R.-&. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND I De Erfgename van den Goudzoeker. No 268 13e Jaargang BINNENLAND. HU ILLETUN Dinsdag 16 Novqpiber 1920 Bureau: HOF 6. ALKMAAR. - Telefoon: JgSggKg® ADVERTENTIEPRIJS Qe „waarde kameraden" van Uudegeest en Fimmen. BUITENLAND ONS ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL i 12.—, FRANCO PER POST f 250 !JWET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD f 0.50 HOOOER. Wer'sehijnl dsgelijlis. VAN 1—5 REOELS f 1.25; ELKE REOEL MEER 0.25* RECLAMES PER REGEL f 0.75; RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" BIJ VOORUITBETALING PER PLAATSING f 0.60 Aan alle sbonnó's wordt op aanvraag gratis esn poiis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500.—, f 400.-, f 200.—, f 100—, f 60 f 35.—, f 15.—. ii. Het spreekt van zelf, dat ook de -verkie zingen in dit land van beloften overvloeien van denoctatie. De Bolsjewisten houden dezelfde beginse len er op na als Troelstra, die immers ook in de Tweede Kamer -verklaarde, dat niet de hoeveeliieid mazr de hoedanigheid der stem men den doorslag geven, met andere woorden dus, aat alleen de sociaal-denocratische stem men geldig zijn. Precies eender doen de Com munisten, alleen met uit verschil, dat zij alleen de communistische stemmen tellen, doen dat is alleen maar een kwestie van uit voering van het stelsel. Natuurlijk geschiedt de stemming niet senruteujk en nie eim. Dat geschiedt in aiie kapitalistische Regecringen en dus is dit veel te onaemocratiscn. Neen, m kusiand geschiedt de stemming per laoriék ol werkplaats, mondeling en in 'c openDaar. ■Men benoeft echter niet te vragen welk een mogelijkheden van onregelmatigheden en verKiezings-corruptie dit systeem oplevert. Martow Vernaait hiervan eenigp. iriterres- sante staaltjes. Wie den moed heelt, zegt hij, op een niet-communist te stemmen, stelt zien bloot aan allerlei geniepige bestralfingsmaat- regelen. „Maar dit is niet alles. Wie kunnen candi- daat zijn Aanvankelijk werden tot het lid- maatscuap der plaatselijke buvjets alleen leden der communistiscne partij toegelaten. In den iaatsten tijd is net ook aan leden tier Sociaal-demucratische partij toegelaten liu der suvjets te woruen. De leden uer bociaal- revolutionnaire partij (reclits-sociansten) zijn nog altijd uitgesloten, om van auuere poli tieke rientingen maar niet eens te spreken. Maar ais men eenmaal sociaal-uemocrati- sche canuidaten heeft gesteld, uan kan men nog mets doen, om hun canuidatuur te be- vorueren. Men kan geen kranten oi manifes ten uitgeven, geen vergaderingen beleggen. Zelfs liet verzoek, om een wetenschappelijk sociaal-democratisch tijdschrift te mogen uitgeven, is ons geweigerd. De communisten bescnikken eenter over alle middelen van prupaganda en publiciteit, in onbeperkte mate. Zij maken er waaraentig geen zuinig en geen zacützinnig gebruik van. kn wij zijn niet in staat, om ook maar een van hun aan vallen al te slaan, of onze inzichten te pro pa geereu." Maar als de oppositie er dan in geslaagd is mn met groote moeite eenige candidaten gekozen te krijgen, dan zijn ze toch nog geen ougenblik zeker van hun zetel. u-e bovjefs nebben n. 1. het recht, om een ol meer narer leden van het lidmaatschap vervallen te verklaren en naar schijnen de hoeren geen zuinig gebruik van te maken. Ook hiervan i,eriiaalt MartoW eenige voor beelden. Toen de delegatie der Engelsche Labour- Partij in Moskou aankwam, werd zij o.a. toe gesproken door onzen partijgenoot Abramo- witsch. ueze rede viel niet heel erg in den smaak va.i ne bovjet regeering en zij narn haar maatregelen. De arbeiders der fabriek, aie A-prainuwitsch hadden gekozen tot lid uer ouvjet van Moskou, hadden gezamenl jk eeni ge Koeien gekocht, om zoo te komen aan wat melk voor hun kinderen, die op geen andere wijxé te krijgen was. Die koeien werden nu vaj overheidswege weggehaald. Tevens werd een nieuwe verkiezing uitgeschreven en den aroeiclers werd te verstaan gegeven, dat zij hun Koeien terug zouden krijgen, ais Abramo- witscn niet weer gekozen werd. Ln liet kwam zou uit, Abramowitsch viel en de arbeiders kregen nun koeien terug. Dit voorbeeld tenslotte is niet minder aar dig: In de Sovjet der stad Nikolajev stelde een communist voor, om Lenin te benoemen tut eerelid der Sovjet. Een sociaal-democratisch lid zeide zich met dit voorstel niet te kunnen vereenigen, omdat dit verleenen van per soonlijke eer-bewijzen teveel herinnerde aan ue gebruiken der burgerlijke wereld. Toen werd voorgesteld alle 33 sociaal-demo cratische leden der Sovjet van het lidmaat schap uit te sluiten. En dit voorstel werd aangenomen. Hiermee zijn we aan 't eind gekomen van het leerzame verhaal van Martow. Terecht wijst de „Residentiebode" er op, dat deze man een geheel ander beeld geeft van de Russische toestanden, dan David Wijnkoop, Kruyt en van Leuven, die na een twee-maandelijksch bezoek aan Rusland het voorstelden of Rusland een tweede paradijs was. „Men krijgt hierdoor," zegt het blad, „eens een voorbeeld van de gewetenlooze manier waarop de arbeiders door deze leiders wor uen voorgelicht., Maar onbegrijpelijk blijft bij dit alles ook de houding der sociaal-democraten. Zij ver- uordeeien ueze Russische toestanden evenzeer als Wij, maar toch «lurven zij niet krachtig tegen deze meriscitem op te treden uit vrees voor de concurrentie. Hoe lat is bijv. in uit iiclit de houding van de neeren Ouuegeest en vimmen, die deze duivels in menscnenge- daanten betitelen als „Waarde Kameraden" en die om hand en spandiensten aan deze Com munistische sujetten te bewijzen een boycot 111 het leven riepen, waarvan net onschuluige dostenrijksehe volk liet slachtolter weru. Hoe tweeslachtig de houding van Het Voin uat in zijn kolommen oit Kussisehe systeem iiestnjdt, inaar tevens dagelijks liet Ciiriste- 'hjk Hongarije belastert, omdat dit land krach tig tegen deze Bolsjewistische elementen op- eed t. Neen', de S. D. A. P. is wel de laatste om acn en wee te roepen over de reactiunnaire wijze waarop in Rusland wordt geregeerd, want noen zij noch net naar verwante JN. V. V. heeft ooit iets gedaan 0111 aan ueze tyrannic uer arueiuers en eigen geestverwanten een eind te manen. Tegen de Hongaaxsche kegeering, die het land zuivert van allerlei misdadige commu nistiscne elementen braakt zij elnen dag op nieuw naar gal uit. Maar voor bovjet Rusland, welk land zijn eitic-n partijgenooien in de gevangenis werpt en de meest schandelijke dictatuur uitoeieut, treedt men op, opdat dit land toen maar geen naar worde gekrenkt. Alleen uit vrees voor de oppositie van de meer revuhitiunnaire elementen in eigen nring." Martow, de Russische socialistische leider, zeiue te walgen van net regiem der commu nisten in zijn vaderland. VVij zeggen liet zellue van de houding van bovengenoemde sociahstische kopstukken in ons land, ten overstaan van hun „waarue tvamerauen", de Russische bolsjewisten, uie uuivels in menscnengestalte. NA OEN 'IkKUUl'ÜCHT VAN WH ANGEL. Uil Russische bron worden nog bijzonderhe den gegeven over het doorbreken van het front van Wrangel. Men zegt, dat de rooden met 20 divisies aanvielen, terwijl Wrangel er 3 had. De troepen van Wrangel hielden het tegen 22 aan vallen uit. Bij Perekop zijn de meeste der aan voerders gedood. Er zijn groote verliezen aan dooden en gewonden geleden. Het succes van de holsjewiki schijnt een gevolg te zijn van de zeei goede aanvoering, die in handen van een buiteu- landsche chef zou zijn. De ontruiming door de troepen van Wrangel, die 11 November begonnen is, ouden indt groote moeilijkheden. De Fransche schepen Waldeck- Rousseau en Provence zijn de eenige, die aanwu- zig zijn. Verder is Konslanlinopel reeds over voerd met vluchtelingen. De Fransche „Temps" zegt over den strijd in de Krim: De verdediger van een zaak, die de on ze is, is vernietigd door de wapenen. Maar zijn democratische stelsel, maar liet Rusland, dat hij in gedachten had, gebaseerd op den boer, die als eigenaar van den grond geroepen zal zijn eigen zaken te besturen, zat niettemin in ne geesten en de harten blijven leven. Het kan niet vernietigd worden en zal weer ergens te voor schijn komen. De laatste berichten uil de Krim zeggen, dal het gevecht op het front van Perekop zeer hei lig geweest is. De holsjewiki geven zelf op, dat zij 80.000 dooden hebben. Zij beweren 40.000 ge vangenen gemaakt te hebben. Zij hebben hunne overwinning te danken aan hel gebruik van ver stikkende gassen. Men zegl, dat de holsjewiki op verzoek van de Fransche vertegenwoordigers bij Wrangel, acht dagen toegestaan hebben voor de ontruiming van de Krim. De Russische kust van de Zwarte Zee wordt geblokkeerd door Britsche torpedo-booten, si ie palrouilleeren om de holsjewiki te verhinderen verbinding te krijgen met de Turksche kust. Volgens de „Daily Express" heeft Wrangel verklaard, dal hij vast besloten is zich persoon lijk met de overblijfselen van zijn leger op te of- teren, teneinde de vrouwen en kinderen in staat te stellen aan de roode terreur te ontsnappen. Trotsky voert de roode troepen aan. De Russische hevelhebber aan het zuidelijk front heeft Wrangel radiografisch uitgenoodigd den strijd onmiddellijk te staken, in wc4k geval aan hem en zijn troepen amnestie zal worden verleend. DE VERGADERING VAN DEN VOLKENBOND. De toebereidselen voor de algemeenc vergade ring van den Volkenbond, die heden zijn vol tooid. De meeste afgevaardigden zijn rècds aan gekomen. Men venvacht dat de zitting tot kort voor Kerstmis zal duren. Engelsche persstemmen. De meeste bladen bevatten hoofdartikelen ever de vergadering van den Volkenbond, wel ken zij als een belofte beschouwen voor de toekomst van de internationale betrekkingen. De „Daily Telegraph" zegt. Het zal geen bij eenkomst zijn van enthousiasten, die geen ver antwoordelijkheid hebben, maar een vergade ring van ernstige mannen, die weten wat zij willen, die beseffen hoeveel afhangt van den aard van hun woorden en daden. Hun verschij ning op het tooneel van de wereld is al een groote internationale gebeurtenis. De „Times" schrijft: De Volkenbond is hel meest belovende instrument, dat de schrander heid van de geallieerden en geassocieerden, die de knapste raadsleden als helpers hebben, heelt kunnen bedenken om den vrede van de wereld te bewaren. Het is een poging om in de practi- sche politiek beginselen en denkbeelden geregeld toe te passen, waaraan de volken van bijna alle landen in de oude wereld en in de nieuwe in nig gehecht zijn. Allen van hen koesteren in hun hart een vurig verlangen naar een duurzamen vn.de en de bond is hun laatste poging om die eeuwenoude aspiratie van de menschheid in hol dagelijksche leven van ahe beschaafde en vrede lievende volken le brengen. De bond kan zijn i volle kracht niet ontwikkelen, voor hij alle be schaafde staten omvat. Maar geen vroegere vij and kan toegelaten worden, voor hij door zijn daden bewezen heeft, dat hij van zijn valsche en hoosaardige beginselen heeft afgezien. Dat hij die uit zijn hart verbant en dat hij de misdaad erkent en betreurt, waartoe die beginselen hem geleid hebben. De „Daily News" merkt op, dat de .Volken bond dikwijls de bons beeft gekregen, maar toch al een proces van beteekenis heeft gehad. Hij zal zijn moreele en malerieele daden niet ten volle uitvoeren voor hij in verloop van tijd zichzelf rechtvaardigt en den ofiicieelen steun van elke natie heefi.Tenslolte kan hij slechts regeeren met goedkeuring van de democratie in hel algemeen en daarin schuilt zijn zekerste hulp voor zijn volledige en duurzame doeltreffendheid. Het blad gelooft, dat de vrijwillige aansluiting van Amerika hij den bond slechts een kwestie van tijd is. DE TOESTAND IN IERLAND. Nieuwe aanvullen. Een politie-aulo is iu de buurt van Tipperary van een hinderlaag uit overvallen. Twee politie agenten zijn doodgeschoten, vier zijn er gekwetst, de auto is verbrand. Zeven polilie-agenlcn zijn le Knock, Bonnee, in Kildare, iu een hinderlaag gevallen. Zij verwond den twee aanvallers en namen er vijf gevangen. Geen van de agenten werd getroffen. Bij bel opsporen van wapenen le Dublin heb ben de troepen een schot gelost, toen de menigte opdrong en niet stil wilde blijven staan. Het trol twee kinderen, van wié er een gedood is. Het Spoorwegverkeer. To Dublin is een vergadering van burgemees ters gehouden 0111 te beraadslagen over het vraag, wat men moest doen, als het spoorweg verkeer in Ierland lot stdstand komt. De arbeidersleider Tom Johnson opende de beraadslaging. Hij zette uiteen, dat de Engelsche minister van transportwezen van de lersche spo ren verlangde, dat zij hun spoorwegbeambten dwongen om troepen en munitie te vervoeren, welke gebruikt werden om hun vrienden en bloed verwanten te dooden. Het was een uitdaging Tan het recht Mat iedereen heeft, om le zeggen: „Ik zal niet op mijn moeder schieten," want het was duidelijkwaarvoor de troepen en de munitie moesten dienen. Engeland zou misschien niet zoo erg lijden, als de sporen stilstaan, want het kan zijn oorlogs materiaal met auto's vervoeren. De lersche spoorwegbeambten wilden echter toonen, dat zij zich niet lieten leenen om de gewapende macht te helpen, die bezig was met represailles. Het sluiten van de sporen was op handen en alle takken van nijverheid zouden er door ge troffen worden. De regeering zou een honger- blokknde beproeven en daarom moesten alle plattelandsdistricten om de steden heen zich ver- cenigen om de steden te voeden. En de heele natie moest zichzelf een staat van beleg voor schrijven en alle hulpmiddelen te zamen brengen. Tienduizend spoorwegbeambten zonden buiten werk komen en bovendien duizenden andere werklieden. Indien de besturen van de spoorwegmaatschap pijen niet overreed konden worden, om den EngeJscheu minister van transportwezen te trot set ren, moest er een centrale overheid ingesteld worden v. 1 de distributie en voor het verzame len van geld uit alle deeleu van de wereld. Johnson hoopte dat er op zulk een manier nieuwe industrieën in Ierland zouden ontstaan en dal Ierland dan niet langer afhankelijk zou zijn van Londen en andere „vreemde sleden." O'Collaghan, de nieuwe Lord Mayor van Cork, merkte op, dat de ervaringen met het wanbestuur de Ieren practised hadden gemaakt. Zonder mor ren en klagen leerden zij mei de feiten rekening houden. De vergadering benoemde daarop een cen traal lichaam voer het bijeenbrengen en verdee- len van voorraden met adviseerende commissies in verschillende plaatsen. Het ontslaan van spoorwegpersoneel duurt ge regeld voort, te Ratlidrum, Newbridge en Atlilone worden eiken dag afdeelingen soldaten naar het station gezonden met steeds dezelfde uitkomst. De trein blijft een half uur stilstaan, de soldalen gaan dan weg cn de beambten worden ontslagen. De vernieling van zuivelfabrieken blijft in Ier land aan de orde van den dag. Volgens de laat ste officieele cijfers zijn er in het geheel al dertig aangevallen, verhavend of verwoest. In 10 geval len van de 30 hebben de kantonrechters een schadevergoeding van 44,000 pd.st. toegekend. Volgens de wet op kwaadwillige beschadigingen moeten de districten zeiven die schade vergoe den. Ongetwijfeld, zegt de correspondent van de Daily Herald te Dublin, kiezen de soldaten da zuivelfabrieken voor verwoesting uit, omdat dit voor Ierland de zwaarste slag is. ^sEMENGDE BU1TENL. SËRlCfyTEM, EEN VECHTPARTIJ. De bedrijfsraden der oude en nieuwe com munisten ongeveer 1800 in getal, hielden gis terenochtend le Berlijn een vergadering, toen plotseling een groot aantal werklpozen iu de zaal verschenen en ook voor zich het vrije woord eischlen. De bedrijfsraden willigden de zen eisch met het oog op de dreigende houding der werkloozen in. Hef „vrije woord" bestond uit loomelooze aanvallen tegen de bedrijfsra den en de leiders 0111 dadelijk tot daden over te gaan. Ten slotte werd het rumoer van dien aard dat de vergadering moest worden gesloten. Bij 't uitgaan kwam het tot handtastelijkheden. Verscheidene personen werden deerlijk afgeran seld. VERVOER DOOR DE LUCHT BIJ NACHT. Het Britsche luchtministerie beraadslaagt op het oogenblik met maatschappijen voor vervoer door de lucht over een geregelde verlichting van den luchtweg Londen-Parijs, niet zoozeer in het belang van liet passagiersverkeer, maar van het goederenvervoer, dat bij nacht met geringer snelheid kan plaats vinden dan overdag noo- dig is. Uit Lima (Peru) wordt gemeld, dat de re geering een uitgebreide revolutionnaire samen zwering heeft ontdekt om het huidig bewind omver te werpen. Er hadden een groot aantal arrestaties plaats. De voorzitter van de rechtbank te Athene heeft vonnis gewezen in de kwestie van Me erfenis van den overleden koning van Grieken land en de geldigheid erkend van het huwelijk, dat koning Alexander met Aspasia Manos ge sloten had; het door den vroegeren koning Konstantijn aangeteekende verzet is verworpen en de opheffing is bevolen van de verzegeling van de particuliere vertrekken des kanings. Te Berlijn is een afvaardiging van amb tenaren uit het Roergebied aangekomen om onderhandelingen met de rijksregeering te voe ren over onverwijlde uitbetaling van een voor schot, 't welk de ambtenaren eischen onder be dreiging anders te zullen staken. D'ANNUNZIO. De correspondent Van de Temps te Rome meldt, dat men niet weet, wat d'Aununzio van plan is, maar uit enkele zijiler opmerkingen blijkt, dat zijn legioensoldaten zich klaar moe ten houden voor alle mogelijkheden. Het schijnt, dat d'Annunzio zich reeds meester ge maakt heeft van de eilanden voor Fiume en een landing gedaan heeft te Sebenico. Men zegt, dat hij vandaag hetzelfde doen zai te Spalato en daarna le Cattadio. Hij zou beschikken over 6000 man. De vrienden van d'Annunzio zeggen, dat een gedeelte van de Italiaansche vloot klaar zou staan om zijn instructies op te volgen. Anderzijds zegt men, dat de regeering vast be sloten is haar onderteckening van het verdrag le doen eerbiedigen, terwijl ze tevens het uiter- slt wil beproeven om incidenten te vermijden. VERBETERING In onza beschouwing: Over blijvelndo' waarde, van gisteren is in den zin: „Be door de „Nationale" als voorbeeld aan gehaalde „Kunst" komt ens als zoodanig gelukkig voor" het woordje: niet uitge vallen. Men leze dus als volgt: De door de „Nationale" als voorbeeld aangehaalde „Kunst" komt ons als zoodanig niet geluk kig voor." (i Het was een apotheek, die opgepropt stond mei fiesschen en fleschjes, potten en potjes, scha len, retorten, vijzels en andere apothekersbe- noodigdhede.i, zoodat er letterlijk geen hoekje onbezet was. In dit lokaal bevonden zich bij mijn binnen treden vier heeren, waarvan de eene in de kleine ppotheek werkzaam was en zich hierdoor als de plaatselijke apotheker kenbaar maakte Hem ton dus mijn bezoek niet gelden. ik trad onbeschroomd op de drie andere, in ?t_ kantoorachtig ingerichte deel van het'lo- aal met elkander pratende heeren toe met de Srden „ik zou gaarne mijnheer Schack spreken I" „Mijn naam is Emil Schack," antwoordde mij ^n der heeren. ..Waarin kan ik u van dienst zijn Hc-t was een man van middelbare lengte n 'erK ''-rgrijsd hoofd haar en baard, doordring' zwarte oogen en een hoog voorhoofd. met Ben- „ik zou u om werk willen verzoeken, mijnheer Schack." „Zijt gij uit de wereld naar de wildei'nis geko men, om hier werk te zoeken „Ja en neen. Ik reed op avontuur voort, tot men mij onderweg van uwe zilverertsmijnen en smelterijen sprak." „En welk soort arbeid kunt gij wel verrich ten, jongmensch Een scherp onderzoekende blik gleed over mijne gestalte en bleef op mijne fijne en goed onderhouden handen rusten. „Allen arbeid, dien men van, een man, wien het slechts aan de practische ondervinding, doch niet aan lichamelijke kracht en goeden wil ontbreekt, verwachten kan." „Goed geantwoord. Neem plaats en vertel mij zooveel uit uw leven, als gij gepast zult oor- deelen." Dat deed ik dan ook Veel belangwekkends had ik niet te berichten en bepaalde mij dus tot de mededeeling, ^at ik den Duitsch-Fran- schen oorlog medegemaakt had, terstond na het sluiten van den vrede naar Amerika gegaan en na een tweejarig verblijf in Philadelphia, waar ik het apothekersvak geleerd had naar de kust van den Stillen Oceaan overgestoken lokte den ernstigen, maar welwillend uitzisnden man het eerste vluchtige lachje. „En gij heet?" vroeg hij vriendelijk, „Harry Terra." „Verhaal mij nu nog, mijnheer Terra, waarom gij uwe apotheek in Virginia-City zoo sf oedig van de hand gedaan hebt?" Nadat ik aan dit verlangen voldaan had, richt te ik nogmaals tot den heer Schack op beschei- dene wijze het verzoek, mij in zijn dienst te ne men. „Gij hadt uw verzoek niet behoeven te herha len, mijnbeer Terra. Bekommer u daar niet verder over. Houd, wat uw mannelijk voorkomen en het door u te kennen gegeven voornemen beloven en het zal niet tot uw schade zijn. Intusschen hebt gij van zulk een geduchte portie lichtzinnigheid blijk •gegeven, dat gij mij veroorlooven moet een wei nig den baas over u te spelen en van u te vergen, dat gij u stipt naar mijt.e vo .rschriften gedra gen zult. Wilt gij dat Wel zeker, mijnheer Schack die voorwaarde neem ik gaarne aan." „Dat is dus afgedaanhet verdere zal mijn broeder u in den loop van den dag mededeelen. En nu wil ik u nog met de heeren hier bekend was Mijn vluchtige bemerking, dat ik al deklas-1 maken. Mijn broeder Robert, den heer Gregory, sen van het gymnasium doorloopen en een ge-1 den superintendant van mijne smelterij, tevens ruimen tJ(id het Sanskriet bestudeerd had, ont-J onzen chemicus,, en die daar aan den overkant met zijn drankjes bezig is, is mijn neef Passen- heim, wien het genoegen zal doen in u een soort collega te begroeten." Stevig en hartelijk schudden de heeren mij de hand. De woorden van den heer Schack hadden terstond de klove overbrugd, die anders onder dergelijke omstandigheden den vreemdeling van de personen zijner nieuwe omgeving te scheiden pleegt. Onder het bijna uitsluitend over de ontgin ning der mijn loopende gesprek, dat nu volgde, had ik gelegenheid de enkele personen nader te bestudeeren. Robert,' de broeder van Emil Schack, maakte den indruk van een arbeidzaam man met al.e- daagsche hoedanigheden. Veel goedhartigheid sprak uit dë groote, blauwe oogen. Hij fungeer de als boekhouder en kassier zijns broeders en zag blijkbaar tegen geen arbeid op. Met bijzondere aandacht sloeg ik den heer Gregory gade. Zoo dus zag -er de man uit, met wien zich ten gevolge van Billy's verhaal mijne fantasie zich zooveel bezig had gehoudende man, die het vooruitzicht zou hebben, de echtge noot der „erfgename van den prospector," vol gens eer. andere lezing der „duivelin" te worden! Onwillekeurig bond hem mijne verbeelding een masker voor en zette hem op mij n eigen, we gens zijn koppigheid niet zeer licht te regeeren pony. Maar neen Billy moest niet recht goed bij zijn verstand geweest zijn, de schrik hem destijds in de buitendien reeds door de zon ver blinde cogen geslagen zijn en item .in de grootste dwaling zijns levens hebben doen vervallen. Men verbeelde zich dat bekende, ideaal schoon Christushoofd, dat Hans Holbein eens schilder de en sinds wel millioenen menschen bewonde ring afgedwongen heeft, in leven, vleesch en been geworden en op de schouders van een prach tig gebouwd mensch geplaatst en men heeft een tamelijk getrouw beeld van den scheikundige der Schack'schemijnwerken. De uitdrukking van dit gelaat teekende het diepste ontzag, de grootste hoogachting voor den iteer Schack. Ui t de diep donkere oogen scheen een edele en ver heven geest te schitteren en deze mijne meening over hem veranderde ook niet, toen ik hem later met ondergeschikten of met personen verkeeren zag, die in geenerlei betrekking tot hem stonden. O. Billy, Billymet uwe menschenkennis moet het er treurig uitzien De heer Gregory kon acht en twintig jaar tel len. Hij was uit Duitsche ouders in Amerika ge boren, had echter zijne vakstudiën op de beroem de academie van Freiburg in Duitschland ge maakt en was voor zes jaar rechtstreeks van daar uit door den heer Schack in dienst genomen. (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1