R.-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND De kleine Pilatus "No 240 Woensdag 13 October 1920 le Jaargang Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: SS"3' ADVERTENTIEPRIJS Wantrouwen. Wat de Fers zegt r BUI TEN LAND FEUILLETON. LgBSBuMi ia .6$. ons ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL: {2.—, FRANCO PER POST 2.50 MET OE1LLUSTREERD ZONDAGSBLAD f 0.50 HOOQER, "f ¥srsshijiat dagelijks. VAN 1-5 REOELS f 1.25; ELKE REOEL MEER f 0.25; RECLAMES PER REGEL t 0.75; RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" BIJ VOORUITBETALING PER PLAATSING f 0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvraag gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van t 500.—, f 400.—, f 200.—, f 100—, f 60 f 35.—, f 15. Het jongste nummer van Het Patroonblad 'Tofficieel orgaan van de R. IC. Werkgevers- Vereeniging) had weer eens een van die objec tieve beschouwingen, welke wij altijd met zoo- Zeel belangstelling lezen, waarin n. m. den eigen jtandgenooten zoo onverbloemd de waarheid wordt gezegd. Met te meer interesse namen wij er van ken nis, omdat het onderwerp verband hield fnet onze beschouwingen, welke wij eenige weken geleden naar aanleiding van het Italiaansche arbeids-confiict publiceerden. De schrijver heeft het over het bij de werk lieden bestaande wantrouwen tegen de patroons, De heerschende en dreigende malaise in de industrie moge velen verontrusten; het latende Verzet van de modern georganiseerde arbeiders, mokkend over de verloren haven- en bouw vakstaking, maant tot voorzichtigheid. Maar bedenkelijker dan dat alles is het, ook bij onze katholieke werknemers onmiskenbaar waar neembare wantrouwen in de werkgevers. „Deze kunnen nog zoo redeneeren als zij „villen, om b. v. te betoogen, dat hunne industrie 'zware tijden doormaakt, dat loonsverhooging tef verzwaring van andere lasten haar ten on dergang dreigen te voeren, dat de concurren tie niet meer is vol te houden, dat er geen of aiets beteekenende winst te maken is, te genover dat alles, zelfs tegenover cijfers en Bewijsstukken staan de werklieden, en vaak cok hun leiders, zoo wantrouwig, koesteren zij zooveel achterdocht, dat' zij hunne tevoren vaststaande meening in den regel niet prijs geven of zelfs geschokt gevoelen „Zóó eerlijk en oprecht kunt gij uw zorgen over de toestanden en de toekomst van uw bedrijf niet uitspreken, heeren werkgevers, zóó overtuigend kunt gij niet praten, dat de werkman van dezen tijd u gelooft. En als hij tegen uw argumenten en cijfers niets meer weet in te brengen, dan zal hij misschien zwijgen, maar u geiooven, maaf zijn practijk daardoor laten beinvloeden, dat niet Want.... hij 'Vertrouwt de zaak niet,..." Aldus geeft de schrijver in het Patroonsblad een stemming weer, die inderdaad met het 3>og op het noodzakelijk wederzijdsche ver trouwen bij uitvoering der collectieve arbeids contracten verontrustend lijkt. Het doet echter goed aan, dat in dit blad an werkgevers niet eenzijdig de schuld op ■ie werknemers wordt geladen, maar eerlijk O hand in eigen boezem wordt gestoken. De schrijver geeft een historische uiteenzetting aoe dit wantrouwen is ontstaan; zöo dikwijls hebben de werkgevers vroeger bij een eisch om"loonsverhooging geroepen: het kan niet! ierwijl later het tegendeel bleek, dat de werk lieden nu niet meer bang worden, wanneer <ij hooren roepende wolf komt! „En als, niettegenstaande de sombere schil dering der toestanden in de industrie, ongeacht de zwarte voorspellingen, waarmede men ge tracht had de arbeiders tot matiger eischen te bewegen, naderhand de nijverheid of het betrokken bedrijf kerngezond bleef en toenam in bloei en omvang, dan dachten de arbeiders opnieuw en voor de zooveelste maalZe moe ten ons nog meer met hun praatjes aan boord éomen. Ze 'hebben ons iets willen wijsmaken. inthouden voor nu en nog eens!" En dan is er nog iets. „Tijdens den oorlog heeft menig industrieel ien goede kans gehad en schatten verdiend is. cr zelfs „mensch door geworden." En die gunstige wijziging in hunne financieele positie of de aanwas van.hun fortuin is door de mses- >n hunner niet onder stoelen of banken ge- itoken. Er wordt door menig „nouveau riche" jen weelde ten toon gespreid en op zóó grooten Voet geleefd, dat de werkman zich fabelen droomt over zijn bezittingen, terwijl hij zelf - .«laar steeds de duurte als een blijvende be dreiging ziet voortbestaan. En de meening vat post bij hem, dat die weeldebron onuit puttelijk is, dat de verlangde loonen, als de industrie ze thans niet kan opbrengen, nog wel kunnen afgenomen worden van de ontzag lijke winsten der oorlogsjaren, en dat het zelfs nog niet zoo erg zou wezen, indien mijnheer de patroon geen auto meer had en geen heele maand kon gaan doorbrengen in de centra van luxe en geldverspilling. In alle geval, zoo denkt hij, is ons nooit iets extra toegestaan in de vette jaren dus moet de patroon ook maar het on gemak dragen van de magere jaren, die volgens zijne bewering nu zouden zijn aangebroken als 't waar is I „Er zit wel overdrijving in die redeneering. Maar dat de georganiseerde arbeiders het ver leerd hebben de eerste de beste bewering der patroons, als zou de industrie door hoogere loonen e. d, over den kop gaan, voor goede munt aan te nemen, dat lijkt ons verklaarbaar en niet steeds ongegrond." Men zal moeten toegeven, dat hier ronduit en eerlijk gesproken wordt en ook, dat voor het aangeduide euvel zoo spoedig mogelijk gene zing moet worden gezocht. Maar deze is er toch, zal menigeen met ons reeds bij het lezen van bovenstaande hebben gedachtde statuten van den R. K. Centralen Raad van Bedrijven geven toch uitkomst? En inderdaad verwijst de redactie van het Patroonsblad daarnaar, met name naar het artikel der statuten, waarin bepaald wordt dat wanneer een bepaalde arbeiderseisch door de patroons niet wordt ingewilligd, op grond, dat het bedrijf de loonsverhooging niet kan dragen, de bedrijfsraad de macht heeft een onderzoek te eischen. Man kan dan het overleggen van een accountantsrapport over de balans en over de winst- en verliesrekening van een of meer ondernemingen vergen. Wij voor ons meenen, dat hier inderdaad een probaat middel schuilt. Maar vrij willen twee vragen herhaler., die vrij reeds eerder bij het schrijven van onze artikelen over het Italiaan sche arbcids-conflict, stelden, n.m. deze Waarom hooren wij zoo weinig over den invloed der statuten van de R. K. Bedrijfsraden Voor menigeen, voor menigen werkman voor namelijk, heeft 't den schijn, of al die beloften, dat omzetten van den kapitalistische?, bedrijfs vorm in een van solidariteit tusschen patroon en werkman, enkel op papier bestaan En v/aarom wordt er door den machtigen katho lieken patroonsbond zoo weinig werk van ge maakt, om het idee der bedrijfsraden ook door hun niet-katholicke collega's te doen overnemen Nu men er van overtuigd is, dat hier een middel ligt om langs geleidelijken weg tot een noodzakelijke wijziging van het kapitalis tische productiestelsel te komen, laat men het dan ook toepassen, nu het zoo kookt en bruist on der den Europeeschen bodem BELEID BIJ HET AANSTELLEN VAN RIJKSPERSONEEL. Het gebeurde bij den rijksdienst der Posterijen en Telegrafie zal aan de re geering onder meer ook dit geleerd heb ben, dat er bij de aanstelling van nieuw personeel met groot beleid behoort te wor den te werk gegaan. „Men heeft alleen aldus de „Nieuwe Crt." rekening gehouden met de mate- rieeLe capaciteiten, niet met de vraag of do betrokkenen zich bewust zijn van de eischen, die aan een ambtenaar in open baren dienst moeten worden gesteld. „Voor de toekomst' kan een herhjaling van de onwaardige geschiedenis, die wij hebben beleefd slechts voorkomen wor den door een zeer strenge keuring van het personeel. En dat niet alleen bij de P. en T., maar bij het gehpole amb- tenaarscorps, d,at, naar blijkt uit rede voeringen .van de leiders in openbare vergaderingen, zich niet geneert om wat onlangs plaats heeft geh(acl onder de collega's van de P. en T. feitelijk goed te praten, al poogt men het te doen -voorkomen, alsof men dat biet deed. Nog Maandagavond in de bijeenkomst in den Dierentuin 'te 's Hage, van ver- eenigingen van ambtenaren £n 's Rijks dienst, vei'klaarde een der leiders, on der levendig applaus, dat men het de monstratief optreden van de post- en telegraafbeambten uit een moreel oog punt volkomen begreep; dat wanneer een deel van 's Rijks ambtenaren het werk had neergelegd, dit geschjiad was ornaat de regeering hare verplichtingen jegens d,ie ambtenaren niet was nage komen." (sicI)men de staking wel niet kon goedkeuren, maar ook niet vcroordeelen, enz. Wanneer de ambtenaren in staats dienst met dergelijke ideeën rondwaren, is het zeer urgent d,at men vóór aLles omzichtig zij bij die aanstelling van nieuw personeel. Want voor alles moet de overheid, iedere overheid, slaat kun nen maken op de mannen en vrouwen in haar' dienst. Bovendien heeft dc premier aan ver tegenwoordigers van post- cn telegraaf personeel mededeeiingen gedaan waar uit deze vcr.egenwooruigers den indruk kregen dat tic regeering zich met Jtuej; vraagstuk der traeteuientsregeling ern stig bezig houdt. .Onder deze omstan digheden zijn vergaderingen als die yan Maandagavond .vrij wei overbodig en alleen geschikt om de mentaliteit der onder den indruk van de gebeurtenissen nog sterk bewogen porsoneelen, weer uit hun evenwicht tc schokken." Daartegen dient te worden gewaakt, en dat te meer .omdat' in „Het Volk" met niet onduidelijk geluid, zij het ct,an ook in woorden die de bedoeling meer te ver staan geven dan uitdrukken, alweer wordt gedreigd, voor hot geval de regcermg overgaat tot straffen van postpersoneel, nat zich sehuluig maakte aan dienstwei gering .en aansporing tot lijdelijk verzet. Het vrij-liberale Haagsehe orgaan er kent, dat de houding der Leiiers van dc organisaties der Katholieken en CM.istc- lijken, flink cn maun.'Iijk is geweesj^ DE BEZETTING VAN WILNA. Hel gaat er in het Oosten raar aan loei Nu hebben de Polen weer 'n conflict met Lilhauen Een Pooische divisie heeft Wilna bezet; volgens ofiiciecle Pooische berichten geheel op eigen ge legenheid. Generaal Zeligoïski kon zijn mannen niet tegenhouden! Het Pooische persbureau seint er onder meer over: Niemand was moreel geschokt door liet bericht, dat politiek gesproken, niet voorzien werd, betreffende de inneming van Wilna. Het bericht bereikte Zondag Warschau gedurende dc afwezigheid van den president cn den vice-pre sident van den ministerraad, die gewoonlijk de zen dag besteden aan het bereizen van het land. Sedert enkele dagen was de regeering op dc hoogte van de groolc opwinding, die in de Li- Ihausche divisie heerschte en ten einde verwik kelingen te voorkomen, gaf zij last tot het over brengen van de divisie naar een andere sectic. Klaarblijkelijk heeft deze order den opstand be spoedigd. Men vermoedt dat de divisie de pour parlers te Soewalki heeft opgevat als een defi nitieve prijsgeving van Wilna. Ongelukkigerwij ze heeft het voorbeeld van Teschea een groote rol gespeeld als een noodlottig precedent van de officieelo politieke gematigdheid van Polen.' Een groot deel van de publieke meening is van oordeel, dat de regeering reeds sedert lang Wil na had moeten bezetten en dat zij alleen om aan den wensch der geallieerden te voldoen, zich daarvan heeft onthouden. Zij maakt der regee ring het verwijt, dat haar houding Polen bloot stelt aan nieuwe verwikkelingen. Men vreest dat evenals in hel geval van Teschen, Wilna zal worden prijsgegeven ten gevolge van een conces sie van de regeering aan de Entente. Vernomen wordt, dat de regeering al het mogelijke doel om een oplossing te vinden voor dezen ernsiigen toestand. DE TOESTAND IN IERLAND. Nieuwe aanslagen. Aan een militaire auto werd bij Kanlurk in het graafschap Cork de weg versperd, doordat melkwagens dwars over den weg waren geplaatst. Dc auto werd daarop met machinegeweren aan gevallen. Een soldaat werd gedood en eenige anderen werden gewond. De so'.datcn beant woordden het vuur met onbekenden uitslag. Toen het bericht te ICanturk bekend werd, werden de winkels gesloten en had er een al- gemeene uittocht plaats. In West-Ierland is weder een coöperatieve zui velfabriek vernield door een Iroep mannen, die 's nachts met vrachtauto's verschenen en gewa pend waren met bommen en een Holchkiss-ka- non. Oproer in een gevangenis. Uit Londonderry wordt aan de „Morning Post" d.d. 10 dezer het volgende geseind: Gis teravond heerschte er in de gevangenis hier ter plaatse van 10 uur tot laat in den ochtend een pandemonium. De ongeveer 50 Sinn Feiners, dig in de gevangenis opgesloten zitten, begonnen met te schreeuwen: „Wp rebels"! en republikein- schc liederen te zingen. De wanorde werd zoo emslig, dat een militaire afdeeling te hulp werd geroepen. Des ondanks bleef de wauorde-voort- duren, zoodat de inwoners door het lawaai uit hun slaap werden gehouden. De gevangenen vernielden de cellen smeten de ruilen in, enz. en veroorzaakten daardoor groote schade. Zij slaken ook enkele kranten in brand. Het pan demonium hield aan tot 7 uur 's-morgens, toen een troep van 50 soldaten aankwam en de rust hersteld werd. DE PPiESIDENTSVERKIEZING IN DE V. S. EN DE VOLKENBOND. Over den Volkenbond als inzet voor de ver- kiezings-actie voor het presidentschap der Ver. Staten seint de correspondent van de „Morniug- post" onder meer uit Washington; „Van het oogenbiik af tot den dag der verkie zing, den 2en November, zal de Volkenbond praclisch het eenige onderwerp zijn, dal de twee candidaten zullen bespreken. Zooals gouverneur Cox mij mededeelde, is hij voornemens den strijd op dezen grondslag, met uitsluiting van schier al het andere, door te zetten, terwijl de Democratische Commissie ien slotte oog heeft gekregen voor het feit, dat de Volkenbond het eenige onderwerp is, waarin hel volk groote be langstelling koestert en daarom voorbereidselen treft om aan gouverneur Cox den steun te geven, dien hij tot nog toe heeft gemist." „De verkiezing" zegt de correspondent verder „zal echter niet alleen een referendum zijn tot aanvaarding of verwerping yan den Volkenbond, daar zij met vele andere dingen is verbonden. De groote last, dien gouverneur Cox heeft te torsen, is president Wilson's impopu lariteit en in het algemeen de groote blunders van het bestuur van Wilson. De republikeinsche pers, die weet dat president Wilson impopulair is, buit gouverneur Cox' ondergeschiktheid aan Wilsoii uit en zegt, dat de president thans recht streeks de campagne in handen heeft genomen; dat hij gouverneur Cox opdracht heeft gegeven, om alles, behalve den Volkenbond te laten rus ten. Dit is ongerechtvaardigd. Gouverneur Cox voert zijn eigen strijd. Hij heeft geen bevelen van Wilson ontvangen en alleen omdat hij ten diepste overtuigd is, pleit hij voor den Volken bond en tracht hij het land tot het inzicht van zijn beteekenis te brengen. Van den aanvang af hebben de Republikeinen getracht, den Volken bond op den achtergrond te houden wegens de verdeeldheid in hun eigen rijen over den Volken bond, in de hoop, dat wanneer zij zouden spre ken over de incompetentie der democraten, protectie en andere binnenlandsche aangelegen heden, hel land de internationale zaken zou ver gelen. Hel is om die reden, dat Senator Harding den nadruk heeft gelegd op „Amerika eersü" Doch de Volkenbond is, dank zij de hardnekkig heid van gouverneur Cox, de overheerschénde quaeslie geworden, die niet meer verwaarloosd kan worden. De campagne, die tot nog toe apathisch was, belooft thans te eindigen in een gloed van opwinding." PADEREWSKI UIT DE POLITIEK. Volgens een bericht uil Warschau, heeft de minister van buitenlandsche zaken Sapieha aan Paderewski de functie van Poolsch ambassadeur te Londen aangeboden, doch heeft deze dit aan bod afgewezen, onder mededeeling, dat liet zijn- voornemen was zoo spoedig mogelijk af ie treden als vertegenwoordiger van Polen bij den Volkenbond en zicli uit liet politiek leven terug te trekken. WAAROM NOG GEEN VREDE TUSSCHEN POLEN EN RUSLAND? Volgens een bericht van de „Köln. Ztg." uil Warschau wordt de vertraging in dc onderlee- kening van den voorloopigen vrede veroorzaakt niet door redaclioneele, maar door malerieclc moeilijkheden in verband met economische quaeslies en zelfs met de grensregeling. HET OFFENSIEF VAN WRANGEL. Volgens berichten uit Reval heeft Wrange! Ie Sebaslopo! door bemiddeling van Maklakof een conferentie bijeengeroepen, waaraan verschil lende oud-ministers en groote industricelen moe ten deelnemen. - De Fransche majoor d'Elchegoyen heeft een bezoek gebracht aan het leger van Wrongel cn deelt in ue „Malin" zijn bevindingen mede. Hot leger telt thans 300.000 goed gediscipli neerde soldaten met overvloedig kader. Hun be wapening en uitrusting laat echter alles te wen- seiien. Vooral is de behoefte dringend aar schoenen en kleereu. Verder aan wapenen, muni- tie, artillerie enz. MtfiiLfiüBE ÖüiTEHU. RERlUfiTEfj, -JW EEN GEHEIM GENOOTSCHAP. Na den burgeroorlog werd in de' zuidelijke staten van Noord-Amerika een geheim genoot schap gevormd onder den naam van „Ku KIux Clan", dal onwelgevallige personen, o.a. dege nen, die uit het noorden kwamen uit den weg ruimde. Een dergelijk geheim genootschap is thans bezig om in de zuidelijke stalen des nachts de kaloenfabrieken in brand te steken zoo meldt de correspondent te New-York. van de „Daily Telegraph" om tc voorkomen, dal bjj de geldende prijzen ka toen aan de markt wordt gebracht. De katoen planters in Georgië, Zuid-Carolina en Texas be weren nl., dat zij met den ondergang bedreigd worden door een verkoopprijs van nog geen shilling per pond. Een tegenhanger hiervan vormt liet feit, dat de boeren van Iowa dreigen hun maisoogst als brandstof te gebruiken als de sleenkolenprjjs niet lager wordt. In Iowa en in de andere land- bouwstaten van het Westen kunnen de boeren geen steenkool krijgen voor minder dan 4 pnd. 10 s. per ton en de hoogste prij^ dien zy voor" mais kunnen maken, is drie guinjes per ton. Naar verluidt zou de Belgische koning bij ziju terugreis uit Brazilië te Lissabon aan wal slappen, om daar den trein te nemen tot Pau van welke stad uit hij per vliegtuig naar Brus sel lerugkceren zou. Het blad „Demain" meldt; HetJVfontenc- grijnsche Persbureau maakt bekend, dat toen de prins-regent van Servië uit Serajewo terug keerde, een bom onder zijn trein werd gewor pen. Twee wagons werden vernield, doch d« prins bleef ongedeerd. Een ingesteld onderzoek I VI JNovielle van B. Lams CaRaaft. ;j. - «Wat wensdit li?" vroeg de vrome zus ter» zich liefdevol over Het bed buigend. „Waar ben ik?,'' mompelde Gabriel 'ver schrikt. De zuster keek Hem met een uitdruk king van diepste rust aan en, zeide zacüt: iïn Gods huis, mijn broeder?," Gabriel richtte zich met een ruk' in Het Eed op en de non bij de mouw pakkend, jCroeg hjj met ontzettende oogen; L In het Hospitaal?." 1 s,M.aar heb ik dan niet gezegd, in Gods Huis, mijn broeder?.'-' antwoordde zij, 2ich Éjacht verwijderend1. „Ik'in het hospitaalt. in fot hospitaal," |eie Gabriel verschrikt pit en schaamte schrik beroofden Üem opnieuw van de hospitaal, waarheen men hem op een draagbaar gebracht had, zonder zijn per soonlijkheid ,te kunnen vaststellen. Des- pendicios ,was verdwenen. Garcia, dron ken als een stier, was zich Het voorval in het geheel niet bewust en had zich ein delijk, ,toen hij zich alleen op, het plein bevond, in oen loge gelegd, waar men hem .in 'het begin van den strijd slapende vond. Bij de aankomst in hal hospitaal was Gabriel nog niet tot bewustzijn gekomen; een dokter onderzocht hem, draaide zich dan om en zei de: „Bah., een roes en een val! Hij moet rustig zijn roes uitslapen en dan geobser veerd worden, want het geval zou ernstige gevolgen kunnen hebben." Gabriel's élégante kleeding, zijn teedei'e handen en de deftigheid, die ondanks zijp betreurenswaardige» toestand in zijn geneele persoonlijkheid lag, bewezen duidelijk, dat hij niet tot die klasse van menschen behoorde, die de hospitalen plegen te vullen. Toch tegde men hem in een gemeenschappelijke zaal en (een zuster .werd voor ziju verpleging aan gewezen. Toen Gabriel opnieuw het bewustzijn ver» loor, bield dia zuster bom pen flesch met «ther onder die» neus. Daarop opende hjj de oogen, sloot die qchter dadelijk weer met eön diepen zucht. j i -i „Moed ntaar," Beide de zuster, „het is niets Gabriel bleef zwijgen en lag met gesloleit oogen, bleek en onbeweeglijk als een doodé. Plotseling"opiende hij zijn schoone oogen, die vol tranen waren en zeide met trillend estem: „Zuster, zal ik sterven?.. „Neen, imij'n broeder," riep de non be wogen. „Het is nietsalleen de schrik, verder niet. De dokter heeft alleen eèn paar dagen volslagen rust onder geneeskundig toe zicht voorgeschreven "En".weder sloot Gabriel de oogen en twee dikke lianen rolden over zijn wangen en vielen op het kussen; de zuster zag, hoe nij de lippen bewoog en iets, wat rij niet er kennen kon, onder het dek tegen zijn borst drukte. Zij verwijderde zioh, toen zij Hem rustig zag liggen, op liaar teenen en liet hem alleenalleen iu oen bed in liet hos pitaal. alleen met zijn verloren onschuld. Daarop haalde Gabriel onder zijn bedden deken liet gouden medaillon te- voorschijn, dat hij aan dan hals droeg en kuste het snikkend. Hbt was nel medaillon van zijn eer ste Communie, dat zijn moeder zelf voor hem liad laten maken. Aan de eene zijde ver toonde "fit 'I oeeld van de Onbevlekte Maagd, aan de andere den datum: 8 December en liet opschrift: „Monstra te esse malrem." IJ „Monstra te esse malrem," riep Gabriel in tranen uitbrekend. Het snikken, het bitiere snikkein van liet berouw, waaraan de ge geven vergeving later zulk een onuitspreke lijke verzachtnig verleent, kneep hem de keél toe en liem ontsnapte een smartelijk „Ach!". Twee uur lang duurde die kommer, waar bij hij duizendmaal krankzinnig vreesde te wordenGod lieieedigdzijn moeder tot wanhoop gebrachtzijn naam onleerd dat waren de drie gedachten, die zijn op gewekte fantasie tot het uiterste Verwarden, terwijl zich de werkelijkheid met de inbeel ding, het zekere met het gevreesde, hét dec- nioedigen.de niet het verschrikkelijke ver mengden, om zijn hart zwaar le belasten, juist,alsof die drie groote steunpilaren der ziel: God, familie en eer, zich op hem stort ten, om iedere gedachte aan troost en iederé sohijn van hoop onder de ruïne der zonde, der .ondankbaarheid en schande te begra ven De onmeedoogende windvlaag der wan hoop ging droog en gloeiend heet over zijn ziel en blies hem duivelsóhe gedachten "in, die de arme van zich stootte, terwijl hij hef medaillon der H. Slaagd aan zijn borst drukte IJ Toon, dat gij moeder züt met den angst van een mensch, die zich, op het punt om neer te storten, angstig vast klampen wiL „Monstra te esse matrem!" riep liij uit, „Monstra Ia esse malrem!" Het geschiedt soius odder sterke harte- stormen, dat een gewoon ongeval, een een voudige opmerking, misschien een onbestemd* zorg voldoende zijn, om aan den gedachten- gang een andere richting te geven, om het gevoel in andere banen te leiden en de duis tere kasleelen neet' te storlen, dié dwaze vijanden van het verstand, dat de menschen zoo kan kwellen, opgebouwd heeft. Een geruisch van stappen en stemmen bracht in Gabriel deze werking te weeg. Dat leven kwam nader en nader en einde lijk hoorde hij twee schreden voor zijn bed achter het gordijn en slechts een enkel ge voel: schaamte, beheerschte Gabriel volko men, alle andere gevoelens, die in zijn hart leeiden, onderdrukkend. Hij verborg zijn ge laat in he,t kussen en bedekte zijn hoofd met do deken, zonder zich te verroe ten. Hét gar-, dijn werd ten slotte opgetild en de dokter met een assistent en de zusier traden aan zijn bed, .(Wordt yeryalgdji

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1