BINNENLAND. Handel en Nijverheid Gemengd Nieuw - Nederland en België öinnenlanctech Nieuws, HET IN WERKIhG TREDEN VAN DE ARBEIDSWET. Uit onze Oost. UIT ONZE WEST STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAÜU5ER. Korte Berichten 3» ts i GEMENGDS BUITENL. BERICHTEN. LEVERING VAN VERFSTOFFEN. Duilschland is, krachtens het vredesverdrag, verplicht aan de „commission de reparations" het voorrecht te geven tot het koopeu van 60 procent van de totale voorraden, die Duitsch- land had aan verfstoffen en chemisch-pharma- ceulische producten op het tijdstip van het in werking treden van het vredesverdrag. En boven dien lot 1 Janui il 1925 het voorrecht tot het koopen van deze producenten, tot een hoeveel heid van 25 proc. der normale productie. Tot 31 Augustus 1920 zijn geleverd 50 proc. van de voorraden, t. w. 6.225.000 kilo, tot een bedrag van 85.t70.000mark, 1 Volgens hot verdrag door de Duitsche re geering gesloten met de mijnwerkers, krijgen zij, die overwerk willen doen in het Rulirgebied, goedkoopere klceren en schoenen. Het rijks- ministerie van arbeid deelt nu mee, dat aan de Industrie opdracht is gegeven voor het leveren van deze klecren en schoenen tot een bedrag van ruim 83 millioen mark, waarvan in Saksen alleen voor ruim 17.5 millioen. Dit is slechts het begin van een groote actie, die tevens de klceren- en schoenen-industrie op de been moet helpen en waardoor men hoopt Je werkloosheid te doen verminderen. De Fransclie Minister president Leygucs heeft een missie naar België gezonden om de terugzending te bespoedigen van de vaandels van '70, opdat zij mede kunnen worden gedragen bij de plechtige overbrenging van het hart van Gambetta naar het Pantheon op 11 November n.s. In de visscherijhaven van Geestemünde hebben de arbeiders bij het visscherijbedrijf en het geheele transportpersoncel bij de spoorwegen het werk neergelegd, daar hun looneischen niet zijn ingewilligd. De Turksche regeering is afgetreden in ver band met den toestand in Amalolië. Van Nieuw-Guinea is te Brisbane bericht ontvangen, dat er twee blanken en tien inlan ders vermist worden, die naar men vreest door inboorlingen aan de .Fley River zijn opgegeten. De vermisten maakten jacht op paradijsvogels. Er zijn zestien Chineesche jagers op zoek ge gaan; toen zij een dorp van de inboorlingen aan de rivier naderden, sloegen dezen op de vlucht. De Chineezen vonden met bloed bevlekte boek jes, foto's, klecren en een kaakbeen met geplom beerde tanden. Er bestaat dus weinig twijfel inccr, dat de vermisten het slachtoffer van kanni balen zijn geworden. De krachtige pogingen tijdens den oorlog in de V. S. aangewend om cene nationale kleur stoffenindustrie te vestigen, zijn met succes be kroond. In 1919 werden 63 millioen pond verf stoffen gefabriceerd. 8 pCl. meer dan in 1918. De gemiddelde waarde bedroeg 1.Ü7 dollar per pond. De productie van magenta victoria blauw, inelachiet groen, Birmasch bruin, werd verdub beld, van amann rervierdubbeld. De indigo productie bedrofcg a.S6S.S24 pond ter waarde van 5.233.719 dollar. Men is iutusschen nog uiterst beducht voor de Duitsche concurrentie en alle huiten'andsche producten worden stelselmatig geweerd van de tentoonstellingen, welke door den Ainerikaan- schcn Bond van Cemische Fabrikanten in de V. S. worden georganiseerd. De Duitsche kleur stoffen zijn blijkbaar nog niet geëvenaard en bij vrije concurrentie zouden deze spoedig hun vroe gere plaats hernemen. Doch hiervan zal voor- loopig wel niet veel komen. IS .GNSESCHiXT" HETZELFDE ALS ONBEKWAAM In zijn interpellatie betreffende de verbetering van de salarieering van het rijkspersoneel, in 't bijzonder van het personeel van den Rijks- post-, telegraaf- en telefoondienst, zei de heer Van den Tempel o.m.: „De acht bestuurders, die onlslagen zijn, mo gen niet „ongeschikt" worden geacht, want „on geschikt" is gelijk aan „onbekwaam". Dat „ongeschikt" gelijk is aan „onbekwaam", zal niemand die doordenkt, kunuen toegeven. Men kan in 't bezit zijn der volle bekwaam heid, welke voor het bekleedeu eener functie, jnn een ambt of betrekking vereischt wordt cn toch „ongeschikt"' zijn om het een of ander te bekleeden. Iemand kan bijv. de aangeboren en (of) verworven geestesgaven tot het naar be lmoren vervullen van een ambt in den hoogsten graad bezitten. Diezelfde persoon kan echter in of hij de uitoefening van zijn ambt, karakter eigenschappen ontwikkelen of daden stellen,-die onvereenigbaar geacht kunnen worden met het naar behooren uitoefenen van dit ambt. Niet tegenstaande zijn bekwaamheid er voor, zou het dan beet goed mogelijk wezen, dat die persoon er „ongeschikt" voor was. De begrippen „onbekwaam" en „ongeschikt dekken elkaar dus geenszins, n'en déplaise, bo- vengenoemden socialislischen woordvoerder in de Tweede Kamer. EEN GRÖ0T VOLKSBELANG. Ia een nabetrachting over lnet Zater dag en Zondag j.l. te Botterdam gehou den Journalisten-congres, laat de „Tijd" isieh o.m. aLs volgt uit: „Voor ld. e bedienaars der pers blepk het ook noodig, dat zij eens openlijk uitspraken, hoe zij met volle handhaving van iiun ideëelo positie in de niaat,scTlip pij en op den voorgrond stellend, dat hun arbeid van geestelijken aard is, tochi aanspraak maken op een hetere sociale positie. Jarenlang hebben zij beschleiden- lijk gezwegen en onbaatzichtig gewerkt voor lotsverbetering van allerlei groepen van werkers. Ze zijns er, evenals an dere intellectueels arbeiders, danig mee in het gedrang geraakt en ze willen nu niet wor^jp doodgedrukt tusschen de strij dende partijen, tusschen den arbeid en het kapitaal. In. ktot buitenland, waar men 'dien socialen strijd aan het uitvechten is, zijn de intetlectueelen de dupe er van geworden. Maar de Nederlandische journalisten, die reeds al te lang hun positie hebben zisn verzwakken, omdat ze als goedige sullen voor anderen werk ten, wilden aan het NedeiTandschie volk ook eens duidelijk maken, dat ze niet ongevoelig zijn voor een behoorlijk en ftaa hun dienslprestatie geëven.redigd hp- .nuraiium. vv'anl ti,at ons volk ïn de we reldberoerte zijn stand heeft bèhjouden, is een gevolg van zijn opvoeding ook d,oor de Pers, die inet al haar gebreken en teortkomingen, een vaderlandsch', Ne- derlandsch leidingsorgaan is geweest. Dot de journalistiek haar stand, ook finan- oieeï, lean ophouden, is ten slotte, een groot volksbelang." j EEN MEMORANDUM OVER DE WIELINGEN. De Nederlandsche sub-commissie van de Lon- densehe „League of nations union" heeft een memorandum laten verschijnen over de Wielin gen kwestie. Dit memorandum is voor de commissie onder- leekend door H. Colijn, voorzitter; P. Geyl, on dervoorzitter; J. C, H. Kropveid, secretaris en C. Gerretsen; tweede secretaris. .Het bestaat uit vijf hoofdstukken; 1. Oorsprong van het conflict. 2. Hel geschilpunt. 3. De feitelijke toestand. 4. De rechtskwestie. 5. De grondslag eener overeen komst. Verder nog een drielal bijlagen: De rede van Minister van Karnebeck in de Tweede Kamer op 3 Juni; een nota over visscherij, loodswezen, ver lichting en afbakening in de Wielingen en ten slotte de bekende brief van buitenlandsche za ken aan Fallon, Men. Belgischen gezant en de houding der Nederlandsche regeering tegen over de Wielingen-kwestie bij bet begin van den oorlog. Uit dit belangrijke geschrift halen we eenige passages aan: Het memorandum legt cr den nadruk op, dat Nederland de Belgische eischen kan afwijzen, niet alleen met een beroep op zijn historische rechten, maar zich tevens daarbij kan steunen op de beginselen van internationaal gcmce-Vrecht Inderdaad tegenover het door de Belgen aange voerde principe der territoriale zee kan Neder land het beginsel stellen dat een rivier juri disch gesproken zich uitstrekt tot in de volle zee en niet tot aan het strand. Dit laatste beginsel is indertijd legen Neder land zelf ingeroepen op de Rijnconferenlie tc Mainz in 1831. In de inleiding van de aldaar tot stand gekomen conventie beet het: Nederland houdt vol, dat zij een recht van volstrekte sou- veraniteit heeft op de territoriale wateren, zelfs daar waar die wateren vermengd zijn met die van den Rijn. De andere oevervolkeren teekenden echter protest aan legen dien eisch. Daaruit blijkt dus, dat de Wielingen in geen geval voor territoriaal water kunnen doorgaan. Zij zijn een gedeelte van de rivier. Nu zouden de Belgen dit wel is waar kunnen toegeven, maar dan verder beweren dal dit riviergedeelte van hen is of althans moet zijn. Die eisch ware ecli- ter in tegenspraak met alles wat er op juridisch gebied voor de Schelde bepaald is. Het verdrag en alle verdere overeenkomsten kennen inder daad slechts twee Schelde's: de Belgische tot aan Saaflenge en de Nederlandsche van af Saaf- lenge tot in de volle zee. Dit is waarschijnlijk dan ook de reden waarom de regeering van Brussel baar aanspraken niet heeft voorgesteld als geldende den mond der rivier, maar als zich steunende op het geldende recht betreffende de territoriale wateren. Als basis van overeenkomst stelt het memo randum een verdeeling voor van de Wielingen, volgens den dahveg. Zoodra België zijn eisch op volledige overgave laat vallen, zal de Nederland sche regeering geneigd zijn om aan alle wen- schen tegemoet te komen in zooverre dit niet zou schaden aan de Nederlandsche belangen. De openbare meening zal de regeering daarin graag steunen, maar zij mag nooit vergeten, welke be langen er bij de Wielingenkwestie betrokken zijnWie Wielingen zegt, zegt Schelde; wie Schelde zegt, zegt Zeeland; wie Zeeland zegt, zegt Nederland. Op 24 October 1920 treedt de Arbeids wet 19x9 in werking voor wat betreft Verbod van kindtrarbeid beneden 14 jaar in alle ondernemingen (zie over gangsbepalingen hieronder). Voorschriften betreffende gezondheid en veiligheid van jeugdige personen en vrou wen in fabrieken of werkplaatsen, kan toren, winkels, apotheken,liotelsofkoffie- kuizen en daarbuiten. Arbeidstijd in fabrieken of werkplaat sen. Arbeidslijsten en arbeidsregislers in fa brieken of werkplaatsen Arbeidskaarten voor jeugdige personen en gehuwde vrouwen in alle ondernemiu- gen. KINDERARBEID. Een kind beneden 14 jaar mag geen arbeid verrichten. Als overgangs maatregel is toegestaan dat na 24 October 1920 arbeid'verrichten; a. de op dien datum twaalfjarige kin deren, die dan voldoen aan het bepaalde in art. 22 sub 4 der Arbeidswet 1911. b. de op dien datum dertienjarige niet leerplichtige kinderen. c. de niet leerplichtige jongens, die tusschen 24 October 1920 en 1 Juli 1921, dertien jaar geworden zijn. ARBEIDSTIJD IN FABRIEKEN OF WERKPLAATSEN. Vanaf 24 October 1920 is de 8-urige werkdag en de wekelijksche arbeidsduur van 45 uren verplicht geworden voor alle arbeiders in alle fabrieken of werkplaat sen. Zondagsarbeid is verboden voor jeugdi ge personen en vrouwen. Voor mannen eveneens, tenzij door bijzondere bepalin gen in het Werktijdenbesluit of ingevolge vergunning van den Minister van Arbeid of het Districtshoofd der Arbeidsinspec tie toegestaan. Zaterdagmiddag na x uur mag in fa brieken of. werkplaatsen alleen dan wor den gearbeid, als dit is toegestaan in het Wetictijdenbesluit of ingevolge vergun ning van den Minister van Arbeid of het Districtshoofd der Arbeidsinspectie. De dagelijksche arbeid mag niet vroeger beginnen dan te 7 uur v.m. en niet later eindigen dankte 6 uur n.m., tenzij door bijzondere bepalingen in het Werktijden besluit vroegere of latere arbeid, alsook arbeid des nachts is toegestaan. Ook het Districtshoofd der Arbeidsinspectie kan afwijkingen toestaan voor speciale geval len. De arbeidsduur per dag bedraagt ten hoogste 8 uren behalve voor dien arbeid,nader bepaald in het Werktijden besluit en die aangegeven in het Over- gangsbesluit. Het Districtshoofd der Arbeidsinspectie kan, indien zich bijzon dere omstandigheden voordoen overwerk- vergunning geven. Voor mannen ten hoog ste 11 uren per dag en 62 uren per week, voor vrouwen en jeugdige arbeiders van 16 jaar eu ouder ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week. De arbeid van personen, niet zijnde hoofd of bestuurder, die aau het hoofd staan van inrichtingen of van een afdee- ling en uitsluitend of in hoofdzaak belast zijn met 'de leiding daarvan, valt niet onder de bepalingen betreffende den arbeidsduur en arbeidstijd. Ook valt niet onder deze bepalingen de arbeid van den fabricagechef, chef de bureau, enz., voor zoover zij met leiding over personen werkzaam in die afcleelingen, zijn belast. ARBEID IN BROODBAKKERIJEN. Voor broodbakkerijen gelden speciale bepalingen. Zondagsarbeid is verboden, ook voor den werkgever. Nachtarbeid is verboden, ook voor den werkgever. Als nacht wordt gerekend de tijd tusschen 8 uur 's avonds en 6 uur 's morgens, met de volgende uitzonde ringen Op Zaterdag mag om 4 uur yyordëö be gonnen. In den nacht van Zondag op Maandag mag te middernacht door één persoon begonnen wordenmet het stoken van heetelucht- en heetwaterovens. De arbeidsduur is voor bakkersgezellen, loopwerk inbegrepen, ten hoogste 8 uren per dag en 11 uren op Zaterdag, doch niet meer dan 45 uren per week. Voor jeugdige personen en vrouwen geldt de algemeene regeling voor fabrie ken of werkplaatsen. Bijzondere afwijkingen zijn toegestaan voor ten hoogste 10 dagen in een jaar en voor de Joodsche bakkerijen en in bijzondere omstandigheden met vergun ning van het districtshoofd der Arbeids inspectie of van den Minister van Arbeid. ARBEIDSLIJSTEN EN REGISTERS. In alle fabrieken of werkplaatsen ,moet een arbeidslijst aanwezig zijn, waarop de arbeidsregeling is aangegeven. Deze regeling moet worden gevolgd. Bij wijzi ging van de arbeidsregeling moet een nieuw blad der lijst worden ingevuld. De arbeidslijsten zijn uitsluitend op het postkantoor verkrijgbaar. Van elk blad moet een afschrift worden gezonden aan het Districtshoofd der Arbeidsinspectie, waartoe zich aan dat blad eexi briefkaart bevindt. Het afschrift mag niet in de bus wor den geworpen, maar moet aan het post kantoor worden afgegeven. Bij het ver zenden van dit afschrift moet op het post kantoor de lijst mede ter afstempeling w orden aangeboden. De oude arbeidslijsten moeten allen met 24 October 1920 vernieuwd zijn. In alle fabrieken of werkplaatsen, waar door een of meer jeugdige personen of vrouwen, of door vijf of meer mannen geregeld arbeid wordt verricht, moet een arbeidsregister aanwezig zijn, waarin de namen der aldaar werkende personen zijn ingeschreven. De arbeid^registers kun nen aan het postkantoor worden aange vraagd, Arbeidsregisters van het model, laatstelijk vastgesteld krachtens de Ar beidswet 1911, blijven nog twee jaren geldig. A RBEIDSKA A RÏEN. Voor alle jeugdige personen, (dat zijn arbeiders beneden 18 jaar) en gehuwde vrouwen in alle ondernemingen, moet het hoofd of de bestuurder dier onder neming in het bezit zijn van een door of namens den burgemeester der woon-» plaats van dien persoon of die vrouw onderteekende arbeidskaart. De oude arbeidskaarten zijn niet meer geldig- De Arbeidswet 1919 is niet van toe passing op landbouw, tuinbouw of bosch- bouwonderuemingen, veehouderijen, mijnarbeid en op arbeid, waarop de stecn- houwerswet of de stuwadoorswet van toe passing is. j iMELK. f Als nadere voorwaarde, waaraan melkproduc ten-fabrieken ook margarinefabrieken wier inkoopgebied samenvalt met dat van melkslij- ters en Inrichtingen, welke de groote steden van melk voorzien sullen moeten voldoen om toestemming te verkrijgen lot verwerking van melk, heeft de Minister van Landbouw c.a. be paald, dat genoemde ondernemingen tot nadere aankondiging voor de melk geen hoogeren in koopprijs mogen besteden dan 19 pent per Li ter, franco aan de ontvangende fabriek. Naar verwacht wordt, zal deze maatregel bijdragen tot een geregelde melkvoorziening in den a.s. winter, doordat bedoelde melkproducten-fa brieken thans geen hoogeren inkoopprijs meer kunnen besteden dan de consumptiemelkhandel die door den sedert 1 öct. j.l. geldenden klein- liaiidelprijs van 23 cent per Liter, met het oog op pen redelijke winstmarge, eveneens aan een zekeren inkoopprijs gebonden is. HET. AFTREDEN VAN GOUVERNEUR STAAL. Het bericht van het eervol ontslag van den heer G. J. Staal als gouverneur van Suriname, komt voor ingewijden niet erg onverwacht, schrijft het „Vad." Gouverneur Staal koesterde reeds geruimen tijd het voornemen zijn ambt neder te leggen, doch hij wilde eerst trachten do noodige maatregelen te treffen tot vergemakke lijking der immigratie naar Suriname. Dat was het doel van zijn bezoek aan het vaderland en toen dit bereikt was, is hij naar de koloniën te. ruggekeerd en heeft kort daarop zijn ontslag aanvrage ingediend. Dë heer Staal aanvaardde 26 November 1910 zijn ambt. Men koesterde van zijii optreden goe de verwachtingen. Immers hij kende Suriname goed, daar hij vele jaren het ambt van gou vernement-secretaris had vervuld en van zijn be langstelling in het land had hij nog kort voor zjjn optreden getuigd door den sloot te geven tot de vorming van het Surinamer studie syndicaat, dat onlangs rapport heeft uitgebracht. Maar de wereldoorlog, die aan Suriname het leven zeer moeilijk heeft gemaakt, is een dei oorzaken geweest, dat de goede verwachtingen, die men koesterde, niet verwezenlijkt zijn. E11 daarnaast is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de heer Staal niet de samenwerking hij de be volking heeft gevonden, waarop hij gehoopt had. Omtrent den opvolger van den heer Staal is nog niets hekend. DR. KUYPER. De toestand van Dr. Kuyper is iets» beter. Prof. Struycken. Het lid van den Raad van State, Prof. Mr. Dr. A. A. H. Struycken is aan gewezen als lid vanwege Nederland van het Per manente Hof van Arbitrage. Vier Merapi's. Nu de vulkaan Mex-api op Java weer aan 't werken is, vestigen we de aandacht op het feit, dat in Ned.-Indië niet .wee. maar vier bergen van den naam Merapi of Ma- rapi voorkomen. Op Java de Merapi op de grens van de residentie Kedoc en Soerakarta en een berg van denzelfden naam op den rand van het hoogland van Idjen in de residentie Be.sceki. Op Sumatra de Sorok Merapi bij de zuidgrens van de residentie Tapanoeli, en een berg met den naam Marapi hij Fort de Koek in dc resi dentie Sumatra's Westkust. DE OOGST IN ONZE WEST. Dank zij de malsclie buitjes, schrijft „De West" van 21 September, die de laatste weken gevallen zijn, is de stand van de rijst tc velde veel verbeter en zal er waarschijnlijk meer van den oogst terecht komen dan men aanvanke lijk had gedacht. Op verschillende plaatsen is de oogst reeds begonnen. De kwaliteit van het geoogste product is uitstekend. Looze area ko men nagenoeg niet voor. In het benedengedeelte van Nickere schijnt, door het ongunstig seizoen, een groot deel van den oogst mislukt. In de hovenbuurl moeten de vooruitzichten echter gunstig zijn. Vergadering van 20 October. NA COMITÉ GENERAAL, ter behandeling van een voorstel der huishoude lijke commissie betreffende de commiezen ter griffie, cn na beëediging vau den nieuwen com mies-griffier, mr. Wery, wordt voorlgegaan met de INTERPELLATIE VAN DEN TEMPEL betreffende de salarieering van het rijksperso neel. De heer SMEENK A. R. betoogt dat het on juist is dat het kabinet niets voor de ambtenaren deed. Hij juicht dc nieuwe regeling pest kinder bijslag toe, wil evenwel terugwerkende kracht tot Januari 1920. De heer TROELSTRA, S. D. A. P., betoogt dal de regeering bezield is niet een geest van gezags- fanatisme en hooghartigheid, die hotsingen on vermijdelijk maakt. Het debat zou moeten uitloo- pen op een wantrouwen jegens de regeering als zulk een motie in dit hinkende parlement succes kon hebben. Do beer VAN EIJZEWIJK R.|K. dient een motie in, vragende om terugwerken de kracht voor kindertoeslag tot 1 Jan. 1920 en om een andere regeling voor de samenstelling van de commissie voor georganiseerd overleg. De heer HA AZEVOET E.K. betoogt dat het postpersoneeL van 100 tot 500 gulden achterstaat in salaris bij het andere rijks personeel. De heer VAN EAVESTEIJN, O. P., brengt hulde aan de stakers die de ver beteringen hebben verkregen welke th'ans worden aangebracht. De heer L. M. HERMANS, S. D. A P betoogt dat ook de Katholieke en Chris telijke organisaties bezield waren met den stakingsgeest. De heer SGHOKKINC, O. H., wijst er op, dat het Lang uitblijven van verbete ringen voornamelijk wordt veroorzaakt door de noodzakelijkheid van inmenging der Staten-Generaal en door het georgani seerd overleg. De heer VAN DE LA AP, Ctir. S., zegt dat de regeering in Juni verbete ring weigerde uit conservatisme en nu die Verbetering geeft uit vrees. Hij acht <te nieuwe plannen onvoldoende en d,ient een motie in waarin wordt gevraagd om den kinderbijslag minstens f 100 per kind te doen bedragen. De heer OUD, V. 8.„ bestrijdt den hleer Smeenk en- betuigt instemming met de motie-Van, den Tempel. Hij diént een motie in waarin geviraag^wordt om handhtaving van d,e bestaande rc ge Ling van kinderbij slag evenwel met verhooging van Pet be drag van. f 60 Bot f .75 per kind en met het vervallen van de loongrens: van f 5000 en verbonden met verhooging van alle salarissen met 5 p.Ct, Dq heer RUTGERS, A. R., brengt de Regeeriii» hulde voor haar houding tegenover de reyoli* lionnaire stakingsbeweging. De heer DRION, V. L., komt op voor de bw langen der hoogcre ambtenaren. De heer KLEEREKOPER, S. D. A. P., komt iq verzet tegen het .verwijt van den lieer Vad Ravcsleijn, dat de leiders der organisaties (E slaking ten onrechle hebben onderdrukt. Ilij betoogt, dat onder de Christelijken en Katholie ken de geest niet minder veibillcrd was dan iq de andere organisaties. Mej. GROENEWEG, S. D. A. P., hoemt dë loonpolitiek der Regeering bewust anti-femiois- tisch. De heer OTTO, U. L., dient een motie in, vragend 0111 spoedige algemeene verhooging naast de Maandag aangekondigde verbetering- Minister RUIJS DE BEERENBROUCK heeft geen bezwaar tegen een andere regeling van het Georganiseerd Overleg. De afgcvaardig-.j den der Katholieke en Christelijke organisatie weruen alleen hierom niet ontvangen omdat spr.1 meende, dat de punten waarover zij kwamen' spreken beter konden behandeld worden met de ministers van Waterstaat en van Financiën. Laatstgenoemde heeft hen dan ook dcnzelfderi dag ontvangen.- Op ontslag van de onderleckc- naars van het sabotage manifest kan niet worden teruggekomen. MINISTER DE VRIES verklaart de motie"-' Van den Tempel onaannemelijk, omdat zij de gehuwden gelijk steil met de ongehuwden. De motie-Van de Laar is eveneens onaannemelijk omdat zij te veel zou kosten. Ook de motie-Oud kan niet worden aanvaard, omdat zij het kin-:) derbijslagstelsel der regeering aantast. De motie Otto is overbodig. De Regeering wil terugwerkende kraclit aan' de nieuwe kinderbijslagregeling tot 1 Januari, door de molie-Van Rijzewijk gevraagd, nader overwegen. 1 Na dupliek wordt le half zeven bepaald dat de stemmingen morgen zuilen wordrti gehouden 1 Tevoren diende de boer Van den Tempel nog een nota in, waarin gevraagd wordt geen ver-:| dcre gevolgen le verbinden aan deelneming aan dc poststaking. 1 Onze handel met Mexico. Op het oogen- blik wordt in het consulaat van Mexico te Am- sterdam een expositie gehouden van monsters van Mexieaansche producten cn artikelen, met het doel den handel tusschen Mexico en Ne derland le bevorderen. Invoer van versche haring in Duilschland. De „Vissch. Crt." ontvangt verschillende brieven' om informaties, hoe het staal met den iuvees van versche baring in Duitschhuul, welke hos-, ten daarop komen, of er rechten tc belalen zijl, enz. In antwoord hierop meldt het blad, dal da invoer van versche haring ten ecncnmale vrij is, en dat geen invoerrechten behoeven betaald te worden. Alleen worden in de Duitsche visscherij-ha- vens de gebruikelijke havengelden geheven. Deal ze bedragen le Geestemünde per 1000 K.G, slechts 5 pfennig zoo dc visch niet door den a'üs slag gaat. De verkoop kan geschieden uil d< vrije hand of door den afslag. WILDE GANZEN. I11 Friesland strijken in de laatste dagen grooV te koppels wilde ganzen neder. Zij zijn cchleü zoo schuw, dat het onnoodig werk is, er jacht op te maken; slechts bij overrompeling gelukt het soms, er te schieten. Na een verblijf van! enkele uren vertrekken zij weder naar elders» vermoedelijk wegens den lagen waterstand. Uil de vroege komst van deze trekvogels, plegen sommigen een vroegen winter te voorspellen. Lage waterstand van de Maas. De stand der Maas is op liet oogenblik 7.00 laag, dat dl scheepvaart in hooge mate wordt belemmercL De rivier is thans nog minder bevaarbaar dan! bij den laagsten stand van den afgeloopen zo mer. De noodbrug bij Mook-Kalwijk moet weet! dienst doen, terwijl de binnenhaven te Vcnlo zoo goed als droog is. In de Van der Ilelslslraat te Amsterdam is een 54-jarige vrouw van een keukenplal op de 3e verdieping op een binnenplaats gevallen, loen zij een wegwaaiend stuk wascligoed wilde grijpen. Een dokier kon sleclifs den dood con- stateeren. Het met 30 Sept. j.l. ontslagen personeel van de stopgezette paardentram Stadskanaal Ter Apcl, heeft de toegezegde maand extra-1 salaris, plus nog één week onlvangen. Zooals men weet, hebben de gemeenten Onstwcdde en Vlagtwedde zooveel van het materiaal en van de gebouwen aangekochl, als noodig is om den tramdienst opnieuw in beweging te brengen, thans voor rekening dier heide gemeenten, cn wel waarschijnlijk met ingang van 1 Novem ber e.k. M envcrwacht, dat een aantal tram- beamblen aldus opnieuw in funcüe zal kunnen treden. Omstreeks half twaalf Dinsdagnacht wilde de 32-jarige varensgezel S. S., van een in der in de Lekhaven te Rotterdam liggende Lucken- bach-bootcn op den Schiedamschen dijk in een in volle vaart zijnde train van lijn 7 springen. Hij viel en kwam ouder den hij wagen terecht, waardoor zijn iiuker-onderbeen geheel werd af gereden en zijn rechterbeen verbrijzeld werd. Ook liep hij kneuzingen op aa nde linkerhand Per auto bracht men den varensgezel naar het ziekenhuis. H. uit Ede fietste in het donker van Rens- woude in de richting van de Klomp toen hij ongevcér halverwege van zijn rijwiel viel en be-.' wusteloos werd. Toen hij na een oogenblik weer bijkwam was- zijn rijwiel verdwenen, Op de kermis la Ticl heeft een onvoor- zichlige schutter een helpster in een schiettent! in het oog gescholen, tiet rechteroog is in liet ziekenhuis verwijderd moeten worden. De man haftige dader nam ijür.gs de vlucht. Bij liet leggen eener riolceriug in de Gast huisstraat te GlJeazaal is op een diepte vail 2y. M. een aantal kinine hoehjzcis, vermoede lijk daleerendè omsirteks t UJ, ca ■--...je been deren vuil paarden g-iona-n.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2