R.-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND BINNENLAND. Luchtverkeer. -Bureau: HOF 6, ALKMAAR. Telefoon REDACTIELID 433' ADVERTENTIEPRIJS: Partijregeering. Wat de Pers zegt BlnnenSandsch Nieuws, Gemengd Nieuws. ufo. 343 DONDERDAG 17 FEBRUARI 1921 13e JAARGANG ON BLAD wöm ABONNEMENTSPRIJS: PER KWARTAAL VOOR ALKMAAR f 2.—, BUITEN f 2.50 VIET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD f 0.50 HOOGER. WES8SCHBJBST DAGELIJKS. Van I tot 5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en Aanbod" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60. Aan alle abonné's wordt op aanvraag gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van t 500.t 400.t 200.t 100.t 60f 35.—. t 15.— In Utrecht is een eigenaardig con flict uitgebroken tusscken den socialis- ticohen wethouder dr. van Leeuwen en do socialistische raadsfractie, oen mee- ningsverschil, dat voor de roede partij ernstige gevolgen heeft, maar ook leer zaam is voor andere politieke partijen. Dr. van Leeuwen was niet do eerste de beste onder do roofe brooferen. Hij nam een voorname plaats in de partij in en behoordo tot de intellectueelen, waarvan de S. D. A. P. niet voel ver schot heeft. In 'Utrecht werd hij tot wethouder van onderwijs gekozen, nadat aldaar S. D. A. P. en burgerlijke partijen voor de periode 19191923 oen politiek 'aecoord hadden gesloten. Nog geen anderhalf jaar bezet dr. van Leeuwen don wcthouderlijken stool dor Bisschopsstad of er treedt een ern st meeningsvorschil tusschon hem en zijn plaatselijke partij naar buiten, een conflict, dat natuurlijk binnenkamers al wel eerder heeft bestaan. Zei beeft dr. van Leeuwen, tegenover een verslagge ver de hoofdzaak van dezen meenmg- strijd aldus verslaard, dat men wenscht, dat hij als wethouder voor het onder wijs, over allo zaïten, het wethouderlijk beueer rakende, vooraf overleg pleegt met de fractie zijner partij en zich daarna gedraagt naar de meening van de fractie. Om twee redenen is dit onduldbasfr. Eerstens is daar bet wettelijk bezwaar. Volgens do Gemeentewet Iciest de Baad een aantal wethouders, die met den bur gemeester bet dagelijkselT bestuur vor men en de werkzaamheden onderling ver- deelen. De bestuurstaak van dit college is een zeer eigenaardige en bestaat onder meer in bet voorbereiden van ver ordeningen, die als voorstellen van Bur gemeester en Wethouders aan den Baad worden voorgelegd. Zulke voorstellen ko men in de vergaderingen van B. en W. vaak na voel voorbereiding en stu die en na uitvoerige gedachtenwisseiing tot stand. Nu gaat bet niet aan en strijdt bet togen de wet, w&nnoer oen bepaalde groep van den Baad zich daartussoben mengt, met een"-dor 'Wethouders vóórbesprekm- en houdt en dozo naar de vergadering van B. en W. een bindend mandaat meegeeft. Hieruit volgt ook meteen, dat een man van karakter, 'n man met bestuurstalent, zich onmogelijk als wethouder aan een dusdanige controle en toezicht eener be paalde raadsfractio kan onderwerpen.. Ook elders, als b.v. in de hoofdstad hebben reeds wrijvingen plaats gehad in denzelf'den geest. Maar in Utrecht is het conflict eindelijk flink uitgestreden, Dr. van Leouwon heeft verklaard wel de beginselen van zijn partij getrouw te willen blijven en vermeent daartegen ook niet gezondigd te hebbenwel wil hij overleg plegen met do roode raads fractie, maar haar ledepop wenscht hij niet te zijn. En toen de fractie het geschil toespitste besloot hij t© bodan ten voor oen partij, die tot zulke ex- dessen drijft. Dit conflict is uiterst leerzaam. De gevolgtrekkingen voor raadsfracties, die van een. Wethouder niet enkel —vergen samenspreking en plegen van overleg wat haar pocht en in zekere gevallen ook plicht kan zijn maar die ook hun wil als wet willen opleggen, ligen voor de hand. Maar er spreekt ook iets anders uit sn wil dit, dat van den aanvang af zij juist gezien hebben, dio in 1919 van geen accoord op do basis van een zoo genaamd urgentioprogram dor 8.D IP.' hebben willen weten. Want juist in deze monsterverbonden schuilt de ooraak van de geschillen, die wij nu herhaaldelijk tusscken Wethouders en gemeenteraden waarnemen. Die roode -.programma's - im mers hinkten op twee gedachten: tegen over de kiezers moest men den schijn -aannemen, dat, wanneer een of meer roode Wethouders in het college van B. en W. werden gekozen en deze met toestemming der partij fractie de be .ie ining aanvaardden, ook do sociblistisJie. beginselen voorlaan in hef Gemeente bestuur zouden overkeerschon. En te genover do andere partijen, waarmee men bon accoord aanging, moest men den schijn aannemen, alsof het met die foor- voering der roode beginselen nu wel zoo n vaart niet zou loopen. Dio halfslachtigheid moet zich natuur- tuurlijk op den duur wreken. .Waar de roode wethouders tegenover hun kiezers en partijgenooten een goed figuur ma ken, gaat men met volle- zeilen in een socialistjscken koers, wat gewoonlijk den finanoieelen ondergang der gemeente ten gevolge heeft. Van een „accoord" is dan natuurlijk geen sprake meer maar des te meer van voortdurende ruzio3 in het college van B. en W. Tracht andersom een rööde wethou der als wethoudor zijn plicht te doen en dus als deel van 't dagelijksch bestuur zijn plicht te doon, door mm. alle za ken uit een oogpunt van algemeen ge meentebelang en niet van partijpolitiek te beschouwen, dan komt bij dra in bot sing met zijn partij-fractie en partij- gencoten en wordt hij ui tgestooton, wan neer bij niet zelf heengaat. Men' ziet, aan wat gevaren hot ge meentebestuur wordt overgeleverd, waar men dén wettelijken weg verlaat en in plaats van de eischen der wet eigen bedenksels en afspraakjes invoert. In den zomer van 1919 bobben wij met kracht en klem tegen de roode urgentie-programs gewaarschuwd en wij hebben daar na het geval-van Leeu wen geen spijt vanl KEEK EN SOOIAAL-DEMOCBATIE. In do bladen stond dezer dagen bot volgonde te lezen: „De beweging tot afscheiding van do Bcomsch Katholieke Kerk, waarvan wij eerder reeds iets meedeelden in verband met cijfers van de „Oesko Slowo," neemt in Tjecho-Slowakijo steeds grooler omvang aan. Te Praag scheidden zich gedurende de laatste weken 100.000 personen van de. Ka- lieke Kerk af; te Pilsen 25.000 per sonen. De afscheidinsbewegging is geen reli- gieuse, doch een politieke beweging, en wordt hoofdzakelijk door de sociaal democraten gepropageerd." liet „Centr." zegt hiervan: „De bier gegeven cijfers zijn onge twijfeld. sterk overdreven en tote veel bescheidener afmetingen terug te bren- geg- Bij dergelijke bewegingen spreekt colt do propaganda een woordje óf een groot woord mee, wat dan ifi de berichten tot uiting komt. Toen indertijd in Duitsohland zich liet streven openbaarde naar de stioh- ting eener zoogenaamde „nationaal-ka- tkolieke Kerk," zag men hetzelfdege beuren. Dio „Kerk" scheen, naar betgeen daaromtrent werd medegedeeld on ten dentieus rondgebazuind, geweldig -te groeien en diep wortel te schieten, maar een ieder weet, dat de werkelijk heid een beetje anders was, en dat de afscheiding van Bome erg opgeblazen werd voorgesteld. In Boheme, of Tsjeoho-Slowakijo wordt nu ook een wildo agitatie tegen Moederkerk gevoerd. Eerst heette het, dat mon daar, ge lijk elders, een eigen „kerk" wildo stichten, „los van Bome en den Paus." Maar dat spelletje is al te door zichtig en cok al te bokend. Het be.eritent eenvoudig geloofsafval. En men komt er dan ook maar ronü voor uit, dat de heele afschei dingsbeweging met den godsdienst niets uitstaande heeft, maar louter een po litiek karakter draagt en hoofdzake lijk door do sociaal-democraten wordt gedreven. Dit is wel bet meest kenmerkende van bovenstaand bericht en het eenige, wat daaraan beteekenis geeft. Do menschen moeton van de Kerk afkecrig worden gemaakt, om tot do sociaal-democraten over te gaan.. Het is niets ongewoons en het ver schijnsel bepaalt zich geenszins tot Tsjecho-Slowakije." Alleen wordt bior weer eens openlijk en duidelijk gezegd en, met de daad be wezen, dat bet socialisme, vierkant staat tegenover de Katholieke Kerk en op Bome zijn felste aanvallen riclit. De verkorting van den arbeidstijd. De gevolgen voor de industrie. Onder voorzitterschap van mr, B. E. Kielstra vergaderde te Amsterdam de Maat schappij van Nijverheid, departement Am sterdam. Aldaar kwamen Olm. ter sprake de vra gen door het hoofdbestuur gesteld, in zake de ervaring, door industrieelen opgedaan met den 8-urigen arbeidsdag en de 45- urige werkweek sinds derzelver wettelijke invoering. De voorzitter deed een aantal mededeelingcn omtrent de van induslrice- leningekomen antwoorden. Men moest over hel algemeen meer personeel aanstellen, dat geheel of ge deeltelijk ongeschikt was. Vooral in het kleinbedrijf wordt ge klaagd over arbeidsmoeheid. In de groot industrie is arbeiflsmoeheid niet waargeno men. Over 't geheel ziet men, dat de meest achterlijke elementen thans de gereedheid tot den arbeid regelen. Voor de arbeiders die graag overwerk verrichten, is een bron an Inkomen, zeer te hunnen ongerieve, opgehouden. De exportbedrijven ontvingen nog oen bijzondefen terugslag van de nieuwe wet. Zij moeten concurreeren tegen- een buiten land, dat onze beperkingen van de werk gevers niet kent. Een der Amslerdamsche industrieën heeft zich zelfs genoodzaakt gezien om nog alleen maar als wederver- kooper van buiteniandsche fabrikaten op te treden. De seizoennijverheid, die zeer drukke en zeer stille tijden kent, is buiten staat geraakt om, voor zoover doenlijk, in den stillen tijd vooruit te werken. De groole reederijén, en het altijd onge regeld scheepvaartbedrijf in het algemeen, waar een vaste werkdag onmogelijk is, is eveneens in den knel geraakt. Het werk, dus de productie, ging sterk achteruit. Het ploegenslelsel kostte veel tijd en veel geld. Ook moest veel ongeschoold perso neel in dienst worden genomen. Wat de resultaten op den gang der be drijven aangaat, de meeste bedrijven kon den zich er nog niet over uitlaten, omdat hel thans juist zulk een slappe lijd is. Een groot gevaar zit voorts hierin, dat men, naar tegemoet wordt gezien, de con currentie met onze Oostelijke naburen niet zal kunnen volhouden. Over het arbeiden door de werklieden in hun „vrijen" lijd op het gebied der indus trie waarin ze werkzaam zijn (dus het onderkruipen van den werkgever door zijn eigen werknemer) kwamen nog weinig ant woorden in, omdat tal van bedrijven zich voor zulk onderkruipen niet leenen. De ingekomen antwoorden waren inmid dels niet gunstig. Alleen de bepaalde „goede" werkman besteedt den vrijen tijd, aldus verkregen, aan geestelijke ontwikke ling e.d. De bioscoop, dat slaat vast, slurpt den vrijen tijd der meeste arbeiders op. Over het geheel is voorts waargenomen een aanzienlijke vermindering van de be langstelling in het werk, en de verminde ring van de kwaliteit. De opvatting val post, dat de Zaterdag heelemaal niet meer voor arbeid is bestemd, en dat 's Maandags later kan worden begonnen. ONHOUDBAARHEID DER BELASTING OPDRIJVING. De onhoudbaarheid van de belasling- opd'rijving bij veel allerwcge erkende geld verspilling naas-t Oen leven op te grootcn voet in rijk en gemeente, bij die algemee- ne veraSning die wij beleven, maakt het belastingvraagstuk tot een onderwerp van publieke belangstelling.' Nu weer schreef mr. G. H. Arnhardt Jr. over „de fiscus eq wij'" en behandelt het feil, dat zoo algemeen belasting ontdoken wordt, in de „Amsterdammer". Hij wenscht de belas lingmoraal te ver heffen, de wetgeving populariseeren, 'l gemeenschapsgevoel aan te wakkeren, gn te propageeren, diat de uitspraak „dat een leugen voor de belasting geen leugen is" een onwaardig en verderfelijk gezegde is. Hij begrijpt echter, dat de liefde niet van een kant komen zal en met name wil hij, dat de overheid zorge, dat de geïnde pen ningen, anders dan nu soms, worden be heerd als een goed huisvader" het zou doen. Met de toepassing van het hier gewilde op het bclieer der openbare financiën, zou men al een eind in de goede richting wezen. Het „Ov, Dgbld." vestigt er in dit ver band de aandacht op, dat deze waarheid voorop dient te gaan: de Overheid heeft slechts recht om te heffen, wat noodig is voor een goed en doeltreffend beheer. Overtollige en nutlelooze dingen mag de overheid het volk nie't laten "betalen. En wanneer liet volk overtuigd is, dat het belastinggeld goed wordt besteed, zal het gemakkelijker tot een meer verheven „belaslingnforaat" zijn te bckeeren. Wie is er achter? De „Residentiebode" bericht dat de beer B. Th. de Wolf voerloopig en tijdelijk is gekozen lot directeur van een Katholiek bureau voor politieke propaganda en voor lichting vanwege den Alg. Bond van R. K# Kiesvereenigingen, welk bureau tot stand zou komen en reeds een begin van uitvoe ring heeft gekregen. Het „Centrum" schrijft, dat het bestuur van den Alg. Bond van R. K. Rijkskics- kring-organisalies aan den heer B. Th. dé Wolf heeft opgedragen een reglement sa men te stellen voor de cehtralisatie der R. K. Propaganda en daarbij tevens bepalin gen op te nemen, welke den grondslag kunnen vormen voor een R. K. Politiek Centraal Bureau: De "Tijd" deelt mede dat de lieer B. Th. de Wolf, die reeds jaren directeur is van het bestaande Centraal Propaganda- Bureau, werd opgedragen een reglement te ontwerpen ten behoeve van dit burau. Bo vendien werd hem verzocht, een rapport uit te brengen over een zoo mogelijk te stichten R. IC.-Centraal Politiek Bureau, waarvan de wenschelijkheid op de jongste vergadering van den Aigemeenen Bond van R. K. Rijkskieskringorganisalies was uitgesproken. Eerst nadat bedoeld rap port is uitgebracht, zal een besluit om tot de al- of niet-oprichting van een Pollek Bureau over te gaan, genomen worden. Wie van de geachte redacties «der drie dagbladen heeft het nu bij 'l rechte eind? DE B. K. MIDDENSTAND. De E. K. Middenstands vereeniging te Roermond hoeft besloten aan het Fede ratiebestuur voor te stollen, hot Katholiek Middenstandscongretr te Roermond te houden op 2, 3 en 4 Mei e.k. en tovens om in de eerste week van Mei een win kelweek te organiseeron. Proef met rijkswegenpoliie. Om be ter te kunnen optreden bij overtredingen van de verkeer&bepalingen, overweegt de Minister van Justitie de oprichting van een afdceling pglitie op motorrijwielen. Daar toe zijn aan den Minister van Oorlog 20 motorrijwielen aangevraagd en zoo moge lijk de beschikking over 20 onderofficie ren, die genegen zijn in het 2e en 3e kwar taal deel uit te maken van de proelafdee- ling. OPHEFFING VAN HET KAASMAAIC- VERBOD. Naar het „N. v. d. D." uit zeer betrouw bare bron verneemt, trekt de Regeering met 6 Maart het kaasmaak'verbod in. DE LEVERING VAN REGEERINGS- MELIC LOOPT AF, De toeslag op de melk van 2 c£nt per liter waarmede het zuivelkantoor op 4 October was aangevangen, houdt 13 Maart op. De bijlovering van regeerings- ipelk wordt dan nog een 14 dagen daarna voortgezet. DE MILITIE-WET. De EersteKamer heeft Dinsdag de wetsontwerpen in zake tijdelijke afwijking van de militiewet en landstormvoorzienin- gen zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Vermiste'wagons terecht. Het Cen traal Bureau van het R.-K. Huisvestings comité deelt mede, dat de twee wagons met Liebèsgaiben van de zending van 4 Dec. thans te Wcenen zijn aangekomen. De in- l oud der wagous die in Essen waren ehtergebleven bleek gelukkig nog in :gc eden toestand. Agitatie tegen den kindertoeslag. In een vergadering is door het Hoofdbest. van den Ned. Fed. Bond van Personeel in Openbaren Dienst, scherp geprotesteerd te gen de houding van de regeering in zake kindertoeslag. Besloten is, door het gehcele land de ambtenaren en werklieden van het Rijk, de gemeenten en provincies op te wekken tot de taktiek van de Federatie, de directe actie te stellen tegenover het regeeringsop- treden en het georganiseerd overleg niet te steunen. OI-'HEFFING ONTSLAG SIGAREN- INDUSTRIE. In dc gisteravond gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de heer van Rijzewijk medegedeeld, bij de interpellatie over de werkeloosheid, dat de Roomsch- Kathólieke Sigarenmakerspatroons, hebben besloten de ontslagen sigarenmakers weer in dienst te nemen, op de voorwaarden, in hel collectief contract, genoemd. DE ZOMERTIJD. Het lid der Eerste Kamer, de heer Po lak, heeft aan den Minister van Binnen- landsche Z«kcn, de volgende vragen gesteld' inzake den datum van aanvang van den zomertijd Is de Minister bereid mede te deelen, of het zijn bedoeling is, dit jaar den zo mertijd te doen aanvangen op denzelfden datum als dit geschiedt in dc omringende landen, vooral met het oog op de buiten iandsche verbindingen der spoorwegen? Indien deze bedoeling bij den Minister niet aanwezig is, is-hij dan bereid mede te deelen, welke redenen haar weerhouden op vorenbedoelden Saturn den zomertijd te doen ingaan? Ingemaakte groenten naar Duitschland, Het Ned. R.-K. Huisvcstings-Comité heeft door bemiddeling van het Cenjraai Comité der Duischc Roode Kruis-Vereeni- gingen te Berlijn onder de Duitsche steden 5000 vaten ingemaakte groenten doen ver- deelen. Het Comité in Den Bosch ontving reeds dankbetuigingen van de gemeentebesturen" van Ilarlruhe en Elberfeld. Eerstgenoemd bestuur schrijft, dat de Liehesgabe ver deeld is onder de zieken- en weeshuizen, tehuizen voor kinderen, ouden van dagen en onverzorgden, toevluchtshuizen, volks eethuizen en andere inrichtingen van lief dadigheid. Daar deze gave de eerste is, die Karlsruhe uit Nederland ontvangt, heeft zij daar bijzondere dankbaarheid gewekt. Eibcrfeld zegt nader bericht toe over de verdeeling, doch wil niet verzuimen reeds nu Urnaam der stad en bevolking hartell.ik- sten dank te betuigen. Goederenvervoer België, Bij den in voer in België van ledige zakken rischen de Belgische douanen: a. bij teruggaande* emballage, overleg ging van den oorspronkelijken vrachtbrief, waarmede het vervoer in beladen toestand plaats vond. b. bij ter vulling gaande zakken, meile- decling in den begeleidenden vrachtbrief van het overgangsstation, waarlangs de uitvoer naar Nederland in gevulden staat zal plaats vinden. Bolsjewistische propaganda. De „Lo comotief" meldt, dat te politie in hét douane-kantoor fe Semarang, beslag legde op twee kisten en een koffer, afgezonden door Sneevliet en geadresseerd aan Wa- woroentoe te Semarang. inhoudende hoe ken. De kisten droegen het etiket van het instituut voor Tropische Hygiëne te Am sterdam. Dit is de tweede maal, dat een poging wordt gedaan om op deze wijze bolsjewis tische propaganda in onze Oost te maken. De a.s, gemeenteraadsverkiezingen te Amsterdam. B. en W. van Amsterdam hebben aan Ged. Staten van Noord-Hol land in overweging gegeven, den dag der catwidaatstelling voor de verkiezing van leden van den nieuwen raad, te bepalen op Dinsdag 15 Maart én dien der stemming op Woensdag 27 April. BESTRIJDING DER WERKLOOS HEID. Opschorting der Arbeidswet verzocht. Het Bestuur der Vereeniging van Nc- derlandsche werkgevers, zond gisteren, Dinsdag, het volgende telegram az-r de Tweede Kamer der Staten-Generaal: „Naar aanleiding verklaring Min -er van Arbeid in Uwe Kamer, dat hij voor werkgevers belang wil scheppen, dat er zoo weinig mogelijk werkloosheid komt, wijst het Bestuur der Vereeniging van Nc- derlandsche Werkgevers er op, dat nat.r zijn meening dergelijke regeling alle tot stand mag kom.en, nadat werkgevers 'en werknemers het samen over dc grond beginselen eens zijn geworden. Regeering overweegt maatregelen om nijverheid door critiek'e tijden heen te hel pen. laat zij nu niet, zonder eerst de werk gevers gehoord te hebben, maatregelen ke rnen, waardoor bedrijven tot financieele of administratieve offers verplicht zouden worden en waarvan de draagwijdte niet te overzien is. Ten aanzien d.er huidige werkloosheid merkt het Bestuur op, dat •deze verscherpt wordt, door Arbeidswet, die arbeidsduur sterker beperkt dan waar ook ter wereld eft dieelasticiteit bedrijf belemmert. Als eerste öiiddel ter bestrij ding werkloosheid is dus opschorten der Arbeidswet noodzakelijk, in dien zin, dat gewerkt mag worden volgens Internatio nale conventie en elasticiteit bedrijf ge waarborgd wordt. Het Bestuur verzoekt eerbiedig Uwe Kamer op bovenstaande bij dc Reigcering aan te dringen." DE OORLOGSBEGKOOTING VOOR 1918. Verhooging met bijna 22 millioen! Ingedi^jd is een wetsontwerp tot ver- hooging^van het VlIIste hoofdstuk' der Staatsbegrooting voor 1918. Blijkens de Memorie van Toelichting moet, in tegenstelling met den dienst van 1917, die volgens de Staatsrekening, na het tot stand komen van de-z.g. regulari- satiewet, een overschot gaf van 38.450.983.54, bij het hierbij aangeboden wetsontwerp ten slotte een bedrag van 21.910.080 suppletoir worden aange vraagd. STOPZETTING DER KINDERTRA^S- PORTEN. Het Algemeen Nederlandsch Comité voor Oostenrijk maakt bekend, dat, naar aanleiding van de laatst ingekomen be richten over vlektyphus in Weenen, die er op wijzen, dat deze ziekte niet langs een enkelen weg, maar van verschillende zij den Oostenrijk binnenkomt, het ministerie gelast heeft, dat het kindertransport, dat 16 Februari dus heden, uit Weenen naar Nederland zóu afgaari, voorloopig niet mag vertrekken. GEERT GROOTE-GENOOTSOHAP. Naar de „Tijd" verneemt, zal a.s. Maandag te Utrecht de grondslag wor den gelegd voor een nieuwe 'godsdien stige Vereeniging, waarin vooraanstaande katholieke intellectueelen, terwijl zij 't bostaande werk van organisaties of enkelingen op apologetisch, liturgisch en kerkelijk-sociaal gebied intact laten leiding trachten te geven aan do algo- meene katholieke propaganda mot voor lichting, vergemakkelijking döor het bij eenbrengen van propagandamiddelen, het zelf beschikbaar stellen daarvan en het optreden op terreinen, waar nog geen organisaties werkzaam zijn. Reeds keurde Z. D. II. Mgr. de Aartsbissohop in be ginsel de concept-statuten goed, welke ohder de aan te wenden middelen op do eerste plaats noemen het uiigoven en verspreiden van kleine geschriften op godsdienstig gebied in den ruimsten zin de3 woords. a De stichtingsvergadering wordt bijeen geroepen door Mgr. J. A. S. van Schaik, dr. Jac. van Ginneken S.J., professor P. Groenen en den weleerw. heer 4. de Kroon. Len plan -tot uitgave en verspreiding op groote schaal van kleine brochuren hier in ons land ter hand te nemen, rijpte dóór kennisneming van den op zet en do werkwijze van de Engelsohe Oath. Truth Society. Deze vereeniging, vóór een 25 jaar gesticht door een be keerling, die tot voorzitters had do Kar dinalen Vaughan en Gasquet, predikt do „Katholieke Waarheid" op 'elk gebied, en vooral door do kleine penny-uitgaven, die zij met millioénen verspreidde; liet aantal barer uitgaven klom tot 1G0Ö. Deze groolsche resultaten bereikte zij door uitstekend geschreven inhoud, korlo behandeling, goedkoopte. Eeft vereeniging in dien trant zal hier ook veel goeds stichten, en' hier ia de oprichting eon gemakkelijker werk, dan hot in Engeland was: immors daar was geen materiaal, hier is reeds eon massa, zoodat deze oprichting eon een tralisatia is, van wat reeds bestaat. Belgische steenkolen. Naar wij verne men. heeft de Belgische regeering, in ver band met een overvloed van steenkolen, geheele vrijheid van uitvoer van Belgische steenkolen naar Nederland toegestaan. Muntwezen. Het plan bestaat een commissie voor het Muntwezen in te stel len. Vleeschinvoer in Zwitserland. Sinds 7 Febr. is dc invoer van versch vleesch in Zwitserland wederom toegestaan in hoe veelheden, ongeveer overeenkomende me', de behoeften van vóór den oorlog en op -grond van verklaringen, afgegeven door de kantons,. IIct vliegtuig als snelpostverbinding De Amerikaanscho regeering heeft ziel een nieuw vliegtuig aangeschaft, dat in de lucht voor de overbrenging van be richten tlezelfdo rol zal spelen als het mo torrijden te land. Het heeft een vleugxl- breedlo van 20 voet en kan 95 mijt pei uur aöeggen, 240 pond doodgewichi mee voeren en gebruikt per 32 mijl slechts 1 gallon benzine. 1 Uit onze Oost Jtiquidatie der Ned. Indische Jaar beurs. Uit Weltevreden wordt geseind: De bestuursvergadering der jaarbp. i« besloot in verband met don financ.'ee'e toestand der jaarbeurs to liquidee-en. ±j. tweede jaarbeürs gaat niet door. Aan het jaarbeurspersoneel is bereids ontslag \o: leend. DE GAPERS. Woken geleden, herinnert zich 'In „Vad.", stapte in Den Haag een schoöljot: gen in een stampvolle tram, waar de men schen' in trossen aan <ie lussen beugel, i- Hij' wrong zich, met de lasch onder 1 arm, door het gedrang heen, kwam mid in het gangpad te staan, en daar ha: i hij uit ziju tasc'li een kunstig gr, blad papier te voorschijn, dat hij nog paar maal knikte en omsloeg, totdat h; twee helften waren, waarvan hij de een, helft over duim en pink schoof, de andere over de drie andere vingers. En toen jp eens, met het heen en weer bewegen dier vingers, ging het opgevouwdc blad open en dicht. Het leek een geweldige kikker- bek, stompzinnig opengespalkt en dan weer dichthappend, aldoor, idioot, vervelend. En de uitwerking kwani dra. Wie et naar keek begon te gapen. Eerst zachtjes verborgen achter dc hand. Nietwaar? geeuwen zonder de hand voor.den mond doel een goed Hagenaar nimmer. Dan har.' der, .langer achtereen, krampachtiger, met tranen in de oogen. Al wie naar den ga penden papieren kikkermuil in de hand van den kwajongen keek, moest zelf ga pen. En wie er niet op gelet had, of den den opengespalkterf bek niet kon zien, zal wel een buurman geeuwen en begon ook. Nog geen kwartier reed de tram, ot iedtgeen gaapte, belachelijk, overdre ven,' tot tranen bewogen en mei kram pen in de kaken. Bij een oud beertje drib belde tie lorgnet van den neus. Hij had uit gaaplust geen benul ze vast te houden en ze sloeg tot scherven. En inlusschen slond de jongens er in bet gangpad en tusschen zijn vingers geeuwde telkens de papieren mond. Daarbij keek het ventje heel on schuldig en.geeuwde zelf niet. Dit gal te denken. En toen deed bet oude heertje met de stukgevallen lorgnet iets onverstandigs, bij trok den jongen naar zich toe, vertelde hem over de aanstekelijkheid van het geeuwen, dat zelfs het maken van een gaapbeweging mei de hand de menschen aan den gang brengt, en verzocht hem ten slotte zijn papieren gaapFek weer in d<s tasch le steken. Dit deed de jongen, be leefd," welopgevoed en met een verwon derd gezicht. Wist hij het al, of heeft het oude heer tje hem dt.il streek geleerd? Een feit is, dat den velgenden dag niet alleen hij, maar al zijn schoolkameraadjes in de tram papieren l.il.kcrbekkeu hadden gemaakt en zij gapen lieten, tot er passagiers waren

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1921 | | pagina 1