KUNST EN KENNIS SPORT EN SPEL Provinciaal fêieum Lsger en Vloot Laatste berichten Wesrbaricnt Handel en Markt AGENDA. ft. K. ^EREEMGINUSGEBOUW .„ST. WJLL1BRORD". Vrijdag 18 Febr.hall 8 Bestuur Trans portarbeiders. 8 uur Ledenverg. „Pius X". Zaterdag 19 Febr.: 5—li u. contributie- betaling R. K. Bouwvakarbeiders. 5—fi uur Zitting Spaarbank. 5—6 uur conlributiebef. Metaalbew. 67 uur afdracht van gelden aan de feestcommissie. 6—7 uur Zitting Winlerzorg. (j7 ullr Zitting Bibliotheek tot af halen .van boeken. 6—8 uur premiebetaling Ondcrst.- fonds, zitting Th. Spuiman en J. Hink 7—8 uur Bureau van Advies. S—9 uur Opgaaf vcor lid Wed.-steuu B. K. Centrale Ziekenkas, alsook voor R. K. Coöp. Levensverz. „Concordia". 8—9 uur et --.betaling V. A. F. C. „GOED WONEN." Spreekuur Bouwvereeniging „Goed 'Wonen" iedcreu Vrijdag van half 6 tot half 8, bij M. Kempen, Baansingel 25. posten op de scholen en in de zier*de liberale ideeën, vielen onder de» f- tj. mrtt guillotine. Het gevolg van het li- ede ABONNEMENTSCONCERT EGM. KUNSTKRING. HAAGSGU STRIJKKWARTET. Zooals we reeds eenige weken wis ten, had de heer Krauss de liederen- avond van den luitzanger Kothè doen vervangen door liet Haagsch Strijk kwartet. En hoewel we de kunslpresta- ties vanden Duitschen zanger zeer waardeeren, kimnen we tóch niet au ders spreken dan van een zeejr geluk- gisteravond te genieten kregen, stellen gisteravond te genieten kreegn, stellen we boven veel andere. Een strijkkwar tet blijft voor den concertbezoek, r steeds zijn reine schoonheid behouden. Het Haagsch Strijkkwartet, bestaande uit ae hcereu Swaap, Poth, Dovert, Is- tenoaei, heeft zich bijzonder goed van tiaar taak gekweten. Het eerste num mer, een kwartet van Mozart, was vol van hetaere sprankelende geluidjes, die ais een fijnen gouden regen poven ons werd uitgestort, in tegenstelling mei het kwartet op. 71 nr. 10 van Beet hoven. Hoe aandoenlijk en hoe gaaf van samenspel, werd hier o.a. het Ada gio non trqppo uitgevoerd. Hel kwar tet wan Frank voldeed aan de hoogste eischen welke men uitvoerenden kan Stellen. Doordat enkele gedeelten co-n- sordino werden gespeeld, en mede door eigenaardige rythmen had dit kwar tet een bijzonder cachet. Jammer, dal een avond als deze zoo slecht bezocht was. C. J. KATHOLIEKE KRING. Een avond van ontroerende schoon heid heeft gister de Kring z'n leden geboden. Schoonheid, niet varn .wijd- sehen woordenpraal, geen knetterend vuurwerk van uiterlijke welsprekend heid, moor omdat daar een gewijde held zoo onopgesmukt, haast kinderlijk een- voudi-g stond te vertellen van z'n werk in de ongekende wildernissen vam Afri ka. De voorstelling, die wij hebben van het Missieteven is zoo vervaagd; er is zooveel sleur gekomen in ons werken voor dit heilig doel. Maar een avond als gister geeft weer zooveel nieuw en thousiasme, verdiept ons meeleven en meevoelen met het werken en lijden van die eenvoudige stille helden, die de roepstem van hun Goddelijken Mees ter volgend, Zijn heilige leer gaan-bren gen aan de rouwe kinderen der wil dernis. Eén ding betreuren we., dat er gisteravond niet meerderen méé kon den genieten van zooveel schoons. Is het niet mogelijk deze lezing nog eens te doen houden voer uitgebreider kring? Wc zouden Pater Schoemaker zoo gaarne hoor en optreden in de Harmonie, b.v. voor al onze ge- loofsgenooten. Wé geven de heilige verzekering, dat niet één, zelfs de lauwste en flauwste niet, o-nvoldaan naar huis zou keeren. Integendeel, Alkmaar zon een hroede schaar mis sievrienden rijker zijn geworden. Welke vereeniging neemt het ini tiatief hiertoe? Alkmaar staat tot nog toe niet vooraan in de missieactie, een mis- sieweek hebben we hier nog njet ge had, maar het is toch onze plicht zij het dan ook op bescheiden schaaL aan deze heerlijke actie mee te werken. Wie begint? In de vaste overtuiging, dat ze herhaald zal worden, zuLlen we geen uitvoerig verslag van Pater Sohoen- maker's rode geven. In het eerste gedeelte schetst die ons d© op-ko-mst van de missie in Oeganda, het onherbergzaam land, a,an de bron nen van de Nijl aan de boorden van het Victoria-Nijanza-meer. We zien daar het werken der enkele missionarissen in het bisdom van Mgr. Biermans, een bisdom tienmaal zoo groot als Nederland. We zien daar het geloof groeien en met het ge.ool de beschaving. We bouwen in den geest mee aan de primitie ve. Godshuizen. oen tabernakel van een oude zeepkist! we jube len als na 21 jaar moeizame ar beid een stoen?n kerk is verrezen plaa.tsbie.dend voor eenige duizenden getoovigen. Op reis met de missionarissen de© len we hun ontberingen en gavaren en we verheugen ons méé. afi pit de rouwe, arbeidsschuwe heidenen, ijve- rigo vurige Christenen groeien, die zelfs marteling en dood verdragen voor hun geloof aan Jezus. Na de pauze maakten we kennis taet het eigenlijke bekeerings- en beschavingswerk op de 68 missie- kenhuizen. En steeds mepr raakt men doordrongen van de verheven taak, die de missionaris, de broeder en zuster, daar in die onbekend© zwarte wereld te vervullen- heeft? Vol diepen weemoed maai' ook met Christelijke .berusting verhaa-lde do Eerw. spreker van den te vroegen dood van een dezer helden, bijna een stadgenoot van ons, Pater J. Buren van Oudorp. Een stille ont roering ging door de zaal, toe-n daar op het witte doek verscheen het graf van dezen jeugdigen dienaar Gods, gevallen bij het bouwen van z'n nederig kerkje. En volgaarne slui ten we ons aan bij de bede van Pater Schoemaker: Steunt de mis sie met uw gebed, met uw H. Communie, met uw aaJmoe% maar „voorat ook door het niet tegenwer ken van roepingen voor de missie. Christus roept, mogen er veleii allee verlaten, om Hem te volgen. Het laatste van de reeks prach tige lichtbeelden was een „tot weer ziens" Bat is ook onze wensclj, Pn we hopen, dat dit lieël spoedig mor ge geschieden. Do vice-voorzitter deelde nog me de, dat Mr. Leesberg, wegens over drukke werkzaamheden als voorzit ter bedankt had en dat \Voensda.gs na Paschen Pater Eorremeus de Greeve in de HartmJnie zaJ spreken over: de Godsdienstig.' richting in het vereenigingsieven. TWEEDE SUPPLETOIRE BEGROO TING. Verschenen is de tweede suppletoire begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor den dienst 1920. De totale inkomsten bedragen f 969.781.90., waar afgaat f 8.577.94i/2. zoodat blijft f 961.206.95i/2. De totale uitgaven bedragen, f BC 1.023.62i/3, onvoorziene uitgaven (ver mindering) f 2.816.67, zoodat blijft f 961.206.951/2. In de memorie van toelichting schrijven B. en W. bij post 22 (inkom sten), Hoofdelijke Omslag liet volgende: In de Raadsvergadering van 23 Dec. j.l. is vastgesteld een navorieringsko- hier vdn den hoofdei, omslag, dienst 1919, tot een bedrag van f 38825.67. De opbrengst ygn dit kohier komt ge-hee) ten goede aan den dienst 1920, en laat dus een hoogere raming van dit volg nummer toe van f 31858.051/2, een Be drag vereischt om deze begroo-ting te doen sluiten. Er is echter bij raads besluit van 30'Juni 1920, No. 5, goed gevonden van het aan de gemeente uitgekeerde aandeel iu de opbrenst der Oorlogswinstbelasti-ng ad f 413431, naast ecu bedrag van f 180600 te bestemmen voor een nog niet in een leening op genomen crisisschuld (160CO0 op dienst 1919 en f 20000 op dienst 1920) een som van f 43341 in mindering te doen strek ken van den over 1920 te heffen hoof dei. omslag en het restant ad f 190000 te reserveeren tot delging van reeds door leening gedekte crisisschuld, vian, welke reserve te beginnen met 1921 telken jare f 30000 zal vloeion in de ge wone middelen en in 1927 «liet restant met de gekweekte renten. De verminde ring v. dezen post kan derhalve bedr. r 43431.- f 34853.051/2 pl. f8577.9tya. Bij post 197 (uitgaven) kosten van openbare vermaken, feesten enz., schrij ven zij: Voor de ontvangst van H. M. de Ko ningin op 11 September j.l. is bij raads besluit van 2 Sept. j.l. een blanco cre- dient verleend. De uitgaven ter zake en van de daaraan verbonden feesten zijn te ramen als volgt: versiering stadhuis en kosten van bezichtiging f 625.— kosten van het aangeboden kerkconcerl f 2700.— versiering van waaggebouw en illuminatie brug f 500.— bijdrage verlichting molen van Piet f 100. idem in versiering en illumfnatie Schou tenstraat f 65.—aanschaffing van vlag gen en touwen f 500.idem van vlag getjes voor schoolkinderen f 150.—j bloemen, oorkonde, huur van paarden, arheidsloonen f 360.—, totaal f 5.COO. HANDELS-, KANTOOR- EN WIN KELBEDIENDEN. Woensdagavond vergaderde de Ned. R. K. Bond van H.-, K.- en W.-bedienden, afd. Alkmaar te ,8 uur in liet lokaal Hazes. De opkomst was goed te noemen maar had nog beter kunnen zijn. De voorzitter opent de vergade ring. Ajvorens de notulen te lezen wordt besloten, eerst een schrijven van den 'Bond te behandelen. De bbnd heeft een referendum uitgeschreven over ihlet voorste) om dit jaar voor de algemeene bondsvergadering, in verband wiet de financiën, slechts 1 afgevaardigde ,-tte zenden, ongeacht het aantal leden. Dit voorstel Wórdt met algemeene stemmen aangenomen. Hierna wordt hét woord gegeven aan den heer Haver uit Amsterdam, die een uiteenzetting gaf van „Het Bedrijfsradenstelsel". Spr. belicht vooral de voorgeschiedenis van het bedrijfsradenstelsel. Hij ging daartoe terug naar den tijd dat de vrijheid werd gepredikt. Juist onze Moeder de H. Kerk heeft de vrijheid het beste gepredikt. In de middeleeuwen pre dikte men de vrijheid van h;et individu Deze -vrijheid moest echter aan banden gelegen worden. Spr. be handelt de vrijheid die de Franschc revolutie predikte, dat wals de vrij heid van het libérale beginsel. Daarnaast stond gelijkheid, een ge lijkheid waaronder «we thans nog zuchten. Doch' naast dit ajtes Wordt gepredikt de broederschap. We had den iin elkaar broeders té zien. Zij echter die het niet eens waren met beraie beginsel was een opeensta peling van het kapitaal, waarvan we de gevolgen thans- kénnen; het volk' tegenover hét vo-lk', de patroon tegen over de arbeiders en de arbeiders tégenover den patroon. In plaats van liefde werd gekweekt de klassenhaat. En zoo- zoo staan we aan den vooravond van een maat schappij', die, wanneer zse niet her vormd wordt paar onze christelijke beginselen, ten onder moet gaan. Doch de maatschappij moet bjijven voortbestaan, daaraan moet een ieder meewerken. De strijd zal moeilijk zijn, doch' de maatschappij moet ver anderd (worden. We zullen pis- een- iipg niets! bereiken, als gcheel'e Maat schappij zullen We de handen- jn-een beboen te staan om ze te- hervormen. De strijd zal tenslotte moeten ,p;:aan tusschen zwart en ro-od. .De erept-e strijd zal gestreden wór den Tusschen de R. K. Vakorgané Saties epi de moderne. Spr. ibehandejt vervolgens- het So cialisme, dat van t-e voren op ver nietiging iis! adngew-ezen. De Socialisten kómen tha-ns niet de uitW-erkSng van d-e sociaiisatie-plan- nen tegenover de Katholieken met hun bedrijfsradenstelsel. Spr. gaat d-e s-ocia-psatieplahnew na. Het doe] van de Soc.-Dem. is- de een-e klasse e-r onder te krijgen ten 'kóste van haar eigen klasse-. Ver schillende soc.-dem. kóp-stukken zien reeds in, dat zij de socialisatie-plan- zep den bodem hebtten ingeslagen. Spr. citeert -énkele uitspraken van Soc.-<iem. kopstukken. Daarnaast stelt spr. hiet bedrijfsradenstelsel. In D-uitschiand zegt een soc. dem. mi nister dat de socialisatieplannen ni-et in toepassing gebracht kunnen worden In Duitschland is een- wet op de bedrijfsraden ingesteld. Voor jed-ere fabriek moet een bédrijfsraad inge steld worden. Dit kan niet goed wer ken ,w'ij willen een alig-e-me-ene maat regel voor -een bedrijf. Spir. citeert wat het „Handelsblad" een echt liberaal blad, over het pro gram van actie voor de bedrijfs raden schreef. Dit blad vestigt de aan dacht op de beteek'enis der manifesten en kiest tenslotte den weg dien de ka-fhoLieken aangeven, boven dien van de socialisatie. Spr. gaat er nu toe over om uiteen te zetten wat het bedrijfsradenstelsel eigen-lijk is om 't geheugen van de leden waf op te- frisschen. Allereerst hebben- we de bedrijfsraden, deze cientralise-eren zich weer tot een al- giemeenen bédrijfsraad, daarboven staat weer de R. K. Centrale Raad van Bedrijven. Het doei is het'ont werpen en afsluiten van collectieve arbeidscontracten. Hieraan yveid reeds gewerkt, doch nu zaï er stelselmatig aan worden gewerkt Opgepast zal moeten worden, dat geen van beide partij,en zich zal -onttrekken aan die collectieve contracten. Daarom zal wórden getracht dit punt wettel-ijk te laten regelen. Spr. spoort de leden ten slotte aan de organisatie zooi sterk' mogelijk te maken, mede omdat het ni-et ga zooais de zuster-organi saties in Oostenrijk'. De organisatie is in onderhandeling getreden met de zuster-organisaties in het buitenland. Spr. schetste de toestand van d-e zuster-organisaties in Oostenrijk, die niet zeer rooskleurig blijkt te zijn. Spr. brengt den dank over van de Oostenrijkers voor den steun 'door Holland verleend en dringt aan om steun te blijven geven a-an de Oos- tenrij-ksChe collega's. Een- l-uid applaus- volgde op deze rede, di-e met al-le aandacht gevolgd wierd. De voorzitter dankte den freer Ha ver voor zijne schoone redet, Hierna ;werd een collecte ten ba te 'der Oostenrijksdre collega's gifhou den, die pl.m. f25.opbracht. De voorzitter spoort de leden aan steeds goede leden van d-en bond te zijn. .Voorts toont 3pr. de voord-eelen aan, pit behaalde resultaten. Vo-orts deelt spr. mede dat een re traite zal gehouden worden voor leden van den bond van 13—16 Maart te Amersfoort. Voor de e.v. vergadering zal op de agenda geplaatst worden de verkie zing van verschillende bestuursleden. Medegedeeld .wordt nog op een desbetreffende .vraag, dat er dit jaar waarschijnlijk' nog een- feestavond zal worden georganiseerd. Hierna .wordt de vergadering ge sloten'. BURGER IJSCLUB. Gisterenavond ji ad van 6 tof 9 uur in het schoollokaal aan het 'Doe- lcnveld, .welk Lokaal voor deze gele genheid bereidwillig ter beschikking gestejd .was, de u-itdeeling plaats van levensmiddelen door de Burger-Ijs club. Die Burger-IJsclub bestaat thans 30 jaar, zoodat deze uitdeefing, di-e sedert de 'oprichting jaarlijksch ge schiedt, de 30e was waarlijk 'u hoogst mensthiievend werk 688 le den betalen jaarlijksch aan contributie f688, waarvoor ieder, lid dan telken- malie een bon ontvangt wfaarop ver krijgbaar is een portie bestaande uit: een pond spek' en li/2 po-nd tarwemeel alles ter waarde van f 1.20 4 De bons zijn genummerd, zoodat de naam ver zwegen wordt, en het meinsahl'ievend lid onverschillig; welkte behoef tige kan steunen, zonder dat daarom namen behoeven, genoemd te worden. De tarwebloem werd gele verd door de fa. Borsjes en was naar -ons verzekerd werd van prima k'wali teit, terwijl het spek, geleverd door de fa. Schwaszer er eveneens zeer rsmakteiiik uitzag. Vroeger .Was het de ge'Woonfe de ze uitdee]ing tegelijk met de LWed- strijden te laten geschieden, daar we thans echter winters beiev-en zonder ijs, heeft men het op deze wijze in gericht. Ten sjotte kunnen wij n-og vermel den-, dat hét bestuur vrij' beschikt over de levensmiddelen die na 9 uur nog niet afgehaald waren. VOOGDIJRAAD. Benoemd is tot lid van den Voog dijraad .te dezer stede de heer A. G. Bos-, pud-hoofd van een bijzondere school .alhier. GESLAAGD. Voor het examen nuttige Hand werken is geslaagd Mej. M. v. Koot, [hier, leerlinge -van Mej. B. Bakker. BISSCHOP. EN KON. GOEDKEURING. D.e St. Jozefsgezeilenvereen-iging afd. Ajkmaar mocht dezer dagen de Bisschoppelijke- en Koninklijke Goed keuring van hare statuten ontvangen. u L. FRANKENBERG. ALKMAAR. LANGESTR. 28. te 150. HEEFT BUITEN ZIIN ENOR ME VOORRAAD KANTOOR BOEKEN STEEDS VOORHAN DEN WISSEL-, NOTULEN-, EF. FECTENBOEKEN. HOOFDELIJKE OMSLAG. Een ieder, die het aan hem uitge reikte besehrijvingsb-iljet voor den hoofdelijjcen omslag,- dienst 1921, nog niet heeft teruggezonden, en hiervoor een uitstel heeft verkregen, wordt herinnerd aan de verplichting" ge noemd biljet binnen 14 dagen na de uitreiking ingevuld en onderteekend te doen terugbezorgen. (Art. 16 der verordening op het heffen van een hóofdelijken omslag naar het inko men) Gem. bp no. 591). R. K. KIES VER. „ALKMAAR" I II III. Omwille van den goeden gang van zaken meene-n wij er onze lezers op attent te moeten ma-kdn, dat de sp-oedeisc-Hende vergadering uitge schreven door de R. K. Kiesvereen. 1 II III, te houden o-p Maandag a.s. in de zaal van den heer Mooij, Koorstraat alhier, zal gehouden wor den ,TE HALF ACHT. VERTROKKEN PERSONEN. P. L. Buiter tf.g., si.agerskn. Voor- meer 23, Harenkacspiei, C. M. Tromp r.'k., Doelenstraat 13, Texel. J. van Ri-el rjk'., smid, Lindenlaan 32,.Helder. H. Kramer, g:een; Spoorstraat 89, Vejs-en. W. F. Sto-ltink n.h., vertegen wonddiger Auto-maat, 2e -Tuindwars straat U, Amsterdam. -J. Kos- r.lc., werkman, Compagni-esiraat 14, Utrecht. J. A. Groenman geen, Eg- monüerstraat 5, Leiden. D. de Vries Nieuwstraaf 11a, Amsterdam. W. M. de Hertog n.h., Hekel- straat 19, Ruwi-e]-. Wed. J. P. Huchs- hnrn n.h., Hofje P. v. Foreest, Gas- tricum. J. Luitse g-Jk., Westerkdikstr, 29, Rotterdam. J. P. Muller n.h'., vol. journalist, Voordam 12a, Doetinchem. Wed. Akkerman n.h'/, Stationsstraat 72, Schagen. W. de" Vries n.h., tim- mermanskn. Burgerwees!!. Schoonre- woerd. J. B. Buiteu n.h'., rangeerder Ned-, Spoorw. D-rebbteistraat 17, d-en Bosch. C. M. Hofstra, n.h., Wijk verpleegster Emmastraat 107, dten Haag. A. M. J. Eickhojt r.k., Verd. Oord 29, Hajfweg. H. van Eist n.h., dienstbode Kerkstraat 15, Amsterdam. A. Naber r.k., dienstbode Langestraat 16, Utrecht. P. Gi-el-e r.k'., id. Nassau plein 27, Amsterdam. M. O. H. Zwart Bap. kisnd'erjuffr. Kennemerstraatweg 23, Haarl'em. G. Broruwer n.h., v. d. Woudeslraat 30, Amersfoort. -J. W. Henderson r.k., kapt. mil, adm. Wes- terweg, 57, Amersfoort. C. M. H. Voss r.k., id. id. J. G. Ooms n.h., dienstbode id. id. Wed. P. L. de Lange ger. Westerweg 63, Amster dam. W. H. M. Veer r.k., móóiste Laat 74, Gouda. A. E. Becker n.h., Spoorstraat 12, Bennebroek. P. Th. A. Bellaard r.k., St. Eliisabethgest. Voorburg. H. Stokman r.k., kleerma ker, Wogn. buurt 15, Heemstede. INGEKOMEN PERSONEN. F. C. Bajder n.h., metaalslijp-er, Lindenlaan 55, Bergen. P. A. J. Klin- keH h.h., reiziger', Zuidierhoutlaan 15, Utrecht. A. M. Zweerman n.h., Hulst straat 10, Boskoop. A. Dekker o/„ dienstbode, Voormeer 6, ogmond aan Zee. C. Smit geen, timmerman, Vij vertje 22a, Nieuwe Niedorp-, B. v. d. Werken, n.h., varensgezel, KL Nieuwland 25, Amsterdam. IJ. Zomer, n.h., Nieuwpoorislaan 170, Heer-Hu- gpwaard'. H. Vos n.h., arts, Emma straat 33, Amsterdam. P. Hoogland n.h., veekoopman, Bi-eekerslaan 14, Z. en N. Schermer. E. Donkei-aar n.h., mach'. Ned. Spoorw. Bo-ezemsin. 23, Amsterdam. S. Walta n.h., Klerk- in- voerr. en acc. Laat 147, Leeuwarden. D. Kaaijk n.h., -houthandelaar, Spoor straat 5, Eindhoven. M.Kaaij dg. Stationsweg 148, Heer-Hug&waard. H. Poland r.k., Landbouwerskn. West dijk 9, Hensbroek. E. Schelte v. Kloosterhuis d.g., Spoorstraat 95,- Amsterdam. C. J. Kodix r.k., winkel- bed. Houltil 54, Schagen. S, Visser o.r. kinderjuffrouw, Nassaupi-ein 13,' Bergen. Wed'. G. Lampe n.h., Stads ziekenhuis-, Ursem. C. F. Beukering rik'., landbouwerskn. Westdijk'15, Ur sem. P. O. Kóo-ijman n.h., adj. com. bel. Boezems-ingel 49, Amsterdam. J. H. J. Schijns-, r.k., ambt R. O. G. Lindengradit 2, 'Avereest. R. -Middel beek r.k., Luit. mil. ad-m. Lamoraal- straat 9, Deventer. C. Lunken r.k., verpleegster, Cabeljauwstr. 7., Heer len. E. Dijk'stra, g.k., Luit. inf. Verd Oorti '44, Haarlem. H. F. van 't Haaf, rem., 'Ins-p. 'Registratie, Park (straat 16, Driebergen. A. Wijnberg n.fr. agent' va'n politie, Bbezemsingel 51, Wageningen. A. G. Bce-msterboer r.k., slagerkh. Voormeer 9, Amster dam. A. D-ui-n o.r., dienstbode, Ach terstraat 51, Egmond' aan Zee. K. Roosma geen, klerk registratie, Boe zemsingel 35, Zutphen. B. Koelink Meti-usgracht 10, den Haag. J. W. Bekker n.h'., huishóuriisitër, Verï Landstraat 34, Amsterdam. E. W. S. Bosman rem. Kennemerstraatweg- 1, den Haag. M. J. Gerrtisen n.h'., kap per Paijgl-op 23, Ti-el. J. Bom geen, beeldhouwer, Luttik Oudorp 62, Rot terdam. PROV. PRODUCTIEKAN TOOR N.-HOLLAND. Met 1 Maart a.s. wordt opge heven het Provinciaal Productie kantoor voor Noord-Holland met eervol ontslag van S. W-. de Clera als directeur, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. NOORDHOLL. BOND VAN WA- TERSCHAPSBELANGEN EN VERKEERSWEZEN. Op 2 Maart zal -in Hotel Wier stra te Purmerend een verg. ge houden worden van afgevaardig den van de bii den Bond aange sloten Vereenig-ingen. Er zal be raadslaagd worden over het al of niet voortbestaan van den 'Bond. Een sterke meerderheid is voor 't voortbestaan, döeh onder gewijzig de vormen. De vergadering belooft z-eer be langrijk te zijn. JACHT. In NoordhollaM zal de jacht op eenden gestoten worden op 28 Febr. en die op ander waterwild op 15 Maart a.s. Het weispel van kwartelen m-et steekgaren of vliegnet zal geoor- tocuM zijn van 1 Mei tot 15 Juli a.s. samenvoeging van alle Zaan gemeen ten. LEGERBE1UCHTEN. Bevorderd tot korporaal bij het 21e reg. infanterie te Helder de mil.-sol- dateu W. Boersma, J. J. Beek, Tj. Stel, A. Stiel, O. Dijkstra-, P. Brouwer, F. .de Vries, D. Molijn, J. van Eeken, T. van de Windt, T. H. Ykenia, B. de Vries, R. Betsma, K. Brandsina, S. P. Romkama, H. de Jong, Tj. Rekers, A. P. Couwenhoven, J. Bootsma, G. Koel- sU'fl; J. Duinker, II. Vogelzang, L. Blom, G. Muurling en S. de I-ange, allen van het 3e bat. van het Korps tc Helder. Bij beslissing van den Inspecteur der Inf. is de sergeant. Ie klasse H. Blindeman, van het 10e reg. inf., be vorderd en aangesteld tot sergeant-ma- joor-instr. bij het 21e reg. van liet wa pen, in garnizoen te Helder. De kapitein H. M. G. Higly,- van het 4e reg. vesting-artillerie, is gede tacheerd ten bureele van den C-hef van den Generalen Staf te Den Haag. De Kapitein H. W. van Kerkwijk, van het wapen der infanterie, is be- "noemd tot adjudant van den Inspecteur van het militair onderwijs, en overge plaatst bij den Staf der infanterie. De Kapitein L. G. A. van der Reijden, van hel wapen der infanterie, is benoemd tot Directeur van den Cur sus bij dit wapen. De tweede-luitenant C. J. Mens, van de dcpöt-comp., 21e reg. inf., is overgeplaatst bij het 2d'e bataljon viut het korps. De dienstplichtige G. Draaistna, is overgeplaatst van de cornp. politic- troepc-n te Groningen bij het 21e reg. inf. te Helder. Bij K. B. is aan den dienstplichtige P. Zwaan, van het 21e reg. inf. te Hel der, voor één jaar vrijstelling verleend, wegens kostwinnerschap. mi in n- - SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN. De Raad der Gemeente Wielinger vaard besloot heden aan Ged. Stat ten van Noord-HollamJ, in antwoord op huil desbetreffend schrijven te berichten, dat hij tegen een ver eeniging met (ie gemeente Anna-Pa,u- towna id, en dat hij hoopt dat dio gemeente voorloopig zijn verzoek' to-t vereeniging- zal intrekken, om later, als de tijd daarvoor werkelijk rijl> zal zijn gezamelijk in de beste véir!- standhonding met Wieringervvaard het verdoek te hernieuwen. BRAND IN DE „BOETEN". AMSTERDAM, Hedenmorgen ig brand uitgebroken in het stoomschip .Boelen", van de Stoomvaart-Mij. „Nederland", liggend in het Juliana- dok:. Nadere bijzonderheden ontbre ken nog'. AANVARING. MAASSLUIS, 17 Febr. De stoom schepen „Cliffrood" en „St. Augus tine Abbtey" liggen voor den Water weg en worden door mist opgeho-u den. Van laaistgenoemd schip is de boeg, zwaar beschadigd en staat er 21 voet water in de vo-oipSek'. Ruim; van het stoomschip „Qiffwood" is; Jiék, er staat water in. RAIRONAATS VOETBALBOND. Zondag, 20 Februari T errein GeepZwart. W. V. V. I Geel Zwa-ijt I 2 uur. Biankendaal. Terrein Blauw Wit. Bjauw-Wit II—Biauw-Wiit III. Laas, Verwachting: Matige toe krachtige later tijdelijk afnemende Westelijke tot Noordwestelijken wind, zwaar bewolkt mot tijdelijké opklaringen, aanvankelijk regen- of hagelbuien, zelfde temperatuur. Zon onder: 5.14 Zon op 7.12. Maan op-: 111.46 v.m. Maan onder 2.53 v.m. .V. M. 22 Febr. 9.52 v.m, LICHTEN OP. De lichten op rijwielen en motor rijtuigen moeten ontstoken zijn van hedenavond 5.44 tot morgenochtend 6.42. Op- rij- en voertuigen van 6.14 tot 6.12 OORLOGS VOORBEREIDSELEN! KONIGSBERG, 16 Febr. Volgens.be trouwbare berichten formearen de Bolsjewiki een groot cavalerie-leger ter sterkte van een half millioen man. Ver der wordt een leger van 300.090 man door hen georganiseerd^ welk leger tegen den zomer gereed zat zijn. De Bolsjewiki wijden veel aandacht aan de artillerie. In de fabrieken wordt slechts munitie voor de artillerie vervaardigd. Daarenboven hebben de Bolsjewiki ecu leger georganiseerd tot het onderdruk ken van de. opstanden in Rusland. D-E HONGERSNOOD IN PETERSBURG. PARIJS 16 Febr. Uit Moskou wordt aan de „Chicago .Tribune" gemeld, dat sedert 1 Januari 2144 personen te Petersburg dien hon gerdood zijn gestorven. DIEFSTAL VAN DIPLOMATIEKE BES-CHEIDEN. WEENEN. 16 Feb-r. Op hot Ho-n-- gaarsche gezantschap te Weeneii zijn belangrijke documenten, afkomstig van het gezantschap te Bern er. gericht aan het Ministerie van Buil tenlandsche zaken te Boedapest, gei stiolen. HET TYPHUS-GEVAAR. NEW-YORK. Tl© bepalingen betrel fende een quarantaine van twaa.li dagen voor aJle transatlantische sche pen zijn gewij'zigd. De nieuwe re-ger ling betreft alleen schepen, welke van zekere havens komen. Zij treedt 20 F&br. a.s. inwerking. Volgens een bericht uit Washington is het a,an de immigranten verboden a,an land te gaan, tenzij zij in het bezit van een medisch attest zijn, waarin ver klaard wordt, dat zij gedurende do laatste 'twaalf dagen van hun reis volkomen gezond zijn geweest. GETROUWD: 17. Febr. Nkoijahs de Moor en Ca- tliarina 'Grietje Vis. Evert de Rover en Maria Cornelia Heijfmeijer. OVERLEDEN: 16 Febr. NieoiaaS de Jo-ng, 71 j. Corner's van Sluis 3 m, GEBOREN: 16 Febr. Gathartina, d. v. Cornell's van Baar en Grietje Bakkev /m ii i - - »i i - a AMSTERDAM, 17 Febr. De aardap- pelenprijzen waren hedenFriescke bol gers f3—6.25, idem red star f3.60—, J'4.50,^Zeeuwsche blauwe f7.50—8.25, 'dem bonte f8.508.75, idem eigenhek niers f7.257.50, idem bl. eigenh. f6.5( 7, idem industrie f 5.255.50, idere eigenh. poters f5—5,75, idem bonte f3 —4.70, Anna Paulowna zandeig. f7;—. Aanvoer 2 ladingen. HOORN, 16 Febr. Ka a s.'Kleine f81, Co-missie f90.Fabriek f81.Aan voer 7 stapels. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Febr. Langed. Grenlenveiling. Roode kool f 8.7012.60, 2e sort f 56, gele kool f 10.10, 2e sort f 3.703.90, witte kool f 7.20—8.60, uien f 6.50—7, lsse wor telen f 2.10-2.60, alles per 100 K.G. Aanver. 73.000 K.G. roode kool, 100.400 K.G. gele kol, 51.000 K.G. witte kool, 4075 K.G. uien en 6700 K.G'. lsse wor telen. VVARMENHUIZEN, 16 Febr. Uien f 6.—, wrteten f 2.40, roode kool f 10 f 12," uitsclit f 6—6.40, gele kool f 9.60 —11.80, Deensche witte kol f 6.908, alles per 100 K.G. SCHAGEN, 17 Febr. Ter markt wa ren-beden aangevoerd: 5 paarden f250 —800, 2 veulens f 150—175. 8 stieren f 100—600 17 geldekoeien (mag.) f 300 1" 600, 53 idem (vette) f 425—80J, 28 kalf- koeien f500—850, 162 nuchtere kal veren kalveren f 18—32, 542 oveiliouders i'6ö —75, 7 bokken en geiten f 720, 21 varkens (mag.) 150—65, 23 idem (vette) per K.G. f 1.20-1.34, 100 biggen f30- t 40, 63 konijnen f 0.50—3, 56 kipper f2— 6; 10.437 kippeneiereu f9—11, 734 O eendeneieren f 15 per 100 stuks, RUITENLANDSCHE V .SSEL NOTEERINGEN. Opgave van MULDER QUAX,_Kassiers,'Alkmaar, 16 Febr. 17 Febr. (Oft. koeif J (plm. 12 uur) Berlijn 5.021/3 4.92l/2—4.97i/a Parijs 21.70 £1.50 Brussel 22.571/2 22,17l/2 Wecnen 0.70 0.650.75 Londen 11.358/4 11.3411.35 New-York 2.89y2 2:89-2.90 VREEMD BANKPAPIER. Duitsche Bank (roocfj 4.95—5.10

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1921 | | pagina 3