R-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND No 296 Maandag 20 Decern Lier 1920 13e Jaargang BUITENLAND BINNENLAND ABONNEMENTSPRIJS: Bureau: HOF 6, ALKMAAR. Teleioonm 1 l-ETON De weergevonden dochter pgR KWARTAAL i f2.—, FRANCO PER POST t 2.50 MET OE1LLUSTREERD ZONDAGSBLAD f 0.50 HOOOER. Verschijnt dagelijks. ■l ADVERTENTIEPRIJS VAN 1-5 REOELS f 1.25; ELKE REOEL MEER i 0.251 RECLAMES PER REGEL f 0.75; RUBRIEK „VRAAO EN AANBOD" BIJ VOORUITBETALING PER PI AATSINO f 0.69 Aan alle alionné's wordt op aanvraag gratie een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500.—, f 400. f 200.—, f 100—, f 60 f 35.—, f 15.-. DE TOESTAND IN IERLAND De hinderlagen. Officieel wordt bekend gemaakt, dat twee mili taire vrachtauto's in oen hinderlaag zijn gevallen tusschen Mitchelslown (graafschap Cork) en Gal- baliy. Twee soldaten zijn gedood en twee ge- jvond. De auto's zijn verbrand. Een politiepatrouilleis in een hinderlaag ge- Vallen bij Swauiinbar (graafschap Cavane), op den avond van 17 December. Een politie-agent Is dood geschoten, en twee zijn gewond. Een niet ontplofte bom van de zcifdg soort als die, welke zijn ontdekt in de bommenfa- briek te Dublin, waar den llden ccn raid op werd uitgevoerd, werd gisteren opgeraapt op Merrion Square, de meest gedistingeerde woon wijk van Dublin. Een strijdkracht uit militairen en politie be staande heeft den voorraad van een munitie- bergplaats der opstandelingen te Teuiplemore in beslag genomen. De voorraad bestond, uit revol Vers, kruit, geligniel en 1500 schoten munitie. De militaire enquête naar de branden en plunderingen te Cork is in de kazerne aldaar ge opend. De handelingen zijn strikt geheim. De ge meenteraad van Cork heeft zijn leden opgedra gen om niet deel te nemen aan de militaire enquête. Het wekelijksch communiqué over den loc- Mand in Ierland deelt mede, dat in de week die op 11 December geëindigd is, 27 misdaden van Sinn Fein zijn vermeld. De vermeerde ring van 20, vergeleken bij de vorige week, is hoofdzakelijk te wijten aan plunderingen van de post. Hel aantal misdrijven tegen de politic is gedaald van 17 dooden en 3 gewonden tot 1 doode en 12 gewonden, terwijl die tegen de mili tairen zijn 1 doode en 4 gewonden. Er zijn thans Jneer dan 500 personen in kampen geïnterneerd. Het volgende is de slatistick van de misdrijven Over het tijdperk van 1 Januari tot 11 December reohtbanken vernield: 69, politie-kazernes ver nield 631, beschadigd: 170, aanvallen op de post. 805, politiemannen gedood: 169, gewond: 245 militairen gedood: 52, gewond: 108. De bedreiging met den ban van den bisschop Van Cork tegen hen, die deelnemen aan de wandaden, werd uitgesproken op 11 December üoodat de invloed daarvan nog niet blijkt in de bovenstaande cijfers. Tegen de wraaknemingen. Mac Ready, de opperbevelhebber der troepen In Ierland, heelt een proclamatie uitgevaardigd. Waarbij straf bedreigd wordt tegen Engelsche troepen in streken, waar de krijgswet is afge kondigd, 'als zij zich vergrijpen tegen den per soon of tien eigendom van Ieren, behalve wan neer dit redelijk ot noodig is om de orde te herstellen. Een antwoord van den Bisschop van Cork. Als antwoord op een telegram van het Ameri- kaansch Verbond voor de erkenning van de Ier- sche republiek, waarin werd verklaard, dat hij het recht niet had „om leren in den ban te doen. wegens bet verdedigen van bun vaderland", heeft de Katholieke bisschop van Cork geseind: Onzin. Als gi, komt met een leger, dat in staat is om den vijand te bevechten en de zwak ken en onbeschermd en ie verdedigen, zal ik als geestelijke dienst doen. Het is schandelijk van u om hinderlagen te leggen, die politiek geen goed doen en de levens van weerloozen bloot stellen aan liet gevaar van moord en weerwraak cn de huizen van siad en Ian d aan verwoesting De vernieling van Cork is het gevolg van uw politiek." 0E VERCADERiNG VAN DtN VOLKENBOND Nieuwe leden. Dc vergadering heeft thans de toelalinsverzoe- ken behandeld. Portugal, Italië, Perzië, Colom bia en Paraguay waren dc staten die iedere aan- rraag gunstig beantwoordden. Lord Robert Cecil en Nansen namen een tusschenstandpunt in en bepleitten bijvoorbeeld de toelating van Georgië, ofschoon zij tegen toelating der Ooslzee-landen waren. Nederland -sloot zich bij de afwijzende meerderheid aan. Toegelaten zijn Oostenrijk, Bulgarije, Luxem burg, Finland, Costa Rica en Albanië, alle an dere aanvragen zijn afgewezen. De mandaten. De Volkenbondsraad heeft een onderzoek in gesteld naar de ontwerp-mandaten, welke enkele bondsleden aan den Raad hebben voorgelegd, betreffende Samoa (toegewezen aan Nieuw-Zee- land), Nieuw-Guinea en andere eilanden ten Zuiden van den evenaar (toegewezen aan Aus tralië). Nauroe (toegewezen aan Engeland), het vroeger Duitsch-West Afrika (toegewezen aan Zuid-Afrika) en de eilanden in de Stille Zuidzee (toegewezen aan Japan). Een pluimje voor Duitschland. Motta, de Zwilsersche president heett in. een onderhoud met den vertegenwoordiger van de D. Allgem. Ztg. te Genève zijn waardeering be tuigd over Duitschland's gereserveerde houding jegens den Volkenbond. Het heeft daarmee den wereldvrede een dienst bewezen, omdat een on verwijlde aanvraag om toelating tot den Bond stellig tot groole spanning zou hebben geleid. Zwitserland is overigens een groot voorstander van een alle souvereine staten omvattenden Vol kenbond. Slotzitting. In de slotzitting van de vergadering van defi Volkenbond te Genève heeft Wellington Koo (China) zich Zaterdag het recht voorbehouden ont later bij den Volkennond verschillende vraag stukken aanhangig te maken, die voor China van levensbelang zijn en betrekking hebben op de in ternationale verhoudingen in den raad, de man daten-commissie en de voorwaarden voor de mandaten. Daarop bracht de commissie voor Armenië verslag uit over het Vrijdag naar haar verwezen voorslel. De vergadering nam een voorstel aan van Viviani (Frankrijk), dat luidde: De vergadè- ling, onder vérwijzing naar haar besluit van 22 November, blijft in samenwerking met den raad, dié belast is met het toezicht op het lot van Ar menië, zich dil aantrekken en zal zoo'noodig een beroep doen op haar leden; ten voordeele van Armenië, met welk land verscheidenen op ver dun van den bond reeds hun'sympathie hebben betuigd, zooals president Wilson, Spanje en Bra zilië. De raad zal ook het voorstel van Roemenië, nopens mililaire lusschenkomst in Armenië in sludie nemen. Hiermee was het werk* van de eerste volken bondsbijeenkomst geëindigd. Hymans, de voor zitter. verklaarde in zijn antwoord, dat de verga dering zoo verstandig wrfk geweest om niét dade lijk wijziging in het boudsverdrag te brengen. Zes nieuwe stalen werden toegelaten. Er zijn technische lichamen ingesteld om een eind te maken aan den economischen warboel, evenals een raadgevende commissie en een verkeerscont- missie. De vergadering bereidde den strijd tegen de'typhus voor. Uil alle hoeken der wereld kwa men afgevaardigden op de vergadering finan- cieelen sleun daarvoor aanbieden en gaven zoo een prachtjg voorbeeld van menschlievende eens gezindheid. Om den grootsten geesel der wereld, den oor log, te bezweren, zocht de vergadering langen lijd naar deugdelijke middelen. Voor het verzekeren van het economische dwangmiddel besloot zij een internationale blokkadecommissie in te stel len. Inzake het ontwapeningsvraagstuk gaf de vergadering toe, dat het thans niet mogelijk is dil ideaal te verwezenlijken. Sommige volken zijn verplicht maatregelen te nemen, maar niette min leeft bet ideaal in alle harten. Niemand ver langt meer naar vrede, dan zij op wien het roem rijk noodlot den plicht legde om te strijden voor het recht en de vrijheid der wereld. UIT DE FRANSCHE KAMER De crisis aan Oorlog. In de Kamer heeft Leygues, de minister-presi dent, een vraag van de Castelnau omtrent het ontslag van den minister van oorlog beantwoor dend, gezegd, dat er in .dit verband geen onrust in het land mocht blijven beslaan. Levèvre, zei- de de minister-president, is afgetreden naar aan leiding van den duur van den dienstplicht. Ley gues wilde niet in een beschouwing treden van de bezwaren van Lefèvre, maar wees er op, dat de militaire wetsontwerpen 's lands defensie niet in gevaar kunnen brengen, want zij zijn goedge keurd door de hooge militaire autoriteiten. Duitschland is niet .geheel en al ontwapend, maar het is op weg naar de ontwapening. Het heeft uitgeleverd of vernietigd 58.000 kanonnen; 115.000 machinegeweren; 149.000 loopen .van ma chinegeweren; vijf miliioea geweren. Duitschland moet zijn leger lot op honderdduizend man te rugbrengen, waardoor het weliswaar niet zonder weerstand is, wat onze vastbeslotenheid slechts kan aanmoedigen. Leygues vervolgde: wij ver volgen allen slechts één doel; de uitvoering van hel vredesverdrag ioe te passen. Wij zouden dan niet onbekwaam zijn Duitschland le bedwingen, zoo het morgfen mocht beproeven het hoofd op le steken. Leygues wees nog op de strategische zijde der kwestie. Wij hebben, zoo zeide hij, dei gelieele Rijnlinie in handen, alle hrughoolden, kanalen, wegen en spoorwegen, die eeriijds in de richting der grens samenkwamen. Korlom, Frankrijk's veiligheid loopt niét'hét ininsle gevaar. De regee ring heeft haar plicht gedaan het wetsontwerp in le dienen, hetwelk zonder de nationale verdedi ging le verzwakken, rekening houdt met den toe stand in Frunkrijk, dat 1.500.000 man heelt ver loren, en waarvan duizenden burgers in fiun le venskrachten zijn aatigelnst. Het is onze plicht, zeide Leygues, de mililaire strijdkrachten zoo spoedig mogelijk te verminde ren ten einde aan werkplaats en akker de armen terug te geven, die het ieger met noodig heefl. Wij hebben levens aan de uilnoodiging van de financiecle commissie ge ioor gegeven om de uit gaven zooveel mogelijk le beperken. Leygues ver zekerde, dat het ontwei. een voldoende strijd macht handhaaft o i de veiligheid der grenzen te verzekeren en het vredesverdrag le doen uit voeren. Wij .zijn er ons san bewust, zeide de mi nister-president ten sloue, dat wij den wenscli van het land beantwoord hébben. De rede van Leygues werd luide toegejuicht. Hij werd vau aile kanten geluk gewenscht. Motie van vertrouwen De Kamer heeft met 493 tegen 65 stemmen elen molie van De Castelnau aangenomen, waarin zij haar vertrouwen uilspreest, dat de regeermg, in overeenstemming met de bondgenooten, de ont wapening van Duitschland, de uilvoering van de vergoedingen, overeenkomstig de bepalingen van hel vredesverdrag zal verwezenlijken. De Kamer, zoo wordt verder in de'motie gezegd, rckenl op ue regeering om de nationale veiligheid en de eischen van de buiteulandsche politiek met de iinanoiecle mogelijkheden in overeenstemming 18 brengen. DE CONFERENTIE TE BRUSSEL. Naar aanleiding van de zeer pessimistische uit eenzetting van den byzonderen correspondent van Havas over de beraadslagingen tc Brussel, verneemt Woltf ter bevoegde plaatse, dat het onvoorwaardelijk noodzakelijk was in de eerste plaats do buitengewone moeilijkheden .van den legcnwoordigen economischen en financieelen toestand van Duitschland' duidelijk te maken, liet is niet te verwonderen, dat deze onopge smukte beschrijving op de deskundigen van de geallieerden een misschien niet verwachten in druk gemaakt heeft. Deze toestand maakt het echter, naar de meening van toongevende üuit- schers, niet onmogelijk, dat op den grondslag van het inzicht, dat men door de Duitsche uit eenzetting gekregen heeft, een samenwerking met de deskundigen van de geallieerden voor een po sitieve regeling in de kwesdie van het herstel ge vonden zal worden. Als raadgevend deskundige voor de Duitsche delegatie is de mijnraad Hilger naar Brussel ver trokken. DE TOESTAND IN GRIEKENLAND. De houding der Geullieerden. Reuter verneemt, dat, met het oog op den aanstaanden terugkeer van Konslantijn le Athene, de Brilsche regeering er prijs op stelt om een gezamenlijke actie met de Fransche en ltaliaan- sclie regeeringen te voeren, en dat de besprekin gen daarover nog voortduren. De Britschc re geering heeft ten slotte besloten öni aan haar gezant le Athene last le geven om geen officieele betrekkingen met Konslantijn aan tc knoopen. De Britsche marine-coinmissie zal te Athene blijven. Een muitend generaal. Een officieus bericht meldt, dat generaal Zi- mirakakis, de opperbevelhebber der troepen in l'liracië getracht heelt een revolutionaire bewe ging onder de troepen le verspreiden. Nadat--hij zich verzekerd had van den steun van den be velhebber van het garnizoen le Xeres, begaf hij zich naar Dsjoemoeldsiua om het garnizoen van die plaats ower le halen. De officieren en soldaten wilden daar echter niet yan hooren. Enkele raddraaiers zijn aangehouden. De gene raal is met 70 van zijn officieren over Adriano- pel naar Konstantinopel gegaan. De regeering heeft krachtige maatregelen genomen. GEMENGDE BUITE.NL BESiCHTEK, MERKWAARDIGE REDDING. De uil 7 personen bestaande bemanning van een groote vliegmachine van de Brilsclie Ko ninklijke Luchtstrijdkrachten, is op merkwaar dige wijze aan verdrinken in de Iersche Zee ontkomen. Zij werd gered door een stoomboot die langs kwam en een draadloos noodsein had opgevangen. Het vliegtuig viel op een bij zonder onstuimige plaats, 15 mijl van de kust. F.en vuurtorenwachter zag dat gelukkig, en deelde het onmiddellijk mede aan jde autoritei ten te land, die hel draadlooze bericht afzon den. Naar het Berliner Tageblatt uit Cuxhaven verneemt, zit het passagiersschip August» Vic toria sinds Maandag j.I. beklemd in het ijs in ondiepe Wa'ddgnzee tusschen Sylt en Föhr. De 40 reizigers, die aan boord zijn, loopen gevaar om van den honger om te komen, daar de ge ringe diepte voor'zeebo'oien een beletsel is om het schip te bereiken. Er worden evenwel po gingen ondernomen om passagiers cn beman ning te redden. De oorzaak van den brand in het hoofd commissariaat van politie te Berlijn is nog niet opgehelderd. De ontploffingen werden onge twijfeld veroorzaakt doordat het vuur de olie- en benzinevoorraden van de enquete-commissië bereikte. Havas meldt uit Rome, dat in het zuide lijk deel van 'de Adnatische Zee een hevige slorm gewoed heeft. Op het eiland Saseno is groote schade aangericht. Gebouwen zijn inge stort. De commandant van den militairen post op hei eiland, zijn beide dochterljes en een verpleegster verdwenen, 17 man cn 2 onderof ficieren zijn gedood. Het Lagerhuis heeft het wetsontwerp op den invoer van kleurstoffen met 111 tegen 15 siemmen aangenomen. De vertegenwoordigers van de Engelsche werklieden in de bouwvakken hebben gewei gerd om een conferentie met de regeering te houden over de kwestie van „verwatering". Verwatering is het stelsel, waarbij de vakver- eeniging goed vindt, dat ongeschoolde werklie den met de leden van vakvereenigingen, die volleerd zijn, samenwerken. In den oorlog toen men handen te kort kwam, hebben de vakver eenigingen daar noode hun instemming toe ge geven, maar nu het vrede is, willen zij er niets van weten, zelfs niet om den oud-soldaten werk te verschaffen en het volk uit den huisvesting- nood te helpen. Men verwacht dat de regeering nu haren gang zal gaan met het bouwen van huizen, zon der de vakverpenigingen er nog verder in le kennen. Natuurlijk schuilt in de zaak de kiem voor een bedenkelijk conflict. In Saksen zijn de kantwevers van alle Uantfabrieken in staking gegaan. Zij eischen 80 pet. bijslag op hun loon, t geen de f ibri- kanten weigeren De stakers hebben een on gunstig oogenbiik gekozen, daar de magazijnen der fabrieken loch al vol zitten en 't met den verkoop zeer slecht gaat. De bedrijfsraden der mijnen in het Roer gebied hebben besloten Zaterdag een uur over te werken otn de bevolking van Keulen die groot gebrek aan huisbrand heefL uit de kou le helpen. De opbrenesl van het overuur wordt op 15 5 20.000 ton geschat en zal tegen lagen prijs aan Keulen worden verkocht. Op de Reichskasse te Berlijn is een '21- jarige arbeider gearresteerd, die een mei pot lood (e i :lireven kwitantie over 35 000 mark op naam van rijkspresidenl Ebert presenteerde. De handleekening van den president, die <ta>k met potlood was Beschreven, was onbeholpen nagebootst Britsch Columbië krijgt den eersten vrou welijken minister. Het is mevrouw Ralph Smith lid van dp wetgevende vergadering le Vancou ver, die vermoedelijk belast zal worden met do portefeuille van onderwijs. Het Fransche adviesjacht Bar-le-Duc, dat bij ruwe zee in den nacht van 14 op 15 dezer aan de steile kust van Kaap Doro vergaan is, is gezonken onder uog niet geheet bekende om standigheden Het pantserschip Ernest Renan is terstond naar de plaats van de ramp gegaan. Uit Sjanghai wordt gemeld dat vandaar een s.s. is vertrokken met het stoffelijk over schot aan boord van grootvorstin Elisabeth van Rusland, die in 1918 door de Bolsjewiki was vermoord. liet wordt cverBebracht naar Egyp te en van daar naar Paleslina om in dat land Ie worden begraven. De grootvorstin, die abdis was bij de Grieksehe kerk, had den wensch ge koesterd, in het Heilige Land te worden be graven. Naar het Fransch vau R AO UL DE NA VERY, bewerkt door L. M. VAN PINXTEREN, R.-IC. Pr. 1. „Het rij zoo, maar tochonze ongehoor zaamheid is een zonde. Tracht uwe droefheid te merwiimen, iaat mij in iret diepst uwer ziel le zen. Wat Ik u thans zeg, heb ik reeds lang in mijn harl gevoeld. Ik weet niet hoe ik cr toe kom u daar dezen avond over te spreken. Ik ge- Voel, dat gij gebukt gaal onder uwe wroeging." „Gij overdrijft, Flaviana. Ik zou wroeging ge voelen, als ik anders gehandeld had" en als ik #/eer in dezelfde omstandigheden kwam, zou ik juist zoo handelen." „Ik zou bel niet meer toestaan," zeide zij met gebroken slem. -Hebt gij er dan spjjt van?" -'Ik heb spijt, dat ik u je fortuin heb doen twhereo." 'At geeft dat, daar ik een nieuwe heb te- ■"Sgctonden?" ik ast ftmuüebgiid.en heb Y.erbj»k«m" ZES JAAR GELEOEN Het „Volk" lanceerde voor enkele dagen het bericht, dat een belangrijke collcclie moderne schilderijen ter exploitatie in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam was aangeboden, en dat dit door den conservator van het Museum, den heer Baard, geweigerd was. De lieer Baard, deswege om inlichtingen ge vraagd, verklaarde van niets te weten. Thans komt liet dagblad voor de Arbeiderspar- [ij, dat liet verzuim van den conservator in scher pe bewoordingen over den hekel gehaald had, met de verbluffende mededeeling, dat het ver zoek van bedoelden verzamelaar en de weigering van den heer Baardzes jaar geleden heb ben plaats gehad. Toen zou de conservator van het Stedelijk Museum hebben meegedeeld, dat wegens plaatsgebrek, geen ruimte voor een ten toonstelling beschikbaar was. Zes jaar. geleden, en daar nu mee aankomen, onder bedreiging, dat een „ook nog een gemeen tebestuur bestaat, dat den heer Baard zou kun nen wijzen op zijn verplieliiingen". We kunnen begrijpen dat de heer Baard harte lijk in zijn baard gelachen heeft, toen hij deze potsierlijke bedreiging las. Overigens verdient „Het Volk" bewondering voor de geestkracht, waarmee het 6 jaren lang zijn opgekropt gemoed in bedwang heeft gehou den juiHetiianüECti Nieuws. DE VESTIGING VAN II. K. GEESTE LIJKEN BIJ HET AMBGNSCIIE VOLK. Le Minister va.ii Koloniën doelt in aijn. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer ter voldoening aa.it hot verzoek van enkele leden om de reden te mogen vernemen, waarom uog geen toestemming „Hebt gij mij geen andere familie geschon ken?" „De rechten van een vader zijn heilig." „Mijn vader overdrijft de zijne". „Spreek zoo niet; God zou u straffen in uw dochter." „Maar wat heb ik dan gedaan," riep hij uit, lerwijl hij opstond en met rassche schreden het salon op en neer liep; „ik heb gehoorzaamd aan dc slem van mijn hart, in plaats van loe te ge ven aan den wil van een menseh. Neen, ik vind mij zeiven niet schuldig, als ik aan het verle- dene terugdenk. Ik had Flessigny verlaten met toestemming van mijn vader en mij naar een bevriende familie begeven; ik wist, dat mijn va der verlangde, dat ik eene echtgenoote zou kie zen. Ik ontmoette u bij mevrouw de Ligueries, en een vurige genegenheid trok ons tot elkaar. Ik schreef aan mijn vader, die een geregelde briefwisseling met de Ligueries aanving, en zijn toestemming gaf. Gij waart een wees, enik had uwe genegenheid weten te winnen. Onze verlo ving werd in de kapel gesloten en mijn vader begaf zich op reis om naar Ligueries te komen. Gij werd mejuffrouw de Langrose genoemd, naar de oude abdis, die u had opgevoed en onder dien naam had ik u ten huwelijk gevraagd en had mijn vader zijn toestemming gegeven. Maar toen d« notarissen est hun perkamenten voor den dag kwamen, bleek het, dat bij den naam van Longrosc die van d'Urselles moest gevoegd worden en die laatste naam herinnerde hem aan den man, wien hij een onverzoeulijken haat had gezworen. Wat dat uwe schuld? Of de mijne? Moesten wij den haat erven, die van zijn groot vader op mijn vader was overgegaan? Hij had uwe brieven gelezen, kende uw karakter, wist dat zijne weigering mijn leven zou breken en zonder er rich aan te storen dat hij mij tot wan hoop zou brengen, zonder zich af te vragen, hoeveel tranen hij u zou doen storten, trok hij zijn beloofde toestemming in en beval mij mijn woord te breken. Dat was zeer wreed, Flaviana en mijner onvvaa'rdig. Wat zou de wereld van zulk een verbreken van mijn woord gedacht heb ben? Zou zijn geen smet op uwen naam hebben geworpen? Moest ik u opofferen aan een haat, waarvan ik de oorzaak niet eens kende? Ik meendè van niet. Ik smeekte mijn vader tever geefs zijn tegenstand op te geven. Daar hij mijn wilskracht kende en een schandaal vreesde, zei de hij mij op zekeren dag, na een tooneel, dat mij zeer bedroefde: ik zal je niet in de noodzake lijkheid brengen gebruik te maken van dc rech ten, die je leeftijd je geeft. Als gij mejuffrouw d'Urselles huwt, zijn alle banden tusschen ons verbroken; het erfdeel van uwe moeder bedraagt cenige duizenden ponden, dig ik je ter baud zal itellen en na het huwelijk zullen wij elkander niet weer zien; onthoudt dat. Gij werd mijn vrouw en mijn vader verliet den dag na ons hu welijk het Éasteel van Lingucries. Zijn laatste woord was een hard woord, een woord, dat hij eenmaal zal terugnemen, en dat God in Zjjn rechtvaardigheid niet zal bekrachtigen." „Ach, ik herinner het mij," zeide zijne echt genoote. „Hij riep ons als vaarwel toe: Gjj zult gesirafi worden in uwe kinderen." „Mijn fortuin, nis men 15000 pond een for' tuin kan noemen, diende om onze overtocht naar Panama ie betalen. Ik wilde u rijk en ge lukkig zien en het scheen mij toe, dat de in het goudland verborgen aderen, onbekende mijnen bevatte. Na vruchlelooze pogingen stond ik op het punt den moed te verliezen, toen Avarez mij voorstelde zijn kleine parelvisscherij te koopen. Ik besloot ze uit te breiden en anders in te rich ten; ik had nu den hefboom in handen, en kon de fortuin dwingen. Wij hebben elkander teeder bemind en God schijnt de. wonden, door de hard nekkigheid van onzen vader geslagen, te willen genezen. Hel spijt mij, dat ik je iels heb laten raden van de droefheid, die mijn hart vervuld, omdat ik alle pogingen lot toenadering zie af geslagen. Maar ik verlies daarom den moed nog niet; de haat zal uit het hart van mijn vader ver dwijnen; hjj zal er eejmiaal behoefte aan gevoe len een zoon terug te zien, die hem toch altijd i» blijven eeren; hij zal mij terugroepen en dan zal ik u met Dolores, ons dierbaar kind, in zijn ar men voeren." „Ik weet," zeide Flaviana, een teederen blik op Humbert werpend, „dat gij steeds die hoop zijt blijven koesleren. Maar op gevaar af il cliep te bedroeven, moet ik u zeggen, dat ik ze nooit gedeeld heb. Wat gij ook moogt zeggen om ons te verontschuldigen, wij hebben beiden ongelijk gehad. Over het gezag van een vader mag niet geredeneerd worden. De geboden van God leg gen ons op, hem onvoorwaardelijk le gehoorza men. Hij alleen droeg de verantwoordelijkheid van zijn haat, toen hij ons scheiden wilde. Gij hebt tegen zijn wensch en wil gehandeld, ik heb u op dien wég gevolgd en daar wij beiden ge hoorzaamheid geweigerd hebben aan een onbe- twistbaren plicht, zullen wij beiden gestraft wor den. Wat die straf zal zijn weet ik niet, maar ik sidder bij de voorspelling van uw vader: gij zult in uwe kinderen gestraft worden." „Houdt op, Flaviana. Al» wij gezondigd heb' ben, moge de' Heer ons vergeven; maar on* en geltje, ons dierbaar kind...." (Wordt vervolgd.) -

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1