Dlaas; 1 Alkmaar. 'R-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND mdol van trsaar3 Vrijdag 19 November *920. per stuk. rjassen. BUITENLAND FLUILLETON De Erfgename van den Goudzoeker. "mers5 la- Pompen, ®®ïT Mo. 271 13e Jaargang /orden voorzien, odfabriek. ilijke en voedzame ADVERTENTIEPRIJS j HoutSiouw als oplossing in den woningnood. Alkmaar aanbevelend, n in KOPER, TIN, WERK, STAAL, i circa 8 uur verscb Huigbrouwerstraat. raat, Kinheimstraat. BROOD als: ent. Deieuners, >roodjes 6 cent. 29 cent. ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL i f2.—, FRANCO PER POST I 230 MET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD f 0.50 HOOOER. Verschijnt dagelijkse Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: REDACTIELID 433> VAN 1—5 REGELS f 1.25; ELKE REOEL MEER I 0.251 RECLAMES PER REGEL f 0.75; RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" BIJ VOORUITBETALING PER PLAATSING f 0.60 Aan aüa abonné's wordt op aanvraag gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van t 500.—f400.-, f 200.—, f 109 f 60 -f 35. -, f 15.-., Ter Terwinselen (L.) heeft de Directeur der Staatsmijnen een tachtigtal woningen laten zet ten en nog een opdracht van 100 stuks gaat volgen. Deze huisjes, die door de N.V. „Padox" te Warmond gebouwd worden, "moeien zeer goed voldoen aan de eischen, die men aan houten arbeiderswoningen mag stellen. Ze zijn uitste kend van constructie en afwerking, vrij laag in prijs en kunnen in een minimum van tijd ge bouwd worden. De huisjes te Terwinselen zijn dubbele wo ningen, elk bevattende^ een voorkamer van 4.15 X 4.30, een keuken van 2.10 X 4.10, een slaapkamer van 1.10 X 4.15, een dito van 2.10 X 4.30 en een klein slaap kamertje van 2.10 X 2.10. De hoogte der ver trekken van vloer tot plafond is 2.50. De huis jes hebben een schuine kap, met pannen ge dekt, de daardoor ontstane vlieringruimte is echter voor het gebruik afgesloten, dit laatste in opdracht van de directie der Staatsmijnen, die vreest voor ophooping van rommel op de vlie ringen. Natuurlijk kunnen de vlieringen wel toe gankelijk gemaakt worden, de binten zullen dan echter iets zwaarder genomen moeten worden dan bij de te Terwinselen gebouwde huisjes. De afwerking is uitstekend. Alles is zoo ge construeerd dat tegen inwateren de grootst mo gelijke waarborg beslaat, de onderdeelen zijn van zeer voldoende zwaarte, de scheidingswan den zijn van vakwerk met aanvulling in drijf- Bteen, profielen zijn vermeden, het hang- en sluitwerk is van uitstekende kwaliteit voor ven tilatie is gezorgd door het aanbrengen van ven- tilatieschuiven. De binnenwanden zijn geheel bekleed met triplexplaten, over de naden afge werkt met deklatten, zoodat vlakke wanden verkregen worden, met een minimum van naden. De schoorsteen is gemetseld, en heeft twee rookkanalen, een voor de keuken en een voor de woonkamer, benevens een ventilatiekanaal. De huisjes zijn geplaatst op gemetselde neuten of betonblokjes, zóó dat er voldoende ventilatie is onder de vloeren. De wanden zijn van binnen en van buiten geschilderd. De prijs van een dubbele woning is f 7500. dus f 3750.per woning van 48.50 vierk. meter oppervlakte. Een groot voordeel van deze woningen is de snelle bouw. De 80 woningen op het terrein te Terwinselen werden gezet binnen vier weken, wat mogelijk is door de constructie. De leg gers, binten, schotten enz. komen gereed op het terrein, en zijn zoodanig genummerd, dal elek huis met zijn eigen onderdeelen bij elkaar kan worden gelegd, en door toepassing van ba elk huis met zijn eigen onderdeelen bij elkaar zetten zeer snel. Natuurlijk komt bij den tijd van in elkaar zetten nog tijd voor het timmer werk in de fabriek. En nu de nadoelen. Al is de constructie dezer woningen zeer-g^ed en daardoor een ruime levensduur er aan ver zekerd, zoo is een der voorwaarden van dit laatste toch, dat ze behoorlijk ouderhouden worden, waardoor de prijs belangrijk wordt verhoogd. Mag men ook al van de Directie der Staatsmijnen verwachten, dat zij voor een be hoorlijk onderhoud zal zorgen, even gerecht vaardigd is de verwachting dat-de bewoning van dien aard zal zijn, dat de levensduur der woningen zeker op niet langer dan 10 jaar kan worden gesteld. Zoodat men over 10 jaar weer even ver is. Een ernstig bezwaar tegen houten huizen is het gevaar van vervuiling door ongedierte. Ook al wordt in de binnen-betimmering hef aan brengen van naden en kieren vermeden, dan nog blijft dit gevaar ernstig. Vooral onderschatte men niet het brandge- - vaar, een ernstig beletsel voor het houwen van groole complexen houten woningen, inzonder heid in de groole steden. wel zeer gering; maar dan rekent men er ook op, dat de mijnwerkers wel in het bijzonder de kunst van „uitwonen" verslaan. De Padox Mij. zelf geeft haar houten huizen een levensduur van zestig jaar; en ook dit cijfer moge geflatteerd zijn; een dertig tol veer tig jaar zullen zij wel meekunnen. Ook de vele bouwgrond, welke houten huizen vragen, is voor groole sleden een bezwaar; zoekt men daar echter aan den buitenkant der stad, als tijdelijke oplossing, dan lijkt het ons niet onmogelijk om nog plaats te vinden. Zoo denkt men zelfs in Amsterdam in de te annexee- ren buitengemeenten houten huizen te gaan zetten. De snelheid van aanbouw en de lage prijs immers dwingen om de houten woning als tijdelijke oplossing van het nijpende woning vraagstuk te aanvaarden. Zelfs de directie van den Amsterdamschen woningdienst stelt zich op dit standpunt en zij is reeds in verbinding gclreden met de leveran- ciers^an houlen woningen. Het is dus mogelijk, dal binnen afzienbaren tijd op de terreinen, welke, door de grensuitbreiding bij Arasterdam zullen komen, inderdaad houten woningen zul len verrijzen. De directie van dién woningdienst blijft in principe tegen houten woningen 'gekant, maar meent, dat er zich omstandigheden kunnen voordoen, waarin aan principes niet al te streng kan worden vastgehouden. Dit laatste is onze meening al sinds lang. Reeds verleden jaar hebben wij geschreven: de houten woning» is lang geen ideaal; maar zij is beter dan niets. En nu wij een tijdperk van de zeven magere jaren te gemoet gaan, zullen wi. het bruikbare, dat bereikbaar is, moeten aan vaarden voor het betere, dat niet te krijgen is. Dat zulke radicale bestuurders ais de Am sterdamsche gemeentelijke autoriteiten dit gaan inzien, moge anderen tot nadenken stemmen! DE REGEERINGSCRISIS IN GRIEKENLAND, Een verklaring van Constanlgn. De bladen publiceeren een interview met ex koning Conslantijn. Deze verklaarde, dat hij slachtoffer was van grove verdenkingen. Hij werd beschuldigd van alle mogelijke schande lijke streken. Al die beschuldigingen zijn nu dooi de verkiezingen gelogenslraft. Hij zou alleei naar Alhene lerugkeeren, als hel volk gelegen beid had gehad het verlangen daartoe uit te spreken. Hij zou dan echter lerugkeeren als ko ning der Hellenen, niet als koning van een o andere politieke partij: Het was nimmer zijl voornemen oorlog te voeren tegen de Entente doch hij wilde zoo lang mogelijk neutraal blij ven. In een inlerview met de „Excelsior" verklaarde Conslantijn, dat hij ten aanzien der Entente de zelfde houding zou aannemen als Venizelos en hand in hand zou gaan met de geallieerden. Een belooging voor ex-koning Conslantijn. Te Athene is Woensdag een betooging gehou den ten gunste van ex-koning Constanlijn. Sol daten en polilie namen eraan deel. De stad i overstroomd met portretten van den ex-koning De houding der Entente. De „Malin" bevestigt, dat de Fransclie en En- gelsche regeeringen onderhandelen over de Grieksche kwestie en dat Conslantijn's terug keer op den troon ongewenscht wordt geacht en Griekenland den steun van Frankrijk en Enge land door dien terugkeer zou verliezen. liet nieuwe kabinet. Rhallis heeft voor den regent den eed afge legd en daarna diens aftreden geëischt. De an dcre 'ministers zullen den eed afleggen aan ko ningin Ölga. Een Hnvas-Reuter-telegram uit Athene meldt, dat de verkiezingen onder de soldalen in Klein Azië en Thracië de algemeene verkiezingsuilsla- Nu lijkt het uithoudingsvermogen van 10 jaar gen iets wijzigen. De Venizeiisten winnen eenige zetels en hopen nu 150 5 160 zetels te krijgen 1 van de 368. Venizelos is naar Nizza vertrokken aan boord van het jacht „Narcissus", dat door een kruiser en twee Britsche torpedo-jagers werd begeleid. EEN UITNOODIGING VOOR HARDING. Harding overweegt de uitnoodiging van een aanlal Mexicaansche ambtenaren om een bezoek aan Mexico te brengen gcdniepde zijn verblijl in het zuidgn der V. S. Elias Torres, die de uil- noodiging overbracht, vroeg in het bijzonder oi Harding Obregon's inhuldiging als president op •-0 November wilde bijwonen. PRIJSDALING IN DE VEREENIGDE STATEN. De Britselie gezant te Washington deelt in hel Board of Trade Journal" mee, dat er een groo le prijsdaling heeft plaats gehad in de V. S. Wol en laken zijn 15 tot 25 gedaald, katoenen oederen 20 lot 60 slapelgoederen 10. De ge zant voegt er aan toe, dat de daling een uiige breid gebied van verbruiksarlikelen omvat en dat de periode der definitieve prijsdaling onge twijfeld is aangebroken. DE TOESTAND IN IERLAND. Hoe het bij een hinderlaag, waarvan den la .listen tijd in de Icrsclie steden melding ge maakt wordt, toegaat, heeft de minister voor Ierland, Sir Hamar Greenwood, Maandag in el Lagerhuis meegedeeld, liet betrof het gebeurde op Zaterdag j.l. te Lisvernanc, bij Tipperary, waarbij vier politie beambten werden gedood en twde gewond. Een achtauto met polilie reed voorbij een hinder laag en alle inzittenden bleven ongedeerd, of schoon er hevig op hen gescholen werd. Doch door een -kogel raakte het stuur defect, zoodat de auto in een greppel terecht kwam, waar hel voertuig door de aanvalleis, zeventig in gelai aan een heflige fusdlade werd blootgesteld. De politie beantwoordde het vuur krachtig uit de lulo, tot haar positie onhoudbaar werd. De poli tiemannen verborgen zicli daarop onder de auto en bleven schieten. Hierbij werden twee con- stabels gedood en de anderen gewond. Tijdens het gevecht werd de olietank van de auto door een kogel doorboord en de ontsnappende olie viel op het lijk van een der-constabels, dat deer lijk verbrand werd. Een der constabels moet na lie! gevecht gezegd hebben: „Ge wilt ons toch niet verbranden, liaal deze lijken eruit", maar de aanvallers moeien geweigerd hebben te helpen waarop de consiabel, ofschoon zelf gewond, de lijken zijner gevallen kameraden met veel moeiie uit de thans brandende auto trok. Later kwamen er vier vrachtauto's vol solda ten en polilie uit Tipperary en zochten de om geving af. Er hadden verschillende arrestaties plaats. Er was een huis dicht bij het looneel van de hinderlaag, waar, naar gezegd wordt, den gewonden een onderdak was geweigerd. Hel werd tot den grond afgebrand. De laatste mededecling wekte gejuich in hel Lagerhuis. DE VERKIEZINGEN IN SAKSEN. Het resullaat van de verkiezingen voor den Saksisclien Landdag is een groole teleurstel ling geworden vóór de socialistische partijen. De meerderheidssocialisten hadden er op ge rekend, dat na de splitsing bij de onafhanke- lljken, de socialistische arbeiders zich weer zou den scharen achter het banier van de ouae sociaal-democratie. Deze verwachting is niet uitgekomen. De sociaal-democratie liecfl zware verliezen geleden. Zij kreeg nu 1.029,000 stemmen inplaats van t,299,000 bij de rijksdagverkiezingen den Oen Juni, 27 man dalen inplaats van 42 in de oude Volkskamer van 1919. Deze wreede ontgoocheling zal wel invloed hebben op den polilieken toestand in het rijk. De heer Scheidemann heeft vooral in de laatste weken, na de splitsing van de onaf- hankelijken, herhaaldelijk er over gesproken, dat in het aanstaande voorjaar nieuwe verkie zingen voor den Rijksdag plaats zouden ihoeten hebben. In de hoop natuurlijk, dat dan de sociaal democratie weer het beslissende woord te spre ken krijgt in den Rijksdag, de onat'hanketijken en de communisten volkomen te verslaan. Na de verkiezingen in Saksen zal de lieer Scheide mann zich wel afvragen of deze rekening klopt. Het staat toch vast, dat de aantrekkingskracht van de meerderheids-sociaai-cetnocralie veel kleiner is geweest dan de aanvoerders dachten, dat er meer ineeloopers zijn afgevallen dan ver moed werd-en dat vele socialisten niet hebben gestemd, omdat zij geen keus konden doen lus- sehen de vier socialistische groepen. ONGEREGELDHEDEN TUSSCHEN DU1T- SCHEBS EN TSJECHEN. Te Praag hebben Woensdag in den loop van den dag groole ongeregeldheden plaats gehad, die tot gevaarlijke vijandelijkheden 'tegen de Duitschers en de Joden hebben geleid. Reeds vroeg in den morgen verzamelden zich groote troepen demonstranten, die het voornamelijk op de Duitsche en Joodsche winkels hadden voorzien. Zij trokken van winkel tot winkel en dwogen dezen te sluiten, waarbij het ook tot plunderen en vernielingen kwam. De politie was weer volkomen machteloos. 's Avonds liep hel gerucht, dat in Pilsen anti- Duitsche relletjes waren voorgekomen. Dit ge rucht werd gisterenochtend bevestigd. Verder loopt nog het gerucht, dal te Reichenberg en Teplitz anti-Tsjechische betoogingen zijn be gonnen. EERST WIEGEN, DAN GRAVEN! Het melkprobleem wordt in Frankrijk da gelijks ernstiger, zoo waarschuwt Louis Forest in zijn „Propos d'un Parisien". Ik herhaal dit met een hardnekkigheid, welke misschien tenslotte de redenaars zal treffen; in 1919 zijn van 50,000 te Parijs geboren kinderen. 25000 gestorven. Ik zeg dit niet, maar de stads tiek van het „Bulletin du Ministerie du Tra vail". Die verhouding is vreeselijk en verplette rendl En in sommige provinciesteden is liet nog erger. Op gcvaRr af van 'n slecht patriot schijnen, zal ik niet ophouden om de organisa tors van optochten en plechtigheden, van na tionale feesten en wat dies meer zij, toe tè roe pen, .dat er thans slechts één hoofdplicht bestaat: zich uilsluitend en met alle aandacht wijden aan de gezondheid van' Frankrijk. Als men voortgaat zooals men nu doet, dan zullen spoedig de na tionale feesten gevierd worden zonder Fran sehen. Eerst de wiegen en dan de graven, om de eenige reden, dat er anders over 20 jaar niemand meer over zal zijn om de graven te verzorgen. In die gruwelijke statistiek heeft de slechte melk en het tekort aan melk een groot aandeel. Van de 500.000 melkkoeien, welke de Duitschers aan ons moesten teruggeven, kregen wij er 70.000. En in Londen weeklaagt men over de arme Duitsche kinderen, die gebrek aan melk zouden krijgen, indien de Duitschers alle koeien moesten teruggeven. Weten die Engelschen, dat te Parijs 25.000 kinderen zijn gestorven? Laten wij toch al die zaken uit een soort van schroom valligheid niet verzwijgen. Een dwaze schroom valligheid! Het is ten slotte wel wat erg onzin nig om zich langzaam te laten sterven uit pudeurl EEN DREIGENDE STAKING IN HET ENGELSCHE ELEKTRICITEITSBEDRIJF. Tegen 14 December dreigt er een staking van- het technisch personeel in het Engelsche bedrijf der clectricileilsvoorziening. De oorzaak is het feit, dat de meeste werkgevers nog niet zijn ingegaan op het advies eener gemengde commissie van werkgevers en werknemers in zake een nieuwe loonregeling, die bijna zes maanden geleden in werking zou moeten zijn getreden. Bij een staking zullen alle gemeentelijke en particuliere bedrijven van 1000 kilowatt en meer zijn betrokken. Het totale aantal daarvan be draagt, met inbegrip van Londen, twee honderd veertig. De Londensche centrales zijn voor- loopig ecliter niet bij het conflict betrokken; De werkgevers-leden der gemengde commissie dringen op aanvaarding der regeling aan om een stopzetting te voorkomen. De stakingw aankondigingen zullen in werking treden, tenzijv op tl December de regeling volledig is aan»' vaard. DE VICE-VOORZ1TTERS VAN DEN VOLKENBOND. Bij de plaats gehad hebbende verkiezingen van vice-voorzitlers van de vergadering van den Volkenbond, werd jlir. van Karnebeek, eerste gedelegeerde voor Nederland, als tweede gedc- gedelegeerde voor Nederland, ais tweeden vicc- voorzilter gekozen. &KÜNGUË BülTÜIiL. B&RiCHTEfii, GELDVERSPILLING. De Belgische „Standaard" wijst onder boven staand opschrift op het leit, dat de Belgische Hoogc commissaris in het bezelle Duilsch ge bied als jaarwedde de fabelachtige som van 250.000 ir. 's jaars opstrijkt, niet inbegrepen de repre entaliekosten en vergoedingen voor reis en wat dies meer zij. Hij wénscht behandeld le worden als een on derkoning. Waar hij in het eene of andere sta tion afstapt, wordt hem militaire eer door een piket soldalen bewezen. Het vall op, zegt het blad. dat een minister 41.000 frank 's jaars verdient en een Belgisch" Hoogen commissaris in het bezette gebied een viervoudig loon uitbetaald wordt. De huidige Belgische commissaris is een oud-ambtenaar van hel minislerie van builenlandscüe zaken. „Dat is ongehoord! Maar „den Duitsoh" be taalt, niet waar. Toch zijn er andere Belgen, dan de Belgische Hooge commissaris, die ver langen door de Duitschers schadeloos gesteld te worden: onze geteisterden in West-Vlaande- ren, b.v. Volgens de „Soir" is tengevolge van het drankverbod het totaal aantal veroordeelingen, waarbij de alcohol een rol speelde, van 21.000 in 1913 gedaald tot 1700 in 1919. De gevallen van krankzinnigheid, veroorzaakt door alcohol, in de ziekenhuizen en gestichten, zijn met 98 pet verminderd vergeleken bij vóór den oorlog. De correspondent van liet „Handelsblad van Antwerpen" le Brussel zegt van officieele zijde te kunnen verzekeren, dat liet departement van openbare werken definitief heeft afgezien van het bouwen van een tunnel onder de Schel de lusschen Antwerpen en het Vlaamsche Hoofd, Naar de „Voss. Ztg." bericht, zal de Wcs- Iern-Union-Cable-Co. het geheele kabelverkeer tu.schen de Ver. Staten en Duitschland overne men. De maatschappij deelt mee, dat het voor nemen bestaat, een directe kabelverbinding naar Duitschland aan te leggen, die volkomen onaf hankelijk zal zijn' van de Engelsche controle. De onlangs opgetreden nieuwe maire van Melun (Frankrijk) heeft dezer dagen in den raad gewezen op verschillende gevallen van wanbeheer der gemeente-financiën onder den vorigen burgemeesler Zoo heeft hij o.a. ontdekt dat zijn voorganger drie dagen na zijn aftreden nog een voor de gemeente zeer nadeelig con tract had geteekend met de electriciteitsmaat- schappij en die onderteekening heeft geantida teerd. Teneinde eenigen zijner vriendjes en hand langers aan zijn opvolger te kunnen overdoen, luid de afgetreden burgemeester hen bij raads besluit doen benoemen in baantjes waaruit zij slechts kunnen worden ontslagen na een opzeg gingstermijn van een jaar en met een schade loosstelling van twee jaren tractement. Deze be sluiten zijn onweltig, maar het vroegere ge meentebestuur keek niet zoo nauw, naar liet „Joufnal des Debats" opmerkt, terwijl hef blad er op aandringt, dat hier de regeering zal in grijpen. De arbeiders van Borsig hebben Dinsdag bij geheime stemming besloten het werk op de door de directie gestelde voorwaarden le her vallen. Naar men zich herinnert, werd dool de directie de uitsluiting geproclameerd, daar de arbeiders weigerden een voor Hongarije bestem den eleclirschen smeltoven te laten verzenden. Kaar beneden donderde de zoo aangekon 'Jigde lading en daar ik de kar vlak onder de opening geschoven bad, werd mij de ar beid van liet inscheppen groeten deels be spaard. Nadat ik zorgvuldig al de daarnaast gevallen stukken opgeraapt bad, bekeek ik het door Biily geprezen grts. Inderdaad, ge degen zilver (native silver), was bijna in elk stuk voor het bloote oog zichtbaar en ik zeil, die mij gedurende mijne stud.e,areo veel vuldig met analyses had bezig gehouden, was l'n staaf, hoewel ook nie'f ongeveer ©ene waar de aan le geven, toch met zekerheid ie be weren, dat de halve ton erts, d.e ik geladen bad, een zeer aanzienlijke som gelds ver tegenwoordigde. „Nog meer daarvan boven, Bill?" riep ik baar omhoog. «Nog eens zooveel losgebroken; alleenmoet tk het eerst uit pan heek naar de op-ennia brengen. En drie- tot viermaal zooveel is in Sloht, Jones zal groole .oogen opzetten!" Mei ai de inspanning mijner krachten duw de ik tegen mijn wagen, die op de uitgesle ten houten spoorbaan bij volle lading moeilijk in gapg te brengen was. Had men dien ech ter eerst in beweging gebracht, dan kon men hem zonder moeiie en zonder zich zeiven te veel af te matten, eene betrekkelijk grootö snelheid geven. De gang, waarin wij arbeid den, mondde regelrecht op de berghelling uit, waar verscheidene stortplaatsen (dumps) voor verschillende soorten van erts aangelegd waren. Zij had reeds de aanzienlijke lengte van twaalfhonderd voet en wias zeer bochlig, daar men bij haren aanleg enk-ei hel nut in het oog gehouden had en een ertsader ge volgd was, die in tallooze kronkelingen lus- scfien schiefer lag. De gang was slechts zoo hoog, dat een man van middelmatige lengte zonder le bukken en recht op door kon gaan. Aan de krommingen was de gang meer weggehakt, opdat bezoekers van de mijn m slaat zouden zijn voor den in volle vaart voorlrolienden wagen uit te wij kon. Ik had dezen een bijzonder snelle vaart gegeven om den voorman zoo spoedig mo gelijk het heuglijke bericht van de buiten gewone vondst mede te deelen en reeds méér dan de helft van den weg afg iegd, toen ik ondanks bet donderend geraas, dat die la ding op de knarsende sporen veroorzaakte, voor mij uit stemmen meende ie hooren. ik was dicht bij de grootste bocht en durfde juist hier de snelheid der vaart niet vermin deren, wilde, ik niet blijven sleken. Zoo draaide ik in vollen ren den stompen hoeit om en ware van verrassing teruggesprongen, hadde mijn wagen mij zuiks veroorloofd. Voor mij stond, dicht tegen den druipenden wand gedrukt, eene jonge dame. Zij droeg den sleep van het donkere rijkleed over den arm en hield de karwats in de met een rij handschoen bedekte hand. Bene massa rood haar van die zonderlinge tint, welke bij zekere verlichting een gouden weerschijn aanneemt, golfde door den snellen rit naar het scheen losgegaan om een ed-el besneden gelaal, waarmede, een paar staalblauwe oogeu, die rusteloos en onbezorgd in het ronde blikten, in wonderlijke tegenstelling stonden. Het edele profiel van het aangezicht hen-nnerrde aan de meesterstukkon van antieke beeldhouw kunst; de uitdrukking daarvan had echter, gelijk mij eerst later duidelijk werd, vooral door de reeds genoemde eigenaardige wérkimg van den blik, iets modern geëmancipeerds, dat de overigens innemende verschijning de jeugdige, onbevangene bekoorlijkheid oninam. Ongetwijfeld had ik miss Rothbjond voor mij. Naast haar stond, een mijnlamp omhoog tan dende, zoodat de flikkerende vlam het £aar op den donkeren rotswand prachtig verlichte de heer Greogry, Ik had den wagen ongeveer lien passen scherp gade. Zijn oog flikkerde even jp. verder tol staan gebracht en mij omgekeerd. Nu kwam het paar op mij toe. „Miss Rolhbiond, ik stel u den heer Terra voor," liet Gregory zich hooren. Onwillekeurig maakte ik voor de jonge dame eene buiging, gelijk d.e in de beschaafde kringen gebruikelijk is. Een vroolijk© Hen antwoordde mij. „Gij zijl dus de heer Terra? Waarom toen, ik vraag het u in naam van alle berggees ten, begraaft gij u eigenlijk ondanks bril en geleerd voorkomen in de molsgaleii van mijn oom en neemt eerlijke arbeiders bet brood uit den mond? Voor den dag met de spraak, mijn van zweet druipende heer pseu- do-bergwerker I Wat voert gij hiar eigenlijk uit?" „Iets zeer nuttigs, miss, ten minste naar mijn bescheiden meening. Het dubbele van deze wagenlading zal ettelijke duizenden dol lars meer in de kas van uw oom doen vloeien, met -wien gij overigens in het gericht moet tredem. indien u de manier en wijze van mijne broodwinning niet bevalt" „Wat zegt gij daar?" riep Gregory. „Een vondst gedaan?" En reeds had hij een stuk erts uitgekozen, en onderzocht .dit voor zoover hem zulks door middel van een vergrootglas, dat hij bij zich droeg, mogeljjk .was, Ik sloeg hem Snel echter daalden weder de oogleden ëa ten slotte klonk het bedaard en keet van zijne lippeu: „Schoon erts inderdaad! Beter dan wij in langen lijd gehad hebben. Maar van ecu slechts in de verte nabijkomende waarde, waarop gij het schat, kan er geen sprake rijm.' Tweehonderd vijftig k driehonderd doliars zal de ton opleveren," „Onmogelijk, mijnheer Gregory! ,Gij vergist u!" ontsnapte het mij. Nooit zal ik zijn half verachtenden, naif van haat gloeienden blik vergelen. Wederom daalden dé oogleden. „Gij kunt zeer veel geleerd hebben, mijn heer l'errav maar wan zilvererts hebt gij geen verstand!" „Misschien meer dan gij wel denkt, mijsiheejr de mijn-intendant. Ik ben in de laboratoriums .van Wöhler en Fresenius werkzaam geweest. Overigens ben ik bereid een weddensclwg van welk bedrag ook aan te gaan, dat de ton van dit erts minsten drie duizend dollar* moet opleveren." Gregory was zeer bleek geworden. Terwijl hij zich plotseling tot zijne gezellin wonddU hij zich plotseling met de vraag, pi zij mei verutu zouuou kon ik uit den gesmoorden toon der zijne met moeite fjjgdwongen inwendige pi ring opmaken, mwi&U. mm

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1