„Inwisseling m Coipooi" EN. worst, (handel, p. 109 sL R-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOOk^ nor T ant M00RDERBAM, Mifentaar1. s SÜSELj n tick wat wils j No. 305 Vrijdag 31 December 1920 13e Jaargang Bureau: HOF 6, ALKMAAR, - Telefoon BUITENLAND BINNENLAND ons EKEN, nrichting. maar. jes; ABONNEMENTSPRIJS VERSCHIJNT DABELIJKS. 'T IS HOMMELES HET DEN „BOND." Binnenlandsch Nieuws. TrtfcKitÖ GLXV. Uit onze üost ingaande >or spaar- Zaterdag tot 3 uur. siolxt neer wordt in prijs van men er nog i, doet het Oudejaare- 1 spek er in. d, UW en. r v O.VS PER KWARTAAL VOOR ALKMAAR f 2.-, BUITEN f 2.50 MET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD f 0.50 HOOGER. ADMINISTRATIE 433. REDACTIE 633. Aan aiie abonné's wordt qp aanvraag gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van t 500.—, t 400.—, t 200.—, f 100.— t 60 Van 1 tot 5 regeï^VERTENTIEPRIJS: regel f 0.75; Rubriek\ elke regel meer f 0.25;' Reclames per per plaatsing f 0.60. en Aanbod" bij vooruitbetaling r ftS DE TOESTAND ill IERLAND De vredeskansen. De eerste minister Lloyd George, heeft Woens dag een kabinetsvergadering gepresideerd lor be- iprêking van den toestand in Ierland. In wel ingelichte kringen wordt bet waarschijnlijk ge acht, dal de eerste geschikte gelegenheid zal .worden aangegrepen om voort te gaan met de pogingen tot het zoeken van een Vreedzame op lossing, waarmee men enkele weken geleden was begonnen De inlevering van wapens. Sedert gisteren is op hel in bezit hebben van Wapens in de gebieden van Ierland, waarover de staat van beleg is afgekondigd, de doodstraf gesteld, doch het schijnt, dat het bevel tot inle vering der wapens tot dusver weinig uitwerking heelt gehad, daar er slechts weinig wapens en Ammunitie zijn ingeleverd. Men heeft een zeer gering aantal wapens gevonden, die weggewor pen waren in stille straten en op onbebouwde terreinen, mei name in Dublin, waarvoor de slaat van beleg niet geldt. Brandstichting. Op Kerstmorgen heeft men gepoogd, de -bureaux van „freeman's Journal" te Dublin in brand ts steken. Drie gewapende mannen ver- Schenen in.een auto en de ontstelde huisbewaar ster, die met haar twee dochtertjes op de boven ste verdieping woont, kwam, toen zij de mannen zag, snel naar beneden en opende op bevel het hek. Zij verzocht den mannen toe te staan, dal zij met haar kinderen het gebouw verliet. Dit werd goedgevonden en daarop staken de mannen tnot behulp van petroleum het benedengedeelte van het gebouw in brand. De brandweer werd gewaarschuwd en slaagde er spoedig in de vlarn- gieu te dooven. E£(i NIEUW CONFLICT De ontwapening van Ouitschland. 3e overeenkomst van Spa van 9 Juli regelt Je onmiddellijke uitvoering van drie maatrege len ten opzichte van Duilschland. In de eerste plaats de ontwapening van de burgerwachten; ren tweede de ontwapening van de veiligheids- olitie; ten derde de uitlevering van oorlogs tuig. Ten einde de uitvoering dezer bepalingen «e verzekeren heeft de overeenkomst te Spa naalregelen van dwang vastgesteld, waaronder bezetting van nieuw Duitsch grondgebied, dat weer ontruimd zou worden, wanneer de voor gaarden van Spa ten volle vervuld zouden zijn. Maar de Duitsche regeering heeft thans in nota's van 9 en 22 dezer op het verzoek van generaal Noliet betreffende ontwapening der Orgesch-burgerwachlen in Beieren en de op heffing van de z.g. Selbsl-Schulz-burgerwach- ten met een afwijzing geantwoord en voert als redenen aan het bolsjewistische dreigement en de mogelijkheid van binnenlandschc onlusten in Beieren. De gezanten-conferentie, bij wie de kwestie den 27en dezer aanhangig is gemaakt, heeft de beslissing aan de regeeringen der bondger.oo- ten overgelaten. In verband mei do veiligheids politie heeft generaal Nollel den 23en dezer een nota naar Berlijn gezonden, waarin gewezen wordt op de inbreuk, die er op het program tol reorganisatie van deze politie gemaakt is. Zij blijft talrijker bestaan dan het geval be hoorde te zijn en behoudt een meer militair dan burgerlijk karakter. Den 26en dezer heeft de Duitsche afvaardiging aan de gezanten-con ferentie een antwoord gezonden betreffenle de reorganisatie der politie, waarin de Duitsche re geering protesteert en zegt noch op het vredes verdrag noch op de overeenkomst van Spa in breuk gemaakt te hebben. In verband met de uitlevering van oorlogs tuig verzoekt de Duitsche regeering in haar nota van 25 December om de vesting Konings berg (390 stukken), Kustria (298 stukken) "en de grensstad Boyen niet te ontwapenen; ter sta ving van dat verzoek voert zij de onveiligheid aan de Poolsche grens aan. Toen de zaken al dus stonden heeft de Fransche minister-presi dent Leygues 's avonds Mayer, den Duilscjien gezant ontvangen en hem gewezen op -de ge varen voor Duilschland voortspruitend uit het volhouden bij zijn houding van verzet tegen de verplichtingen van het verdrag van Versailles en van de overeenkomst te Spa. Ziedaar een nieuw conflict, dat vooral in Pa rijs erg wordt opgeblazen. In een uitvoerig Ha- vas-lelegram, waaraan bovenstaande gegevens zijn ontleend, wordt nu reeds geïnsinueerd, dat Duilschland poogt het betalen Van schadever goeding vast te koppelen aan een eisch om dis pensatie inzake de ontwapening. Frankrijk aldus heet het kan daarop nooit ingaan. Londen en Parijs zijn nu aan '1 confereerenl SiMENGDE BUITENL, BERICHTEN, EEN LOSBOL Te Londen is een jeugdige Amerikaan gear resteerd, die al een paar jaar van spel en geld zijner familie had geleefd, nadat by in de S. een valsche chèque had gemaakt van 10.000 dollar, ten name van zijn vader, die de zaak had gesusl en zoonlief naar Engeland had ge- expedieerd. Zijn aanhouding geschiedde wegens diefstal van een bankbiljet van vijf pond en een chequeboek, maar het bleek, toen hij in Bow- street terecht stond, dat hij nog meer op zijn kerfstok had. Hij had In hel voorname Berkeley Hotel in Piccadillyeen diner besteld voor 25 personen, dat een paar dagen Jater zou plaats hebben. Op de kosten kwam liet niet aan. Iiij vroeg vast monsters van de sigaren en sigaret ten, die aan het diner zouden worden gepre senteerd en nam vijf sigaren, did het bagatel van 12 s. 6 d. per stuk kostten, mee, om ze in zijn club te probeeren. Ook gaf hij order dat er Ivvee doozen sigaretten, ter waarde v in 18 s. 0 d. elk naar zijn adres in Park-lane, een der deftigste buurten van Londen, zouden v orden gezonden. Toen de piccolo niet de sigaretten aan het op gegeven adres kwam er is toch waarlijk niets nieuws ónder de zon! werd hij opge wacht door ecu heer, aan wien hij de sigaretten afgaf, nadat deze gezegd had, dat zij voor hem bestemd waren. Den volgenden dag kwam de Amerikaqn met een dame in hel hotel dineeren. De rekening 3 pond 18 sh. zou hij den volgenden dag wel komen betalen mei een chèque, die te vens zou dienen ter betaling van het diner van 25 personen, dat behoeft het nog gezegd? nooit plaats had. OOK EEN CONGRES! Blijkens een Exchange-telegram uil Bombay is men op het Indische Nationale congres te Nagpur handgemeen geworden. Stokken en stoelen werden als argumenten gebezigd. In een bijeenkomst van afgevaardigden uil Bengalen, in ces tent -gehouden, kwam la., tot een botsing tsschen gematigden en extremisten. Toen ten slotte de menigte zich verspreidde, was het in wendige der tent een opeenhoping van gebro ken stoelen en tafels. Het aantal wcrkloozen te Berlijn is van 40.000 in November gestegen lot 51.000 tegen De Bond van Nederlandsche Onderwijzers, die al jaren lang door 't socialisme wormstekig! ge maakt en vermolmd is, voelde zich als naar een magneet aangetrokken tot het Nederlandsche Vakverbond, de vakvereeniging, die zich aan het Socialisme mei lijf en ziel heeft Verkocht. Maar al werd hier sierke aantrekkingskracht uitgeoefend, (hel Bestuur was slerk voor aan sluiting bij het N. V. V.) de meerderheid der leden was er tegen om onder één parapluie mef de mannen van 't Vakverbond, in. regen en wind, uit wandelen te gaan. Maar ziet, de salaris-kwestie doemde op en de bordjes worden verhangen. Die kwestie vinden de heeren van den Bond zóó erg, dal de dosis gezond verstand die de meeslen hunner van het N. V. V. gescheiden hield, aan 't vervluchtigen is gegaan. Met heel zijn hebben en houwen, met pak en zak, is de Bond naar het N. V. V. overge- loopeu en door dezen natuurlijk met de noo- dige strijkages ontvangen. Er stemden 164 stemmen voor en 102 tegen. Een aanzienlijke minderheid van de opvoeders der jeugd, had haar bezinning dus nog niet verloren. Nu zal er nog een referendum gehouden worden. Gaan ook hierbij gezond- verstand en fatsoen over slag, dan moeten de heeren van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, „aap wat heb je mooie jongen" spelen tegen Oudegecst en Edo Fimmen den Bolsjewist. Alles in 't belang van hel kind. Staking verwacht. Naar de „Cheribon- courant" verneemt, wordt tegen Nieuwjaar een ernstige staking verwacht onder het inlaudsch personeel van de SamarangGherijjontram. Alle verloven der Europeesche ambtenaren zijn ingetrokken. Opheffing van dienstverboden. Met 31 December is dispensatie verleend van het ver bod van uitvoer van: vloeibare brandstoffen, houtleer en houlteerpek, harsen, asphalt en verdere harsachtige stoffen, alsmede mengels en producten daarvan, als kalk, gemalen en on gemalen kalksteen, cement schuimaarde, bak steen, kalkzandsteen, drijfsteen, gresbuizen en hardsteen, gasolie, campêchehout en andere verfstoffen, benevens extracten daarvan, petro leum, calciumacetaat, Chineesche houtolie, gips Potter's verkeering Hij was zestig, goedhartig, gul, kaalhoofdig, huisschilder en weduwnaar. Woonde in 'n achteraf-buurtje, wat men ook hofje noemt, in 'n huisje, precies als de negen tien andere, met één groote, vierkante kamer, ,'n kolossale bedstee, 'n losse trap naar 'n laag zoldertje en 'n nauw, kort keukentje. Voor z'n raam zat 'n rekje gespijkerd, dat prijkte met vier potten goudsbloemen en 'n paar sigarenkistjes met Oost-Indische kers en nog wat ander tierend groen. In 't portaaltje hing 'n groen-uitgeslagcn kooi met 'n tortelduif, die den argeloozen be- 'ïöeker even van streek bracht met haar krij- schenden lach, doch hem direct daarop wee. (kalmeerde met haar deitig-brauwend „koekeroe vergezeld van de meest hoffelijke révérencesr Van de andere zichtbare, levende bewoners kan nog worden genoemd een oude kanarie met één oog, die seen geluid meer kon geven en daarom aen tijd doodde met het rondmikken v-an haar leege zaadjes, die op het rood-zwarte ïvrcepkarpet een eigenaardig perkje vormden, dat door den baas zoo nu en dan eens inder haast werd opgeveegd. Potter teelde zoo goed als alleen, want z'n negentienjarige zoon, de eenigste, d>e riog „thuis" was, werkte de heele week in 'n andere itad en 's Zaterdags en 's Zondags wa'f ie bij Je voetbalbeweging, zooals de vader dat uit drukte. Potter's kameraden.op de werkplaats, en ook Z n medeleden van de loterijclub, beweerden vaak, dat hij nog best een degelijke vrouw kon hemen, want zóó leven was toch ook niet alles. Potter loog dan, dat ie 't best naar z'n zin had. De lange avohden, halve Zater- en heele Zon dagen brachten hem echter dikwijls in ernstig gepeins over 'n nieuw leven. Hij dacht dan aan Z'n eerste vrouw, die al vier jaar ter ziele was ;n aan z'n tweede, die nog in 't onbekende land der droomen leefde., die z'n potje zou koken, wat ie nou zelf zoo'n beetje beknoeide. die z'n kleeren netjes zou houden, die nou vaak ■nn 'n „reddende vrouwenhand" vroegen., en die voorts het gebruikelijke lief en leed in twee partjes zou verdeelen. Wie de grootste dier onderscheidene parten on zoo'n geval zou kun- jien krijgen., daaraan dacht Potter voorloopig nog niet.. Wel beraamde hij middelen, hoe hij zonder jpzien te verwekken in kennis kon komen met (n wezen, dat voldoende eigenschappen bezat, om het smeulende vuurtje in zijn weduwnaars- >art weer op te rakelen, f Toen kwam er 'n oogenblikje, dat volgens zijn >ste overtuiging bijzonder helder was. In die klare gesteltenis toog hij aan 't schrij- en en maakte een advertentie op voor de ;laatsejijke courant, waarin gesproken werd van den „meer en meer gebruikelijkeri weg" en van een „na wederzijdsche kennismaking enz." Twee dagen later hield ie in tien bevende vingers vijl enveloppenéén met 'n vet en 'n inktvlak, van 'n weduwe met 'n „zwaar" pensioen., één van 'n „betrekkelijk" jonge dochter, die weinig met heeren in aanrakino kwam en daarom dezen weg koos..'twee van een paar samenwonende zusters, die blijkbaar voor elkander niet wilden weten, dat ze op de advertentie hadden geschreven en om zoo diep mogelijke geheimhouding verzochten., en één van 'n 40-jarige keukenmeid,-die al evenveel aanzoeken had gehad als het aantal jaren waarin ze zich verheugde, doch „pozetief" met 'n degelijk persoon wilde „gaan". Ze schreef, dat ze erg op d'r „gosdienst" was en ,,'n knappe spaarpot" had, benevens een net voorkomen al zei ze 't zelf. De eigenschappen van deze dame vond Potter aannemelijkhaar „jeugdigheid" was geen beletsel en de „knappe spaarpot" wou ie wel op den koop toe nemen. De kennismaking zou plaats hebben den eerstvolgenden Zondag, 's avonds te zeven uur m een plantsoen aan de grens der stad, niet ver van haar deftigen dienst. Met kloppend hart, bibberende knieèn en de „afgesproken" zakdoek in z'n rechterhand liep Potter 's Zondagsavonds reeds 'n half uur vóór het gelukkige tijdstip in 't plantsoentje te schil deren. En omdat in zoo'n toestand de minuten gewoonlijk uren lijken, werd Potter nog ze nuwachtiger. 'n 'n.taPPer'jtje) wat 'e al eenige malen ge passeerd was, nam hij voor de too nbank n Boonekampje en was in tien seconden- weer buiten. De resteerende minuten bleven uren lijken, dies werd de hartversterking nog eenige h,(:rllaald, ook al omdat Potter vond, dat hij die erg noodig had. Juist toen hij z'n vierde <-„courage-medicijn" wilde gaan innemen, schokte hij vlak voor 't café-portaaltje terug, want in de verte zag ie ,de andere zakdoek". Alléén de zakdoek zag ie, omdat al z'n gedachten in dit uur op dat onmis bare voorwerp waren geconcentreerd.en deels, omdat de weinige straatlantaarns niet voldoen de licht uitstraalden, om de draagster eenigs- zins „voordeelig" te doen uitkomen. Wel bemerkte hij dat ze een omvang had, die iets meer dan behoorlijk genoemd kon wor den. Eenige oogenblikken later had de kennis making plaats, die voorloopig van beide zijden nog wat voorzichtig was. De uitverkorene was inderdaad 'n dikke, ronde juffer piet 'n glans-blozend gelaat, waarin groote, ronde oogen brutaalden, die 'n flink stuk van 't goedige wegnamen. Er werd nog niet veel gesproken, zooals dat gewoonlijk gaat. Hij kwam te weten, dat ze den naam Dora droeg en vanaf haar twintigste jaar bij dezelfde familie diende, die nu zoowat uitgestorven was, zoodat 't haar te stil werd. mij beaamde dit en wist niet veel meer te zeg gen. Maar zoo langzamerhand deden de Boone AMBTELIJKE SCHRIK. Tc Buitenzorg is, naar hel „Soer. Hbld." vertelt, bij het bezoek van Clemenceau hel vol gende gebeurd Een onzer regenten, die de Hoogere Burger school heeft afgeloopen, werd aan den heer Clemenceau voorgesteld en sprak hein in het Frausch aan, een ongezochte gelegenheid voor den Vader der Overwinning, om te informee- ren naar de inlandsche adat. Est co que vrai monsieur? vroeg de heer Clemenceau, que les Javanais portent un criss au dos? (1) Natuurelement. (2) antwoordde de regent en keerde zich om, teneinde zijn interviewer in de gelegenheid te stellen, zich daarvan te overtuigen. Tot groolen schrik van den heer Weiter trok de Tijger de kris uit haar scheede, een belee- diging aan hetinlandsche volksgeloof, ten aan zien van de gewijde regen lenkrissen, overoude poesaka's vormende, die als heilig worden be schouwd en geëerbiedigd; de heer Weiter vreesde, dat de regent in zijn leederste gevoe lens gekwetst.zou zijn en voegde den Fransch- man waarschuwend toe: Monsieur Clemenceau! Est ce qu'il est poisonné, (3) vroeg de heer Clemenceau en hij liet de kris vallen. Nog grooter werd de schrik van den heer Weiter. De regent stelde liem echter gerust en ver zekerde, dat hij in het gebeurde werkelijk geen beleediging zag; de kris was voor hem. alleen een symbool en hij begreep, dat de heer Cle menceau niet op de hoogte kon zijn van de vereering, welke het inlandsche volk aan ,dè regenten-krissen, vroeger toebehoord hebbende aan sultans, toekent. De regent vermaakte zich met hel geval. 1) Dragen de Javanen werkelijk een kris op hun rug? 2) Natuurlijk. 3) Is de kris vergiftigd? kampjes hun gezag gelden en hij maakte toe komstplannen waarvan ze zou zijn omgevallen als haar gewicht dit niet had belet. Potter sloeg vóór, zijn huisje eens te gaan be zichtigen, wat ze geen kwaad idee vond. De tortelduif schrok wakker van haar zware» stap en smeet uit wraak een dubbel-fortissimo- schatering in Dora's wijde ooren, die haar direct de mededeeling ontlokte, dat ze niet van beesten hield, wejke verklaring gevolgd werd door de verwonderde vraag waar ze in 's hemelsnaam haar fiets moest plaatsen en de stellige verzeke ring, dat ze niet in de bedstee wou slapen, niet alle dagen kanariezaadjes wenschte op te vegen en evenmin van plan was haar nek te breken op de trap, die zóó maar in één haak steunde. Met het oog op haar gewicht, was de laatste ver klaring nog niet de domste. Potteg, zei, dat dat alles wel verholpen kon worden als 't zoo ver wasen dat ze maar moest denken, dat 'n man alleen zoo precies niet keek. Onder 't naar huis brengen, werd afgesproken, dat ze de kennismaking voorloopig zouden voort zetten en den volgenuen Zondag naar 'n dorp in Zuid Holland zouden gaan, waar Dora's vader en 'n paar getrouwde zusters woonden. 't Afscheid was, waarschijnlijk ten gevolge van de „courage-drankjes", wat hartelijker dan Dora bedoelde. Het reisje naar Dora's familiebetrekkingen, den volgenden Zondag, verliep zonder vermel denswaardige gebeurtenissen. En omdat 't heele gewone goede buitenmenschen waren, had de kennismaking spoedig 'n intiem karak ter, zóó zelfs, dat Potter's aanstaande schoon vader zijn schoonzoon» in spé in kennis stelde van 'n oude, Zondagsche familiegewoonte. Deze bestond hierin, dat de mannelijke leden na het koffie drinken „botje bij botje" deden 'en 'n paar maatjes „lekkers" in huis haalden. Potter stemde daar heel spoedig mee in, maar Dora, .die waarschijnlijk minder aangename herinneringen had aan deze „oude gewoonte" der mannelijke familieleden, protesteerde met 'n fikschen slag op tafel, die, én door den om vang van haar eerbied-afdwingende vuist, én door de kracht waarmede deze omlaag kwam, de kopjes deed rinkelen, tegen het op handen zijnde voorstel. Maar toen de aanstaande familie hem plaagde met „pantoffelheld-insinuaties" zette hjj dapper door en legde zijn aandeel op tafel. Er volgde een tooneel, waarin Dora's „wel sprekendheid" voor eenige minuten de rest met stomheid sloeg., en eindigde met het zoe ken der buitenlucht door de gemoeds-overkrop- te vrouwelijke huweiijkscandidaat. Toén de schrik wat voorbij was, verklaarde een aanstaande zwager, dat ie nog nooit van z'n leven zoo'n akelig mirakel had meegemaakt, welke mededeeling aan Potter de schuchtere vraag ontlokte: „Is ze zóó altijd?" Ik heb haar tenminste nooit anders gekend," klonk 't weinig bemoedigende antwoord, dat Potter in zwaar gepeins bracht. Onder het eten zei Dora acht a tien woorden, waarvan de verklaring, dat ze heel vroeg thuis moest zijn het grootste deel uitmaakte. In het hartelijke afscheid meende Potter een toon van medelijden en bemoediging te ont dekken, die bij hem natuurlijk een allesbehalve bemoedigende uitwerking had. Het aantal woorden tijdens de wandeling naar 't station was eveneens te tellen. Alleen toen Potter met aandacht bleef kijken naar 'n paar schrille platen van 'n kleine bios cope, kreeg ie 'n por in z'n zij, vergezeld van het commando „Vooruit, wat heb je an die flauwe kul." Nu werd 't hem toch 'n ietsje te bar en evèn kort als krachtig luidde het antwoord „Ik blijf staan I Begrepen 1" 't Werd 'n klein heibeltje, dat Dora afbrak met de Dijtende woorden r „Dan ga ik alleen naar 't station „Goddank," zei Potter en stak 'n versche sigaar op. Toen hij haar driftig zag wegloopen, had ie 'n gevoel, alsof haar gansche gewicht van z'n schouders werd getild. Van opgeruimdheid ging ie 'n café in en verspoelde de storing in z'n ge moedsrust met „veel smaak". Nog „opgewekter" verliet hij 't lokaal. Als hij bij't naar buiten stappen1» klinkende pats in z'n gezicht had gekregen, had ie niet meer kunnen schrikken dan thans. Want Dora stond 'm warempel op te wachten en vroeg of ié eindelijk k.Iaar was. En of ie z'n eigen niet doodschaamde, orn 'n „meissie-alleen" zonder geleide te laten reizen. Hij schaamde zich niet aoo.d, doch vond 't nu zelf ook wel 'n beetje mal samen uit, samen thuis, dat was wel zoo fatsoenlijk, dacht ie,... Na 'n half uur zaten ze mede tengevolge van Dora's plaatsruimte in 'n derde klas coupe gestampt, 't Was 'n wagen met 'n zijgang. Up 't laatste moment kwam er nog een juffrohw bij, die zich met een staanplaats in genoemde gang moest tevreden stellen. Dora vond, dat haar galant zich ten tweede male moest dood schamen, omdat ie „dat mensch" liet staan. Ten tweede male schaamde hij zich niet dood, bood de juffrouw zijn nauwe plaats en voelde zich dubbel opgelucht. In meergemelde gang raakte Potter in geani meerd gesprek met 'n andere weduwnaar, die óók 'n nieuwe helft zocht, doch daarin blijkbaar minder slaagde (I) dan z'n lotgenoot-celibatair. De laatste, die door het genotene in 't koffiehuis in allengs jovialer stemming was gekomen, deed zich eensklaps kennen als voortreffelijk huwelijksmakelaar. Hij nam dem weduwnaar bij den mouw, trok hem naar 't apartement waar Dora zat, wees met uitgestrekte» arm naar z'n geliefde en doceerde hikkerig„Ik., ik zal je wel h.. helpen., die daar., da's 'n.. besté.daar hei je houvast An óók 1" Met 'n schreeuw vloog Dora overeind.» haar paraplu trilde gevaarlijk in "de stevige werk- vuisten. Én 't bleef niet bij trillen. De eerste mep verloste Potter van z'n hoofddeksel en het daaropvolgende dozijn klapperde neer op z'n gladden schedel, die spoedig werd getint met 'n rose linieering, welke echter niet al te regel matig genoemd kon worden. De reizigers improviseerden een scheidsgerecht, waarvan de eene helft Potter in bescherming nam en de andere helft met vereende krachten Dora op d» bank terugplantte. De weduwnaar, wien zoo bereidwillig een levensgezellin was aangeboden, besloot nog maar wat „verderop" te gaan zoeken, wijl de offerte hem niet bijzonder „winstgevend" voor kwam. Toen de „jong-verloofden" op het stations plein stonden; heerschte er een mokkend stil zwijgen en 'n wederzijdsche wijfeling. Potter filosofeerde over de vraag, of hij nu verplicht was zoo'n „verscheurend monster" naar huis te begeleiden, terwijl Dora zich af vroeg, of ze nog langer naast zoo'n zatlap moest blijven loopen. Als bij atspraak bleven ze staah en keken el kaar in de oogen, evenals twee honden, die niet weten of ze zullen gaan vechten of hun baas volgen. De stilte werd eenigszins verontrustend, waarom Potter het raadzaam achtte heel nuch ter op te merken ,,'t Wordt niks met ons, Do- ra onze ka. .hik., rakters gaan allebei 'n ande re weg op., en nou moste wij dat óók maar doen." ,,'t Spijt me wel." zei Dora op een toon, die de juiste bedoeling weergaf, „d'r ben nog genoeg fatsoenlijke mannen y't ga je bijzonder." Als 'n pauw stapte ze weg, maar erg statig ging 't haar niet af. Potter nam 'n dankbaarheidsbittertje, kocht 'n pond gerookte paling en huppelde naar huis., hij voelde zich menig pond lichter, vooral in z'n hoofd. De lachende welkomstgroet van de tortelduif klonk ais muziek in z'n ooren. Hij krabde 't beest langer dan ooit op 't gewillige kopje etl knoeide 'n dikke paling door de tralies heen. De kanarie kreeg 'n eetlepel vol suiker, waarvan de helft het zaaddoppen-perkje op 't karpet garneerde. Toen de zoon 'n half uur later thuiskwam, zat z'n vader twee palingen te liefkoozen en de jongen kreeg ruimschoots z'n dcei van den voor raad. Hij vroeg zich verbaasd af weike oorzaak die buitengewone hartelijkheid had. Potter vertelde hem plechtig en huiverend aan welken afgrond hij had gestaan en knoopte er een ernstige waarschuwing aan vast voor de toekomst van zijn jongen. Toen aten ze samen de twee laatste palingen op en de vader deed 'n lood koffie extra in 't geëmailleerde trekpotje. i Potter's verkeering-van-een-week is nu om streeks vier jaar geleden. Wat er nog gebeuren kan, weet ik niet, wijl 'n oude knol nog wel eens rare sprongen kan maken., en de liefde een mal ding is.' Vast staat echter, dat Potter tot op heden nog geen geld heeft besteed aan 'n tweede huwelijksadvertentie.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1