BINNENLAND. Kerk en Schooi Sinneniandsch Nieuws Luchtverkeer. Drankbestrijding. SÏATEN-GEfóERAAL ÏWEEDE KAtëER. soldaat over te brengen en te begraven onder de Are de Triomphe. (Algemeen applaus.) I)e rapporteur Maurlsson, een oorlogsinvalide, aerinnerde aan alle overwinningen, behaald door de poilus, en zeidc dat de apotheose van .11 Nov. een weldoende troost zal zijn voor de rouwende families. De soe. afgevaardigde Brucke lokte een heftig tumult uit, toen hij in een heftige rede legen de regeering, deze verweet het feest van de repu bliek te willen saboteeren ten bate van den ge- ncralefl staf. Verontwaardigde protesten rezen ter rechterzijde, in het centrum en ook links. De president Peret trachtte de Kamer tot rust te brengen, doch Brucke kon zijn rede slechts be ëindigen in een geweldige herrie. Van soc. zijde werd li ij toegejuicht en uitgejouwd van de an dere banken. Ferdinand Buisson wekte vervolgens den toorn van rechts cn van het centrum door z-rjn voorstel 0111 hel tweede gedeelte van het ont werp, betrekking hebbend op de begrafenis on der de Are, te verwerpen, daar deze toevoeging volgens hem, afbreuk zou doen aan de plech tigheid in bel Pantheon. Terwijl Buisson de groote mannen opsomde die in he't Pantheon rusten, schreeuwde de roya list Daudet. voortdurend: „Het Panthéon is bezoedeld doof Zolal" Toen de uiterst rechlschc afgevaardigde l?au- dry d'Arsin de tribune beklom, waren de sou. aan de beurt om met hun lessenaars te klappen en ander lawaai te maken. Nadat Peret nog een- marl een beroep bad gedaan op het gezond versland er. de vaderlandsliefde van de uiterste linkerzijde, dekte hij zich en schorste de zitting, Na de hervatting verzocht hij de Kamer iu kalmte en waardig een eerbiedige hulde te bren gen aan hetgeen hel land het dierbaarste is' aan den Fruischen soldaat. (Applaus, behalve op de soc. banken.) Baudry d'Arsin drong er op aan, dat de hul diging van (ïambctla en de eerbewijzen aan den Fronschen soldaat uiting zouden vinden in twee verschillende plechtigheden. Daarop nam de premier het woord en wees erop, dat Frankrijk bet 50-jarig bestaan zal vie ren van dc republiek, het regime, dat h»t va derland hersteld heeft. De republiek, zeide bij, heeft geslachten gel weekt met sterke karakters, die nimmer versus f,den tijdens de geweldigste be proeving welke het lantl ooit doorstaan lu -'t; karakters die in oorlogstijd lot het hoogste in staat bleken, en die in vredestijd het scho suste Voorbeeld geven san koelbloedigheid, gevoel van evenwicht en orde. De hulde aan Cimbetta gaat tot den tribuun, die nooit wanhoopte aan het lot van 1.1 va derland, die legers uit den grond stampte, de eer redde en ons onverklaarbaar reclit vestigde op herstel in de toekomst. Regecring en parlement zulten.onverbreekbaar met het geheele land, zender onderscheid van godsdienst of overtuiging, vereenigd zijn in hel besluit om den onbekenden poilu over te bren gen naar bet Pantheon en de Are de Triomphe. Wij zullen item begeleiden van den heiligen heu vel der genieën (I), die den roem van Frank rijk zoo hoog hebben opgevoerd, naar het mo nument, dat de toewijding van het vaderland symboliseert en de edelste offervaardigheid; een monument, dat niet een man of een tijdoerk symboliseert, maar onze legers, do menigte on bekende belden, die gevallfD zijn voor de groote beginselen, welke den roem van Frankrijk vor men.... «MENGDE BUITENL. BERICHTEN, EEN BOUWSCHANDAAL. De correspondent der „Daily Chronicle" te New York, maakt uitvoerig melding van een bouwschandaal op groote schaal, waarvan de hoofdpersoon is zekere Robert P. Birndcll, die genoemd wordt de Tsaar in de New-Yorksche bouwwereld. Deze man, geboortig uit Canada, kwam 15 jaar geleden naar New York en vormde dc ver- eeniging van dokwerkers, die nu 5000 leden lelt en waarvan elk lid verplicht is licm levens lang een halven kroon (f 1.50) per maand uit te keeren. Als hun vertegenwoordiger kwam hij in de „Uniled Board of Business Agents", een combinatie van arbeidersverecnigingen. Verleden jaar in October werd hij daarvan de leidende man en veranderde die iu de „Buil ding Trades Council", waarloe 41 vakverceni- gingen beliooren. Hij koos een staf van 136 „rondgaande beambten", voor de propaganda der organisatie, welke propagandisten salaris sen kregen van 15 tot 20 p. st. per wéék met vermeerdering daarvan als de vakvereenigings- mannen loonsverhooging krijgen. Een van zijn „rondgaande beambten" is de vicc-voorzilter van de New Yorksche vereeniging van „al dermen". Door liet optreden van dezen man is, naar thans blijkt uit een onderzoek door een co mité uit de beide wetgevende huizen van den staat New York gebleken is, een complot in 't leven geroepen tusschen de vereeniging van pa troons in de bouwvakken en den bovengenoem den „Building Trades Council". Als een gemeen te, of maatschappij, of particulier wilde bou wen werden de inschrijvingen der patroons in handen gesteld van een advocaat, die oplrad voer patroons en vakvereenigingen en dan werd dc langste inschrijving, die toch al een goede winst beloofde, verhoogd in overeenstemming met de hoogste inschrijving. Degccn die bou wen wilde, bevond dat er feitelijk maar één in schrijving bestond en dat hij zich daaraan had te onderwerpen. Als liet bouwcontract dan was geleekcnd, trad de „Building Trades Council' op met allerlei eiscben, zoodat de gecontrac teerde som nog danig werd overschreden. Op die wijze had men iedereen, die bouwen wilde, te pakken; o.a. moest ten slotte een openbaar gebouw voor New York, dat door een architect begroot was op 1.100.000 p. st. niet minder dan 5.000.000 p. st. kosten. Kleine aannemers, die niet vooruit belangrijke sqmmen bij Brindeil konden slorten, hadden nooit 'nis een opdracht te krijgen en werden geruïneerd en Brindeil gaf dikwerf eenvoudig bevel dat een contract met duizenden moest worden verhoogd. Het verwonderlijke was steeds dat vakvereenigingen zich kalm aan zijn bevelen onderwierpen cn dikwijls bekwame vak mannen op zijde zetten, die niet voor het lid maatschap van Brindcll's vereenigingen een entreegeld van 10 pd. st. en een wejselijksche contributie van 2 pd. st. betaalden. Berekend wordt dat Brindeil uit zijn bedrijf jaarlijks on geveer 250.000 pd. sl. in zijn zak stak. Thans zullen vermoedelijk een tachtigtal aan nemers cn leiders van vakvereenigingen, betrok ken bij dezen bouw-zweudel, terecht moeten staan. HET VERLOOP IN DE S. DA. P. We wezen er onlangs .op, dat de S. D. A. P. in 'de Residentie gedurende het laatste jaar meer dan 10 procent harere leden verloor. En op de jaarvergadering van liet Gewest Overijsel der S. D. A. P. bleek uit liet jaar verslag, dus uit een officieel document, dal het ledental gedaald was van 3244 op 2549. Dat is een vermindering van bijna 700 leden of meer dan 20 procent. - - Daarmee lioudt het verloop echter niet op. Op de jaarvergadering der gewestelijke fede ratie „Noord-Holland" der S. D. A. P., Zondag te Alkmaar gehouden, sprak de Voorzitter over de „depressie" die in het Socialistisch^ partijle ven heerscht. Het aantal afdeelingen is sinds Oct. 1919 met 4 verminderd, ook liet aantal leden en dat der abomié's op „Het Volk" gaat achteruit. Er kan zeker van een algomeenen achteruit gang van de S. D. A. P. gesproken worden. De Voorzitter te Alkmaar wekte op „tot meer strijd tegen dc huidige regeering, die hij een in carnatie achtte van de groote reactie" (11) Of dit voorgestelde middel de kwaal van den achteruitgang der, liet verloop in de S. D. A. P.zal genezen, betwijfelen wc. De zetel, der kwaal stoelt ergens anders: in hel simpele feit, dat dc arbeiders genoeg krijgen van den sociali tischen humbug, die hun stee nen iu plaats van brood geeft. Hun oogen beginnen open te gaan. WAAR HET OM TE DOEN IS. De strijd tussclicn werkgevers cn werknemers wordt dag aan dag scherper toegespitst. En hoe kan dit ook anders, wanneer we ler zen, dat in de vergadering der Ncd. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel van-verleden Zondag, de woordvoerder van een der afdee lingen het betreurde, dat „liet personeel hel nog niet zoover gebracht heeft, het loon aan de werkgevers te kunnen decretecren." Op dit verlangen werd door den Voorzitter liet zegel gedrukt, toen hij opmerkte, dat „dc organisatie nog niet in de positie is, dat zij kan voorschrijven wat zij ivenscht, ls het wonder, dat, waar zooals uit bo venstaand blijkt de vakorganisatie in een „strijdorganisatie" op teven en dood onlaar dc is, de werkgevers zich schrap zetten legen eischen van hun personeel, waarvan de leiders liet alleen te doen is om de dwingende maclit? NIET „KAPITALISTISCH" MAAR „ONCHRISTELIJK". Het „Hoog-Auibacht" bevat een artikel, gelee kend X, waarin wordt betoogd, dat „er een gioot verschil bestaat tusschen de vrijheid van den arbeider om van patroon te veranderen en de vrijheid van den patroon om den arbeiders ontslag te geven." Met de strekking van bet be toog, waarin de nadruk wordt gelegd op bet verschil van positie der twee en terecht worn opgemerkt dat de geestelijke belangen, de licha melijke gezondheid, liet levensgeluk van deii ai- beider niet mogen opgeofferd worden aan dc zucht naar de winst van de ondernemers, gaan wij nccoord. Er wordt met enkele regelen op ge wezen, dat het „zuiver liberaal, kapitalistisch standpunt," „de zuiver commercieele opvatting van den zakenman"; „de rentabiliteitsgedbchte, do koopmansgedachte, de kapitalistische, op geld cn geldverdienen om wille van het geld gerichte mentaliteit, welke alles beheerscht in de indivi dualistische economie" niet houdbaar is. Inderdaad is de katholieke opvatting over goederen en rijkdom en geld en de verhouding van den mensch tot dit alles geheel anders. „Wij zouden echter willen, schrijft het „Ov. Dgbld," en dc opmerking achten wij juist, dat het woord „kapitalistisch" niet in den gewonen woordenschat van de katholieke schrijvers werd opgenomen. Het is beter o.i. te spreken van on christelijk dan van kapitalistisch standpunt." „Het is de sociaal-democratische propaganda, aldus het Zwolsche orgaan, welke er op uit is geweest alle euvelen der samenleving aan liet kapitalisme toe te schrijven. Toch is het kapitalisme op zichzelf een ge heel indifferent begrip. Het kwaad zit in bet onchristelijk gebruik van het kapitaal. En wanneer onzerzijds dat aanhoudend wordt onderlijnd, zullen misschien ook mensclien buiten onze eigen rangen gaan inzien dat ver betering der wereld aHeen te verkrijgen is door uitbreiding van de christelijke gedachten, ook in het handels- en bedrijfsleven." Inkrimping van liet ledental'. In ver hand met de critiek, welke in den laat- sten tijd door de Staten-Generaal is uit geoefend op de liooge koeten, welke de verschillende Staatscommissies medebren gen, heeft de minister van Financiën aan zijn amotsgenooten medegedeeld, dat zijn inziens reeds belangrijke bezuinigingen zullen zijn te verkrijgen, door het leden tal van de in te stellen commissies zeer in te krimpen. Een inzicht dat o.i. in een daad behoort omgezet te wonden. DE GRENSUITBREIDING VAN AMSTERDAM. De Tweede Kamer heeft Wet wetsont werp, Strekkende tot grensuitbreiding van Amsterdam, zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat door haar verworpen waren de amendementen-Snoeck Henke- mans en Colijn. Departement van Landsverdediging. Het Hoofdbestuur van het Algemeen Nederlandsen Verbond heeft bij de Tweede Kamer een adres ingezonden, waarin verzocht wordt den naam van het departement van Defensie te veranderen in Departement van Landsverdediging. Reorganisatie-plannen en een geheime ctrcu laire Het Kamerlid, de heer Duymaer van Twist heeft aan den minister van oorlog ge vraagd: ïs het bericht in de bladen juist, dat aan (le korpsen van het leger een geheime circulaire is toegezonden betreffende de reorganisatieplannen van den minister? Zoo ja, waarom heeft dan de Kamer van die reorganisatieplannen geen kennis gekregc t» ge lijkertijd met de benandedng van net wetsont werp: tijdelijke afwijkingen van de Militiewet in de afdeelingen? Is de minister bereid alsnog zoo spoedig moge lijk de Kamer met zijn voorgenomen reorganisa tieplannen in kennis te stellen? Georganiseerd operleg rechtstoestand van de politieambtenaren in 's rijks dienst. De minis ter van Justitie, overwegende dat het wenschelijk in afwachting van de totstandkoming van een wet regelende den rechtstoestand van amb tenaren, voorloopige voorzieningen te treffen omtrent het georganiseerd overleg in aangelegen heden in het bijzonder van belang voor den rechtstoestand van de politieambtenaren in s rijks dienst, beeft ingesteld een bijzondere commissie van georganiseerd overleg in zaken akende de politieambtenaren. Deze commissie dient van advies over aange legenheden in het bijzonder van belang voor den rechtstoestand van de politie-ambtenaren in s rijks dienst als zoodanig, onder het departe ment van justitie ressorteerend. DR. A. KUYPEB. Het Bestuur van den Nederlandschen Jour nalistenkring heeft aan de familie Kuyper een telegram van rouwbeklag gezonden. Het heeft er aan herinnerd, hoe Kuyper vorzitter en eure-voorzitter van den Kring is geweest, en hel constateert, dat onder de Nederlandsche dag bladschrijvers zijn naam zal voortleven als van een journalist met ongeëvenaarde talenten. VERZEKERINGSPUCHT VAN KLOOSTER LINöEN. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht, heeft uitspraak gedaan inzake de kwestie be treffen den vcrzekeringsplicbt van kloosterlin gen ingevolge de Invaliditeitswet. Uit bet oordeel van den Ccnlralen Raad mag worden afgeleid, dat ALS REGEL bij leden van geestelijke orden GEEN verzckeringsplicht aanwezig is. Slechts ALS UITZONDERING is loondienst cn dus verzekeringsplicht aanwezig, indien n.l. uitdrukkelijk door den religieus een contract is gesloten, waarbij deze persoonlijk rechten verkrijgt. Dit is nu eigenlijk alleen 't ge val bij onderwijzers en onderwijzeressen, die een schriftelijke overeenkomst aangaan inet een buiten de orde staand schoolbestuur. Verder merken wij hierbij nog op, dat van deze laatste personen nog van verzekeringsplicht uitgezonderd zijn, diegenen, wier pensioen van wege het Rijk verzekerd is, die m. a. w. reeds voor pensioen storten, zooals de meeste onder wijzers doen. Praclisch geldt nu voor degenen, die in de verzekering opgenomen zijn, doch thans biijken niet-verzckcringsplichtig te zijn, dat zij vragen aan den Raqd van Arbeid nietig verklaring van hun verzekering. Later kan dan ook restitutie der reeds geplakte zegels aan de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam worden aangevraagd. Er is thans in deze belangdijke kwestie zeker heid verkregen. EEN VLIEGTUIG-ESCADRILLE NAAR GENèVE. Het vliegtuig-escadrille, dat bij gelegenheid van de opening op 15 November van dc vergadering van,den Volkenbond naar Genève zal vliegen, zal volgens de „Tel." vermoedelijk a.s. Zaterdag uil 'Soeslerbcrg vertrekken en Mainz en Bazel als tusschenlandingsplaatsen aandoen. De vliegtuigen zijn alle van hel type Fokker C. bij het Nederlandsche leger an gebruik. De vliegers zijn de gasten van de „Club suisse a'avialion." Van de Luchtvaarl-afdeeling nemen aan den tocht deel luit. Verstcegh: als besuiarder, met den werktuigkundige A. van Dijk ais passagier; luit, Stcup met den werktuigk. D. Starink; luit. Jong bloed met kapitein van Santen; sergeant Hofstra met luit. van Wecren; en sergeant Sillevis met kapitein Visschcr als passagier. De Marine neemt aan de reis deel met jagers en 2 verkenners. Ook de bestuurders van deze toestellen vertrekken evenals die van de Luclitvaarlafdceling Zaterdag van Soesterberg.. KOPEREN JUBILé. Woensdag 26 Januari is het 12 jaar geleden, dat de Mariabond van R. K. Drankbestrijding In het Bisdom Haarlem werd opgericht. Vergadering van Dinsdag 9 Nov. Verruiming Gemeentelijk Belastinggebied. Voortgegaan^.vordt met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Gemeen tewet cn van de wet op de Rijksmkomslcnbe- lasling. De heer DRION, V. L., bespreekt de kwestie van den voorrang, die aan de gemeentebelasting wordt gegeven boven de hypotheek en in ver band daarmede zijn amendement, oin dezen voorrang le doen vervallen. Het uitgeven van hypotheken is een volksbelang en met een be paling als deze zal daarop ongunstig beïnvloed worden. Zij schept niet alleen rechtsonzekerheid, maar ook onrecht. De heer RINK, U. L., bestrijdt het amende ment-Van Beresteijn, dat bedoelt een conlro' vers uit den weg te nemen. De heer VAN BERESTEIJN, V. D,, verde digt nog nader zijn amendement. De MINISTER VAN FINANCIEN, de heer De Vries, bestrijdt het amendement-Drion, om den voorrang voor gemeentebelastingen voor hypo theken enz. te laten vervallen. Ook tegen dat van den heer Van Beresteijn heeft hij bezwaar. Spr. acht het amendement-De Wijckerslooth, om afdwingen der belasting door, legering -te laten vervallen, overbodig. Het amendement-De Wijckerslooth wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het amendement-Van Beresteijn is ingetrok ken. Bij art. 263 licht de heer DE WILDE, A. R. een amendement toe, om te bepalen, dat de ge meenten uit 's Rijks kas elke maand, te beginnen met de maand Juli, een voorschot kunnen ont vangen van 1/10 van het bedrag der inkomsten belasting, op de gemeentebegrooting van het dienstjaar geraamd. De MINISTER VAN FINANCIEN, de heer De Vries, brengt een wijziging in dit artikel aan, overeenkomstig de strekking van het amende ment. De heer DE WILDE trekt hierna zijn amende ment in. Het artikel wordt z.h.s. aangenomen. Bij de volgende artikelen worden, in verband met amendementen-Van Beresteijn, eenige wij zigingen aangebracht ter vereenvoudiging van de belasting-administratie. Verder liobt de heer VAN BERESTEIJN een amendement toe, om, de gemeente bevoegdheid le geven zelf haar inkomsten te bepalen. Uitbreiding van Amsterdam. Het ontwerp der Regeering is gistermiddag nog eens uitvoerig verdedigd (cn dc amende menten Snoeck Henkemans en -Colijn, welke strekten tot een beperking der uitbreiding in de richting Sloten, resp. Nieuwer- en Ouder-Amstel, zijn dienovereenkomstig even uitvoerig bestre den) door den vrijzinnig-democraat KETELAAR, den sociaal democraat VAN DEN TEMPEL, den katholiek VAN DIJK en den communist WIJN KOOP. Tenslotte vonden de voorstellers der amen dementen een niet minder krachtigen en voor het succes buDner foorstellen nog wel zoo ge vaarlijken tegenstander in minister Ruys, die als de mceniug der Régeering, uitsprak dat de Kamer bij aanneming der amendementen „lap werk" zou verrichten. Nadat de heer BOMANS, R.-K., de aandacht gevestigd haa op een, binnenkort le behandelen, soortgelijk ontwerp, betreffende de uitbreiding van de gcmecnle Haarlem en in verband daar mede op de toekomstige posilie van dc aan Haarlem grenzende gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. kwam de heer SNOECK HEN KEMANS, C. H„ met een nieuw plan. Aanne ming van het aanhangige ontwerp en van dil ten aanzien van de uitbreiding van Haarlem, zou, zoo meende deze afgevaardigde, tengevolge hebben, dat „twee bloeiende plattelandsgemeen ten vermoord" zouden worden. Teneinde dezen dubclen moord nog tijdig le kunnen voorkomen, stelde deze afgevaardigde daarom een motie voor, om het onderhavige ontwerp aan te hou den, totdat de uitbreiding van Haarlem aan de orde zal zijn. De bedoeling van den heer Snoeck Henkemans is, om dan het overblijvende gedeel te van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn woude cn dat gedeelte van de gemeente Sloten, dat, volgens zijn amendement, niet aan Amster dam zou worden toegevoegd, tot één gemeente te vereenigen. Waarschijnlijk zal de motie Snoeck Henke mans voor de Kanier aanleiding zijn, om dc beraadslagingen over deze kwestie met nieuwen ijver te hervatten. Avondvergadering van 9 Nov. DE HUURWETTEN. In de avondvergadering werd de discussie over de Huurwetten voortgezet. Deze raken een zeer moeilijk en ingewikkeld vraagstuk. De beslaande Huurcoinmissiewet en Huuropzeggingiswet zijn bekend. Duizenden in den lande hebben er dc zegenrijke gevolgen van ondervonden. Aan beide kleefden echter fouten. Zij droegen het kenmerk, dat zoovele crisiswet- t^p hadden; zij zijn onvolledig, dikwijls onoil- lijk en niet berekend voor langen werkingsduur. De Huurcommissiewet -had al dadelijk deze fout dat zij niet waakte tegeu het onttrekken van woningen aan het gebruik, tegen het niet be hoorlijk onderhouden van de woningen, tegen het onttrekken van woningen aaii het gebruik, tegen het gemeubileerd verhuren enz. Het ont duiken van de wet met sleutclgekl is algemeen bekend en beeft een enormen omvang aangeno men. Tegen enkele van deze gebreken willen de nieuwe ontwerpen waken. Zoo wordt voorge steld om de Huurcommissie de bevoegdheid te geven om in te grijpen legen het kwaad van laten-leeg-staan. De bedoeling van dit leeg-staan is het ver- koopen tegen boogere prijzen, aangezien het pand dadelijk le aanvaarden is. Meer dan een bevoegdheid dat de Commissie kan ingrijpen en dus geen imperatief mandaat tot ingrijpen, brengt dit ontwerp niet. In de tweede plaats wil men de huren geleidelijk nog iets verhoo- gen ten einde dc verschillen tusschen de oude en de nieuwe woningen eenigermate te verklei nen. De wet stelt nu voor 50 pet. vau de huur van 1 Januari 1916 als hoogste grens toe te staan, mits de woning goed onderhouden wordt Voor dit laatste is een toezicht dringend noo- dig. De meeste eigenaars onderhouden alleen de gevels, omdat zij wel weten dat verwaarloo- zing daarvan hen spoedig op groote kosten jaagt. Maar in de huizen wordt niets meer ver beterd of vernieuwd. De omvang van den woningnood is zeer groot naar schalling moeten er in 10 jaar 400.000 woningen worden gebouwd, die in to taal drie milliard zullen kosten. In vergelijking met andere landen zijn wij er hier zeer goed aan toe. In tal van gemeenten heeft men reeds een toestand bereikt, dat met zekerheid kan worden gezegd dat in 3 a 4 jaar de acute wo ningnood zal overwonnen zijn, waarna men weer aan de oplossing van het woningvraagstuk kan gaan werken. Of dat nu geldt voor de groo te steden? Dat valt te betwijfelen. Voor het oo- genblik is de Minister erop uit om den bouw zoo goedkoop mogelijk te maken. Alle overbo digheid moet achterwege blijven; alles wat den bouw duurder maakt, moet nagelaten worden; buitenlandsche krachten zal de Minister gaarne hier inhalen; voor nieuwe methoden en ernstige uitvindingen is h(j ten allen tijde toegankelijk. Veel goedkooper zijn de nieuwe methoden waarschijnlijk niet, maar wel werken ze sneller en dat beteekfnt ook veel. De vertraging in de afdoening van aanvragen voor woningbouw achtte de Minister grootendeels de schuld van de gemeentebesturen die niet voortvarend zijn. De Minister wenscht de voortvarendheid te prikkelen door het instellen van een premie regeling die per vierkanten meter wordt ver strekt. Aanvankelijk zal die premie hoog zijn, doch na een bepaalde periode zal ze verminde ren. Op die wijze zal tot den bouw worden aan gemoedigd, terwijl deze prikkel geleidelijk zal worden teruggenomen. De huren zijn tegen woordig te laag in vergelijking met de inko mens, in vergelijking van vóór 1914. Een der gelijke toestand moet verdwijnen, omdat deze gelijkt op bedeeling en die is uit den booze. Van alcoof-woningen moet de Minister niets hebben. In 1920 is 125 millioen gulden aan voorschot ten verstrekt. Voor 1921 zal het dubbele noodig zijn. De Minister verdedigde de lagere eiscben die in zijn bekende circulaire zijn gesteld tegen- ever de motie.-Scbaper. die daaron wil terug komen. Met die verkleinde malen is het moge» lijk zeer goed woningen bouwen. Van socialisatie of van woningfondsen, gelijk' de heer Schaper die droomt, moet de Ministei evenmin veel hebben. Niemand heeft die denk-. Deelden trouwens verdedigd. In het woning fonds valt niets le zien dan een verkapte belasting die slechts op een kleine groep per-, sonen zal drukken. De Minister heeft vroeger, eens getracht in die richting iets le doen, maar het is in de praclijk onmogelijk gebleken. De oplossing ligt in de richting van een be lasting op de waardevermeerdering van alle woningen. Het voorstel-Schaper wilde hij bij dat wetsontwerp liever nog eens behandelen. Vergadering van 10 November. Regeling van werkzaamheden. De VOORZITTER steil voor, om bij niet-bë- eindiging der Huurwetten hedenmiddag, deze voort te zeilen in een avondvergadering op mor gen en dan levens aan de orde te stellen de inlerpellatie-Dcckers, betreffende de geleden schade bij de overstrooming in Noord-Brabant, de vergoeding van deze schade en over de Beersche Maas. ii De VOORZITTER stelt voor met dc algemeene beschouwingen over de Begrooling morgenmid dag een aanvang le maken. Aldus wordt be sloten. Installatie De Kantcr. I De VOORZITTER installeert nu 't nieuwe lid den beer P. J. de Kantcr, na het afleggen det voorgeschreven eeden. Aan de orde is de voortzetting van de be raadslagingen over liet wetsontwerp tot uitbreii ding van de gemeente Amsterdam. D, lieerco KETELAAR V. D. en HAAZEVOET R.K. repilj ceeren. De heer HAAZEVOET bestrijdt dc motiL Snoeck Henkemans, beoogende uitstel van dst beraadslagingen voor dit ontwerp, totdat iu bei handeling komt de uitbreiding van de gemeenU[ Haarlem. De beer GERHARD (-S.l).A.P.) zegt, daijt de beer Bonians, mede-voorsteller van d)a! motie-Snoeck Honkeuraus, beel goed w dat, al wordt deze motie cok aangenomi hierdoor bet wetsontwerp tot uitbreiding van Haarlem geen uur' vervroegd zal wor den. Hij bestrijdt de motie, omdat daatf-j' door Amsterdam te lang moet waeliten' op. de dringend noodzakelijke uitbreiding De beer BOMANS (R.K.) blijft stemv men Vóór dc motie, omdat bij van rneey riïng is, dat bet landelijk gedeelte niet' van veel belang is voor de gemeente Ami sterdam. f De MINISTER VAN BINNENLANDSCHB; ZAKEN, herhaalt nog eens dat de veelzij' dig samengestelde Staatscommissie te de-' zer zake zich eenstemmig verklaard hleeft1 Vóór samenvoeging van kleine gemeenten/ De Minister is: van meening dat de vaat-, koppeling van de uitbreiding van Haart lem aan. de behandeling van dit ontwerp, geen vervroeging voor Haarlem brengt,) Aanneming van de motie-Snoeek Henkei mans ia én voor Haarlem én voor Amster-i dam een ondeugdelijk mjdjdel. Aan bet ontwerp, tot uitbreiding van de gemeente/ Haarlem wordt gewerkt. i. De Minister verklaart zich daarom tie-! gen de motie en tegen de voorgestpldp amendementen. 'i De heeer SNOECK HEN|KEMANS (C.H.j repliceert. Omdat aan zijn motie eon very keerde beteekenis wordt gegeven, trekt' spr. deze motie in, maar voor een goedé oplossing van deze kwestie baaidhjaai't bfe, zijn amendement. Het amendement Snoeck Henkemans om' 'slechts 'n gedeelte der gem. Sloten te annexed J ren en 't landelijk gedeelte zelfstandig te laten wordt verworpen met 42 tegen 25 stemmen. Het amendement-Colijn om een kleiner deel van de' gemeente Nieuwer-Amstel dan de regeering voorstelt te annexeeren, wordt verworpen met' 35 tegen 32 stemmen. De lieer VAN STAPELE (S, D. A. P.) ver.- dedigt een tweetal amendementen op art. 20,' regelende de wachtgeldregeling voor de arable-) naren der te annexeeren gemeenten, terwijl lir, een derde amendement intrekt. De Minister, neemt deze amendementen over. Het wetsontwerp wordt aangenomen z.h.s. y De wijziging der Octrooiwei wordt z.h.s. aan-» genomen. Daarna is aan de orde de Marinebegrooling 1920 De heer A. P. STAALMAN klaagt over ver4 waarloozing van. de marine. De heer HUGENHOLTZ, S. D. A. P. dringt' aan op instelling eener vloolcommissie. MINISTER POP komt op tegen de mïnach-i tends wijze waarop de heer Staalman over de marine sprak. K - Een Vlootcommissie met dezelfde bevoegdheid als de legercommissie, zal worden ingesteld. De begrootirtg is aangenomen met 46 tegen 25 stemmen. Verschillende ontwerpen. Zonder stemming zijn verder aangenomen dé wijziging van de bevorderingswet zeemacht; dQ wijziging bepalingen betreffende postchèque- en' girodienst. De verhooging van de loodsgelden is uilgestel^ in verband met het aaimemen van .le motie-, Dresselhuijs, met 36 tegen 33 stemmen, waarbij uitstel was gevraagd totdat deskundigen rapport zullen hebben uitgebracht. Huurwetten, De Kamer heeft dc behandeling van de Huur wetten voortgezet. Een amend.-A. Staalman om nieuwbouw niet van 12 Februari 1920 doch van 1 Mei 1919 af; aan de werking van de Huuraanzeggingswel te onttrekken, wordt verworpen met 53 tegen 13 stemmen. Hel amendement Schaper om verhooging van oude buren met 20 pet. niet automatisch te doen plaats hebben wordt verworpen met 49 tegen 19 stemmen. Het amendement Abr. Staalman om automati sche verhooging van. de oude huur 30 in plaats, van 20 percent te doen verdragen, wordt verver* pen met 46 tegeu 23 stemmen. >V.- i MGR. H. v. d. WETERING. Naar aan het „Centr." uil goede bron word» meegedeeld, wordt Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht, einde dezer week van zijn reijf naar Rojne te Utrecht terug verwaftht.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2