NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Parlementaire Kroniek BUITENLAND De Erfgename van den Goudzoeker. No. 275 ABONNEMENTSPRIJS: Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: ^edacS.^ m ADVERTENTIEPRIJS: Wat de Pers zegt I LUILLLTON oensdag 24 November i 920. 13e Jaargang R-K. PER KWARTAAL i 12.—, FRANCO PER POST I 2.50 MET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD 10.50 HOOGER. Verschijnt dagelijks. VAN 1-5 REGELS t 1.25; ELKE REGEL'MEER f 0.25; RECLAMES PER REOEL f 0.75; RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" BIJ VOORUITBETALING PER PLAATSINQ fO.60 Aan alle abonné's wordt op aanvraag gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van t 500.—, f 400.-, f 200.f 100—, f 60 f 35.—, f 15.—. Katholieke sprekers bij de hraatsbegrooling. Hel sleml lol vroolijklieid, dat de „N. Holt. Crt." na kennisname van de redevoeringen van meerdere Kalliolieke Kamerleden, wij noe men de lieeren De Wijckersloolh de Weerdeslyn, Henri Hermans en Kuiper, de schrik om hel hart geslagen is. „De Katholieken spelen ditmaal geen stomme tje", schrijlt hel liberale blad heleekenisvol. Waarom zouden ze ook? vragen we rondbor stig. Maar hij de „N. R. Crt." blijft.de schoen van den vrijhandel wringen, zelts in 'onze dagen, waarin de economische toestanden met alle dogmatiek en vooropgezette stelsels en meenin gen op het gebied der handelspolitiek, den spot drijven. Blijven we ons een weinig in de angst van de „N- R. Crt." verlustigen. Niet alleen is de lieer De Wijckersloolh, zoo klaagt 'l blad, een agru riër, een pleitbezorger voor de landbouwbelan gen alsof dat beneden de waardigheden van een edelman Kamerlid zou zijn hij is nog heel wat erger, hij is levens, o gruwel, 'n proiec tiunisl. Maar, bemerkend, door dezen kinderach- tigen uitval zijn doel voorbij geschoten le heb ben, laat het blad er op volgen: „Nu geven we toe, dal die woorden thans een eenigszins anderen klank hebben dan in normale tijden. Wij zijn in den ioop der tijden aan zoovele beperkende bepalingen gewend geraakt, (welis waar bovenal bepalingen, welke op den uitvoer betrekking hadden?, dat hel voorstel: „sluit do grenzen geheel ot gedeeltelijk voor invoer uit die landen, waarmede door den stand der valuta concurrentie voor ons onmogelijk is!" niet zoo veel sensatie zal maken, niet zoo groole veruul waardiging zal* wekken als onder andere tijds «óensfanilBtlieden het-,«eval zou zijn. Nochtans ToI hef zaak zijn, dlï tidjcies zoo critisch moge lijk te bekijken en met fe vergelen, dat het uil den protechoiiistischen hoek komt. Het zou kuu nen zijn, dal voorbelde voor sinds tang beleden en vroeger door de meerderheid des volks ver Loeide hieorieën den heer De Wijckersloolh mei gretigheid dit middel doel aangrijpen, nu in derdaad Voor verschillende inheemsehe bedrijven de biiitenluudsche concurrentie meer dan een louter denkbeeldig gevaar is". De bedoeling vuil het iiollerdamsche orgaan is duidelijk: dien Baron De Wijekerslooth moet men in de galen houden, want „als de vos de passie preekt" niewaar? Kil om alle misverstand bij zijn lezers te voorkomen, verklaart het blad, den heer De Wijekerslooth in dit opzicht als een vos te beschouwen. Wat voor kwaads had de Katholieke spreker dan in den zin? Hij vestigde in zijn rede de aandacht op den belangrijken invloed, dien onze in- en uitvoer door het vulula vraagstuk ondergaat. Hulde bracht hij aan onze Keguering, die in de crediel overeenkomst niet Duitschland dezen valuta- factor gcncel had uitgeschakeld door crcdïet le gen goederen te ruilen. Onze Begeering ha.l lour deze politiek een prijzehs- cn navolgens waardig voorbeeld gegeven aaii andere naties. Anders echter is de invloed van de groote waar devermindering der marken op de positie van onze industrie. Spr. wees er op, dat deze ach teruilgaiig in waarde tengevolge heeft, dal de Nedei landsclie al nemer de Duitsche industrie begunstigt ten koste van onze inlaudsche indus trie, wier aanbod, in guldens, onvermijdelijk duurder moet. zijn. Een voor de hand liggend gevolg van dezen toestand is op haar beurt een over de gehecle linie, kwijnende industrie (pa pier-, schoenen-, cacao-, diamant industrie enz.? en dit bre, t onvermijdelijk weer mede werk loosheid, met daling der loonen, daling in de opbrengst der belastingen enz. De toestand, zoo als deze zich meer en meer duidelijk alleckent, is deze, dal ons eigen land als afzetgebied voor onze eigen industrie absoluut verloren gaat. Door welke middelen moet onze industrie nu gesteund worden? üp deze vraag is, volgens den lieer D,e Wijekerslooth, slechts één antwoord mogelijk: door sluiting der grenzen; natuurlijk niet absoluut, doch ten hale van sommige in dustrieën, zoolang de buitengewone omstandig heden van thans nog voortduren. De tijden zijn er nil niet meer naar, om hardnekkig aan oude vrijheidsdogma vast le houden, zoo voegde spr. vrijheidsdogma's vast te houden, zoo voegde spr. maatregelen vreezen, herinnerde hij er aan, dal Duitschland onze luxe-iirlikelen, Amerika onze bloembollen, reeds door beschermende maatre gelen weert. Nu mogen de in de wol geverfde, waschechlc en verstokte organen van den Vrijhandel, met de „N. Kolt. Crt." en de „Nieuwe Lrt." aan hel hoofd, steen en been klagen over de richting die de lieer De Wijekerslooth onze humlelspo lilick wil doen inslaan; de vrijzinnig democra lisclie lieer l'eenstra moge liet middel door den heer De Wijckersloolh voorgeseld, erger dan de kwaal noemen, wij meenen dat onze Kegeering verstandig zou handelen, als zij de middelen- door dezen deskundigen afgevaardigde in beden king gegeven om onze kwijnende industrie te steunen en op te hellen, in ernstige studie en overweging nam. De houding van hel „Hbld." tegenover de doorwrochte en uitstekend gedocumenteerde re de van den heer De Wijckerslooh getuigde vun een breed en onbevooroordeeld standpunt. In zijn Kameroverzicht schreef hel blad, dat hij •„een zeer interessante beschouwing over de be dreigde positie van onze „industrie" leverde en daaromtrent „alleszins beharligingswaardige" wenken had gegeven. Als een voortreffelijke redevoering mag die van den heer tlenri Hermans geprezen worden, waarin de positie van do R.-K. politiek tussclicn individualisme cn socialisme als die van het so lidarisme geschetst werd. Geen der onzen gevoelt zich hier zoo sprak tie lieer Hermans aan het adres der Socialisten als vertegeriwuordi uer eener bepaalde klasse, muur hel richtsnoer, waarin we ons bewegen is het algemeen belang. Alle maatschappelijke groepen zijn in onze par lij vertegenwoordigd, maar ze talen zich niet leiden door een groepsbelang. Dit zou voeren ot den ondergang van hel parlementaire stelsel. Dit groepsbelang le bevorderen, leidt meestal lol nadeel van de klasse, die uien dienen wil. Belangen- of klassenpoliliek verwerpen wij mei net oog op de laak van het Parlement. Alle politieke kiezers, wok de arbeiders;* slaan ten deze aan onze zijde. Wij laten onze politiek steunen op onze le vensbeschouwing, liet Christendom, dat op twee pijlers rust. De ecne pijler, is de onaantastbaar leid der persoonlijkheid, de andere is het per sooulijk belang, dienstbaar gemaakt aan het algemeen belang, niet aan éen klasse. Uver deze pijlers heen lig! de brug, waarover eeuwen lang de mensehheid veilig verkeerde, .let individualisme heelt den eenen pijler onder mijnd, hel socialisme bedreigt den anderen pij Ier. De mensch wordt bedreigd met het verlies zijner persoonlijkheid. Bij de doorvoering der idealen worden nieuwe tyrannen opgeroepen slavernij gewekt als door het individualisme. Bei de komen voort uit het materialisme. Komend tot de socialisatie, verklaarde de heer Hermans, dat men hel sterkste argument daar voor vindt in arbeidsmoeheid, liet moderne woord voor lijnlrekkerij (luieren). Dit moet de arbeidsmoeheid verontschuldigen. De onlust lot werken voert tot groole volksellen de. Socialisatie heet goed voor alle kwalen, maar de voorstanders dezer politieke Pinkpil- len zullen moeten erkennen, dat de arbeids moeheid de ideale arbeiders daarvoor noodig, niet leveren zal. Tenzij met den veranderden productievorm de mentaliteit verandert. Dit moet op teleurstelling uilloopen en op reactie. Spreker verklaarde van oordeel te zijn, dal de 8- urendag een zegen kan wezen voor het gansche vólk en geen nadeel voor de industrie. De pro ductie zal er door vooruitgaan. Maar de luiheid der arbeiders kan dit doen mislukken. Daarom moet plichtsbesef en gemeenschapssolidariteit worden gewekt. Hiertoe is onmisbaar een arbei dersheweging, die zich mag verheugen in een ide aal cndie de godsdienstige behoeften der men- scben bevredigt. Wal in deze redevoering vaii een k holiek en hoogst bekwaam leider der arbeiders sympathiek aandoet, is de rondborstige erkenning, dat de ar- Leidsscbuwheid (luiheid) en de verkwistende levenswijze van sommige, vooral ongehuwde werklieden, een bedenkelijk teeken des iijds zijn. terecht ziet deze volksleider, die le hoog staal om als volksvleier le poseeren, daarin een gemis aun zedelijke kracht en een aiili-maalschappe lijken zin, waartegen rich schrap zeiten plictil is. In een goed gebouwde, en verzorgde rede, .oonde de lieer Kuiper ten overstaan van de beweringen van den socialistischen voorman .Schaper aan, dat de katholieken in vrij wat ■ooger niate op den ruggesteun en het vertrou wen der arbeiders kunnen hogen, dan de soci'a- islischc leiders. De socialistische arbeiderspartij, had de heer Hermans gezegd, is een schip zonder roer ge worden en de bemanning dreigt met muiterij. Deze stelling werd nader door deii heer Kui per ontwikkeld, die deii heer Schaper onder het uog bracht, dat liet ledental der katholieke vak organisaties steeds stijgende is, in tegenstelling met dat der sociaal-democratische ol moderne vakbeweging. In de eerste helft van hel jaar is ons ledental, aldus spr., van 149050 lot 155,201 geslegen; op 1 October was het cijfer over de 100.000. „Dit wijst er niet op, dat wij den rug gesteun der arbeiders verliezen, cn minder en minder de afspiegeling worden van de groepen, die wij vertegenwoordigen. Hoe is het in dezen met den heer Schaper c.s.? Met hen gaat het steeds hergaf. Spr. ver wees naar „Het Volk" van 10 November, waar in verslagen voorkomen van de gewesten Noord Holland, Gelderland eu Noord-Brabant, lil die verslagen wordt gesproken van een belangrijken achteruitgang in ledental. !n „Het Volk" van 15 November komt een verslag voor van de gewes- ienvergadeiing Noord Holland (Zuid), waaruit blijkt dat het ledental met 18 pet. is lerug- geloopen. Dit geldt dc politieke organisatie des heeren Schaper. Maar met diens vakbeweging slaat hel zoo mogelijk nog slechter. De moderne vakbe weging gaat in snel tempo achteruit. Dat is geen kwestie van eb en vloed, het is een eb, uie steeds door blijft ebben. De Katholieke af gevaardigde loonde dal met cijfers aan. Op 1 April jJ. bedroeg het ledental van liet N. V. V. 21)2.191) leden. Op 1 Juli was het gedaald tot 248.000, dus gedaald mei ruim 14.000; de volgende maanden daalde het telkens meer, 'met vele duizenden. Het is een voortdurende eb. In 5 maanden, van I April tot 1 September, daalde het ledental van hel N. V. V. vail 262.000 tot 204.000 of pre cies 27.220 leden. Het was goed gezien van den heer Kuiper, ten overstaan van hel Nederlandsche volk, op een en ander eens krachtig de puntjes op de i te zetten. De Katholieke afgevaardigden hadden bij de algemeene beschouwing™ over de Staatsbegrou- ling iels degelijks le zeggen. Eu wat ze le zeg gen hadden, zeiden ze duidelijk, krachtig en zonder er doekjes om le winden. Aan hen onze hulde daarvoor. verzamelen en te groepeeren inzake de kwestie van lget toenemend drankmis bruik." - „Men heeft zich bepaald tot de pro- cesceh-veruaul ooor do po.ifie opge maakt.'Gngetwijield zijn er meer fac toren die de aandaolu, verdienen, en leveren deze cyïèiS niet genoeg stof om een oujectief en ausoluut beeni te ver- kr.jgen. Maar betrekkelijk zijn de gegevens .niettemin van gruote w„arde. Ze loopen over twaalf jaar ©n wijzen drieërlei aan. Eerst de aanta.len der proces.,en-vernaai. JJa„raa" hun verdee- ling over den ieeityd der oes'chlonke-. nen. hmaelijk hun verdeenng over de dagen uer week. met aantal luunt sinds 1909 een re gelmatige üa.i.,g. In la08 is de daling uuüorumal groot, zeker omdat toen de 'jenever was gerantsoeneerd in vernand met ue geringer productie. Uitwenuige avvauginmdeten tie.p. n uus olgübaar wel iets: Liet jaai'j.aj.9 vertoont aan opeens vergeleken bij het vorige jaar een Kluu.i.i..g vun 3bi op ti47, u.t. meer dan veruueueling. Jan tien in aamdon van lbzO geven reeus een c.jrer van 842. Dit ue leeityd-cijiers, uie overal in teressant zyn, grijpen we sleottts dit gegeven op, dat ur alle jaren de leer- tyu van 4obO jaar verreweg. Het gruotste aantal op.e»ert. men tunartelyk getuigenis en aanwijzend, Hoeveel Kwaau net gewoonte-drinken doet. Vvat de dagen der ween aangaat: het geen reeus uit tal van gegevens uekend was voor binnenland en buitenland, wordt hier Levesdgd dat de Zaterdagen en ue Zoudagen ahous niet grootste con- tiugent leveren, dan volgt de Maandag. Om slechts één greep te doen: voor ltmO leveren de Zaterdag en Zondag 60 pUt., de Maandag nog eens 15 pUt." De „Nederlander" wijst er ten slotte op, dat als de Minister van Arbeid de cijfers opvraagt uit alle gemeenten, h'y waursohijniijk een zeer sprekend ant- wouru op zyn onlangs gestelde vraag zal ontvangen, of het .einde en het begin der week wei valt onder de dagen, waarop ue omstandigheden „een grond opleveren urn misbruin van sterken drank te v ree hert" naar art. 7 van de r^rankwet. Cijfers zijn 'toch niet altijd dor. DRANKGIJ FERS. „Het Statistisch Bureau der gemeente Utrecht heeit, zegt de „Nederlander," een voortreffelijk werk gedaan door cyfers te DE TOESTAND IN IERLAND. Ue moordpartij in Dublin. De laatste berichten uit Dublin melden, dat 28 personen zijn gedood en meer dan 70 gewond. De militairen legden beslag op een gedeelte van de City Hall voor het herbergen van troe pen. De officieren, die in hotels wonen, ziju naar de kazernes teruggeroepen. Het dorp Barna, hij Galway, waar hel lijk van den geestelijke Griffins is gevonden, is lei- lelijk platgebrand. (De priester was de vorige week op geheimzinnige wijze ontvoerd en om liet leven gebracht). De correspondent der „Daily Mail" te Dublin meldt nog over den moord op de officieren iu die stad, dal de moorden in Gresham Hotel, Sackville Street, plaats hadden met cên brutali teit, die bewees, dat het plan rijpelijk overlegd was. „Ik had", meldt hij „juist gescheld om vvat warm water, toen ik vier pistoolschoten, da delijk door zes anderen gevolgd, hoorde op de verdieping boven mij. Toen ontstond een aan grijpende, stilte, men hoorde zelfs geen gegit van vrouwen. Van eep, doodelijk verschrikte dienstbode vernam ik, dSDde oud-kapitein Mc Gormacli eu een andere logé, Wilde genaamd, door Sinn Eeincrs waren dood gescholen, ik keiidë beide mannen terloops. Kapitein Mc. Cormack was paardenkooper voor het veearl sen ij kundig corps en zeer gezien in sportkringen te Dublin Hij had al 5en paar maanden in het hotel gc logeerd en was van plan binnen veertien h'geu naar Kairo, waar hij woonde, terug le keeren. Hij was een opgewekt man, die niets met dcc geheimen dienst te doen had. De heer Wilde was een jong man van 34 jaar, en had èenigeu iijd iu Spanje doorgebraiht. De klok iiad negen geslagen Joeu vijftien jonge mannen, die regenjassen en slappe hoe den droegen, hot hotel waren binnen gekomen. De portier had hun gevraagd wat zij wensch- ten, waarop ze geantwoord hadden: „dat zult ge spoedig bemerken." Zij dreigden hem mef een revolver eu hij werd naar de groole hall gedreven, waar de hool'd- porlier stond le pralen met cenige hotelgasten. Onder leiding van één man, die niet gewa pend was, hielden de aanvallers de gasten en liet hotelpersoneel in bedwang cn dwongen hen met hun gezicht naar den muur te gaan staan. De gasten in de eetzalen werden ook in be dwang gehouden en drie bladen werden uit het bezoekersboek van het hotel gescheurd. De hooldporiier werd toen gedwongen zeven der mannen den weg te wijzen naar derde verdieping, terwijl er zeven ande ren heneden bleven. Gekomen in de ka mers van kapitein Mc. Cormack, drongen enkele mannen de kamer binnen en losten vier schoten op d a kapitein, die in bed zijn krant zat le le zen; hij was dadelijk dood. Andere mannen waren de kamer van den heer Wilde binnen gedrongen, die juist was opgestaan. Het geheele drama was binnen vijf minuten afgespeeld en gedurende dien lijd was een mo tor-lorrie, waarin politie zat, het hotel gepas seerd. De bende verliet liet hotel even kalm als zij gekomen was." De „Daily Mail" meldt nog, dat er plannen beslaan meer troepen naar Ierland te zenden en dat gevreesd wordt dat moordaanslagen ook in Engeland zullen plaats hebben. Het Lagerhuis-debat uitgesteld In verband met den geestesgesteldheid van het Lagerhuis verwacht men dat liet debat over Ierland, dat heden, Woensdag zou plaats heb ben, zal worden uitgesteld. Ue Labour-partij en Ierland. in verband mei de geestesgesteldheid van het stelde de commissie der Labourparlij haar ver trek naar Ierland uit. De partij nam een reso lutie aan, die de brutale moorden te Dublin even sterk veroordeelt als de door de politic toegepaste repressuilles en verklaart dat de re geling van het iersch probleem onmogelijk is, indien de excessen niet van beido zijden een einde nemen. DE VERGADERING VAN DEN VOLKENBOND. Het internationaal gerecht shot De derde commissie, die zich met het interna tionaal gerechtshof heelt bezig te houden, nam een rapport van den president Léon Bourgeois in ontvangst, waarin hij o.ni. verklaart dat dc commissie niet uit elkaar zou mogen gaan zon der dat zij het door haar arbeid aan de verga dering van den Volkenbond mogelijk had ge maakt, aan de wereld een internationaal, per manent gerechlsliot te schenken. Een uit tien leden beslaande commissie van advies werd be last niet het onderzoek van de bijzonderheden van liet vraagstuk. Vijf van deze leden zijn deel nemers aan de Haagsche conferentie, waar de instelling van een internationaal gerechtshoi werd voorbereid. üe toelating van Duitschland. De „Matin" publiceert een telegram van zijn correspondent te Genéve. d.d. 21 Nov. waarin het volgende wordt meegedeeld. De toelating van Duitschland tot den Volkeu- 12. „Kwam mijn verlangen bij uw vraag alleen in aanmerking, dan zou de beantwoording onvoonvaarde ijk beves.igeud u.lvulleu. Maai gij weet, mijnheer Sonacii, dat ik geheel on bemiddeld beu, en de heer Bassenheiin zal natuur,ijii met aan iemand willen verknopen, die iu liet beste geval slechts met wissels op langen termijn betalen kan." „Geheet onbemiddeld zijl gij in het geheel niet meer, mijn beste hoer. Uw conto bij ons wijst een aanzienlijk, saldo ter uwe gun ste aan. Doch geld zal iu dit gevat wel niet zulk eene groole rol spelen. Maak de zaak met Passenlieiul at ëu kom daarna met hen, bij mij hel middagmaal gebruiken. Speelt gij schaak? Hes te beter! Het scliaak- lord is mijn hartstocht en mijne nicht is niet legen mij opgewassen. A propos 1 dus besloot •JEir.il N'chack lachende en zich op den drempel nog eens omkeerende, „ik ben Hf AieïïASgieiig ,wat het meisje van uwe gedaan teverWjSsefing zeggen zal." Een viuchljge blik gleed over zijae gestalte en ue nieuwmodische kleeding, d.e ik ia plaats van liet wollen hemd eu den gordel van den .goudgraver aangetrokken had. „Als berg werker hebt gij, naar het schijnt, geen zoei gunsligen indruk op haar gemaakt.' Eu uiet een harleiijken -lach verwijderde zich de oudste Schaek. Terwijl ziju bioedei m liet magazijn een en ander ging nazien on Gregory afscheid genomen iiad onder voor wendsel, dat hij nog eenige ertsen te onder zoeken had, verhandelde'ik mét dun apothe ker. Uit ziju voorstel hieck zonneklaar, dai .nen mij inderdaad ineL meer dan gewone uuipvaardigheid te gemout kwam. He heei i'asseuheiin droeg mij zijne zaak dat is de hoogst eenvoudige inrichting, de voor raad medicijnen en ue klandizie voor den prijs van duizend dollars over. Hit bedrag wilde de heer Emii Scuack voor mij betalen ik zou hem vier wissels, elk van iweeüon •ierd en vijttig dollars, geven en deze wis seis kon ik binnen twee jareii naar gced vinden inlossen. Percenten zouden niet bere kend worden. „Welke winslen de zaak afwerpt, kan u uil de hoeken blijken," zeide de heer Passen- heiut. „Eu nu wil ik u nog mededeelen, waar om ik mijne zaak van de hand doe. Toen inyu neet. Emit scffacii tfour de ontdekking eu bewerking van het u bekende bergwerk een rijk man geworden iwas, riep hij nnj uit de bescheideno betrekking van provisor iu eene apotheek te San Francisco hierheeu, richtte deze apotheek voor mij iu, die natuur lijk, daar zij de ecmge iu hel „camp" is. veel opleverde en moedigde mij aan dooi prospectors te mijnen eigen bate iu hel ge- oergte naar erts le laleu zoeken. Eenige mij ner „Claims die ik in den loop van ongeveer acht jaren op de gezegde wijze deed bewer ken. hebben mij een mooie wmst afgeworpen. Ook de apothekerszaak hier was steeds zeer winstgevend en ik hen tegenwoordig een ver mogend man. Heeds lang verlangde ik er naar en mijne vrouw nog veel meer v'deze woeslernij naar een gezelliger plaats te gaan wonen, en had agenten in Eos Angelos en in andere stedeu van Zuid-Californië opgedragen, .n injjn naam, bij geval zich ergens een uiü- iteemlijke gelegenheid mocht voordoen, den koop te sluiten. Hat is nu geschied eu de voor mij in Los Angelos gekochte apotheek wacjjt op haar nieuwen bezitter. Haar hebt gij in korte woorden de beweegreden van hel a gedane aanbod," lk bezo" mü niet lang eu sloeg toe. Toen maals toch beschouwde ik het heroqj van apotheker nog als datgene, wal ik op den duur zou blijv.eu uitoetenen. Te gelijk werd mij hier de gelegenheid aangeboden, op noogst eervolle wijze in korte jagen een welgesteld man te worden, daargelaten, dat de zich voor mij openende werkkring toch oneindig meer strookte mei mijne opvoeding en unjue kun digheden dan het beroep van bergwerker! O'Kourke, aan yvien ik mij gewend had, zou ik wel is waar misseux eu hij zonder twijtel mij. Uok Jones, dal kou ik gerust aanne men, zou mij met leedwezen uit het berg werk zien heengaan, maar de „Apaehia" lag dan ook niet aan het einde der wereld, en de aangeworven vrienden daarboven woor den uiet builen de gewone grenzen vau een bezoek. Al deze overwegingen traden mij ach tereenvolgens voor den geusL Uok het voor gevoel,, dat uit den superintendanl van hel smeltwerk van een tol dusverre lijdelijken tegenstander uu een gevaarlijke eu .wellicht unvali-iide vijand voor mij ontstaan zon, kwam.bij mij op. Nog in den namiddag van dien zeltden dag werden ten huize vau den heer Emil Schack de hetrelfende stukken, die mij tot eigenaar van de apothekerszaak te Cold Springs maakten, in allen wettctijkïn vorm opgemaakt en onderteekend. Onder de geltikwenschen, die mij van alle kanten ten deel vielen, waren er blijkbaar geen oprechter eu hartelijker geineend ilau die der „erfgename van den goudzoeker Toon miss Kothblond in de kamer trad, waarin wij de zaak afgedaan hadden eu haai de uitslag van onze bespreking medegedeeld werd, schudde zij mij vroolijk de hand u en meende, dat zij thans, nadat ik weder be schaafde zeden aangenomen had zij motl- slerde daarbij welgevallig mijn toilet wel inzag, dat ik een man naar haar hart was eu zij hoopte, dat wij goede kameraden zouden worden. Wat onder andere omstandigheden eti in eene andere omgeving van de lippen cener, jonge dame tegenover een bijkans, geheel vreemde als zeer ongepast had moeten be schouwd worden, klonk uit haren mond zeer natuurlijk. Zij was tocli de bedorven wildzang van het huis, de onbeperkte gebiedster in het „camp", die haren sehepter met vaste hand over alle mannelijke bewoners zwaaide eu tegenover wie niemand aan verzet daelil. Ook ik niet?.... Zonder aan de waarheid te kort te doen kan ik hier terstond verklaren, dat miss Holhblond nooit, ook zelts geen oogeublik, eenige macht over mijn seest of miine zinnen verkreeg. (Wordt vervolgd,} ws

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1