R.-K. NIEUWS- RN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Wat de Pers zegt Kerk en Schoój Na 330 Woensdag 2 Februari 1921 13e Jaargang Bureau: HOF6, ALKMAAR. - Telefoon SS'431 BINNENLAND Gemengd Nieuws. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Nationaal Congres van den Neüenantlscnen soerenoond. Binnenlandsch Nieuws. Luchtverkeeï ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL VOOR ALKMAAR t 2.-. BUITEN 2.50 MET OEILLUSTREERD ZONDAGSBLAD 1 0.50 HOOGER. ADVERTENTIEPRIJS! Van 1 tot 5 regels t 1.25; elke regel meet f 0.25, Reels mes pek regel f 0.75; Rubriek „Vraag en Aanbod" bij vooruitbetaling per plaatsing t 0.00. Aan alia abonnó's wordt op aanvraag gratis een polis verstrekt, welka hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van t 500.t 400.—, t 200.—-t 100.- t 60 t 35. t 15.— Maandag hadden zich uil alle streken van ons land, de boeren naar Utreclit begeven, om het zilveren leest mee te vieren van den Ned. Boerenbond, de organisatie, die zij in een eeuw to': grootheid en macht hebben ge >r.ic maar die ook wederkeerig aan den boerenstand aanzien en zelfbewustheid heeft geschonken.- Zondagavond reeds werden de feestelijkheden ingeluid met een bijeenkomst in de bovenzaal van hotel „l'Europe", waar men een paar uurtjes doorbracht in gezelligen kout, zich nieuwe ken nissen maakte of oude vriendschapsbanden weer aanknoopte. Maandag echter kwam eerst de groote stroom der landbevolking naar Utrecht, zoodat het er in de morgenuren geleek op 'n drukken jaar beursdag. Vele afueelingen der boerenbonden hadden met hare bestuursleden ook hare advi seurs ten congresse ufgevaardigd, terwijl verder honderden belangstellenden en genoodigden den jubeldag van Neêrlaiuls grootste boeren-organisa- tie kwamen meevieren. Met een plechtige H. Mis in de kathedraal werd het feest naar hooinsclie wijze geopend. Een groole schare boerenbonders had zich hie vereenigd, om op de eerste plaats eere te geven aan God. Na de H. Mis begaf men zich naar het gebouw van Kunsten en Wetenschappen, aai ue Mariaplaats waar om half elf in vier zalen tegelijk de afdeelingsvergaderingcn aanvingen De sectie-vergaderingen, die alle druk waren bezocht, werden geleid door de hecren L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst, 1ste afd., A. C. van de Ven. 2de at'd. N. Dekker, 3de afd., en W. N. de Vrankrijker, 4de afd. Al de sectie-vergaderingen werden met een enkel woord van welkom geopend. Nadat nog enkele mededeelingen waren gedaan over de middagvergadering, werd vervolgens in de afdeelingen het woord gevoerd door de in leiders. Van de door dezen behandelde onderwerpen, gaven we reeds in ons nummer van gisteren, een uitvoerig verslag. 's Middags om 3 uur werd de Alg. Vergade ring geopend door den heer J. Th. Verheggen nadat Z. D. H. Aartsbisschop van Utrecht en de Minister van Landbouw met daverend applaus waren begroet- De voorzitter huldigde de Konin gin en zeide dat de katholieke boeren pal zuilen staan om het wettig gezag te handhaven. Pater van den Eisen was niet aanwezig; zijn gezond heid laat het reizen niet toe. Medegedeeld werd, dat in de morgenuren tele- gi mimen zijn gezonden aan Z. M. den Paus en do Koningiu. De ingekomen brieven en telegram men van verhindering met daarbij gevoegde felicitaties, werden door Mr. Haastcrt voorgele zen: Daarbij was een telegram van Mr. Van Rappard, waarnemend voorzitter van het K. N. L. C. Op het podium hadden vele voornamen uit de katholieke boeren-, politieke en sociale orga nisaties, plaats genomen; Prof. Mr. Diepenhorst en Mr. Goedbloed, voorziller en secretaris van den Clir. Land- en Tuinbouwersbond, en Dr. H. Molhuysen, secretaris van het K. N. Landbouw- Comité waren mede aanwezig. Alsnu sprak Dr. L. N. Deckers, secretaris van den B. B. de feestrede uit, waarin hulde werd gebracht aan vele met name genoemde mannen die den B.B. hebben groot gemaakt. Het bóeren- vraagstuk is er een van godsdienstig, zedelijken aard en kan niet opgelost worden door neutrale organisatie. Er bestaan nu reeds 800 plaatselijke bonden, waarin 8000 boeren zijn opgenomen. Spreker vergeleek den huidigen toestand met dien van vóór 25 jaar. 't Is nu haast alles licht. Reeds sludeeren in Wageningen thans 40 katho lieke studenten. De rede werd. daverend toege juicht. Hierna kreeg de minister van landbouw het woord en huldigde den B. B. voor alles wat hij voor den boer heeft gedaan. Dan merkt de mi nister op, dat de geestelijken de beste propa gandisten zijn voor 't onderwijs. In verband hier mede zeide Z.E. namens de regeering allen steun toe voor den verderen uitbouw van het bijzon der vakonderwijs, zoowel voor jongens als meisjes. Dan doet de minister onder luide instemming mededecling dat H. M. de Koningin den voor zitter heeft benoemd tot ridder in orde van voor den' Nederl. Leeuw. De bisschop heeft het rid derkruis op de borst van den president Aan het eind zijner rede, deelde Z.Exc. mede, het H. M. de Koningin had be haagd den hoogst-verdienstelijken voorzitter van de groote Katholieke Bóeren-Centrale te be noemen tot Ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Onder onbeschrijflijke geestdrift van de verga dering, spelde de Minister daarop den heer J. Th. Verheggen het Ridderkruis op de borst 1 en slotte voert Z. D. H. Aartsbisschop het woord, wekt op tot eendrachtig samenwerken, en zeide, dat de katholieken geen separisme zoe ken. Zij wensohen slechts in eigen kringen de levensregelen vast te stellen, en willen wel dege lijk met anderen samenwerken. Daarna zegende inij de vergadering. Met een opgewekt woord sloot de voorzitter de verandering SI AND EN STANDEN. Wordt er niet te veel gesproken en geschre ven en reredcueerd over stand en standen on der ons Katholieken? Verheldert men er de inzichten wel door, en is hei resultaat, dal er meer eenheid, en meer samenwerking komt, oi liet gevoel van saaui- hoorigheid wint aan kracht? Is het bovendien wel mogelijk, met juistheid de gieiizen te trekken van zoo velerlei standen, als men schijnt noodig te achten, of wenscht te formeeren? Wij geiooven niet, dat in eenige andere par tij aan de behandeling van dil ondeiwerp zoo veel tijd en zooveel belangstelling wordt bcsleed, als bij ons zegt liet „Centrum", een belangstel ling, die gerust wat minder kon zijn. „Dit wil natuurlijk niet zeggen, dal er in 't geheel geen standen zouden moeten zijn, of dat een natuurlijke organisatie van stan den uit den booze ware. Maar men hoedt zich voor al datgene, wat kunstmatig is, fictie of inbeelding, en make niet allerlei afscheidingen, die geen recht, oi reden van bestaan hebben. Wanneer men spreekt van maatschappe lijke standen, dan heeft men daarbij vooral te denken aan maatschappelijke functies. En wanneer men liet heeft over stand als maatschappelijke positie, dan blijkt maar al te dikwijls, hoe moeilijk 't voor som migen of misschien voor velen is, alleen dat ondorscheid te maken, hetwelk redelijk en natuurlijk mag heelcn. De standskwestie neemt een al te groole plaats in onder ons. Zij dreigt zulks althans te doen. En dit kan op (len duur een gevaar wor den voor onze partij en voor onze actie, naar binnen en naar buiten. Men vergele niet, dat hel deelnemen aan de openbare zaak thans veel meer alge meen is geworden dan voorheen. Dat wij dus elkander, ook veel meer nog dan voorheen, noodig hebben, en de soli- dariteitsgedachtc. welke van ohristelijken, van katholieken huize is, vooral in dezen dcmncratischen lijd volle toepassing var eischt. Wij komen op voor een gezonde organi satie natuurlijk. En een dwaze nivclieering kunnen wij niet willen Maar het ligt evenmin op onzen weg, in het slceds vermenigvuldigen der „standen' ons heil te zoeken, en allerlei staketsels te plaatsen tussciien mensciien, die ook sociaal bij elkaar belmoren. Op die wijze roept men abnormale tegen stellingen in het leven en een verbrokkeling, welke niet bepaald bevorderlijk is aan onze eenheid en onze kracht. Wij wraken terecht de maatschappelijke klassen-vcrdcellng en den klassenstrijd, zoo als die door de socialisten en andere re- volutionnairen wordt gepredikt." Maar wij hekben ook met nadruk af te wij zen een verdeelen en onderverdeeien van ons volk, van onze partij in allerlei groepen en groepjes, kringen en kringetjes, waarvoor geen andere factor gelden kan, dan een futiel of denkbeeldig verschil van positie, aanzien en voornaamheid. Een verschil, dal ais oen caricatuur is van en een persiflage op de beschaving. SIIET KNOEIEN, Nog zeer onlangs werd er in onze pers, vooral in de zuivelpers, krachtig geprotesteerd tegen de wijze, waarop men in België met onze goede Hollandsolie boter omging. Men liet daar de boter te lang opgeslagen liggen en ventte ze dan luidruchtig ais Hollandsche waar uit. Terecht is van die methode onzerzijds schande gesproken. Maar nu hadden zich geruchten verspreid over een groote partij boter die naar Engeland zou zijn verzonden, en wegens slechte kwaliteit al daar zou zijn afgekeurd, terwijl die minder waardige boter r.og wel van het rijksmerk zou zijn voorzien. Dat svaren ernstige, bedenkelijke geruchten. De „Tel." heeft zioh om inlichtingen gewend tot de Nederl. Coöp. Zuivelverkoop-centrale, die het volgende meedeelde: r „Inderdaad is er een partij van circa 20,000 kilo boter, welke deel uitmaakte van een totaal levering van anderhalf millioen kilogram, naar Engeland verzonden, waarvan de afzendster wist, dat zij niet meer in puiken staat verkeerde, doordat zij te lang opgeslagen was geweest. Ais verzachtende omstandigheid wees men er op, dat in verband met de bijzonder groote partij, welke geleverd moest worden, men steeds zorg moest draden boter in voorraad te hebben. Deze 20,000 K.G. waren dan blijkbaar wat te lang „in voor raad" gehouden. Hoewel de bedoeling oorspronkelijk was ge weest, om de 20,000 kilo van „afwijkende" kwa liteit afzonderlijk te houden, zijn deze tnsschen partijen goede boter terecht gekomen, zoodat de Engelsohe „Minister of Food" nu in 't geheel geen touw er meer aan kon vastknoopen. Er werd onmiddellijk gereclameerd mac Holland: Engelsche afgevaardigden brachten dezer dagen een bezoek aan de directie der Coöperatieve Zuivelverkoopcentrale, en naar ons verzekerd werd, bestond er alle kans dat de onderhande lingen betreffende de schadevergoeding tot een bevredigend resultaat zouden leiden. Met dit al, is het een niet weg te moffelen feit, dat men boler, waarvan men wist dat zij on deugdelijk was, wegzond en nog wei onder de goede door. Al schijnt het geval nu nog met een sisser af te loopen, zoo heeft ons land loch de volstrekt niet denkbeeldige kans gehad, dat zijn heelc reputatie als bolerleverancier, in Engeland naar de maan zou gaan. Men geve zich, Ier wille van een extra zoet winstje, met dergelijke practijken toch niet af. Het is er altijd zoo mee gesteld, dat het eind de lasten zal dragen. riECHTVAARDIGHEID DER BELASTINGEN Men lieefl in ons blad kunnen lezen, dat in Steenbergen een bond is opgericht van wanbe talers van gemeente-belastingen met 200 leden Dit bericht leekeul den tijd dien wij beleven. Hel is natuurlijk een snood plan van gemeen tenaren om hun belasting niet te betalen, maar dat 200 mensclien zich vereenigen op zulke snoode voornemens bewijst toch wel, dat er iets niet in den haak is. De burgemeester van Arnhem sprak in zijn nieuwjaarsrede over de gemeentebelastingen, die de middelmatige beurzen uitmergelen en de rijken de gemeente uitjagen en mr. Samuel van Houlen spreekt in zijn laatste staatskundigen brief over het tot een ruïne maken der gemeentefinanciën. Zoo klinkt de klacht algemeen en overal. Het „Ov. Dgbld." stelt hier tegenover, dat zoo weinig op den voorgrond wordt gesteld, dat er een besliste grens is aan de rechtvaardigheid der belastingen. „In ieder katholiek bock over natuurrecht kan men daarover lezen en de tractalen over de recht vaardigheid spreken op dit punt duidelijk genoeg De burgers hebben alleen den plicht op te bren gen wat in goed beheer der gemeenschap nood zakelijk is. Als men dien maatstaf aanlegt, kunnen veel be lastingen tegenwoordig niet door den beugel." D£ TOEPASSING VAN HET BEDftIJFSRADEN STELsÉL. Het liberale „Vad." schreef dezer dagen o.m. in een artikel over de werkloosheid: „Laten de werkgevers de taak van de leiders der vakvereenigingen vergemakkelijken door hen volledig op de hoogte te stellen in het bedrijf, waarin loonsverlaging onafwisbaar eisch is, we- derzijdsch vertrouwen tusschen werkgever en werknemer, gegrond op volledige kennis van den toestand van het bedrijf en verstrekt door de overtuiging, dat beide partijen als eerste doel hebben het bedrijf, dal gemeenschappelijk belang is, te redden, zal het scheepje door de landing in behouden haven kunnen brengen. En waar daarnaast, trols alle pogen, liet natuurlijk kan gebeuren, dat het particuliere iniatief te kort schiet, vervulle de Slaat zijn aanvullende taak, zoodra de tijd daarvoor is." Bij deze pasage uit het artikel van het Haag- sohe blad teekent do „Tijd" het volgende aan: „Wanneer de Unie-liberaden bij de (Vrijzin- nige) tusie deze gedachte kunnen doen zegevie ren en dit beginsel dat de leiders der arbei dersorganisaties, in het belang van het bedrijf zelf, volledig op de hoogte moeten gesteld wor den van den toestand in het bedrijf en de Staat bij dit overleg de aanvullende taak moet ter harte nemen doen vastleggen in een duidelijk programma-punt, dan zullen de katholieke voor standers van het Bedrijfsradenstelsel ongetwijfeld bereid worden gevonden, om over de pracüsohe toepassing te pralen. Immers, zooals de heer Roodhuijzen (politiek hoofdredacteur van Hel Vaderland) zeer juisl zegt, niet op de leuze, maar op den geest komt het in deze materie vooral aan." GIFTEN. Wij ontvingen nog voor het missiekerkje te Curataou, van een lid van den R.K. Vrouwen bond te Haarlem 2.50. DE WERKLOOSHEID IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Heli h|Oofdbestuur van den Ned. Sigaren makersbond heeft, volgens bet „HblcL" per expresse-bestelling een brief naar Den Haag gezonden, met Ret verzoek aan den Minister om aan eenige bestuursleden zzoo spoedig mogelijk een audiëntie te willen verleenen, waarop de steun aan de werklooze sigarenmakers besproken kan worden. De kas van den IBonid ja namelijk uitge put. Deze week Reeft de laatste uitkee- ring plaats geh^d en Ret hoofdbestuur kan absoluut geen zekerheid, geven, dat er de volgende week gelden beschikbaar zullen zijn. IntusscRein hoopt men, dat de maatrege len voor de diamantbewerkers genomen, waardoor na 8 Februari de uitkeeringen aan de reglementair rechthebbenden ver zekerd zijn, ook ten opzichte van de werklooze sigarenmakers zullen gelden. Een aanlklacht tegen een Commissaris der Koningin. De raad van Almelo besloot tot het instellen eener rechtsvor dering tegen mr. A. F. jL graaf van Rech-i teren LimjKurg, oommisaaga der Konin gin in Overijsel, tot betaling van een door hem verschuldigd bedrag voor hat in orde maken van het z.g. Tijhofsboscb. De llaa^&Cue Aummmer m a sc,,appij niec gioeu.gekei.rd. Naar de „mes-riole neemt, zijn B. en iW. van 's-GravcnRage uitgenoouigd een besprcKing over de H A. M. of L. B M met het college van Ge deputeerden te houden over ue ernstige bezwaren, welke dat college tegen het voorstel heelt zooa.s bet daar ligt. DE VALSCHE BANKBILJETTEN. De opsporingen le Brussel door een Holland- sclien politie-recliercheur geholpen door de Bel gische poliüc, gedaan naar personen, die in Ne derland valsche bankbiljetten van 25 hebben vervaardigd, znij vruchteloos gebleven. De Hol- laudsclio rechercheur is thans naar Frankrijk vertrokken, om daar zijn opsporingen woort te zetten. „Msb." DE HOLLANDSCHE BOTER IN BELGIE. De zg. Hollandsche boter, zoo wordt uit Brussel aan de „Msb." geschreven, die door het Ministerie van Bevoorrading voor 15.50 i'rs. per kilo werd verkocht, terwijl dezelfde boter te Parijs voor 15 frs. en zelfs voor 14,75 frs. van de hand gedaan werd, is vanaf heden ook in Bel gië in prijs verminderd. Zij kost nu 16 francs en heet nog altijd „Hollandsche boler", hoewel zij daarmede niet veel meer gemeen heeft dan den naar. Uitvoer van gesteriliseerde melk en room. De invoer van deze artikelen is weer toege- itaan. Geen gemeentelijke waschinrichting. De Haagsclie gemeenteraad heeft met 18 legen 15 stemmen aangenomen het voorstel van B. en W. om te besluiten vooralsnog niet over te gaan tot oprichting van gemeentelijke wasch-inrichtingen, doch aan de Coöp Volkschwasscherij aldaar een bedrag van 275,000 te verleenen. DE DUITSCHE ONDERWIJZERS NAAR INDIE Op de vragen van hel kamerlid den heer Bul ten, betreffende de uitzending van Duitsche on derwijzers naar Ned.-Indië, heeft de minister van Koloniën medegedeeld, dat de commissie die den minister van Koloniën adviseert ter zake van de opleiding cn de uitzending van personeel voor het openhaar lager onderwijs in Ned.-Indië, het denkbeeld heeft geopperd, oin ter voorziening in de behoefte aan dergelijk personeel, een aantal builcnlandsche onderwijskrachten te bestemmen voor uitzending naar Nederl.-Indië, nadat zij hier te lande een 6 ft 12 maanden durende speciale opleiding zullen hebben genoten. Dit denkbeeld, zegt de Minister, waaromtrent ik het gevoelen van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië heb ingewonnen, is daar te lande in overweging; van eenig voornemen der regee ring is nog geen sprake. PERSONEEL NEDERL. SPOORWEGEN. Door de directie is het volgende bekend ge maakt: het personeel wordt medegedeeld, dat tegen elke ontduiking der aangifte van goederen, onderworpen aan inkomende rechten, strenge maatregelen getroffen zullen worden, wanneer die ontduiking door hen geschiedt in de hoeda nigheid van ambtenaar of beambte der Maat schappijen of door middel van den spoorweg of wel van het daartoe behoorende materieel. GOEDERENVERVOER NAAR FRANKRIJK. Bij vervoer naar stations in Frankrijk (ook Elzas-Lotharingen)is om toepassing van het bil- lijkst tarief van invoerrechten te verzekeren, een bewijs van oorsprong noodig, waaruit blijkt, dat de goederen niet meer dan voor 50 pcL bestaan uit grondstoffen, afkomstig uit vroeger vijandige landen. Dit bewijs moet het visum dragen van den Franschen consul. Geen bewijs van oor sprong is echter noodig voor de volgende voort brengselen en goederen van Nederlandsohe her komst: bloembollen, boter, (versch en gezouten), eieren (kip), gecondenseerde melk, kaarsen, kaas, reuzel, visch (versch, gedroogde, gezouten of ge rookt), en zink. VLIEGONGELUK. Uit Coblens wordt gemeld: Een Amcrikaansch vliegtuig is van een hoogte van 400 voet naar beneden gevallen. Van de vliegers was luitenant Cutler terstond dood, ter wijl luitennant Dorland zwaar gewond werd. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Cutler was tijdens den oorlog instructeur bij het vlieg- wezen en telde onder zijn leerlingen de beste vliegeniers van Amerika. Prof. Mr. Dr. A. Heringa, t Op 46-jarigen leef tijd is Zondag te Wageningen overleden prof. mr. dr. A. Heringa, hoogleeraar aan de Landbouw Hoogeschool in staatshuishoudkunde, statistiek en Nederlandsch agrarisch recht. Pensioenbijdragen der openbare onderwijzers. Men schrijft aan de „N. Crt": Met de administratieve regeling van deze pen sioensbijdragen is het thans een ware warboel. Bij de nieuwe salarisregeling voor de onderwij zers is ook van toepassing verklaard art 38 van het Bezoldigingsbesluit der Burgerlijke Rijksamb tenaren. Dit art. bepaalt, dat de ambtenaren een vergoeding ontvangen ten beloope van hetgeen wegens korting voor pensioen door hen verschul digd is. Volgens de Weduwenwet voor de onder wijzers m volgens de nieuwe L, D-.wet moe ten de onderwijzers voor pensioen-bijuragen. Ir. overeenstemming met '1 salarisbesluil krijgen zij een vergoeding gelijk aan de pensioensbijdragen. In November j.t. richtte de minister echter reeds een circulaire lot Ue gemeentebesturen, dat voor taan de bedoeling was, de bijdragen met meer op de salarissen te korten. Evenwel is tlians weer bij kon. besluit van 10 Januari 1921 bepaald, dat de bijdragen vooi pensioen op de jaarwedden worden ingehouden. Hoe moei men Uians han delen? Ter voorkoming van onnoodigen admini- slratieven omslag zal het wei gewensent zijn, de jaarwedden voortaan lot het volle bedrug in ie houden. Pater F. A. Swagemakcrs S. J. Maandag is in het klooster der Eerw. Paters Jezuilen, Molen straat le Nijmegen plotseling ovenena voor zien le zijn van de laatste H.H..Sacramenten uer Stervenden, de WelEerw. pater Franciscus Aloy- sius Swagemakers S. J. in den ouderdom van 51 jaren. DE VALSCHE ZiLVERBONS. De heer C. Immig Jr. vertelt in „Het Tarief" bijzonderheden over de valsche rijksdaalder- bons. Drukker Fuyksciiol te Rotterdam, kwam op zekeren dag bij een privaat-lithograaf oploopen met tiet verzoek voor hem een zilverhon van een rijksdaalder te graveeren. Hij had opdracht om die als reclame in het groot te drukken voor een kantoor, waarvan hij den imam niet kou mededceten, omdat hij deze zelf met wist. De opdracht was hem gegeven door een paar heeren. Doordat de lithograaf van de fotografie geen gebruik kou maken, moest hij alles op ruitjes zetten. Dan kon, wanneer de gravure gereed was, deze met de pantograaf vergroot en de kleuren ingevuld worden. Dat was voor hem de gemakkelijkste manier. Hij maakte de gravure dus op de ware grootte, maar bij het afleveren van den steen, zei hij, dat men inder daad ook zorgen moet sale le zijn en een advocaat geraadpleegd moest worden. Zonder diens advies deed hij er verder niets meer aan. Dat zou geschieden. Maar de drukker maakte van de gravure, die maar voor de helft was gemaakt, omdat de tweede zijde gelijk is aan de eerste en men toch een origiuaal moest maken, een origiuaal steen. Natuurlijk was er een scheiding te zien, die weggewerkt moest worden. De lithograat weigerde dil beslist; lij moest eerst weten of er ook kwaad achter kon steken. De drukker meende toen dat hel maar beter was den steen uit te slijpen, want vertrouwen had hij niet in de zaak, die de bestelling gedaan had. De lithograaf moest d« kosten maar opgeven, doch deze, begaan met den drukker, die er een verliespost aan te boeken had, wilde voor die gravure niets aan nemen, en kreeg nogmaals de verzekering, dat de steen vernietigd was. Toen dan ook de me- dedeeling in de couranten verscheen, dat er valsche bons in omloop waren, nam de litho- graaf aan, dat deze drukker niet de maker wa» daar hij geen kleursteenen had en zonder deze tie namaak onmogelijk zou zijn. Verder dacht hij over deze aangelegenheid niet na en ik sta er borg voor dat zutks ook zoo kan worden aangenomen. Intusschen was de gravure en originaalsteen met uitgeslepen, doch heeft de drukker waar schijnlijk de kleursteenen zelf er bij vervaar digd. Hoewel deze steenen er uitzien als door een leek gemaakt, doen deze in den afdruk het juiste effect. Daar evenwel de gravure handwerk was, heeft de lithograaf enkele fou ten gemaakt, waarvan de regeering er een heefi gepubliceerd, terwij] de andere fouten niet zijn openbaar gemaakt. De namaker heeft toen die fout dan ook hersteld in plaats van op te hou den met het verder in omloop brengen van de ze valsche papiertjes. Zelfs heeft hij er iemand van zijn personeel mee betaald, doch deze gaf dien „meuwen rommel" terug en had maar lie ver oude. Het schijnt, dat de drukker in groo te geldverlegenheid zat, anders is het betalen aan engen personeel niet te verklaren, tenzij men aanneemt, dat in elk geval een stommiteit moest gebeuren om gesnapt te worden. Doch dat geval schijnt geen aanleiding fd hebben gegeven tot de ontdekking, evenmin als tot het ophouden van de verdere uitgifte. Daar het geheele namaaksysteem op hand werk berust, vraagt men zich onwille' t arig af, of het niet onverantwoordelijk van de regeering is om papier in omloop te brengen, dat zelfs met gebrekkige hulpmiddelen valt na te maken.- De bons zijn zóó merkwaardig nagemaakt, dat ook wij, drukkers, er mede ingevlogen zouden zijn. Men moge in vroeger jaren gemeend heb ben, dat een watermerk een goed kenteeken was om de valsche van de echte te onderschei den, deze methode heeft zicti overleeft, niet al leen omdat men ook langs kunstmatigen weg een watermerk na kan bootsen, maar omdat niemand op de tram of in winkels eerst zich overtuigt of er in het papiertje wel een water merk aanwezig is. Geldswaardig papier moet zóó zijn, dat hel namaken met zooveel moeilijkheden gepaard gaat, dat de moed ontbreekt er aan te begin nen. Hoe grooter kans er is een papiertje na te maken, hoe meer liefhebbers er zullen zijn die er zich aan wagen. Het is dikwijls gebleken, dat een namaker uit aa: .eid begonnen is te probeeren of hel ver-

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1921 | | pagina 1