R.-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND De kleine Püatus *NoZ34 Woensdag 6 October 1920 loe Jaargao^ Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: REDACTIE^™ 433' Wat de Pers zegt BUITENLAND BINNENLAND FEUIL1 .ETON. ABONNEMENTSPRIJS» Verschijnt dagelijks. ADVERTENTIEPRIJS: PER KWARTAAL i f2.-, FRANCO PER POST 2.50 MET OE1LLUSTREERD ZONDAGSBLAD f 0.50 HOOOER. VAN 1-5 REGELS f 1.25; ELKE REGEL MEER f 0.25 j RECLAMES PER REGEL f 0.75; RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" BIJ VOORUITBETALING PER PLAATSING f 0.60 Aan alia abonné's wordt op aanvraag gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500.—, f 400.-, f 200.—, f 100—, f 60 f 35.—, f 15.-. VAN EEN RIJKSSUBSIDIE. Zaterdag j.l. vergaderde Je 's-Gravenliage de 'cd. Vereeniging voor wettelijke bescherming ^er Arbeiders. Het jaarverslag dal daar werd yilgebracht, geeft een eigenaardigen kijk op de Wijze waarop rijkssubsidies worden besleed, zegt 5et „N. v. d. D." „Deze vereeniging had over 1912 een tekort in kas van 666. Het Rijk schonk toen een subsidie over 1913 van 1000. Eind 1913 was het tekort verdwenen en had plaats gemaakt voor een saldo van 333. Over 1914 weer een rijkssubsidie van ƒ1000, en het saldo steeg tot 1301, heigeen dan beteekende dat het saldo van het vorig jaar bleef en de 1000 van het Rijk opgepot werden. Dat was al te mal en dus werd het Rijkssubsidie voor het volgend jaar.... ge halveerd. In 1915 steeg het saldo lot 1570. De vereeniging belegde er 1000 van in 5 pCt. effecten. In 1916 steeg het saldo tot 1750, terwijl het rijkssubsidie 600 bleef. Het effect bracht 50 rente en werd inet 17 winst verkocht. Het rijkssubsidie bleef 1917, 18 en 19 telkens 500 en het saldo steeg successievelijk in die jaren lot 1960, 2158 en 2317. De belangstelling voor de Vereeniging ging even diminuendo als het saldo crescendo. In 1914 werd aan con tributie der leden nog ontvangen 28, in 1919 668. Niettegenstaande dat steeg het saldo tot een som van ruim 2300. In de 7 jaren 19131919 gaf de Vereeniging in totaal 5000 subsidie aan de Internalio nale Vereeniging, en betaalde zevenmaal 200 uit voor bezoldigde hulp van den secretaris. Over 1919 is Kei aspect der uitgaven waarlijk prachtig: bureau-kosten 41, in cassokosten 16, diversen 1,48. Oin die uitgaven te besteden heeft de secretaris 200 betaalde hulp noodig. Het Bestuur dezer Vereeniging zit eeniger- mate verlegen met deze balansen. Het was, schrijft liet, vrijwel ondoenlijk den achter uitgang van het ledental te stuilcn door hel werven van nieuwe leden. Vrage: is het ge probeerd. De zeer geringe uitgaven aan bureau-kosten doen vermoeden, dat aan het maken van propaganda en reclame niet veel is uitgegeven. Hoewel er een gsoot saldo is, wil men toch weer het rijkssubsidie toucheeren. „Zoodra, aldus lezen wij, zoodra zich ech ter in de Internationale Vereeniging en in onze Vereeniging zelve weder nieuw leven ontwikkelt, zullen wij niettegenstaande de voordeelige saldo's der laatste jaren bedacht moeten zijn op versterking der middelen, ten einde niet weder in den ongunstigen financieelen toestand van vóór 1913 te ge raken." Over het nut dezer vereeniging zal het „N. v. D." niet spreken, maar „wel mag de vraag gesteld of, het groote woord van spaarzaamheid /it de Troonrede volgend, het niet gewenscht Is, dat de Staat voorloopig zijn subsidie zelf op spaart en niet aan een vereeniging geeft om er :en „potje" van te maken? Dit is nu maar een "'lein geval en hier was liet mogelijk, eens pre cies na te gaan hoe het geld besteed is. Mis- ichien zit er ook deze algemeene les is dat ge subsidieerde vereenigiugen beier op de vingers jezicn moeten worden." DE PÖ0LSCH RUSSISCHE OORLOG. De onderhandelingen, De „Deutsche Allg. Ztg." vernam gisteren uit Riga: De partijen hebben da vredesonderhandelin gen in geheime zitting hervat. Op de concrete Russische voorstellen voor voorloopige vrede hebben de Polen met een algemeene verkla ring geantwoord. Het Poolsche voorstel, onmid dellijk met commissievergaderingen te beginnen, hebben de Russen aangenomen. Beide partijen zijn heden zeer optimistisch gestemd ten aanzien van een spoedige overeenstemming. Het heet dat de Russen den eisch omtrent de zelfstandig heid van Oost-Galicië hebben laten vallen. De commissievergaderingen werden tot laat in den nacht voorlgezet. Daar het resultaat der beraad slagingen geheim gehouden wordt, de inlich tingsdienst partijdig werkt en de officieelc me- dedeelingen reeds bekende feiten mededeelen, die dikwijls nog eerst een gelieelen dag worden ach tergehouden, stuit de objectieve berichtgeving op groote moeilijkheden. De geruchten omtrent een ministercrisis te Warschau worden sterker. Mi nister Sapieha gaat niet naar Riga. Het Poolsche Telegraafagenlschap uit War schau meldt, dat Prins Sapieha iol vertegenwoor digers der pers heeft verklaard niet te gelooven d.it de voorwaarden der Sovjets definitief zijn, daar anders hel resullaal der conferentie in gevaar zou worden gebracht. Onder de niet te aanvaarden voorwaarden dient de kwestie van Oost-Galicië te worden genoemd, welke in geen geval kan worden besproken, daar dit gebied nimmer aan Rusland toebehoorde. De minister verklaarde nogdat de Poolsche regeering er geen belang bij heeft om het gewicht van Wrangel's regeeriug en leger te onlkeimea, doch zij staat cr in geen enkel verband mede. De Poolsche troepen hebben evenwel het recht Litausch gebied te betreden, waar zich bolsjewis tische troepen bevinden, daar de tegenwoordig heid dezer troepen een schending van Litauen befeekent. INEENSTORTING VA?3 HET BOLSJEWISME? De- Parijsche bladen staan vol berichten over verzet tegen het bolsjewisme in Rusland, vooral te Moskou en St. Petersburg. Dc zeelieden van Kroonstad zouden met de arbeiders de Poeti- Iof-fabrieken bezet hebben. De roodc troepen versterkt door 4500 Chiueezen, verstikten de muiterij na bloedige straatgevechten, waarbij 400 slachtoffers vielen. 54 malrozen en arbei ders, die in verzet waren gekomen, werden ter dood veroordeeld. De Eclair en de Republique Franfaise meenen, dat dc instorting van hel bolsjewisme op handen is. De Eclair raadt de Entente aan maatregelen te nemen met 't oog daaop. Want Duilschland zit niet stil. De Re publique Frangaise verwacht daarna groote begeerte naar orde en standvastigheid en Frankrijk zal dan de vruchten van zijn moedi ge hardnekkigheid plukken. Ook de Times verneemt dat in Engeland een menigte inlichtingen zijn ontvangen, die in den laatsten tijd verzameld zijn op grond van ver klaringen van krijgsgevangenen, uit de Sovjet- legers. Die inlichtingen leveren het doorslaande bewijs dat de roode legers onmiddellijk gevaar loopen, om weg te smelten en de burgerlijke be volking met de grootste moeite in bedwang wordt gehouden. DE DUITSCHE ONAFHANKELIJKEN EN MOSKOU. Op het oogenblik wordt in Duilschland onder dc socialisten een stemming gehouden over de bekende 21 voorwaarden van Lenin, de bolsje wistische geloofsbelijdenis, welke men moet aanvaarden om tol de 3de Internationale te mogen toetreden, In de 18. districten van Berlijn werden in het geheel uitgebracht 29.119 stemmen, waarvan 15.533 vöör de voorwaarden van Moskou en 13.586 er tegen. Er zijn dus gekozen 12 gedele geerden vóór en 11 tegen Moskou. In een hoofdartikel schrijft de „Freiheit" naar aanleiding hiervan: „Terwijl het resultaat der stemming, wat de opkomst «der kiezers be treft, alle verwachtingen heeft vervuld, verdient ook het zakelijk resultaat alle aandacht. In de dislrictsvergaderingen, welke in de achttien districten der stad Berlijn gehouden werden,' was op een enkele na een meerderheid voor de Moskousche voorwaarden verkregen, in een groot aantal districten zelfs een meerderheid van 8 5 9 tienden. Dientengevolge ontstond de meening, dat de parlijgenooten van Berlijn in overgroote meerderheid vóór het aannemen der voorwaarden waren. Het thans volledig beken de resultaat der stemming te Berlijn toont ech ter aan, dat deze opvatting onjuist was. De „Vorwarts" schijfl hieromtrent: De voor loopige uitslag van de stemming der U. S. P. D. maakt den indruk, die natuurlijk door de verdere uitslagen nog veranderen kan, dat de partij in twee ongeveer even sterke helften ver deeld is. In sommige groote steden heeft de richting vóór Moskou, in andere die tegen Moskou de overwinning behaald, maar bijna al tijd op een bijna even sterke tegenpartij. GEEN UITVOERVERGUNNINGEN VOOR AARDAPPPELEN. Uit BrusseL wordt gemeld: De Centrale Economische Commissie maakt bekend, dat de minister voor de voedselvoorziening dit jaar geen enkele vergunning voor tien uitvoer van aardap pelen zal verleenen. DE TOESTAND IN IERLAND. Aanvallen op Sinn Fein. De Maandag geopende zitting van hei rondreizend Sinn Feingerecht in het graaf schap Meath werd ajoor militairen en po litie gestoord. De namen van alle aanwe zigen werden opgenomen, en alle docu menten aLsniede de copy van twee aanwe zige journalisten in beslag genomen, doch met de beloften dat zij na onderzoek in het militaire hoofdkwartier zouden wor den teruggegeven. Gisteren verraste een patrouille van 30 soldaten in de nabijheid van Cork zestig burgers die ia een hinderlaag lagen. De burgers vluchtten, een doode en eenige militaire uitrustingstukken achterlatend-. Gewapende militairen on politie deden gisteren een aanval op verschillende za- jtengebouwen in ;Bailingare. Twee win kels werden volkomen vernield. MEMENÜDE BUiïLKL. fi£3lCH|EK. Dc sterfte in Rusland. Volgens de op gaven van het gczoiulheidscommissaiiaat heeft zegt het Tijdschrift voor Geneeskunde, het sterf tecijfer van de bevolking van St. Petersburg, per 1000 inwoners, in de jaren 1911 lot 1919 be dragen resp. 21.5, 23.1, 22.2, 23.2, 32.5, 25.7, 4o.G en 74.9. Het laatste ciifer is vermoedelijk nog veel le fciag, want als grondslag van het bevol kingscijfer werd in 1919 genomen liet aanlal levensmiddelenkaarten (979280), maar dil over treft bet aantal inwoners misschien met 2530 pCt, zoodat hel werkelijke sterftecijfer 100 per duizend zou bedragen. In liet jaar 1848 (cholera) bedroeg het 06 per duizend. Dc geboortecijfers bedroegen in de jaren 1911 tot 1919 resp. 29.4, 28,0, 27.5, 26.2, 22.8, 19.4, 15.2, 15.0, 13.0. In 1919 zijn dus bijna 6 maai zooveel menschen ge storven dan geboren. De broeder van den Tsaar. In de „Figaro" verzekert de Russische schrijver Breschko Breschkovsky, dat de grootvorst Michel Alexan- drovitsj, broeder van den Tsaar en eventueele troonopvolger, indertijd met behulp van admi raal Koltsjak er in geslaagd.is te ontkomen naar Siam, waar hij ttians in veiligheid de ontwikke ling der gebeurtenissen alwacht. De kolenproductic in Daitschland. Het rijksbureau voor statistiek publiceert in den „Reichsanzeiger" den maandelijkschen slaat van de kolenproductic in het Duilsche rijk. Volgens deze opgaven werd van Januari lot Augustus in Duitschland, behalve 't Saargebied en den Pallz, geproduceerd 84.178.261 ton steenkolen, tegen 67.796.871 ton in 1919; 71.089.795 ton bruin kolen, tegen 60.226.855 ton in 1919; 16.083.183 ton cokes, legen 13.281.517 ton in 1919; 3.109.664 Ion sleenkolenbriketlen, tegen 2.567.272 ton' in 1919; 15.445.812 ten bruiukolenbrikctten tegen 12.681.067 ton in 1919. De kolenproductic is dus niet onaanzienlijk hooger dan verleden jaar. Van het Saargebied en den Paltz zijn de gegevens helaas niet bekend. Uit Cairo wordt aan de „Morningpost" ge seind, dat daar in den ochtend van 1 Oclobcr een heftige aardbeving plaats had, die zich door drie schokken in den tijd van 25 seconden ken baar maakte. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch onder de bevolking brak een paniek uit: de inlandsche bevolking vluchtte met zooveel bagage als zij mee kon dragen, naar het open veld. Deze aardbeving was de heftigste sedert het Observatorium le Cairo in 1993 werd geopend. Aan de „Times" werd Zaterdag uit Cal cutta geseind, dal ernslige onlusten waren uitge broken onder de arbeiders op drie thee-planla- ges in Assam. Ongeveer 7000 hunner eiscliten hooger loon en loen dit geweigerd was, werden vijf Europeanen in een gevecht ernslig gewond. Op een der plantages werd een „bungalow" aan gevallen en vernield. Een assistent, twee politie beambten en de commissaris van politie werden duchtig afgeranseld. Alie Indische beambten, die blijkbaar geweien hadden dat er iets broeide, waren gevlucht. Militaire politic werd naar Assam gezonden en vijftig der aanstichters wer den gevangen genomen. De koelies zijn nog niet teruggekeerd en deel den mede, dat de onlusten zich uitbreiden. Het ernstige van de zaak is dat deze oproerige be weging reeds 22 September begonnen was en 't eerst begin Ooctober geoorloofd was nieuws uit Assam te berichten. Mevrouw Olga Kerensky, de cchtgenoote van den ex-Russisclien premier, die sedert haar man uit Bolsjewistisch Rusland ontsnapte, zich daar schuil hield, is er eveneens in geslaagd met groote moeilijkheden uit Rusland ic ontkomen en bevindt zich thans met haar twee kinderen (e Londen, aldus meldt de „Moruingpost." Volgens officieele cijfers waren er op 15 September in België 85 gemeenten, die door de veepest waren aangetast, terwijl cr 222 pesthaar den werden uitgeroeid eu 1842 beesten afge maakt. De vereeniging van winkelbedienden le Londen is opnieuw een agitatie begonnen voor loonsverbooging. Zij zullen 25 meer vragen, op grond dat zij beter gekleed moeten zijn dan andere arbeiders, en kleeding op het heden- daagsche budget een belangrijke factor is. - De groothandelaars in eieren le Londen hebben bericht optvangeu dal liet eerste stoom schip met versclic ei eft n uil Marokko, op weg is naar Londen. Het schip bevat 2% millioen eieren en meer schepen met dergelijke lading w.orden binnen veertien dagen tegemoet gezien. Deze nieuwe onderneming zal vermoedelijk ten gevolge hebben dat men le Londen in de komen de maanden eieren zal kunnen koopen tegen bil lijke prijzen. DAVID 0£ VALSCDE PRÖFÊET, Met een zekerheid van visie als ware liij een der groote profeten uit het Oude Verbond, ja, de Koninklijke Profeet zelf, heeft David Wijn koop in het laatst van September, loen hij te Amsterdam over Sovjet-Rusland schetterde, de pompeuze verklaring afgelegd: „Sovjet-Rusland is onvernietigbaar! Dat zeg ik u nuchter, zon der overdrijving." Jammer voor David en zijn geestverwanten, is er alle kans, dat hij een valsch profeet blijkt te wezen. En zulks at heel kort na die met zoo veel zelfbewustheid op het podium uitgegalmde voorspelling. Voor Sovjet-Rusland beginnen de zaken er leelijk uit te zien. De grond begint in Rusland zelf, aan de voeten van Lenin, Trotzky en de andere bolsjewistische machthebbers te ont zinken. Ze zijn al begonnen met bakzeil te halen voor de Franschc Rcgcering. Deze had een kras ultimatum naar Moskou gezonden, om onverwijld de Frauschcn die nog in Rusland gevangen gehouden worden vrij te laten. An ders zouden de Fransche oorlogsschepen in de Zwarte Zee onverwijtd tot maatregelen van ge weld moeten overgaan. Wel protesteerde de Sovjet-regeering voor de leus tegen het Fran sche ultimatum, maar klaarblijkelijk durfde zij het niet te Irotsccren en liet de Fransclieu naar huis gaan. Een maand of 4 geleden zou zij liet ultima tum aan haar bolsjewistische laars gelapt heb ben. Toen joegen haar legers de Poolsche troe pen voor zich uit en rukten op Warschau aan. Sindsdien zijn de bordjes verhangen. Steeds meer en meer blijkt, dat de roode Russische legermacht leelijk in 't gedrang raakt en niet bij machte is, om het lioofd te bieden aan den Rus Wrangel en den Pool Pilsoedski, Dat klopt geheel met het bericht van den „Times"-correspondent le Stockholm, die meldt dat de bolsjewistische legers, die op beide fronten, in Polen eu in de Kriin, terugtrekken, gedemoraliseerd zijn en onvoldoende voedsei krijgen. Rij verschillende legerkorpsen 'wordt honger geleden. Dc Sovjet-regeering heeft nu ten einde raad, een bevel uitgevaardigd, dat iedere Rus zijn overtollige kleeding aan hc leger moet afstaan, ten einde de soldaten te red den van den dood door bevriezing. Pogingen van Trotzky om nieuwe troepen te recruteeren, lijden schipbreuk. Ilct kan niet anders, of het crediet van de Sovjet raakt bij zulk een neteligen toestand uit geput. De voorraad graan van Noord-Rusland is zoo goed als op en uit de Oekraine is niet veel meer le verwachten. In de uitgestorven stede:" branden geen fabrieksvuren meer en weldra zal de ontzettende Russische winter de van alle brandstof verstoken en slecht gevoede Russen op het lijf vallen. Volgens een bericht van Zaterdag j.l., dus van zeer recenten datum uit Stockholm, worden zoowel de boeren als de arbeiders in de sleden oproerig. Te Moskou en Pelrograd dreigen de arbeiders iu de fabrieken met staking en plun dering. Alles wijst er in Rusland op, dat de afreke ning met de roode heeren niet lang meer op zich zal laten wachten en dat dus de blaaska- kerige voorspelling van David Wijnkoop. Sovjet- Rusland is onvernietigbaar, binnen zeer afzien- baren tijd te schande zal gemaakt worden. HET COMMUNISTISCHE DRIEMANSCHAP EN DË BAARHEID. Do Fransche krijgsgevangeneti, die Le ninMarat, tegen wil en dank, onder den druk van liet ultimatum de-r Regeering te Parijs naar huis heeft moeten sturen, hebben een vreemdsoortig boekje open gedaan over de arbeidstoestanden in Sovv jet-Rusland, welker heerlijkheden door h|et driemanschap ,Wijnkoop-Ivruyt-Van Leu ven op de communistische vergaderingen in 't laatst van Sept. te Amsterdam en Rotterdam gehouden, zoo geestdriftig wer den bezongen. In Rusland, zoo verklaren die Fran- sclien, zijn er maar drie manieren om aan den kost te komen, n.l. door voedisel te 'stelen, dooi- op stukloon te werken en door te requireeren. De arbeiders moe ten zich aan de beide eerste methoden houden om in het leven te bLijven en de machthebbers jnet hjun aanhang passen de derde methode toe. De arbeiders worden twaalf uur per dag in de fabrieken gehouden, ma-ar er wordt nauwelijks een uur gewerkt. Ze verknoeien hun tijd met vergaderingen houdeu, ruzie maken, spelen en het ver- koopen van grondstoffen die ze 'ter be werking krijgen. Ze hebben een loon van 2500 tot 7500 roebels per week, maar Novelle van P. Louis Coloma. Duizendmaal reeds had hij geschenken .voor zijn moeder, zijn zusters, zijn grootmoe der, ja zelfs voor de dienstmeisjes uitgezocht,- afgekeurd en weder gekozen. Op dien avond vond hij -echler in hel hoekvenster van de Gallegastraal eindelijk een voorwerp, dat hem uitroepen van bewondering on verrukking ont lokte. Het was een beweegbare jwp, die dé fclirikgestalle van den zwarten man voorstel de, waarmede de kleine kinderen dikwijls Jang gemaakt worden; het was een op eer stool zittende oude man met vrecselijk ge :icht, reusachtige brillennglazen en een on metelijke borstkas: tusschen zijn uiteengc- -sprcide beenen hield hij een zak vol bruine en blonde kinderen, die hij door een vér- norgen mechanisme met een reuzenvork op wipte, waarop hij zijn mond reusachljg opende ent Idten een na den and3r verslond. GabriëJ Schudde eiken keer van het lachen,'wanneer een bolwangige 'knaap in den muil van de jtop verdween. Bij de gedachte aan hel reus achtige genoegen, dat dit wpnderwe-rk Louis, zijn jongsten breeder, verschaften zou, be sloot hij den winkel binnen te tipden, dat speelgoed, tegen eiken prijs, al mocht die nog zoo lioog zijn, te koopen. Maar op hetzelfde oogenblik werd een hand op zijn schouder gelegd cn een blijde en iegelijk ruwe slem riep lusschen twee onveryalschle vlcelcen: „Sapperloot, Gabriel!... jij in Sevilla?" Gabriël draaide zich om, rood als een klaproos, met samengetrokken wenkbrauwen en geopende mand en zag naast zich hel hoofd van eenn hem omarmend jongmensch, mei een bakkebaard, een naar achteren ge schoven hoed, waaronder zijn gefriseerd haar te voorschijn kwam en' een sigaret tusschen de tandenn, Op hel gezicht scheen hij een zigeuner te zijn. [n zijn kleeding deed hij zich als een elegant heer kennen en zijn gekeele optreden was dat van sommige stu denten, die zien aan de universiteit laten inschrijven en de college's slechts zelden bezoeken. „Hallo, Garcia!" zeide Gabriël eindelijk mei een lachje, terwijl hij zidli uit diens omarming die hem dreigde le Verdrukken, zocht te bevrijden. Maar Garcia dacht aan dat; ,,lk bemin jou, zooals jij mij" drukte Gabr.iël met groote vreugde nog vaster, gaf hem een slag in den rug .ea schreeuwd eluid: „Mal voor een verrassinng, jongen wanneer1 ben je dan gekom-en?" „Sedert hel begin van deze maand bev ik in Sevilla," verklaarde Gabriël, Garcia beide handen op de schouders leggend, om te zien, of net hem gelukte, zich gedeelte lijk los te maken. „En wat wil je dan in Sevilla doen?" „Examen afleggen," antwoordde Gabriël. „Ik heb privatim thuis gestudeerd en kom, om in Mei de colleges tol het examen te volgen." „I-Ieel mooi, kerel!... DonnerweÜer, Ga briël, wat doet hel mij pleizier, je te zien: Maar waar hebt je dan uitgehangen, dat men je tot nu toe niet te zien kreeg?" „ïn de universiteit, op wandelingen, thuis, op straat en...'." - Gabriël wilde er heel onschuldig bijvoegen in de kerk, maar een onnverwachte hoestaan- valsneed hem het woord af en licht blo zend vroeg hij: „Ga je niet op de universiteit? Ik heb je daar nooit gezien.. „Bij de laatste studentenopstootjes was ik in Januari daar twee dagen lang om t-e zie" of ik den professor, die mij tweemaal had laten vallen, geen slag in zijn gezient kon geven." Gabriël zette zijn oagen wild open eD Maar beperkte zich lot de woordenn: „M'at zegt je daar?",... „Ja, zoo ben ik...... In geld verdienen is mij menigeen voor, maar in brutaliteit krijgt mij niemand er onder, en wie het doel, dten komt het duur le staanSapperloot, men moet weten te leven, en hier gaat liet iemand goed, wanneer men het verstaat! Je zal zien", voegde hij er aan toe, terwijl hij hem in zijn ribben stootte, „j-ö zal wel zien, hoe ik je op de hoogte brengen zaï en hoe je je vermaakt wanneer je met drie ol viér oude studenten in aanraking komt. M'at ga je nu doen, kerel?" Gabriel werd vuurrood, keek overal rond, als wilde hij op de vlucht gaan en zeide; „NietsHet is tijd voor mij voor de universiteit.).." „Laat de boeken toch met rust!" antwoord de Garcia, den arm om zijn hals leggend,.i. „Kom mede naar Tabladas, dan gaan .we eens zien naar de stieren voor morgen," „Maar, is er morgen dan een Btierenge- vechtï" vroeg Gabriel. „Maar leef je dan eigenlijk) man? Lagar- lyo en Frascuelo vechten en de stieren zijn uit Saltelle. Kom, laten wij naar Tabladas gaa-n.j.." w En' bii deze- woorden Uiekf hij Gabriel- ondanks diens verzet, mee naar het plein van Sa-n Francisco. „Ik kan niet, man... ik kan niet..." zeid-q Gabriel, zich vrij makend,, ik moet studce- ren. „Loop toch heen met je boeken! Er hen ben reeds genoeg Justianen en Triboni-aneti gestudeerd, om hun naasten te kwellen. Waar om zijn zij niet aan de pokken omgekomen, toen zij klein waren... ICom kerel, laten we gaan. Om acht uur zyn wij terug!" Gabriel was het eindelijk gelukt zich van zjjn vriend los te rukken; op bet punt om weg te gaan, zeide lrij, vuurrood in het ge laat en bijna met tranen in lie o-ogen; „Ik kan niet, man, ik kan niel. Ik zeg ja, dat ik niet laan!" „Maar ketel 1" riep Garcia uit en hield hen» bij zijn jas vast. „Ben je bang, dat een hoos wicht je meeLokken zal,., of hebt je efl iets legen mot mij mee te gaan?" ft „Neen, neen," riep. Gabriel steeds angstig uit, „Wanneer je dat zoo opvat, dwing je mé juist met je rnpe te gaan?" te „Natuurlijk v&t ik dat zoo op. Wanneet! méju een vriend zoo verloochent longen, da») MMst er, toch een iteden voor ïga."

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1