BUITENLAND. l\ I? k ORDE EN ARBEID. Gemengd Nieuwe. In en het ha; EN DE NIEl^ DE R. K. TUSSCHENSTAND. Op een propagandnvergadcring van de R. K. Handelsreizigcrsvereeniging te Leeuwarden deelde de heer W. Lucassen, hoofdbestuurder uit Utrecht mede, dat bin nenkort het Doorluchtig Episcopaat zijn goedkeuring zal hechten aan de organisatie van de R. K. Wcrkuemendcn Middenstand, (z.g. tusschenstand). Verder werd verklaard dat de Minister van Justitie toezegging had gedaan van een regeling der rechtspositie van den han delsreiziger. DE ZOMERPRIJS VAN DE MELK. M Het standpunt der boeren. Op advies van het centraal besluur van den Algemeencn Bond van Melkveehou ders zal in de verschillende afdedingen van den Bond, den leden ïhet klem wor den aangeraden, de melk voor het a.s. zo merseizoen niet voor lageren prijs af te geven, dan hel vorig jaar. Dit a(Mes sleunt, naar de „Tel." weel mee Je deeten, op het besluit der fabri kanten van gecondenseerde melk en melk poeder, onlangs den boeren bekend ge maakt, om niet meer dan 15 ct. per I,. et betalen. het tweedè kamerlid bulten. De beer G. Bullen, lid der Tweede Kamer, is benoemd 'tot lid dei Commissie van Beroep voor de bijzondere onderwij zers in de dekenaten te Rotterdam en Middelburg. TWEEDE KA1VPR. Vergadering van 15 Fe., aari. De interpellatie van den lieer Van Beresleyn over de niet-goedkeuring van liet Haagsche subsidie -der Nationale Opera, wordt toegestaan en zal op een nader'le bepalen dag worden gebonden. Werkloosheid. Voortgezet vordt de behandeling der interpellatie-V an den Tempel over de werkloosheid: De heer SNOECK HENKEMANS (C. H.) beloogt dat verbetering nu vooral van de regcering moet worden verwacht. De ver bruikers moeten hun-afwaclitende houding laien varen. Werkverschaffing moet aan de gemeente worden overgelaten. Spreker kan zich met het beleid der re geering volkomen vereeniigen. Hij dringt aan op wettelijke regeling van de werk loosheidsverzekering. Dé lieer SCHOUTEN A. R. komt er te gen op dat socialisatie ook hier als red middel werd aangeprezen. Hij lietnigl eveneens instemming met de handelingen der Regeering. De heer HAAZEVOET R.K. betoogt dat de werkloosheid vooral moet worden be streden door verruiming van wergkelegen- heid. De heer VAN DIJK R.K. beveelt aan dat de leveranties voor staat, gemeente, spoorwegmaatschappijen aan Nederlamd- sclie firma's zullen worden opgedragen. Dè heer WE1TKAMP C. H. beveelt land- ontginning en -ontwatering aan. Hij waar schuwt tegen het uitvoerverbod van eieren De heer A. P. STAALMAN Ghr. D. be strijdt het beloog van den heer Van den JTempel ten gunste der socialisatie. Hij verwijt de regeering, dat zij miilioenen wegsmeet aan het militarisme, waardoor sociale maatregelen achterwege moesten blijven. De regeering is dus mede verant woordelijk voor de werkloosheid. Do heer DRESSELHUYS V. L. ziet als oorzaak- van de werkloosheid de versto ring van de vrijheid van bedrijf en ver keer. Het voornaamste middel tot herstel is terugkeer tot die vrijheid. Spreker dringt aan op steun voor o-nze industrie. Hij beveelt daarbij aan voor- ziclilighei-d met den 8-urendag, in sommi ge gevallen bijslagen op de loonen en bet bedingen van afname van onze producten bij liet verleenen van buitenlamdsche kre dieten. De heer MARCHANT V. D. merkt op, dal de regeeriug geen aansporing noodig heeft om terug te keeren lot de vrijheid van handel en verkeer welke vóór den oor log bestond. Hij beloogi dat de door den ■heer Dresselliuys aanbevolen midden niet zijn le verdedigen met een beroep op de Vrijheid. Avondvergadering van 15 Februari. W erkloosheid. De beraadslagingen over de wcrkloos- heidsinterpeliatie-Van den Tempel worden voortgezet. De heer VAN RIJZEWIJK, R.-K, brengt Minister Aalberse hulde voor het geen deze voor de werkloozen deed. Hij deelt mede, dat de Vereeniging van R.-K. Sigarenfabrikanten besloot de arbeiders weer in het werk te nemen tegen de voor waaiden van het collectief contract. Hij dient een motie in, uitsprekende dat mid delen ter oplossing van de crisis moeten worden gezocht door samenwerking van patroons- en arbeidersorganisaties. Hij wil de oprichting van Bedrijfscommissies uit de organisaties, die ieder voor haar be drijf, middelen ter verbetering zullen zoe ken, haar adviezen zullen doorzenden aan de Centrale Commissie, die ze al of niet gewijzigd aan de regeering voorlegt. Dc heer KOLTHEK, S. F'., betoogt, dat 'de regeering en de werkgevers niet kunnen helpen. De geheele arbeidersklasse moet zich solidair verklaren met de werkloozen om door directe actie afdoende verbete ring af te dwingen en aan het kapitalisme een einde te mak-en. In afwachting moet aan de werkloozen het volle loon worden uitgekeerd. De heer VAN RAVESTEYN, C. P., steit met het oog op de geringe beipng- stelling schorsing der beraadslagingen voor. Dit voorstel wordt evenwel niet vol doende ondersteund. Dc heer WIJNKOOP, C. P., betoogt, dat alleen het kapitalisme de oorzaak is (van de werkloosheid. De strijd moet der halve niet gericht zijn tegen de werkloos heid, maar tegen hep kapjalisme, Het eerste lustrum der Katholieke Jonge Werkgeversvereeniging. Naar men ons meedeelt, viert de Katholieke Jonge Werk geversvereniging op s Juni a.s. haar eer ste lustrum. Aan deze lustrumviering zal een propagandistisch streven, om aan het doel dezer sympathieke Vereeniging meer dere bekendheid te geven, ten grondslag liggen. Er heeft zicli reeds een eere-comité gevormd, bestaande uit: Z. D. H. Mgr. A F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogen- bosch; Z. Exc. Mr. P. J. Aalberse, Minis ter van Arbeid; J. B. van Dijk, voorzitter dep Alg. .R.-K. Werkgeversvereniging; Henri Hermans, voorzitter der Federatie van R.-K. Weikliedenvereenigingen en de heerenP. Dobbelmann, L. de Gruyter, F. Jurgens en J. C. L. van der Lande, allen industrieel te Nijmegen. 10 uren merk verlangd. Door- den Bond van Kleermakerspatroons in de pro vincie Groningen is aan het bestuur opge dragen bij de betrokken-autoriteiten verlof aan te vragen om in het drukke seizoen 10 uren te mogen laten werken. TRAMWEGPERSONEEL. Zoudag 13 Februari had te 's-Bosch een vergadering plaats van het in den Ned. R.-K. Boud van Spoor- en Tramwegper soneel georganiseerd Tramwegpersoneel. Te ruim 12 uur werd de vergadering, welke door circa 300 trammannen werd bijgewoond, door het Hoofdbestuurslid van Hasselt geopend. De Bondsambtenaar Horvers behandelde het door de Vereeniging van Looaal- spoorwegen en Tramwegen ontworpen R. D. V. Het II. B. heeft aan den Minister van Waterstaat verzocht een commissie in het leven te roepen om ook op stuk der loonen tot overeenstemming te kunnen ko men. Vervolgens werden behandeld de voor stellen inzake pensioenregeling voor het Tramwegpersoneel, welke door de Veree niging van Locaalspoorwegen en Tramwe gen en door de organisaties zijn ontwor pen. Vooral werd betreurd, dat, ofschoon door de Vereeniging van Locaalspoorwe gen en Tramwegen, eene pensioenregeling voor de nagelaten betrekkingen werd wen- schelijk geacht te dien aanzien toch geen voorstellen zijn gedaan. Spreker gaf ech ter de verzekering, dat door de organisa tie alles zou worden in het werk gesteld om ook weduwen- en weezen-pensioen in de regeling opgenomen te krijgen. De volgende motie werd met algemeene stemmen aangenomen „Het Trampersoneel, georganiseerd in den Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, in vergadering bijeen op Zondag 13 Februari in het gebouw der R.-K. Weikliedenvereeniging te 's-Boschj neemt met genoegen kennis van de in stelling eener commissie inzake de pen sioenregeling voor bet tramwegpersoneel en dat er overleg zal worden gepleegd ia- zake het ontwerpen van een R. D. V.; spreekt het vertrouwen uit, dat de pen sioenregeling en R. D. V, spoedig tot stand zullen komen; van oordeel dat deze weg van over leg ook gevolgd dient te worden ten aan zien van de loonkwestie voor het Tram wegpersoneel; roept, in overtuiging, dat in dé naaste toekomst het Tramwegpersoneel een krach tige actie zal hebben te ontwikkelen om zich een behoorlijke positie te. verzekeren, hét katholieke Tramwegpersoneel op door aansluiting bij St. Raphael een werkzaam deel te nemen aan deze actie; en gaat over tot de orde van den dag." HET CONFLICT IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Voorloopige regeling getroffen. Ten stadhuize te Eindhoven heeft Maandag tusschen deB. K. patroons- en den E. K. Tabaksbewerkersbond in zake het conflict in de eigarennijverheid een conferentie plaats gehad. Het resul taat daarvan is, dat een tijdelijke oplos sing A verkregen. Er zullen onmiddel lijk onderhandelingen plaats hebben om wijziging te brengen in het collectieve arbeidscontract. Het- comité van samen werking uit den E. K Bond van Sigaren fabrikanten heeft den leden geadviseerd, de werklieden tegen de loonen van het vroegere collectieve contract zonder de index-bijlagen te laton arbeiden. DE WERKLOOSHEID. In de Tweede Kamer-zitting van Vrij dag j.l. gaf minister Aalberse het volgen de overzicht van het aantal ingeschreve nen bij een zevenlal arbeidsbeurzen hier te lande op den 31cn Januari der jaren 19191921. Het staatje, waaruit men voor dien stand der werkloosheid overi gens slechts onvolledige conclusies kan trekken, wijst niettemin toch wel uit, dat over het algemeen de malaise minder groot is, dan kort na het sluiten van den wapenstilstand nu, twee jaar geleden. Wij laten het hier volgen: 1919 1920 1921 Amsterdam 18.392 10.274 12.271 Arnhem 1.630 1.048 1.196 Den Haag 4.800 .4.468 4.035 Haarlem 2.143 811 691 Den Bosch' r 557 424 296 Rotterdam 5.814 3.028 3.299 Tilburg 324 173 865 Tolaal 35.576 19.581 24.277 Waarbij worden aangeteekend, dat het cijfer van 1921 ongeveer 10 pet te laag is daar de werkloozen onder de 18 jaar er niet bij zijn inbegrepen, zoodat het op cilca 27.000 moet gesteld worden. In elk geval blijft en ook dan nog één bedui- deed verschil met 1919. ~V aaaaa»3i'asej <j ARRESTATIE VAN VALSCHE MUNTERS Omtrent de arrestatie ygg een bende valschc munters te Antwerpen, die e'r naar werk van maakte valsche Nederiandsche' bankbiljetten te vervaardigen, verneemt het „Handelsbld. v. Antwerpen" nog het volgende: De politie is er in geslaagd al de hand langers in haar netten üe vangen. Een paar weken geleden kwam ze te weten dat er valsche Nederiandsche bankbriefjes in om loop waren en het den schijn had, dat deze te Antwerpen werden uitgegeven. Op zoekingen werden gedaan, verschillende personen werden in het oog gehouden en zoo kwam het dat een eerste spoor in handen kwam door de aanhoudh van ze keren van der B., in een hotel uit den om trek van het slation. Deze v. d. B., een Brusselaar, woonachtig te Parijs, maar tij delijk te Antwerpen verblijvende, werd in het bezit gevonden van een vijftigtal val sche bankbriefjes van 25 gulden. Naai- aanleiding van deze aanhouding zette de politie met verdubbelden ijver haar onderzoek voort. Ze -kwam daarna te weten dat in deze zaak betrokken waren zekere v. D., uit de Van Beerssfraat, A. uit de De Vriérestraat en V. uit de Zwe- denstraat. Huiszoekingen werden gedaan bij van D. en A., die weinig opleverden. Anders was het echter gesteld bij den faajst aange houdene. Op een kamér werd een moder ne steendrukkerij gevonden met pers en alle benoodigdheden en druksteenen, wel een tiental met allerhande teekeningen van Nederiandsche bankbrieven ingegra veerd, zoowel voor dien opdruk van teeke- ning, nummers, lian-dleeken en watermerk V.olgens de sporen die op de druksteenen .werden gevonden, lren men opmaken dal er briefjes werden gemaakt, Belgische van 20 franken, en Nederiandsche van 25, 40 en CO gulden. Zeker was het dat de laatst aangehou dene V., de bewoner vanriiet huis, niet de drukker was dezer briefjes, om de eenvou dige re-dén dat hij hoegenaamd geen vak kennis bezat. "Niettegenstaande alle pogin gen was er niet veel van V. te vernemen. Doch door de aanhouding zijner vrouw vernam men meer. Twee mannen, druk kers van beroep, hadden de kamers ge huurd en kwamen enkele dagen in de weck, na 6 uur 's avonds, werken. Geen 24 uur- waren verioopen of de twee druk kers waren achter slot. Het zijn twee zeer bekwame steendrukkers. Sp. en D. Toen men den geheelen inboedelvan het werkhuis had opgeladen, werden nog een drie-honderd-tal afgewerkte bank briefjes gevondep. Het kwam er nunog op aan den man te vinden die de teekeningen op de stee- nen gefeekend heeft gegraveerd en daarbij een groote kunde heeft aan dén dag ge legd. De nasporingen naar den graveur leidde tot aanhouding van eefi vier-cn- twintig-jarigen jongeling" C., woonachtig Plan-tijnlei. -Deze jongeling woont bij zijn ouders, zeer oppassende lieden en beken de dadelijk <fe maker te zijn der gravuxen. Hij loonde grooten spijt over het gebeur de en wist niet aan welke erge gevolgen hij zich Moot stelde. Ook had hij voor het gedane werk niets ontvangen. Wel was hem beloofd een deel te krijgen der op brengst. Alhoewel deze valsche munterij sinds een jaar werkzaam is, hebben noch druk kers, noch graveerder fortuin gemaakt, want nergens was er een spoor van weelde. Het onderzoek, wordt nog voorgezet. EEN SCHEEPSBEMANNING GEAR RESTEERD. Te Wemeldinge is Vrijdagavond 'dè ge heele bemanning, zijnde schipper en drie ■matrozen, van' het Duitsche Rijnschip „Vereinigung" 42, gearresteerd, als ver dacht van verduistering van een gróote par tij tarwe, iwelke de vorige week te Ierseke reeds door de politie was in beslag geno men. ONGEWENSCHTE VREEMDELIN GEN. In de laatste nachten is te Kerkrade weer gestolen. Op sommige plaatsen wer den de dieven verjaagd, op andere konden ze hun slag slaan. In een winkelhuis werd des middags gestolen een ijzeren geld kistje uit een kast op de slaapkamer. Het kistje bevatte geen geld, doch. aller lei papieren, die yoor den bezitter van groote waarde zijn. Het zijn allen Duit- schers, die de gemeente en omgeving on veilig maakten. Het gaat te gemakkelijk om de Hollandsch-Duitsche grens te over schrijden. GASONTPLOFFING MET DOO- DELIJKEN AFLOOP. Maandag is in het therapeutisch labora torium van prof. dr. W. Storm van Leeu wen, aan de Boerhavestraat bij het Acade misch Ziekenhuis te Leiden, een droevig ongeluk gebeurd. De bediende J. Kwik had de kraan van een gasdroogtoestel open gedraaid en werd toen even afgeleid. Toen hij een kwartier later het toestel ont stak ontstond er een ontploffing, waardoor de man zoodanig werd verwond', dat hij spoedig daarna overleed. TREURIG, Dat de woningnood, hoog geste gen is. als men het (en minste nog niet wist. blijkt uit deze advertentie in een Nijmeegsche courant Bede om hulp. Welke rijke Dame of Heer wil mij helpen aan een onder dak. een schuur o. i. d.. voor mijn? vrouw en acht jonge kinderen., de oudste is 9 jaar. 'k wil gaane huur betalen. 1. April m o e t ik mijne tiood- woning. in een fabriek, verlaten heb ben en ben ten einde raad. EEN. ONDERHOUD MET EX-KEIZER WILHELM. Toen de er-keizer Wilhelm nog te Amerongen verbleef, heeft de heer Hein- rich Pelenneyer, wiens kwaliteit niet na der wordt aangeduid, 'n onderhoud met hem gehad, dat thans in verschillende bladen van Amerika, Scandinavië fg an dere landen wordt gepubliceerd, Aart fietgeen „Maasbode" én „Nieuwe Ct." daarvan opnemen, ontleenea wij de volgende bijzonderheden. De interviewer stelde den voormaligen vorst o.a. de vraag hoe hij het mogelijk achtte, dat een volk als het Duitsche zoo diep viel. „De Keizer kijkt mij lomber aan, dan over mij heen, werpt zijn sigarette uit zijn linkerhand, blijft plotseling staan en zegt dreigend: „Mijn volk heeft zich zelf zijn God en mij verraden. Reeds geduren de den oorlog daarvoor zorgden de sociaal-democraten, die in de eerste plaats schuldig zijn. Elke Duitsche sol- daal, die gedurende den "oorlog naar zijn Heimat naar vrouw en kinderen met kort verlof terugkeerde, werd systematisch be werkt, bewerkt, bewerkfl d.w.z. geestelijk bedorven. Zoo keerde hij dan. onder val- schen verderf dijken invloed terug aan zijn werk maar een soldaat was hij niet meer. Dan probeerde hij zijn trouwe' kameraden le bewerken en maar al te dikwijls is hem dat gdukt." Alsof hij voor zijn gansohe volk slond, zoo spreekt thans Wilhelm von Hohen- zollern. Nooit hadden wij den oorlog verloren, wanneer mijn volk aan zichzelf getrouw gebleven was. Honger cn nood hadcien wij wel over wonnen, ook ondanks het bittere feit, dat Amerika, onzen eeuwigen vijand Brittan- nië de hand reikte. Het verraad van Duitschland beleekendc een doodvonnis en let er op hoe God de gansohe wereld gceseüt, al het kwaad wreekt zich Hier op aarde." Ik vraag. „Is dat een doodvonnis voor altijd1". „Dat weet niemand, slechts God de Al machtige kan helpen. Van de naaste toe komst verwacht ik niet veel. De wereld ziet er met eiken dag donkerder uit en nog nooit was zij zoover van den vrede af ais thans. De geheele wereld heeft God' verloochend, niets slechts mijn volk heeft God verloochend. 26 moeilijke jaren heh ik alleen den oorlog gevoerd om mijn volk den vrede te bewaren, toen werd mij door' mijn. beste vrienden het zwaard' van den Vrede uit de hand geslagen, ik heb dm oorlog nooit gewild." GEOOTE BBAND TE WINSCHOTEN. Uit Winschoten werd Maandag ge mold, dat op de stroo-cartonfabriek Uei- derland te Winschoten 6 millioen K.G stroo in brand staan. Grootea hoopen turf vatten reeds vuur. De brandweer tracht de overige stroobnlten en fabriek te behouden em den turfbrand te tlna- solien. Volgen» nader bericht heeft de brand zich zóó uitgebreid, dat de geheele stroo- voorraad van omstreeks 10 millioen KG. de geheele turfvoorraad van 10.000 ku bieke meters, benevens 120.000 K.G. pak papier zijn verbrand en de sohade meer dan 500.000 bedraagt. Op eon zolder der fabriek was vuur aanwezig dat tijdig werd ontdekt. Uren ver in de omtrek is de vuurzee zichtbaar. Omtrent de oorzaak valt niets met ze kerheid t» melden. Alleen heeft men schipperskinderen nabij do stroohoonen spelende gezien. instorting vajTeen PaBRIEKSOET- BOUW. Door een heden niet vastgestelde oor zaak is Zaterdagvoormiddag de in aan bouw zijndie fabriek der firma J. A. A. Kerstens aan de Stoven zand schestraa-t te Tilburg, voor een gedeelte ingestort. yan het drie verdiepingen hoog gebouw ter lengte van 42 M. opgetrokken in ge wapend beton,is nagenoeg een derde'deel tot op de eerste verdieping, geheel in el kaar gezakt. Wonder boven won-der zijn geen per soonlijke .ongelukken te betreuren, omdat door een toevallige omstandigheid, de ar- beiders allen beneden waren, toen de in storting plaats had. Hef gebouw was, voor zoover de beton- neering betreft; zoo goed als gereed'. Het dak was er op, en juist eendge dagen ge leden had men de stutten en kratten ver wijderd rond de masale betonpijlers der tweede verdieping. Zes weken geleden waren deze pijlers gestort en waar voor de versterving slechts vier weken wordt gerekend, kon dien de stutten zonder eenig risico worden weggenomen. Op de derdie verdieping zat de betonmassa nog in het houten ge raamte. Een zoontje van een der firmanten zou om half twaalf op feestelijke wijze den z.g. eersten steen leggen. De heeren Ker stens en Mutsaerts waren daarom in het gebouw anwezig en voor deze plechtigheid had men een 40-tal arbeiders, die op de verdieping werkten, naar heneden laten komen. Terwijl nog eenige toebereidselen voor deze eerste steenlegging werden gemaakt, bemerkte een der firmanten, dat in den betonvloer der verdieping een gat ont stond en zag hij uit een der pijlers groote klodders cement rollen. Hij maak te dien opzichter van het werk daarop op merkzaam en deze een instorting voorzien de, waarschuwde allen om terstond het gebouw te ontvluchten. Slechs eenige oogenblikken daarna stortten twee verdie pingen over een lengte van ruim 15 M. als een rujne ineen. Een arbeider, die nog boven was, redde zich door naar bene den te springen, waar hij zonder noemens waardig letsel in het veld terecht kwam. Door de instorting zijn de buitenmuren van bet gebouw gescheurd en uitgezet, zoodat, zooals een voorloopig onderzoek uitmaakte, de fabriek zeker voor twee derde gedeelte zal moeten herbouwd wor den. Ofschoon de oorzaak dér instorting nog niet is vastgesteld, gelooft men, dat de helon van den bezweken pijler nog ni geheel verstorven was, ofwel dat er vorst ingekomen is4 V£aar het hjet pen. kgjut»"! éii kostbaar gebouw, betreft is tfe schade zeer aanzienlijk. De toestand Id Ierland. De onderhandelingen met Engeland. De Sinn Fein-leiders te Dublin hebben een rapport gepubliceerd over de besprekin gen van het Iersche parlement gedurende de maand Januari. In een rede schetste De Valera de onderhandelingen met de Brif- sche regeering betreffende het sluiten van een wapenstilstand voor één maand. De ze onderhandelingen laaiden ten gevolge van Lloyd George's eisch aangaande de overgave der wapenen door Sinn Fein. De arrestatie van Fitzgerald. Een telegram meldde de arrestatie van den Sinn Feiner Desxnond Fitzgerald, lid van het Lagerhuis voor Dublin. De autori teiten zochten hem reeds sedert een jaar en al dien tijd had hü zich aan haar greep weten te onttrekken door dan hier, dan ■daar zijn intrek te nemen; desniettemin vertoefde hij voortdurend in de eerste ho tels van Dublin, waar hij optrad als ver bindingsofficier tusschen Sinn Fein en de dagbladcorrespondenten uit -Engeland en het buitenland. DE A.S BIJEENKOMST VAN URN RAAD VAN DEN VOLKENBOND. Het vrij onverwachte besluit, de a.s. vergadering van den Raad van den Vol kenbond in Parijs te doen plaats hebben, in plaats van te Genève, zooals aanvan kelijk werd vastgesteld, werd toegeschre ven aan de, weigering van den Zwitser- sclien Bondsraad om aan d-e internationale troepenmacht van den Volkenbond op haar weg naar Wilna, doortocht te verleenen. En men sprak reeds van het eerste con flict tusschen den Volkenbond en Zwit serland'. Eer. politiek medewerker van de „Daily News" evenwel zegt dat deze bewering volstrekt onjuist is. Reeds meer dan een week vóór dat de Zwitsersche Bonds- raad zijn besluit bad genomen, was Parijs ais vergaderplaats vastgesteld. De reden daartoe is d'e slechte gezondheidstoestand van Léon Bourgeois, die niet in staat Is naar Genève te komen. En daar Bourgeois in hetbijzonder met de te behandelen vraagstukken (ontwapening, mandaten)' op de hoogte is, wordt zijn aanwezigheid een strikte noodzakelijkheid geacht. DE LONDENSCHE CONFERENTIE. Uit Bombay wordt aan de „Manchester Guardian" geseind', dat in antwoord of een uitnoodiging van den premier, de Aga Khan Zaterdag j.l. naar Engeland zou vertrekken tot het bijwonen van de Lon- densche conferentie in zake het Oostersclie vraagstuk. De uitnoodiging beeft in Britsch-Indië een gunstigen indruk' ge maakt en wordt beschouwd als een aanwij zing dat de eischen der Mohamedaansche wereld officieel erkenning vinden. DREIGENDE TRAM STAKING IN HET RIJNGEBIED. In geheel Rijnland-Westfalen dreigt een algemeene staking van het trampersoneel, naar aanleiding van Ioonsgesohillen. Na'ar de transportarbeidersbond thans mededeelt, heibben in het district Rijnland-Westfalen 97 pet. der beambten zich vóór d'e staking verklaard. Het rijksministerie van arbeid heeft de partijen uitgenoodigd tot een be spreking op 21 dezer. Hef bestuur van het district Elberfeld van den transportarbei dersbond wil echter deze nieuwe bespre kingen niet afwachten en de staking op 17 dezer beginnen. Bij deze staking, die eiken dag k'an uitbreken, zijn 34 tramweg- maatsefhappijen in Rijnland-Westfalen be trokken. HET ONTWAPENINGSVRAAGSTUK IN DE VER. STATEN. Brooks diende bij het Huis van Afge vaardigden een motie in, behelzende dat niets van de negentig millioen dollar, toe gewezen voor den vlootbouw in 1921 zou worden uitgegeven tot de president de in ternationale ontwapeningsconferentie zou hebben bijeengeroepen. De motie werd na heftige discussie verworpen. SCHEURT CANADA VAN HET BRIT- SCHE WERELDRIJK AF? Canada's dagen als Dominion der Brit- sche kroon zijn geteld, volgens dr. Ar chibald Mac Mehan, professor aan do universiteit van Dalhousie, die deze waar schuwende woorden schrijft in een artikel in de „Canadian Historical Review". De geestelijke afhankelijkheid van Canada ten opzichte van zijn grooten buurman is reeds te ver gegaan, en „Canada is een vazal staat." De schrijver betoogt, dat slechts een kunstmatige landgrens van 3000 mijl tus schen twee volken loopt," welke dezelfde taal gebruiken, dezelfde wetten en den zelfden godsdienst hebben; dat de onder linge verbinding gemakkelijk is, evenals de immigratie. De politieke fusie" is dan ook nog gjechts een kwestie van tijd. Hij wijst op tal van bijzonderheden uit het dagelijksch leven, die er op zouden wijzen, dat Canada rechtstrceksch onder Ameri- kaanschen invloed staat; de Canadeesche Mjden'zien er als Amerikaan(che bladen ui'. Amerikaansche „magizfnes" over- stroomen de Canadeesche boekwinkels, Amerikaansche films zijn in 3e Cana- deeseheT bioscopen overwegend, en ten slottede Teddy-beren maakten in Canada opgang, en de Canadeezen heb ben den smaak van de „kauwgom" te pak ken." Maar de hoogleeraar komt ook met degelijkerbewijzen. Hij vertelt, dat ook de taal den Amerikaanschcn invloed on dergaat. Nieuwe woorden in de spreektaal zijn uit Amerika overgebracht. De com- mercïecle penetratie doet zich evenzeer gelden; de Canadeesche staalprijzen wer den in New-York vastgesteld. Tal van Amerikaansche firma's hebben filialen in Canada, terwijl de Canadeesche arbeiders veelal bij Amerikaanscne va nvereemglnge^ zijn aangesloten. De „Daily Telegraph" wijdt oen bev schouwing aan het verontrustende artikel van den hoogleeraar, en steekt voorname lijk den draak met diens min of meer oppervlakkige argumenten. Het blad zegt niet te gelooven, dat een politieke unie vaa het Engelsch-sprekende Noord-Amerika ofcit zal worden bevestigd door „kauw gom" of dat de Teddy-beren destijds agen ten der Amerikaansche expansie zijn ge weest! De feiten aangaande den commcrcl- eelen invloed en de arbeidersorganisatie gaan ongetwijfeld dieper, doch zij doca volgens het blad niels af aan de patriolli- sche gevoelens cn den zin voor politieke onafhankelijkheid. Canada zal zijn eigen lot regelen cn de invloed van zijn buur man zal het niet berooven van zijn zelf- standigheid. SEttENGDE 6U1TENL. BERICHTE», EEN OORLOGS-MILLIARDAIR. De correspondent van liet „HM." le Weenen schrijft d.d. 10 dezer: In de café's van de Ringstrasse vormt op hot oogenblik de dood van een gcle- genJheidskoopman, of, zooals de Weeners het noemen, een „Schaeber," iiet gesprek van den dag. In minder dan drie jaar had hij het van armen drommel tot milliar- daar gebracht. Men schal hem op vier vijf milliard kronen, en al zijn de kronen op het oogenblik ook weinig waard, voor Oostenrijk is dit toch nog een respectabel vermogen. De wijze, waarop het verwor ven werd, is zeer interessant, want men kan daaruit zien, hoe men tegenwoordig in deze door den oorlog geteisterde streken fortuin pleegt te maken. Bij het einde van ddh oorlog was Brueck nog een arm man. Maar hij" had een goed, overigens zeer voor de hand lig gend idee, n.l. dit, dat Oostenrijk vol wapens en munitie was, die het niet meer kon' gebru en dat de nieuwe natio nale staten, in hun wantrouwen tegenover hun buren, deze zeker graag zouden koo- pen. Hier waren de wapens goedkoop le krijgen, daar kon men er fanlasieprijzen voor vragen. Zoo gedacht, zoo godaan. Brueck begon in het klein wapens op te koopen; de zaak ging goed en werd steeds meer uitgebreid. Spoedig waren do eerste millioentjes verdieniJ, en toen tege lijk met de snelle daling der Oostenrijk- •sche kroon de muntstandaard der omlig gende landen de hoogte inging, steeg ook de winst in het oneindige. De milfioenen werden milliarden. Maar de zaak had óén groot nadeel; ze bracht voortdurend groote opwinding inee en was soms zeer gevaarlijk. Speciaal indien men, zooals de heer Brueck, ea niet voor terugdeinsde, kronkelpaden in te slaan, die zeer moeilijk begaanbaar waren. Langer dan twee jaar en een paaa maanden hitjid het hart vam den heea Brueck het niet uit en eergisteren maakte een beroerte een eind aan zijn leven. Eenige bladen wijden zelfs arlikélen aan' zijn nagedachtenis, maar die zijn niet be paald vleiend. Volgens officieele gegevens bedroeg het aantal werkloozen in Denemarken gis teren 70,911, d.wi. een toeneming van 5539 dn een week en ongeveer hel dub bele van het vorige jaar op dien datum. Deze toeneming is voornamelijk toe te schrijven aan de tijdelijke sluiting van sigarenfabrieken en het ontslag van arbei ders, werkzaam in de schoenfabrieken en' weverijen. Van deze 70,911 werkloozen zijn er 28.958 uit Kopenhagen tegen 26,980 in do vorige week) en 41,90S uit de provincie (tegen 39,654), De natuurlijke neiging vam knapen om in boomen en palen te klimmen is dezer ,dagep officieel (joor de reobthan-k in New-York erkend! Een achtjarige jongen was in oen der pijlers van een spoorwegbrug geklommen om een vogelnestje te bemachtigen, waar bij hij in aanraking kwam met een sterk geladen draad der electriclteit, en zich dusdanig verwondde dat zijn arm moest worden afgezet. De rechtbank veroordeelde de spoor wegmaatschappij- tot het betalen van 960 dollar schadevergoeding aan den knaap, daar „er tegen elke samenstelling van zaken, waardoor de onwetendheid der jeugd tot haar eigen nadeel wordt verleid of aangetrokken, dient te worden ge waakt, en ongedurige, woelige jongens tegen zichzelf beschermd moeten wor den". De politie te Brussel heeft huiszoe king gedaan bij een paar leiders van de extremistische socialisten. Er werden documenten betreffende de anti-militaris tische actie gevonden, ookeen en ander, dat betrekking had oj> een. anti-militaris tische conferentie, welke in Maart in Ne derland moet plaats hebben. Uit Bergamo en andere streken van Noord-Itaiië komen berichten van lievige sneeuwstormen. In de buurt van Florence is er vooral veel sneeuw gevallen. De bewoners van Boscolunaga zijn van de buitenwereld af gesloten, daar de sneeuw op de wegen voeten hoog ligt. De sneeuwruimers heb ben dit een prachtige gelegenheid gevon den om nieuwe loon-eisehen te stellen en er den bezem bij neeri^gd. De „Kölnische Zeitung" verneemt uit Helsingfors, dat'volgens de laatste volks telling het aantal inwoners van Moskou 1 millioen bedroeg, waarvan 23Ö.000 in dienst van de radeii-regeering staan. Door den dienst van de algemeene statistiek in Frankrijk werd een alge meene prijsdaling geconstateerd van 5,6 pot, gedurende de maand December. Met betrekking tot de gemiddelde prijzen van 1913 bedroeg de prijsvermeerdering in December 334.3 pCt. Voorts is er een daling van 26.1 pet. te constaleeren ten opzichte van de maximumprijzen van April 1920, KOC Wie in het worden verm die eenigen Nijverheid uit sten >".in Runot Ook alle schappen en gingen cn alle scnappiven, zol anders. Evend kantoren, die of in het bu| "tigd. Alleen zijn 1 derjarigen, 2t zit geen wink bachtsiieden, lieden in diet district). De te die alleen ver verbouwd heb alleen verkoor Ren. Voor de aa muliereii wore bet secretaria 3tcld zuilen w< deliik is aan; worden opg'ef kunnen die w mits vermeld -een persoon il of er mede-eil de aangever il lijks voorwaard! Als bet Vereel Statuten. Als I of die zifn „el mei' één of ml ücoten en of I De dagen el kantore van dl tangen zijn oil giftc-biljetten gevraagd en il advertentie ui maakt. Bij elke aa| Kamer van K. .worden gestoi van den omv als mede nad .wordt. In ons land Kanu 3 van tigd (er wared door de inge| Handelsregist kozen. Die voor de de gemeenten Schagen. Text kei, Ursem, Sc cum. Esmond schen gelegen heel 39 genree Hunne bevt uitgebreid en q sen zullen zit waaromtrent z ding verschuld gieering. terwi soonlijkheid zi Zij zullen o. a. Het sticht inrichtingen te del en nijverl b. Het verlei c. Het zich ij van inrichting baar gezag al ven geroepen, Kiezerslij Al degenen, register vermej v'ens de Kiezer van Koophand Wanneer die zal moeten w< staat nog niet voor ieder w gifts te doen dit jaar. Daar bliikenj taak en de it Kamers vau K< groot belang 1 is dié tijdige zaam. - De leden der handel worden didaat-stelling zen. evenals dit teraad en de ook met inai redige vertegej De nieuwe del zullen verr nuari 1922 in Zit zullen uil bestaan één vo en één voor di Daarom wo aangifte bepaal man (of industi behoort. Werkt de h; kapitaal van mi is die. kiezer van het grootb het kleinbedrijf Opmerking v Wie aldus valt recniigden voor bedrijf op eige ffens beslissing kan worden gt voor het klein! keerd. Als lid der K. dei, kan worde zer is (later .w zer is gewees Nederlander is Bif invioerin; reglementen (v 1 Maart a.s.) zi; mers van

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1921 | | pagina 2