Brieven -tilt Brazilië. KOMST EK KENf'S Enchuslana. Landbouw en Veetsel* Vrijwillige Landstorm. Leger "en Vioot Provinsiaaf Hfeuws VRIJWILLIGE LANDSTORM. Ons leger maakt een periode door van ingrijpende veranderingen. De Regeering streeft er naar d. n druk, door den Dienstplicht op de bevolking gelegd, die, ondanks den Volkenbond, nog niet in afaienbaren tijd zal kunnen veryallen, toch te verlichten. Dit moot gecombineerd worden met een noodzakelijke vermindering van kos ten, evenwel zonder dat hiervan minder goede opleiding hét gevolg zal zijn. koo' is de Regeering gekomen tot een belangrijke hervorming en uitbreiding' van het Instituut van den Vrij willigen Land storm waarvan wij in het onderstaande willen trachten een overzicht te geven. IXi Vrijwillige Landstorm kent drie soor ten van Vrijwilligers: 1 Bijzondere Vrijwilligers. 2. Gewone Vrijwiligers. 3. Buitengewone Vrijwilligers. Wij zullen elk dezer drie soorten aan esn korte beschouwing onderwerpen. 1. Bijzondere Vrijwillig Hiertoe worden g.-rekenJ in militaire dieiist geweest zijnde personen, die zich vrijwillig ter beschikking der Regeering hebben gesteld om in geval van biuuen- iandsche oniusteu de Regiering te steunen Zij teekenen geen contract, en kunnen- kunne toezegging steeds herroepen. Zij hebben aLlèén 'voordeel van hun toetreding als werkelijk onlusten moeihten uitbreken; in dit geval Krijgen zij' een belangrijke dageiijksehe toelage en die nen niet bij het leg r, doch zooveel mo gelijk plaatselijk tot afdeclingen s,anten- Bevoegd. Zoodra zij zijn opgekomen zijn zij echter (in tegenstelling met de Bur- gwwaehten) weer militairen, en kunnen ilus door de Regeering overal gebruikt waden, waar hun diensten het meest «wsaig zullen zijn. 2. Gewone Vrijwilligers. Jongelieden van IC jaar en ouder kun nen z oh bij den Vrijw.liigan Landstorm verbinden als gewoon .vrijwilliger, e.i wor den dan zooveel mogelijk plaatselijk, of anders in zseer nabij g: legen plaatoen, gier durende 4 a 5 uren per week in den vrijen tijd geoefend. Bij het regelen der oefeningen moet zooveel mogelijk rekening gehouden wor den met de beroeps- studie-' godsdienstig- e» andere belangen dezer vrijwilligers. Door deze oefeningen te volgen is hot mogelijk een diploma te verwerven als geoefend man";, wie dit diploma bezit behoeft nog slechts 2 maanden bij het Leger te dienen (althans zoolang de eerste oefentijd blijft vastgesteld op C maanden) Zoolang dit diploma nog niet is ver worven is men verplicht tot hoogstens 200 oefenings-uren per jaar, daarna tot hpogstens 50 oefeningsuren per jaar. In dit systeem ondervindt men dus bij de studie of bij het aanleeren van een beroep nog maar zeer weinig bezwaren van den militairen dienst Ook tjesfcaat de mogelijkheid om bij dén Vrijwiliigen Landstorm den rang van Korporaal, Sergeant en Vaandrig te be halen, waarvoor de vereischte kennis ge lijk is aan die bij' het leg r. Men. heelt dan echter het voordeel bij het leger te dienen in den bij dien Land storm behaalden rang met de vcóudeelen daaraan verbonden wat betreft tracte- ment. enz. Een bepaald soort Gewone Vrijwilligers vormen zij, die een verbintenis sluiten bij den KaderlandstO'rm. Dit zijn jongelieden, die reeds een be paalde hoeveelheid algemoene ontwikke Eng bezitten, en bij den Vrijwiliigen Land storm worden opgeleid voor Kader (Kon geraal, Sergeant, Vaandrig-) Zij kunnen later ook den o.'fie' bereiken. Voor toetreding wordt vereisch leeftijd, en de aspiranten moeten «ja eenerinrichting van Hoog-er- «telbaar Onderwijs, ofwel een M.i diploma bezitten. De oefeningen en de opleidingen houden tfekening met den studietijd der onderwijö- «riciitingen, terwijl in repetitie- of exa mentijden hiervan tijd. lijk vrijstelling ge- «pven kan worden op schriftelijk verzoek van ouders voogden of leeraren der in richting. Ook deze oefeningen hebben plaats in den vrijen tijd, allereerst ter verkrijging ran het Bewijs van geoefend man, en verder tot het behalen van den jang van Korporaal Sergrant of Vaandrig. Het 1 gt in de bedoeling de Kuder- luadsto.iners gedurende de 'vacantie met Kerstmis (4 d.) Paschen (6 d.) en de aosnervacantie (3 weken) te vereenigeu in kampen, waar dus de jongelieden uit alle ieelen van het kind elkaar ontmoeten oai öefeningien in grooter verband te benden. Gedurende het verblijf in kampen wordt in do vooding en huisvesting kosteloos vworzicn, terwijl zij1 dan soldij ontvangen ovamenkomslg hunne rang. Ook deze Lands termers hebben zoo dra zij voldaan hebben aan de eischcn als „geoefend hnan" recht op een ver mindering van diensttijd van 4 maanden 3. Buiteng".-,one Vrijwilligers. Do militie- of reserve-pliciitigen die zich na hef einde van hun eerste oefening of van den daarop eventueel gevolgden dienst bij het blijvend gedeelte, verbinden .als „Buitengewoon Vrijwilliger" bij don Landstorm komen alleen in geval van oorlog onder de wapenen bij het leger onderdeel waartoe zij hebben behoord, anders steeds bij den Landstorm. Verbinden zij z.c'l binnen drie maanden na ai loop van hun oerste-oefening, dan zijn zij gedurende 2 jaren vrijgesteld van elke militaire oefening, terwijl zij daarna ten hoogste -60 o-honing ;-uren per jaar bij den Landstorm moeten medem&ken Deze oefeningen hebben eveneens plaats in hunne woonplaatsen, of in de onmi l- «lelUjke omgeving daarvan. Verbinden zij zich pas een jaar' of lang r nadat iiim eerste oefening ten onii is dun moeten zij doi-lneuien-a .u de err:ie hirkai'ng s-hning- bij liet Leger. Het -springt in het oog dat ook voor' deze categorie Landstotta-Vrijwilligers een belangrijk voordeel is te verkrijgen doen zich als Buitengewoon Vrijwilliger te Ver binden, omdat zij daarmede' blijvend van de hexhalings-onfeuingen af zijn en daar voor slechte in de p'aata treden ten hoogste 50 ori'euings-uren per jaar, wilke boven dien in den vrijen tijd' zullen worden ge bonden. Het onderricht bij den Vrijwiliigen Land storm moet bij voorkeur gegeven worden door verlofs-offiaie-ren en (of) veriofs-onderi officieren, die zich bij den Vrijwiliigen Landstorm hebben verbonden ate Buiten gewoon Vrijwilliger, en zich daarvoor vrij willig beschikbaar stellen. Zij ontvangen daarvoor vergoeding. Uit het vorenstaande moge blijken, dat door den. Vrijwiliigen Landstorm werkelijk belangrijke vereenvoudiging van den dienstplichtdauk te verkrijgen is. Waar de op. deze wijze- vóórgaoefendfen inplant» van 6, slechte 2 maanden bij het leg e' worden ingelijfd, (wanneer zij althans hun Bewijs van te zijn „geoefend man" hebben behaald), geeft dit tevens voor het Rijk belangrijke financieele voor- deelen, omdat hierdoor slechte 1 derde der ondcrhouidsko ten bcmoodlgl wordt. Zal dit Instituut van vóóroefening er in slagen, de 4 maanden diensttijd-vermin dering te rechtvaardigen, dan zullen hoo- go eischen gesteld moeten werden aan deze opleiding en vooral aan hen, die daarmede zijn belast. Maar wanneer blijkt, dat ons'volk bereid is in deze richting mede te werken, «jan zijn Wij1 ongetwijfeld met deze hervor mingen een zeer belangrijke stap vooruit in do goede richting. KATHOLIEK PATRIOTTISME. Niet beter, dunkt me, kan ik mijn serie- arfikelen ever- het ontwakend Braziüaansch patriottisme sluiten, dan door u het slot der redevoering te vertolken, welke Dr. ALribiades Delemare Nc-gueira da Qama, direcle-ur en redacteur-dief van het 'ra tionalistisch pamflet „Oii Bias" den lOen September van dit jaar gehouden heeft in dc groote zaal van de Nationale Bibliotheek te Rio de Janeiro. De lezers zullen er in Koeren, dat het Katholiek nationalisme hier op godsdien stige fundamenten steunt. Sprekers woor- fltn, waren een ware nationale gelo-ofsbo- lildeiris van o-ns Heilig Rotunsch Geloof. Ziehier de vertolking: „Ais Roomsdi'-Katlioliek', mijne Keeren, dat ik ben, at Bid b!en geweest, en immer zal blijven, wat ook de levensstrijd en liet levenslijden van mij vragen zullen, verklaar ik u hier nogmaals, dat we slechts onder de schaduw van den Kruisboom ons Bra ziüaansch vaderland Idunnen qmana'peeren. Mijn nationalisme, dat ik' belijd in de ko lommen van „Gil Bias" en hier buiten beoefen iri het volle leven en in de luid ruchtige politiek, is Üe samenvatting van twee onderscheidene wezlens, die zich ver eenigen omdat ze elkaar aanvullen: God en net vaderland. De eerste is de onweerstaanbare kracht die ons henen trefrt paar de vervolmaking van den geest, de andere magneet, welke ons „houdt aan den gfönd, waarop we geboren werden. Ik kan niet nalaten, hier publiek te zeg gen, dat de Katholieke Kerk door alle eeuwen heen, dc ingeefster is geweest, van alle waarïlijk patriottische daden. 't Was onder hare bescherming, dat de helden hun vaderland liebbén bevrijd, met haren weldadigen invloed hebben groote mannnen sociale revoluties bedwongen en hunne bevrijdende legers geschaard oiii denzelfden standaard. Hoewel de Roomsche Kerk algemeen is, begrijpt en beseft rij todh overal ter we reld de v aderlandsliefde. Zij leert de liefde usschen de menschen, hiaar eischt ter zelfder tijd vereering van de voorgestelde macht en eerbied onder de volkeren; zij stelt de grenzen vast van verschillende ter ritoriums, rechtvaardigt het ideaal van cc scuveieiniteit en houdt vast aan het be ginsel van vrije beschikking over de keuze van zegeerinosvorm voor alle naties. Zeer terecht schreef de polemist Antonio Torres in onze „Gil Bias" dat de I<athor Hcke Kerk door alle nationaliteiten heen patriotiisd; geweest is en altijd de ver klaarde vijandin zni blijven van beoerl- biengenct internationalisme. Alle voorman nen van het Katholiek journalisme in Bra zilië bevestigen hetzelfde, en beweren, dat de Braziliaansdie eenheid een vrucht is "Van 'het Katholicisme. Voor mi) is dus de beste manier, om patriottisch t e zijn, Kalholidc te wezen. De sociologische idee van patriottisme is onafscheidbaar van de zedelijke dito van het Katholicisme. Den geest van godsdienst losmaken van de goedgeordende nationale beweging, is ons ideaal misvormen, om het te laten over gaan in. een wilde strijd van ondergeschikte, klein-egoistische belangen onderling. 't is enkel vasihoudendaaii.de Katholieke zedenleer, welkte het cosinopoLitisme af wijst als ontkenning van vaderlandsliefde zoowel in de' binnenlandsrfie als btnten- Lanrfsche politiek dat het Braz'iliaaiische volk zich op een goeden dag zal ver heffen vast-aaneengesloten, ycreenigd fcn sterk om de duivelsche echo's te smoren, van hen die ons vaderland in een toe vluchtsoord willen omvormen voor die ge vaarlijke en ongewenschte massa's welke de grootheid van andere beschaafde vol ken hebt en geruïneerd en nu, beschermd door da maponnerie van plan zijn, om de grondslagen van ons staatsbestuur om ver te halen, dat ons naar betere dagen van vrede, voorspoed en grootheid 'bren gen wil. Alleen de Katholieke kerk' zal de syna- mische kr.dU rijn, welke de nationalisatie v.ui Brazilin zal bewerkstelligen, door zich te stellen tegenover d'e vernietigende- macht \an hel oosmopolitisme, gehanteerd dc-or den venaderlijken arm van de internatio nale vrijYiv-iselarij. Wanneer héél, heel Brazilië zicli innig vasthecht aan Goü en aan rijn vaderland wanneer hét bekeeringswerk van onzo hei- denscKe boschb'ewoners zal rijn toever trouwd aan den ifver en de onbaatzuch tigheid van katholieke priesters, wanneer de r-egeering het godsdienstonderwijs vrij Iaat op alle scholen, zooals de nationale wil ddt verlangt, wanneer de liefde tot God zal zijn binnengebracht in de harten van alle patriotten, ja, mijne héeren, dan zal Brazilië genationaliseerd zijn, omdat de moddervioed van het cosmopoUtisme dan zal zijn tegengehouden door de stevige clijkën van een gewetensvolle regeering en de Christelijke moraal van ons volk. Ik wek u dus op, BraziLianen, die mij aanhoort, om in de zoete en verheven leeringen van Jezus Christus den prikkel te zoeken, welke uw gemoed Zal opwek ken en versterken, cm met ons te vol harden in dezen kruistocht 'voor üe eco nomische en godsdienstige vrijmaking van Brazilië." Lezer, mocht ik boven dezen brief niet schrijven „Katholiek' Patriottisme"? Me dunkt van wel. Van de 12 nationale wenschen, welke dit geziond patriottisme koestert, is no. 4 reeds in vervulling gegaan, n.l. de natio naliseering v. de visscherij waarop 70.000 Braziliaansdie visscliers overgingen van Portugeeschen naar nationalen dienst. Lezers welke belang stellen in Braziiiaan- sche toestanden, hoop ik later te kunnen schrijven, dat het Katholieke patriottisme in alles zijn zin gekregen heeft. irei CONSTANCIO VAN EfJK, O.F.M. XXXV. Men meldt ons uit Enkhuizen: Een der merkwaardigsle jaren in onze geschiedenis is het veelbewogen 1672. Nim mer is ons land zoo dicht bij zijn ondergang geweest, wanneer men tenminste uitscha kelt 1809, teen het door de inlijving bij het groote rijk van den eersten Napoleon voor een drietal jaren geheel zijn nationale zelfstandigheid verloor. Eenzelfde gevaar trouwens als in 1810 bedreigde ons in 1672: opgeslokt te wor den door het veroverend Frankrijk. Het vond ons ediler niet zoo krachteloos als in de 19e eeuw en terecht zegt men van De Witt en van Willem ill, zijn opvolger in 't weerstreven van de veroveringsplan nen van Lodewijk XIV, dat zij het lot van Europa een eeuw lang hebben uitgesteld. Het sluiten van de Triple-alliantie tegen den Franschen geweldenaar, waarvan deze terecht inzag, dat onze raadpensionnaris de aanleideude oorzaak was geweest, had in hooge mate de verbittering bij dezen op gewekt. Geen keizer of koning in Europa, had zich tegen rijn veroveringsplannen dur ven verzetten, doch wel het kleine Neder land met zijn bevolking van „kaasboeren cn poelbewonende kikvcrschen". Bodewijk XIV, die liet schitterendst le ger bezat, dat Europa kon aanwijzen, een leger, aangevoerd door dg groote gene raals Coucle, Turenne en Luxembourg, om van vele anderen nu maar te zwijgen, be sloot om zijn tegenstander nu maar in eens te verpletteren. Eerst ontroofde hij ons de bond- eenooteii. Het Fransdie goud veranderde dezen, n.l. Engeland en Zweden van vrienden in vijanden. Nog een paar kleine Duitsche Staten, Munster en Keulen, wer den eveneens omgekocht èn zoo was weldra het krijgsplan opgemaakt. Frankrijk zou van het zuiden, Munster en Keulen van het Oosten, en Engeland var. het Westen invallen. In persoon zou de Zonnekoning; zooais zijn vleiers hem fa-ij voorkeur noem den, zijn leger aanvoeren en hot zou voor hem meer een paradetocht dan een oorlog het zou kortom een „Ven:, vidi, viel wor den. (Ik kwam, zag en overwon). Wat kon onze republiek daartegenover stellen? Een volk dat door de partij-en- verdepldheid niet wist, wat het beginnen moest en enkel bezield was van haat tegen de mannen, die het, naar het meende, aan Frankrijk hadden overgeleverd. Een haat, die zich botvierde do-of den schandelijken moord op de gebroeders De Wilt, Johant en Cornell's, gepleegd en door de vervol ging van de eveneens gehate aanhangers van Langen Jan en de ontzetting uit hun ambten. Een leger, dat weinig talrijk was, aange voeld meerendeeis door officieren die aan gunsi en familieverwantschap hun be trekking hadden te danken, en dat boven dien door het zoo lang ontberen van een kapitein-generaal alle organisatie miste. Een vloot tenslotte, die, en dit is de eenige lichizijde, door de kortelings ge voerde zeeoorlogen nog haar bekwame aan voerders had en tloor invloed van de zee- provinciën Holfand en Zeeland, tevens de machtigste en rijkste, nog in eenigsrins •behoorlijken toestand was. Tereent geldt dan ook van het Nederland dier dagen, het gevleugeld woord, dat de regeering .radeloos, het Volk' pedeloos en het land reddeloos V/as. De volkswil uitte rich krachtig en bracht evenals in andere tijden van grooten nood, den Oranjevorst weder aan het hoofd van het bestuur. Doch wat kracht zou in dezen ontredder den toestand uitgaan van den 22-jarigen jonkman, die bovendien een zwakke ge zondheid bezat en van vyiens ijzeren wil en grooie bekwaamheden, 'die in dat broze lichaam huisden, men nog niet de minste ondervinding had opgedaan. Zegevierend en bijna door niets weer houden, nikte de Fransche triumphator o-p tot Utrecht, het liart des lands, en de noor delijke provinciën, uitgezonderd Friesland, werden bijna zonder slag of stoot veroverd door de MunsterscH-Keulsclie troepen, die eindelijk bij Groningen door den dapperen Rabenhaupt werden gestuit. Een geluk was, dat admiraal De R'uijter in den slag bij So-Ie-baij zich zoo manhaftig verweerde, dat de Engelsdie vloot raoest iftrokken jen in gemirnen tiid geen lan ding op de Hollandsche kust beproeven kon. Toen ze zich voldoende hersteld Kad werd dit weder door lang-aanhoudenden oostenwind belet, zoodat we in dezen oor log betrekkelijk' weinig van üe Engelschen geleden hebben. Onmiddelijk na het aanvaarden van zijn functie werd h et in het leger merkbaar, dat het „Kind van Staat", zooals Willem III zoolang was genoemd, in militaire zaken geen kind meer was. Nadat hit de orga nisatie van het leger en vooral de leger- tudit door krasse maatregelen had hersteld, was al spoedig rijn verdedigingsplan ge maakt en beraamde hij' eeu .stelsel, dat tot nog toe de basis van onze defensie is gebleven. Het water is ons natuurlijk' ver dedigingsmiddel en, wanneer men er in slaagi het voornaamste deel des "lands, waarin bovendien de hoofdstad gelegen is, door een breeden gordel van ondergéioop-en land te omringen, is er geen vijand in staat daarbinnen door te dringe:;. Of dat in onzen tijd van vèrdragend geschut nog wel hel pen zou, is op rijn minst twijfelachtig, doch in 1672 en vervolgens was het zeer zeker afdoende en dat ondervonden de Franschen, die de watervesting van Willem III niet vermochten te forceeren, cn toen ze eenmaal over het ijs konden binnendring gen, maakte de plotselinge dooi, dat ze als muizen irr de val zaten, waaruit slechts liet verraad van een hunner landgenooten kolonel in Hollaridscheii dienst, hun kon redden. Het einde van 1672 was dan ook Reel wat gunstiger dan het begin. Lodewijk XIV persoonlijk, was weer naar zijn land te ruggekeerd. Zijn leger hield nog altijd een groot deel van ons land bezet, doch werd geteisterd door de koortsen van het vochtig klimaat, waaraan ze niet gewoon waren en lief-ontbreken van de geiden uit Fran- rijk maakte dat de beide Duitsche vorst jes hun leger niet op de bnen konden non- den en dat rij evenals. Engeland, dat mede teleurgesteld was, naar den vrede begon nen te verlangen, die dan ook met deze drie in 1674 gesloten werd. Frankrijk zelf hield -den oorlog vol tot 1678, den vrede van N.-negen, doch het krijgstooneel was niet uiccr op onzen bo- dc.ri, doch werd verplaaist n. de Zuidelijke Nederlanden en Dwilschlaiid, terwijl de Atlanntischen Oceaan cn dc Midddlandsche zee het terrein waren, waar de Nedcrland- sche en Fransche vloten elkander ontmoet ten. In tegenstelling met onze vloot, aange voerd door den onverschrokken Michiel Adriaansz. de Ruijter, behaalde ons land leger, bovendien versterkt met Oostenrijk- sche en Spaansche troepen (dezie landen hadden met ons een coalitie aangegaan) en aangevoerd door Willem 111, weinig cf geen overwinningen. Het was voor dezen toch wel bekwamen generaal weggelegd, zelden de overwinning te behalen. Zijn grootste kunst was, na een vijandelijk tref- ren rijn troepen zoodanig terug te trekken dat Frankrijk zoo goed als geen vo-ordeelen genoot In 1076 sneuvelde de groote admiraal De Ruijter, die met een zwakke krijgs macht was uitgezonden en zoo goed als niet ondersteund werd door onze bonnd- genooten, de Spanjaarden, te midden eener overwinning op de Franschen onder Du Quesne, in de Middellandsche Zee. Een voor ons onherstelbaar verlies, dat niet vergoed kon worden door de praal, waar mede rijn stoffelijk overschot in de Nieuwe Kerk te Amsterdam werd bijgezet. Op het prachtig praalgraf, door Rombout Ver huist gebeiteld, leest men: Dii is het graf des Heïdts, der Staten rechterliandt, De Redder van 't vervallen Vader- landt; Die in een jaar twee groote Koninkrijken Tot driemaal toe de trotze vlag dee strijken Met roer der vloot, en d'arm daar Gcdt door stree. Door hem herleeft de vrijh'eit en de vree. Het is te begrijpen, dat de aloude Pjin- senstad Enkhuizen aan al deze gebeurtenis sen van dezen veelbewogen tijd een werk zaam aandeel nam. Reeds in het laatst vfm 1671 voelden de afgevaardigden dezer plaats, dat er ingrijpende maatregelen moes ten worden gehoinen, om aan den chaos een einde te maken. Burgemeester Buiskes was de eerste, die daar gewag van maakte; hij wend bij gestaan door de „gladde tong en red-enen" vain 'Audries van Vossen, secretaris dier stad. Deze vjoorstellen werden door van der Aa, secretaris van Rotterdam, beaamd. Het getuigde toen, daar de regeering van Jan de Witt nog stéék stond, van moed, om met dergelijken voorslag te durven aan komen. In 't begin van 1672 nam de stad ijverig deel aan de krijgstoerustingen. De burgerij werd in den wapenhandel geoefend en de werftrom ging, rond, oin het noodige scheepsvolk voor de oorlogsvloot bijeen te krijgen zoo uit de stad zelf als Uit de dor pen in den omtrek. Men werkte schier dag en nacht onophoudelijk op Zondagen zoo wel als op andere aan het uitrusten en klaarmaken van oorlogsschepen. De Enkhuizers hadden bij de scheeps macht 5 bodems tw. „De Pacificatie" on der bevel van Volkert Schram, vice admi raal van West-Friesland De 'Maagd van Enkhuizen onder Sellout-bij-nacht David Vlug; De Jupiter onder Cornelis De Boer; De Gouden Leeuw, onder Pieter Kerssc- boorn en „Gelderland" onder Maarten De Boer. Voorwaar, meerendeeis wel namen, die in onze vaderlandsche geschiedenis een goeden klank hebben. Toen de eerste schrik over den plotse ling en en welgeslaagden inval van Lode wijk XIV wat geweken wias, gingen de Enkhuizers met kracht aan't werk, om de stad in zoo goed mog dijken staat van ver dediging: te brengen. De burgerij werkte met alle kracht daartoe mede, bijgestaan door een aantal bewoners van de Streek- sciie dorpen. Ook een groot aantal vluch telingen uit de door den vijand bezette provinciën vonden hier eeii gastvrij onthaal. Daar ook Hoorn niet in gebreke bleef, zich op dergelijke wijze teweer te sfclL^J konden de vijanden zien niet v. den ae£a£gj bedienen, pm binnen Holland te difngesa hoewel pogingen daartoe we! werden a'aiw getvend. De verjaging van de Staatsgezinde sturen ging in vele' steden van Hollar.dp te beginnen met Dordrecht, met veel opM roer gepaard. In tegenstelling met het 'toch', zoo dichtbij gelegen Hoorn, waar zich' nogal woelige locnecien afspeelden, had-* deu in Enkhuizeri geen grooie verande-\ ringen plaats, daar de regenten dezer stad', zioli wijselijk naar den volkswil richtten en tevens, zooals reeds gebleken is, voor 'rif goed deel Oranjegezind 'waren. i li, mi lliai De directeur-generaal vanden land bouw brengt ter kennis van belang hebbenden, dat ieder, die bij de uitoefe ning vah zijn bedrijf op het gebied van' akkerbouw, weid-ebouw, zuivelbereiding of veevoeding^ op moeilijk op te lossen vragen stuit of buitengewone verschijn selen opmerkt, daardoor de opbrengst van zijn bedrijf dreigt te verminderen, zich het liefst na overleg .niet den Rijksjandbouwconsulent kan wenden, hetzij .persoonlijk of schriftelijk, tot den voorzitter van den raad van bestuur van een der Rij'-islandbouwprocftsations, voor landbouwkundig onderzoek, en wel voor zaken van akker- of vveide- bouw tot dien te Groningen, en voor zaken van zuivelbereiding of veevoe ding Jot dien te Hoorn. De verzochte inlichtingen worden kosteloos gegeven Indien de gestelde vragen leiden tot hét verrichten van onderzoekingen of proefnemingen hebben ook deze kos teloos plaats. Hoewel gedurende het geheele jaar inlichtingen aan die proefstations kun nen worden gevraagd is het voor een geregelden gang van zaken noodig, dat telken jare van de te verrichten onder zoekingen en proefnemingen een plan wordt opgemaakt. Om in dit plan tel worden opgenomen, behoort een vraag punt voor'25 Dec. bij het betrokken 'proefstation bekend te zijn. Ambtenaren, die op landbouwgebied werkzaam zijn bi! jret Rijk, vcreènigin- gen op landbouwgebied, openbare in stellingen of vereenigingen en practi- sche landbouwers, die eenig vraagpunt op hét gebied van akker- en weid-e bouw of op dat van zuivelbereiding en veevoeding wenschen in te zenden, wor den uitgenoodïgd deze vóór 25 Decem ber a.s. te doen toekomen aan den voor zitter van den raad van bestuur van hef Rijkslandbouwproefstation te Gronin gen of te Hoorn. MET GROOT VERLOF. Bij Miiiisïeriëele beschikking is bepsaicT.' Onder digleekeniug van 30 November '20 móet een bewijs van vervulden we:'kolij ken dienst worden opgemaakt en uitgereikt of verzonden aan alle dienstplichtigen van den landstorm, die zich op dien datum nog met onbepaald klein verlof machten bevinden, in verband met verzuim ten aanzien van hst inleveren of naar behocren inleveren van militaire goederen, zoomede aan dienst plichtigen van den landstorm, die zich op dit-n datum onder de wapenen bevinden, zonder dat dit verblijf onder de wapenen plaats jiceft ril verband met opgelegde of op te léggen straf. E-edoehle onder do \ya> penen zijnde landst-orrr.pHciitigen moeten op genoemden datum hüiswaarts worden ge- snden, tenzij hun wordt vergund met in gang van 1 December a.s. als vrijwilliger bij den landstorm onder de wapenen te blij ven. Op 30 November 1920 moeten alle dienstplichtigen bij de militie te land en de landweer, die rich dan nog met onbepaald klein veriof mochten bevinden, in verband met verzuim ten aanzien van het inleveren van het. zakboekje, in het genot worden ge steld van grootverlof. Met ingang van 1 December a.s. wordt het algtmeen derncbilisatieparfc te Leger plaats bij Zeist opgeheven SCHAGEN. SCHAGEN. Burg. Stand, Geboren: Jan, z. v. Elias Kerkhoven en van Haml ij rik a Cornelia ter Haak. jannetje Cornelia d. V. Dirk Kuiper en Aagje Bood. Overleden: Pieter Houtkooper, SS j,.ai- weduwnaar van Arendse Pietertje. Nico!, asi Lmdeke, 72 jaar, weduwnaar van Aaiijv Bijpost. Jacob Berg, 66' jaar, weduwnaar van Neeltje jonker. Politie. Gevonden: een sleuteltje Verloren: een veldflesch. MEDEMBLIK. MEDFMBLIK. Strenge maatre gelen. Aangezien de hondcblasting hier niet of zeer ongeregeld inkomt hebben Bi en W. besloten de desbetreffende bepaling- gen streng toe te passen. Honden die niet' van een betaalpenniung zijn voorzien zul len eenvoudig worden ingerekend, vanaf 1 December. HEEMSKERK. HEEMSKERK Burg. S tand. Gebaren: Jelle, z. v. Fr. Haanstra en Jac. Koster. Petrus Cornelis, z. v. C. A. Aardenburg en Joh'. Castrieum. Anna Maria, d. V. Joh. Glorie en A. Beentjes. v Overleden: Jan Commandeur, 21 jaar/ Wed. P. Koper—Kuijs, 75 jaar. HENSBROEK. - Verkocht. Door notaris de Balie te Hoogwoud is pu bliek 'verkocht huis met erf, tuin eri- bouwLand groot 1.86.20 H.A. EigenaaiL de heer P. Kooiman. Kooper%lc heer D. Nierop voor f 175Ö0. Bloedvergiftiging. De h^r Koo^ men bezeerde zich aan de hand bu zijn werkzaamheden op .den akker De hand. zwol geweldig, .op en de dokter con stateerde bloedvergiftiging. Thans is de man, verzorger, yao ©en groot gezmj overleden.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 6