R-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND buitkin Lain i No. 272 Zaterdag 20 November 1920. 13e Jaargang I Bureau HOF 6, ALKM AAR. - TelefoonKcxil^ m ADVERTENTIEPRIJS! Het spoorwegongeluk te Breu- keien en nog wat. Wat de Pers zegt bhUlLLhTON De Erfgename van den Goudzoeker. 0\!S AD ABONNEMENTSPRIJS t ?ER K^ARTaaL i tl—, FRANCO PLU POST f 2.50 MET GEÏLLUSTREERD ZONOAUSBIAD f 050 HOOOER. Vsrschijiit dagslïjks. VAN 1—5 REGELS f 1.25; ELKE REOEL MEER I 0.2$ RECLAMES PER REOEL 1 0.75; RUBRIEK „VRAAQ EN AANBOD" BI) VOORUITBETALINQ PER PLAATS1NQ 0 «J Aan alle nbonnè's wordt op aanvraag gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van t 500.—, f 400.-, f 200.—, t 100 f EO f 35.—, f 15.-. I Over dit ongeluk, maar ook cvei den alge- mecnen toestand van ontreddering waarin net spoorwegverkeer zich bevindt, vertelt een verslaggever van het „Utr. Dgbld", die een onderhoud had met een deskundige uit spoorwegkritigen, een en ander. Bedoelde óeskyndige zeide o. m. „Ik meen iedere mogelijkheid overwogen te hebben, de kwestie van de veilige seinen, de kwestie van gedoofde seinen ik kom als vanzelf tot de vraag, wie de.n Rottsrdamscher. trein heeft gereden en dan luidt het ant woord een machinist van de H IJ. S. M., dienst doende op een locomotief van de S. S. En wanneer ik dan aari ciie vraag deze toevoeg of de machinist der H. IJ. S. M. welbewijzei had geleverd üen weg precies te kennen en of een superieur daarvan de desbetreffende ver klaring heeft geteekend (de verklaring die ce H. IJ. 5. M. voor machinisten vergt), dan ben ik eveneens van zelf beland op het terrein waarop 'kwil komen den algemeer.en toestand in het spoorwegverkeer. En dan moet ik be ginnen met er tegen te protesteeren, dat men de huidige misère in het spoorwegverkeer wil schuiven op rekening van het H. IJ. S. M. beleid na de tot standkoming van tie fusie. Er zijn in de laatste maanden weer harde din gen gezegd aan het adres van verschillende hoog-geplaa+ste spoorwegautoriteiten en van verschillende Kanten is er een zekere lief hebberij om mee te doen aan wat ik zo j willen noemen: «en soort van scheldpartij aan 't adres van de fusie, waarin de H. IJ. S. M- thans domineerende macht zou zijn. De ge, oefende kritiek is hier en daar juist geweest- maar er zijn ookgeweldige waarheden ver zwegen. Eu wanneer het mij vergund mag zijn, uit die v/aarheden er één naar voren te halen, dan moet tiet maar onomwonden worden gezegd, al zal het op menige plaats wellicht wrevel wekken dat aar> de misère van thans voor een niet sering deel schuld is de stille tegen werking vele bobgen en lagen, gevolg van het feit, dat men tegen de fusie gekant is ge weest v.;.a eten beginne af aan, bevreesd is geweest voor het strenge régime van de H Ij. S. M.p en nu geen gelegenheid onbenut laat om fouten die gemaakt zijn in alle nadeelen te laten doorwe-ken door er onverschillig tegenover te staan en heimelijk te genieten van die „schitterende fusie." En als men nu weet dat na de jongste sociale maatregelen waar wij mee gezegend zijn, in talloos vele kringen van werknemers perso neel toewijding, ambitie en arbeidslust fac toren zijn geworden van den tweeden rang óók wel .onder het spoorwegpersoneel, dan behoeft er niet veel meer bij te komen om een- spoorw~gdienst in de war te sturen. Laat ik even terugkeeren tot dien macH nist_ van den Rotterdamschen Beurstrein: was" deze beambte in het bezit van een ver klaring van een hoofdopzichter in dit rayon-, dat hij bewijzen had gegeven de lijnen van dezen dienst volkomen te kennen De H. IJ. S. M. verlangt de verklarirtg'voor een rijdend machinistik stel alléén de vraag of ae S. S. voor haar lijnen die verklaring thans ook vergt, en of oeze machinist in het bezit was van die verklaring. Er zijn er, die van dat H. IJ. S. M. régime niets moeten hebben en men heeft maar te luisteren naar wat men op de lijn hoort, om te ervaren dat men de -fusie beoordeelt naar de maatstaf van dat „régime" Ik wil aan de onvi lkomenheden van aienst regelingen nh de fusie met geen letter tornen, er zijn groote fouten in die diëtisten maar zou men ook willen erkennen, dat vóór de fusie de exploitatie van de H IJ. S. M. over het algemeen nog al wat beter was dan die van de S. S.? Zij, die in de spoorwereld thuis zijn en zij, die gewcon waren véél. te reizen over het geheele land zij halen over dat „re gime" niet zoo den neus op, als men thans als in een relletje schijnt te willen doen mee- nende over de oorzaken der misère in het ver borgene, wel te kunnen zwijgen. Men deed verstandiger eens wat dieper te grijpen, want daar schuilen de voornaamste oorzaken. En als men dat doet, zal men die tegenwerking constateeren, waarover ik zoo straks met u sprak. Laat men beginnen bij den locomotief dienstals men daar den dokter aan het werk zet, maar dan den dokter die een scherp mes durft te hanteeren, dan het met de misère voor drie-vierde gedaan. En als men daaer naast 't Hollandsche pet-peut erige eens liet varen om een nieuw tijdperk in eenig beheer met gevoelens van tegenzin en hei melijk hoop op mislukking te bejegenen, en van bovenaf naar beneden het voorbeeld gaf van het nieuwe aan te durven instede van afkee- rig er zich tegenover te stellen wanneer men óók eens zou toonen dat naast vraag stukken van loon en rusttijden nog hndere vraagstukken aan de orde zijn dan zouden wij een heel eind op weg zijn naar het betere Bij den dienst alweer de jaloezie, de geest van „laat maar waaien" Twee nachten ge leden is een der voornaamste, nacht-goederen treinen naar het Oosten des lands, vier uur in vertraging gekomen, omdat men aan een tusschenstation waar men iy2 uur den tijd had, zich niet de moeite heeft willen geven om den vuurhaard in de locomotief te ontslakken. Niet lang geleden is een poging die werd aan gewend om op een lijn, die een belangrijke boot-aansluiting te bedienen had, den trei nenloop te verbeteren door een gr melige loco motief-reparatie en schoonmaak, tegenge werkt en óndanks die tegenwerking tóch doorgezet en tot een goed- einde gebracht. Zoo zouden er héél wat voorbeelden zijn aan te halen ter illustratie van het feit, dat S. S. en H. IJ. S. M. inplaats van elkander te ver staan, elkander dwars zitten o ,:aangenaam heden tcewenschen, .wat van boven-af naar beneden werkt en beneden reageert in den vorm van onverschilligheid en dienst-doen, zondermeer. Waarom wordt er op het oogen- blik in schier alle locomotief dépots gecon stateerd een schrikbarende verwaarloozing aan de machines Die verwaarloozing kv/am vroeger niet voor, maar tegenwoordig is zij kenmerkend, en minder te verdragen, door de slechtere kwaliteit der brandstoffen, waar mede de locomotieven werden gestookt. Die verwaarloozing behoeft niet voor te komen. In Eindhoven staan op het oogenblik de acht groote jumbo's van de Nederl. Centr. Spoor in depotdat waren tot voor kert pracht-machines maar laat men eens ver tellen waarom men die locomotieven vrijwel niet meer ziet, behalve een enkele maal voor een goederentrein Als zij geboekt zijn onder het hoofdstuk „verwaarloozing" dan zijn wij, meen ik niet zoo heel ver van de waarheid. Informeer maar in ieder locomotief-depot. ■Er is een depot in den lande, waar onlangs vijf of zes machines buiten dienst stonden en waar men weinig zin voor herstel toonde, omdatiemand van de andere maatschappij aanwees wat er aan die machi nes haperde Na herstel op diens aanwijzing reeds de betrokken trein op tijd, al was er ook toeleg geweest om dat resultaat te verijdelen. Laat de dokter komen en den patiënt cpereeren, al zal het ook een ernstige operatie moeten worden bij dien locomotievendienst. OPENBAARHEID IN BUITENLANDSCHE BETREKKINGEN. Het „Centr." vraagt, of, nu de Volkenbond zijn eerste algemeene vergadering houdt, men niet althans de eerste slappen zal doen om le breken raet hel oude stelsel der geheime diplo- I malie. Het blad is het niet eens met „De Tijd", dat zoolang de openbaarheid in de buiteniandsche betrekkingen niet algemeen is of althans niet door een aantal mogendheden van beleekenis wordt belracht, liet geen zin zou hebben dal een slaat of enkele staten daartoe overgingen. Het blad licht zijn meening nader loc; Het wil ons voorkomen, dat ook hier on derscheid dient te worden gemaakt. Dal in het diplomatiek verkeer niet alles aan de groole kloa kan worden gehangen, laat zich gemakkelijk begrijpen. Maar een volk heeft er toch recht op, üat het althans niet onkundig wordt gelalen van den alge- uieenen gang dor biiitcnlandscho politiek, zoo dat liet de groole lijnen kan volgen en geen verbintenissen worden gesloten, waarvan zijn wel en wee ai hangt, zuiufér dat het van ieU weet. üp dit laatste vooral komt het aan. Met het stelsel der geheime Uncialen dient voor goed te worden gebroken. En wanneer een aantal regeeringen daarloe alsnog niet bereid zijn, dan, kan daarin toch geen reden liggen voor anderen, om eenzelide gedragslijn le volgen. De ervaring heeft trouwens geleerd, cn op bloedige wijze geleerd, dat met in 't- duister gesmede overeenkomsten en geheime afspra ken weinig gewonnen wofiil. Waaioni zou men er dan niet definitief afscheid van ne men? Zoolang de geheimzinnigheid overheer schend blijft in tiet voeren der buitenland- sche politiek en de internationale betrekkin gen, zal het wantrouwen tiuschen de volken voortduren en een coisligen hinderpaal vor men voor hel hcrstcl.j of het vestigen van de gewenschte verhoudingen. En wanneer een land niets le verdoezelen noch te verdonkere manen heeft, dan kart het daarin, evenals in de beperking zijner bewapening, liet goede voorbeeld geven." si Ook ten aanzien der openbaarheid in buiten- landsclie betrekkingen l.eeit de democratie haar plaats op te eiscben en paal en perk le stellen aan de dictatuur dim eime diplomatie, BEROERING IN DE ONDERWIJS WERELD. Onder dit opschrift levert de „Malt." een beschouw i.ig over do o nderw ijzers - salarissen,- waarin zij verklaart, de zenuw achtige stemming, ciie in cle kringen dei onderwijzers tot uiting kwam, tvoi be grijpelijk tie achten. Eet otad noemt de nieuwe salarisre- geling, zooals die in dea brief van den Minister van O. is voorgesteld, groote- lijks teleurstellend. „Dit tnoet wel, ha de verwachtingen welke gewekt waren, ontgooohe.mg brengen welke te meer zal-gevoeld w< r- den na„n, a o i.e noodtoestand waaiin de opvoeieis der jeugd verneerju, ern stiger moet genoemd worden. Zoo kwa men ons gevallen ter oore van onder wijzers, die ziek roods hiudden genoopt gezien geld op te nemen en dat had den gedaan met het' oog op-do in uit zicht zijnde verh.ooging hunner wedde en die zich nu danig gedupeerd zien. Het was zeker niet verstandig aid,us te handelen: maar het typeert toch de bestaande behoeften. Niettemin gaat het, dunkt ons, niet aan, den staf te breken over de regee ring, alvorens Zij zich op dit stuk hieei't uitgesproken. Van ernstige bewindslieden als een dr. Do Visser mag men ver wachten, dat zij inderdaad zwaarwijlb- tiga motieven hebben voor oen beslis sing ais do onderhavige, die zoo wei nig strookt met de verlangens der be trokkenen." De „Maasb." adviseert daarom: „het oordeel'op te- sclitorten en ver wacht, dat ook onze onderwijzers al thans zij die bij het confessioneel on derwijs werkzaam zij i, deze gedragslijn zullen volgen. Voor Jat Vrijdag a.s. de regeering gesproken heeft, lijkt verde re critiek overijld." DE KABINETSCRISIS IN BELGIE. De Katholieke Vlaainscho Knmergroep heeft aa'n liet kabi-iiet Carton de Wiart o.a. nis voor waarde gesteld, dat de wet op de vervlaamsching der besturen moet aangenomen worden en als kabinels-kwestie dient te worden gesteld. Voorts, dat de vervlaamsching van de Genlfche hooge- school nog gedurende den huidigeu ziltingstijd moet worden ter sprake gebracht. Nader wordt uit Brussel gemeld: Do crisis is gisterenmorgen opgelost. Carton de Wiart, de kabinets-formaleur, wordt eerste mi nister, tevens minister van binnenlandsche zaken: Vandervelde blijft minister van justitie. Waulers van nijverheid en arbeid, Anscele van openbare werken, Destree van kunsten en wetenschappen, baron Ruzette van landbouw en 1'ra nek van ko loniën. Nieuwe ministers zijn de Waalsche libe raal Neujean, die minister van spoorwegen, Lip pens, eveneens liberaal, die minister van oorlog, kolonel Theunis, die minister van financiën en Vandervelde, die minister van economische za ken wordt, de laalsle in de plaats van Jasper, dio dan toch, ondanks de campagne van do „Na tion Beige", de portefeuille van buitenlandsclie zaken krijgt. DE COMMISSIE VAN DEN VOLKENBOND BESCHOTEN. Uit Warschau wordt gemeld: Volgens de ..East Express" kwam de commis sie van den Volkenbond den 15en November in den sector van bet front KazimierofkuPoeza- nowo aan, waar de vijandelijkheden volgens een tevoren getroffen regeling van beide zijden moes ten zijn gestaakt, om de commissie in staat te stellen de frontlinie te overschrijden. Toen de commissie de frontlijn bereikte, werd zij door af- deelingen uit Kofno met ecu aanhoudend vuur ontvangen. Daar het schieten niet ophield, of schoon er met wilte vlaggen werd gezwaaid, wa ren de leden der commissie van den Volkenbond genoodzaakt dekking te zoeken. Tenslolle lichtte een boerin de afdeclingen uit Kofno in. De com missie ging te voet, daar de trein niet voider kon, omdat de brug aan de Litauschc zijde niet her steld was. Op verzoek der commissie kwamen er twee com pagnieën ponlonniers van het leger van Zeli- gofski om de brug le herstellen. KARINTHIE OFFICIEEL BIJ OOSTENRIJK. De plebisciet-commissie te Klagenfurt heeft een proclamatie gericht tot de bevolking von het plebisciet-gebied, waarin verklaard wordl, dat 'net werk van deze commissie is afgeloopen, om dat van nu af beide zones van dit gebied in vollen omvang gekomen zijn onder het rechtma tige bestuur van de Ooslenrijkschc republiek. SPOORWEGSTAKING ALS PROTEST TEGEN DE BURGERWACHT. Uit Innsbröck wordt bericht, dat de sociaal democratische arbeiders van plan zijn als pro test tegen de bewapening van de Tiroolscho bur gerwachten en om bel houden van-schuttersfees ten te verhinderen van gisterennacht twaalf uur af 't verkeer op de spoorwegen stop te zetten. De soc.-dem. „Volkszeitung" waarschuwt de bevol king in haar eigen belang geen reis te onderne men, omdat het onzeker is, dat de reizigers hun doel zullen bereiken. Volgens de „Frankf. Ztg." is het verkeer op de spoorweglijnen van Beipren naar Innsbriick slopgezet, omdat het spoorwegpersoneel de al gemeene staking heeft afgekondigd. DE MIJNWERKERSSTAKING IN FRANKRIJK UITGESTELD. In den loop der besprekingen lusschea vw-to- genwoordigers \..n de Fransehe mijnwerkers «a de mijneigenaren, in tegenwoordigheid .an de ministers van urbeid en Van openbare werken, U een overeenkomst getroffen, waardoor i:<n ge vaar voor een onmiddellijke staking is afgewond, door de oplossing van het geschil op te dragen aan commissies met gelijke vertegenwoordiging van beide partijen. DE TOESTAND IN IERLAND. Een aanval op een viicgkaoip Militairen, die een vliegkamp bij Limerick"' bewaakten, werden gisteren aangevallen De aanval werd afgeslagen. Ecu soldaat werd doodgeschoten, een tweede gewond Dominion Home Hois. In een onder leding van Sir Donald Mac lean gehouden vergadering van onuiliuiiktiiiM liberale leden van het parlement, waarbij ook Asquilh tegenwoordig was, is, zegt de „We. liu. Gaz.'" met algemeene stemmen een motie aan genomen, waarin men zich verklaarde voor Do minion Home Rulo voor Ierland, zooals dit door Asquith was aangeduid en omval lende voldoende waarborgen voor de strategische vei ligheid van het Vcrecnigd Koninkrijk. Dcc libe ralen werd aanbevolen dit- denkbeeld krachtig te steunen. HET NIEUWE GRIEKSCHE KABINET. Het kabinet is in tegenwoordigheid van Kon- doeriotis beëedigd. De minister- begaven zich vervolgens naar het paleis van Tatoi en Ver zochten koningin Olgtt hel regentschap te aan vaarden lot de komst van koning Konstuntijn. Koningin Olga willigde dit verzoek in. De ex-ministers van financiën en armeasieg hebben Griekenland eveneens verlaten. Houdouriolis is afgetreden. BUtïbUL. BEiïiÜHTEM, EEN ALARMKREET. In de „Matin" slaakte de heer Riverain, lid van tic Academie van landbouw, vice-pre-; O ent van den Nationalen Rond van Landbouwveiee- nigtngen, den alarmkreet; de graanbouw is in gevaar! Er wordt te veel graanland in weiland veranderd. Wat is het geval? Terwijl aan den eeuen kant zeer vele kleinere pachters, die tijdens den oorlog er bovenop zijn gekomen, m staat zija hypotheken af te lossen en zelf klein-grondbeziter le -wordeu, welke grond een omvang beeft, die hem in staat stelt deze zelf met enkele hulpkrachten te bewerken, is er daarnevens grondbezit, voor welks bewerking de arbeidskrachten ontbreken of geweldig duur zijn. Met hel gevolg, dat veie boeren zich gedwongen zien kleiner oppervlak ten te bewerken en er weiden van maker. Daardoor ontstaat het groolt gevaar, dat het veel brood-etende Fransehe volk gebrek aan graan zal krijgen, terwijl aan invoer uit het bui tenland niet te. denken valt. Riverain beveelt als geneesmiddel o.a. aan herstel van den vrijen graanhandel in 1921. „Jacques Bonhomme" moet meer geld kunnen maken van zijn graan, en daardoor meer loon kunnen geven. Indien hij afziet van zijn heilig beroep, dan is het we! degelijk omdat hij daarloe gedwongen wordt. In de stad, schrijf Riverain, vindt men de win sten van de boeren schandelijk, ik weet het, maar dat geschiedt meer uit onwetendheid dan uit vijandigheid. Want men bedenkt niet, dat de haver, de klaver, het hooi, het slroo sinds een jaar aanzienlijk in prijs verminderd zijn, niettegenstaande de productiekosten onophoude lijk toenemen. In het belang van Frankrijk, meent Rive rain, dat de overheid in deze aangelegenheid moet ingrijpen. De „Tribuna" meldt, dat het in het vijfde district van Praag gekomen is tot woeste-anti- „Neem mij niet kwalijk, mijnheer Terra," dus verontschuldigde miss Hothblond zich eerst nog legen mij, „dat ik op uw toilet aanmerking gemaakl heh, cn laat u spoedig beneden bij ons zien. Altijd met dezelfde men sehen te moeten omgaan, wordt op dein duur vervelend." Ik trad terug en zette, nadat ik Gregory s ijskouden groet even kort beantwoord nad, mijn kar in beweging. Bij' den ingang trol jk Jones, wien ik het bericht van den Iet- overbracht en tevens mijne ontmoeting met den superintendent verhaalde. Opmerkzaam luisterde Jones toe, terwijl bij 'het door mij aangevoerde erts 'onderzoent. „Welli gy zjjt de ntan, die den kamp kunt opnemen. Billy, gij en ik hebben gelijk, indien mijne levenslage ervaring mij name lijk niet bedriegt Zjj heeft mij echler "gt- Aïk Emil Sciiari ten minste zeg en die moei het toch weten reeds verscheidene malen Ju derrgeijjke gevailgn bedrogen, evenal U'Kourko, die een tijukrng bene -cn bij liet smeltwerk arueidae door de zij.ie. De ana lyticus maakt ae ertsproeven, die meesten tijds nauwkeurig overeenstemmen mei de uit komsten, welke mijnheer de suj erintendant uit den reduceeroven .e voorscliijn brengt, 'regen zulk een dubbelen bewijsgrond geldt bij de Schack's de veeljarige ondervinding n'e'.s. Ik zal mij wel wachten mij verder de vin gers të verbranden. De mij non werpen ook zoo genoeg af en de Schack's verlangen hei toch ook immers niet .anders." „Maar ik beschouw het in mijn geval als eene zaak van eer le bewijzen, dat mijne bewering juist was," bracht jk driflijg dajr legem in. „Des te beter, jonge man," zeide Jomesj, zich welbehaaglijk lachende de handen wrij veilde. „Ik zeide het u immers reeds, dat ik u voor den man houdt, die den strijd opnemen kan, die dan toch" Jones' stem beefde vaa verkropte gramschap „om de eerlijkheid de plaats te hergeven, welke be drog en logen tegenwoordig zegevierend in nemen, eenmaal zal aangebonden mueletii wor den, 'Dat is alles, wat ik zeggen kart. Aan u om de gevolgtrekking daaruit le maken. Zulu eé"i arbeid past niet voor mij. Gegroet!" Em de voorman verdween in dyn injjugatig. Ik haastte mij 'mijne, lading uit te stor ten en keerek» (ijlings met den kdigen wa gon naar O'Kourke terug. Zonder op te Hou den joeg ik Gregory en zijl» ge ellin, die den terugweg aangenomen hadden, voorbij, ik bemerkte, dat miss Hothblond iels aan mij toewierp, dat in de wagen viel. Hel was eene roos, een zeldzaamheid in dis siieek. Ik was zonderling te moede bij de gedachte aan het voorgevallene met Gregory. Ten twee den male was uu eenc verdenking, hoewel van geheel anderen aard, geuit tegen een man, die een post van vertrouwen bekleedde en in algemeene achting stond en zulks door lieden, die klaarblijkelijk hierbij door geen zelfzuchtige beweegredenen gedreven werdén en alleen vergelding voor gepleegd onrecht wenschlën, doch zich zeiven niet' bevoegd achten om deze daad van gerechtigheid tot stand te brengen En nu scheen het toeval een botsing te zul len doen ontstaan door de wapens aan te geven, waarmede de toch waarlijk ongelijke „eerste gang" in "dezen tweekamp ondernomen zou worden. Hier een arme, nauwelijks in zijn nieuw beroep ingewijde bergwerker, daar een hooggeacht mijndirecteur, hier een onbekende, jeugdige fortuinzoeker r— daar een welbekende welgestelde man, hier de jonkman zonder toekomst, die blijde moest wezen als arbeider zijn bro-od te verdienen, daar de aanstaande echtgenoot der „Erfge- geriame van den goudzoeker'', de oppermach tige bestuurder der gezamemijke bergwerken en smeltovens van Gold Springs. Mijn hoofd duizelde, toen ik eindelijk on der Billy's molsgat mijn „hond" tot staan bracht. v. „Hallo, Bill! Ik zou graag een woordje met u spreiren!' „Ik weet het al," klonk het van boveu terug, „ik heb den man met het Christos- hoofd en de oogen van den gevleesden dui vel gezien. Ook is Jones hier geweest en neeft mij verleid, wat er voorgevallen is. Kom er op, het duurt nog een uur eer wij afgelost worden en in dien tijd kunnen wij beraad slagen gelijk hot mannen betaamL Hierbo ven in dit git zijn wij zeker, dat niemand een woord opvangen kan, terwijl men in de kronkelende bochten beneden nooit weet, welke streek iemand mogelijk de galm speelt!" Ik bedacht mij niet lang maar werkte mij door het gat omhoog en was sponi- dig aan O Rourkes zijde. Ondanks het strenge verbod om in de mijn te rooken, walmden weidra onze pijpen dicht naast mij liggende, gelijk de enge ruimte het vor derde, opende Bill het gesprek met de woor den: „Zeg mij nu eens, waaraan is u op het oogenblik het meeste gelegent"/- „Joues zeide mij, dat ook gij, toen gij een korten tijd oeneden bij de smeltovens werkzaam geweest zijl, zonderlinge ervarin gen met Gregory getiad hebt" „Heelt hij dat gezegd? Weïnu ik weet, dat hij dit legen niemand anders dan u zou zeggen, van wien hij bepaald hoopt, dat gij de patroons beneden in het dal binnen korten of langeren tijd omtrent zekere omstandigheden van de staar zult lichten. Ook weet ik. dat gij van zijne raededeeliug, die hem en mij bij voorkomende gelegen heid in onaangenaamheden zou kunnen wikkelen, het voorzichtigste gebruik zult maken." Hier maakte Bill eene lange, nadenkende pauze. Door afbrokkelend en op hem val lend erts uit z\ju overpeinzing gewekt, schud de de Ier zich af, maakte met een paae krachtige trekken de bijna uitgegane pijp weder geheel aan en begon: „Zie, Harry, het valt mij toch menigmaal zwaar, het kina bjj zijn waren naam U noemen. Maar tegeimvee u wil ik vopr <k borst spreken,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1