Binneniandsch Nieuws. Verkeer en Posterijen Kunst en Kennis. Uit Boek en Biad.1 Kerk en School Orde en Arbeid. Handeï en Nijverheid Gemengd Nieuws Korte Berichten Telegrammen Integendeel, in die kringen betitelt men die lelie v/aaraan wij een korte beschouwing ge- Wijd hebben als een minderwaardige campagne an worden de argumenten van het blad legen de handhaving van liet gezantschap „laag-bij-den grondsch" en „dom" genoemd. In de „Msb." wordt er terecht op gewezen dat nis de „N. Bolt. Crt." eens een onpartijdig onderzoek zou willen instellen, zij zou ervaren, dat het Vaticaan een middelpunt is van vele relaties, een bron van zeer vele belangrijke in lichtingen, die voor onze internationale verhou dingen van groote beleekenis zijn. Teven» zal dan de redactie vernemen, dat er op het Vati caan niet alleen groote belangstelling bestaat v'oor de arbeidersbeweging en voor de verhou dingen der vakorganisaties, maar dat ook voor brcedo groepen en zelfs voor geheele landen vandaar de invloed en de leiding in de vakbe weging uilgaan. Bij do tegenwoordige internationale regelin gen op liet gebied der arbeidswetgeving acht Uien het daarom van groot belang met het Vaticaan ook in dit opzicht voeling te houden. Da „N. Rolt. Crt." had nog beweerd, dal oase gezant bij het Quirinaal evengoed bij het Vaticaan zou kunnen geaccrediteerd worden. Vooral deze bewering wordt in bovenbedoel de geestverwante kringen van het liberale blad, als een „absolute domheid" gekwalificeerd, een kwalificatie waarmee iedereen zal instemmen, die goed na- en daarna doordenkt. liet groote vrijzinnige orgaan heeft zich door zijn ingeboren en wel doorvoed anli-cleriea- Jisnia weer danig parten laten spelen, met ge volg, dat bet reden heeft 0111 te zuchten: Van zijn vrienden, moet men het maar hebben. DE BURGEMEESTER VAN DELFT. Naar „Het Volk" verneemt, is eerstdaags de benoeming te verwachten van mr. G. van Baren lot burgemeester van Delft. De beer Van Baren is thans te Schiedam woonachtig. Hij heeft zitting in de Prov. Sla- ten en 1», wethouder der gemeente Schiedam. Hij. behoort lot de jongeren in de anli-rcv. partij. DE FUSIE DER VRIJZINNIGEN. De „Nationale" meldt, dat in de vergadering van hst hoofdbestuur van den Bon i van Vrije Liberalen een uitvoerige discussie gehouden is over de wcnschelijkheid van fusie met andere vrijzinnige partijen, welke discussie tot geen verdere conclusie geleid heeft dan tot een aan de algemeene vergadering uit te brengen advies Vgn het hoofdbestuur, waarin bereidwilligheid tot overleg uitgesproken wordt. De duurte der eerste levensbehoeften. Door S. D. A. P. en N. V. V. is een adres lol de Regeering gericht, waarin wordt aangedron gen op maatregelen tegen de prijsstijging van brood, melk, suiker en turf. De dienst op Engeland. Bij de nieuwe op 1 October van kracht geworden dienstregeling van de stoomvaartmaatschappij Zeeland is ge broken met het gelijke tarief voor beide klassen zn weder het twee-klassen-stelsel ingevoerd. Installatie gezondheidsraad. Woensdag middag ten 3 uur zal in de Statenzaal van het Departement van Waterstaat de Gezondheids raad door den Minister van Arbeid, Mr. Aal- hersc, worden geïnstalleerd. Sneevliet weer af. Deze Communist zal vermoedelijk een Bolsjewistisch agentuur er gens in het Oosten aanvaarden. In het Zater dagmiddag gehouden congres der Ned. Federa- 1' van Transportarbeiders hield hij mei de i.u:i eigen aanmatiging ten afscheidsrede. Vezelhandel en -nijverheid. Te Delft zal de zetel worden gevestigd van den voorlich tingsdienst ten behoeve van den vezelhandel en vczelnijverheid. POST- EN TELEGRAFIE-PERSONGEL. Dc Bondsraad vaiï den Ned. R.-K. Bond van R T. T.-personeel „St. Petras," heeft de vol gende motie aangenomen: De Bondsraad enz., op 27 en 23 September j.I. in vergadering bijeen te Utreclit, gehoord de uitlatingen van den Directeur-Generaal in de audiëntie op <31 Juli j.I. aan het Bondsbcsluur verleend, als zoude een groot deel der P. T. T.- ambtenaren tekort schieten in plichtsvervulling en daardoor niet ten volle medewerken om het Staatsbedrijf der P. en T. behoorlijk te doen funelionneeren, waardoor het zijn H. E. Gestr. thans onmogelijk is zijne medewerking te ver- teencn aan het tot stand komen eener salaris- verhoogiug; van m^ening, daL daardoor het vertrouwen hm hel personeel in de leiding ten* zeerste Jordt geschokt, en hel dienstbelang geschaad; dat deze opvatting van nadeeligen invloed is, op de salarieering van het geheele personeel; wijst deze aantijging in hare algemeenheid met beslistheid van de hand; besluit, het Bondsbestuur op te dragen deze motie ter kennis le brengen van den Minister van Waterstaat, de Stalen-Gcneraal, den Direc teur-Generaal enz., en gaat over tot de orde van den dag. RAAD VAN ADVIES. Voor het Staatsbedrijf der P. T. en T. is een Raad van Advies ingesteld. De leden van dezen Raad zullen door de Koningin worden Le- noemd n.L: twee uit de leden der volksver tegenwoordiging, twee uit handel- en midden stand cn twee uit het personeel der P. T. T. Voorzitter zal zijn de Directeur-Generaal. JAARLIJKSCHE BOEKENCATALOGUS. Onder de bij uitstek deskundige redactie van Pater A. B. II. Gielen S.J., zal bij voldoende deelneming een Rooinsche Jaarlijksche Boeken schouw, door hel Nedcrlandsche Boekenhuis le I UI)urg worden uitgegeven. De bedoeling is vooral, litteratuur ook naar haar. zedelijke waarde te beoordeelen. Wij dringen met kracht aan op den steun van dit loffelijk werk. Internationaal Roomsch- Studentenblad. Dezer dagen verscheen een internationaal nummer van het Roomsch Studentenblad. Sedert lang voorbereid, heeft deze uitgave ten Soel, de studenten van alle landen nader tot tlkaar le brengen, de eenheid tusscben hen te herstellen, en een Liga van alle R.-K. studen- 'eu en jjongrej yogy; tg bsyreidejj, y_m .ver- schinende zijden, o.a. van Zwitserland au Joego-SIavië, wordt in dezen zin gewerkt, maar alles in nauw contact met elkaar, zoodat het gevaar voor paralleUe strevingen niet aanwezig is Deze actie zal in de toekomst een schakel worden in de groote internationale Federatie van R.-K. organisaties, die hier en elders wordt voorbereid. Kardinaal Van Rossum zond aan de Redac tie een telegram, waarin hij zijn volle sympa thie met deze plannen betuigde. Deze internationale aflevering zal op groote schaal in het buitenland worden verspreid. In Nederland is zy in den boekhandel ver krijgbaar gesteld a 0.75 evenals bij den drukker H. J. Koersen, N.-Z. Voorburgwal 356, Amsterdam. DE HOOGEERW. PATER THEISSLING. De toestand van den Hoogeerw. Pater Lud. rhgissling, Magister-Generaal der Dominica- nenorde, die thans enkele weken in het St. F ranciscusgasthuis te Rotterdam verpleegd wordt, is thans zoover verbeterd, dat alle ge vaar schijnt uitgesloten. Wel is Z. H.E., die zich sterk overraoeid had, nog absolute rust voorgeschreven, zoodat hij voorloopig ook nog geen bezoekers mag ontvangen. Voorloopig zal Magister-Generaal Theissling dan ook nog in het Franciscusgasthuis in ver pleging blijven. DE GROENTIJD TE LEIDEN. Naar aanleiding van een artikel in het „Vad.", waarin geconstateerd werd dat de groentijd aan de Leidsche Universiteit thans ge normaliseerd was en veel ten goede verschilde met vorige jaren, schrijft de heer P. de Ilaas, medisch student te Leiden aan dat blad het volgende: f „Met verwondering las ik uw stuk over den groentijd in Leiden. Iloe de groentijd de vorige jaren is geweest, kan ik niet beoordeelen., maar wel weet ik, dat ook dit jaar, de groentijd in al zijn ruwheid wordt gehandhaafd en de jongelui gedwongen zijn te leven in een omgeving, waarin ruw geweld, zoowel lichamelijk als zedelijk hoogtij viert. De instelling vail ren pa tronaat, een collegium van bijstand moge in naam prachtig zijn; maar een patronaat 'heeft alleen waarde, wanneer de patroon waardig is; senaat en collegium van bijstand kunnen niet overal tegelijk zijn. De zoogenaamde bekende donderaars laten zich hun jaarlijks terugkee- rend genoegen niet ontnemen, en zoolang het corps niet hij machte schijnt te zijn dergelijke personen uit hun midden te weren, zoolang zal het peil van ontgroenen blijven heneden criliek. Een lafaard wordt men genoemd, wanneer men zich terugtrekt, omdat men er niets voor voelt zich te laten mishandelen, vooral ook op zede lijk gebied, door lieden met wie men later niet zou willen omgaan, die men om hun levens wijze moet verachten. Zou het niet mogelijk z.jn, ook door de dagbladen, de menschen te laten inzien, dat moed nog iels anders is, dan het zich weerloos laten mishandelen door dron ken lui. In Groningen is ï.et besef hiervan ook reeds doorgedrongen tot het „behoudend" stu dentencorps; in Delft is men op don goeden weg daarheen. Moet Leiden achterblijven of zon liet mogelijk zijn, dat de publieke opinie hier een krachtigen stoot geeft?" HET .ZILVEREN FELST VAN PA TEiii EöRROMAF.US DL GRLEVOE O- P. M. Zondag, herdacht de WelEerw. Pater Boi-romaeue do Greeve O.F.M., de alom in den lande bij de Katholieken bekende en gevjifde redenaar, den dag, waarop hij roer 25 jaren zijn intrede deed, in de Franciscaner Orde. Jtos morgens te liaLf elf our droeg de ljiibilaris in de feestelijke met planten en fRjloernen .versierde Mazes,- en Aaronkerk te Amsterdam een plechtige H. Mis van dankzegging op. ERrbij verleenden as-ia- tentie, d,e ZeerEerty. Paler O. J. M. de .Greeve S.J, pastoor te. Rotterdam en broeder van den jubilaris, als presbyter- assistens, de ZeerEterw. Pajstoor J. Wi B. van Heel, herder van de parochie, do Zeei Eorw. .Hccr J. E. va-21 der Meer, p.a<s toor te Driehuizon, en de W.eLEerw. Pa ter D F van., der Valk, resp. als diaken, Eub-diakert en ceremoniirins, als canto,res fungeerden de WelEerw. Paters J. Bern- sen on L. Beaufort. Het za' gkocr Voerde onder leiiing v,an den heer Hoes op uitstekende wijze voor de .eerste maai de f-stemmige Mis va,h Jos. Rheinberger en na de H. Mis de Priestercantate .van .Willem van Kalint- liout jRt. j Verder werden nog ten gehooru ge bracht het „Adoro Te" van TR. van der Bijl en het Tantum Ergo van Alph. Die- penbroek. Na dc H. Mis vond in de pastorie lie t eceptie-plaats. Na een welkomstlied door alle aanwezigen gezongen, wenschte de ZeerEerw. pastoor O. J. de Greeve, zijn jubileerenden broeder in hatelijke be woordingen geluk en uitte den wensch. dat God dezen priester en redenaar nog vele jaren zou .sparen tot heil van Roomsch Nederland, Velen maakten dan van de gelegenheid gebruik om den jubilaris te complimen- teeren terwijl tal van telegrammen van gelukw-enscb uit alle deelen des lands binnenkwamen. Nog vernemen wij, dat de jubilaris Woensdag receptie zal houden in het Franciscanenklooster te Woerden. Da Amsterdamsche diamantnijverheid werd door die van Antwerpen verdron gen, de Belgische klompenindustrie hoeft de HolLandsche in eigen land verdrongen Wij staan op een berg en kunnen de con- curreerende landen niet meer bereiken. HET DAGBLADBEDRIJF EN DE ARBEIDS WET. Naar wfj vernemen hebben de hoofdbesturen van de Boekdrukkerijbonden, den Alg. Nederl. Typografen Bond, den R. K. Graf. Bond, den Ned. Chr. Graf. Bond «n den Ned. Graf. Bond in verband met het besluit om voor fabrieken en werkplaatsen, nachtarbeid toe te staan voor dagbladdrukkerijen met een ochtendblad, mits de nachtploeg niet meer dan eens in de drie weken 48 uur arbeid verricht, tot den Minister van Arbeid een adres gericht. Daarin wordt er op gewezen, dat door deze regeling voor het dagbladbedrijf onhoudbare toestanden zullen ontstaan, omdat de dagbladdrukkerijen ge dwongen worden één nachtploeg te nemen, die slechts eens in de drie weken opkomt en ove rigens geenerlei arbeid heelt te verrichten, wijl het bedrijf geen continu bedrijf slechts werkt met één dag- en één nachtploeg. Met het oog op het feit, dat overeenkomstig ne nieuwe arbeidsovereenkomst tusscben werk gevers- en werknemersorganisaties van bet boekdrukkersbedrijf gesloten, de werknemers der dagbladdrukkerijen met ochtendblad om de andere week vijf nachten 7 uur en den zesden nacht 5 uur arbeid verrichten, wordt den Mi nister verzocht een zoodanige wijziging aan de Arbeidswet en van het Werktijdenbesluit te willen voorstellen, dat eene regeling, aanslui tende bij dit contract worde verkregen, die de onoverkomelijke bezwaren, uit de tegenwoor dige bepalingen voortvloeiende, ondervangt. INVOER IN NOORWEGEN. „Het Huisgezin" verneemt, dat de Noor- scb© regeering den invoer van koek, bis cuit .en beschuit uit1 Nederland heeft ver boden. j DE CRISIS IN .ONZE NT.TVF.RDF.1D Mr. Kortenhorst, die zich op het oogen- blik te Brussel bevindt voor het bijwonen van de internationale werkgevers'-confe- reintie, heeft, naar uit Brussel aan de „Msb." geseind wordt, over de crisis in d,e Hollandöch© nijverheid o.m. gezegd, (dja.t zij yierooprzaajit wordt door den Nederkutfd;- echein jValutastand en den hoogen prijs der ingevoerde grondstoffen. De fabrika- ti-ekasten zijn in Nederland hooger dan ih elk ander land. De crisis he&qspht ia idle takken y^n nijverheid. EEN ZEDENSCIIANDAAL TE AMSTERDAM. Na den Haag, Utrecht en Arnhem/heeft thans ook Amsterdam zijn zedcnschandaal. De politie heeft reeds geruimen tijd verdenking gekoesterd op de benedenverdieping yan een perceel op "'t Singel, hoek Raamsteeg. Vroeger was daarin een kroeg gevestigd. Zondagavond omstreeks tien uur deden twee inspecteurs van politie een inval. Op bun klop pen werd niet opengedaan. De kelderdeur werd daarop met mokers bewerkt. Het duurde eenigen tijd, alvorens de toegang was geforceerd, wat natuurlijk aanleiding gaf lot een volksoploop in dit drukke stadsdeel. In den kelder trof de politie aan den bewoner een zekere Kakebeen, drie minderjarigen en vier mannen. De bezoekers en de bewoner werden naar het hoofdbureau geleid. In het perceel wer den bezwarende aanduidingen gevonden. Bij ver der onderzoek vond de politie een hoeveelheid drank, rollen kogelsloopers, een hoeveelheid tin, een pak rubber, pakjes nieuwe deursloten, doo- zen met nieuwe bretels. Mede werd in beslag ge nomen een hoeveelheid correspondentie en een notulenboek van een geheime club. De bewoner van liet perceel, Kakebeen, een zeventigjarige man, heeft reeds verschillende ver oordeelingen achter den rug. •Het onderzoek wordt voortgezet. DE MALVERSATIES BIJ HET TEL©-. FÜONBEHRIJF TE AMSTERDAM. Omtrent de malversaties bij het Telefoonbe drijf te Amsterdam, als gevolg waarvan twee hoofdambtenaren uit den gemeente-dienst zijn ontslagen, wordt nog het volgende vernomen. De ontslagenen zijn de aigemeene bedrijfschef der 3 teiefooucenlralen H. B. R. en de bedrijfschef der Centrale „Zuid" A. d. E. Vooral van den heer H. B. R. wordt verze kerd, dat hij zich tegenover het telefoonbe drijf zeer verdienstelijk .had gemaakt door zijn buitengewone bekwaamheid en zijn grooten ijver, gedurende zijn vele dienstjaren getoond. Maar deze beide hoofdambtenaren schijnen le zijn aangetast door de zucht naar een weel derig leven, naar „dik doen," die tegenwoordig in alle standen vrijwel algemceu is. Voor zulk een leven op groolen voet ontbra ken hun echter de middelen hun salarissen bedroegen respektievelijk 5000 en 4500'pcr jaar zoodat zij er toe kwamen zich aan de eigendommen der gemeente te vergrijpen en op geslepen wijze bedrog le plegen. Beide heereu waren in den laatsten lijd ieder in het bezit van een particuliere auto! Zij stal den deze voertuigen in de garage van het be drijf, gebruikten benzine en onderdeden van de gemeente en lieten arbeiders der gemcen'e in hun particulieren dienst werken. Toen hun onlangs verboden werd, om langer hun particuliere auto's in de guneeate-garage te stallen, huurden zij een garage elders in de stad, maar lieten, daarheen een draaibank, een henzine-kast en enkele andere onderdeden en gereedschappen der gemeente brengen. Ook stuurden zij daar arbeiders der gemeente heen, om hun auto's schoon te maken en te _rcpa- rceren. Zelfs namen zij voor loditjes door hei land ,een gemeente-chauffeur mede, -lie dan daarvoor de gemeente overuren in rekening bracht! Er was echter meer. Het was onlangs noodig* een vrachtauto voor het bedrijf aan te schaffen. Gebleken is, dat^-toen beide heeren getracht hebben van den waarschijniijken leverancier ten „fooi" van 700 los le werken, voor het geval de koop tot stand kwam. Dit laatste gebeurde niet, zoodat de heeren hun 700 niet te pakken kregen. In de laatste dagen moet nog zijn ontdekt, dal ook bij het doen van verschillende andere be stellingen voor hel bedrijf onregelmatigheden zijn gepleegd. Bovendien staat vast, dat bij in schrijvingen voor de legering van materiaal steeds met een der gegadigden onder één hoedje- werd gespeeld. Het onderzoek wordt voortgezet, zoodat het misdrijf nog wel heel wat grooteren omvang kan aannemen dan aanvankelijk werd vermoed. B. en W. hebben echler heide hoofdambte naren, onmiddellijk nadat hel onderzoek hun schuld aan de eerste feiten had aangetoond, uit den dienst ontslagen. In de Woensdag met gesloten deuren gehou den vergadering van den Raad is, naar verluidt, deze zaak behandeld. B. en W. leden breedvoerige mededeelingen en daarna wurd hel oplredcn van het college algemeen goedgekeurd. Men nam liet den beiden onlslagcneu roer kwalijk, dat zij ook ondergeschikten tot hel meedoen aan hun bedriegerijen hadden geprest. De „Tel." weet nog te melden, dal de onregel matigheden aan het licht zijn gebracht door fien ondergeschikte employé. GEVAARLIJKE INDIVIDUEN. Te Winterswijk zijn een paar individuen ge arresteerd, de 29-jarige P. B. B. en de 25-jarige F. L. B., twee broers en Duitschei.;. Bij hun aanhouding dooi de politie te Winterswijk trachtte één hunner de politie de revolver le ontwringen. Op hen werden bevonden f 5000 aan geld, ontvreemd op bet postkantoor te Haüem,. goiïden en zilveren voorwerpen, gesto len in de Buitensocieteit te Deventer, twee brow ning-revolvers en electrisclie zaklantaarns. Hoewel zij alle schuld ontkennen, staat reeds vast, dat zij te Diepenveen, Brummen, Deven ter, Hattem en Terwolde hebben ingebroken. De jachtopziener uit Diepenveen herkende één hunner als den man, die op hem geschoten had. Bovendien houdt men hen voor de daders der inbraken en diefstallen te Rijssen bij de familie Van Heel, te Wierden, te Zutphen en te Lichtenvoorde gepleegd, waar zij niet minder dan vier inbraken pleegden, een poging tot in braak deden en een veldwachter met de revol ver bedreigden. Te Deventer braken zij behalve in de Buitensocieteit nog in in de zuivelfabriek der firma Lugard en pleegden rijwieldiefstallen Ook te Zwolle trachlten zij in de zoutfabriek van de Fraiture hun slag te slaan. EEN BEZWARENDE GETUIGENIS. Over de schandelijke verwaarloozing van den lö-jarigen jongen te Amsterdam, is de 18-jarige dochter van het echtpaar Pieterse, die in Baarn in betrekking is, gehoord. Het meisje legde een zeer bezwarende getuigenis af. Zij zeide, dat de dingen, die in de kranten hadden gestaan, niet overdreven waren, ja, dat de toestanden bij haar thuis nog erger waren geweest. De be handeling was zeer slecht Zij is een paar jaar opgesloten geweest met haar broer Jan. Als de moeder op straat ging, sloot xij de alcoof en deuren af. Een hond .wordt beter, behandeld, zei zy. Zelden kreeg xfj warm eten. Zij is achttien weken ziek geweest, maar naarna is zij wer kelijk opgesloten. Zij mocht 'zelfs het portaal niet op. De verhouding tusscben man en vrouw was zeer slecht. Later moest zij zelfs op order van haar moeder baar yader nagaan, om te zien waarheen hij ging. Vrouw Pieterse bevindt zich nog steeds op 't bureau Muiderpoort. Aau het grensstation van het Duitsche plaatsje Dalheim by Roermond, is door de Duitsche douane een waggon met aardappelen aangehouden, waaronder 35 balen koffie ver borgen waren, van een Rotterdamsche firma afkomstig. Toen de caféhouder F. V. uit Bussum Vrijdagavond in de woning van zijn gewezen vrouw in de Hartmanstraat te Rotterdam, den handelsreiziger J. de V. ontmoette, ontstond er twist. De handelsreiziger wierp den echtgenoot de trap af en zond hem nog een drietal revol verschoten na. F. V. werd in den rechterschou der en ten gevolge van den val aan het been verwond. Men bracht hem naar het ziekenhuis. De handelsreiziger J, de V. .werd in arrest ge nomen. Te Borne (O.), werd de vorige week een paartje in ondertrouw opgenomen, dat tezamen 136 lente's telde. De 73-jarige bruidegom kwam voor een paar dagen echter mededeelen, dat hij van het huwelijk afzag. Volgens het bij de Nieuwe Bergings- Maatschappij ingekomen kuslwachlberioht is een Nederlandsche tweemaster gestrand bij Domburg. De bergingsboot „Ursus" is der waarts vertrokken. De beruchte „kerkiuhreker" Van Kleef, uit Tilburg, die reeds lang gezocht werd, is te Eindhoven gearresteerd ten huize van zijn meisje en gisteren naar 's'-Hertogenbosch over gebracht. In den nacht van Vrijdag „op Zaterdag is in len winkel der Philips' Verbruiksvereeniging te Eindhoven ingebroken. Voor een waarde van ongeveer 2500 aan goederen wordt ver mist. Le" machinist der Dorscbvsree-niging te Nieuw-Beitsen (O.) E. J. K., is, toen Hij een afLoopenden drijfriem op Ret vlieg wiel wilde terugdfiwe-n, door dien riem gegrepen ,en tweemaal rondgeslingerd. Iiij werd bewusteloos opgenomen en per ont boden ziekenauto naar Ret R. K. Zieken huis te Zwolle overgebracht. Zijn recR,- teronderarm was verbrijzeld en verder was Rij aan Roofd en borst verwond. Be arm is geamputeerd en de man is Aan zijn Verwondingen overleden. Hij laat een! yrouw en twee kinderen achter. Op de jongste Drentsche markten Rebben in de aigeloopen week kleine Drentsche schapen f 40 per exemplaar opgebracht, ©en prijs 10 maal zóó hoog dan Voor 6 jaren. Zaterdagavond kwam een 07-jarige trambeambte pp bet Stationsplein te Am sterdam bij bet oversteken van de tram baan, onder ©en tram van lijn 12. Het ongeval liep betrekkelijk goed af, want toen goed en wel met opvijzelen van de tram was begonnen, kwam bet slacht offer er met hoofdwonden en een paar gebroken ribben onder vandaan. DE ONDERHANDELINGEN TE RIGA. WARSCHAU, i October. Men meldt uit Riga, dat er een splitsing is ingetreden ten aanzien van de onafhankelijkheid van Wit Roeienië er. de Oekraïne. De Russen beschouwen de sov jets, die door de roode troepen zijn ingesteld, ais de eenige wettige vertegenwoordigers van de bevolking, en de grondslag van de onafhan kelijkheid der staten, terwijl de Polen wen- sdicn, dal de volkswil tot oiling komt, onge hinderd door eenigen militairen druk, en door beide parlijcn geëerbiedigd. Men verwijt even eens aan de bolsjewiki dat, bjj de bespreking van de kwestie van de gemeenschappelijke Poolsch-Russischc grens, men liet heslaan ec de onafhankelijkheid van staten aanneeiflt, die in werkelijkheid Rusland volkomen vun Polen scheiden. PARIJS, 4 October. Wilos, de Poolsche 424' STAATSLOTERIJ. Vijfde Klasse. Achtste Lubt. Trekking van 4 October. 1500, No. 10278. 'f 1000, No. 21700. 4-00, No. 550, 6112, 6266, 10930, 20777, f 200, No. 6776, 8302, 10756, 11548, 15411, 17997, 21059. 100. No. 408, 433, 709, 8831, 9733 11322, 12842,12954,13462,13852, 14389, 16702, 16363,17365, 17573, 18;68, 20038, 20265, 21726; PRIJZEN VAN ƒ70. 44 3405 7009 10198 12820 15728 18256 20372 262 3513 7017 10247 12824 15748 18201 20384 299 3551 7110 10389 12825 15930 1328 20391 324 3554 7170 10431 12875 15971 18365 2056C 484 3697 7230 10794 12906 15974 18475 20574 535 3608 7601 10815 1296L 1G032 18553 20600 560 3747 7703 10948 13120 16039 18S70 20851 640 3869 7829 30951 13263 16104 18619 21268 668 4079 7980 H019 13501 16131 18660 21393 806 4107 8039 11161 13524 16307 18679 2142G 880 4154 8015 11170 13733 16382 1S717 21424 1007 4260 8081 11417 13S13 16581 1874 D21191 1060 4294 8170 11478 13815 1676S 18761 2154'' 1235 4605 8323 11558 13850 16891 18764 21719 1258 4717 ,8461 11668 13866 17026 1SS17 21721 1260 4883 8712 11681 13033 17067 18916 21722 8757 11704 14147 17124 19024 217G0 9190 11705 14260 17174 19249 21811 9218 11798 14356 17179 19280 21851 9220 11S04 14077 17416 19285 2191? 9423 11908 14180 17505 19536 22151 9519 12020 14545 17721 19623 2215S 9654 121S1 14687 17854 19883 2226C 9691 12400 149S8 17918 19SÖ7 2232? 9692 12403 15008 17933 19888 22363 9705 12456 15201 17936 20031 22426 9738 12493 15255 17947 20109 22543 9839 12550 152S0 18035 20111 22839 9S72 12697 15370 18042 20159 22893 68 15460 1S0S0 20214 229CO. 36 3392 6097 68 3427 6239 91 3512 6327 140 3523 6369 171 3526 6371 202 3546 6372 250 3563 6403 261 356-1 G42Ö 275 3685 6458 278 3688 6483 339 3696 6505 387 3737 6517 399 3738 6540 440 3783 b542 1606 5092 1718 5146 1719 5170 1783 54-15 1960 £50-1 1971 5536 2377 5727 2409 5984 2499 5988 2977 6147 3176 6382 3226 6507 3279 6611 3308 6683 10065 1276§ 3349 6827 10172 12770 15477 1S106 20350 3373 6903 NIETEN. 9546 12280 14,526 17214 2034C 9589 12306 14-530 17248 20355 9617 12325 14593 17250 Ó0K63 9675 12329 14597 1726-5 20366 9676 12337 14601 17469 20393 9728 12370 14760 17182 2040e 9736 12470 14787-17487 10460 9737 12533 14892 17569 29461 9768 12536 1-1904 17579 20492 9771 12571 14948 17581 2052» 9781 12-581 1.4956 17627 20-534' 9800 12587 14950 17648 20566 9659 12595 14968 17686 20578 9909 12633 14979 17705 20656, 490 3791 6628 10002 12714 15046 17713 2070? 550 3798 86SO 10017 12753 15053 17726 2074» 558 3914 6696 10023 12775 15064 17804 20776 584 3949 6720 10044 12810 15104 17858 2077» 627 3950 6731 10085 128J4 15116 17875 2084C 632 3960 674-1 10100 12838 15138 17907 2037^ 649 4004 6849 10179 12919 15144 17916 2091i> 662 4010 7027 10211 12938 15163 17969 2097k. 665 4027 7036 10232 12966 15164 17978 21061 734 4040 7042 10248 12970 15185 18062 2109? 742 '4041 7111 10289 12999 15204 18108 -13? 796 4095 7113 10307 13021 15329 18150 CtlöJ 875 4169 7124 10324 1S023 15392 13159 21177 959 4207 7167 10358 13032 15492 18175 2US2 966 4227 7169 10376 13036 15557 18182 21183. 981 4228 7222 10392 13010 15573 18204 21230' 998 4251 7251 10414 13054 15602 1S249 71257 1030 4259 7267 10428 13079 15611 18262 '2126» 1168 43,38 7286 10442 13084 1562-5 18310 21301 1170 4407 7290 10453 13113 15641 18317 2130& 1205 4443 7331 10457 13114 15663 18322 '305 1288 4465 7348 10467 13146 15668 18324 2133Z 1381 4578 7363 10493 13153 15691 18439 2 UW? 1383 4586 7409 10537 13205 15719 18531 2141? 1443 4604 7439 10579 13279 15724 18573 437 14-53 4635 7441 10663 13316 15744 18606 050r 1454 4613 7488 10697 13325 15718 18761 2lo3fl 1463 4691 7722 10779 13357 15794 18769 21530, 1509 4718 7740 10827 13395 15804 18819 -160? 1535 4747 7700 10879 1S437. 15826 18334 2164? ,1559 4775 7S61 10937 13474 15833 18843 2183P 1598 4804 7880 10970 13483 15854 18910 2188? 1603 4815 7906 10982 13494 15890 18939 21831. 1645 4S16 7953 11003 13526 15896 18954 21S9G 1724 4819 7973 11092 13578 15905 1896-1 21891' 1726 4977 7976 11101 13587 15969 19015 21G98 1729 4978 7993 11109 13590 16020 19057 2197» 1749 5003 8066 11131 13605 16024 19111 2197& 1814 5027 8074 1DG3 13615 16027 19141 21996 1817 5031 8124 11221 13628 16089 19154 2200», 1839 5062 8144 11330 13700 16094 19198 32019, 1873 5066 8192 11372 13708 16095 19200 2206G, 2045 5125 8202 11425 13711 16107 19271 22075 2049 5148 8311 11427 13747 16158 19421 220977 2082 5156 8410 11449 13752 16178 19476 22122, 2118 5164 8429 11565 13791 16190 19495 22t»< 2199 5199 847C 11586 13799 16323 10547 22150 2255 5213 8490 11612 13610 16342 19549 2216L 2258 5217 8510 11628 13858 16344 19560 22179» 2431 5243 8529 11635 13865 16390 19625 22259? 2491 5259 854» 11648 13974 16427 19627 22271' 2510 5277 8586 11686 13914 1653a 19710 22275 2532 5281 ÊS31 11687 13939 16611 19747 2'229k 2783 5284 8653 11723 13984 f6670 19757 2231S 2787 5333 8684 11725 13999 16689 19779 2232» 2810 5428 8701 11733 14032 16708 19794 22334' 2S58 5452 8734 11742 14033 16725 19830 223471 286S 5455 8782 11736 14091 16734 19875 2236Ï,' 2915 5477 8824 11806-14115 16795 19876 22-102 3018 5672 S826 11809 14130 16803 19892 22541' 3026 5680 8992 11813 14134 16843 19997 22553- 3114- 5688 8006 11891 14157 16884 '20004 22384 3174 5696 8045 11897 14171 16897 20053 '22952- 3212 5726 9103 11900 14180 16934 20054-22673; 3231 5747 9117 11925 14188 16973 20102 2271ff 3238 5752 9225 11959 14248 1699-4 20121 22747. 3239 5800 9301 12008 14277'17085 20123 22770 3253 5869 9338 12019 14324 17127 20188 22800 3304 5892 9421 12066 14346 17168 20211 22S06. 3333 5898 9440 12073 14431 17176 20221 22S4S: 3357 5930 9458 12150 14478 1 7202 202.5.5 22909 3364 59S3 9533 12166 14485 17206 20290 2293$ 3375 599S 9542 12268 nremier, heeft aan den correspondent van de, Temps te Warschau gezegd; lk geloof, dat d« bolsiewiki hij de vredesonderhandelingen v*-ej overvragen om het meest mogelijke le krygen Hun voorstellen in den huldigen tekst zyn on aannemelijk, doch leveren wel een grondslag voor bespreking op. DE PRIJZEN IN ENGELAND. LONDEN, 4 October. Een onderzoek, dooi de Pall Mall Gazette verricht, toont aan, dai berichten nit verschillende hron wijzen op de, neiging tot een kleine daling der prijzen vav voedsel, klceren en huishoudelijke artikften. De plotselinge verhooging van de kosten der open-, bare bedrijven zooals gns, eteeclriciteit, spooiy wegen, trams er. omnibus, alsook de verhoog ging van de huishuur, zijn meer dan een legem, wicht De fabrikanten melden, dat do opval': lende slapte t-n werkloosheid in de Industrk dagelijks toeneemt. FINLAND EN SOW JET-RUSLAND. PARIJS, 4 October. De Frawche p«M g««L, bericht uit Helsiugfors, .volgens welke de Fbtj sche publieke opinie, tengevolge van de "8*8? slagen, die de rOode legers aan hel PooIsc^S front hebben ondervonden, boe langer Stoa andiger sou gaan staan Ugwwvfr Mu over*Hh komst met de bolsjewistische rngoering. AARDSCHOK IN FRANKRIJK.. CLERMONT-FERRAND, 4 October. On half 6 ochtends la duidelijk ton aardschok die enkele seconden heeft geduurd, gevoeld fa de streek van (ssoire. Kr hebben geen ongeluk ken plaats gegrepen.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2