"DERDE BLAD. lüffiiff GEiENGD NIEUWS RECHTSZAKEN. Zaterdag 8 Januari 192i. Provinciaal Nieuws Ons Blad. '„VOORZORG IS BETER DAN ZORG. At censdag-avoiid belegde de Afd. van den ■Ned. R. K. Volksbond een vergadering in de zaal v.'d. hr. Mooij met den voorz. van 'tfen Raad van Arbeid als spreker. Op verzoek van den Volksbond zou de Weer Vas-Dias bespreken de Petitionne- menis-Aetie van den Bond voor Staatspen- sionneerino en tevens een overzicht geven 5»ian den inhoud de ouderdomswet. Spr., zijn rede aanvangend herinnert er aan' verleden jaar de Invaliditeitswet be handeld te hebben en toen de toezegging te hebben gedaan, zoo gewenscht, steeds ter toelichting -en verklaring der sociale wetten te zullen optreden, als dit werd ver- Bocht, Die gelegenheid doet zich thans weer ycxr. Spr. zal eerst eenig.en tijd stilstaan fc-ij de actie, die thans wordt gevoerd voor (den Bond voor Staatspens. Deze campagne Wordt voorzoover spr. er uit de bladen (heelt gezien niet gevoerd op loyale wijze. .Verdachtmaking is een van de wapens die ojehanteerd worden. Laat ieder voor zijn beginselen propagan dia maken, het is het goed recht van iecler staatsburger, maar iaat men het doen op fatsoenlijke wijze. -Wil men de Invaliditeits wet, de Ouderdomswet tot den grond af breken, maar dan flink m. open vizier en niet op geniepige wijze om toch maar den schijn van fatsoen te bewaren. Men kan ook indirect aanzetten tot ver zei, zooals Ds. Sp. deed te Alkmaar, door er zijn vreugde over uit te spreken, dat op de Veluwe de rentekaarten bij duizenden werden teiuggezonden. Of zooals in Nc-ord- Scharwoude* waar een dag na spr. op treden Ds. Sp. sprak en de vergadering aanraadde te plakken „hoewel met te genzin". Het was op die vergadering, dat Ds. de Leeuw zich niet ontzag aldus spr. mij te noemen, de advocaat voor kwade zaken, die het nut der I. W. bepleit heeft, Of zooals in Mede'mblik hef geval was Jnen zegt, dat het verstandig is te plakken: „anders de doos in". Wanneer dat de wijze is van propaganda yh-n doniinee's, beschaafde, bestudeerde mannen, dan vraagt spr. zich af hoe deze worden zullen worden uitgedragen dooi den dorpspropagandisi, die de lijsten ter teekening aanbiedt. Men vergroot den tegenstand der boeren bevolking, drijft daarvoor naar hcager ad ministratiekosten en schreeuwt dan in ver gaderingen: „O, wat zijn de Raden duur." Het is een manier van optreden, di spr. niet fatsoenlijk kan vinden. Toch zal het zelfs geen 10 doïrclnee's gelukken, spr. werk te saho-teeren. Het eenIg resultaat ivan zulk optreden is, dat het spr. en zijn ambtenaren prikkelt tot verhoogde krachts inspanning. Maar als men weet dat er sinds 3 Dec. 1919 bijna duizend dwangbevelen zijn uit gevaardigd, een bedrag van f43.571.20 werd nagevorderd, dan heeft men een denk beeld van een klein onderdeel der werkzaam henen, dat den ambtenaren kan worden bespaard als allerlei fatsoenlijke mannen een wachter voor hun lippen zetten. Spr. geeft dan eeuigc cijfers omtrent Kei werik te Alkmaar en in het g-eheefe land.. Te Alkmaar werden uitgekeerd tot 1 December 1919: Ouderdomsrenten 132 tot een bedrag per jaar f 1995.8—Weduwen renten 2 tot een bedrag per jaar f278.20; Weezenrenien 14 tot een bedrag per iaar f2562. -. Ou dcrdomsre nien ingevolge O Ter dcmswei pl.tn. 449 tot een ba drag van f70.000 per jaar; terwijl 3 patiënten In verpleging zijn en 2 in observatie. Voor hei gebeele land zijn die cijfers voor de ln\. Verzekering Ouderdomsrenten 6718 F1.017.C63: Weduwenrenten 186 f33.747.74; Weezenrenien 618 fll4.0S7.22, Patiënten in behandeling- 149 Patiënten in observatie 130. En dan verkoopt dominë, die pas kort geleden het bestaan van een art 99 I.W. 'kent. het praatje, Jat heel die behandeling geschiedtin het belang van den Staat". Ook de nmMenaren liet Ds. Sp. in Me- iembiik niet" met rust; hij vindt het'werk der ambtenaren vaak onbenullig. Spr. vraagt zich al, wat weet de man ervan wat weet hij van de werkzaamheden Niets. Laat hij eens beleefd verzoeken een kijkje op 'de kantoren te nemen en dan eens -eerl-iik zeggen, wat hij ziet en wat hij vindt. Want het „onbenullige" werk wordt verricht door jeugdige krachten. Maar wat las ter, aat kan geen kwaad denkt dotnine en hij zwamt er maar wat op los Dat doet nii ook wanneer hij over de ziektewet spreekt en weer insinueert, dat de vrienden en vriendinnetjes van den Mi nister aan een baantje geholpen m'oetm worden Een zeer valsche getuigenis d-o- inine, want aen Minister heeft niet den Ininsten invloed op de benoeming der amb- - tenaien. Die benoeming geschied door hei Bestuur van den Raad. Wanneer domine pathetisch uitroept, ook Christenplicht en naastenliefde moeten worden betracht, clan zou spr. willen zeggen betracht die ook op Uwe vergaderingen "Wees niet zulk een demagoog om uit te roepen,dat„voor kiik- Yiorschen en trekhonden" gezorgd wordt, want dan zeggen de cijfers U anders en ze zullen U in de loekom'st meer zeggen. Daar bij aldus spr. dierenbescherming is men- scnenb.escliaving'. Een weik'elijk beschaafd rneusch kan niet slecht v'oor een dier zijn ven de 50 jaar. He, weet hij- dat? Praatjes anders1 niet. waren na een Kalf 'jaar werken per 1 Nov. verzekerd 130.623 menscfïën tusschen 35 en 65 jaar en 6639 beneden 35 jaar. Er zijn gevallen. Ze kunnen dagelijks voorkomen en nomen, yoo-r yas samenloop van renten. Het is volstrekt geen uitzondering wan neer een weduwe op 65-jarigen leeftijd f343.20 rente heeft d'.i, f6.50 per week. O een schat accoorid' maar niets is minder. Dis. Sp. advocaat verzekert U alleen als ge 50 jaar en ouder bent, over 10 jaar „h-copt" hij dat er Staatsp. is. Spir. begrijpt tegenwoordig niet veel van den Bond v. St., de kleuren slaan- je naar den kop als je kennis neemt van de wijze waarop tegenw. „gepropageerd" wordt D-ekt d'e Bond h-et optreden van Ds. Sp. en diens kornuiten Wie moeten we g;elooven vraagt spr. Ds. Sp. of de Bond van St. P. Ds. Sp. k'an niet genoeg kwaadspreken van „de schandelijke wetten Aalbe-rse, maar wat zegt de Bond in eene brochure bevat tende de hoofdpunten van het behandelde op 27 Oct. 1919 te Amersfoort, eene bro chure die voorgelezen moest worden door de afdeelingsbestuurders op alle afd. Ver gaderingen van den Bond Daarin staat woordelijk, ten opzichte van de Invaliditeitswet eleclrisch verlicht worden. Het schoonmaken van het uurwerk is juist afgeloopen en heeft eenige jaren geduurd; men meent er op te kunnen rekenen, dat in de komende jaren geen schoonmaken of her stelling noodig zal zijn. Oorspronkelijk was. het de bedoeling dat de uren zouden worden aangegeven door een klok van tien tor» gewicht en de kwar tieren door acht kleinere klokken. Er werd echter besloten, dat er zouden aangebracht worden een groote kloik en 4 kleinere voor het speelwerk De groote klok zou een mid dellijn. krijgen van negen voet en een ;p- wicht van 14 ton, zijnde bijna driemaal hel gewicht van de klok van de Sint Pauls Ca- thedraal. De klepel zou een gewicht krijgen van één ton en moest aangeven de noot E, een octaaf lager dan de E van het speelwerk. Ze werd gegoten in 1856; na afdraaiing woog ze 15 ton; naar Londen getranspor teerd werd ze geplaatst aan den voet van den klokketorenna beproeving bleek er een scheur in te zitten, zoodat ze niet te gebruiken was. 'u Tweede klok werd gegoten en in den toren gehangen, doch ook deze bleek gescheurd te zijn. Ze wordt daarom niet gebruikt, doch in haar plaats geeft één der vier kwartierklokken de uren aan. De Big-Ben krijgt men dus niet te hoo- ren. „de wet zelf brengt toch 'n enorme verbetering in de toestand v. de arbeiders. Ds. Sp. zegt verzekert U alleen als je 50 jaar of ouder ziji, de Bond zelf is verstandiger en zegt, na ijl cijfers medege deeld te hebben welk -voordeel ieder v.an 35 tot 65 jaar trekt uit de Ouderdomswet verzekert 'U allen van 35 tot 65 jaar. Woordelijk zegt spr. staat in die gloed nieuwe brochure „Voor menschen van 35 tot oud-er 65 jaar zou het dus wel goed. zijn, als zij zi-ch allen verzekerden. Er is althans niets- tegen. Immers, dan ktoopen zij een rente en eene uiikeering go-edfcoo-per dan zij 'het waar ook kunnen doen maar we weten, dat duizenden het zullen nalaten uit zorgeloosheid ten aanzien van den ou den dag, uit slordigheid hier en daar, maar ook uit onmacht in tal van gevallen" (blz. 8). En als de alg-emeene raad wordt gegeven aan alle 35-jarigen en ouderen. „Meldt U allen aan voor de Verzekering als ge niet zeker vv-eet o-f gij aan de voor waarden voldoet en de premie van 39 cent kunt missen. „De groote stukken staatspensioen moe ien we heipen binnenhalenaldus lezen we in de brochure (blz. 8). Hoe rijmt zich dat te saam, vraagt spr. Hce durft Ds. Sp. de dingen te zeggen, die hij er op vergaderingen uitslaat, met deze brochure in zijn binn-enza-k fu Alkmaar zeide Ds. Sp. „dat de heek v/et boerenbedrog: is", hij zeide dat onge veer 6 weken na het congres van den Bond van St. te Amersfoort1! Heeft hel optreden van Ds. Sp-. hier ook niet iets weg vanboerenbedrog. Spr. behandelt daarna de circulaire van den bond, ieder kan daarop teekenen, zelfs de ie.ls.ie tegenstander van staatspensioen; men kcppèlf Invaliditeitswet en Ouder domswet aan elkaar1 Ds. Kersten kan tee kenen, hij is tegen de I. W., maar is hij voor staatspensioen? En hoe principieel is men in zijn actie1 Tot hij de Katholieke grootwerkgevers bedelt men om duiten1 Ter bestrijding van ae wetten Aal-berse-'f tn men do-et het zoetelijk, verzoekt „vriendelijk7' men beveelt zich „warm aan". Men hoopt „spoedig verblijd te worden met toezending van een bijdrage." Allemaal honingkoek. Spr. meen! deze actie thans voldoende gekwalificeerd te hebben, hij heeft een ijd gekend, dat een heel andere propaganda werd gevoerd. Spr. bespreekt daarna het karakter van het staatsp. er zit een wetenschappelijke kant aan die belicht moet worden. Ds. Sp. propageert premie vrij staatspensioen, maar hij moest propag-eeren köstenvrij staats pensioen. En laat hem r.u eens eerlijk c-p een vergadering tot zijn hoorders zeg gen, dat er een afgrond ligt tussdhen die begrippen. Spr. werkt dat verder uit en wijst op de g-ewerisdhte kapitalisatie ook voor bet staatspensioen, en d'at, wil men staatspensioen eerlijk propageeren, men naast dit begrip tijdelijk' moet propageeren socialisatie -en staatserfrecht. Daarna behandelt spr. uitvoerig de Ouderdomswet, zooals men die üitge breid lezen kan in d-e brochure „Ouderdoms wet 1919" door j. Th. Vas Dias, uitgave L. Frankenberg. Hier eindigt spr. zijn rede, die luide bijvalsbetuigingen in-o-ogst. Van de gelegenheid tot vragen stellen vvordi nog eeni-g gebruik' g-ernaa-kt, waar na de voorzitter onder een vvo-o-rd van dank'aan den spr. de vergadering sluit. DE „BIG BEN". Dc „Big Ben", de groote klok ap het par- lemcnlsgcbouw te Londen, werd in 1859 in dienst gesteld. Ze is, naar de „Scient. Anz.' herinnert, cic grootste klok en ze bezit het nauwkeurigste uurwerk van dc wereld. De gewichten hangen in een 160 voet hooge schacht en worden wekelijks opgewonden. De slinger is 15 voet lang en weegt G80 Engelsche ponden; ze is zóó gevoelig, dat een gewicht van oen ons, geplaatst op een bepaald gedeelte van den slinger, een vlug ger of langzamer-loopen van het uurwerk van één seconde per week veroorzaakt. Elk der vier wijzerplaten is 221/2 voet in middel lijn; het gegoten ijzeren geraamte van elke wijzerplaat weegt vier ton. Dc uurrijfers zijn twee voet hoog en staan zes voet van elkaar verwijderd:'de minuten-teekens staan op af standen van 35 centimeter. Het uiteinde van den minutenwijzer maakt dus elke halve mi nuut een sprong van 171/2 c.M. Dc twee wij zers wegen sain'en 200 pond, terwijl de mi EEN. N.U.M.-KWESTIE. Een exporteur had aan de N. M. een uitvoervergunning gevraagd' vo-or een par tij Soekabii-ne-p'0ed;er onder de daarvoor gebruikelijke voorwaarden. Toen deze was verleend vorderde de N. U. M. betaling van 1 pCt. der factuursYV-aarde, benevens een extraheffing, welke laatste door den expor teur werd geweigerd, omdat de transactie mislukt was. De rechtbank te 's-Gravenliage overwoog dat tusschen de N. U. M. en den expor teur die met de voorwaarden bekend was geweest, een overeenkomst tot stand was gekomen, die partijen bond. Gedaagde k-on zich van de betaling van die extra-heffing niet afmaken met de bewering, dat hij ver trouwde, dat de N. U. M. deze in ver hand' met de veranderde tijdsomstandighe den wel zou laten vallen. Op dit punt had hij vooruit kunnen informeeren. Ook het verweer, dat de overeenkomst, indien zij tot stand was gekomen, in ieder geval in strijd' met de wet zou zijn, werd verworpen. Liet K. B. van 22 Dec. 1917, St. bi. 726, waarmede de extra heffing in strijd wend beweerd, zegt wel, dit de kern bij de vaststelling der bedragen rekening moet houden met de eischen van een loone-nd voortbestaan van het betrokken bedrijf, maar uit een feit, dat een transactie geen winst of zelfs verlies beeft opgeleverd, volgt nog niet, dat in strijd is gehandeld met het bedoeld K.B. terwijl in ieder geval volgens die bepalingen men tegen de door de N. U. M. gestelde voorwaarden moet opkomen bij den Minister van Landbouw, die daarover met uitsluiting van de rech terlijke macht beslist. nulenwijzer 16 voet en de aanwijzer 9 voet Ds. Sp. zegt te weten dat de verzekerdenlang is. De wijzers zijn geëmailleerd en om ingevolge de Ouderdomswet meest zijn lib-1 ze bij donker zichtbaar te maken, zullen ze OBDAM. O-RDAM. Bij een eor v 10T ontslag. Gelijk wij' in ons blad van Maandag roedis berichtten, is den heer H. B. Gotteer o-p zijn verao-ek van ingang van 10 Jan. eervol ontslag verleend aio notaris te Obdam. Het voegt ons, bij gelegenheid van dit eervol ontslag een korte herinnering neer to schrijven en te miemioircereu, dat de heer Gottmer o-u-d-ALkm,aarder in het jaar 1888 als eanctidaatnotaris weid aangesteld en in 1897 benofemd werd to-t notaris te Obdam, als wanneer hij daar de opvolger was van notaris Dainen. Gedurende zijn 23-jarige notarispraktijk heeft de hoer Gotbmer zioh te Obdam doen kennen als een zeer werkzaam ©n zeer nauwgezet notaris, die ten zeerste verdiend het vertrouwen genoot van een zeer uitgebreid publiek, en wiens adviezen veel en gaarne ingewonnen en in acht genomen werden. Na een zeer druk notariaat gaat de heer Gottmer zioh thans uit zijn za-ken terugtrekken om in Bussum verder stil te gaan leven. Onze beste wonsohen vergezellen den liicoggeachten ouid-11-otaris. Moge hij nog heel langen tij'd een schoone rust genieten! Als plaatsvervanger ter waarneming van het vacante kantoor te Obdam, is aan gesteld do lieer P. H. Hillebrand, die reeds 20 jaren op dit kantoor werkzaam is, wiens werkzaamheden tot op den huldigen dag ons er borg voor staan, dat de beLar^gen van het publiek inmiddels niet minder behartigd zullen worden. HEILOO. HEILOO. Ned. R. K. Volksbond. Dinsdagavond vergaderde -de R. IC. Volks bond in het locaal van den heer Morsoh. D-eze goedbezochte jaarvergadering werd door de voorzitter, de heer B. VcLtman, met gebed en een toepasselijk woord geopend, waarna spr. een terugblik geeft op het leven van de nog zoo jonge afd. De notulen worden onder dank goed gekeurd. Daarna doet de voorzitter mededeeling dat ar een afdeeling van den R, K Bo-nd van Fabrieksarbeiders is opgericht met als patroonheilige St. Willib'rordus. Van do ingekomen stukken stippen wij aan een oproep van de federatieve ar- beideftstaoinden om Duitsöhe arbeiderskin deren in arbeidersgezinnen op te nemen. De Voorzitter dioet een beroep op hen -die ©en kind geplaatst kunnen krijgen bij vrienden of kennissen.of ©r zelf een op wensohen te nemen. Bespreking ppriehting van een zieken fonds. Hoievvol de voorzitter' met het doel sympathiseert meent hij, een afwachtende houding te moeten aanbevelen, het wil hem vporkomen, -dat men de Rijksregeling i'möet afwachten. De heer Smits geeft een korte uiteen zetting van dpel en weiking van een bestaand ziekenfonds en meent op ver schillende gronden deze te moeten aan bevelen, echter gaat hij met het voor stel van den voorzitter mee, hij zou willen voorstellen om in principe te be sluiten tot oprichting. Aangenomen. Oprichting van een oorrespondentsichap v. d. Volksspaarbank (doelspaargelden als-mede het geld van de afdeeling te ber Leggen en olm de lust tot sparen te be vorderen) In beginsel' wordt besloten tot het vestigen van een correspondentschap. Dto heer B. Hbetjes zou uit de ver gadering een commissie willen benoemen om .deze zaak onder de o-ugen te zien. Dit wordt goedgevonden. Gekozen worden de heeren B. Ho-etjas en M. Tl Kjoopnan en van het bestuur G. Smits. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. Het boekjaar sluit met een batig saldo van f 68.19 In de commissie tot nazien van de „boekhouding worden gekozen de heeren B. Bootjes, J. J. d-e Graaff en P. Haan- raads Jr. "Wegens het verge vorderde uur wordt de lezing van den Voorzitter aan gehouden. Rondvraag. D© heer Koopman vraagt, af het be stuur zijn aandacht heeft govVijjd aan -de oprichting1 van „Eerbied in Gods huis"., hij oordeelt dit noodig. De Voorzitter zegt, dat het een punt van bespreking op de laatste bestuurs vergadering geweest is, men meende dat de propaganidaclu.b hier beter voor ge schikt was. De heer Kbiiynnmn repUoeert, hij zou dit aan het bestuur van den Volksbond wiilen opdragen. De voorzitter zo-u gaarne het oordeel van -den GeesteLijk adviseur vernomen. Deze meent, dat Eerbied in Godshuis van de parochianen zelf mo-et uitgaan. Een kleine wenk hoe men zich heelt te gedragen van ouderen aan jongeren zal zijn inziens m-ear doeL treffen, dan de en uitoefening va.11 een persoon daarvoor aangesteld. Z-.Eeirw. betoogt 'dat het slechts voor de steden nut heeft. Do voorzitter merkt op, dat het be stuur, gehoord de bespreking en de zienswijz© v. d. Geest, adviseur, deelend, geeu verzaak aan de propagandachib zaL richten. De Voorzitter sluit hierna ap do ge bruikelijke wijze de vergadering. HEERHUG OWAARD-Z-UID. HEERHUGOWAARD- (Zuid). Jozef n Egypte. Vóór eenigen tijd konden wij reeds berichten, dat onze kranige R. IC. Tooneelvereeniging dezen winter in stu die had genomen het zoo verheven en indrukwekkende bijbelsoh Saciram-enta-spel van den Spaanschen dichter Dion Pedro C-al-deron de la Barca: „Droomen zijn soimtijdl3 openbaringen van God", of wel „Jazef in Egypte" als vervolg op de welgeslaagde uitvoeringen van Vonders-; Jozef in Dothan" van verleden jaar. Na der vernemen wij nq, dat de eerste uit voering van dit mooie too-neelspel zal plaats hebben op Zondag 23 Januari a.s. In dit bijbelsoh spel warden do-or den -dichter uitgebeeld de gebeurtenission uit het Leven van den Aartsvader Jozef nadat hij doior Zijh broeders als slaaf is verkocht. n.l. zijn gevangenschap in Egypte, do uitlegging der droomen van den Schenker en den Bakkerde ver klagen der droo-men van den Pharao, ge volgd door zijn verheffing tot Onderko ning van Egypte; de eerste komst der broeders v,an Jozef om koren te koo p-en, en Jazef's strenge optreden tegen over hen; d-e verloving van Jozef met Pütifair's dochter Aseneth fwelke in het spel optreedt als- de Kufeohheid)de tweed-e kio-mst der broeders van Jozef, nu mot Benjamin, en de voorgewende diefstal van Jozefs gouden beker, ge volgd door het roerende tafereel, waarbij Jozef zich aan zijn broeders bekend maakt; en eindelijk liet weerzien tusschen aartsvader Jacob en zijn doodgewaanden zo-on Jozef. Als tussehen-tafereel komt daarbij nog in het eerste bedrijf het overbrengen aan vader Jacob van Jo zefs verscheurde cn bebloede kleed. Dit -deze opsomming der verschillende tafereelen, welke worden uitgebeeld,, blijkt reeds aanstonds, dat wij hier te do-en heb ben met oen hoogst treffend tooneel- werk. Maar de beteekoniis or van wordt nog verhoogd door het feit, dat de dich ter deze gebeurtenissen uit Jozefs leven in verband brengt met en toepast op liet leven van Christus en op liet H. Sacrament des Altaars. Doch door deze laatste omstandigheid komen er in het sp-el verschillend-o gedeelten voo-r, die zan der voorafgaande .verklaring en nadere toelichting niet gemakkelijk te begrijpen zijn. Om aan dat bezwaar tegemoet te komen zal, ten ggeri-eve van do opgetwij feld zeer velen, die de uitvoeringen zul len ko-men bijwonen, op a,s. Zondag 9 Januari dos avonds om 7 uur in het Piatroinaategchouw alhier, door den Wel- Earw. heer Kapelaan een lezing worden gehouden over dit Saora-ments-apel, op geluisterd do-or verschillende gezangen, welke de -aantrekkelijkheid van dit spel in niet .geringe mate verhoogen. In -deze lezing zal Z.Eerw. een uiteen zetting geven vlam dit edele bijbelspel en voioral -de m-ijstieke gedeelten, toege past op -Christus en liet H. Sacrament des Altaars, "nader verklaren en toelichten. Wij -mogen er niet aan twijfelen, dat zeer velen, die de uitvoeringen aull-on b-ij wonen, van deze gelegenheid, op a-s. Zon dagavond dankbaar zullen gebruik' maken o-m den ju-isben zin en beteekenis van dit leerzame toio-neehverk goed in zioh op te nemen. Want daardoor aal' het echte kunstgenot, wat naar wij van onze Ttoo- neelvereeniging unoigen verwachten, bij de uitvoeringen ons zal worden geboden, nog belangrijk veriioo-gd worden voor de aan wezigen. (Vermelden wij daajrbiijl ten slotte ,nog, dht de lezing van a.s- Zondag gra- 'tis toegankelijk is voor personen boven den leeftijd van 16 jaar, dan mogen wijl met nog meer reden verwachten, dat de Piatronaatszaal misschien te klein zal blij ken te zijn, 0111 alle belangstellenden te bevatten, ST. MAARTEN. ST. MAARTEN. Verkocht. Hel renle- uiershuis van den heer K. Bruin alhier is verkocht aan den heer K. Slot, mede 111 onze gemeente, voor f3410. SCHAGEN. SCHAGEN. Opbrengst der verhuring van landerijen, eigendom van den heer W. de Pater alhier. De 20.80.08 H.A. brachten f6323 voor 4 jaar per jaar op. Vo-or 2 jaar wer den de landerijen verpacht voor 16110 per jaar. Nog geen toeken, van waardeverminde ring van het weiland. V ischw ale r verpacht Zes pcr- f.eeien vischwaler in het Noord-Hollandsch Kanaal en wel de perc. 32 tot 38, brachten Donderdag bij verhuring met gesloten brie ven, f 550 op. Pachter werd do heer W. Kwak visscher te I-Ielder. Aanvoer. Op dc Scisager markt wei den in het 4de kwartaal van 1920 o. m. aangevoerd: 690 paarden, 60 stieren, 1052 geldekoeien (magere), 1134 idem (vette), 516 melk en kalfkoeien, 791 vaarzen, 401 (finken, lSi nuchter ekalvereu, 8961 overhouders, 235 magere schapen, 5264 vette schapen, 1515 biggen, 318 magere varkens. 315 vette varkens, 21.328 eieren. In het 4de kw. van 1919 waren die getallen in dezelfde volgorde: 594, 50, 1248, 775, 430, 53*2, 1981, 111, 7648, 112, 3173, 1046, 203, 230, 20.638. Burg. Stand. Geboren: Jantje, d. v, Cornelis Kuijper en Maartje de Wit; Elisa beth, v. Coriiclis Grooles en Hillegonda Maria Franzen; Petronella, d. v. Joliann Fric- drich Tollc en Elisabeth Vemiik: Jan Hen drik. z. v. Jan Helder en Neeltje Brommer» Politie. Gevonden: een pakje inhou dende een paar slobkousen, epu portemon- naitje meL eenig geld cn iwee liptopjes. Verloren: een portemonnaitje inh. ecuig geld, een omslagdoek, een kinderboutje, een handschoeu. ASSENDELFT. ASSENDELFT. Brandstoffen. Onze Brondstoffencommissie heeft nog beschikbaar gesteld op Bon 8 A 50 K.G. briketten en op Bon 8 B 40 K.G. stukkolen. Voor ouden van. dagen, studeerkamerbonnen, groote gezinnen en kamerbewoners worden o-p de laatste bon nen de brandstoffen verstrekt, die nog voor radig zijn. Ongeluk. Dezer dagen reed onzc plaatsgenoot de werkman K. V. per fiets tegen een broodkar op, die onbeheerd en zonder licht aan den weg stond. De man kwam vrij leelijk te vallen. Met gebroken been moest hij per brancard naar huis worden gebracht. „Eendracht maakt macht" Ge noemde vereeniging hield dezer dagen haar algemeene ledenvergadering. Als spreker trad op de heer A. Visser van Nieuwe Niedorp, secretaris van den Prov. Bond van Zieken fondsen in Noord-Holland. Spr. behandelde het onderwerp: „Ons Doel en ons Program] en de Ziektewet Talma." Op zeer duidelijke wijze werd de slot behandeld, met het resul taat, dat de aldeeling Ziekenfonds zich bij den Bond zal aansluiten. Dc balans der vereeniging wees aan bezit tingen het bedrag van 52.283.46 en aan schulden f23.624.44V2, zoodat de vereeniging een zuiver bezit heeft van f 28.662.01Va. Het aantal leden bedroeg 412. Tot bestuursleden werden herkozen de nee ven ill. Sikkes en Jb. Koomen Gz. Tot be stuursleden werden gekozen in de plaats van den heer P. Boekei (overleden) en J. IJz. Voenis (bedankt) de heeren J. van 't Veer en Chr. Buntsma. Niet dik gezaaid. Na de plaatsing "au een herhaalde oproeping hebben zich voor dc vacature van onderwijzer aan School No. 1 in het Zuid-Einde onzer gemeente slechts 2 sollicitanten aangemeld, waarvan er één getrouwd is en den eisch stelt, dat de gemeente voor een woning moet zorgen. „Goed W o n e n." Dat is een lijdens geschiedenis met die 24 nieuwe woningen van ,Goed Wonen" geweest. Eindelijk echter zijn ze voor het grootste deel ldaar en kunnen ze betrokken worden. Men mompelt reeds, dat het bestuur van „G. W." niet met het gevraagde voorschot kan toekomen, ja dat er heel wat tekort is en dal. er dus een sup pletoir voorschot moet worden aangevraagd. Het bouwen in eigen beheer is dus ook hier bitter tegengevallen; dat heeft geld gekost Mochten er soms nog' bo-uwvereenigingen zij-n, die ook in eigen beheer zouden willen bon wen, laat die dan eens haar licht opsteken bij B rn W. van Assendelft. Wij gelooven, dat de inlichtingen van dien aard zullen zijn, dal men voorgoed een afschrik krijgt van bouwen in eigen beheer. Intnsschen wij heli- tien 24 dure woningen en de bewoners zijn er do dupe van, want de huur is zeer hoog SCHERMERHORN. SCHERMERHORN, Burg. Stand over Dec. 1920. Geboren: Neeltje, d. v. C. Ak kerman en A. Kroone. Ondertrouwd: C. Vlug en A. W. Langcn- docu. Getrouwd: J. Blokker cn L. Bobbel dijk. Overleden: G. Kriek, echtgon. van W. Boos. WIJDE WORMER. WIJDE WORMER. Burg. Stand over Dec, 1920. Geboren: Petrus, z. v. N. Sneck en A. Butter; Petrus, z. v." A. Blank en E. Sombroek; Willielinina Anna, d. v. 1). J. de Jong en A. Blankendaal. HEILOO. HEILOO. Burg. Stand over Dec. 1920. Geboren: Anna, d. v. Hendrik Kleef en Aagje Schut: Cornelis, z. v. Th. Bruin en A. Lief- ting; Simon, z. v. J. v. d. Peet en M. TwisK. Overleden: P. Kamper, 22 jaar en Anljé Ruiter, wed. van A. v. d. Dcurc, 88 jaar; Johanna Wokke, echtgenoole van P. Groot, 32 jaar; Pieter Kleijenburg, 65 jaar; Johanu H. A. Kind, 72 jaar; Levenloos aangegeven kind van M. Houtenbos en J. M. Dekker. Ondertrouwd: J. Houtsma, 45 jaar eu D. Kalis. 46 jaar; J. Stoop, 29 jaar en C. Stek, 28 jaar; P. Oud, 27 jaar en J. S. van Put ten, 30 jaar. Getrouwd: J. Benard en A. Bolkcstein; P. J. de Jong en A. H. J. Ilauzer; J. HokW- ma en D. Kalis; J. Stoop en C. Stet

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1921 | | pagina 9