R.-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Het Ewaneneiland No 219 Zaterdag 18 September 1920 Uit een onderhoud met den Minister van Arbeid. VIKTOR!A Naaimachines A. HILqERI&G, BUITENLAND BhOlLI Elf 13e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS Verschijnt dadelijks. Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: JFdact™e m ADVERTENTIEPRIJS i Lichamelijke geoefendheid. Luttik @ueiof*|s LsGuyests^aii TEL. 236. Wat de Pers zegt PER KWARTAAL: 12-, FRANCO PER POST f 2.50 MET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD f 0.50 HOOGER. VAN 1-5 REGELS f 1.25; ELKE REGEL MEER f 0.25; RECLAMES PER REGEL f 0.75; RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" BIJ VOORUITBETALING PER PLAATSING f0.60 Aan al!e abonné's wordt op aanvraag gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van t 500.—, f 400. -, f 200.—, f 100—, f 60 f 35.—, f 15. I I Wij leven tegenwoordig zoo snel; er is geen bijhouden meer aan, zooals de toestanden ons over het hoofd wassen. Ziedaar den indruk van den dagelijkschen couranten-lezer. Nu weer kwam dezer dagen een bericht van het Haagsche eor- respondentie-bureau onze verbazing vragen voor 'n nieuwigheid: de Staat gaat van al onze jon gens tusschen 15 en 19 jaar, stijf of 3tram, of wel lenig en vlug, boer of stedeling, sportmen maken 1 „Aan het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen zoo heette het in 't be richt is een wetsontwerp in voorbereiding, dat ten doel heeft alle jonge mannen van 15 tot 19 jaar te verplichten aan lichaamsoefeningen deel te nemen. De oefeningen zullen een zuive: burgerlijk karakter dragen en zich zoo na mo gelijk aansluiten bij de oefeningen, welke thans bestaande sport- en gymnastiekverenigingen beoogen. Zij zullen, naar men zich voorstelt, in de toekomst behalve het voordeel van een betere phisielce en geestelijke vorming der jeugd ook be langrijke vruchten afwerpen voor ons leger en tevens de persoonlijke militaire lasten aanmerke lijk verminderen." Een ongehoorde nieuwigheid? Wacht even. In 1909 bracht een commissie, waarin onder meer onze tegenwoordige minister president en de vorige minister van Oorlog, JJir. Alting van Geussau zitting hadden, een rap port uit waarin o.a. deze conclusie stond: „De Commissie is van oordeel, dat van Staats wege maatregelen moeten worden genomen, op dat aan de lichamelijke ontwikkeling van ons volk meer zorg wordt besteed dan thans het ge. •val is." Dat werd elf jaar geleden geschreven. Was 'deze vermaning niet enkel op papier - blijven 6taan, maar ook practisch in toepassing gebracht, 'dan zouden heel wat artikelen en redevoeringen tegeg het kazerneleven ongeschreven en onuit gesproken zijn gebleven, dan zou heel wat licha melijke en zedelijke ellende niet geleden zijn, dan waren heet wat klachten in den mobilisa tietijd achterwege gebleven. In het voorjaar heeft de bekende defensie- commissie, ingesteld door den Algemeenen Bond ,van R.-K. Rijkskieskringorganisaties in Neder land (R.-K. Staatspartij) verslag uitgebracht over de nieuwe eischen van het vraagstuk van landsverdediging, door den oorlog gesteld. Ook die commissie herinnerde aan wat in ïgog reeds werd verlangd en zij voegde daaraan toe: „Thans schrijven wij 1920 en op dit oogen- :blik is opnieuw een Staatscommissie werkzaam om opnieuw het vraagstuk van de verplichte li chamelijke opvoeding der rijpere jeugd te on derzo-eken. Intusschen bleef de toestand in dit opzicht zeer slecht. Het onvermijdelijke gevolg hiervan is, dat, aangezien de soldaat uiteraard aan hooge eischen van lichamelijke ontwikke ling, marschvaardigheid en gehardheid moet voldoen, die achterstand gedurende den eersten oefentijd moet worden ingehaald. De voorgeoe fendheid beheerscht dus den eersten oefentijd in de hoogste maté. Daar de R.-K. Staatspartij zeer terecht den ^rsten oefentijd tot het bereikbare minimum wenscht te. zien teruggebracht, is het logisch, dat zij ook haar geheele partij moet doen ijveren om dit in den allerkortsten tijd mogelijk te maken. De Commissie wil er op wijzen, dat er gedu rende de mobilisatie een tijd is geweest, waarin de niet voorgeoefende recruten, na viermaarade- lijksch verblijf in de depots, naar de korpsen gingen a's afgericht soldaat, doch men moest die overgang twee maanden later stellen, omdat bleek', dat het hun ontbrak aan indiividueele geoefendheid. De Regeering stelde aanzienlijke verkorting ■van den eersten oefentijd in uitzicht, voor hen die zich gedurende 3 jaren lichamelijk oefenen. Wij hebben het dus, ook voordat wettelijke be palingen tot staod komen, geheel i-n eigen hand om -door middel van de R.-K. sportorganisaties, algemeen de lichaamsoefening der Katholieke jongelingschap te bevorderen. Vóór alles is het zaak, dat hierin deskundige, stelselmatige leiding en aansporing onmiddellijk wordt gegeven. Wei nig woorden, maar vooral daden worden bier vereischt." Thans is er dus een wetsontwerp in voorbe reiding, hetwelk in de richting schijnt te gaan, door deskundigen reeds jaren lang aangewezen als de voornaamste weg om op den langen duur lot vermindering van militaire lasten te komen. En geheel in den geest, zooals mannen van erva ring en doorzicht al zoo lang hebben geëischt, schijnt er nu te komen verplichte lichamelijke opvoeding als verlengstuk van het onderwijs: de vorming dus van een weerbaar volk op den daartoe het meest geschikten leeftijd. Hierbij vallen praatjes en politieke haspcla- rijen, als „Het Volk'' weer dadelijk heeft op te d'sschen, over het gevaar van het aankweeken van militarisme, geheel weg. De Regeering, die een volk in zijn jeugd li chamelijk sterk maakt, zonder militair vertoon, doet aan dat volk een groote weldaad: ze x'weekt een geslacht, dat weerbaar is tot zelf verdediging, maar dat zijn kracht ook niet an- deis dan tot zelfverdediging,dus slechts in •uitersten nood, gebruiken zal. Met de defensiccommissie vragen wij dus: nu geen woorden meer, maar spoedig daden! Gelijk beken-d, is Minister Aalbarse voor nemens, om inzake het in werking treden van den acht-uuen dag, voor do metaalnij verheid ean overgangstermijn va.n 2 jaren toe te staan, gedurende welken dé werkdag 8% uur zal mogen bedragen met een vrijen Zateraa g-midd ag. Tegen dit voornemen van den Minister zii-n zoo-wel in verschillende persorganen als van werknemers-zijde in-de metaalindus trie, bedenkingen gerezen. De redactie van het „U.entrum" heeft zich tot Mr. Aalbers-e gewend'om iets meer te weten omtrent d-e motieven., die hem tot zijn besluit gebracht hebben, en vroeg daarom in een onderhoud, haar welwillend door den bewindsman toegestaan, waarom afgeweken was van het advies door den Hoogen Raad van Arbeid gegeven ten aanzien der metaal bewerkers. „De zaak is eigenlijk zoo," zeide de Minis, t-er, „dat de Hooge Raad van Arbeid feitelijk niets anders heeft gedaan, dan zich ver- eendgen met mijn plannen tot invoering der 45-uri,ge arbeidsweek, behalve wat dan do seheepmak-erijen betreft. Ik dacht tot vo-o-r ko-rten tijd niet anders, of ook voor de metaal-industrie zou die arbeidsweek, de achturige arbeidsdag terstond kunnen wor den ingevoerd. En het advies van tien Hoo gen Raad va-n Arbeid strookte dan.ook ge heel met mijn eigen wen-sell en verlaugen. Maar daarna kwamen er nieuwe gegevens te mijner kennis en kreeg ik cijfers en fei ten onder do oogen, die ik niet kon negli- goen. Men moet nu e-enmaal het is reeds gezegd rekening houden met de buiten-landsohe concurrentie, speciaal van Duitsohland en België. En dit geldt in d-eze zaak niet slechts voor den anbeidsdunr, maar ook voor de loonen. Die bedragen in Duit-schland biiv., naar het vers-chil in valuta berekend, circa 10 cent per uur min der dan bij ons. terwii'l men er niet de 45- urige, maar d-e 48-urige werkweek heeft. Waarbij men tevens in aanmerking dient te nemen dat. wii in ons land de beste arbeids inspectie hebben, beter dan in Duitsohland en zeker beter dan in België, waar zü lang zoo straf niet is, om een stipte naleving der wet gevende bepalingen to verzekeren. Zoo staat onze metaal-industrie dus onbetwistbaar ge handicapt uit het oogpunt der concurrentie tegenover de beide genoemde lauden. En wanneer ik hier spreek van de metaal-indus- irie, dan bedoel, ik daarmee niet de ge heele metaal-nijverheid, maar alleen de groote bedrijven. Het is toch enkel voor ue groote bedrijven, dat de overgangstermijn gelden zal, bedrijven, welke vooral, of al thans voor een belangrijk deel iiu,u afzetge bied in België hebben, of op de markt met Duitsch.laiud en België moeten eoucurrcercn. Mag ik nu het risico loopen, dat onze nijver heid iu dit geval wordt overvleugeld en ver drongen? Dat er dus minder werk zal komen of, wat nog erger is, werkloosheid? Reeds nu komeu er uit Duit-schland geheele ijzer en metaal-constructies, kant en klaar, terwijl wij het riuvo ijzer daarvan ajleen al duur der moeten betalen. De kol en prijzen zijn trouwens hierbij enk van invloed. Ilot is een complex van redenen, die tot noodzakelijke voorzichtigheid maant. Er is nu nog werk in het groote metaal-bedrijf, ten gevolge der loopende contracten; maar indien die afge- loopen zijn. over een jaar of anderhalf jaar, dreigt er gebrek aan werk te komen met wellicht oor verschillende bedrijven een al- gèheele stilstand in zaken. En nu stond ik voor de verantwoordelijkheid, wat de gevol gen betreft: voor da mogelijkheid, de kans, d-o waarschijnlijkheid dat mii later het niet ongegronde verwijt zou kunnen worden toe gevoegd: hadt gij de 45-urige arbeidsweek voor die bedrijven n:et zoo streng en zoo onmiddellijk -doorgedreven, dan zou oftze metaal-nijverheid beter het hoofd hebben kunnen bieden aan do mededinging van het buitenland-en voor Nederland de •werkgele genheden zijn behouden, die thans verloren gingen." Wat do gegevens betreft, die pas ter ken nis van den Minister waren gekomen na het advies van den Hoogen Raad van Arbeid, dienaangaande verklaarde Z.Exc. over enkele dagen eenige cijfers 10 kunnen publi- ceeren. die hem llians nog onder geheim houding zijn verstrekt. Dan, zoo verklaarde Mr. Aatb-erse, zal bet iio-g duidelijker zijn dat er inderdaad ern stige reuen bestaat voor den door mij be paald-en overgangstermijn. BEN DEMONSTRATIEVE BEDOOR ERIJ. De roodc bonden van Overheidspersoneel hou den weer eens een „demonstratief congres". Na tuurlijk 0111 hoöger loon. Den Haag zal de fraaiigheid morgen kunnen bewonderen. Een circulaire omtrent dit congres bevat meer wonderlijke d:ngen, schrijft de „Resb." Vooreerst doet de roode Bond van Ned-er- landsche Onderwijzers ook mee aan het schreeuwerig ding. Terwijl de minister be zig is hun salarissen op boog peil te brengen, en zeer binnenkort daarmee gereed zal zijn, komen ook deze onderwijzers met opruiende ■taal over luim hongerloonen. Maar enfin zulke manieren zijn we van die heeren ge wend. Verder staat o.a. ook in het snorkend bil jet de volgende schoone frase: „Den woe keraars wordt door de Regeering vrij spel gelaten, als gevolg waarvan de prijzen der eer- - ste levensmiddelen dagelijks stijgen." Deze roode stokebranden weten wel beter, ze liegen bewust. Want ze weten drommels goed, dat niet de regeering den woekeraars vrij spel laat, maar reeds voor lang e.en wets ontwerp tegen -de duurte gereed had. Zij we ten ook opperbest, dat juist hun, eigen roode broeders in de Kamer het goede plan der re geering hebben afgestemd - heel de S.D.A.P. stemde tegen! en dus schuldig staan aan het niet bestrijden van den woeker. Maar dat verzwijgen de slimmerds fijntjes." Welk een effect kan er nu uitgaan van een „demonstratief congres", dat zóó demonstratief het publiek bedot. DE GEZ ANTRÖHAPSPOST BIJ DEN H. STOEL. Thans mag wel voor juist worden aangeno men, dat op dc komende begrooting van Buiten- landsche zaken zal worden voorgesteld, den tij- delijkeu gezantschapspost bij den If. Stoel in een blij venden te veranderen. Ook zonder het Reutertelegram uit Rome, dat dit aankondigde, zou men n-ict anders ver wacht hebben. Dc tijdelijke post gaat, nu de vrede gesloten is, zijn beteekenis verliezen, en er moet beslo ten worden of hem op te heffen, of een gewoon blijvend gezantschap in te stellen. De keu-ze kon niet moeilijk vallen. „Meer dan ooit schrijft dc „Volkskrant" heeft ons land belang bij de internationale verhoudingen, en meer dan ooit -is de H. Stoel een bron van internationale inlichtingen. M.a.w, ,-wie niet in rechtstreeksche aanra king staat.met het Vaticaan, loopt gevaar n>iet veelzijdig te worden ingelicht. Alle landen, ook' die welke tot lieden op betrekkingen met -den H. Stoel geen prijs stelden of ze hadden verbroken, zien dit in en hebben contact met het Vaticaan gezocht en verkregen, zoo Frankrijk, Engeland, Zwitser land ca de nieuw-gevormde staten van Mid den-Europa. De Duitsohe regeering, die niet dc bekende mo.'iiijkheden in .Roven-Silezic heeft te kam pen heeft zich naar aanleiding daarvan tot de kabinetten van Londen, Parijs en Rome, maar ook tot den H. Stoel gewend. Bewijs, dat -de diplomatieke en infcerna- tioraal-politieke beteekenis van het Vaticaan ook door niet-Katlioliieke landen lioog wordt aangeslagen, Aldus is ook voor 011s Ian-d de vraag, of Nederland een büjven-den gezantschapspost bij den IT. Stoel zal vestigen, een zuiver na tionale aangelegenheid. Zóó en zóó alleen behoort zij te worden be keken, en wanneer men ze uit dit oogpunt beschouwt, kan het weinig twijfelachtig zijn, welk standpunt ook niet-Katholiek'en daar tegenover zullen aannemen. Behalve de communistische fractie, die geen nationaal belang kent en met lijf en ziel aan Moskou is verkocht, kunnen alle partijen in de Kamer haar stem aan den blij ven-den gezant schapspost geven en zij zullen dit ook doen, in dien zij haar oordeel niet door bijoverwegingen laten vertroebelen DE POOLSCH-BU. SISCHE OORLOG. D-o ciisTerbamleliBgo.il te Riga. Dabski. de voorzitter der Poolsclie -delega tie, heeft voor zijn vertrek naar Riga de vertegenoordigers der pers ontvangen om hun te verklaren, dat hii vertrekt in het volle vertrouwen dat ditmaal de pogin gen een gunstig resultaat zullen hebben en dat Pelen den zoo gewens-chten vrede zal verkrijgen. De gedaehtenwisseling tus schen de delegatie en de regeering heelt geleid tot volledige overeenstemming bo treilende de beginselen, die als grond slag zullen dienen voor het toekomstig bestaan van Polen naast zijn oostelijke buren De beginselen verschillen niet es sentieel van de instructies, waarmee; de Poolsclie delegatie zich naar Minsk had begeven, want de Poolsclie republiek wenscht geenszins hare schitterende over winningen te misbruiken om den vrede aan haar tegenstander op te leggen, dcch blijft streven naar een vrede van recht vaardige en duurzame overeenstemming. Zooals uit den aard van een dergc- lijken vrede voortvloeit, vormen die be- ginsielen slechts een leiddraad voor de De-sprekingen. Het zou dus, zeide Dabski, voorbarig zijn dc bijzonderheden uiteen te zetten, waarop wij voornemens zijn onze voorstellen te doen steunen. Dabski, voorzag, dat met goeden wil en gematigd heid van de zijde der sovjets men snel zou geraken tot het vaststellen der grond slagen voor de vredespretiminairen en tot het aangeven van oen wapens-tilstandsi- linie. DE BURGEMEESTER VAN CORK. Be „Daily News" zegt, dat een medische specialiteit va,n het ministerie van bin- nenlaniüsciie zaken Donderdag den Lord- mayor bezocht en dat 's .avonds Sir Ed ward Tromp en enkele andere hoofdamb tenaren van het ministerie Lloyd George bezochten. Be Press Association" verneemt, dat het bezoek dier heeren ecb,ter geen wij ziging heeft gebracht in de houding, dc-o-r de regeering in deze zaak aangeno-mein. DE PriESlDENTSGRISIS IN FRANKRIJK. Terwijl in de wandelgangen -Tan. de Kamer de eandioatuur van Millerand in de eerste plants wordt aanbevolen, en anders die van Jonnart. schijnt in he<t Luxembourg die van Gaston Doumergue zeer begunstigd te wo-r. den. Do namen van Jonnart en Peret vinden kier niet veel weerklank. Niemand schijnt echter candiaaat to willen zijn tegen Milieu rand. Een correspondent van het „Petit Jour nal" vernam op het kasteel te Ramhouillet, dat Desckanel zeer vermoeid is. Hij ver keert onder de benauwend© gedachte, dat hii niet nauwkeurig ziiu taak kan vervullen, Millerand heeft gistermorgen in den ministerraad mededeeling gedaan van het aftreden van president Desohanel. Het parlement is bijeengeroepen in bui tengewone zitting op 21 Sept. om mededee ling te krijgen v-an de boodschap van Deschanel. Het congres zal Donderdag of Vrijdag- te Versailles bijeen komen. LUCHTPOSTDIENST PARIJS— CONSTANTINOPEL. Een irade ratificeert de conventie tus schen Frankrijk en Roemenië eenerzijds en Turkije anderzijds voor d© instelling vat' een luchtpostdienst t-uss-ehen Parijs en Kon. 'sta-ntinopel. De dienst zal a.s. Juni begin nen. DE TOESTAND IN ITALIö. Volgens een bericht uit Rome zet-ten de coöperatieve vereenigingen de onderhande lingen voort omtrent den aankoop v-a.n ver schillende groo-te bedrijven. De aankoop van d-e fabrieken te Ca-s-tela-mare. waar meer dan 2000 arbeiders werken, schijnt aan staande te ziin. Een manifest der Ka tb Volkspartij. De Katholieke Volkspartij publiceert eeu manifest, waarin dg overtuiging wordt uit- gesproken, dat do groote meerderheid var f- .Vrij naar bet Fransch van li. Enault, Ï9 Ond-er Let uitspreken dezer grievende voordon, die hem in een oogwenk al ju op gewektheid henamen, keerde zij hem i'eil rug he en maakte zich uit de voeten. Toch bleef .zij dicht genoeg bij het jonge paar om ©r bot oog op te kunnen houden,-en "toen zij eenige opgenblikken later het jonge ®eis.;e met blijden lach en opgetogen gelaat aan d-e zijde van Herman zag wandelen, zeide zij grimmig', terwijl een sombere wolk haar gelaat overt oog: „Er moet een eind aan ko men, ik wil hot." Onder voorwendsel eener plotseling opge komen hevige hoofdpijn, wees zij dan zwerm aanbidders af, die om baai' heen dwarrelde en begaf zij zich naar een speelzaal, waar zij, tamelijk vrijpostig, ma-jaar Ornulf bij den erin nam. De majoor .was ©enigszins verbaasd over dit bewijs van vertrouwelijkheid-, want zoolang Ijj .weduwe was, had Aurelia hem steeds koel bahandeld. Zij kon niet verkroppen, dat zijn bewondering voor haar langzamer hand flauwer was geworden, van het oogen- blik af, dat zij vrij was en haar positie naar veroorloofd» zijn hulde, zonder aan haar ech telijke plichten te kort te doen, te aanvaar den. Maar vaak verdwijnt haat, als cr eigen belang in liet spel is. Ook Aurelia wist d-e slem van haar wrok tot zwijgen te brengen en luisterde slechls naar die der wraak, to-t wel ker bevrediging zij Ornulf noodig had, „Waarde beer Ornulf," zeide zij, zonder omwegen op haar doel afgaande, „gij gaat bij iedereen door voor. een zeer verstandig man, terwijl men mij algemeen voor vrij dartel houdt. Welnu, gij zoowel als ik, beiden men- scben van ondervinding, en die niet spoedig van hun stuk worden gebracht, wij worden heiden in dit oogenblik, zelfs op de belache lijkste wijze, voor den gek gehouden door twee kinderen. Die toestand js krenkend voor onze éigenlief-de en mag niet langer voort duren. Wij moeten er zoo spoedig mogelijk een einde aan maken. Wilt gij mij daarin hel pen? Komaan, wilt ge?" Ho-a kalm de majoor overigens was, bracht deze zonderlinge vraag hem toch in verle genheid. „Ik begrijp waarlijk niet, wat gij bedoelt, be"te mevrouw," antwoordde hij verbaasd. Aurelia keeK hem vlak in 't gezicht en heiham op wervcligen toon: „Mijnheer de majoor, hsb ik u zooeven nog niet gezegd-, dat ik u voor een verstandig man houd? Als zoodanig moest gij mij ze'.t's met een half woord verstaan. -Verg dus niet van mij, dat ik te zeer in bijzonderheden treed. Ee zaak is deze. Gij hebt uw pupil lief en denkt haar te huwen, ge hebt zelfs raeds haar ja woord. Ik bemin Herman Wrangel; hij heeft mijn hand gevraagd en ik heb ze hem toe gelegd. Van weerszijden zijn wij het'dus bei den eens en djt moet onherroepelijk zoo blij ven. Wij moeten dus trachten te voorkomen, dat onze plannen door ©en gril of anderszins schipbreuk zouden lijden, begrijpt ge mijn be doeling?" D-e maojor dacht eenige ©ogenblikken na, zooals liet een man betaamt, die den naam wil hebben, steeds met beleid en doorzicht te handelen. 1 „Nu begrijp ik u volkomen," antwoordde hij, terwijl hij zijn deflige houding liet varen, „maar mijns inziens is uw vrees zeer over dreven. Er is gevaar bij l" „Weinig gevaar," herhaalde de Joage vrouw driftig, „maar w-eet u dan niet, wat er zoo al giebeurt? Is cr u dan niets van bekend,, dat Herman en Wilhelmina elkaar dagelijks op. het eiland ontmoeten? Twijfelt gij dan nog aan de gevoelen, die hen voor elkaar be zielen? Welnu luister dan even. Om u ee 1 be wijs t© geven, hoe groot hun genegenheid reeds is, moet ik u, hoe krenkkend dit yoor mijn ijdelb.eid is, bekennen, dat ik eigenlijk op dit uur r.eds hertrouwd moest zijn. Maar dank zij onze kortzichtigheid, is Herman reeds zoo innig gehecht aan uw pupil, dat hij cr tegen opziet, zich met mij voor het leven ie verbinden. Hij heeft den moed nog wel 11 e. met mij te breken, doch schuift de zaak op d-e lange baan. En .wat mij vandaag overkomt, staat u morgen te wachten, als gij niet beier uit de oogen ziet. Ik waarschuw u Ik verwed duizend florijnen, dat Wilhelmina Ier wille van Herman en alléén voor hem hier is. Hebt gij niet opgemerkt, hoe zij verlangend- waren mei elkaar ie dansen en elkaar onder den dans vast te omarmen? Maar de mannen zijn gijn fijne opmerkers. Al hebben ze oogen, as gebruiken ze toch niet!" Ornulf's houding drukte nu «el degelijk ernst en bokommering uit. Hetgeen Aurelia zoo ©ven gezegd had herinnerde hem er aaii, dat Wilhelmina geen antwoord gegeven had, toen hij haar had kennis gegeven, dat hij zich met hel oog op de intrede van haar acht tiende jaar, met het opmaken van het huwe lijkscontract ging bezighouden. „Ge hebt gelijk, waarde mevrouw, ik had niet kunnen dennen, da Ibet gevaar reeds zoo groot was. Jk zal mij ..ens bedenken De zaak is werkelijk van hoogst kiescheii aard. 'Laat ons eens zien. Veronderstel, dal ik gebruik maak van mijn gezag cn Wilhelmina belet naar li-et eilandje te gaan, dan is het niet on mogelijk, dat zij uit weerwraak haar engage ment met mij verbreekt; want ofschoon zij zacht en volgzaam van aard is, ken ik haar genoegzaam om te welen, dat zij niet liclit voor dwang hukken zou. Niettemin, als wij langer deze opkomende eig'ing dulden, zoiuLu; wij onze plannen en onze verwachtingen ii; gevaar brengen en het doel missen dat wij beiden beoogen." Aurelia had aandachtig cn met gebogen hoofd dit logisch betoog aangehoord; bij de laatste woorden echter liiet zij het hoofd weer op cn vestigde haar doordringende blikken op het gelaat van den majoor, die er zeer kalm onder bleef. Toen zeide zij zuchtend, met ev.n voorgewend, goedig lachje: „Ongetwijfeld! Wij zouden liet deel missen, waarnaar wij streven, dal wil zooveel zeggen als: afstand doen van bet geluk, ons levens lot te. verbinden aan dat van hem of haar, dia wij liefhebben! Neen, neen," liet zij er met nadruk op volgen, „wij mcc'.cn niet toelaten; dat rn-en ons om den tuin leidt "0 (Wordt vervolgd;)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1