R-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND De kleine Pilatus No 239 Dinsdag 12 October 1920 13e Jaargang r Van leiders gesproken. BUITENLAND BINNENLAND FEUILLETON. 'ABONNEMENTSPRIJS! ADVERTENTIEPRIJS i J ONS jPER KWARTAALJ li—, FRANCO PER POST Verschijnt dagelijks* Imet ohllustreerd zondaosblad f .jo hoooer^ I Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon, SS' VAN 1-5 REGELS f 1.25; ELKE REOEL MEER f 0.251 RECLAMES PER REOEL f 0.75; RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" BIJ VOORUITBETALING PER PLAATSING f 0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvraag gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500.—, f 400.-, f 200.—, f 100—, f 60 f 35.—, f 15. Na heigeen wij in een vorig nummer over de beëindiging van de poststaking schreven, moet sns nog een enkel woord van het hart. Hel kenmerkende in de geheele beweging van ver leden week is geweest de heerschende verwar ming. Zelden heeft een staking, ^plis een mis lukte staking, zoo'n fiasco en zoo'n jammerlijk figuur geslagen als die der postmannen. En het .ergste is, dat die flater was te voorzien. Wij .wezen er reeds op, dat een Regeering tegen over stakende ambtenaren nooit kan toegeven, zonder afstand te doen van haar macht, zon der zich te zelfmoorden. En het merkwaardige is, dat van de groote neutrale postamhlenaarsorganisatie, tellende 11.000 leden, geen enkele der bestuurders dii feit heeft doorzien. -Immers, toen men de be weging zóó had geleid, dat er geen houden meer aan was en de leden individueel uit den band sprongen, toen volgde heet bestuur de stakers en schreef voor, wat de leden zelf reeds hadden gedaan. In den Haag eerst gingen de heeren de oogen ppen: de leiders van de stakende organisatie moesien óp de mat blijven slaan. Den volgen den dag werden de voorzitters der landelijke bonden ontvangen, nadat zij eerst uitdrukkelijk hadden verklaard geen invloed op de staking te hebben uitgeoefend. Al wat zij hereiken konden was de nuchtere verklaring van den Minister-president: er zijn in deze zaak geen partijen, geen werknemers die eischen kunnen stellen tegenover werkge- yers; er valt dus niets te onderhandelen. Mijn .eenige boodschap is: eerst aan 't werk gaanl En na vier dagen van slaking en lijdelijk ver. zet, moesten de besturen aan hun mannetjes het advies geven: gaat eerst maar weer aan 't Werk: wij hadden verzuimd u te zeggen, dat Wij niet kunnen en niet mogen stakenl Zoo'n fiasco is een slag voor het organisatie- leven. Wij hadden gemeend, dat de vakbewe ging in ons land den kinderschoenen wel zóó Ver ontgroeid was, dat zulke blunders niet zou- len worden gemaakt Hoe steekt hierbij af de houding van de be lturen der christelijke en Katholieke organisa ties, die in hun beginselen den moed en de ltracht vonden, om in de troebele dagen, welke .bchler ons liggen, het hoofd koel te houden en piet terug te wijken voor aandrang en drijven Jan hun leden in de verkeerde richting. Zelfs had de Katholieke organisatie er het verlies van èen aantal leden voor over. En, hoe betreurenswaardig ook, de bestuurs- \ouding en de organisatie zelf was dat offer Waard. Immers niet in het getal maar in het gehalte van leiders en leden schuilt de kracht en de macht eener vereeniging. Dat heeft de froote bond met zijn 11.000 leden wel bewezenl LLOYD GEORGE OVER IERLAND. Lloyd George heeft te Garnarvon een rede gehouden over Ierland, waarin hij belangrijke Verklaringen aflegde. Hij zeide, dat de politie mannen en soldaten in Ierland blijk hadden ge geven van tucht en zelfbeheersching. Gezien de campagne tegen hun kameraden, verbaasde het hein niet, dal zij tol represailles hun toevlucht namen. De orde moet echter in Ierland worden hersteld en daarvoor zullen strenge methoden worden toegepast. Het was noodzakélijk, dat de moordenaarsbende, die thans in het land over- heerschte, werd uit den weg geruimd. Tevens moet er een male van zelfregeering voor Ierland zijn. Lloyd George zeide, dat het eenige waardoor de huidige openbare meening zou worden be vredigd, blijkbaar was, dal Ierland een onafhan kelijke republiek zou worden. Het antwoord der regeering daarop was, dat de huidige Home Rule Bill aan Ierland alle mo- gelijke^faciliteiten gaf om zijn eigen binnenland- sche aangelegenheden te belieercn. De voorstellen besprekend, om een volledig'1 dominion home rule aan Ierland te geven met een onafhankelijke land- en zeemacht verklaarde hij, dat dit dienstplicht in Engeland zou mee- brengen als maatregel van veiligheid. Er was gezegd, dat Ierland niet zoo dwaas zou zijn om geld te geven voor een marine, maar hij wees er daarentegen op, dat onderzeeërs niet duur en mijnen goedkoop waren. Ierland vormde tijdens den oorlog een werkelijk gevaar, want sommi ge Iersche extremisten waren in contact met Duitsche duikbooten. Ierland ligt in den toegang lot Engeland en namens de regeering legde Lloyd George in dit verband zijn verklaring af, dat zij zich beslist zou verzetten tegen iedere po ging om in Ierland een leger en een vloot te dichten, die het bestaan van het Vereenigd Ko ninkrijk zou bedreigen. Dominion Home Rule zou ook beteekenen, dat Ierland niet zou deelen in de Brilsche oor logsschulden, ofschoon Engeland tot den oorlog I oef rad onder algemeene goedkeuring van alle iersche vertegenwoordigersin het Lagerhuis. Spr. wenschte rechtvaardigheid voor Ierland, maar ook voor Groot-Brittannië. De geheele agi tatie was volgens hem bedrog en misleiding. BESCHULDIGINGEN TEGEN SOVJET RUSLAND. Gurzon, de Engelsche Minister van Buitenland- sche Zaken/heeft een antwoord gegeven op de nota van den Russischen afgevaardigde, Tsjilsje- rin, van 8 October. Daarin verklaart hij, dat, terwijl Brittannië zich strikt heeft gehouden aan zijn beloften, Kamenef openlijk de voornaamste voorwaarde van zijn toelating in Brittannië heeft geschon den. De Sovjet heeft het vraagstuk van de Brit- sche gevangenen sleepende gehouden, Russische troepen naar Perzië gezonden, samengezworen met Turksche nationalisten in Klein-Azië, een anli-Britsche organisatie in het leven geroepen te Tasjkent, een revolutie aangestookt in Bokhara, gepoogd een verdrag te sluiten met den emir van Afghanistan met liet doel de inlandsche be volking aan de Britsch-Indische grens tot op stand te bewegen, een orkaan van propaganda tegen Brittannië in Azië losgelaten en daarvoor groote sommen gelds uitgegeven. De nota ver klaart, dat deze toestand moet eindigen, zoo Rusland wil, dat handelsbetrekkingen worden aangeknoopt. Verder bevat de nota een klacht over den moord op een Britschen ingenieur op 16 Januari, zonder dat daarvoor een reden werd opgegeven. Wat betreft de repatrieering van de Russische onderdanen, gaat de juota als volgt voort: „Geen poging is door Groot-Brittannië onver richt gelaten om de zaak tot een succesvol eind te brengen. Wanneer er vertragingen hebben plaats gehad, zijn zij het gevolg geweest van liet voortdurend veranderen van eischen en de onjuiste data, door de Sovjet-autoriteiten opge geven. De Britsche regeering betwist daarom de bewering, dat zij, hoe dan ook, is afgeweken van de fundamenteele voorwaarden van do overeenkomst, welke in Juli is tot stand gebracht. Integendeel heeft zij zich wijd en zijd kritiek op den fiats gehaald wegens het overdreven geduld, waarmede zij is voortgegaan de commercieele onderhandelingen met Krassin's delegatie te voe ren een geduld, dat niet anders dan zeer schraal beantwoord is en in het geval van Ka menef beloond is met openlijke schending van de voornaamste voorwaarde van zijn toelating als gast in dit land. Gedurende dit geheele tijd perk heeft de Sovjet-Regeering niet alleen de kwestie van den terugkeer der Britsche gevan genen op sleeptouw gehouden ten aanzien waarvan het zelfs thans zeer slecht mogelijk blijkt om de diepe en bittere gevoelens te besef fen, die in dit land zijn opgewekt -doch open lijk deze beloften schendend, is zij voortgegaan, en gaat zij op het oogenblik voort, Russische troepen te zenden naar Perzië. Zij is betrokken in militaire samenzweringen, ondersteund door het zenden van een groot aantal bolsjewistische troepen naar de Turksche nationalistische par tij een beweging, die zichtbaar gericht was te gen de Britsche belangen. HET CONFLICT IN DE MIJN-INDUSTRIE. Gisteren en vandaag heeft de stemming onder de Engelsche mijnwerkers plaats gehad over het voorstel der mijneigenaars. Woensdag zal de uitslag aan het hoofdkantoor der mijnwerkers worden meegedeeld, Donderdag wordt er een conferentie gehouden van de gedelegeerden uit het heele land der mijnwerkersfederatie en Zaterdag loopt de termijn der stakingsaankondi ging af. De berichten, Zaterdag j.L uit de verschillende districten ingekomen, doen zien (aldus meldt de „Westminster Gazette"), dat de meening onder de mijnwerkers veld wint, dat de verklaring van Smillie (het voorloopij aanvaarden van het aan bod) een staking veel onwaarschijnlijker heeft gemaakt. De meer vooraanstaande leiders zijn er voor om zijn advies te volgen. Dat duizenden wachtten op een officieele aan wijzing hoe zij zullen moeten stemmen, blijkt uit een verklaring van Frank Hail, den leider der mijnwerkers van Derbyshire, die zeide, dat het advies van Smiliie gevolgd zal worden door duizenden, die twijfelen hoe zij zouden stemmen voor Smillie's verklaring werd afgelegd. EEN DICTATOR VOOR DE DUITSCHE FINANCIëN. Het Duitsche rijkskabinet heeft onlangs, toen de minister van financiën dr. Wirlh met aftre den dreigde, omdat zijn collega's van spoor wegen en posterijen zich, wat de bezoldiging der ambtenaren betreft, niet hielden aan de maximumbedragen voorgeschreven door de ver ordeningen, bepaald, dat dergelijke eigenmach tigheden niet meer mochten voorkomen. Geen uitgave in welk departement ook, boven de be grooting, zou gevoteerd mogen worden zonder toestemming van den minister van financiën. Het kabinet heeft nu nog nadere richtsnoeren gegeven omtrent de 'formeele positie van dezen minister en de finantieelc politiek, die in de toe komst moet gelden. Deze richtsnoeren zullen eerstdaags gepubliceerd worden. Een speciale rijkscommissaris is benoemd, die te zorgen heeft, dat aan deze besluiten de hand wordt gehouden. Deze commissaris benoemd is dr. Carl staat naast den minister van finan ciën. •EEN COMPLOT TEGEN LEDEBOUR. De onafhankelijke .JFreiheil" publiceerde enkele dagen geleden een brief aan Ledebour gezonden, waarin een partijgenoot aankondigde, dat Ledebour en verschillende andere „rem mers" - bedoeld zijn onafhankelijke socialisten van naam, die legen de „slavernij van Moskou' zich hebben verklaard vermoord zullen wor den. Veel notitie heeft men van dezen dreigbrief niet genomen. Met dergelijke middelen werken links- en rechtsstaande Sparlacisten meer. Maar thans publiceert de „Freiheit" bijzonderheden, die, indien ze waar zijn, toch te denken geven. De briefschrijver heeft namelijk verklaard dat in de partij-organisatie een bijzondere organisa tie bestaat tol hel uit den weg ruimen van zekere aanvoerders, die de revolutie tegen hou den. Deze geheime organisatie is in onderafdee- lingen ingedeeld. „Ik ben geplaatst bij de eerste onderafdeeling en moet Ledebour onschadelijk maken. Men heeft mij gekozen, omdat ik vroe ger door den rechter al eens ontoerekenbaar verklaard ben. Ik zou dus ook nu v.el niet ge straft worden. Ik heb ds opdracht aanvaard. Doch later had ik toch bezwaren en vertrok uit Berlijn. In mijn nieuwe woning liet men mij echter ook niet met rush Daarop ben ik ver weg gegaan." „Hbl." DE PRESIDENTSKEUZE IN DE V. S. EN DE VOLKENBOND. Het vraagstuk in zake den Volkenbond van Versailles is ten slotte tusschen den republikeïn- schen en democralischen candidaat voor het presidentschap gesteld. Senator Harding ver klaarde Zondag ondubbelzinnig, dat hij er te gen was om deel te nemen- aan den Volkenbond zonder beperkingen. De minister van buitenlandsche zaken Colby viel in een te Anapolis gehouden rede de hou ding van Harding inzake den Volkenbond aan. Hij zeide, dat als Amerika op zijn plaats in de wereld prijs stelde, het de gelegenheid moest aangrijpen middelen te verschaffen, teneinde krachtig weerstand te bieden aan degenen, die den oorlog willen. DE PRINS VAN WALES TERUG. De slagkruiser „Renown" is gisterenmorgen te Portsmouth aangekomen met den prins van Wales aan boord, die terugkeerde van zijn be zoek aan Australië, Nieuw-Zeeland en de West- Indische koloniën. De prins werd verwelkomd door den opperbevelhebber van Portsmouth, admiraal Góugh Calthorpe. Er volgde een harte lijke officieele ontvangst Het vorstelijk gezel schap stapte vervolgens in den trein naar Lon den. Een groote menschenmenigte juichte den prins toe. DE POÖLSCH-RUSSISCHE OORLOG. Be cncterteakeitinig van den wapenstilstand uitgesteld. D© voltaige zitting vloor de ondertce- kening yan den wapepuistiLsfanid en de voorloopige vredesvoorwaarden tusschen Polen en de Sovjot-regeerihg is voor om bepaalden. tijd uitgesteld we-gens de moeilijkheid o-m tot overeenstemming te geraken omtrent den tekst. (Een later ontvangen Havas-Ecuterbe- richt ineldt, d.at de onderteekening wei- Licht den.... lien Oct zou plaats hebben) GEMENGDE BUITEfiL BERICHTEN, DE SPOORWEGRAMP IN FRANKRIJK. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat het ongeluk het gevolg is van een toeval (liet breken van een koppeling, zooals een ander t.elegram meldt)waarvan niemand dë schuld draagt. Het verkeer is hersteld. Een gewonde is injiet ziekenhuis overleden. De president van de republiek en de minis ter van bmnenlandsche zaken hebben een be zoek gebracht aan de plaats van de ramp. Groote brand te Tokio. Dato 5 October werd uit Tokio geseind: Te 8 uur 'smiddags is een geweldige brand uitgebroken in het nieuwe gebouw der Wereld Zondagschoolconfcrentie dat half uitgebrand is.De oorzaaak is waar schijnlijk kortsluiting. Het verlies wordt op 200.000 yen geraamd. De internationale Zondagschoolconferentie is nu geopend in 't gebouw der Young Men's Chris tian Association. Een plundering. Een Japansche verklaring maakt bekend, dat 400 Chineesche ruiterbandie ten, waaronder Russen, 2 October een aanval op Hoenchoen deden. Zij staken het Japansche consulaat in brand, doodden 14 Japansche po litieofficieren, onder wie een inspecteur, en ver wondden 24 Japanners. Er heerscht een paniek te Hoenchoen; de bevolking neemt er de wijk. Japansche bewakingstroepen zijn uit Korea naar Hoenchoen gezonden, om daar en in den omtrek van Hoenchoen de orde te herstellen. Gemeld wordt, dat verscheidene duizenden bandieten waarschijnlijk een aanval zullen doen op Chonany De grootste diamant, die dezer dagen, naar gemeld wordt in de Vereenigde Staten ten verkoop is aangeboden, behoort aan Abdoel Rafid, den vroegeren sultan van Marokko. De diamant weegt 183 karaat. Een Reuter-telegram meldt, dat te Buffalo Zaterdagavond op den openharen weg een bru tale berooving heeft plaats gehad, waarbij voor 220.000 dollars aan diamanten werd gestolen. Twee mannen sprongen uit een taxi, vielen een diamantkoopman, Leventhal geheeten, aan, dien zij uit Cleveland gevolgd waren en deden een regen van hevige slagen op zijn hoofd neerko men met revolverkolven, tot hij bewusteloos neerviel. De mannen ontsnapten met een va lies, waarin de edelsteenen zaten. Te Aldersliot is een ernstig oproer uitge- boken. Tweehonderd Iersche Coldstream gar detroepen hielden een demonstratie. Zij ramden de deuren van de plaatselijke gevangenis en eischten de invrijheidsstelling van hun gevan gen gezette kameraden te Dublin. Uit Stockholm wordt aan de „Morning Post" geseind, dat de Zweedsche regeering be sloten heeft om een embargo ie leggen op 100.000 vaten in Zweden geproduceerd cement, teneinde de voorziening van Zweden met dit bouwmateriaal te kunnen, beheerschen. De re- gcering heeft van gemeenten aanvragen ontvan gen om leeningen tot een bedrag van 57 mil- liocn kronen en subsidies tot een som van 25* millioen kronen voor den bouw van huizen. In verband met den hoogen waterstand iii de Taru zijn drie huizen ingestort, twee perso nen werden daarbij gedood. Men vreest voor ernstige schade als gevolg anv den voortdurenden regenval in Z.-Frank- rijk. De Parijsche correspondent van het „Hbld." seint, dat het water verschillende dorpen bin nendringt; boomen en dieren worden meege sleept. In de Cevennes zijn de postverbindingen verbroken. De Garonne, de Taru en de Lot wassen steeds. Ook bij Marseille en Nice heb ben overstroomingen plaats. DE AMBTENAAR E9 'T STAKINGSRECHT Van stakingsrecht bij den ambtenaar kan nooit sprake wezen. Zijn werkgever immers, de Staat, is niet iemand die winst beoogt, zooals de particuliere werkgever, maar die het bedrijf uitoefent in 't algemeen belang. Dat bedrijf oefent de Staat uit, omdat geen particulier in staat zou zijn het naar behooren uit te oefenen. Zoo staat het ook met de Posterijen en de Tele grafie. Particuliere exploitanten zouden die be drijven er reeds lang aan hebben gegeven, we gens den te wijdvertakten omvang dien ze hebben aangenomen en vooral, omdat ze een nadeelig saldo opleveren. Staat de Staat er als werkgever heel anders voor dan de particuliere werkgever, ook de staatsamb tenaar is een heel ander man dan de werknemer bij het particulier bedrijf. De ambtenaar is de uitvoerende hand der overheid, waardoor de arbeid In het algemeen belang wordt mogelijk gemaakt. Een ambtenaar, d. w. t. een werknemer In Overheidsbedrijf, mag dus evenmin staken als een minister of een lid van den Raad van State, omdat zij hun sadaris niet hoog genoeg achten.AI is hier een verschil in den graad, in wezen zou het staken van eenige ministers bijv. hetzelfde zijn als we thans voor een deel bij P. en T. heb ben gehad. Elk. regeeren wordt onmogelijk, zoodra een re geering op haar ambtenaren geen staat meer kan maken. We zeggen elke regeering. Het komt er niet op aan wie regeert, noch welke regeerings- vorin er in het land is. De stakers b(j de P.en T. mogen waarlijk wel blij wezen, dat ze hun onbezonnen avontuur niet in Sovjet-Rusland hebben uitgehaald. Wellicht zouden ze het dan niet hebben kunnen navertel len. Een langdurige staking bij de P. en T. zon de economischen ondergang van 'n geheel volk kun nen tengevolge hebben. Dit begreep in Frankrijk de vroegere socialist, minister Briand, toen hij het spoorwegpersoneel, ook dat van particuliere maatschappijen zijn sta kingsrecht ontnam. Hij deed dit met een beroep op den stelregel, dat de belangen van het alge meen nooit mogen opgeofferd worden aan die van het individu. Dit begreep ook onze regeering in 1903, die het staken der spoorwegmannen strafbaar stelde, juist op grond van het algemeen belang. Nog dit. Als de ambtenaar het recht had om ie staken, dan is er niet veel scherpzinnigheid noo- dig om in te zien, dat hij feitelijk van dienend deel der overheid, wat hij uit den aard der zaak is, de absolute overheid zou worden, waardoor regeeren tot de onmogelijkheden zou gaan be hooren. tl Novelle van P. Louis Coloma. K. Daarop geeft zien de stier verstandiger dan de menscrien over aan Üe zendboden des vredes, buigt den kop draait langzaam naar den leidenden stier È>e'en treedt, dicht voor Hem stii houdend, e stat in, als een onopgevoed1 kind, dat 'door zijn moeder naar huis gebracht Wordt. Aclïter liem sMt zich' de wijde poort en <en menigte menséhenkindererj beginnen Mu, over de afzetting in de arena af te dalen, met alle stiervechtersmantels, klee- ditigsstukken, werpspietsen uitgerust. Een trompetgeschal weerklinkt. De staldeur opent zich', 'de blrandewijhstier stormt de (arena1 ju en valt dien mensehëlijken muur itan, 'die naar alle kanten uit elkander Stuift, ©enigen Hier neerstortend, anderen 'daar oprichtend, tot zij met een enkelen (Sprong over de barrière springen, otn daar beschutting te zoeken. Èen Heel uur duurt dit tumult, waarbij het rollen op den grond met vuistslagen en godslasterin gen, de gruwelijkheid der menschen met de brutaliteit van het wilde, dier afwisselt, totdat het arme dier, dat reeds oud en voor den strijd niet meer geschikt is, bij de barrière neerhurkt, om front tegen Zijn vijanden te maken, die met ijzeren stangen op hem losslaan en uit lust tot plagerij de wérpspietsen zelfs in zijn muil steken. Ach', hb:e gruwelijk is de mensch, gieen koning, maar een tyram aller dieren, die zich beklaagt, wanneer een tijger Slem verslindt. Onde'rtusschen hadden de glazen, die dë vrienden geledigd hadden, bij alle drie een heel verschillende uitwerking gehad. Despendicios praatte onophoudelijk en liet, door den alcohol geprikkeld, aan zijn praatzuchtige neigingen den vrijen loop, Garcia was op een bank gezonken, poog de over te gevén en gaf een 'beeld van deiri bttreurenswaardigen toestand van een echten dronkaard, en Gabrtól, die onsahiul- digie Gabriel met vertrokken gelaatstrek- Ten en 'buiten zich; zelf, met losgeknoopt hemd, waaronder een blauwe scapulier en een gouden medaille aan een "ketting van hetzelfde metaal zichtbaar werd schreeuwde en sloeg om zich heen als een van delerium bezetene. Plotseling rende de stier, in wiens zijde de spiets zat, over het plein, snel als een pijl, om bij de barrière dicht bij Gabriël beschutting te zoekep. De burgemeester gaf een teelten, en weder weerklonk trom petgeschal, die de leidende stieren bijeen moest roepen, opdat zij het ongelukkige dier zouden wegvoeren en het eindelijk van zijn beulen bevrijden. Toen had er een onverwachte gebeurtenis plaats, zoo als zoo dikwijls bij stierengevechten voor komt, waar iedere vrijheid geoorloofd is en iedere onb'eschd.amdbeid en schaamte loosheid goedgekeurd wordt. Drie der studenten, die in den afgeloo pan nacht onze hteldeti begeleid hadden, zagen van uit liun plaats naar Despendicios om den vijand: van Lagartigo een poets te bakken. Zij begonnen dadelijk, - nadat de drijvers met de stieren verschenen waren, met slokken op de leuning te slaan: „Des pendicios moet hem dooden!.... Despen dicios moet hem doodenl'J Het geschreeuw ging mei de snelheid wan €6R electrischè vonk' door de lucht, en reeds dadelijk schreeuwde alles tegelij kertijd eti begeleidde het geschreeuw mot slagen: „Despendicios moet hem dooden! Despendicios moet hem dooden! Deze wonderbare kennisgeving, verbit- teide den stierenvechter zoodanig, dat bij uit dc arena wilde vluchten en brandend vart woede schreeuwde: „De pest moet hem dooden, dolnmerwet- ter, de bliksem moet neerkomen en hem treffen! Gabriel schreeuwde ook, zwaaide met een hoed en |h! ield Despendicios bij zijn mouw vast; maar deze rukte zich' los en brulde, zijn arm naar den stier uitstrek kend wo,edend: „Ga toch, lafaardGa', geef hem den genadeslag, wanneer je den moed daartoe hebt." 'Ik, een lafaard?" riep Gabriel Kuiten zich zelf. En snel als de bliksem trok' hij' zijn jaS uit en sprong met één sprong in de arena. Garcia wilde hem terughouden', het ge lukte Item echter alleen nog, zijn hoed te pakken, dien hij in de hand hield. Dui zelend ijlde hij hém na; maar het was te laat Gabriel stond voor deni stier, trad een stap nader en lokte hemHet dier liet zijn kop hangen en toonde zijn bloe denden tong, drong terug tot de barrière krabde biet de pooien, bewoog de ooren en nam een houding ten aanval aam Plotseling weerklonk een ontzettend geschreeuw, èen van die welke door een enkelen mond uit duizend kelen schijnt te dringen. Dan zag men Gabriel door de lucht zweven en, hét gezicht naar béne den, met uitgebreide armen zwaar en leven loos als een meelzak in de arena vallen. 6. Gabriel opende de oogen en zag zich in een smal, eenvoudig, maar helder bed. Rechts en links hing een wit gordijn en een derde sloot de voorzijde van het bed1 af, hem afe in een kist van linnen inslui tend. Gabriel keek rond era weid op den ka len wand een kruis' vain zwart hout eni daaronder een kleine tafel gewaar, waar op met Zwarte letters het nummer 33 stond. Het scheen hem, alsof hij achter hét gordijn aan den rechterkant een moeilijk ademhalen en aan den linkerkant valni tijd tot tijd een rauwr hoesten Boorde. Toen Gabriel zijln hoofd bewoog kfca'ak- tei Ihet bed; blij1 dit gednuisch werd zacht het middelste gordijn opgeheven en hij zag met verbazing een lfefdezuster voor zich'. Toen tde zuster naderbij' trati, zonk zijlq hoofd im het kussen, als za:g: hij een verschijning uit de andere wereld. CWordt vervolgd.^

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1