ÜÏNNRNI.AND Uil onzWost TWEEDE K/udER. Gemengd Nieuws Korte Berichten. Handel en Nijverheid een vallenden mast gedood. De Demanding werd gerecV Stortregens hebben in het Noorden van En geland hoog water veroorzaakt. OPLIClillNG VAN 780,000 FRS. Den 13en Oct. nam een luitenant in uniform, met cenige decoraties op de borst, van het ministerie van financiën, 780.000 frs. in ont vangst, na afgifte van de noodige officieeie stukken, behoorlijk geleekcnd. Het geld was be stemd voor het bezettingsleger aan den Rijn. Den volgenden dag bleek, dat de handleckcnn- gon en zegels vaRch waren. Dezer dagen is men erin geslaagd den dader op te sporen. T)e pseudo-luitenant bleek een be kende oplichter te zijn, die met behulp van vier vrienden de stukken had vervnlscht. De man is gearresteerd. De uitslag der verkiezingen in Sakten is, dat cr -17 burgerlijken en 49 sociaal-democraten zijn gekozen, terwijl er lot nu toe 57 socialis tische en 39 burgerlijke afgevaardigden waren. De hoop dut er, zij het slechts een kleine, bur gerlijke meerderheid zou komen, is dus niet ver wezenlijkt. De zwenking maar rechts is echter niet te miskennen, speciaal wanneer men be denkt, dat de voorsprong der socialisten bij de verkiezingen van verleden jaar nog y2 miliioen beddoeg, terwijl deze thans lot 13.000 stemmen is gedaald. Buitenlandsehe rccderijen zijn voornemens in de haven van Hamburg eigen kaden te la ten aanleggen. Zij hebben zich, naar uit Ham burg wordt gemeld, daartoe reeds met de be trokken autoriteiten in verbinding gesteld. Hel voornemen beslaat, den aanleg "dezer kaden op kosten van de betrokken maatschappijen te doen geschieden. De onderhandelingen zijn aan den gang. Te Schwcrin in Duilschlaud is een dok ter onder aangrijpende omstandigheden plotse ling krankzinnig geworden. De arls was bezig niet de operatie van een vrouw, toen hij plotseling door een hallucina tie bevaDgen werd en in de meening verkeer de, dat hij een anatomische les meemaakte en een lijk voor zich had. Dc ongelukkige paliënt werd zoo toegetakeld, dal ze door het groote bloedverlies binnen eenige minuten op de ope ratietafel het leven liet. Reeds eerder had dezelfde dokter een der gelijk ongeluk. Na de amputatie van een arm verzuimde hij maatregelen te nemen tot het stelpen van de hevige bloeding. Ook toen stierf hel slachtoffer. In de kliniek van den beroemden psychi ater hofrat Wagner-Jauregg te Wecnen, kwam Zaterdag een jong meisje, dat den geleerde met een revolver bedreigde. Hel schot ging even wel niet af, daar het wapen, zooals later bleek, met papieren proppen was geladen. Wagner- Janregg verklaarde, dat het meisje ontoereken baar was en leverde haar aan de politie over, die haar toea in een psychiatrische kliniek liet opnemen. Het Weensclie blad „Der Morgan" deelt nu mede, dat het meisje het medium is van den hypnotiseur Waller Seenen en te goeder trouw heeft gehandeld. Seenen had dit drastische mid del gebruikt ten einde den Prof., die een be strijder van het hypnotisme is, metterdaad te bewijzen, dat deze ongelijk heeft. De geleerde Aad namelijk verklaard, dat het onmogelijk was een medium tot het begaan van een misdaad te dwingen. - Uit Plauen wordt gemeld, -dat de commu nist Hölz zich weer in Vogtland bevindt. Maan dagavond verscheen hij bij een fabrikant en vedzocht deze om 50.000 mork, die bij voor politieke doeleinden noodig bad. Door het O. M. te Plauen wordt verklaard, dat de inder tijd voor zijn arrestaüe uitgeloofde belooning van 30.000 mark ook thans nog zat worden uit betaald. EES CHRISTELIJKE VOLKSPASTIJ. Door deze nieuwe partij, geslicht door een aantal personen uil verschillende deelen des lands, die lot dusver behoorden tot de auli-rev., de christ. liist., de christ. sociale parlij en den bond van christen-socialisten, is een beginselver klaring vastgesteld, die het theoretisch gedeelte van een Beginsel- en eisehenprogram zal uit maken. Aan art. 1 ontleenen wij: De Christ. Volkspartij is de organisatie van hen die belijden le gelooven in God, die.zicti heeft geopenbaard in Jezus Christus, zijn eenig gebo ren Zoon, overgeleverd om onze zonden, opge wekt om onze rcchlvaardigmaking (Rom. 4: 25), en die de eeuwige beginselen van Gods Woord aanvaardend als uitgangspunt en richtsnoer van hun denken en doen op alle levensgebied, bij het reformatorisch inwerken op de ontwikkeling der menschelijke samenleving trachten te bewer ken de omvorming van maatschappij en staat op den grondslag der christelijke beginselen. In artikel 3 wordt o.a gezegd, dat de parlij in Gods openbaring voor de oeconomische struc tuur der samenleving o.m. de volgende voor alle tijden geldende beginselen vindt: dat de arbeids plicht, behalve bij ongeschiktheid tct arbeiden, op alle menschen rust en het voldoen aan dien plicht alleen recht geeft op wat noodig is voor liet levensonderhoud; dat van eigendom in vol- streklen zin alleen bii God sprake kan zijn en mitsdien onder menschen slechts een relatief bezitsrecht mag worden erkend; dat de vorm, waaronder de eigendom onder menschen op treedt, afhankelijk is van de eisehen van den tijd, doch altoos zoodanig geregeld behoort te worden, dat aller menschen deelgenootschap aan het be zit der arbeids-(voorbereidings-) middelen verze kerd zij en behalve als gevolg van vererving of schenking geen andere eigendom der genotmid delen (verbruiksarlikelen) toeiaalbaar zij dan als vrucht van eigen arbeid en dan nog slechts in verhand met den oiganischen samenhang der Fyenschheid en haar goed, waarom bij onge schiktheid tot arbeiden een rechtmatig deel van andercr arbeidsvrucht verzekerdbehoort te wezen. In artikel I leest men o.a.: „Strevende naar de vervanging van deze on christelijke maatschappij door een samenleving, waarin dc arbeiij bevrijd en aan zijn bestemming hergeven za! zijn, acht zij deze bevrijding niet anders mogelijk dan door de opheffing van den [Vivaten eigendom op de voorlbrengingsmiddelen en do socialiseering vak het bedrijfsleven als de vcor onzen tijd eenig mogelijke vorm om naar tien lisch der christelijke beginselen aller deel genootschap aan het bezit daarvan ffejterzekeren en allen le (toen toevallen '1 rechlnnrtig deel van ekjon aibcidsopbrengsl." Art. 8 luidt: V Onvoorwaardelijke onderwerping aan Gods absolute souvereiniteit gehoorzaamheid aan het gezag der overheid om Gods wil plichtmatig achtend, handhaaft zij liet recht en den plicht, gehoorzaamheid te weigeren aan een overheid, die ingaat tegen Gods geboden. Tot dusver bleven de namen der personen, door wie uit vrij uileenteopende bestanddeelen de nieuwe partij werd geslicht, ons onbekend. Daardoor is een beoordeeling van den vermoe- delijken invloed, welke deze partij op ons staat kundig leven zal kunnen uitoefenen, vooralsnog niet goed mogelijk. De naam van een zekeren heer P. Tjebbes te Dordreciit. die als secrèlaris van het voorloopig bestuur optreedt, zegt ons in dit opzicht niets. EEU NIEUWE TtRREURZWE.'rDEL. De S. D. A. P. van Troelslra, die altijd achter Wijnkoop aandraaft, wilde nu een de Bolsjewis- ken vóór zijn en ze kondigde een geweldige protestmecting aan. Daar zou niemand minder dan een Höngaarsch S. D. A. P.er de protestrede uitspreken. Die man zou nu eens onthullingen doen over die „Wille Terreur", waar de mensch- heid zou van rillen. Het „Volk" was er dagen lang vol van. Te Amsterdam is de vergadering bijeengeko men. Ze werd door den pias der S. D. A. P. Kleerekoper geopend. Daarop verscheen de groote man, pas uit Hongarije, pardon uit Wecnen, overgekomen. Dil heerschap, zekere Buchinger Mano, sprak over gruwelen, die al een Half. jaar geleden weerlegd zijn. Men zal zich de bewijzen herinneren der Engelsche Commissie, die had uitgemaakt, dat er van een terreur in Hongarije geen sprake was, behodens enkele op zich zelf staande gevallen, die niet door den beugel konden en die zij dan ook afkeurde. Welnu, die sloome duikelaar Buclinger Mano, begon opnieuw met de bewijzen der Engelsche Commissie le goochelen. Ook de groot-revolutionnair Troeistra wierp een duit in 'i zakje, liij vergeleek de terreur gin der in Hongarije met de onaangename bejege ning, die de Socialisten hier in 't land wel eens ondervinden als ze liet volk al le zeer ergeren. Wie lacht daar? En ook, wie verwondert er zich niet over, dat Troelslra's gebaar van ergernis over zijn onbeschaamd boerenbedrog, neen arbei ders vcriokkerij, de zaal niel verliet? Inlusschen komt de „Tribune," die Troelstra en „Het Volk" zonder mankeeren le lijf gaat, wanneer beiden ook maar een pui: ije van hun lijf aan het strijdlustige blad bloot geven, met onthullingen aandragen over Buclcinger Mano. 11 ij wordt natuurlijk geweldig uitgescholden. Hij is een „verrader van het proletariaat, die in het oogenldik van 't gevaar de revolutie in den steek liet." Want, zoo gaat David's fijn geslijleerd orgaan, met een zijdelingschen maar raken houw naar Troelstra en „Het Volk," verder, „er is inderdaad een buitengeweone moed voor noodig, dat deze Buchinger Mano het thans waagt legen den Witten terreur u op te roepen. Hij heelt gedurende zijn politiek optreden niets gedaan dan kokellceren met de bourgeoisie. Hij sprak slechts over hervormingen, toen de moge lijkheid voor de verwezenlijking dezer hervor mingen totaal verdwenen was cn op het moment toen de tijd van handeten gekomen was, nam hij laf de vlucht cn verdween van het schouw- tooneèl der daden." Om Troeistra gehcci schaakmat te zetten, ver telt de Hongaarsche schrijver in de „Tribune" r.og eventjes, dat Buchinger Mano bij de mis sies der Entente om een ministerszetel heeft gc- fcid en gesmeekt. Maar de vuisten der arbeiders zijn tegen hem opgeheven, Iaat cr hij vol wraak zucht op volgen. Troelslra en „Het Volk" zullen nu wel gaan inzien, dat ze er met dien Buchinger Mano, lee lijk zijn ingeioopen en dat de nieuwe, door hen op louw gezette lerreurzwendel, op een mislukte speculatie is uitgedraaid. SLECHTS EEN WANKLANK. Een volk c-ert zich zelf, wanneer het zijn groote mannen le eeren weet. Het Nederlandsche volk heeft openlijk t-Iijk gegeven dat te beseffen bij den dood van dr. Kuyper. Al waren, gelijk men verwachten mocht, de beschouwingen uiteenloopend, met genoegen kan geconstateerd worden, dat alle persorganen, van welke richting dan ook, eenstemmig in hun oor deel waren, dat een zeldzaam groot vaderlander is heengegaan. En verleden Vrijdag den dag der begrafe nis deelde gansch het land in de droeve plechtigheid. Op één wanklank, één slechts die vernomen werd, wijst de „Tijd": i „De Tweede Kamer vergaderde, onverschillig voor het feit, dat een der grootste Nederlanders der laatste eeuw leu grave werd gedragen. Zij ontging echter haar gerechte slrafa#pet. Want de omstandigheden dwongen haar tot een stilzwijgen, waartoe v r ij w i 11 i g te hesluiten voor haar eereplicht ware geweest." Binneniandsch Nieuws. GIFTEN. Voor de weesjes van pasoor Grabcr ontvin gen wij nog^ 5. DE KLOMPEN- EN MANDENINDUSTRIE. De Nederl. R.-K. Boud van Houtbewerkers, Meubelmakers en behangers schrijft ons: Meer dere malen komen in dc Pers berichten voor, dat plaatselijke vereenigingen van klompen makers of mandenmakers-gezellen niet of heel slecht zich kunnen vereenigen met den achturen- dag. Niets is echter minder waar. Ondanks liet feit, dat door de gezellen hier en daar aanmer kelijke schade wordt geleden door vermindering van werktijd, denken zij er niet over om aan het tot stand komen van een langere arbeidsdag hunne medewerking te verleenen. OUD-MINISTER POSTHUMA WEER IN DEN F. N. Z. De lieer K. J. A. G. baron Collot d'Escury, voorzitter van den Algem. Nederlandschen Zui- velbond (F. N. Z.) zal zijn functie neerleggen tegen het einde van het jaar. Tot opvolger zal worden benoemd de oud-minister Posthuma. Daarmede zal de heer Posthuma dan weer terugkeeren in het oude midden, waarin hij zoovele jaren een leidende positie heeft gehad als secretaris, welke positie hij ruim 10 jaar geleden verliet voor zijn benoeming tot direc teur van de Landbouw-Onderlinge. Deze nieuwe functie zal niet den gcheelen persoon vragen, de voorzitter zal meer vertegenwoordigend naar, buiten dan handelend in den tccnnlsclien bin nendienst optreden. Zijn positie zal ongeveer zijn als in de Nederl. Maatschappij voor Nij verheid, waarvan de heer Posthuma ook voor zitter is. DE HUURCGMMISSIEWET AANGENOMEN. In de Dinsdagmiddag gehouden Kamerzitting is de Huurcoinmissiewet met 54 tegen 20 stem men aangenomen. Alle amendementen werden verworpen, be halve dat van den heer Van Rappard c.s., o.m. strekkende om in art. 1 den huurprijs te ver anderen in huurwaarde en dat van den heer Snoeck Henkemans c.s., om de woningen, waarvoor bouwvergunning is verleend, na 31 December 1919 builen de Huurcommissiewet te doen vallen. Dit laatste amendement werd aangenomen met 50 tegen 26 stemmen. De aanvullende woningnoodwet werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, na dat het amendement-Kuiper c.s. met 38 tegen 34 stemmen door de Jk ,,;r was aanvaard. VALSCHE MUNT. De „N. Soer. Crt." meldt: Reeds sinds geruimen tijd kreeg de afdeeling recherche onder de politie er de lucht van, dat bier op groote schaal valsche gouden munt stukken in omloop worden gebracht. Zooals men weet, wordt daarin een levendige handel gedre ven als gevoig van de steeds tocnemenden zucht naar opschik van de inlandsche vrouwen le Soe- rebaja. Van de gouden munten worden allerlei lijfsieraden vervaardigd: kaliajaspelden en vooral haarspelden. Niet tevreden met de toch reeds groote winst, welke op het goudgeld gemaakt wordt, trachten enkele handelaren die nog te vergrooten, door tiet in omloop brengen van valsche gouden muntstukken. Te Kerlosono weiden drie Bandjareezen ge arresteerd, die een flinken voorraad valsch goudgeld bij zich hadden en daarvan reeds heel wat aan den man hadden gebracht. De recherche heeft thans reeds 14 menschen aangehouden, die hetzij rechtstreeks, hetzij zij delings, betrokken zijn bij deze minder toelaat bare practijken. Onder meer behoort tot lien een Arabier, die een half miliioen aan gouden mun-, ten en lijfsieraden bezit. NED. O.-INDIE EN DE GRONDWETS HERZIENING. Een Anela-lel. meldt, dat de Regeering den Gouverneur-Generaal van Ncd.-lndië telegrafisch heeft gevraagd, welke wijzigingen de Indische regecring in de Grondwet noodig acht. Men wil- hieruit concludeeren, dat men in N c- derland in beginsel niet afkeerig is van een her vorming van de staatsinrichting, ook betreffende het centraal gezag. OLIFANTEN JACHT OP SUMATRA. Men schrijft uit Palembang aan de „Pr. Bo de": Een bekend persoon in Sumatra, G. Schoen, heeft het geluk gehad dezer dagen in het Palembangsche twee olifanten, w.o. een reus van een beest, neer te leggen. De slagtan den (ivoor) waren lang 1.40 meier, met een gewicht van pl.m. 40 kaliie. Na zijn eerste schot kwam hij in groote moeilijkheid, daar de kudde niet van dc plaats wilde gaan. Den volgenden dag zetle hij de jacht door cn gelukLe het den jager het aangeschoten heest le volgen. Na 5 uren de sporen te hebben ge volgd zag hij het beest. Bekropen lot een af stand van pl.m. 15 meter viel het met een schot in den kop. """statên.GEHIRML." Vergadering van 16 November. De heer VAN RAVESTEIJN P.) vraagt ver lof tot een interpellatie over de instructie, gege ven aan de afgevaardigden van den Volkenbond. Morgen zal op dit verzoek worden beslist. Voortgezet worden de algeineenc beschouwingen over de STAATSBEGROOTING. De heer DRESSELHUYS (V.L.) is 't niet eens met het beleid van den minister van financiën, celitcr is, nu de rechterzijde dien minister met 'nare verantwoordelijkheid dekt, eerst volgend jaar de lijd gekomen om de balans op te maken. Dc minister van arbeid moet zorgen, dat zijn sociale maatregelen industrie en financiën niet le zeer schaden. De plannen van den minister van oorlog zijn duur cn zullen ons leger niet pa raat houden. Spr. bestrijdt bet beloog van den heer Schaper ten gunste van socialisatie. De heer VAN VUUREN (R. K.) bespreekt het financieel beleid van de regcering. Hij meent dal de oppositie hij haar criliek op het beleid van minister De Vries niet voldoende rekening houdt met den geheel veranderden financieelen toe stand, die zeer hooge eisehen stelt. Stemmingen over de amendementen op De Huurwetten. Het amendement-ABR. STAALMAN (geleide lijke huurverhooging tot den prijs van het vrije verkeer) wordt verworpen met 68 tegen 17 stemmen; hel ameudement-SCHAPER (woning fonds) wordt verworpen met 54 tegen 22 stem men. Het amendement-VAN RAPPARD (huur verhooging van 50 pet. hoven den huurprijs op 1 Jan. 1916 voor verbouwde woningen) wordt aangenomen met 56 tegen 20 stemmen. Het amendement-SNOECK-HEN KEMANS (wonin gen gebouwd na 1919 buiten de Huurcommissie wet) wordt aangenomen met 50 tegen 26 stem men. Het amendement-OTTO (ook winkels on der de Huurcommissiewet) wordt verworpen met 42 tegen 31 stemmen. De wijziging der Huurcommissiewet. wordt aangenomen met 54 tegen 20 stemmen. Het sub-amendement SCHAPER op het amend.- Kuiper (recht voor B. en W. om lnxebouw te verbieden) bedoelend aan de Huurcommissie recht van beroep te geven van de bouwvergun ning door B. en W.,wordt verworpen met -52 tegen 20 stemmen. Het amendement-KUIPER wordt aangenomen met 38 tegen 34 stemmen. De aanvulling der Woningwet wordt aangeno men z. h. st. De heer VAN VUUREN, R.-K., zet zijn rede voort. De financicele plannen van Minister de Vries, zooals ze onder den drang der omstandig heden gewijzigd zijn, zijn geen reden om tegen over dien Minis)ge te gaan .staan, Wel is den Minister met recht weifeling cn gebrek aan kracht te verwijten. Evenwel moet 't aanblijven van den Minister in 's lands belang worden geacht. Spr. verklaart dit namens zijn fractie. De heer A. P. STAALMAN, C.-Dem., betoogt, dat bet christelijk beginsel bij, de regeering ver geefs wordt gezocht. Hij verwijt de regeering hel opnemen van de Ministers van Oorlog, Buiten landsehe Zaken en Koloniën, van wier chrisle- lijk staalkundig beginsel niets is gebleken. De rechtsche partijen worden alleen door politieke banden bijeen gehouden. Het groote struikelblok voor de regeering zullen haar militaire plannen zijn. De heer KOLTHEK, S. P., ziet in de vrijzinnige fusieplannen een teeken van reactie. Spr. consta teert dal in de S. D. A. P. geen eenheid beslaat. De christelijke arbeiders worden steeds meer af keerig van 't kapitalisme. Hel christelijk begin sel is bij de regeering zoek, vooral doordat zij zoovec-l offert voor bet militairisme. Spr. is le gen het bolsjewisme, omdat hij is voor persoon lijke vrijheid. Hij dringt aan op spoed met de nog restende sociale maatregelen. Afdoende verbetering is voor de arbeiders slechts te krijgen als zij een zelfstandige macbl vormen cn directe actie voeren. Ernstig spsorwegongeiuk bij Brsukelen, Eén doodc, zeven gewonden, waarvan twee ernstig. Maandagavond omstreeks liaif zes. is nabij Breukelen een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Trein 257, welke te 5.05 uit Amsterdam naar Utrecht vertrok, is even vóór bet station Breuke len, op de splitsing van de lijn naar Gouda, in bolsing gekomen met trein 255, welke le 4.39 uit Rotterdam was vertrokken en te 6 uur te Amsterdam moest aankomen. Een persoon werd gedoo.l en een vierla) gewond. De spoorlijn werd versperd; de malerieele schade is aanzienlijk. Nader vernamen wij, dat trein 257 uit Am sterdam naar Utrecht, om circa half zes de kruising vóór Breukelen passeerde, juist op bel oogenblik, dat de trein uit de richting Rotter dam kwam aangereden. Een botsing scheen niet meer te vermijden. De locomotief van den Rot- terdamschen trein reed midden door hel derde rijluig (een derde-kiasse-waggon) van den trein naar Utrecht, waarvan de locomotief en de daar op volgende goederen-waggon reeds gepasseerd waren. Het passagiersrijtuig werd vernield en de locomotief van den Rotterdamschcn trein zwaar beschadigd. Onmiddellijk werd er naar Utrecht om hulp geseind en vandaar werd een ambulance-auto en een auto met verpleegsters naar de plaats van bet ongeluk gezonden. Vele lichtgewonden wer den verbonden, doch eenige personen, die ern stig letsel hadden bekomen, werden naar tiei ziekenhuis te Utrecht getransporteerd. Vervol gens was er één doode, n.l. de heer Van der Wetering uit Utrecht. Zwaar gewond waren mejuffrouw Van Beek, uit Woerden, de heeren Veenendaaf cn Van Scheren, beiden uit Utrecht. Toen hel ongeluk gebeurde werden velen dooi een paniek aangegrepen. Een reiziger snelde den Rolterdamschen trein uit en liep het water in. jyerd ecliter spoedig gered. De passagiers uit den Rotterdamschcn trein moesten ongeveer tien minuten wandelen om u> Breukelen le komen, vanwaar zij, evenals de passagiers uit den trein AmsterdamUtrecht, met groote vertraging naar Utrecht reisden. Dc passagiers voor Amsterdam vertrokken jiaar Amcrsioort om vandaar hun bestemming te bereiken. De mecsten kwamen eerst le mid dernacht in de hoofdstad aan. Inmiddels was men nabij Breukelen met hel opruimingswerk begonnen, waarvan men legen middernacht hoopte den versperden spoorweg weer vrij te hebben. Het spoorwegongeluk had lol gevolg, dat om uur in den avond vele treinen nog niet wa ren binnengekomen. De D-trein van de Duilsche grens, die om 7.51 te A'dam moet aankomen, was half 10 nog niel gearriveerd. De trein, die om 8.52 naar Am- hem moest vertrekken, vertrok eerst cenige uren laler, over Hilversum. Om 6.19 was vtin het Centraalstation de trein naar Maastricht vertrokken, doch deze kwam spoedig weer terug, daar de weg versperd was. Een groGl aantal reizigers die op aansluiting wachtten, moesten in de hoofdstad blijven over* nachten. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd het opruimingswerk voortgezet. Dinsdagmorgen was men zoover gevorderd, dat hel Iinkerspoor van Amsterdam weer vrij was. Hoewel met groote vertraging, kon de dienst naar Utrecht hedenmorgen over dat spoor worden hervat. De lijn naar Harmeien (richting Rotterdam) was Dinsdagmorgen nog niet vrij. Wij vernamen, (lat twee der ernstig gewon den zouden zijn overleden. Bij in formatie bij de Rijkskliniek te Utrecht, weiger de de directie daaromtrent inlichtingen te ver schaffen. Nog vallen de volgende bijzonderheden te vermelden omtrent de belemmering in '1 ver keer. Verhaal van een reiziger. Een reiziger die met den trein van 5.09 uur uit Utrecht naar Amsterdam vertrok, deelde nog het volgende mede: In plaats van om 5.09 vertrokken wij om 5.35. Een eind vóór Breukelen werd plotseling ge stopt. Spoedig hoorden we dat de weg versperd was door een spoorwegongeluk. Het gerucht ging, dat drie wagons van den Amslerdamschen trein gekanteld en er verscheidene doodein en gewonden waren.Wij moesten spoedig onze plaatsen in de coupé's weder opzoeken, want wjj zouden vermoedelijk naar Utrecht terug gaan. Ruim drie uur hebben wij daar gestaan. Te gen half negen werd de trein een paar honderd meter opgetrokken. Toen wij weder stilstonden moesten wij uitstappen. Begeleid door spoorweg personeel met fakkels, liepen wij door het wei land ongeveer 20 minuien naar het station Breukelen, waar wij zagen, dat er aan de spoorbaan hard gewerkt werd, maar wat er gebeurd was, kon niet worden onclerscheideif, Aan het station werden wij in de wachtkaimjl gelalen. Een half uur later kwam een trein u£ Amsterdam, die ons naar de hoofdstad bracht, waar wij omstreeks 11 uur aan de Weesper, poort aankwamen. Daar was het zwart var menschen. Nog vernemen wij de volgende hij"zondcrhe( den: de verlating der treinen is algemeen. Men is nog druk aan het opruimingswerk bezig. Het rechtsche spoor UtrechtBreukelen is vrij. Nog liggen er verbrijzelde wagens en de Rotterdams sche locomotief, die zwaar beschadigd op hel derde klasse compartiment van den Amslerdam schen trein is ingeioopen en het achterschot heeft verbrijzeld. Deze locomotief is boven op een 2e klasse wagon geloopen en liccft deze volkomen platgedrukt. Van het eerste klasse compartiment is niets dan een compacte massa hout en ijzer over, waartussclien bloedvlekken- plekken. Door de botsing is brand ontstaan, die direct werd gebluscht. Wanneer het linksche spoor en de lijn tiaar Rotterdam zullen zijn hersteld, is nog niet met zekerheid te zeggen. Dit spoorwegongeluk is ernstiger in zijn gevolgen geweest, dan Maandagavond, te overzien was. Van de lichtgewonden is htet juiste aan tal niet op be geven, 't meerendeel heeft zich niet gemeld, maar beeft - getracb(t zoo spoedig mogelijk weg en naar huis te komen. Ifet is aan louter toevallige omstandig-, heden te danken, d,at hi t aantal slacht offers in den als gewoonlijk vollen trein naai' Ütrceht niet grooter was. Als het koud is, nemen de reizigers liefst in d,e voorste wagens plaats, die beter ver-, warmd zijn dan de overige. Maandag was het Luw weder en daarbij regende bet, soodat do reizigers voor het meeren.dp.ei instapten in het deel van den trein, dat' nog onder de kap stond. Dientengevolge waren de voorste wagefts maar zwat be* zet. - j- DE MOORD TE HOUTEN BIJ UTRECHT. Uit een verhaal in het „Utrechtscli Dagblad" blijkt, dat het wel degelijk vaststaat, dat de 65- jarige W., wier lijk Zaterdagochtend gevonden is in een droge sloot, onder Houten, vermoord ij. Het blad schrijft o.m.: „De vrouw lag achterover in de sloot met opgetrokken knieën, in een houding, die duide lijk verried, dat in de greppel een worsteling had plaats gehad; de handen waren krampach tig in een vuist gebald en geheel met modder be dekt, evenals het aangezicht, dat bovendien met bloed was bedekt. Het lijk is overgebracht naar de sectiezalen van hel pathologisch instituut te Utrecht eul, daar gerechtelijk geschouwd. Naar wij vernemen zegt het blad moet bij deze sectie gebleken zijn, dat de vrouw met bijlslagen lievig verwond is geworden. Verder heeft het onderzoek uiige wezen, dat de moordenaar zijn slachtoffer, dat na de bijlslagen nog niet dood was, in de grep-' pel heeft geworpen en haar daar heeft gewurgd.' Het strottenhoofd droeg daarvan de duidelijkste teekenen. Iu baar keukentje is de vrouw door den. moordenaar het eerst aangevallen en daar heeft hij haar met een bijl de eerste slagen toegebracht j In de keuken vonden wij gisteren nog bloed spellen op de wanden. In de veronderstelling, dat zijn slachtoffer onschadelijk was gemaakt,' iiceft de moordenaar de twee andere vertrekken onderzocht, alle kasten opengemaakt en den in-' houd er van nagesnuffeld en ten deele over den grond verspreid. Toen hij bemerkte, dat de vrouw zicii naar den weg had weten te werken, is hij daar eveneens naar toe gehold en heeft haar van dien weg in de greppel gegooid, waar hij haar gedood heeft. Hierna is de man weer in het huisje geweest en iieefl hij z'n onderzoek in de kasten voortge zet. Zijn buit is niet groot geweest, misschien enkele honderden guldens; een spaarboekje, dat in een van de kasten is gevonden, iiecft de man niet meegenomen". Er zijn, in verband met deze zaak, reeds eeni ge personen aangehouden, rnaar allen zijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld. ONREGELMATIGHEDEN BIJ DEN TELE FOONDIENST TE AMSTERDAM. In de Hoofdstad hebben dezer dagc-n de wet., houders Wierdels cn Abrahams, in tegenwoor digheid van directeur Snijders en cenige andere hoofdambtenaren van den gemeentelijken tele foondienst, bijna den gcheelen dag besteed aan een onderzoek, betreffende onregelmatigheden die door telefoonpersoneel zonden zijn gej ieegd. Eenige ambtenaren, met de regislrecring en den aanleg van nieuwe aansluitingen op hel bui- tennet belast, en tevens met bet aanbrengen van huisinstallaties, hebben adspirant-abonné's spoediger geholpen dan bun, naar het volgnum mer op de lijst, toekwam. Die bevoorrechting geschiedde omdat de belanghebbenden, voor het meerendeel zich hier gevestigd hebbende valuta handelaars, den bij die aansluitingen betrokken telefoon-ambtenaren vrij belangrijke geldsommen gaven met het doel, vóór alle andere gegadig den le worden aangesloten. Een van de ambtenaren, zoo meldt het „Hbl." wien nu en dan vrij groote sommen waren ge schonken, droeg daarvan kleinere bedragen af aan andere collega's, .die hij, voor het lot stand brengen van spoedige telefonische aansluitingen noodig had. Het onderzoek is nog niet beëindigd. Waarschijnlijk door de ontploffing van een dynamietpatroon in de kolen, U bij eeg bakker te Hengelo (O.) belangrijke «eha.de aan den oven aangebracht. r Te Dalen (Dr.) is door onbekende aoï- zaak de landbouwerswoning, bewoond door J, Scbolten, tot den grond toe afgebrand. Een kok kwam in de vlammen om. De woning van den landbouwer G, J. tg Bekel (N. B.) is met inboedel en al afgebnUkL J. was verzekerd, hoewel niet boo#. Slapte in 't bedrijf. De Apeldoorn wflMf de nettenfabriek der N. V. Zeppelin en Co. gens gebrek aan orders om 4e esdwe sC stopgezet, J i

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2