R.-K, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLADVOOR NOORD-HOLLAND Het Zwaneneiland No 229 Donderdag 30 September 19201 13e Jaargang Wat de Pers zegt BUITENLAND BINNENLAND 1 bbt-lLLfalUiM. ABONNEMENTSPRIJS Verschijnt dagelijks. Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: 433- ADVERTENTIEPRIJS HuSp aasi het groote gezin. B innenlandsch Nieuws. ONS PER KWARTAAL i f2.-, FRANCO PER POST f 2.50 MET OE1LLUSTREERD ZONDAGSBLAD f 0.50 HOOGER. VAN 1-5 REGELS f 1.25-, ELKE REGEL MEER f 0.25 S RECLAMES PER REGEL f 0.75; RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" BIJ VOORUITBETALING PER PLAATSINQ f0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvraag gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500.—, f 400.-, f 200.—, f 100—, f 60—, f 35.—, f 15.- Wij achten het van voldoende bekend heid. dat op het laatste congres van den RK. Ceniralen Raad van Bedrijven werd ingesteld een commissie welke commissie van het congres de opdracht kreeg het be stuur van dien Raad een voorstel te doen over de wijze waarop hulpverleening aan het groote gezin het beste kon geschieden. Die commissie is aan het werk getogen en heeft haar arbeid volbracht. De pers deed al mededeeling van het feit, dat de commissie haar adres met ontwerp statuten voor de door haar ge projecteerde stichting aan het bestuur van den Centralen Raad heeft aangeboden Het is niet ons plan op dit adres en de proeve van een regeling vooruit te loopen. Wij constateeren alleen het feit. Het belangrijkste in het document is wel dat men per siot tot voorstellen is geko men van zoodanigen aard. dat zij op dit oogenblik zonder te zware offers doorge voerd kunnen worden. Tegelijkertijd waren de Noord-Brabant- sche gemeenten bezig met te trachten tot stichting van een soortgelijk instituut voor ambtenaren en werklieden in dienst van de gemeente te komen. Daar werd na de bijeenkomst van de dageiijksche besturen der grootste ge meenten. een commissie van 2 burgemees ters en 5 wethouders benoemd, die de za ken verder zouden voorbereiden Het is ons bekend, dat deze oommissio zeer binnenkort haar arbeid zal oublicee- ren en aan de Noord-Brabantsche gemeen ten zal verzoeken in beginsel te beslissen tot aansluiting. Is dit geschied, dan stelt men zich voor de 180 gemeenten van Noord-Brabant bij een te roepen om dan te komen tot de s etichting van een fonds voor kinderbij- slag. Daar zullen nog wel eenige moeilijkhe den overwonnen moeten worden, maar wi 1 hebben desniettemin de overtuiging, dat de opzet zal gelukken. Men krijgt-<fan,-wanneer het plan slaagt, - in een geheele provincie naast en bij het loon den kinderbijslag, en men krijgt ook de zoozeer gewensehte uniformiteit in de toepassing. Bedriegen de teeltenen zich niet. dan etaat het er met de hulp aan het groote gezin goed voor. althans in de gewesten waar de R.K. Centrale Raad van Bedrij ven voldoenden invloed heeft, waaronder Noord-Brabtnt zeker ressorteert Ook hebben wij de verwachting, dat de totstandkoming van de stichting van den R K. Centralen Raad in de stichting van een Noord-Brabantsch kinderfonds, ook in andere streken niet zal nalten voorbeel dig te werken. Te meer. waar bij beide 'instellingen de zaak zoo wordt en is op gezet, dat een gevecht om principes ver meden kan worden. Bij de daar gevolgde methoden kunnen naar onze meening, ook landgenooten mei een andere levensovertuiging dan de onze aan de verwezenlijking medewerken. Dat personen met invloed in de noorde lijke gewesten daartoe de noodige pog'in gen doen! Dat zal moeite kosten, maar indien dit taktisch wordt aangepakt is naar onze mee rling veel succes te verkrijgen. Dat men straks, na het publiceeren der bescheiden, de scouders onder het werk zette! Het is een verdienstelijke poging het groote gezin bij zijn vele moeilifkheden de helpende hand te bieden. DE, PROEFBALLON. Het „Vaderland'' brengt in herinnering, dat dit de tweede Franscli-Belgische campagne van dien aard, na het sluiten van den vrede is en Minister v. Karnelbeek den eersten keer dat de zaak aan de orde was duidelijk heeft te ver staan gegeven, dat onze regeering een dergelijke militaire overeenkomst met Belgic en Frankrijk niet wenschte aan te gaan. „Daarmee sprak de minister toen naar het hart van ons heele volk. Behalve, dat men 'hier te lande geenerlei verbond met België begeerde, onmiddellijk na en zelfs gedurende België's machinaties tegen ons land, zag men er de noodzakelijkheid niet van in, zich te wapenen tegen een aanval van het voor lange jaren machteloos ge worden Duitschland, noah vond men het voorzichtig, zich te begeven in combinaties, die ons zouden kunnen voeren in te voor ziene en nog niet te vGorziene gevaren." Wij hebben er ons wel bij bevonden, zegt het blad, dat we ons vóór -den oorlog niet heb ben laten verlokken tot een verbond met België, waartoe de beer Baie zich als eerste vogelaar opwierp. We vinden het veiliger ons ook nr buiten de avonturen te houden, 'waartoe een toetreding tot een Fransah-Belgisch verbond ons zon kunnen dwingen. „Deze gedachten bepaalden de gedragslijn van onze regeering en de gevoelens van ons volk, toen de eerste poging na den oorlog werd gedaan, om ons voor een verbond met België en Frankrijk te krijgen, en er schijnt allerminst reden te zijn, na de laatste kron kelingen der Belgische politiek ten onzen aanzien, om er nu anders over te denken. Waar nog bijkomt, dat we sindsdien lid van den Volkenbond zijn geworden en de grondslagen voor een Internationaal Ge rechtshof zijn gelegd, met een goede kans dat het spoedig tot stand kome, uit welken hoofde het gevaar voor oorlog toch op zijn minst geuomen niet grooter is geworden. Nog beslister dus dan bij de vorige gele genheid zullen wij het voorstel tot een bondgenootsohap van de hand moeten wij zen." 's Bosch. M. KRIJGSMAN DE P00LSCH RUSSISCHE 00RL0&. Van het front. De Poolsohe generale staf meldt, dat de cava lerie van kolonel Bien-ieski Radun, bij Lida (ten Z. van Wilna), bereikt heeft. De bolsjewieken trekken op het geheele noordelijke front terug, Het Poolsohe communique van 28 September meldt: In den noordelijken sector hebben onze troepen de rivier de Szczera bereikt. In de om geving van Grodno duurt de vervolging van den terugtrekkenden vijand voort. Ten Oosten van Kofno wierp onze cavalerie Russische afdeelin gen op den rechteroever van de Heryn terug Wij heWbeh Korzec bezet en zes kanonnen en zestien mitrailleuses genomen. De Oe'krajiensche troepen, die ten oosten van de Sbroecz opereeren, hebben met Poolsdhe hulp Stara Kontsatninof genomen en daarbij 2800 ge vangenen gemaakt en vier panlsertreinen, ver scheidene artillerieparken, belangrijke voorraden aan proviand en technisch materiaal genomen. Polen en Litliauen. De controle-commissie, welke de Raad van den Volkenbond besloten beeft uit te zenden om de regeling te waarborgen van het conflict tus- sclien Polen en Lithauen, is thans samenge steld. Frankrijk zal worden vertegenwoordigd door overste Chardigny, Engeland door majoor Kennan, Japan door kapitein Yanaraaki, de Ita- liaansche en Spaansöhe leden zijn nog niet be kend. DE RIJKSBAGVEREIEZINGEN IN ZWEDEN. Naar uit Stockholm wordt gemeld, is Dinsdag d-e definitieve uitslag van de Rijksdagver'kiezin- gen in Zweden bekend geworden. De Tweede Kamer, die tot nu toe was samengesteld uit 57 conservatieven, 14 vertegenwoordigers der boe- ren-organisaties, 62 liberalen, 86 sociaal-demo craten en 11 links-socialistcn, zal in het vervolg 72 conservatieven, 28 vertegenwoordigers van de boeren-organisaties, 47 liberalen, 76 sociaal-de mocraten en 7 links-socialisten tellen. De conservatieven enboeren hebben dus ge wonnen ten koste van liberalen en socialisten. ENGELAND EN RUSLAND. Uit goed ingelichte kringen in de Loudensobe City wordt meegedeeld, -dat er wellicht spoedig overeenstemming zal worden bereikt tusschen Engeland en de Russische sovjet-delegatie be- ti effende de hervatting der handelsbetrekkingen, gen. COMMUNISME ONDER DE DUITSCHE ZEELIEDEN. De „Koln, Ztg." verneemt ui.fc Hamburg, dat er een bedenkelijke gisting lies recht onder de Duiiselie of.icieren en manschap pen van de vroegere Duitsehe handels marine. Hun sléchte economische toe stand, die, 1111 de beloften der regeering omtrent ondersteuning niet vervuld zijn, van dag tot dag slechter wordt, heeft ten gevolge gehad, dat ze meer en meer in het politieke vaat water der radicale elementen zijn gekomen. Oorspronkelijk waren het. slechts de matrozen en liet lagere personeel, die zieli bij de coin muniste-n aansloten,t crwijl de of.i deren zich nog lang tegen dezen stap verzetten, daar zij meenden dat communisme aan boord van de schepen een onmogelijkheid was. Deil laatsten tijd echter zijn ook vele officieren den wég van de matro-zon opgegaan, en de oude, in hoog aanzien staande vereeniging van kapiteins en of ficieren van dc handels-marine heeft thans besloten dis verebniging op te heffen en deze te veranderen in eon organisatie met uitgesproken communi.ti che bedoelingen. DE PAUS EN MILLERANB. Z. H. de Paus heeft Mille-and een tele gram gezonden om hem geluk te wens jlien met zijn verkiezing. Daarin zegt Z.H. do Paus, dat de uit nemende diensten, welke Mitleranl reeds heeft bewezen bij den arbeid tot herstel van het edele Frankrijk, voor hem een waarborg zijn dat deze giootsche taak, zoo krachtig aangevat door zijn greoten voorganger, zal worden voo-ytgezet met' de standvastigheid en toewijding, welke al tijd het vaderlandslievende gedrag van Millerand hebben bezield. DE TOF,STAND IN IERLAND. Eeu Si si 11 Pelu-eomplot. Gemeld wordt dat bü een inval van d-e po litie in een liuis te Londen bot bestaan is ontdekt van. een Sinn Fein-complot te Lon den, waarbij 700 menscben betrokken zou den zijn. Er zouden plannen zi.in gemaakt voor een geconcentreerde actie in geval van het overlijden van den lord-mayor van Cork. Nieuwe ovorvalLeu. De verordening, beperkende het avond- verkeer te Belfast,die gisteravond weder in. werking werd gesteld, heeft nieuwe ongc- rgeldheden Met kunnen voorkomen. Arbeiders', die-gisteravond van de sfeheeps- bouwwerven naar huis gingen, werden, ver moedelijk door Sinn Feiners aangevallen. Daardoor ontstonden gevechten in verschil lende deelaa van de stad, waarbij twintig personen verwond werden; er werden zeven- werden door de militairen, die in de lucht schoten verspreid. Bij processen voor krijgsraden, die ©enige Sinn Feiners veroordeelden lot verschillen de gevangenisstraffen is gebleken dat de Sinn Fein leiders beve'l hadden gegeven om in zekere gevallen politiebeambten neer te schieten. Er komen nog meer berichten over post treinen, die door Sinn Feiners werden over-, vallen en over het- in liet blinde schieten door special© politiemannen. De Sinn Feiners bobben Dinsdag op groo ter schaal dan ooit te, voren wapens buit ge maakt. Terwijl het gros van het garnizoen van vijftig janeiers afwezig was wegens het af richten van paarden, arongen Sinn Feiners de kazerne vn Mallow, ja het graafschap Oork, binnen en namen Dewis-machinege- weren en groote hoeveelheden geweren, munitie en voorraden ined-e. Er werd slechts één schot gelost, waar door oen sergeant werd gewond. In H-allow (graafschap Oork) is op ver schillende plaatsen brand gesticht. Verschil lende fabrieken, hot stadhuis en een zuivel fabriek werden vernield. Er is voor ver scheidene duizenden pond-en schade aange richt. Men gelooft, dat dit- een repres-aille is voor het gebeurde van den vorigen dag, GEMENGDE BUiïOiL. BERICHTEN, Mobiele politie. In verband nirt de (alrijke diefstallen van auto's in den laatsten tijd en de toe nemende -nachtelijke aanslagen heeft de Parijsche prefectuur van politie besloten een 'brigade politie met motoi'-ziispanwa- gens op te richten Middeleeuwaohë burcht vcrbfiaiwl. Gisterennacht is het aan de Moezel ge legen kasteel Eltz een der schoonste burch ten van Duitschland, in -de tiende eeuw gebouwd, nagenoeg volkomen door brand verwoest. De kostbare bibliotheek kon worden ge red. doch men vreest, dat de in oen aan gebouwd- gedeelte va-n het slot aanwezige kostbare schilderijen van Cranach. Dürer, Holbein en een groot aantal van oud-N-e- clerlandsche meesters, alsmede een uitge bieide wapen verzameling een prooi der vlammen zijn geworden. De bezetting der groote land-goede ren in Italië breidt zich steeds meer uit Uit Lugano wordt gemeld, dat landarbei ders. met geweren bewapend, het grootste der koninklijke landgoederen in de provin cie Napels hebben bezet. De correspondent van de ..Daily Chro nicle" to New-York meldt, dat men in de V. S. thans bezig is- met de teruggave van geld en geldswaarden, tot een totaal van ongeveer dertig millioen pond. die het per soon lijk eigendom zijn van Amerika ansche vrouwen getrouwd met „vijandelijke en neutrale vreemdelingen. Dit geschiedt op grond van een eo-ngresbesluit van Juni van dit jaar. Volgens een bericht van den ,,Ober- schlesischen Kurier" heeft de Raad van ge zanten zich uitgesproken voor een verster king der geallieerde bezettingstroepen in Opper-Silezië gedurende de volksstemming. Men meent hiermede de vrijheid der stem ming te vei zekeren en tevens aan het in de laatste nota van Duitschland gedane verzoek ie voldoen Te Londen is een werkstaking van arbeiders in de rijtuig- en wagenmakerijen waarbij reeds 4000 personen betrokken zijn uitgebroken. De mannen eischen twee stuivers per uur meer. De staking zal mo- tien arrestanten gemaakt. De oproerlingen gelijk algemeen'worden. EEN NIET TE MISDUIDEN GELUID Wanneer de voorstanders in België ev Frankrijk van d-e poging-0121 ons land tt brengen tot een verbond, of ten minste to* een militaire overeenkomst, hetzij m©t beide, hetzij met België alleen zich een oogeniblik met (ie vervulling van hun wensch hebben gevleid, dan zijn ze thans uit hun liefelijke.fi droom geholpen. Zoowel het „Hdbl." als de „N. JEtott. Crt.", het „N. v. d. D.". het „Vad." en de ,,N. Ort." trekken in dit opzicht allen ócn liin. AI deze bladen leggen er den nadruk op, dat er voor een dergelijke overeenkomst geen aanleiding bestaat, dat er voor Neder land geen reden is om af te wiiken van zfjn' politiek, die zich zooveel vrijheid voorbe houdt als m©t het lidmaatschap van den Volkenbond is overeen te brengen. En ook de Nederlandsche regeering noem! de berichten onjuist, welke kwalificatie ook slaat op de berichten over een mogelijk* vyiiziging in het standpunt, door de> regee ring ingenomen betreffende onderhandelin gen over militaire afspraken. Men zal dus thans in België wat ander: moeten verzinnen. Kon men daar tot nu toe pogen den indruk te vestigen, alsof wii in d-e Fransch-Belgische politiek ten onzen opzichte vyiiwel alleen stonden mot on.s verzet, thans, nu dit proe-f- ballonetje nie-t is opgegaan, kan men andere pogingen verwachten van het kahi- neteDe-lacroix en zijn over-ü vorige vrienden, om uit de impasse te komen, waarin m©n geraakt is door liet af-brelcen der onderhan delingen. Men praat nu al over een ruil van hulp aan Nederland, ind-ien het door de Wielin gen mocht worden aangevallen tegen een door ons land te geven hulp bij een aanval op België door Limburg. Men zal in België moer rekening moeiten houden met het feit. diat de Neder! andschf politiek een zelfstandige staatkunde is, overeenkomstig, haar traditie niet vraagt naar aanlonningen en steunsels, en die zich niet a priori bindt aan de politiek van een groote mogendheid, waardoor haar vrijheid, van handelen i-n Oen beslissend oogenblik zeer zou worden beperkt. EEN ZUIVEL-EN QUÏMJE. Naar het „N. v. d. D." meldt, heeft üe Algemeen© Nederlan-dscbe Zuivelbonid (F. N. Z.) op 14 Sept. j.l aan den Minister van L. N. en H. een schrijven gezonden, waarin o.m. werd opgemerkt, dat de vast stelling van den productieprijs der melk meer studie en overleg eischt, dan bij eenvoudige bespreking door afgevaardig den van verschillende organisaties het ge val kan zijn. Het berekenen van den. pro ductieprijs dient te rust-en op gegevens uit de practijk. "t- Adres vervolgt: „Zoo- wei in verband met h-et thans namens uwe Excellentie gevraagde advies als met betrekking tot in den laatsten tijd vaak gehoorde m-eening, dat de melk te duui is, komt het ons noodzakelijk voor, dat door een alleszins, daartoe bevoegde en deskundige commissie een nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld naar de prod|uc- tiekosten der melk, in de eerste plaats van die, welke in de zandstreken wordt geproduceerd." Verder wordt verzocht, d;8t(J d-e minister „daartoe spoedig de noodige ptappen -doe." Voor liet geven van antwoord heeft de minister er geen „gras over laten groeien" en reeds een week na het ontvangen van het a.drcs, schrijft- de minister „dat het hem aangenaam zal zijn aanwijzing tc mogen ontvangen v.an enkele b.v. een 10- t-al bedrijven binnen het ressort van den I iVrij naar hel Franscb van E, lira uit. 29 W-etdra zat liij in zijn schuil en bracht hij door leen onweerstaanbare macht gedreven, de riemen in beweging. Maar ter wijl hij voortro-eide, dacht hij bij zich zei ven: „Wilhelmina raadl mij i-n tiaar brief aan, mijn huwelijk met Aurelia een vol jaar uit te slellen. Welk n zonderlinge en verschrik kelijke gedachte, als ik haar in verband breng' met dc Ij lelijke voorspelling, die ik zoo even heb moeten ho-oren! Zou ik er uit moeten afleiden, dat ook Wilhelmina liet er voor houdt, dat -er in mijn borsl een giflige worm schuilt, die aan mijn levenskracht knaagt?' 'Terwijl hij zoo bij zich zeiven sprak, zetle hij zijn vaart zooveel mogelijk kracht bij, omdat hij zijn verlangen, 0111 liet jonge meisje tcspreken, niel langer kon bedwingen. „Zou ik niel dc speelbal zijn van eet) droom f' hernam hij gejaagd. „Zou ik dan een laveal ond.r dz leden hebben, waarvoor geen liocp meer is, oi' waarvoor geen genees middelen bestaan? Zou Wilhelmina de be doeling hebben gehad mij te beschermen tegen de lage baatzucht van Aurelia, op de zelfde wijze als ik ha-ar voor de schraperig heid van den majoor heb willen vrijwaren? Welk ten onbegrijpelijke gelijkheid van toe standen! Het is als zweefde ik temidden eenér wereld vol fantasiën, waar alles boven natuurlijke, op onmogelijke wijze bij elkaar komt. Maar is ligt menschelijk leven niet een aaneenschakeling van onwaarschijnlijk heden? Ach! ik vrees nog krankzinnig te worden!" Nauwelijks op het eiland geland, kwam Wilhelmina, die er reeds eenige oogenblik- ben vertoefde, hem tegemcet. Haar gelaat toonde diepe ontsteltenis, haar oogen stonden vol tranen, haar wangen hadden dien akeligen gloed, die het kenmerk is van een inwendig verkerend vuur, haai- geheele wezen was ge bogen als een verwelkte bloem en haar borsl liet nu en dan een heesche, droge kuch hooren. i," „Gevoeldet gij u niet wel," zeide Herman lot liaar, terwijl hij eensklaps den angst voor zijn eigen leven vergat en het jonge meisje m&t onuitsprekelijk medelijden aanzag. „Waar hebt gij pijn?" Willielhiina legde haar hand op Herman's arm en zeide: „Gij weel dat heter dan ik. Ik ben u dank baar, dat gij aan mijn wenk hebt gehoor ge geven en bier gekomen zij-t. Gij zult mij nu zeggen, wat ik wenschte te weten.'' Verbazing en angst teekende zich op Her man's trekken af, „Luister naar mij," vervolgde Wilhelmina. „Benige oogenblikken geleden is er tusschen d-e majoor en mij een treurige scène voorge vallen. Ja, zij was zelfs verschrikkelijk, of schoon hij allo krachten inspande om tenmin ste voor het oog zich zeiven messter te blijven. De majoor had mij laten ontbieden: eenige 11 zijner vrienden, waaronder twee no tarissen, waren reeds in de zaal. Men legde mij- uit, waartoe die bijeenkomst dienen moest. Het betrof namelijk het hooren voorlezen van het huwelijkscontract. Toen dit geschied was, gaf m-en mij eeu pen in do hand en verzocht men mij te ondorteekenen." „11c wc-igerde te teekenen. Alle aanwijzi gen waren ten hoogste verbaasd. Mijn voogd was de eenige, die niets van zijn aangeboren kalmte verloor. Bedaard verzocht hij mij de reden mijner weigering' te verklaren. Ik ant woordde stamelend, dat ik nog eeai jaar wenschie le wachten, alvorens mij voor altijd t-e. verhinden. Bij hel hooren dezer .woorden, sprong do majoor op: hij was' zóó onthutst, dat iedereen verbaasd w#*. Toen wij alleen waren, trachtte hij door allerlei listen mij het geheim te ontlokken, dat mij tot der gelijk besluit dreef. Ik verijdelde eohler al zijn pogingen. Toen werd hij inwendig woe dend op honenden toon noemde hij uw naam. Daarna bleef hij somber en dreigend voor mij staan -en zeide wrevelig: „Zijl gij er wel eens zeker van, Hat gij over een jaar nog :eeft? Gij zij-t zoo zwak en teer, Wilhelmina, het minste windje kan n dood-en. Gevoelt gij dat niet? Gij beschikt over den tijd, zwak dwaas kind, als had gij ©en eeuwigheid voor tu, en ik zeg u, dat gij missëhien slechts nog op weinige levensdagen rekenen kunt Gij hoopt op een lang 1-e ven! Wat bittere spot! Bezie u zei ven in den spiegel: de dood heeft u reeds zijn stempel op uw gelaat gedrukt." Deze woor den gingen met een onheilspellend lachen gepaard. „Ik voelde een vreeselijke koude mijn borst binnendringen en kreeg een voorgevoel, als ware ik verloren! Afgrijselijke visioenen doemden voor mijn geest op. Ik verggeleek in dat oogenblik den majoor bij een vainpyr, op het punt het bloed uit mijn anderen te zuigen, of bij een valk, die m-et ongeduld' mijn Inlasten snik afwachtte, om mijn lijk te verslinden. Wat Bal ik hier ïiog bijvoegen? Ten prooi aan den angst, vlood jk heen en snelde naar mijn schuitje om tot u mijn toevlucht n-emen en uw bescherming in te rcepc-n. Maar de frischheid van hel meer bracht mijn opgewondenheid' tot bedaren. Toen ik weer thuis was, dacht ik, dat mijn voogd slechts met mij had willen schertsen en juist wilde ik mij naar hem begeven, toen uw brief eensklaps als in vurige letters voor mijn geeslesoog opdoemde. Ik ontstelde, want ik begreep, dat er aan de waarheid van het geen ik zooeven gehoord 'had, niet meer te twijfelen viel. Dadelijk voer ik dus weer naar. h-et -eiland, in de zoete verwachtnig er u te vinden en misschien achter de waarheid te komen. Herman," voegde zij er vastberaden bij, „gij moet mij beloven mij met de meest mogelijke openhartigheid te nnlwoodren en oprecht jegens mij te zijn, al wist gij ook, dat uw antwoord mij di-e-p smarten zou." Terwijl Wilhelmina sprak, zag Herman haar met schuwe blikken aan. De wonderlijke overeenstemming van zijn toestand en dia van de teringlijderes, bracht hem geheel in de war. Hij wilde antwoorden, doch de spraak begaf hem; hij trachtte zijn gelaat een ge ruststellende uitdrukking te gieven, maajr hef gelukte hem niet, 1 v j 1 j(Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1