed Wilhelmina onaangenaam aan, dat i.e majoor op zulk een zonderlinge wijze een einde aan het gesprek maackte. Zij ver liet dus het vertrek .waar de majoor hieef om op zijn gemak de voorloopige bepalingen voior zijn testament le ontwerpen. .Weldra vergat Lel schoone meisje, dankzij ce zorg, dip zij besteedde aan de toebereid selen voor haar tonet, de sombere gedachten, die haar uit hel gesprek met haar voogd waren bij gebleven. De zucht om te behagen kwam weer bij haar boven, en ze nam zich voor ahe zeuèu ihj te zetten om er bekoorlijk uit le zien. „Ik hoop, dat hij trotsah is op zijn zus^e". reide zij in zich zelve, terwijl ze aan lier man dacht. Leze liad haar bij herhaling verzekerd, dal zij er nog nooit zoo go^d had uitgezien. Zij nad liem dan ook moeten beloven naar het bal ie gaan en de eergle wals met hem le doen. Teen Wilhelmina de salons van dokter Savarus binnentrad^ oogsltp zij allerwege De- owncering in; Aurelia's schoonheid, hoewel van gentel anderen arad, kon alleen met die van bet liet jonge meisje wedijveren. Haar olank en fijngevormd gelaat door een rijkdom van blonde lokken omgeven, haar zachte oogen, .waarin haar reine ziel weerkaatste, naar fraaie en rijzige gestalte, liaanaangename manieren, kortom tiaar, geheele iwezen had iets onbeschrijfelijks innemends, dat ieder be koorde en aantrok. Herman was verrukt. Toen zij hean toe lachte, glinslorde zijn oog van vreugde en trots. Een tiental dansers kwam naar haar toe om haar voor een dans la vragen. Zjj ant woordde, luide genoeg om üoor merman ver staan le worden, dat zij slechts één wals maken zou en tiaar woord reeds had gegeven. Hij begreep, wat zij er mee zeggen wilue cn om haar zijn erkentelijkheid te newijzen, be sloot hij ook slechts éénmaal, en' wel met Wilhelmina te walsen. Aurelia sleeg beiden opmerkzaam gade. Gist© zij welk besluit de jonge lieden ge nomen hadden en wilde zij dit verijdelen? Wellicht, want nauwelijks klonken de eerste tonen der muziek door de zaal en wilde Her man Wilhelmina gaan vragen, of de schoone weduwe nam haar neef bij den arm en zeido h©m gejaagd: „Ik reken er op, mijn waarde, om dezen dans met u te doen." Maar zacht onttrok hij haar zijn arm, na haar in beleefde termen gezegd le hebben, dat hij voor d-e eer bedanken moest, omdat hij hel voorrecht had met Wilhelmina te dansen. „Nu reeds," zeide Aurelia minachtend. „Waarlijk, waarde Herman, het schijnt, dat uw belangstelling voor dit zieke kind nog steeds voortduurt Neem u in acht, dichter, uw treurzangen zijn wel wat langdradig, zij zullen ten laatste zoo vervelend worden nis een lijkzang.'1

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1