R-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND No 280 Dinsdag 30 November *920. 13e Jaargang Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: i%gg!8?£P™- 4 ADVERTENTIEPRIJS Weinig animo voor socialisatie,' Wat ue Hers zegt ST. NIC0LAAS CADEAU tbs U 1LL&1UN De Erfgename van den laoudzoèker. ABONNEMENTSPROSt ?ER KWARTAALi f2.—, FRANC» PER POST I 2.50 MET GEÏLLUSTREERD ZON DAQSBLAD f 0.50 HOOOER. Verschijnt «2 a g 8 ij Bs s. VAN 3-5 REOELS f 1.25; ELKE REOEL MEER I 0.23 j RECLAMES PER REGEL f 0.75; RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" BIJ VOORUITBETALING PER PLAATSINO f0.6fj Aan alle ahonné's wordt op aanvraag gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van t 500.f 400.-, f 200.f 100—, f 60 f 35.—, t 15.—. Tegelijkertijd wordt thans in eeuige steden het Vraagstuk der gemeentelijke bemoeiing met de melkvoorziening aan de orde gesteld. Aan den Haarletuseüen gemeenteraad is hierover een rap port uitgebracht door een deskundige commis sie; "j in Amsterdam is een voordracht inge diend door B. en W. om iiet geheele uielkbedrijl te soeialisceren. De kosten zouden om en nabij 4 iniiüoeu gulden bedragen, doch de grootste op timist voelt wel, dat daar nog ettelijke millioen- tjes zouden bijkomen. Over die voordracht werd door de Amslerdam- sche ge/ondiieidseommissie een vernietigende eriliek uiigesproken, terwijl in een brochure van beiangheobemie deskundigen, daaraan gewijd, van den opzet van den Aiuslcrdumschen levens middelen-wethouder, ook al geen spaan heel bleet. Het merkwaardigste is eehler het rapport door de atdeehngen van den gemeenteraad over deze zaak uitgebracht Meu mocht daarin van een college, waarin de socialisten en communisten zooveel zeiets bezeilen, toch een hoog gestemd loflied, op de sociaUsalieplannen verwachten. Maar heel het stuk is in mineur. De voorloopige proeven, door de gemeente zoo nu en dun op kleine schaal reeds genomen, heb ben de socialisalielusl blijkbaar weinig aange wakkerd. Iedere poging wordt een tinancieele strop. En geld mout er tocli zijn. Amsterdam vroeg laatst 20 millioen op de geldmarkt en kreeg er nauwelijks drie, waarvan tiet grootste deel nog buiten de gemeente werd geplaatst. En zouder geld geen schutters, en ooa geen Söcialisalie-lieihebheryen. Zoodat ook de heeren, die principieel heel veel voor een gemeentelijk melkbedrijf voelen, in het voorloopig verstag aan raden om er nog maar een tijdje mee te wach ten. Behalve het finaneieele is er nog een ander bezwaar legen de stichting van een gemeentelijk melkmunopolie en wel dit: wanneer het bedryl in één hand is en liet overheidspersoneel gaat aan 't staken, hoe krijgen wij dan melk? Deze overpeinzing schrikt zelfs de socialisten al. Want zij zeggen in hel verslag: „Tegenover de bezwaren, geuit omtrent de l mentaliteit van gemeentearbeiders, wensch- ten deze leden hoezeer ook voorstanders van gemeentebedrijven toe te geven, dat er aan die mentaliteit inderdaad nogal het een en ander ontbrak; dat velen niet schijnen te begrijpen, dat hun arbeid in het overlieids- bedryl een geheel ander karakter heelt dan huil arbeid in de kapitalistische bedrijven en dat het hoog tijd wordt, dat zij hun houding te dezen opzichte herzien." Dat het „hoog tijd" wordt, daarvan zijri wij •Hen overtuigd; maar dat het nog heel lang zal duren, eer deze „kinderziekte" achter den rug is, dat meunen wij, gezien de manier, waarop de •ocialislische en communistische pers en leiders hun menschen opvoeden, veilig lc kunnen voor spellen. Waarmee dan ook tevens de socialisatie voor onbepaalden lijd van de baan is. eipieele tegenstanders van het Kabi net bevrediging zou kunnen schenken. Onze onderwijzers willen een hetere salaris-regeling, zij willen niet de ondermijning, noch de verzwakking van h,et Kabinet. Het hoomsebe volk kan op de Room- sehie onderwijzers rekenen, zeide Zater dag een der sprekers op de meeting in JDi.igentia te 's Gravenhage. Het iioomselie volle verwacht niet an ders. Te begrijpen is en wij hebben het niet verheeld dat de ontwórpen sala- ris-re-ge.ing teroering en teleurstelling heelt verwekt. Maar bestaat' er alle reden voor een vastberaden actie tot verbetering dier rege.iug, niet aldus voor een agitatie tegen het Kabinet. Hie actie en die agitatie zijn twee geheel ver-schillende zaken, de cenë 'po sitief, de andere negatief en zonder ceni- ge kans op goede resultaten." Diat aan deze laatste onze onderwij zers evenmin willen als kunnen meedoen en dat zij L.unne so.idari.eit met het Ka tholieke volk, Waarop ueze regeer-ing voor een zoo be.angrijk de-ei steun., volkomen zulLen handhaven, spreekt zoozeer van zelf, dat wij er, ten spijt van zekere lokstemmen aan ue overzijde, verder geen woord over behoeven te zeggen. TWEEëBLLI ZAAK. Ünd.er dit opschrift lezen wc met in stemming in het „Centrum": I)o actie oer onderwijzers voor een hetere salaris-rcAje.i g zou natuurlijk go-heel van haar aoei afwijken, indien zij er een werd tegen de ïvgecriitg. Hat kan dan ook niet liggen in de lijn der Keclitsche en allerminst in die dor Katkp ieke onderwijzers. Het is 'zaak, hier wel 'te onderschei den, opdat geen verwarring of vermen gt..g ontsta, welke aLléén aan de prin- BU1 I ÈÏINLAiNi) DE VtriGASJtr.iKG VAw UcN VüLachBOKD. Zwitsersche besluiten. De Zwitsersche federale raad heeft te Genève een zitting gehouden, om de noodige besluiten te nemen over de houding van de Zwitsersche de legatie bij den Volkenbond. Het Zwitsersche Tel. Ag. verneemt, dat de delegatie is gemachtigd de conventie te teekenen, betreffende het intern. iJof van Justitie, indien de conventie lot stand mocht' komen. De delegatie is opgedragen hel initiatief te nemen voor de opstelling van een speciale overeenkomst volgens welke het Intern. Hof van Justitie verplichtend zal zijn voor ze kere bepaalde conflicten. Aangaande de kwestie van de ontwapening is: de federale raad van meening, dat wegens de bijzondere positie van Zwitserland de militaire dienst voor dal land op liet oogenblik een noodzakelijkheid is, ter wijl het voorstel lot monopoiiseering van wa pentuig krachtig door de delegatie moet worden gesteund. Een hulde aan Zwitserland. Bij een noenmaal, aangeboden door den fede ralen raad aan de verschillende delegaties, heeft Hymans verklaard, dal Zwitserland meer dan elk ander land geschikt is om bij te dragen aan de ontwikkeling van den Volkenbond. Voorstellen van de Nederlandsche delegatie Met een enkel woord is reeds melding gemaakt van door de Nederlandsche delegatie ingedien de voorstellen. De correspondent van het „Hbld." lo Genève schrijft hieromtrent nog: De vrijwel algemeen heerschende stemming te Genève schijnt te zijn, dat hel niet gewenscht is thans reeds bij de eersle nigemeenc vergadering vodrslellen lol wijziging van het Verdrag van den Volkenbond in overweging te nemen. De door de Scandinavische landen ingediende voor stellen zullen dus niet worden behandeld. Slechts Nederland, Argentinië, Siam, Cuba en Panama 'stemden met de Scandinavische landen tegen de aangenomen resolutie om geen revisie-voorstel len te behandelen. Met liet oog daarop lieeft de Nederlandsche delegatie liet nuttig geoordeeld bij den voorzit ter van de eerste commissie het navolgende voorstel in te dienen: „De Nederlandsche delegatie stelt voor, dat de Raad door .de vergadering uitgenoodigd wordt om een commissie te benoemen tol bestudee ring van de amendementen op het Verdrag van den Volkenbond, welke in deze samenkomst van de vergadering voorgesteld zijn. De commissie zal er over rapport uitbrengen aan den Raad, die in de volgende vergadering zijn conclusies zal voorleggen." Het is niet mogelijk, op dit oogenblik reeds le komen tot een bepaald besluit over de vermin dering van bewapening. De kwestie moet eerst bestudeerd worden door de commissie, bedoeld in art. 9 van het Verdrag.Hct gaat dus nu al leen om de wijze, waarop de kwestie bestudeerd en behandeld zal worden, ten einde zoo spoedig mogelijk een werkelijk resultaat le bereiken. De Nederlandsche delegatie meent dat de commis sie, zooals zij door den Raad uitsluitend uit mi litairen is samengesteld, de goede behandeling der zaak niet zal bevorderen. Daarom stelde mr. Fock namens de Nederlandsche delegatie in de zesde commissie de volgende resolutie voor: „De Nederlandsche delegatie stelt voor, dat de Raad door de vergadering uitgenoodigd wordt om de permanente commissie, bedoeld in arti kel 9 van het Verdrag aan te vullen door de benoeming van leden, die competent zijn ten opzichte van politieke, economische, historische en geografische kwesties". D£ 'föESÏAitiD IN IERLAND. Een herderlijke brief van aarts bisschop Logue. Kardinaal Logue, Roomsch prelaat in Ierland, heeft een herderlijken brief uitgevaardigd, waar in hij de moorden in koeien bloede, den vorigen Zondag op officieren gepleegd, veroordeelt, doch waarin hij verklaart, dat door het bloedbad op hel voetbalveld van Crokc door de regeerings- troepen aangericht, de Sfchaal ten nadeele der laatsten is overgeslagen. De „terreur" in Ierland. De „Daily Chronicle" geeft een lijstje van de gewelddaden, die dit jaar tot 20 November j.i. in Ierland zijn gepleegd en die meer spreken dan boekdoelen. Het blad vermeldt dal in ge noemd tijdsverloop zijn -gedood 149 politieman nen, gewond 220; soldaten gedood 34, gewond 95, burgers gedood 37, gewond 89; 'gerechtsge bouwen vernield 67; kazernes vernield 527; be schadigd 169; aanvallen -op postwagens 800; op vuurtorens enz. 45; invallen om wapens op te sporen 3000. Onder de gedooden en gewonden zijn niet meegoi-rlnn»? degenen, die tusschen Juni en September in Ulster slachtoffers werden. De plannen der Sinn Feiners. Naar vernomen wordt zijn er bij de jongste invallen in Ierland stukken in beslag genomen, waaruit van een uitgebreid Siun Fcin-complot bleek om regeeringsgebouwen le beschadigen en andere daden van terrorisme te bedrijven. Leden der regeering en andere hooggeplaatste perso nen hebben dreigbrieven en anonieme waar schuwingen ontvangen. In officieele kringen be waart men het strengste stilzwijgen. In één geval zouden auto's wordt gebruikt om de onverlaten naar hun plaats van actie le bren gen. Sinn-Fcin actie in Engeland1 Er zijn in Rootle, het noordelijk deel van Liverpool, in het geheel achttien pakhuizen in brand gestoken. Te Liverpool is een jongen gedood, die twee mannen opi ïcrktc in de portiek van een katoen pakhuis en de politie lmalde. Deze trachtte de mannen te arresteeren, die zich heftig verzetten. Een hunner wondde een politic-agent door eep slag met een stuk gereedschap, de andere loste een revolverschot', hij miste de politie, doch trof den jongen in het hart. Beide mannen ontsnap ten. Bij den brand in wolpakhuizen te Liverpool is een schade viyi meer dan een millioen pond ster ling aangericht. Er zijn 13900 balen wol bescha digd. De brandweer had de grootste moeite om hst vuur meester te worden. Er is lot dusver slechts één arrestatie verricht. Er is o.a. staal draad gevonden en een instrument om de sloten der pakhuizen mee door te knippen. De politie heeft de stad een tijd lang omsingeld gehouden ten einde haar af te snijden van de buiten wereld, doch de pogingen om de brandstichters te arresteeren, die door aanhangers ter plaatse worden verborgen gehouden, hadden slechts ge deeltelijk succes. Een aantal verdachte peisonen zijn aangehouden. Zaterdagavond heeft de politie te Londen een aan de Sinn-Feiners toegeschreven poging lot brandstichting op groote schaal ontdekt. De poli tie merkte een zestal mannen op, die in de om geving van een groote houtwerf in een dichtbe volkt deel der stad-rondzwierven. Toen hun aan wezigheid achterdocht bleek te hebben gewekt, gingen zij op de vlucht. Er volgde een wilde jacht door tientallen polilie-agentcn en burgers. Eén man werd gearresteerd. Er werden nabij de werf revolvers, petroleumkannen enz. gevon den en een met paraffine gedrenkte hoeveelheid ruwe katoen op de werf. DE AMERIKAANSGHE KOOPVAARDIJ. De „Times" verneemt uit Washington, dat tenzij er zicli onvoorziene omstandigheden voor doen, Harding s eersle laak zal zijn de opheffing van een twintigtal verschillende handelsverdra gen, welke aan Amerika thans de toepassing be letten van de maatregelen der koopvaardijwet (naar men zich herinnert had president Wilson geweigerd de desbelreliende bepalingen uit te voeren.) Waarschijnlijk zal al het mogelijke worden ge daan om de toestemming van het bewind van Harding le krijgen voor een plan, waarbij een aantal schepen maandelijks zal worden verkocht tot de huidige groote vloot van den Shipping Board in particulier bezit is overgegaan. Harding heelt onlangs zijn" voornemen aange kondigd om aan te dringen op een wetgeving waarbij aan Amerikaansche schepen vrije door tocht zal worden verleend door tiet Panama- kanaal. Dit wijst op een verschuiving der poli tieke opvattingen naar een afscheiding der Amerikaansche scheepvaart, die. meent men, de Amerikaansche belangen beter zou dienen dan een organisatie op internationalen grondslag. DE UITVOER VAN STEENKOOL VAN ENGELAND NAAR FRANKRIJK. Vrijdag is op een conferentie van den Engel- schen minister voor het mijnwezen cn den Fran- selien steenkool-controleur de overeenkomst, waarbij Brittannië op zich nam aan Frankrijk 45 van de uit Brittannië uitgevoerde steenkool te leveren, opgezegd. Aan de BriUcne mijn eigenaars en steenkoolexporteurs is meegedeeld, dat het iiun thans vrij staat de prijzen, door Fransche importeurs gevraagd, te aanvaarden of te weigeren. De verplichting om een zekere hoeveelheid sleenkool aan Italië te leveren blijft ongewijzigd. MELKSCHAARSCHTE IN FRANKRIJK De bond van verbruikers, onder voorzitter schap van Thoumyre, den onderstaatssecretaris van levensmiddclenvoorziening, heeft naar ge schikte middelen gezocht om de kosten van hel levensonderhoud te verlagen. De raad van ver bruikers was van oordeel, dat de mclkschaarsch- te, waaraan Frankrijk op het oogenblik lijdende is. niet zonder gevaar voor het land kon voort duren. Men sprak den vvensch uit, dat de regee ring Duitschland zou dwingen de tijdens den oorlog geroofde koeien te restitueeren en het verdrag van Versailles na te komen. Het aantal Franscne melkkoeien was sedert 1913 met 19 percent achteruit gegaan. In de urie niaanuen na den wapenstilstand alleen al had Duitschland 99.600 melkkoeien moeten uilleveren, maar tot op heden waren er nog maar 65.560 uitgeleverd, die bijna alle aan mond- cn klauwzeer waren gestorven. DE ONDERVOEDING IN DUITSCHLAND. De Pruisische minister voor de volkswelvaart Stegerwald heeft in het Pruisische parlement meegedeeld, dal in het industrieele westen en in het agrarische oosten een vermindering gecon stateerd is in de sterfte van zuigelingen, een, vooral wat de tuberculose betreft, niet onbelang rijke vermindering. Maar toch is deze sterfte nog steeds aanzienlijk hooger dan vóör den oorlog. Gruwelijk is echter het resultaat van een Groote sorieering SÜhAATSE'* bekende fabrikaat b. RütTtR AKKRUM" Schaatsen monturen. HGLLIJZESI. AGMZÜW vis. ai DE WHO LAAT over de Botersiraaf ALKMAAR Teler. tóo. enquête in de Berlijnsce gemeentescholen. Hier is vastgesteld, dat van 650 scholieren van één school niet minder dan 118 tuberculeus waren cn dat 45 gestorven zijn in den loop van een jaar ten gevolge van ontbering. Een groot aantal ainderen konden zelfs de gerantsoeneerde levens middelen niet krijgen, omdat de ouders geen geld hadden deze te koopen. - 161 kinderen hadden geen schoenen meer, 147 geen overjas, 305 geen hemd, 311 thuis geen druppel melk. 50 Kinderen hadden geestelijk zeer geleden dooi de ondervoeding, 48 hadden een" lichaamsgewicht van 10 kilo beneden het normale. «teSüüüfiE BUITfcKL. BEBïSHTEM. BEDROG MET SPOORKAARTJES. Bij tie huiszoeking bij ceil tier achttien ambtenaren, werkzaam aan het station te Duisburg, die gearresteerd werden omdat zij zich schuldig gemaakt zouden hebben aan den verkoop van spoorkaartjes, zonder het geld af le dragen, vond de politie honderden sigaren kisten vol spoorkaartjes van de drie klassen eu geinig voor dc meest afgelegen stations en 110.000 mark ia baar geld. Deze ambtenaar, een bureau-assistent, had zioh een zeer weelde rige huisinrichting aangeschaft waarvan dc waarde op meer dan 200.000 mark wordt ge schat. Hij bekende al heel lang, tijdens zijn nachtdienst, zelf kaartjes to hebben gemaakt in de drukkerij en deze verkocht te hebben tij dens den dienst. EEN GROOTSGH PLAN. Het ministerie van transport heeft dezer da gen een plan gepubliceerd voor de eleclrici- teilsvoorziening der industrieele districten in West cn Centraal Engeland. Daartoe wil men gebruis: maken van de getijbeweging in de ii het Kanaal van Bristol breed uitmondend' Severn. Men wil een dam leggen, om het vloedwater op le houden, in de monding der rivier en daar turbines in aanbrengen, die door het op gehouden water gedreven moeten worden Wanneer die turbines per dag tien uur werken, zouden zij in dien tijd 500.000 p.k. kunnen le veren. De opgewekte electricileit zou dan goedkoop kunnen worden geleverd. Het officieele plan, dat uitgebreider is dan in deze enkele woorden is aangegeven, spreekl niet over de kosten, doch men heeft er een slag naar geslagen en oegroot die op tusscdien do zes cn acht millioen pond sterling. Ook over den benoodigden tijd van uitvoering spreekt het plan niet, al wordt wel gezegd dat een leger van vele duizenden werklieden er ja ren lang arbeid aan zou hebben. Daarvoor krijgt men dan echter ook de grootste hydio- electrisehe krachtinstallatie in de wereld want zelfs de Niagara levert „sleohts" 385.000 p.k. per dag. Zijn de berekeningen van 't mi nisterie van transport correct, dan zal bij uil voering van het plan per jaar drie vier mil lioen ton steenkooi bespaard worden, zoodal het in ieder geval een „betalend" plan zou zyn. Doch daarvan schijnt iedereen nog niet door drongen. „Poy", de leekenaar in de „Daily Mail" spot tenminste met het denkbeeld en Iaat ons Sir Erie Geddes (den minister van transport) zien als een dame, die in een winkel een prachtigen hoed (de „Severn Barrage ge naamd) ontdekt, waarvan zij iiaar oogen niet kan afhouden en die slechts enkele milliocntjes kost. De spaarzame haren van John Citizen, haar echtgenoot, rijzen er bij tc berge! 16. Ik ging met Jones bij zijn terugkeer naar de mijn een eindweegs mede. „Geloof mij", "zeide de wakkere beambte bij het afscheid tot mij, „zijn vertrouwen heelt den eersten sloot geleden. Hij weel evenzoo goed als wij, dat de waarde van liet erts uit de vroeger gevonden „pockel" ten naasten bij even groot was als het thans onderzochte. Zijn vertrouwen op den gemee- nen tielt, die tot geluk voor ons vandaag juist op reis moest gaan, is diep geschokt; nog een paar stootjes van onzen kant en net too bewonderenswaardig gedragen masker van eerlijk man valt toch nog schandelik voor diens voelen". En Jones had gelijk. Het vertrouwen van Emit SoTiack op de rechtschapenheid van lijn eersten beambte had een .zwarenschok ondergaan, waarvan ik ifiij eonder moeite overtuigde, toen twee dagen later de op brengst der vier tonnen mijn analyse nfct alleen bevestigde, maar zeifs nog iets over trof. Toen de jongere broeder den oudste des avonds de schitterende uitkomst mededeel de ontsnapte den rijken man slechLs de droevige uilroep: „Dus is het toch waar!" Na verloop van cenige minuten scheen nii blijkbaar met inspanning zijne smartelijke ge dachten af le schudden cn bij mij jn mijne apotheek tredende, zeide hij „Gaat gij met mij mede liet avondmaal ge bruiken, mijnheer Terra. Wij kunnen dan weder onze sinds cenige dagen onderbroken partij schaak spelen. Ook heb ik een half bloed gekocht, dat als rijpaard uitmuntend moet zijn, voor mij echter te vurig en te jong. Gij moet mij eens zeggen, wat 'gij van het dier denkL" IX. Het Schack'sche stamp- en smeltwerk, hoe wel naar de nieuwste ervaringen in het mijn wezen zoo volkomen mogelijk ingericht, kon slechts tien tot twaalf ton erts dagelijks bij een arbeid van tien uren verwerken en had derhalve ook slechts een gering aantal ge regeld bezig gehouden werklieden. De mées- ten dezer sinds jaren reeds vlijtig en ordelijk werkende lieden waren Duitschers, en het meerendeel hunner was gehuwd. Een der bekwaamstcn dezer werklieden was een Mgeklenburqer, jget name Klassenhaff. De man was in hot bovengedeelte der smcl- terij bij het stampwerk met het toezicht be last en stond bij de gebroeders Schack gun stig aangeschreven, daar hij reeds meermalen een zwaar ongeluk, dat onvoorzichligen en oner varenen" maar al te licht bij de bedienihg der stampers treft, door zijn beleid verhoed had. Daar Klassenhaff tot de ongeiluwden iu het „camp" behoorde, was hij in het liotel mijn tafelgenoot en zijne bescheidene manie» ren hadden mij achting voor hem doen op vatten. Kort voor den tijd, waarin de laatst geschil derde gebeurlenisseri plaats grepen, had Klas senhaff een kwetsuur aan den arm gekregen, die wel niet ernslig genoeg was om nein te beletten, zijn gewonën arbeid te verrichleiij maar hem toch noodzaakte zich eiken mor gen en avond door mij een versch verband te laten aanleggen. Op deze behandeling was meermalen des avonds een uurtje van gezellig onderhoud gevolgd en de anders stilzwijgende Mecklenburger was langzamerhand spraak zaam geworden en had mij ongevraagd zjjji levensloop verteld. Eenige dagen na Gregory's vertrek zat hij weder eens na volbracht dagwerk bij mij voor den roodgloeienden, ijzeren oven. Het was een dier vochtige Californische winter dagen, die iemand onaangenamer aandoen dan ijs en sneeuw in heizelfde jaargetijde in koudere lucb.streken. In diclile wolkon blies de wakkere Mecklenburger uit zijne vader- landsche, ouderwelsclie, lange pijp den ta baksrook in de hoogte. Ik had hem zoo even eene vraag gedaan, die hem wantrou wend deed opzien en tot de genoemde rook- verspilling aanleiding gaf. Mijne vraag was geweest „Zeg mij eens, Klassenhaff, op welken voet stonden toch eigenlijk de superinteudant van het smeltwerk eu de overleden voorman van de stamp-af deeling Wendt heette de man met elkander!" „Vergun mij een tegenvraag," antwoordde de Mecklenburger bedachtzaam, „en van uw antwoord moet ik de beantwoording van uw vraag afhankelijk maken. Zijt gij gunstig je gens den superiutendaiit gestemd, of niet!' „Maar, Klassenhaff, dat noem ik toen ie mand hel pistool op de borst zetten," ant woordde ik. „Daar ik u echter niet tot mis bruik van vertrouwen, hètwelk In dit geval volkomen met een schurkenstreek gelijk zou slaan, in staat acht, moogt gij weten, dat ik mij niet onthouden kan een zekere zware ver denking tegen den genoemde te voelen." „En zoo gaal het mij ook!" barstte Klassen- half uit, terwijl hij van zijn driepoot sprong en in eene hevige gemoedsbeweging dicht voor mij kwam staan. „Welke zware verdenking gij ook moogt koesteren, zjj kan de mjjjne niet nabij komen. Luister! Wendt was mijn beste vriend. Gelijke lotgevallen, die wij beleefd liadden, verbonden ons op hel innigste. Oo!: van hem zou mén nooit bij zijne geboorte gedacht hebben, dat hij eenmaal in Amerika van zijn handenarbeid zou moeten leven. Hij was een man uit één stok en wérkte zich van daglooner tot de betrekking op, die hij des tijds bekleedde en die tegenwoordgi door den jongen Schack zelveu waargenomen wordt. Ik zal het kort maken. Wij spraken dikwijls over Gregory, en Wendt zeide mij meermalen dat hij gegronde reden had om te verondor- stellen dat de superinteudant steeds een zekere percentage van de verkregen zilver staven verdwijnen liet, zoo dikwijls een bui tengewoon rijke ertssoort het smeltingsproces doorliep. Wendt was voormau bij het stamp werk, maar daar waar Gregory persoonlijk het toezicht heeft over het laatste proces der scheiding van de edele metalen, en de ge wonnen staven in het gewelf wegbergt, heeft buiten hem en een paar Indianen, die nem reeds jaren ter zyde staan en geheel op zijne hand zijn, niemand zelfs niet de voorman iets te doen .vieitVjoIfeHL

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1