(Mulder I BUITENLAND. «Gemengd Nieuws. Alkmaar Kassiers Purmerend ALI Korte Berichten. VERLEENEN CREDIETEN. Slapte in Handel en Bedrijf» Prijsdaling. De as. Conferentie te Londen. CORNELIA j. roei Deemster. P. kuij C. kuij. Purmerend. j. ee: h. ee UITVERKOOP EN INKOOPEN t)OEN. In een buitenlandsch vrouwenblad laren wij eenige wenken, die in onze dagen van „uitverkoop" ook voor ons ruttig kunnen zijn. Er zijn vrouwen' die beslist aan de „Uitverkoopsziekte" lijden, dje^ich geen voordeeüge gelegenheid willen laten ont gaan en bij 't inkoopen van goedkoope dingen veel meer geld uitgeven dan zij in male dagen zouden noodig gehad jicoben. Er wordt zeer veei onnoodigs "gekocht, omdat het goedkoop is en dat komt, omdat de meeste vrouwen de kunst van koopen bij uitverkoop niet verstaan. Een enkele bevoorrechte bezit het in stinct om het juiste,-te kiezen, maar de meesten moeten dit leeren. Allereerst moet men zich zelf beheerschen opdat men niet alles gaat koopen waar men zin in heeft. Dan moet men, vóór men zijn 'inkoopen begint, precies weten wat mén noodig heeft, men moet een goed over zicht hebben van linnenkast en „garde robe". Daaraan hapert gewoonlijk heel 'veel. Zij, die niet eerst alles eens goed 'heeft nagezien, meent al.heel gauw, dit of dat, wat zeer goedkoop geprijsd staat,' best te gebruiken en zoo koopt zij van •alles waaraan zij later niets heeft. Ook moet de verstandige koopster weten welke 'japonnen nog veranderd kunnen worden en wat moet worden vernieuwd en daarbij moet zij ook goed weten wat haar „staat": welke kleuren, welke snit. Wanneer zij dit alles van te voren bedacht heeft, zal zij in de drukte en haast-van een uitver koop toch goed en snel kiezen en een kalm overleg bewaren. Dat' zal èn haar toilet Èn haar beurs ten goede komen, maar zal ook de verkoopsters menige noodelooze moeite besparen. EEN LAFFE AUTO-BANDIET. Dezer dagen werd de garage Bosch en Jansen in de HoltermansLraat te Nijmegen opgebeld. I Er moest om acht uur voor het hotel i 't Rondeel in de Bloemerslraat aldaar een aulo voorkomen, waarmode naar Gennep gereden moest worden. Chauffeur K. ,J. Need, aan deze garage yerbonden, maakte een car in orde en reed op tijd voor. In het hotel zelf bleek tie besteller op dat uur niet dadelijk aan wezig, maar nauwelijks stond de auto tVoor, of mijnheer meldde zich todh. Hij Stelde zich voor als mijnheer v. d. Putten, die naar Gennep moest eri nam heel ge moedelijk plaats vóór op de auto naast den chauffeur. Goed Gennep voorbij, gaf de passagier te kennen, dat hij hoog noo dig zich een oogenblilc moest verwijderen. Er wefd dan onderweg tusschen Affer- tlen-Slebengewald gestopt en mijnheer v. tl. Putten verdween even in de schaduw der boomen langs den weg. Plotseling sprong hij daarna uit het 'duister op de auto toe, en beval den ■chauffeur een revolver onder den neus duwend: Hands upl Hands upl Waar de bestuurder alleen met twee dikke jassen en een paar warme hand schoenen tegen de koude gewapend was en verder zonder verdediging was. 'moest hij zich wel gewonnen geven. 1 De chauffeur stapte zijn wagen uit, «„mijnheer v. d. Puiten" liep heim achterop 'met den revolver in de hand, en met drei gementen hem te zullen neerschieten, wan neer. hij een kik gaf of een vin onnoodig Verroerde. Toen de chauffeur op t atsoenlijken af stand van de auto was, draaide de revol- yerheld zich om en stapte de auto in. Onmiddellijk zette de boef den motor in bewegingzoolang de moior op de eerste versnelling liep, ging dat nog, maar toen 'de bandiet probeerde den motor op de tweede versnelling te doen loopen, kwam hij voor technische moeilijkheden te staan, welke voor hem althans onoverwin nelijk bleken. Het werd een sukkelen voor den onbe kenden heer X. en veel verder kwam hij niet tot groot genoegen van den Nij meegschen chauffeur, die op eenigen af stand dat spelletje afzag» en nog steeds 'stille hoop koesterde de aulo van zijn 'firma gauw terug te halen. De motor knetterde.... en weigerde Waar slecds. Onderwijl .kwamen er twee fietsers aan gereden. Deze waren onmiddlelijk bereid om den chauffeur te assisteereu hij het terug halen van de auto. Behoedzaam trokken dé drie naar de plaats waar de auto zacht tufte en toen -zij daar aankwamen bleek de onbekende Jogel v. d. Pütlen te zijn gevlogen. De chauffeur Need reed langs een an deren weg met zijn .heroverde" auto naar de garage Bosch en Jansen in de Hotter- jnanslraat te Nijmegen terug. Van dit geval is aangifte gedaan bij de Nijmeegsche politie. - EEN GERAFFINEERDE OPLICHTER. De recherche te 's-Hage heeft aldaar Woensdag een zekeren P. C. J. T. aange houden, die verdacht wofdt zich te heb ben schuldig gemaakt aan oplichting op grooie schaal en daarom op verzoek van den hoofdcommissaris van politie te Am sterdam, daarheen is overgebracht. De door F. uitgeoefende praktijk was de volgende. Hij gaf zich uit voor de Ne- derlanelsche Uitgevers-Maatschappij voor de Industrie te 's-Graverihage, bereisde tal van firma's in Noord- cji Zuid-Holland iverlelde daar, dat hij een prachtwerk ging uitgeven, getiteld „Neerland's fabrikaat.' Met deze voorspiegeling wist hij verschil lende firma's le bewegen met hem een contract af te sluiten voor het plaatsen van een advertentie in genoemd boekwerk en liet hen dan de helft van het bedrag le voren betalen. Soms ook wist hij geheele bedrag ineens los te krijgen verleende dan 5 pCt. korting. Op die wijze voorzag bij zich reeds gedurende 4 a 5 jaren van geld. De contractanten drongen aan op het verschijnen van het boek. stelde zich toen in verbinding met drukkerij" ie Amsterdam en liet daar Advertenties van zijn Zuid-HoUandsche rlienlen zetten. De drukkerij betaalde hij tnet de kwitanties op liet tweede gedeelte ,?an het contract. Toen de drukkerij yflan" was met het bedrag der kwitanties, het en jze a 5 er F een de hield zij op met voor F. ïe weriteti; zij f wilde eerst geld zien. Maar dit was er niet. Voor de contractanten in Noord-Hol land is nooit een letter gedrukt Op grond van het feit, dat F. zich een Maatschappij noemde en liet daardoor be drieglijk liet voorkomen of men met een combinatie van personen te doen had, heeft de politie tennen aanwezig geacht om in le grijpen en F. te arresteeren. F. bekende de politie het op de contracten ontvangen geld ten eigen bate le hebben aangewend. SLUWE OPLICHTERIJ, Het volgende geval van sluwe oplich terij wordt uit Den Haag gemeld: Ten huize van de familie G., die veel antiek aardewerk bezit, wordt op een kwaden dag een prachtige en kostbare antieke blauwe kom gebroken. De heer G. gaat met de scherven naar een baken den reparateur en accordeert met hem, dat hij de kom zal repareeren, hetgeen 10 12 gulden zal kosten. Een paar kleine scherven, die ingepakt waren, had de heer G. bij vergissing tthuis laten liggen, maar de loopknecht van den reparateur zou di5 wel even komen halen. ^Inderdaad werden die scherven in deD loop van den dag gehaald. Slechts enkele dagen later wordt de gerepareerde kom thuis bezorgd. Me vrouw neèmt de kom in ontvangst en constateert, dat het werk zeer slordig en slecht is gedaan. De brenger vraagt voarts de somma van f 15.50, want liet werk was zoo tegengevallen. Na over-en- weer-gejeremieer, komt mevrouw er ten slotte toe 't gevraagde bedrag te betalen. Meneer komt thuis, ziet de kom en ontsteekt in woede over zulk schandalig prulwerk. De stukken waren met wittie verf aan elkaar geplakt en de blauwe teekening was zeer gebrekkig, met heele- rnaal niet passende verf bijgehaald. Me keer gaat ,op hooge beenen naar den re parateur. Daar verneemt hij, daifi deze de kom niet heeft gerepareerd. Een uur. nadat meneer de scherven had gebracht, was er een loopjongen in den winkel geko men met de boodschap, dat meneer G. bij nader inzien het repareeren te duur vod en dus de kom terugvroeg. De re parateur had aan dien jongen, zonder eenig aarzelen de gebroken kom meege geven. Gelukkig herinnerden zich beiden, èn de heer G. èn de reparateur, dat tijdens de bespreking over het repareeren er nog een derde in den winkel was geweest, ui. één van die scharrelaars in antiek waarvan er helaas maar te veel rond- loopen. De reparateur kende hem en .ja wel, bij onderzoek bleek al spoedig hoe deze, het gesprek gehoord hebbende, langs sluwen weg het reparatie- werk had „overgenomen". Hli had de gebroken kopi laten terughalen, had ook de scherven bij meneer G. laten halen en zich daarna aan het liÈmen gezet. Het toppunt van brutaliteit wath wel dit, dat hij meer vroeg voor het werk, dan was geconditioneerd, omdat het zoo was tegen gevallen. De politie heeft hall geval In handen en het is-te hopen,dat deze sluwe oplichter zijn straf niet ontloopt INBRAAK BIJ EEN GEMEENTERAADS LID. In den'nacht van Woensdag op Don derdag is ingebroken in de woning van het Haagsche lid van den gemeenteraad den heer Borghols. De inbrekers hebben zich vermoedelijk toegang verschaft door open sluiting van de straatdeur, welke toevallig dien nacht niet, zooals gewoonlijk, behal ve met het deurslot, nog met een knip was gesloten geworden. Toen de heer B. des morgens beneden kwam, miste hij zijn hoed en jas, die niet als gewoonlijk aan den kapstok hingen. Hij stelde in de be nedenvertrekken van zijn woning een on derzoek in en bemerkte al gauw, datonge- noode gasten daar een bezoek hadden .ge bracht en verschillende kasten en laden hadden opengemaakt en doorzocht. Een hoeveelheid tafelzilver, eenig geld, een rij wiel en eenige kleedingstukken worden vermist. Toen mevrouw Borghols van de In .braak hoorde, herinnerde zij zich om 6 uur beneden aan de trap een oogenblik licht te hebben zien schijnen; het was echter zoo'n kort oogenblik, dat zij er weinig of geen aandacht aan had geschon ken. Vermoedelijk waren dus do inbrekers op dat uur aan het werk bij het lichtt van een electrische zaklantaarn, dat zij op het vernemen van onraad hebben gedoofd. DE BEKENTENIS VAN EEN BRAND STICHTER. Naar uit Barendrecht aait öd „Dord. Crt." wordt gemeld, is dioor den burge meester dier gefceente een schrijven ont vangen van zekeren Q., een! oud-ingeze tene, die sedert 1908 in do Vereen. Staten van Amerika woonachtig is. Daarin be kende hij, de dader te zijn van eeq brand stichting te Barendrecht, ten huize van zijn ouders, in 1906 gepleegd, waardoor de woning geheel in vlammen opging. In dit schrijven deelde hij in gebitoken Hol- landseh mede, in Amerika tot bekeering te zijn gekomen, daarna geen rust meer te hebben gehad en zoo lot deze bekentenis tezijn gekomen. Aan den burgemeester verzocht de man den weg te wijzen, die hij moest betreden, om votor zijn misdrijf te boeten. Destijds heeft Q. voor de Dordtsche rechtbank wegens brandstich ting terechtgestaan. Bij gebrek aan be wijs kon evenwel geen veroordeeiing yfol- gen. De burgemeester heeft hel schrijven doorgronden aan den officier van jus titie te Dordrecht. MERKWAARDIGE OUDHEIDKUNDIGE VONDST» Bij werkzaamheden in een Tuin té Hulst (Zeeland) stuitte men op gewelven, ver- moedelük overblijfselen yan de onderaard- scITè gangen fan' 3d alTdlj yan Öuynëa. Ef1 werden aangetroffen porcelijnen borden, schotels, kannen, aardewerk, potten en pannen, flesschen, Goudsche pijpen en meer zaken, die vermoedelijk uit de 16e eeuw dateeren. Veel van het aangetrof- fene is stuk. De Rijksmonumentenoom- missie in Zeeland gijn met de vondst in kennis gesteld en reeds vertoefde de se cretaris der laatstgenoemde commissie, de heer dr. W. S. Unger te Middelburg, in Hulst, om een onderzoek la te stellen. Het is niet onmogelijk, dat men zal trach ten deze gangen bloot te leggen. GEEN DIAMANTEN MAAR RIJWIEL- KOGELTJES. Een diamanthandelaar te" Amsterdam zond aan zijn broeder, die te Antwerpen woont, een pakje met briljanten ter waarde van 120.000. Het pakket, aan- geteekend verzonden, kwam ook schijn baar ongeschonden aan, maar toen men het opende, vond men er in plaats van de diamanten slechts kogeltjes voor rijwielen in. MISBRUIK VAN VERTROUWEN. In de „Weekly Despatch" zijn enkele artikelen verschenen van de hand van Gravin Niorah Bentinck over indrukken, welke zij op het kasteel le Amcriongen had ontvangen van den ex-keizer. Sommige Hollandsche bladen hebben uittreksels van deze artikelen geplaatst. Van de meest gezaghebbende zijde ver neemt het Haagsche correspondentiebureau dat Gravin Bentinck zich in hooge mate aan misbruik van vertrouwen heeft schul dig gemaakt. Zij had n.I. haar bloedver want, den toenmaligen gastheer van den ex-keizer, beloofd, geen publiciteit le ge ven aan hetgeen zij op Amerongen zou zien. De artikelen zijn dan ook geheel bui ten voorkennis en goedvinlen van Graaf Bentinck geschreven en bevatten boven dien vele onjuistheden en verzinsels. MISPLAATSTE GRAP. Een! meisje te Steenwijkerwold .ontving per briefkaart bericht uit Amersfoort, dat haar vrijer, dienende bij de cavalerie, door 'n noodlottig toeval plotseling was overle den. Zij waarschuwde onmiddellijk zijn ou ders te Wolvega. Dezen wisten echter van niets. Toen nader per telefoon werd ge ïnformeerd, bleek de zoon nog springle vend te zijn. Men bleek hier met een mis plaatste grap te doen te hebben. Een on derzoek wordt ingesteld. DE BRAND TE WINSCHOTEN. De groote brand bij de cartonfabriek Reiderland te Winschoten heeft thans uit gewoed. Tot Woensdag was de brandweer bezig met blusschen. De posten zijn inge trokken. KRACHT DOOR SNELHEID OVER TROEFD. In een restaurant werd een' heer aan de telefoon geroepen. Zijn jas hing aan een haak, en snel schreef hij iets op een kaartje en spelde dit Op het kaartje stond: „Deze jas behoort aari een man die bokst, en achter zijn slag een kracht kan zetten van 250 pond. Ik kom dadelijk terug." Toen hij terugkeerde, was de jas weg, maar bij vond een kaartje, waarop te Jezen was: „Dit kaartje is geschreven door een man, die twaalf kilometer per uur kan loopen. Ik kom niet terug." EEN GEVAT COLLECTANT, Er was eens een man, die niets voelde voor de Missie. Op zekeren Zondag zat hij in de kerk, toen een collectant bij hem kwam, en hem een bus voorhield. lk geef nooit aan de „Missie", fluister de de man. „Neem dan maar iets uit de bus, me neer", fluisterde de collectant terug, de opbrengst is Voor de heidenen." WLE ZUSTER „MATRON" BLEEK TE ZIJN. Einde October vestigde zich te Zwolle een liefdezuster, Henriette Olemence Ma tron, die gebleken ia dezelfde te zijn ala de te Boedapest gearresteerde Hol landsche vrouw, beschuldigd van- oplich ting van anderhalf miUioon kronen, Zij kwam te Zwolle met zeer gunstige brieven van aanbeveling, wist zich door hare fantastische verhalen bij verschil lende gegoede ingezetenen in te drin gen en hun medelijden op te wekken. Ia den oorlog had zij een kliniek in Brussel gehad, maar de Duitsehers had den haar alles ontnomen, en zij had haar toevlucht moeten nemen tot ver pleegster aan het front. Als zoodanig heeft zij gestaan in België, Frankrijk, Duitschland, Servië en zglfs in Turkije, Als zuster geplaatst in het Sophia-zie- kenhuis te Zwolle, zag zij geen -kans direct in alle behoeften van haar en haar oude moeder te voorzien, vandaar dat zij bij sommigen een beroep deed, en niet te vergeefs, op hun financiee- len -steun. Haar connecties gebruikte zi om goederen te koopen en deze, wan neer zij thuis gebracht waren, niet ie betalen. Het duurde echter niet lang of de politie kreeg'argwaan en zij achtte den tijd gekomen zich elders te ves tigen. Men vond haar korten tijd daarna te Kampen terug, waar zij zioh ook spe ciaal op godsdienstig- terrein bewoog. Toen het haar hier ook te benauwd werd, verdween zij. Een onderzoek naar haar ingesteld bracht aan het licht, dat zj zich in Den Haag aan dezelfde prac- tijken had schuldig gemaakt, 51 jaar oud was, te Breda geboren en te Am sterdam gehuwd, terwijl zij thans ge scheiden vrouw is. Op 28 Januari j.l. ontving een van de hoeren te Zwolle bij wie „zuster Ma tron" niet vergeefs had aangeklopt, een schrijven uit Boedapest van een kape laan, die, naar hij; schreef, vroeger in Holland was geweest. Hij had gehoord dat genoemde heer veel deed voor de Hon- gaarsche kinderen en nu verzocht hij drin gend hem geld te zenden, want de hood au der de kleinen _was groot, Hjj e»lf w«a Kapelaan van «en Éwf arme pa rochie, en wanneer daar eenige gelden voor bestemd konden worden, dan werd daarmede oen goed werk verricht. De geadresseerde vertrouwde 'i zaake niet, men ging aan het speuren, en nu bleek dat het schrift van den kapelaan heel veel overeenkomst vertoonde met dat van zuster Matron." Onmiddellijk stelde de politie zich in verbinding met den Nederlandschen con sul te Boedapest, en het bleek, dat de zuster daar juist een heel goede affaire in handen had. Daar zij in het politie blad stond, werd zij gearresteerd. EEN ZELEjpPERATIE. Aan een Engclsch blad wordt uit New- York gemeld, dat de zestigjarige Ameri- kaansche dokter Kane, eerste chirurg van een ziekenhuis In Pennsylvania, zich zelf opereerde voor een ontsteking aan den blinden darm. Terwijl Mj op de operatietafel lag, hield een verpleegster zijn hoofd voorover, opdati hij kon zien. Daarna paste de dokter verdoovingsmid- deten toe en desinfecteerde hij de weef sels, sloot hij de bloedvaten en verwijder de hij den darm. waarna hij dewonde weer dichtnaaiue. Hij zeide later, geen nadeclige gevolgen van zijn operatie te gevoelen en hoopt snel te genezen. EEN BUITENKANSJE. De gemeente IJsselstein (U.) ontving van de firma Stuhlemeijer te Breda f 25.000 als schadeloosstelling voor liet scheefzakken van den gashouder. De di recteur deT bedrijven had dezen gashou der voor enkele honderden guldens We der recht gezet. ZITBANKJES VOOR WAGENBE STUURDERS. Op eenige tramwagens te Amsterdam kan men thans de zitbankjes voor de wa genbestuurders zien, waarmee oenigen tijd geleden proeven genomen zijn en waaromtrent! door een commissie, van deskundigen een onderzoek is ingesteld. IN EEN TREK. Als een groot zeldzaamheid meldt! men ons uit Oosthuizen, dat een vissoher, met name F. van Dalen, in den polder de Westerkoog in één trek 352 pond karper heeft gevangen en verkocht tegen 60 cent per pond. Ook in dit besloten water vindt men veel snoek en zware paling. De pacht bedraagt sledhts 5 per jaar, dus een aardig buitenkansje. i Door de 'Helmondsche politie is aangehouden en vervolgens naar Roer mond .ter beschikking van de justitie overgebnadht de 28-jarige boekhouder, ze kere F. M., te Helmond, verdacht van valscthheid in geschrifte en verduistering van 4500 ten naideele der Hanzebanlk aldaar. Nabij de Lichtmis (Ov.)'is de heer -5-. ik. —xt btvviioi Joui ile Deiïuui>vaax"fc- sche Stoomtram aangereden en bijna on middellijk gedood. Woensdagnacht omstreeks 12 uur, werd de 48-jarige schipper, van het schip Antonius, liggende in de Maashaven te Rotterdam, in de nabijheid van dehaven, door drie personen aangevallen, tegen den grond geslagen en van 270 aan bank papier beroofd. In verband hiermede zijn in bewaring gesteld de varensgezellen. J. P., 25 jaar cn J. v. S., 24 jaar, alsmede de' 24-jarige los werkman T. M. Wilde ganzen. In Friesland strijken in de laatste dagen grooie koppels wilde ganzen neder, die aan de roggeakkers" en landerijen veel nadeel toebrengen. Twistende schippers. Op de schip- persbeurs te Zwolle ontstond Woensdag twist tusschen 'n honderdtal schippers; een deel wilde de beurtlijst handhaven, een ander deel varen volgens de vrije lijst. Politie-assistenitie werd ingeroepen. Ook dgs middags was het zelfs zoo rumoerig dat de politie in het gebouw aanwezig moest zijn. Horlogedieven. De politie uit Bus- sum beeft te Amsterdam, in verband met de onlangs te Bu6sum gepleegde oplich- tiing van gouden horloges, bij den heer B., in goud1- en zilverwerken, twee werk lieden aangehouden, verdacht van heling der horloges. Beiden worden ter beschik king van de justitie gesteld. Plotselinge dood. Woensdagmorgen omstreeks 12 uur werd door een bewo ner van de Parelstraat te Utrecht, in deze straat, vlak by zijn huis, een handwagen voortgeduwd; vermoedelijk is dit duwen de krachten van den man te boven ge gaan, hij zakte althans plotseling in elkaar en werd dood naar zijn woning gedragen. Twee geneosheeren, in de buurt aanwezig, constateerden dat de man overleden was. De Twentsche Metaal- en IJzerindustrie te Borne heeft, tengevolge van slapte in het bedrijf en omdat de uurloonen de standaardiconen in de metaalindustrie overschreden, de loonen met 5 pCt. ver laagd. De werkloosheid breidt zich' ife Afier- lo (N.-B.) uit, Da textielfabriek der firma W. Swinkela heeft nog slechts 10 werklieden. De fabrieken der N.V, Mierlosche Katoen-Mij„ v.h. Iz. de Haas en dér N. V. Baekers en Raymakers' ktttoenfabrieken werken slechts drie da gen in de week. 'Een goed voorbeeld. 'Naar wij ver nemen, heeft het Liefdegesticht „De Goe de Herder" te Zoeterwoude, vanaf 15 Januari, de waschprijzen met 10 pet. verlaagd, géi Een der Rakkers tg "Middelburg, 'die bjj verlaging der prijzen steeds den toon geeft, heeft het witte brood gebracht op 23 ot., het tarwebrood op 18 et. en half om half op (20. ot., alles per 8 ons. Te Hulst ia de prijs van het brood we derom met 2 cent per K.G. verlaagd. De Turksche delegatie uit Konstanti- nopel, onder aanvoering van Tewfik' pas ja en de Grieksche delegatie, onder Ka- Iogeropoelos zijn Donderdagavond te Lon den aangekomen. Volgens de „Figaro" zal Briand Zon dag naar Londen vertrekken, in gezel schap van Philippe Berthelot en Kenwne- rer. De Duitsche tegenvoorstellen. In de Bondsraadzaal van het Ministe rie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn, is gisterenmorgen om tien uur de des- kundigen-gmferentie ter beraadslaging over de Duitsche tegenvoorstellen bijeen gekomen onder leiding van dr. Cremer, lid van dien econoniischen Rijksraad. Ver der namen deel aan de besprekingen de geheimraden Wiedfeld van der Krupp, dr. Dusberg van de verffabrieken Leverku- sen, Peter Klöztner, de mijnmagnaat, von Braun, president van den Economischen Rijksraad, Baltrusch, voor de christelijke vakvereenigingen, Silberschmidt, van de vrije vakvereenigingen en generaldirektor Vögler, dr. Waiter Rathenau, president Ier A. E. G., Urbjg, directeur der Disconto Ges., dr. Karl Melchior, van de bankver- eeniging, Max Warburg, te Hamburg, dr. von S.tause, direceur der Deutsche Bank, Hugo Stinnes, vou Havenstein, president der Reichsbank, Lübsen, directeur-general van het Kolensyndicaat, Ouno, directeur- generaal van de Hapag en geheimraad Hil- ger, van de Laura Hütte. Verder 'zijn er vertegenwoordigers van de rijksministers van buitenlandsche zaken, financiën, her stel en economie. De ministers zelf namen aan de beraadslagingen van gisteren geen deel. e Aan de vergadering van gisteren was Donderdag een langdurige bespreking van de commissie van voorbereiding vooraf gegaan, waarin het de laatste dagen uit economische kringen ontvangen materiaal is geschift. De punten van beraadslaging zijn ver deeld in drie groepen: ie. onderzoek naar de. uitvoerbaarheid, der besluiten van den Oppersten Raad; 2e. onderzoek' naar de grondslagen van de Duitsche tegenvoor stellen; 3e. opstelling vap die aan het rijkskabinet voor te leggen tegenvoor stellen. Vermoedelijk zal het noodig blijken eetl aantal subcommissies in te stellen, om afzonderlijke vraagstukken op te lossen. In elk geval zullen de- beraadslagingen der deskundigen wel tot heli midden van de volgende weck duren. Volstrekte ge heimhouding wordt in acht genomen. .Waf Opper-Silezië voor Duitsch land beteekent. Mevr. Buxton, die in de Westminster Gazette de indrukken van haar reis door Opper-Silezië weergeeft, komt tot de slotsom, dat toekenning van Opper-Sile zië aan Polen zou leiden tol het baak- roet van DuitscMand, de laatste hoop op schadevergoeding den bodem zou in slaan en een vernietigende uitwerking op de markten von Midden-Europa zoU heb ben. Bovendien zouden Oostenrijk en Italië, die op de steenkool van Opper-Si lezië zijn aangewezen, in dat geval niet|s meer krijgen. DE TOESTAND IN IERLAND. Het vernielen vain een aantal bruggen, die de verbinding tusschen de stad Cork en het westelijk gedeelte van de provin cie vormden in den nacht van Dinsdag op" Woensdag, is gebeurd volgens een goed overdacht plan, met het gevolg dall elke brug ten Westen van Fandon die eenige strategische waarde had, nu ge heel of gedeeltelijk verwoest is. De ge nteenschap tusschen allerlei plaatsen is verbroken en de eenige manier om ze te. bereiken is hc!> volgen van moeilijke we gen over de hoogten. Het doel van de rebellen is geweest, om bet verkeer met militaire vrachtau to's te belemmeren. Tot dusver geschied de dit meestal door betl graven van bree- de geulen dwars over den weg, maar de militaire overheid -dwong het landvolk telkens om die weer dicht te gooien. In het geheel zijn ongeveer twintig bruggen onbruikbaar gemaakt. WILSON. Woensdag heeft president! Wilson een bezoek gebracht aan de bureau's bij hel Witte Huis, waar ambtenaren werken. De President is uitermate verouderd. De nog maar enkele jaren geleden kaars rechte figuur, is thans gebogen. Wilson is een oude man geworden. Maar het Congres kent geen genade; en de felheid, waarmee het Wilson ook deze laatste weken van zijn president schap blijft bestrijden, is voorbeeldeloos. De wandeling van Wilson naar het bu reau en terug, wend volbrachti met be hulp van een stok; de afstiand bedroeg 4 500 M. De president liet zich foto grafeeren met de leden van het kabinet en presideerde vervolgens een minister raad. De vergadering duurde anderhalf uur. CRISIS IN DE ENGELSCHE KOLEN- NIJVERHEID. In de steenkolennijverheid kondigt zich op het oogenblik een ernstige crisis aan, die haren oorsprong heeft in het feit, dat de hooge loonen, welke de "kolendelvers na langdurigen strijd veroverd libben, niet meer betaald kunnen .worden uit de over- wmst op de exportkolen cn dus verhaald zouden moeten worden op de binnenland, sche verbruikers. Een medewerker van da Pall Mall Gazette stelt de kwestie alius: Indien de mijnwerkersloonen niet verlaagd worden, moet de prijs van de huishoudko- len omhoog gaan inet een percentage, waarvan de geheele natie en zelfs de we reld zou opkijken. Hel economische cijfet (dat is het cijfer waarbij de tegenwoor dige loonen betaald kunnen worden en es een minimum-winst voor de eigenaars zou overblijven) is in de gegeven omslandighe- den zoo onmogelijk dat het geheel buiten' beschouwing moet blijven. Véle van de ge matigde leiders van de kolendelvers, o.a. Straker cn Varley, zien in, dat het tot een' loonsverlaging zal moeten komen. De moeilijkheid is echter dat de uiterste ele menten er niet van willen hooren. Op het oogenblik zijn onderhandelingen tusschen de eigenaars en de leiders van den mijnwerkersbond over het toekom» stige loon gaande. Men is daarbij uiige» gaan van het beginsel dat 50 pCt. van hef loon, dat in September betaald werd, den grondslag van het nieuwe loontarief moet vormen. Men tracht het nu eens te wor den over de bepaling van een wisselend bedrag boven die 50 pCt., dat-in verhou ding zóu blijven met de schommelingen van den marktprijs van steenkool. Van de zijde der eigenaars wordt in het licht gesteld, dat de voortdurende bcdreb gingen met staking in de Engelsche kolen mijnen grootcndeels schuld zijn aan hef' verloren gaan van hun afzetgebied op hel vasteland. De daardoor ontstane onzekerheid bracht de klanten op het vasteland er toe, Üch elders van kolen te voorzien. De Brit- sche kolenhandelaars konden geen con-- tracten voor langer dan drie maanden geven, de Amerikanen daarentegen boden contracten voor twaalf maanden aan. Hef gevolg was onvermijdelijk, dat de buiten landsche koopers toen naar de bron gingen, waar de aanvoer verzekerd was. Daarna kwam het werkelijk tot een staking, en stond de uitvoer geheel slil. Toen men het ten langen leste eens werd en de mijnwer kers weer aan den slag gingen, om da pro ductie te verhoogen, was het te laat. De beste markten in het buitenland waren voor Engeland verloren gegaan. Nu do markten verspeeld zijn, is. werkloosheid in de mijnen het gevolg en is de winstpot ver dwenen, waaruit de prijs van de huishoud- kolen beneden het economische tarief ge houden kon worden. Sommige leiders van de werklieden wij ten daarentegen den tegenwoordige:! toe stand grootenideels aan de overeenkomst van Spa, welke de Duitsehers gedwongen heeft tot groote steenkoolleveringen aan Frankrijk, waardoor de Engelsche steen kolennijverheid haren besten. klant ver loor. Dit moge zoo zijn, maar als de Duit sche leveringen ophielden, zouden de En- gelschen hun kolen toch niet meer kunnen' verknopen tegen de vroegere voordeeüge' prijzen uit den tijd van de schaarschte, maar met de Duitsche mijnen' moeten con- curreeren en aan Frankrijk tegen veel la gere prijzen dan vroeger moeten verkoo- peu. Het terugverlangen van den ouden toé. stand staat gelijk met het wenschen van een schaap met vijf pooien. S£fl3EHGD£ BUITENL, BERiCHTEH, EEN BOLSJEWISTISCHE AGENT GEPAKT.' Aan de Saksisch-Bohecmsche grens i< een bolsjewistisch agent, Levy genaamd, in' een trein gearresteerd. In zijn bagage is, behalve veel geld, een briefwisseling met Moskou en veel bolsjewistische geschriften' gevonden, Levy had langen tijd onge stoord als agent van Moskou kunnen op treden doordien hij onder valscihen naam' als Tsjechisch grenssoldaat diende en hoofdzakelijk met het grenstoezicht.op de bolsjewistische propaganda was belast Twee onbekend gebleven individuen hebben te Barcelona met revolverschoten een arbeider, lid van 'n vakvere-eniging, doodgeschoten. Twee andére arbeiders zijn zwaar gewond. Te Cordova heeft de poli Lie haar huis zoeking bij leden van de vakvereenigingen voortgezet en vijf gevaarlijke individuen uitgezet. De politie van Essex waarschuwt dat met de post vergiftige lekkernijen aan verschillende adressen verzonden worden Drie inwoners van East Berghol! kregen' pakjes met jujubes met oen frambozen- smaakje, gebruikten ervan cn werden on gesteld. De jujubes bleken rattenkruit té bevatten. 1 In een algemeene vergadering vart staatspersoneel te Weenen is inwilliging van de eischen tot salarisverhooging ge- ëisoht vóór Zaterdag. Het personeel eischt verdubbeling van loonen en onmiddellijke uitbetaling van 5000 kronen per hoofd. De staat had 100Ó kronen per ba-fd aan geboden. Dat is geweigerd. Het bericht, dat er een ComplóLTzOTi zijn geweest, 't welk ten doel had de Mayflower, het jacht van den'President der Ver. Staten, in de lucht te doen vliegen', blijkt achteraf onjuist te zijn geweest. De gearresteerde matroos van de Mayflower was betrapt bij het aan boord smokkelen van een vaatje rum. Uil dat feit was het verhaal van het complot ontstaan. —t Volgens een Duitsch draadloos be richt zou Wrangel ontslag genomen heb ben, tengevolge van een besluit van d*- entente om bet Russische leger te Kon- stanlinopel niet meer te helpen. VEREEN IGING VAN DE Sd IN NOO Vrijdagmiddag Landbouwhuis", Radoring gchouc ging tot verbete fokkerij in- N.-H De Voorzitter heet de aairwezij 'constateert1 dat li tie Bchapentokkej jis en verleent li greiaris om de I Hierna worder ongewijzigd vast Secretan-s iiotulen van ccl uiocne vergadert tentoonstelling L gondcr verande den. Ingekomen js Bericht dat w| die van f 900 td .Verder verse jiuislioudelijken Jaarverslag 19| Dc linantieele Mig met de scl tierij, vooral me. prijs van de w< 'het grootste ge Jkocfit. Het mond- er Schade veroorzal De prijzen v, hoog. Een der f lammeren van per stuk. Verschillende buitengewoon v< geen hier in 't fokkerij wordt g ]n ver: .billen Texelaars ingevc boeken van die Met de aid. 1 - v. L. was een niseerd te den Dollard als de Stellenden nanw< 'Men zal procv laars te vergelijk te schapen. Voor de inspe hand veel hela eijferingen word de vruclitbaarhi lassen en den lende uitwendig een rol spelen, i ;wij het verslag ontvingen 1193 iningsmerk. Het aantal nie Was dezen herf 827 ooien en 79 Het aantal fok 211, toten 1 word gecontroleerd, ooien en 158 fh het type T 17-10 ooien en l! -Op allo ten tof fokkers tier Vei .wimpel strijken. Velen mankte: legenheid voorii krijgen bij aüi) Van alle zijden heidsbetujginger: hooge prijzen. De Voorzitter den Secreiaris breide verslag, den. Rekening en 1920. Verslag v: 'missie. Ontv: Inplaats Geboren: MARIA do eb ter van M. KLO en M. KLO. Alkmaar, 18 F] Heden ovi diepe droeflil malen gester de h.h. Sai Stervenden, liefde Moed Overgrootmo weduwe van in den oudcj 85 jaar. Purmerend. j. roei] nd. EKE ekj Kid I Purmerend, De plech dienBt zal gel op Maandag 'b morgens parochiekerk Nicolaas te

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1921 | | pagina 2