R-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND De kleine Pilatus No 241 Donderelf g 14 October 1920 13e Jaargang Een veeg teeken. Wat de Pers zegt BUITENLAND FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: Kctie^ 433" irnniBitm d'IM S PER KWARTAAL i f2.-, FRANCO PER POST f 2.50 MET OE1LLUSTREERD ZONDAOSBLAD f 0.50 HOOOER. Ifsrs c h 5| ss d! fs sj i ijj k S. ADVERTENTIEPRIJS VAN 1-5 REOELS f 1.25; ELKE REOEL MEER f 0.25» RECLAMES PER REOEL f 0.75; RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" BIJ VOORUITBETALING PER PLAATSING fO.Êt Aan alle abonné's wordt op aanvraag gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500.—f 400.—, f 200.—, f 100—, f 60 f 35.—, f 15.—. *t 1» nog niet zoo lang geleden, dat wij en ook redacties van andere dagbladen, ingezonden Stukken kregen over de „afzeltèrsprijzen" van boekhandelaren, speciaal voor het berekenen Jan Duitsche boeken. De daarop gevolgde polemiek heeft wel uit gemaakt, dat, zooals in de meesle algemeene be schuldigingen tegen den winkelstand, ook in de- Sï klachten veel overdrijving school. Ook over den prijs van binnenlandsche druk werken, boeken, brochures en periodieken werd en wordt nog veel geklaagd en men zou geneigd zijn medelijden te krijgen met hen, die naar geestelijk voedsel hunkeren en daarvan door 1 de iiooge prijzen moeien verstoken blijven. Men Zoo dan den minderen kooplust kunnen beireu «ten; maar anderzijds zich toch 'over het ver schijnsel kunnen verheugen, omdat leeslust over jet algemeen blijk geeft van levensernst. Men zou dan kunnen overwegen, hoe door goedkoopere, populaire uitgaven of anderszins, San den leeslust ware tegemoet te komen. Helaas blijkt deze conclusie onjuist te zijn. Op de jongste jaarvergadering van den Ne- Sjerlandschen Uitgeversbond, heeft de voorzitter, 2c lieer Jan Tadema, blijkens zijn thans vcr- Schonen rede hierover het volgende gezegd: „„Men hel publiek, derhalve zij die lot oor jdeelen in de laatste plaats bevoegd zijn, ver beelden zich nog sleeds, want anders is het niet, dat woekerwinsten door de uitgevers worden gc maal t, dat zij, wat hun intusschen slecht te stade zou komen, van de omstandigheden profiteeren fen de boeken derhalve vael le duur maken. In details zal ik niet treden, doch ik vraag aan „men", het publiek, hebt gc dan iiog nimmer geboord, gelezen of gevoeld, dat de prijzen van papier, drukken, innaaien, inbinden en ciiclié's, om neg niet te spreken van onze bedrijfsonkos- tea, kortom van alles waaruit het boek bestaat, drie-, vier-, vijfmaal geslegen zijn en dat bet boek, in het algemeen gesproken, nog lang niet in die zelfde male werd verhoogd. Er worden in ons bedrijf geen woekerwinsten gemaakt en .wij zijn ook nog zakenmensclien genoeg óm te gunnen beseffen, dat wij niet klakkeloos onze (prijzen kunnen opdrijven; den terugslag zouden tWÜ zelf het gevoeligst ondervinden. Ook nu reeds fevoelen wij dien; er worden minder boeken ge oeht. Neen met de grootste nauwgezetheid wor den onze calculaties gemaakt, vaak, na lang wik ken en wegen worden de prijzen vastgesteld. Het 2» een crisis, die zoowel binnen onze grenzen al daarbuiten door liet uitgeversbedrijf wordt door gemaakt, en het is, helaas niet meer alleen de ^rijs van het boek, die lot zuinigheid noopt, ticen ,er wordt minder gelezen dan vroeger, om flat liet groote genot, dat liet boek verschaft, niet weer wordt beseft en ervaren, omdat men zijn genoegens elders zoekt, niet meer thuis, omdat „het publiek" in zijn levensgedragingen getuigt yan een oppervlakkigheid en rusteloosheid, die geen plaats meer gunnen aan de stille aandacht Voor het boek, in de rust van het vertrek, om ringd door de schrijvers die hem lief moesten ;ijn. Och, 't is 'n fabel, dat liet iroek ook maar senigszins te hoog door or,s geprijsd zou wor- Ten." Uit deze woorden van iemand, die liet weten Vu, blijkt,'dat ons geslacht liet genot van te iillen in een „hoekske met een boekske" niet meer kent, dat aan de sport, en de bioscoop en iergelijke een onevenredig deel van den velen .vrijen tijd wordt geschonken. Wie invloed heb- ien op het jonge geslacht, mogen daaraan wd lens de aandacht wijden. Belezenheid is een ka pitaal van onschatbare waarde voor het geheele leven; goede lectuur vormt den geest en karakter; ên wat er van in het geheugen bezinkt, geeft titan de phantasie in moeilijke uren vnak steun in sterkte en aan den wil in hachelijke oogen- Mikken kracht om het goede besluit te nemen. TIJDELIJKE CONTINGENT-VERMINDERING. Ook van anti-rev. zijde uit zich verzet tegen de plannen yan den minister van Oorlog om het contingent van 23.000 tot 13.000 man le vermin deren. De „Standaard" verklaart er zich vierkant legen. Zij wil den bestaanden toestand bestendigen tot do* volledige voorstellen er zijn en dan een beslissing voor het nieuwe legerstelsel nemen. Het „Huisgezin" is het in zoover hiermee eens, dat we ons niet weerloos mogen maken, óók, maar niet vooral, omdat de V.olkenbond het verbiedt en wij eventueel het aandeel in de internationale legermacht ter beschikking moeten kunnen stellen, dat het nieuwe instituut van ons vragen zal._. „Van den anderen kant, schrijft het blad, staat vast, dat wij voorshands, dank zij de maatregelen in de oorlogsjaren genomen, over een voldoende legersterkte beschikken om altijd mogelijke, zij het weinig waar schijnlijke, eventualiteiten het hoofd te kun nen bieden. Mei het oog hierop kunnen in ieder geval de eerstkomende lichtingen veel kleiner zijn dan ze tot dusver waren. M.a.W., we wagen niets met althans aan vankelijk met een geringer contingent ons tevreden tc stellen. Mocht later, onverhoopt en ongedacht, blijken, dat we niet verantwoord zouden zijn met een kleinere direct beschikbare leger- sterkle, hét z.g. kernleger, dan kon nog in het uiterste geval voor latere jaren het lich- tingscijfer tot de oude hoogte worden opge voerd." Hei KathA orgaan in Den Bosch acht het ech ter schier onaannemelijk, dat, is eenmaal de Volkenbond behoorlijk geconstitueerd en kunnen daarop de kiezers in alie landen invloed uit oefenen, het instituut een voortzetting of weder- oplevcring van het oude en veroordeelde mili- lairisijie zou be teekenen. „Wat minister Pop thans voorstell is een vooruitloopen op, wij zeggen liever een tege moet 'komen aan het eenig ware karakter, dat de Volkenbond dragen moet. Een bewijs, dat wij vertrouwen stellen in het nieuwe instituut, hetwelk de militaire macht enkel als factor in het uiterste geval aanvaardt. Handhaven wij den bestaanden toestand en blijkt straks, zooals voor allen die den geest des tijds meenen te verstaan blijken moet, dat Europa algemeen vermin-lering der weermacht in zijn program schrijft, dan zullen wij enkele jaren meer en zwaarder militaire offers hebben gevraagd, dan wij hadden behoeven le doen onnoodige of fers dus. Ook zij, die pessimistisch geslemd zijn ten aanzien van de toekomstige verhouding der volken, kunnen met minister Pap meegaan ten aanzien van een tijdelijke conlingents- vermindering, omdat deze onze oogenblikke- lijke weermacht niet schaadt en men in het ergste geval over eenige jaren, wanneer onze reserve le zeer geslonken zou zijn, van de verlaging van het lichtiogscijfer zou kunnen terugkomen. Wij vertrouwen vast, dal het niet noodig zal zijnl" BOLSJEWISTEN AANGEHOUDEN Aan het gare de Lyon te Parijs zijn twee Rus sische bolsjewisten gearresteerd, in wier bagage Russische obligaties ter waarde van 72 mitlioen roebel en een aantal bolsjewistische vlugschriften werden gevonden. DE POOLSCH-RüSSiSCHE OORLOG. HET OPTREDEN VAN ZELIGOFSKI. De Litausche zaakgelastigde te Londen, Tyz- kiwicz, geeft in een ingezonden stuk aan de „Ti mes", de lezing van de' zijde van Litauen over het optreden van Zeligofski. Mij schrijft, dat de Polen onder het verrader lijke voorwendsel van „muiterij" den wapenstil stand verbroken hebben en na een heftigen strijd van twee dagen Wilna hebben bezet. Zij hebben te Wilna een Poolsche regcering ingesteld ondet Ahrainowicz, een bekend Poolsch-naiionalistisch leider van de linkergroep, met nog drie andere Polen. De opperbevelhebber Zeligofski is volgens hem een Russisch oud-kolonel van Poolsche afkomst, en de eerste die onder de regecring van Kerensky de Poolsche legioenen heeft georganiseerd. Geen Lithauer, Jood of Wil-Rus heeft zich (schrijft de Litausche zaakgelastigde.) bij dezen nieuwen von der Goltz" it la d'Anmmzio willen aanslui ten. Het doel dezer zoogenaamde regeering is aan de regeering van Warschau moeilijkheden te spa ren met den Volkenbond en de geallieerden en In:ar einddoel de vernietiging der onafhankelijk heid van Lithauen en de nnnexatie ervan le be reiken. Géneraal Zeligofski schijnt oen echte Poolsche d'Aimunzio te zijn. Het Poolsche persbureau meldt n.m. uit Grodno, dat hij den staat van on afhankelijkheid van Cenlraal-Littaucn op grond van het beginsel van liet vrije zelfbeschikkings recht der volkeren afkondigt. Generaal Zeligofski richt zich tot de Poolsche regcering, de Litau sche regcering te Kofno en tot de bevolking van Centraal-Lit taueii met lïel verzoek, dat de Njè- mr.n de grens zij tusschen Polen en Ccntraal-Lit- tauen, zoodat Grodno zciu behooren lot Cenlraal- L-ittaucn. GEEN RUSSEN TOEGELATEN. De Zwitsersche federale raad heeft bestolen de Russische gedelegeerden naar het Zwitser sche syndicale congres niet toe tc laten in Zwit serland. TEGEN MOSKOU. liet bestuur van de Zwitsersche sociaal-de mocratische partij, dat dezer dagen in Olten is bijeengekomen, heeft met de verrassende meer derheid van 40 togen 18 stemmen het besluit van 20 April toe le treden tot de derde inter nationale, omvergeworpen en het voorstel aan genomen den buitengewonen partijdag in over weging te geven de 21 voorwaarden van Mos kou voor onaannemelijk te verklaren. Het da- gelijksch bestuur en het partijbestuur vragen machtiging van den partijdag met de partijen in het buitenland, die zich bij de communisti sche internationale wenschen aan te sluiten, doch zich niet kunnen vercenigen met de voor waarden van Moskou, betrekkingen aan te knoopen om gemeenschappelijk aan te dringen op een herziening van deze voorwaarden. 1)E TOESTAND IN IERLAND. Een geheimzinnige schielparlij. Militairen omringden de woning van professor Garotan van het AH Hallows Ecclesiastical Col lege (te Drumcondra in het Iersche graafschap Meath) en werden door den bewoner binnenge laten. Caroian ging de officieren voor naar boven toen er een schot viel. Wal er vervolgens ge beurd is, is niet geheel duidelijk. De soldaten, aan den voor- en achterkant van het huis op gesteld, openden liet vuur en een kogelregen drong de kamers binnen. Professor Caroian werd door den hals geschoten en verkeert in zorgwek- kenden toestand. Een officier werd doodgescho ten, een tweede overleed later. Volgens hel hoofdkwartier werd er op de mi litairen, die ecu inval deden, geschoten, doch volgens mevrouw Caroian ging een geweer van een soldaat bij ongeluk af. De soldaten, die bui ten de wacht hielden, werden hierdoor veront rust en een aanval vreezend, scholen zij op het huis. Twee gevangenbewaarders, die van de gevan genis van Cork naar huis gingen, zijn Zondag avond door een zestal gewapende mannen aan gehouden. Eén hunner werd naar huis geleid, de andere werd in een auto gezet en naar een on bekende bestemming gebracht. Men schrijft deze ontvoering hieraan toe, dat de gevangenbewaar der zou getracht hebben de hongerstakers in de gevangenis te doen eten. Honderden waren bij bet geval tegenwoordig, doch niemand kwam tus- schenbeide. - Aftreden van den onderkoning. Volgens een bericht uit Dublin aan de „Daily Mail" is Lord French, onderkoning van Ierland, voornemens, in verband met zijn gezondheidstoe stand, zijn ontslag te nemen. EEN NATIONALE REGEERING VOOR LITHAUEN. De nationale regeering van Litlauen heeft zich geconstitueerd. Zij bestaat uit twee Polen, twee Wit-Roethenen en twee Littauers. De regecring heeft een in drie talen opgestelde proclamatie uit gegeven, waarin zij de bevolking uitnoodigt de rust en de vriendschappelijke verhouding tus schen de nationaliteiten te bewaren. De regeering eisclit het recht op, haar vertegenwoordigers te zenden naar de Poolsche troepen, die het gebied van Grodno bezet houden. DE SPOORWEGONGELUKKEN IN FRANK RIJK. De justitie stelt een onderzoek in naar aan leiding van de spoorwegongelukken by Asniè- res en Houillcs. De machinist van den inloopenden trein bij Asnières heeft verklaard, dat hij met alle macht geremd heeft, maar dat zijn remmen niet zoo danig bleken te werken als hij verwacht had. Wat betreft de ramp bij Houilles wordt on derzocht of op de goederenwaggons, die door het breken der koppeling van den goederen trein losrukten en later op dien zelfden trein liepen (waarna de sneltrein weer op de ruïnes van den goederentrein liep), geen remmer heeft gezeten. En zoo ja, of deze nian zijn plicht niet heeft gedaan. De bladen brengen hulde aan het optreden van een telefoniste van het station van Asniè res. Dit meisje zag van uit haar cel de bot sing plaats vinden; onmiddellijk brak zij alle particuliere gesprekken, en belde op eigen ini tiatief de verschillende doktoren uit de omstre ken op. Met het resultaat dat reeds enkele mi nuten na de ramp talrijke medici ter plaatse wa ren om hun hulp te verleenen. Hector Moliné, afgevaardigde voor het Seine- departement, zal minister Le Frocquez inlerpcl- lceren over de „oorzaken van de catastrofe bij Asnières en over de maatregelen, welke hij denkt te nemen om deze lijnkruisingen op te heffen of lot een minimum terug te brengen, welke even zoovete voortdurende aanleidingen zijn tot rampen op alle lijnen, en vooral in de Parijsche boulienc." Molinié zal bij zijn interpellatie wijzen op het verschil tusschen de catastrofen van Asnières en Houilles. Terwijl de laatste het gevolg was van een toeval, is de eerste het logische en te voor ziene uitvloeisel van de lijnkruising, bij de des kundigen bekend onder het woord „cisailles." Met deze „cisailles" moet een catastrofe op een goeden dag plaats vinden. De afgevaardigde Mo linié heeft trouwens reeds herhaaldelijk in den Algemeenen Raad de aandacht vn zijn collega's gevestigd op deze „cisailles" van Asnières in liet bijzonder, en heeft een ongeluk voorspeld juist op de plaats, waar tlians de botsing heeft plaats gehad. Indien men niet met spoed maatregelen treft, verklaart hij in de „Matin" zullen andere cata strofen volgen. Men voert niet ongestraft hon derden malen een soort „spoorweg acrobatie" uit, want er zijn geen andere bewoordingen om den gevaarlijken loop te qualificeeren van een bepaalden trein, die, komende van Gareune Bezons, „en cisaille" op de lijn van Argenteuil oprijdt, de brug van Asnières passeert en weer op de boulienelijnen komt „en cisaillanl" alle groote lijnen. Dat die. trein nog geen ongeluk heeft veroorzaakt, is eenvoudig een wondert" GEMENGïJE BU1TESL. BERICHTEN, GROOTE BRAND TE ANTWERPEN. Maandagmiddag is in de magazijnen der Noordnatie te Antwerpen een groolc brand uit gebroken. Het magazijn waarin de brand ont stond, is een oud overblijfsel uit den Spaanseben lijd. Het gebouw was hoofdzakelijk gevuld met katoen en jule; in de kelders lagen licht ontvlam bare slofen opgestapeld zooals vellen en leer. Het geheele gebouw werd in ascli gelegd. De schade is zeer groot. Een telegram aan de bladen te Charleroi meldt, dat een ontbranding van het mijngas in een mijn te Montigny le Tilleuh ten gevolge bad, dat een man gedood en 12 gewond werden. Volgens een bericht vun de Miinch. Augsb. Abendztg." is de graanoogst dit jaar 17.2 lager dan verleden jaar. Naar het „Hbl." uit Keulen verneemt, heeft de Bciersehe regecring bepaald, dat met het aanleggen van den Beierschcn scheepvaartweg, die een verbinding tusschen den Rijn en den Donau moet vormen, onmiddellijk een aanvang moet worden gemaakt om de werkloosheid tc verminderen. Tengevolge der stakingen van gemeente arbeiders in Saksen is op alle sporen de ver lichting aanmerkelijk beperkt moet worden. De beweging grijpt steeds verder om zich heen en de radicale elementen krijgen de bovenhand. De Saksische steden op het oogenblik is ér staking te Dresden, Leipzig, Chemnitz, Plauen, Zwickau en Reichenbach zullen over de loon- eischen der werklieden niet afzonderlijk, doch gezamenlijk door bemiddeling van den bond yan gemeenten onderhandelen. Daar zij vast be sloten zijn niet toe te geven, is een lange duur van het conflict te verwachten. Bij de bevolking is de slaking zeer impopulair; zij dringt bij de gemeentebesturen op het te werk stellen van de technische noodhulp aan. Te Dresden hebben de stakers van de gasfa briek en de electrische centrale daden van sabo tage gepleegd. Te Brussel is een algemeen chrlsleiijk werkliedenverbond gesticht, dat onmiddellijk, op voorstel van de federatie van Roomsch Ka tholieke werkliedenbond en volksbonden in Nederland, besloot tot de christelijke Interna tionale, die als tegenhangster van de roode in ternationale is bedoeld, toe te treden. Bij de stemming op den partijdag der Duit sche onafhankelijke socialisten bleek, dat er een vrij sterke meerderheid, namelijk 220 tegen 158, voor aansluiting bij Moskou was. Deze beslissing werd begroet met geroep van leve de commu nistische wereldrevolutie. Het schoolgeld voor d* middelbare staats scholen te Hamburg is bepaald op 1000 Mk per jaar, met dien verstande, dat kinderen van ge zinnen met minder dan 15.000 Mk. Inkomen zjjn vrijgesteld. De „Times" verneemt uit Peking, dat aldaar droeve berichten binnenkomen uit de districten van China, waar hongersnood lieerscht. Een buitenlandsch onderzoeker, die pas uit de ge teisterde streken is teruggekeerd, verklaarde, dat, indien niet binnen 6 weken hulp wordt gezonden, millioenen Chineezen den hongerdood zullen ster ven. De eenige hulp, die door het buitenland kan worden geboden, is de spoedige inwilliging van het verzoek der Cliineesche regeering aan de verschillende betrokken mogendheden, om de in- en uitvoerrechten met pCt. te mogen veihoogen, hetgeen 4 5 5 mitlioen dollar zou op leveren. Uit het hoofdpostkantoor der douane te Chavlottenburg is door middel van inbraak voor een millioen aan zegels van den Pruisischei: staat gestolen, alsmede gestempelde formulie ren voor passen. De Duitsche rijkszcgcls beeft men onaangeroerd gelaten. Ij. JNowelle van P. Louis Coiome, JJD. Gabriel's groole boete! Dat: wat gullen ze zeggen, het ijdele spookbeeld van Jtet laffe menschelijk opzicht, dat 'heul stap -WH' slap op hel treurig bed van een hospi taal geworpen had, scheen in zijn oogen Sis een straf en nam zulk een vrees^lijkie fchbkeermg aan, dat de ongelukkige voeloö, doe het gloeiend schaamrood1 op zijn, gelaat kwam leb hls de bitterste onmacht van de «omnier zijn hart bedrukte. Hij hield zich itil in zijn bed, waagde zich niet te ver- foeren, noch adem te halen en hooptei, dat Jij hem voorbij zouden gaan, omdat zji a>- iofden, dat hij sliep. iMaar de dokter trad aan liet bed, tilde hot Vrdijn op an daarachter werd Gabriel's ge- zichtbaar, blauwrood, met neergeslagen •"Ten, waaruit strooinen van tranen vloeiden, 'svend beeld der verwarring, zooals zij jdj trakkeu onzer eersle ouders te lézen «t «Si» «tweert, Jgggcjjj zich ht« ffijbuM bewust werden. De dokter liad medelijden met hem. Hij richtte liefdevol eeltige vragen tot hem'over zijn toestand en Gabriel ant woordde kortaf, zonder zijn oo0cn Op te heffen. Daarop vrceg hem de assistent naar zijn naam ien zijn woonplaats, om hem op de lijst te plaatsen. Deze onverwachte vraag deed Gabriel ten zeerste: schrikken; hij vouw de smeekend de handen en bad, in de diep ste kommer onophoudelijk weenend, dat men hem deze formaliteiten zou besparen en nein alleen en verlaten in een of anderen hoék zou laten sterven, voor hij zijn naam ont beerd» door hem op de lijst van een hospitaal te plaatsen, waarheen hem geen armoede^ maar waanzin iefl zijn ellende, .waarvan hij zjgflf ide schuld droeg, gedreven hadden. Getroffen legde de dokter de hand op zijn voorhoofd, streek zijn roode lokken weg, die bet bedekten, en zeide liefdevol; »Nvt goad, mijn lieve, jonge vriend, dat 19 niet noodzakelijk. Heb maar moed en ver trouwen! Wanneer ii den nacht rustig doorbrengt en geen innerlijke bezwaren voelt, kan u morgen in iw huis slapen." Gabrtel kuste fa een snelle opwelling de hand, die hem liefkoosde, en bewogen ver wijderden zich de drie omstanders éindelijk, WjjMjl f# btf tfwdSn zorgvuldig heten peer- Ach, hoe duidelijk zag nu Gabriel bij hel heldere hemellicht, waarheen de Gods rara ch- ting, de onzinnige vrees voor de wereld eu het gebrek aan gezond mensehenversland voert! Hoe verstandig en vaderlijk schenen hem thans die vermaningen van pater Velasco en zijn profetieën, die toenmaals zijn trots zoo zwaar krenkten: „Jonge Pilatus, denk aan Pi latus! Want 'als Pilatus en erger nog dan Pila tus had hij Christus overgeleverd, niet uit vrees voor het woedende volk, nog uit angst voor een Gesar, maar angst voor den spot welke smaad! van een nietswaardigen poelierEn om den harden spot van die verachtelijke wezens te ontvluchten, had hij zich 'zelf aan de rechtvaardige verachting vain alia eerbare menschen blootgesteld, die hém thans in bet armoedig# bed van een hospi taal zagen. Daarbij wachtten hem nog ae bittere verwijten zijner moedier en de récht- vaardige afkeuring van allen, dje van het voorval wisten, dal even verschrikkelijk als belachelijk, even schuldig als schandelijk was, „Wat een blindheid"', riep Gabriel, .zich met beitje banden bij' het hoofd pakkend uit, „Wat een waanzin van mijNooit zullen de mieeoiingein van de menschen loveraenstiemitieii, otndat de hartstochten bet lichtsnoer van hun oordeel vormen en 1 de hartstochten bij' allen verschillend zijn, En is het bij' de onmogelijkheid om allen te behagen, niet een blinde waanzin, ep.n onzinnige domheid .aan den bijval van het kwade de voorkeur te gev.en boven die erkenning van hot gwiad®? Zich aan de rechtvaardige verachting van de verstan- d-igen bloot te stellen, om den onrecht- vaardigen spot van verloopian menschen te ontgaan? Wat aal deze vrome zus ter, wat deze zoo liefdevolle dokter, wat mijn moeder zieggien?... Mijn geliefde moeder, wie hielt hart zou breken, wan- peer zJijj die schanddaden en de schaamte loosheid van. haar armen zoon wist", Ein hier werd Gabriel opnieuw door snikken onderbrokien, tot h'iji eindelijk voortging „Wat voor een verachtelijke boosheid, wat voor een belachelijke infamie, om de achting der menschen te zondigen.... Tie zondigen noch om eon verboden genot poch om de bereiking van een .verboden voordeel, maar slechts uit vrees voor een hoongelach Ziclh te verstouten, den toorn van een Gpd uit te dagen, omdat mon niet den moed heeft, 'dein spot der mensehen I liet hoofd te bieidetoAlsof de spot der j menschen niieit het Zekerste pand voor de [sïenade dies hemels was. Alsof tnen ïAH op het oogenblik, dat de wereld don recht vaardige terugwijst, reeds geheel Jezus- Ohristus toebehoorde". Deze gedachten gaven Gabriel moed en lieten uit dien bitteren wortel der schuld de sappige vrucht dier beterschap rijpen. Thans keerdie hij' rouwmoedig terug tot dé goede paters, diie zijn onschuld bewaard, zijn val voorspeld en hem mei liefdevoite zorg de middelen getoond hadden, om zich weder te verheffen. De Jezuieién hadden in Sevilla een onderwijsinrichting, maar Gabriel was nooit daarin geweest, wist ook niet, of daar een hem hakende paler woonde. „En wat geeft dat?" zeide hij tot zioh zelf met sieeds toenemende opwinding. „Beroe men de Jezuïeten er zjcli dan nel op, allen hetzelfde hart en dezelfde gedachten té héb ben?.... Ieder 'ven bat zal mij liefdevol in zijn armen nemen en mij met versland lei den.,,. Ieder zal mij met mijn „God verzoenen en mij 1 elpen, mijn moeder te (roosten.... Moe der, moeder! Mijn arme moeder! Wat zult ge lijden!,, En de arme jongen ging voort te w'eenen, in de eenzaamheid te weonen, maar hij zag reeds uit de verte liet hulpmiddel eai wijd opende zicü zijn hart voor de hoop... JjWordt vervolgd.,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1