m- de arme ParocSiiën. TWEEDE BLAD. aal, Alkmaar. inte BERGEN (N.-H.). Aanbesteding, klooster. Kerk en School SPORT Je adres RMENHUSZEN. Abonneert U „St. Bavo", den per kwartaal Boekhandel H. SCBOUTEH. iet bouwen van eene jool voor MearUitge* lid Lager Onderwijs,, een terrein gelegen schen Heemsterlaan Kruisweg. VIOLISTEN. Dinsdag 16 Noïember 1920. - 9 Winkeliers en Venster, 'oiletzeepen, EaudeCo- Borsthoning1, Abdij si- Dropsoorten, Peper munten, enz. AN DE VRIES, sterij, Alkmaar, uttik Oudorp 7 2-74. HET WEEKBLAD bemiddeling van den JEMEESTER en WETHOU- ran BERGEN (N.H.), zullen op lG 30 N JVEMBER 1920, de» Idags 11 ure, ten Raadhuize ia nbaar aanbesteden: jk »n voorwaarden mei 3 tee- in worden uitsluitend toegezon- schriltelijke aanvraag met bij- ot overmaking per postwissel, !.50 aan den Burgemeester, ïschrijving moet voor den bouw r het Glas- en Veriwerk afzon- gesehieden, doch met één vingabiljet kau worden volstaan, touw, en het Glas- en Vertwerk atzonderlijk gegund worden, irijvingsbiljetten (op zegel van lts}, moeten per aangeteekend sn worden verzonden aan den leester, onder vermelding op da ipe van het woord ..Schoolbouw' ingekomen uiterlijk twee dagen Jen dag der aanbesteding. Ope- ir inschrijvingsbilietten geschiedt openbaar op den dag dsr aan- ng. irijvingsbiljetten, welke aan vo- inde bepalingen niet voldoen, igeldig. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. VAN REENEN. G. TAAPKEN, Secretaris. (N.H.), 15 November 1920. ilt U met genoegen spelen -bruik dan de SNAREN LSTriAAT. AL 'MAAR. HEEFT NEDERLAND BIJZONDERE VERPLICHTINGEN TEN OPZICHTE VAN INDIE? De door „Ons Noorden" zoo sierlijk uit gegeven „Groninger Missieklok" heeft hier over.een artikel-van den ZeerEerw. C..J. Zwijsen oud-missionaris, waaruit wij het volgende aanstippen: Daar komt nog bij dat Nederland' eeuwenlang een dubbelen plicht verwaar loosd heeft, n.l. den plicht van Christen- prediking en een van dankbaarheid. In plaats van Wet Christendom in onze Kotoniën te verspreiden, 'heeft Nederland (maar dat is de scWuld niet van ons Ka tholieken) den Christen-godsdienst in Oost-I ndië verwoest. Er bestonden, toen de Hollanders in Oost-lndië kwamen, bloei ende Christengemeenten, .gesticht door Hei ligen, o.a. door den H. Franciscus Xa- \erius die Atche en Ternate bezocht en ©r predikte. Dominicanen, Franciscanen en andere Orden hadden er talrijke Christe lijke nederzettingen. Dat alles hebben de Hollanders ver woest, de priesters na vreeselijke martelin gen doen sterven, de uitoefening van den godsdienst verboden en vervolgd. Wat heb ben zij er voor in de plaats gegeven? Eeuwenlang niet anders dan eenige zen delingen, die zich' in de steden vestigden, maar aan de prediking aan de heidenen zich zeor weinig lieten gelegen liggen. Dat wordt nu anders Ook de plicht der dankbaarheid is ver waarloosd. Wat hebben wij eeuwenlang in Oost-lndië gedaan? Er halen wat er te Kalen was: koffie, thee, rijst, suiker, tabak. Wat gaven wij er voor terug ?Niets! Als gij dan uw geurige kop koffie of thee uit- slurpt, als ge er uw suiker in omroert, of als ge van uw geurige sigaar de blauwe rookwolkjes doet omhoog kringelen, denk dan ook eens aan den bruinen broeder in Wet Oosten of Westen, die u dat ge not bezorgt, en geeft Wem in de plaats van dat genot, den aalmoes uwer gebeden en van uw penningske, dat hem geloof en beschaving brengen kan. De katholieke Missiën hebben ëën mis sionaris op 6000 zielen. De protestantsche zending een zende ling op 270 zielen. PASTOOR W. H. VAN "HALEN, t Donderdag is de Zeercerw. lieer W. A van Halen, pastoor van de parochie „H. Victor" te Noordwijkerhout, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der stervenden, overleden Z.Eerw. werd 24 Januari 1851 te Heem stede geboren en 15 Augustus 1874 tot pries ter gewijd, meldt de ,.Msb.". Achtereenvolgens werd Z.Eerw. benoemd op 20 October 1874 tot assistent le ïuiljea- horn, 24 Mei 1875 tol assistent van do paro chie „O. L. Vrouw Hemelvaart" te Leiden, 22 October 1875 lot assistent te DE7 COCKó- DORI'. Op 1 'Feburuari 1876 werd Z.Eerw. [kapelaan van de parochie „St. Lambcrlu." te Rotterdam, 18 September 18883 kapelaan van de parochie H. Willibrordus binnen de Veste te Amsterdam. Op 21 Februari 1888 volgde zijn benoeming tol directeur van liet Semi narie Warmond. Op 16 Januari 1889 werd Z. Eerw. tot professor ill het canoniek recht aan het seminariete Warmond ben e nd. Op 7 November 1892 volgde zijn benoeming dis pastoor-deken van Hoorn, op 28 December 1896 werd Z.Eerw. pastoor van de parochie van den H. Victor te Noordwijkerhout, alwaar hij, zooals boven gemeld, is overleden. gij uw advertentie op een be. ,m dag in dit bi d geplaatst zendt ze dsn vroegtijdig in. DE VERHOUDING ONDER DE SPELERS. In „De Revue" is een oud-voetballer, een speler uit de vorige eauw aan hét vvoqjoi Hij bespreekt de huidige wantoe standen en wijt-die deels aan de verhouding van de spelers onderling. Hij schrijft: „De verhouding" van de spelers onderling was beter en dat slaat onmiddellijk terug op he. publiek. Ik herinner me hoe r. Beukema (H.V.V.) •in botsing kwam -met Hisgen (R. A. P.) in' een uiterst span-nendon wedstrijd' (uit slag 22). Beukema, vermoedelijk op een kwetsbaarder plaats geraakt, moest naar z'ni a|idêm zoeken; er weid gestopt en nadat B. bijgekomen -was, weer onder een zeer goede stemming doorgespeeld. Na af loop van Jt -spel legde Hisgen z'n 'hand op een schouder van Beukema en bood z'n excuus aan, al loopende ging dat en onze "stoere Frits, wilde van geen excuus weten. Begrijpt men, dat het publiek bij zoo'n verhouding óók geheel anders is? tic denk aan don bekenden v. Hasselt, die na oen verloren wedstrijd heel gemoe delijk togen een paar H.V.V.-ers zei: „g© uikg-ewenscht zeg", ik herinner me die ga- vaiien omdat ik als „jongen(tje)" in m'n hartstocht voor- 't spel natuurlijk' andere begrippen had. Maar juist zoo'n verhouding onder de spelers leerde mij inzien hoe vriendschap pelijk zóó'n strijd moet wezen, 't Waren mooie voorbeelden. Nu beweer ik -niet, dat alle spelers'min- uêf sympathiek zijn, -d-Ccli de a'gemeene keest is niet meer als vroeger. Een groot© factor és na'nurlij!;, dat het tc-'tbatspc- veel me.r populair is voor aren en (jgenwcorTg om zoo te zeagc,n ,8®»voetb'fc Vandaar dikwijls die KINDERFEEST. Donderdag en Vrijdag' j.l. waren de kinde ren, den eersten avond de mcisj.es, den tweeden de jongens die getrouw en eer biedig de H. Mis van 8 u. in de St. Laureu- lius-kerk bijwonen, uitgenoodigd in de boven zaal van het St. Aloysius-Patronaat. Daar hadden de Eerw. Broeders voor 'n aller aardigste belooning gezorgd, 'n Beloon ng na- tuiurlijk vóór, maar wat ons curieuzer lijkt, ook dóór de kinderen. Wie zoo'n beetje er varing heeft van de instudeering van een looneelstukje met volwassenen, vindt de toch nl respectable massa moeilijkheden pn be zwaren natuurlijk mjnstens* veerticinvoud'igd, ais 'tJiindcren geldt. En toch hebben do Eer waarde Broeders Pachalis en Theophiel dat aangedurft. De eerste veerde 't kabouter stuk „Baas Snijder" op, de laatste liet ons in een twee-acter met voor de kinderen héél spannende en interessante momenten de gé- volgen zien van een dolle fantaise van Kees' en zijn kornujlen. Wat hebben de kleintjes genoten! Wat liep dan ook alles vlot van sta pel! Er was gestudeerd, hoor! met ambitie, onvermoeid! Hulde daarvoor aan de leiders. De lach schaterde belde avonden door de zaal. Klein en groot amuseerden zich in 't leutige, natuurlijke en naïeve spel der acteurtjes. Ja moet ai een misanthrope zijn van de -eerste grootte, om dan nog met ee!n zuur gezicht te gaan kritieken. Neem bijv. die 10 met witte baarden en roede puntmutsen uilgedo-schlc kaboutertjes, peu ters, die groole poppen lekc.r. 't Was oen plei- zier, die mannetjes ta £e:i „werken", ze mét hun hocgo glasheldere stemmetjes te hooren zingen. Maar allen, géén uitgezonderd, ©zt'e hun beste hoentje voor. 't Minst niet sprak cïe ijver der leiders uit de keurige toonicldoca- ralie. Tol zelfs de uitgeholde boom met de daarom heen groeiende jiad.de tcelen ontbrak niet, Eli de tuin in 't 2iie lx-drijf van „Koe- en zijn kornuiten" deed werkelijk feeëriek a' n 't Lijkt ons 'n goede gedachte van de Eerw. Broeders om op den donateurs-avond van d- B. K. Muziekkapel „Saint Louis" beide stulï jes' nog eens te ge-ve.i lot afwisseling. Wie, zoo niet ouders, "zullen zicii 't moest aangetrok ken gevoelen door 'l sp:-l <"er kleinen? Rest ons nog la zeggen, dat ceii kranig achttal onder leiding van hun Direcluar tij dens de enïr'-a-.ctes don naam van Saint Louis hoog hield. Geen oogenblik was men aan zj-ch zeil' overgelaten. Jan de Vries zorgdetenslotte door -'ntris- scho 1 racial ie ook de mo-nden in beweging to liouden, zc-o die 't niet reeds- overdruk hadden met hiui klaal'rerid gesnap. Reent voldaan gingen de "klein, n beide avonden huiswaarts. Mogen we van dezen Uivcus gebruik ma ken, om de ouders aan t-e- sporen, huil kin 'e- ren geregeld naar ki-imc.-mis ie zenden. Jong geleerd, is oud gedaan. Do go.voc-nre, is zoo'n machtige factor in de opvoeding. En. voor d» moeite van vroeg op .laan, kou en regc-ii trotsceic.i, ontvangen ze zoo« echt prctljgeii avond. (Dcor een misysfcslarid eerst heden geplaatst). AANGEHOUDEN. Door de politie L Vurmc-reud \.e "dengis- leren reads da dr.e onUuap'.cn boaijes uit liet Rijksopvoedingsgesticht .'r.tugeboudaii en m verzekerden bewaring ge.'-cld, later in den middag werdep ze .wederom naar Alkmaar gelrailipqrteerd. VEBTROKKEN PERSONEN. Th. Bas, ii.h, metselaar, Giveaelaantje 4. Haarle.ni. J. A. 1-". ten Herkei, r.k., kantoor bediende, Snaarmanslaan 133, Zandvoort. tl. 'iZellennath, e l., Eikelenbergstraat 4, Amsterdam. C. Frosscnburg, n.h., Eikelen- bergstrant 68, Watergraafsmeer. J. W. Yaros- sic-an, ii.'n., nïodiste, ilouttii 56, Bun-nik. J.,J. Hooijman, r.k., bloemist, Geest tl, Halfweg. IJ. "C. M. Huiberts, r.k., Laat 179, Bergen M. D. Klomp, n.h., dienstbode, Yerdr. Oord 107, Koedijk. D. K. Breeker, n.:i„ Nieuw- poortslaan 155, Zijpe. B. W. Hans, r.k, Spoor straat 37, Amsterdam. A. H. Wiegers, r.kG sigarenmaker, Lutl. Oudorp 17,- Amsterrdaau. W. Schermerhorn, n.h., Gcestersiiige; .4, Zuid- Schermer. M. F. H. Thoolen, r.k smid. Kei zerstraat 14t Hilversum. II. Sonners^ e.l., Verl. Landslraat 37, Apeldoorn. F. M. B-eunke, gaea, Ing. II, IJ. S. M., Nassauplein 13, Amersfoort. C. de Geus, ji.h., dienstbode, Nassauplein 13, Amersfoort, G. C. Hout, r.k., dienstbode, Tuin straat 33, Amersfoort. P. J. Clous, n.h., M.e- tiusgrachl 10, Utrecht. L. J. F. J. Koltoij, e.l., arbeider, Compagnieslraat 16, Amster dam. J. C. van der Zande, r.k, Langesiraat 68, Hillegom. J. ae Lange, n.h., dienstbod®. Paardenmarkt 6, Barkhout. M. L. Brands, N.H., Fnidsen 101, Botterdam. C. A. Smits, r.k., Doelenstraat 13, Bergen. S. Bambacn. letterzetter, Ujtenb.straal 54, Ilarliiue.i. C. H. Kops, r.k., winkelbed., Lutt. Oiuiorp 43, Hil versum. M. de Jonge, g.k., Nassauplein 31, Sehe veilingen. JN GE KOM EN PERSONEN. C. de Jong, r.k., Langelaan 17, Rosmalen, J. de Jong, li.h., dienstbode, Wilhelmlna-laan 6, Zwolle. A. M-etlerrs, r.k., dienstbode, Lange straal 124 Amsterdam. J. liagens, r.k., Wog- numsche buurt 5, Zoeterwoude. E. C. Bruins, n.h., ka-ntoorbed., Spoorstraat 37, Hoarir. M. C. v. d."Lee, r.k, modislc, Verdr. Oord 88, Hoorn. J. Bijsaijk, n.h., Vaartuig (ligjpl. Victo- riapark), Rotterdam. M. Jim!m'inkt n.n.. Kitiheimsfraat 12. Biergen. H. R. Sclükker, n.h., dicn.lbode, Nassauplein 7, Schoorl. A. Iloeres, n.h., werkman, Yerdr. Oord 57, Har- lülgen. J. B. Mescherr, r.k winkelier, Spoor- straat 21, Hoorn. VV. II. Geniefaas r.k., serg. Inf., Gecstersingel 40, Hel-Ier. .M. Best, u.ii Heul 22, Sclioorl. E. Galis, n.Ii., dienstbode, Huislslraai 2, Bussum. L. J. da Vrias, g.k, ass. huishouding, Jaagpad 30, Nijmég-en. E. Ott, n.li., Spoorstraat 22, Yelsen. C. C. Lor- maus, r.k., Langesiraat 39, V-enlo. Tï. A. Hij- veld, e.U., banketbakker, Houttil 5, Amster dam. T. M. v. d. Beid, r.k, buff-eljutfr. Stationsweg 130, Raalle. A. C. Fichelaar Becker, Ii.a., Tiensnvval :iw. gedeelte, Lon- nek-er. E. C. de Mn alt, r.k, Koningsweg 22. Castricinn. T. Rijswijk,' n.h., Spoórslraat 4), Edam. M. E. I.u'.'eBlek: laan, n.Ii., Egmo-u der::ti lat 22, Aurt ?rdam. in 't Veld, n-.Iu, scha j timmerman, Kitih? if.::lraat 4, Alpha» a. d. Iiijn. J. Visser, g.k boekhouder, ürui- venlnan 19, Westslellingswerf. T. Erkelens, g.k., Bagijnenstraat '5, Amsterdam'. M. Knocp—Geen-eins, r.K., /..-v.-iinui'.e.i Botte:' dam. R. Lewiji—Wijnperle, n.i., Laat 162, Amsterdam. J, M. Vogelaar, g.k., hulp huis houding, 2e La-nddw.straat 14. Zierikzee. M. Bek, r.k., naaister, Bloemgraoht 10, ULrcehl, J. Tatusoh, r.k, Langesiraat 70, Duilschland. El Pancras, r.k., Breedslraat 33, Schagem J. van in gen, n.h., Nassauplein 15, Doorn., J. Bierma, d.g., rector Gymnasium, Verdr. Oord 119, Amsterdam. C. Maijot, r.k., banket bakker, Huigbr.straat 16, Den Haag. M. S. Mol, geen, Landslraat 63," Koedijk, H. Castri- cum—v. d. Stok, r.k., La^| 187, Don Haag J. Moreels, r.k., Heiligland 54", Rotterdam. DE NIEUWE ARBEIDSWET. Maandagavond werd door het cen traal bureau van advies voor den Mid denstand een vergadering .gehouden in café '.Central. Op deze vergadering zou de heer L. A. Fmytier hoofdinspecteur van den Arbeid een uiteenzetting- geven van de arbeidswet. Tal van middenstanders wa ren ter vergadering gekomen. Wij merk ten o.a. ook op de inspecteur van po litie. de commissaris van politie, de heer van "Grietbuijsen en enkele agenten van politie. Te ongeveer 8 uur opent de voor zitter, de heer J. Cloeck de vergadering en heet allen hartelijk welkom. H'ii spreekt zijn vreugde uit over de groote opkomst. lu het bijzonder heet spr. welkom de heer Fruijtier. Sp-r. vindt het een heer lijk verschijnsel dat het politiecorps ver zocht heeft deze vergadering „te mogen bijwonen. Spr. waardeert dit ten zeerste. Spr. merkt op, dat het bureau van het advies meer deze belangstelling mocht hebben. Het bureau van advies werkt voort durend en hard. Spr. hoopt, dat velen op de vergade ringen door het bureau van advies bij een te roepen zullen opkomen. Ten slotte heet spr. de pers welkom, die hedenavond een zware taak. wacht en geeft het woord aan de nhr. Fruijtier. De heer Fruijtier zegt, dat het zaak [s voor ieder mensch zich op de hoog te te stellen met hetgeen de arbeidswet voor hem bepaald. De arbeidswet bevat in het algemeen niets anders, dan bepalingen zonder meer. Toch zijn er enkele artikelen, die de Koningin machtigen nader bit K. B. een of ander te regelen. Verder zijn er enkele artikelen, die den inspecteur van den arbeid en den minister machtigen bijzondere vergun ningen te verkenen. Onder arbeid wordt verstaan alle werkzaamheden in een .onderneming. Onder arbeid verstaat de wet niet j.n beid in landbouw, boschbouv.bedrijven en veehouderijen en ook arbeid vart het hoofd of de bestuurder of diens echtgenoote. Verder zijn er enkele bij zondere bepalingen voor bakkerijen. Op het landbouwbedrijf enz. zijn en kele uitzonderingen gemaakt. Onder de wet valt o.rn. het verkoopen van voort brengselen van het landbo-uwbedriji. Onder fabriek of werkplaats verstaat de wet alle open of gesloten ruimte waar anders dan ten behoeve voor de huishouding -pleegt gewerkt te worden. Eoo behooren o.a. o-ok kaasmagazij ■tien waar de kaas meer o-f minder ge schikt wordt gemaakt voor het gebruik ook tot fabrieken of werkplaatsen. Ook behooren tot werkplaatsen de bouwwerken, en de werken aan. wegen -en waterwegen. Onder een winkel verstaat de wet alle open of gesloten werken, waar in hel klein vo-orwer-peii worden verkocht mei uitzondering van café's en hotels. On der winkels behooren ook de barbiers- en kapperszaken. Onder kantoren verstaat de wet alle gesloten ruimten, waar administratieven arbei-d wordt verricht met uitzondering vau kantoren die bii een bedrijf behoo ren, hiervoor zijn de verschillende be palingen voor fabrieken geldig. Onder hole s worden verstaan gebou wen. waar logies.voor 1 nacht pleegt te worden verstrekt. Er wordt geklaagd, dat de bepalingen voor den middens tand te zwaar zijn. riet is nog altijd mogelijk op grond van art. 7 voor winkels zachtere bepalin gen te verkrijgen. Arbeiders zijn personen boven 18 jaar, daar beneden zijn de jeugdige perso nen. Het .arb-eldsverbod geldt voor per sonen beneden 14 jaar. Meisjes mogen vanaf 24 October niet meer aangenomen worden beneden den leeftijd van 14 jaar. Het arbeidsbesluit heeft alleetj betrek king op arbeid van vrouwen en jeug dige personen. Vrouwen mogen gedurende 8 weken ha de bevalling of 2 weken voor en 6 na de bevalling geen arbeid ver richten. e.-»" - Art. 14 tot en met 21 zijn nog niet in werking gesteld. Art. 22 zegt, dat op Zondag een jeug dig: persoon geen arbeid mag verrichten in fabrieken of werkplaatsen, een vrouw ook niet, met uitzondering van boter- en kaasfabrieken, en een man eveneens niet, tenzij hij vergunning heeft ontvangen. Arbeid op Zaterdagmiddag is in 't al gemeen ook niet geoorloofd. De arbeids tijd ligt tussclien 7 uur v.m. en 6 uur n.m. en bedraagt 8 uur per dag en 45 per week. Arbeid van jeugdige personen is gebonden aan dezen tijd 'en van arbeiders in het algemeen ook. Het werktijdenbesluit geeft de afwijkin gen die op dien .arbeidstijd worden toe gestaan. Spr. gaat verschillende artikelen na. Vrouw en die geregeld werken in boter en kaasfabrieken mogen idaarin ook Zon dags werken. Voor enkele bedrijven is het werken op Zaterdagmiddag geoorloofd. Deze bedrij ven moeten echter, een anderen vrijen middag geven of een vrijen Maandagmor gen, zoo b.v. in broodbakkerijen en bier- bottelarijen. Iemand die op Zondalg meer dan ySer uur, beid' verricht, moet hetzij1 voor of ha dien werktijd 36 uur vrij' hebben. Fotografisdhe ateliers zïijh ook' vrijge steld van het verbod van arbeid op Za terdagmiddag en Zondag. Voor fabrieken van melkproducten is een vrij1 groote ver gunning verleend. Op kantoren mag, 's avonds en Zaterdags middags werk verricht worden,, betrekicing Webbende op de verzending van poststuk ken. In banketbakkerijen mag op Zater- dagnamiddags door vrouwen en jeugdige personen en mannen werk verricht worden, voor een zekeren tijd. Koks mogen ook Zondags werken over een zekeren tijd. In keukens mogen alleen spijzen bereid wor den voo-r maaltijd. Het laden en lossen in fabrieken is to: gestaan v. mannen tusschen 6 u. v.m. en 10 tt. n.m. doch' niet langer dan 10 uur per dag. Ook Zaterdagsnamiddags mogen zij dit werk verrichten tusschen 1 en 6 uur en 8 en 11 uur. Ook slagerijen .worden beschouwd als fabrieken en werkplaatsen. Op Zaterdag mag gewerkt worden van 1 toit 9 uur, totaal Wet le halfjaar,„55 uur per week, liet vol gend halfjaar 50 uur per week. Ook in ateliers mag Zaterdags namid dags van 1 tot 9 uur gewerkt worden. Het is mogelijk met vergunning van den inspecteur de winkels geopend te houden tot 's avonds 9 .uur. Art. 35 geeft de vergunning om in noodgevallen langer te laten werken Men kan in noodgevallen 12 uur per dag laten werken. Men blijft echter gebonden aan de 45 urige werkweek. Art. 36 bepaalt, dat zekere arbeid ver richt mag worden langer dan 45 uur per per week, voor vrouwen 51 uur en voor mannen 57 uur, b.v. het opstoken van ketels enz. 2 uur voor hët eigenlijke werk begint. Voor bét in gereedheid brengiein van de werktuigen mag men, 1 arbeider op de 10 1 uur vroeger laten komen. Na het eindigen van den bed-rijfsarbeid mag men 1 uur later werken voor Wet in orde brengen van de lokalen, voor liet coniroleeren van de gereedschappen mag men een half uur langer iaten werken De Minister heeft de bevoegdheid in fabrieken of werkplaatsen gedurende 2 jaar na het in werking treden der wet 50 uur te laten werken of 9 uur per dag Voor '18 uur per week k-omen in aan merking de oonstruciiewerkp'laatsen sdïeeps werven, enz. In kaasfabrieken mag door vrouwen aedurende 1 jaar van 1 April tot 1 Sept. 55 uur per week gewerkt worden. De confectteh'edrijven zijn niet opgeno men in het overgangsbesluit. Art. 23 geeft Wet districtshoofd de mach tiging vergunning te verjeenen v-oor over werk voor den tijld van 6 dagen, voor langeren tijd moet Wij toestemming heb hen van den minister. Art. 29 geeft den minister vergunning overwerkbonboekjes te geven voor 24 tij den i-n 1 jaar. Men behoeft dan niet eerst vergunning te vragen aan hët districts hoofd. Art. 31 regelt de rusttijden. Art. 33 en volgende hébbenbetrekking op arbeid in broodbakkerijen. Deze ar beid is onderscheiden in bakkersarbeid en gewonen arbeid. Onder bakkersarbeid ver staat men arbeid in de broodbakkerijen. Een patroon is niet gebonden aan den 8- urigen arbeidsdag, maar wel aan den tijd die gesteld is voor bakkersarbeid. In brood- bakkerijen mag gewerkt worden van 6 uur v.m. toit 8 uur n.m. en Zaterdags van 4 uur v.-m af, jeugdige personen vallen onder de bepalingen voor. fabrieken en werk plaatsen. 's Nachts mag geen arbeid worden ver richt. Op Zaterdag mag de arbeid' 11 uur per dag duren. Toch is men ge jonden aan de 45 uur. D-e tijd, die men uoodig beeft om van de fabriek of werkplaats te gaan naar liet werk wordt beschouwd als arbeidstijd. Dat allés is reeds 24 October in werking getreden. Nu gaat sp,r. over tot het behan delen voor den arbeid in winkels. Dit alles is echter nog toekömst-muziek. Spr. acht het echter van belang het een en ander hierover te zeggen. Vervolgens behandelt spr. de arbeids kaarten, arbeidslijsten eic. De arbeidskaar ten worden verstrekt ten geme-entehuiza. De arbeidslijsten zijn verkrijgbaar aan het postkantoor. Een patroon kan bij' de tweede herha ling voor overtreding alleen gestraft wor den met 'hechtenis. Indien twee of meer personen gezamen lijk arbeid verrichten is een persoon door hen aan te wijzen, het hoofd of bestuur der. Dit is om ontduiking der toet te voor komen. Men kan dus niet even een com pagnonschap shri'ten om zoodoende de wet te ontduiken. Alsnu komt spreker tot Het ba zenbesluit. Directeuren van fabrieken of werkplaatsen, en personen die aan hét hoofd van een afdeeling staan zooals af- deeü-ngs-cheH, Zijn vrijgesteld van de' 8-uri gen arbeidsdag en de 45-urige werkweek -jn den werktijd. Ook zijn vrijgesteld de fab-rica-ge-chëfs, die alleen controlewerk uit oefenen, eveneens de chefs da bureau, boek houders, die personeel onder zich' hebben. Alsook 'zijn magazijn- en expeditie-chëfs hiervan vrijgesteld. De namen moeten wel in de arbeiders!ij-sten voorkomen met ver melding van het ambt. Tenslotte behandeld spreker hét rusttij- dcnb.esluit. Dit besluit regelt de rusttijden die op de arbeiderslijst moeten worden aangegaan. Men kan de rusttijden in ver schillende bedrijven regelen naar d© om standigheden van het werk in het bedrijf. Hierna beëindigd spr. zijn rede. Een hid applaus weerklonk door de z-aal. Vervolgens wordt leen kwartier ge pauzeerd. waaronder zich verschillen de personen opgeven tot het stellen va,n vragen. De voorzitter merkt op, dat er gleein gelegenheid bestaat beschouwingen te houden, daar de spr. hierop met in kan gaan, Spr. verzoekt de vragers kort te willen zijn. daar er 16 personen zich hebben opgegeven tot hët stellen van vragen. Een der héeren vraagt of de z.g, beunhazerii door de wet is toegelaten. De heer Fruijtier antwoordt hieropl dat de wet den weg voor de beunhazerii geheel open laat. Bi. heit beantwoorden der vragert bleek o.m. ook, dat magazijnknecliterti behoorende bit winkels nog niet onder deze arbeidswet vallen. Spr. beantwoordt verder alle vragen tot genoegen der verschillende heeren. De Voorzitter zegt dank aan allen voor de aandacht waarmede de lezing is gevolgd. Spr. zegt den heer Truijtier dank voor zijn uiteenzetting. Vtemi wordt de middenstand beschul digd van prijsopdrijving maar nu zal ook de Minister een deel der schuld krij gen. daar deze wet wel prijsopdrijving ten gevolge zal hebben. Spr. zegt toé. dat het bureau van advies zal trachten personen te vinden, die voor ieder vak afzonderlijk de wet nogmaals zal be handelt, n. (Applaus). Spr. richt nogmaals een woord van dank tot de politie, zii heeft de vele moeiilijkhen kunnen zien en zal zich wei goed bedenken bij het constatee- ren van een .overtreding. Spr. denkt dat zij eerst wel eens zal waarschuwen. De heer Fruijtier merkt op, dat dit de usance is. Ten slotte dankt de voorzitter allen voor de opkomst en sluit de vergade ring. BESTELT UW VISITEKAARTEN BI) L. FRANKENBERG. LANGESTRAAT 28. MONSTERBOEK TER INZAGE. SPOEDIGE LEVERING GROOTE LETTERKEUZE. VOLKSTELLING. Wij lieriinncrc.il de ingezetenen én nllén vviieu liet aangaat aan de bepalingen van liet Koninklijk Besluit van 27 Jul) 1887, Staatsblad 141, regelende i!e verplichting der inre'.élénén tot liet doen van aangifte voor de bevolkings registers, zoomede aan de bepalingen der ver ordening van 26 September 1898 (Gemeente blad Nr. 90). Het naleven van deze benalim/en is juist Jhans bijzonder veel belang met het oog op da op 31 December a.s. te houden volks telling. Wij do-en daarom een beroep op alter medewerking onder mededeeling dal aan dé naleving der voorschriften streng de hand zal worÜQir gehouden en van iedere overtréding proces-verbaal zal worden opgemaakt. Op do navolgende bepalingen van het Ko ninklijk Besluit, vestigen wij iu liet bijzon der de aandacht: Art. 5. Zij, die hunne werkelijke woonplaats uit ©en gemeelde van het Rijk naar eón an dere gemeente overbreugén, doén hiérvan éénè verklaring aan het bestuur dor gemeente, dié zij verlaten en waar zij in liet bevolkings register zijn ingeschreven met opgaaf der ge uiijenle, waar zij wenschen zich te vestigen. Zij ontvangen een kosteloos getuigschrift va,n verandering van werkelijke woonplaats. Art. 6. Ter plaatse waar zij hunne wer kelijke woonplaats overbrengen, doen zij ui terlijk binnen céne maand na hunt.e aan komst ©ene verklaring aan liet gemeenté- hestuur met overlegging van het getuigschill in h©t vorige artikel vermeld. Art. 9. Overtreding der bepalingen van dit besluit wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van lén hoogste honderd gulden. Voor de bepalingen der bovenaangehaalde verordening, vcslige.ii wij in het bijzonder de aandacht op de navolgende artikelen: Art. 8. Met boete van ten hoogste f 3.— wordt gestraft de eigenaar, vruchtgebruilcer of beheerder van een perceel: Is. waarop niet een met zwarte verf op lichten groird geplaatst nummer ter grootte van minstens 4 centimeters, in goed lees baren staat, onderhouden wordt; 2e. waarvan gedurende den tijd. van hel verrichten van werkzaamheden aan liet per ceel, het nummer niet duidelijk, aan den openbaren weg leesbaar, is aangeduid; 3e. waarop aan den openbaren weg evU ander nummer is aangebracht dan daarvoor door Burgemeester en Wethouders is bepaald. Art. 14. Van elke verhuizing binnen de gemeen'o wordt binnen aeht dagen kennis gegeven Ier secretarie van de géméóuté: bij verhuizing van een gezin, door het hoofd van het gezin; Bij verhuizing van afoznderlijk levende personen, door hen zei ven; bij verhuizing van inwonende dienst- en werkboden, door hen zeiven; bij verhuizing van personen naar instellin gen, gestichten, inrichtingen van welken aard ook, in welke personen onder eenig bestuur samenwonen, door de bestuurders dier instel lingen, gestichten of inrichtingen, behoudens da bepajitigen, vervat in hel Koninklijk Be sluit van 27 Juli 1887 (Staatsblad Nr. 142). Met boete van ten hoogste f 1.wordt gestraft het hoofd van het gezin, de afzondelijk Levende persoon, de dienst- of werkbode én iedere bestuurder va-n een instelling, géstieht of inrricliling, die bij verhuizing verzuimen de bovenstaande kennisgeving te deen. Wanneer de juiste huisnummers nicy of niet meer bekend zijn, worden desveriangd inlichlingetn verstrekt aan hel Bureau vau den Directeur van het Bouw- on Woning toezicht, Keetgracht, HINDERWET. Buroi en Weth. brengen.ter algemee- tile kennis, dat heden op .de gemeente secretarie ter inzage zijn gelegd de aart hen ingediende verzoeken met bijlagen van; si a. W. Vreugdenhil, bakker te Maas and. om vergunning tot het uitbreiden' van eene brood-, koek- en banketbak- kerf door het bijplaatsen van een elect" tro-motor van 2 P-K., voor het in bei- weging brengen van een amandelwrijf- en een deegKneedmachine. in het per ceel Mi ent Wijk B ito. 4; b. het bestuur der vereeniging ,„afd.:' Alkmaar van den Nederl. bond van ben,' hangers- en stoffeerdiersvereenigingen'V gevestigd te Alkmaar, om vergunning tot het oprichten vain twiee kleedenklopé stellingen op het perceel Kwakelpadf Sectie C wp. 968. 3 Bezwaren tegein eelnl leffi fljnder kunnejfy

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 5