R.-K. NIEUWS- EN 'ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND DE TREKJES BINNENLAND. 13© JAARGANG Bureau; HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon REDACT1ER633!E ADVERTENTIEPRIJS: teil overwonnen standpunt Wat de Pers zegt Binnenlandsch Nieuws, achter alleen by wijze van premie X J Gemengd Nieuws. \<o. 3ii OT\* DINSDAG 22 FEBRUARI 1921 I^ÈÊ^JËLW ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL VOOR ALKMAAR f 2.-, BUITEN f 2.50 MET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD f 0.50 HOOGER. VERSCHIJNT DAQELIJKS. Van 1 tot S regela f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclames pet regel f 0.75; Rubriek „Vraag en Aanbod" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60. Aan allo abonnè'a wordt op aanvraag gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevaiien tot een bedrag van t 600.—, f 400.—, t 200.—, f 100.— t 60—f 35.—. t 15.— Het bestuur van den Nederlandschcn Middenslandsbond, die drie leden heeft aangewezen in den Middenstandsraad, had zich in den loop van het vorige jaar eenige malen gericht tot dien Raad met verzoek om'meer openbaarheid te geven aan het verhandelde in den Raad, zoo mogelijk door toelating van de pers lot de vergaderingen. Hoewel het bestuur dankbaar was voor de communiqué's, die somwijlen verschenen over de vergaderin gen van den Raad, meende het, dat deze niet voldoende konden worden geacht. In antwoord op dit verzoek ontving het bestuur van genoemden bond een breed voerig gemotiveerd schrijven van den voorzitter en den secretaris van den Mid denstandsraad, waarin namens den Raad wordt medegedeeld, dat hij vooralsnog geen grootere openbaarhid kon verlcenen aan zijn handelingen dan thans geschiedt cu met name niet in staat te zijn de pers in de gelegenheid te stellen zijn zittingen bij le wonen. Daartegen verzet zich naar het oordeel van den voorzitter en scrcta- ris hel Koninklijk besluit van 4 Sept. 1919, houdende erkenning van den Midden standsraad, dat onder meer bepaalt welke personen aan de beraadslagingen kunnen deelnemen, alsmede in welk geval ander» personen dan de gewone en buitengwone leden tot de vergadering slechts kunnen worden toegelaten ,„tot bijstand van de leden." Uit den aard der zaak is aanwe zigheid van de pers met het oog op de „bijstand van de leden" niet noodig, en mitsdien mist de Raad de bevoegdheid de pers in zijn vergaderingen toe te laten. Mochten de drie Middenslandsbonden in- tusschen toelating der pers wcnschelijk vinden, dan zou daarjpe aan den Minis ter van Landbouw wijziging van het bo venbedoeld K. B. moeten worden gevraagd De Raad vestigt er echter de aandacht van adressant op, dat, ook al zou aan dit ver zoek worden voldaan, de openbaarhed van de handelingen van den Raad steeds be trekkelijk zal zijn, aangezien een belang rijk deel van de werkzaamheden van den Raad bes,taat in hel uitbrengen van advie zen aan de Regeering, hetzij op verzoek der Regeering hetzij uit eigen beweging. De wellevendhid brengt mede, dat de Re geering niet allereerst van deze adviezen kennis neemt door bemiddeling van de pers, maar door den Raad zelf Men moet hierby ook niet uit liet orvj verliezen, dat omtrent tal van aange legenheden de Regeering juist het advies v-„ i den Raad vrae^, in de wetenschap, dat de adviezen niet ontijdig worden open baar gemaakt. In dit verband staat het dan ook wel vrijwel vast, dat zoo in het algemeen de zittingen van den Raad voor de pers toegankelijk waren, omtrent tal van onderwerpen, waarover nu het adivies i.u nel i den Raad word't ingewonnen, gem iec -"-rden gevraagd. Het inwin- ;en toch door de Regeering maaki deel uit van de voofbereiding van ncn va e-iciAug vaa mei ig wetsontwerp; en uit den aard der zaïV wordt omtrent zoodanige ontwerpen niets gepubliceerd, alvorens de voorberei ding is afgeloopen. Ziedaar, onder veel mooie woorden een onzes inziens leelijke zaak weggemoffeld. Wat zegt men wel van het formalisme, dit een Koninklijk Besluit bepaalt: welke per sonen in den Middenstandsraad tot bij stand en voorlichting kunnen worden toe gelaten. Daarbij is de pers niet genoemd; dus, weg met de pers! Heeft men ooit gehoord, dat verslaggevers op een verga- iern.g aanwezig zijn om het bestuur of den leden van bijstand en voorlichting te d'e- nen: .Of zijn zij daar juist niet voor de aanwezige vergaderden, maar voor de af wezige belangstellenden? Had het bestuur van den Middenstands raad ronduit gezegd.: „wij willen geen openbaarheid", dan hadden al zulke uit vluchten achterwege kunnen blijven. En allpen daarom toch is het blijkbaar te doen. Immers in het antwoord wordt op allen mogelijke manieren gepoogd het onge- wenschte van de openbaarheid der verga deringen van den Middenstandsraad aan te toonen. Het heet, dat daar adviezen aan de regeering moeten worden gegeven cn wetsontwerpen moeten worden voorbereid, 't Zou onheusch zijn tegenover een Minis ter, wanneer Z.Exc. in de courant las, wat de Middenstandsraad in bepaalde geval len denkt voor te stellen! Maar is het dan een onbeleefdheid, wan neer een schoolcommissie in een openbare vergadering een advies aan een gemeente raad vaststelt; wanneer een Kamer van Koophandel in een openbare zitting een adres aan de Regeering of een publiekrech terlijk lichaam behandelt? Wij kunnen de kracht van al zulke motie ven niet gevoelen. En waar bij een groeiend aantal semi-officieele bestuurslichamen een toenemende zuoht naar geheimhouding merkbaar is, daar lijkt het ons goed b'j deze gelegenheid eens te wijzen op de zwakheid der argumenten van hen, die het1 geheime vergaderen verdedigen. Wij gevoelen de bezwaren van den Mid- denstandsbond, die meende in den MH- denstandsraad een lichaam tot bevordering zijne, belangen gevonden te hebben, waar mee de middenstand vrij-uit kan praten en jvellcs beraadslagingen hij meent te kunnen vruchtbaar maken door ze in het openbaar te toetsen aan de levenspractijk'. En d3t geschiedt niet, wanneer die Middenstands- raa 1 verwordt tot een in het geheim ver gaderend college van regeeringsadviscurs, die zich weldra.regecringsambtenaren zullen voelen! EEN ANDERE WltfD? Wij hebben er onlangs de aandacht op gevestigd, schrijft de „N. Crt.", dat uit Bel gië persstemmen kwamen, die hoop gaven, dat men ook van die zijde het wederkcerig belang bij goede Nederlandsch-Belgische betrekkingen meer en meer ging inzien in Belgische kringen, die tot nu toe daaraan weinig waarde schenen te hechten. Nu komt bet bericht dat de commis sie voor buitenlandsche aangelegenhe den den betrokken minister heeft uitge- noodigd met haar de besprekingen le hervatten over het vraagstuk der Wie lingen. Dat berichtje zegt .nog heel, heel wei nig, maar er kan althans uit voort vloeien, dat do Belgische regeering tot de ouze liet verzoek richt de besprekin gen over deze aangelegenheid te willen hervatten. Dat is iels vergemakkelijkt eenerzijds door het heengaan van den heer Hy- mans, aan den anderen kant door een wijziging in de mentaliteit van enkele ons lot nu toe weinig welgezinde bladen, maar wij zouden het toch betreuren, in dien men in Nederland nu plotseling - weer ging doen, alsof alles botertje tot den boom was. De ervaringen bij de vroegere besprekingen opgedaan, toen die van Belgische zijde plotseling werden afgebroken op het tijdstip, dat het fei telijk resultaat der onderhandelingen al leen nog behoefde te worden bezegeld, om liet aan de betrokken regeeringen voor le leggen, maken ons huiverig. Men zal aan Belgische zijde zeer wel begrij pen, dat althans een belangrijk deel der openbare meening ten onzent zekere waarborgen wcnscht, dat iets dergelijks niet opnieuw geschiedt." Het werk en de tijd onzer onderhande laren zijn te goed om voor yergeefsch werk te worden gebezigd, HOOGER LEVENSPEIL. Onder bovenstaand opschrift! lezen wij o.m. in 't „Ov. Dgbld'."i „Het is een groote fout van het so cialisme, dat het de ziel van den mensdh niet kent of althans verwaar loost. Het is alles materialisme wat er geluid wordt cn heel objectief be schouwd, verlaagt liet zijn aanhangers, terwijl bet hen meent of poogt te ver heffen. Daaraan ook gaat het lien gron de, meer nog dan aan bet utopistische van zijn economische idealen. Een be schaafde wereld zonder privaat-bezit is theoretisch denkbaar, maar een we reld met menschen die hun voornaam ste bezit, hun ziel negeeren, zou de al- gemeene mislukking van hel: mensch- dom beteekenen. Dit le constateeren zonder meer zou weinig ie beteekenen hebben. De gevolgtrekking is dan ook, dat' een arbeidersklasse, die zich z.g. op hooger levenspeil zou hebben opgestre- deii buiten het praefcehe christen dom achten wij intusschen duurzame volkswelvaart onbestaanbaar, hetgeen dg historie ook leert maar daarbij haar zielebelangen zou hebben verwaar loosd of het zielcleven daaraan zou hebben ten offer gebracbli, op lager peil zou zijn terechtgekomen, dus achteruit zou zijn gegaan. Dit wordt al le veel over het hoofd gezien, en het woord, dat de mensch nieli leeft van brood alleen, heeft ook ten dezen opzichte groote beteekenis. Het is niet zoo geheel zeker, dat voor zeer velen de verhooging van het stoffelijke, niet medebrengt de verla ging van het werkelijke levenspeil." Daarom is de zorg van onze kerkelijke overheden, die naast de vakorganisatie, de standsorganisatie eisohfk en hier vooral .den nadruk legt op de geeste lijke verbetering der menschen, zoo nood zakelijk te pas gebracht en tevens zoo geheel menschenkundig, omdat zij reke ning houdt met den completen mensch, die beslaat uit ziel cn lichaam. NIET HETZELFDE. De „Nieuwe Courant" bevatte dezer da gen het volgende bericht: „Door paters van het Dominikaner- lclooster te Zwolle is te Leeuwarden be gonnen met bijeenkomsten voor ni- t-ka- tholieken, waarin deze paters uiteenzl-tten, wat de Katholieke Kerk leert. De bijeen komsten worden gedurende 6 weken des Maandagsavonds in de Dominikaner kerk gehouden; de eerste, waarin pater ïjls- wijk sprak over „Roomsch Leerge'.ag", was druk bezocht door personen van ver schillende godsdienstige richting en; van allerlei stand. Van protestantsche zijde is daartegen actie begonnen. Woensdagavond trad de zendeling E. Doischlcr in de Harmonie :n een openbare vergadering als spreker op. Deze bijeenkomst was geannonceerd ais pProtest-vergadering tegen het „Zwarte Gevaar". De heer D. sprak over: Wat dreigt ons, Protestanten, met het o-,on de uitbreiding van het Roornsche Leerge zag en zijn maoht?" Het spreekwoord zegt: „Als twee' het zelfde doen, is het daarom nog niet he- zelfde". Maar in dit geval doen de twee niet eens hetzelfde. In de katholieke ver gaderingen wordt eenvoudig de leer der Katholieke Kerk uiteengezet, kien zoi het kunnen begrijpen, dat ook Protestante:: bij eenkomsten belegden voor he,t toelichten der leer van Luther, Melanchton. Gal- vijn of een der andere stichters van pro testantsche genootschappen. Wat echter le ze zendeling E. Doischler bezielt kan moei lijk worden beschouwd als verlichte ijver ooi het Christenrijk uit te breiden. Im mers hij agiteert op een „protest-vergade ring" tegen het „zwarte gevaar" en gaat daarbij te werk als een der beruchte ver gaderingen van de Evangelische Maat schappij. Met reden vraagt dan ook de „Tijd", naar aanleiding van bovenstaand bericht in de „N. Crt.": „Kunnen dan alleen anti-papische pro test-vergaderingen Jjet karakter uitdrukken der Protestantsche leer? Bestaa,t het ge heel Protestantisme dan alleen uit 'pro test'en protesteeren? Het zou redelijker zijn, alleen de waar heid te zoeken. Ook tot den zend-'ing Doischler is toch de vermaning gericht: „Veritas liberabit vos" de waarhei- zal u vrij maken." ACHTERLIJKE TOESTANDEN OP CURAsAO. Over de achterlijke toestanden op Cu rasao zijn bij de behandeling van de be groeting voor die kolonie in de Tiweede Kamer weer eigenaardige dingen aan 't licht getreden. Er is daar een vertegenwoordigend li chaam, maar.... dat zich-zelf aanvult, bet slechtste stelsel, zooals de heer Van Vuuren terecht zeide. En diezelfde afgevaardigde wees erop, dat de Koloniale Raad elke geestelijke ge meenschap mi3t met de inlandsche bevol king; dat zij is samengesteld uit een in- tellectueele minderheid; en dat missiona rissen er zijn uitgesloten. Een ouderwetsch anti-clericalisme voert er den boventoon. Aan den gouverneur werd verwejen, dat hij te veel onder den invloed van den ka- thokeken clerus staat, omdat hij voorstelde het verpleeggeld in het hospitaal van 6o ets. tot één gulden te verhoogenl En de gelijkstelling van openbaar en bij zonder onderwijs laat nog steeds op zich wachten. Het spreekt vanzelf, dat aan zulke toe standen, hoe eer hoe beter een einde moet kon en, en de katholieke afgevaardigde drong daarop dan ook met kracht aan. Het „Centr." heeft schoon gelijk, als het -egt, dat het niet anders dan een eisch van recht is, een eisch van belang ook voor do koknie, die zooveel aan de katholieken en hun missie te danken heeft en waar dus het anti-clericalisme in anti-papistischen vorm, dubbel ergerlijk moet heeten. DE VALSCHE BANKBILJETTEN. Krachtige maatregelen van de Ned. Bank. In de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het hoofdstuk „Financiën" der Staatsbe- grooting 1921, deelt de Minister van Fi nanciën met betrekking tot de indertijd ontvreemde, nog niet geteekende bankbil jetten mede, dat deze biljetten vrijwel alle zijn terechtgekomen. Alleen een bepekt aantal biljetten -werd niet teruggevonden, maa. het mag wel als vaststaande worden aangenomen, dat deze vernietigd zijn. Dat in het buitenland op vrij groote schaal valsche Nederiandsche bankbiljetten werden vervaardigd, kan sedert eenigeti tijd niet langer in twijfel worden getrok ken. tiet is den Minister dan ook bekend, dat in verband hiermede, krachtige maat regelen door de Nederiandsche Bank wor den voorbereid. De thans in Antwerpen gevolgde arrestaties, waaromtrent in de dagbladen der laatste dagen uitvoerige mededeelingen voorkomen, geven aanlei ding voor de verwachting, dat aan den aa..n.aak der valsche, biljetten een einde is gemaakt. BIJLEGGING VAN ARBEIDS GESCHILLEN. Ciitiek op de voorgestelde regeling. Het bestuur van de Vereeniging van Ne- derlardsche Werkgevers, heeft een adres toit de Tweede Kamer gericht, waarin eenige wenschen over en bezwaren tcgpu het wetsontwërp over bijlegging van ar beidsgeschillen. In het adres wordt o.a. opgemerkt, dat het ontwerp niet tot stand is gekomen in ge. censchappelijk overleg tusschen werkge ver3 cn werknemers. Daardoor steunt het niet op de practijk. Wil de Staat inderdaad iets bereiken tot het voorkomen of vreed zaam bijleggen van arbeidsgeschillen, dan verdient het aanbeveling het ontwerp te rug te zenden naar een commissie van werkgevers en werknemers in den geest van de commissie Posthuma over de Ziek tewet. Verder is niet gebleken, op grond waar- vuil de Staat geheel nieuwe organen f Rijksbemiddelaars) moet scheppen,, ter wijl volstaan kan worden met het verlee- nen van ruimere bevoegdheid aan de Ka-, mers van Arbeid. Bovendien heeft men dan het voordeel dat in die Kamers werkgevers en wefkne- m rs reeds samen zijn. Wenscht men ech ter die bemiddeling op te dragen aan eenige onafhankelijke personen, dan is niet aangt toond, waarom het Rijk moet worden ver deeld in districten en bedrijven. De regeling der Beritiddelingsraden kan zonder schade uit het ontwerp gemist wordien. Ook is het bestuur van meening, dat ,1e diwirgende bepalingen over de arbitrage te ver gaan. Het bestuur verzocht aau de leden Ier Kan er, het daarheen te willen leiden, dat aar. bovengenoemde wenschen en bezwa ren tegemoet wordt gekomen. TIJDELIJKE BESCHERMING DER CON- FECT1E-BEDRIJVEN. Namens de Federatie van Bonden van Confectie-fobrikanten, omvattende den Bond van Ned. Confectie-fabrikanten, den Landelijken Bond Van Confectie-fabrikan ten, de R.K. Ver. van Damesconfecliiefa- brikanten en den Ned. Rond van Petten- fabrikanten is door Mr. C. Romme en Mr. M. L. Kan een adres uan dü Tweede Kaïmer gezonden, waarin zij er de aan dacht op vestigen, dat het voor liet pro- duceereude en verbruikende Nederland weasohëHjk is, dat rticli iedere vorm van bescherming der binnenlandsobe nijver heid tegen op abnormale valuta-verhou dingen steunende buiteniandsoiie concur rentie afgewezen worde; in heli adres wordt verder gezegd: „dat het met name aanbeveling verdient aan de Confecliienijverheid (daaronder be grepen de fabricage van lingeries, en de hoeden- en pettenindustrie) een tijdelijke bescherming tegen bovenbedoelde buiten landsche mededinging te verleenen; „dat zij de Kamer met den meeslen aandrang verzoeken mede te willen wer ken aan voor zooveel noodig het ini tiatief te nemen tot het openen van de mogelijkheid van het heffen van een Va luta-toeslag, opdat meergenoemde door den oorlog en diens gevolgen kunstmaliig ondermijnde concurrentie weer op een meer gezonde basis worde gesteld." Ter staving hunner meening aangaande het belang van geheel Nederland bij deze tijdelijke bescherming der daarvoor in aanmerking komende industrieën in het algemeen en van de confectie-nijverheid in het bijzonder in het economisch tijdperk, dali wij thans doorleven, doen adressan ten hun verzoek van een uitvoerige me morie van loelichiing vergezeld gaan. Tegen opdrijving der gemeentelijke in komstenbelasting. Door de burger- rijksambtenaren te Deventer wordt een krachtige aclfie gevoerd tegen de enorme opdrijving der gemeentelijke inkomsten belasting. ARBEIDSWET EN R.K. FEESTDAGEN. Op 4 Dec. jJ. werd aan den Minister van Arbeid het verzoek gericht, in de Arbeidswet een bepaling op te -némen, over liet inhalen van verzuimde R.K. feestdagen. De Minister hecPi nu geantwoord, dat door lioin opnieuw de aandacht der Ar beidsinspectie daarop gevestigd was, zoo dal mag worden aangenomen, dat llhans regelmatig overwerk-verg-unning wegens verzuimde R.K. feestdagen wordt gegeven. Thans heeft bij schrijven van 4 Febr. de Minister medegedeeld, dall hij voorne mens is bij gelegenheid van ecu herzien van de bestaande wettelijke bepalingen tot beperking van den arbeidsduur de re geling van het inhalen van verzuim, ont staan door het niet arbeiden op een R.K. feestdag, opnieuw onder de oogen lie zien en te onderzoeken, op welke wijze aan de bezwaren, die aan de tegenwoordige rege ling kleven, kan worden tegemoet geko men. Tevens vestigt de Minister de aandacht er op, dat hij geen aanleiding kan vin den het verleenen van overwcikvergunnin- gen wegens stilstand op R.K. feestdagen te bevorderen voor ondernemingen, wel ke door bedrijfssiaplc op een of meer werkdagen per week stilstaan. Deze toch kunnen het verzuim, zoo dit mocht be staan, inhalen op de dagen, waarop om laats'genoemdc reden niet gewerkt zou worden. DE ZILVERBONS. Wij herinneren er aan, dat de zilver- Naar wij weten,"lezen onze abonné's iedere week niet veel genoëgeil de Trekjes van onzen gewaardeerden--medewerker G. N. Wij hebben het denkbeeld opgevat, om', bij voldoende belang stelling van den kant onzer lezers, deze Trekjes in boekvorm uit te geven. De veertig best geslaagde schetsen zullen door den auteur worden uitgekozen en in een boekwerk van 180 i 200 bladzijden stevig papier verzameld worden. De prijs zal, voor de lezers van ons blad, slechts 1.25 bedj-agerr. Alvorens tot deze uitgave over te gaan, verzoeken wij hun, die dezen bundel zouden wenschen te bezitten, ons omlerstaanden bon, onderteekend en in enveloppe met 1% cent gefrankeerd toe te zenden. Daarna zal. cp deze plaats worden bericht, of tot de uitgave kan worden overgegaan. DE ADMINISTRATIE. Undergele kende verzoekt ie ontvangen d f 1.25 elt eventuecle portkos'.en, den uit te geven bundel „Trekjes" van den heer G. N: t O e Naam: Adres: Deze bon te adresseeren aan de Administratie van Ons Blad, Hof 6 Alkmaar, W tseus p e c sa Ci a st van Dr. W. SCHGLL's international schoot of piactepedies te Londen, houdt zitting Woensdag en Don- dag 23 en 24 IFebr. a. s. vaiï IÖVj—12!/? en 26 uur in het schoen magazijn der Firma Mmmt 13- Gratis consuBt voor alle voetgebr-eken. bons'oud model, op t Maart a.s. wor- -den beer H.Petermeyer, waaraan wij het den ingetrokken. Deze zilverbons kunnen tot en met 31 Maart 1921 Ier inwisseling worden aan geboden aan de kantoren der bctaalmees-J ters en van de onlivangers der directe belastingen. Met nadruk wordt er de aandacht op( gevestigd, dat alleen de zilverbons van 1 (oud model) worden ingetrokken, zoodat de zilverbons van 1 van den nieuwen vorm, die in 1920 voor het eerst werden uitgegeven, evenals tol dusver in omloop blijven. ONTPLOFBARE STOFFEN BIJ PARTI CULIEREN. De Minister van Justitie heeft aan de commissarissen der Koningin mededecling gedaan, dat hij particulieren partijen muniliiëdeelen werden aangetroffen, waar in tich onderdooien bevonden, die nog niet onschadelijk waren gemaakt. De minister van oorlog heeft aan den directeur der axtiüerie-inrichtingen te Zaandam opdracht gegeven om telkens ais particulieren, die in het bezil, blijken te zijn van munitie-onderdeelen, weigeren deze ter onschadelijkmaking op le zen den aan die inrichting, daarvan kennis te geven aan de betrokken hoofden van politie, zoo noodig lier toepassing der Viuurwapenwet. ONZE TARIEFWETGEVING. Ir. de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer in zak'e het hoofdstuk „Financiën" der Staatsbegrooting 1921, zegt de Minister, dat een herziening onzer tariefwetgeving in pratectionistischen zin niet in zijh be doeling ligt. Voorstellen tot wijziging van het ta rief zullen vermoedelijk spoedig de Staten- Generaal bereiken. EEN GEMEENTERAAD DIE STAAKT. Te Veghei (N.-B.) wil de meerderheid (6) der raadsleden niet meer toe' den burgemeester vergaderen, omdat deze wei gert de door hem zonder toelichting ge- wenschte wijzigingen in het reglement van orde aan te brengen. Deze leden nu weigeren die toelichting pertinent, zoodat het aan B. en W. onmo gelijk is praeadvies op hun voorstel uit le brengen. Vrijdag verlieten deze heeren de raadsvergadering bij den aanvang. Ze ko men voorloopig niet meer terug. De ove rige 5 leden moesten toen ook inrukken. HET GESPREK MET DEN DUIT- S0HEN KEIZER. Naar aanleiding van „hot gesprek met den Diutschan Keizei"- het er tik»1 van eon en ander hebben ontlee.nd, hooft de' redacteur van de „Deutsche Wochen- zeitun für dio Niederland", die ver schillende uitlatingen van den Kizor in dat artikel voor onwaarschijnlijk hield, zich om inlichtingen gewond tot genera.-.' von Gontard, dio bij liet gesprok tegen woordig zou zijn geweest. Het antwooro van den generaal luidde: „In den loop van 1919 heeft Zijne Majesteit den leeraar Petermeyer, die des tijds tot het korps leeraren van het Gymnasium te Amsterdam behoordo er vóór dien leeraar van graaf Bentinckr zonen is geweest, in den tuin van hef kasteel Am'erongen ontmoet en zich mei hem over schoolboeken onderhouden. Hot bericht over een interview is 'Onwaar. VERWONDINGEN MET ANILINE-POT- LOODEN. Uit „Vox Med.", dus van gezaghebben de zijde, knippen wij het volgende: „Verwondingen met anilinepollooden beschadigen de weefsels aanzienlijk. Ei kan eene weefselafslerving door ontstaan die maandenlang aanhoudt. Behandeling: uitsnijding met ev. toe naaien. Is daartegen eenig bezwaar, dan maakt men de in de wecfselvloeistof op geloste aniline onwerkzaam door midde) van een looistofoplossing 5 pet. Men moest liet gebruik der gewraakte potloo- deir met methylviolet dor eene onschade lijke om minder schadelijke kleurstof ver vangen. De grafietpollood-verwondingen zijp daarentegen volkomen onschadelijk." BOEKEN IN BESLAG GENOMEN. Naar het „N. v. d. D." verneemt, heeft, de Kinderpolitie Zaterdagmorgen een inval gedaan in den winkel van den bockhande laar Koster op den Korten Nieuwcndijk te Amsterdam en daar een groot aantal boekjes met in bet oog loopende titels in beslag genomen. De boekjes, waarvan vele in de étalage lagen .hebben, volgens de kinderpolitie, èen zinnenprikkelenden invloed op de jeugd. Tijdens de in beslag neming was een gedeelte der straat af gezet, en werden van poliliewege fologra- fiën gemaakt, zoowel van het interieur van den winkel, als van de étalage, welke fo to's als bewijsstukken zullen moeten dienst doen. Er is proces verbaal opge maakt. DE AUTO-DIEFSTAL IN 'T GROOT. Omtrent den auto-diefstal bij de fa. En- glebert te Scheveningen, verneemt de „Msb." nog het volgende. „Het aantal ontvreemde antomobielen, alle Ford-wagens, en motorrijwielen loopl in de dertig, Talrijke personen zijn bij dezen diefstal betrokken .en verschillende arrestaties heb-

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1921 | | pagina 1