I :f BUITENLAND. ALK? I A Parlementaire Kroniek. Gemengd Nieuws. Korte Berichten :i| :S, ïm I riïi Ut* h .if \i* Minister Aalberse ml geen alcoof- woningen. (S Ofschoon de christelijk-historische afge vaardigde Van der Hoeven allen eerbied Verdient voor den ijver waarmee hij Btreoed, in de Eerste Kamer voor zijn overtuiging op woninggebied, zoo maakte hij hot waarlijk toch wel wat bont door zooveel onnoodigen tiid daarvoor in beslag te nemen. Zakelijk tromt zijn redo op het volgende neer: Do huurcommissio hebben wel veel goeds verricht, maar zij zijn te radicaal, te hardhandig opgetreden en zij hebben ern stige misbruiken in het levon geroepen. .Verder hield spreker een pleidooi voor do moderne alcoofwoningon en deed een aanval op de eenkamer-woningen en de lilloputterigo-' slaapkamertjes. Te Botter dam grooit do beweging voor do alcoof- woningen; mr. van der Hoeven zelf is de goeestelijke maker van de alcoof- plannen, door een aantal eigenbouwers te Botterdam ingediend; het dagblad onder leiding van 's heeren van .dor Hoevens naamgenoot, de „N.B. Crt.", heeft een vereering voor de alcoofwoningen. Van Botterdam begint de victorie! Mr. v. d. IHoovon zou zoo zielsgraag zien, dat do tegenwoordige Minister van Arbeid een deel in die victorie voor zich zou woten !op te eischen. Voor ons is het van belang te weten, wat de hoor Alberse over dit alles dacht. Nu, het denkbeeld van den heer van der Hoeven kon bij den Minister geon ge nade vinden. Voorloopig behoeft men er dan ook geen oogenblik op te rekenen, dat rijkssubsidie voor den bouw van al- coofwoningen zal worden verleend. De Minister zeide, dat het alcoof-vraagstuk uitsluitend een Bottcrdamsche kwesttie was. Zelfs in Botterdam was de groote meerderheid van de Gezondheidscommissie niet van alcoofwoningen gediend, evenals meerdere geraadpleegde rijksautoritoiten. v De heer van der Hoeven had, tot ver sterking van zijn pleidooi, voor de al coofwoningen, eeen beroep gedaan op een door hem in de „N. B. Crt." geschreven staatje. Maar daarover dacht do minister heel anders dan de afgevaardigde. Volgens 'eerstgenoemde gaf dit staatje geen juist beeld van de werkelijkheid en was een alcoofwoning geenszins f 3000 goedkooper 'dan een „toegelaten" („Woningwet") wo ning. Twee Bottordamsche bouwers had- 'den den minister zelfs verzekerd, dat de alcoofbouw en de bouw van toegelaten woningen juist evenveel por kubieke Me tier kosten. Weliswaar waren do medege deelde cijfers op zichzelf volkomen juist, tnaar allerlei factoren waren veronacht- 'ïaamcr, o.a. de ontstentenis van vrije trap pen en het prijsverschil tusschen oude en nieuwe aanbestedingen, hetgeen inde- "eon tijd van enorme daling der prijzen \Van de bouwmaterialen (vooral de Belge- scho steen is thans goedkoop) heel wat verschil maakte. Tenslotte we rden de wotsontworpen Zonder hoofdelijke stemming door onzen .Senaat aangenomen. Het getal aanwezigen Kamerleden was Hen. TWEEDE KAMER. Vergadering van 32 Februari. De behandeling van de begrooting van POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELEFONIE Jvordt voortgezet. De heer SNOECK HENKEMANS (C.H.) bepleit positieverbetering van kaïUoor- houders en uitbreiding der Zondagsrust. De heer DRESSELHUYS, (V. L) dringt aan op positieverbetering voor het perso neel in het belang van den dienst. De heer TEENSTRA (V. D.) komt op tegen den aandrang naar afschaffing der Zondagshestelling. De heer VAN RAVESTEYN, (C. P.) sluit zich daarbij aan en bepleit salarisver-bete ring voor het lager personeel. De heer SCIIEURER, (A. R.) acht meer Zondagsrust mogelijk. De heer BRAAT, (P. P.) waarschuwt tegen afschaffing der Zondagshestelling op het platteland. MINISTER KöNTG erkent, dat de 'dienst nog niet functionneert als ge- Wenscht is; tegen plichtsverzuim wordt evenwel streng opgetreden. Naar geleide lijke inkrimping van het aantal hoogere ambtenaren wordt gestreefd. Sluiting van kantoren tusschen half een én twee uur zal worden ingetrokken, daar waar groote bezwaren blijken. In verband met de motie-V an Beresteyn be treffende het overnemen van gemeentelijke telefoonnetten door het Rij'k geeft de Mi nister toezegging aan een commissie een onderzoek' ter zake op te dragen. De Mi nister verklaart dat gebruikers van biblio theken en archieven geen schade zullen on dervinden van de afschaffing van het port vrijdom. De betreffende motie-Van Bere steyn is derhalve overbodig. Naar aanlei ding van de motie-YWitlcamp om veraf wo nende telefoonveibruikers niet meer te idoen betalen dan anderen, zegt de Minis ter toe, dat hij zal nagaan, hoever in die noticing kan woruen gegaan zonder groote offers. De Minister is voornemens op kleine kantoren den Zondagsdienst geheel te doen vervallen en erveneens de Zondags bestelling in de buitenwijken van groote kantoren. De heer v. STAPELE, S. 'D. A. P. dient een motie in om de inkrimping van het aantal hoogere ambtenaren sneller te doen geschieden. De heer WEITKAMP, Qhr.-Hist, wij zigt zijn motie in verband met de toezeg ging van den Minister. De heer TEENSTRA V. D. zal tegen de begrooting stemmen, om de mededee- ling van den Minister over den Zondags dienst. De heer VAN BERENSTEYN V. D. trekt' zijn motie in. D-e heer BRAAT dient een motie in om de Zondagsbestelling op het platteland niet af te schaffen. Die heer SCHEURER dringt ook aan op afschaffing van den Zondagsdienst in de groote steden. De MINISTER ontraadt de motie- Wei-tkamp, evenals de motie-Van Stape- Ie en de inotie-Braat. Morgen stemming over de moties. Het wetsontwerp is zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vergadering wordt geschorst tot morgen 1 uur. EEN FISCALE VERRASSING. Uit Amerongen wordt het volgende, hoogst merkwaardige, en, bij ons weten, nog in geen gemeente van ons land voor gekomen geval aan het „N. v. d. D. ge meld: In den gemeenteraad heeft den voorzit ter, jhr. mr. van Weede, medegedeeld, dat tijdens zijn afwezigheid mei verlof een be treurenswaardige, doch een voor de hand liggende vergissing is gepleegd bij de vaststelling van het kohier der plaatselijke inkomstenbelasting. Voor de berekening der aanslagen is gebruik gemaakt van kolom 5 der bij de verordening beboe rende staat inplaats van kolom 7, zoo dat alle aanslagen foutief zijn. Noch de wethouders, noclh de leden van den Raad en zelfs ook Ged. Staten, die het inge zonden kohier onveranderd goedkeurden, hebben deze grove fout bemerkt, 't Resul taat is geweest, dat 90 pCt. der aangesla- genen te weinig en 10 pCt. te veel heb ben betaald. Er wordt nu een nieuw ko hier vastgesteld en allen ontvangen een nieuw aanslagbiljet. Zij die reeds betaald hebben, doch dit getal is gering, zullen van 't te veel betaalde restitutie ontvangen. Terwijl om aan het bedrag der begrooting te komen moet het vermenigvuldigings- cijfer bij het nieuwe kohier op 1,8 wor den gebracht. Wanneer men nu weet dat deze be lasting het jaar 1920 betreft en het dus einde 1921 wordt vóór deze betasting in zijn geheel binnen is, dan kan men wel begrijpen, hoe het met den financieelen toestand van dit zoo algemeen bekend ge worden dorpje is gesteld. Vóór den oor log werd een bedrag van 5000 gehe ven, thans moet ruim 48000 worden opgebracht. GESTOLEN AUTO'S TERECHT. Te Delft zijn twee ten nadeeJe van de firma Englefbert te 's-Gravenihage gesto len automobielen opgespoord. De justitie .heeft op deze auto's beslag doen leggen. Te Hoofddorp werden eveneens twee auto's verkocht, welke ten nadeele van ge noemde firma zijn gestolen. GROOTE FABRIEKSBRAND TE HEL MOND. In den nacht van Zaterdag op Zondag circa half een brak brand uit in de stroo- hulzenfabriek der firma Ubben en Co,, ge legen aan de Heistraat te Helmond. Hoe wel de brandweer direct met vol materiaal ter plaatse was, kon niet verhinderd wor den, dat het vuur enorme afmetingen aannam. De licht brandbare inventaris zette in een oogwenk de gebouwen in lich te laaie, terwijl een enorme vonkenregen neerdaalde op den buiten liggenden slroo- voorraad, waardoor ongeveer 200 wagons slroo mede een prooi der vlammen wer den. De gebouwen brandden geheel uit. Tegen 6 uur 's morgens was het gevaar geweken, doch de brandweer kon eerst Zondagmid dag 3 uur het terrein van den brand ver laten. Omtrent de oorzaak stelt de politie een onderzoek in. Geboswen zoowel als voorraad was op beurspolis verzekerd. DE KAS DER FEDERATIE. De secretaris van de afdeeling Vlissin- gen van de Ned. Federatie van Transport arbeiders, de heer A. A. van Gemert, heeft bij den bondsvoorzitter te Amsterdam, den,heer Bouman, inlichtingen ingewon nen betreffende het bericht van het „Volk" over een tekort in de kas van de Fede ratie. De voorzitter verzekerde, dat dit bericht geheel uit den duim is gezogen. EEN CAFE-DIEF. Een der bezoekers van een café aan lttef vreeburg fe Utreclït Kwam Zóndag fot de onaangename ontdekking, dat hem daar een portefeuille, inhoudende ruim 200 ontstolen was. Hij hield zich onle dig met een partijtje biljart en had zijn jas aan een kapstok in de buurt opgehangen. Toen hij het spelletje beëindigd had en zijn jas weer wilde aantrekken was de portefeuille daaruit verdwenen. Van den dader was natuurlijk geen spoor te beken nen, ONS BEDORVEN LAND. "rt*" In „Buiten" solirijft Henri Polak over het bederven van mooie streken van ons land: „De oude Hollanders legden hunne tmdtenplaafisen aan langs op zichzelf niet (belangwekkende rivieren en vaarten, en maakten aldus lustoorden van zulke stroken: zie de Vechtstreek (later weer voor een deel bedorven), 'sGraveland, (het oude gedeelte van Voorburg enz.; of plantten bossohen en dreven aan, als nu (nog slieeds ons verrukken in Utrecht, laings den Veluwezoom, in den Achter hoek, langs den duinenrand en elders. De moderne Hollanders echter schep pen geen schoonheid, zooalls hun voor vaderen deden; gewoonlijk doen zij wei nig anders dan oude schoonheid vernie len en er bitter weinig nieuwe voor in de plaats stellen. Zij koopen oude bui tenplaatsen en bosschen op, hakken het beste opgaande hout neer, om met de opbrengst een deel der kooppenningen te kunnen betalen, verkavelen de rest in kleine brokjes die daarna elk hun huisje gaan dragen, met een tuintje er om heen, gewoonlijk jammerlijk-conventioneel in elkander geprutst, en waarin de enkele van het voormalige bosoh overgebleven ruige boomen staan, alsof zij met hun figuur verlegen zijn. Of zij dringen door im heide-, duin- en bosohgehied, dat dan ook alweer in kleinere mooten. en lap pen verdeeld, en met gewoonlijk prulle rige landhuisjes bezet wordt Zoo lang zamerhand is dan ook ons land voor een niet onaaTdig deel beduimeld! geworden. Heele streken zijn er, waar men zich voor heen vrijelijk bewlgen kon en waar men zich thans niet te keeren of lie wenden vermag, zonder op prikkeldraad of eeni- gerlei andere hideuse omheining te stoo- ten." „Wat is er om een voorbeeld uit vele te noemen bezig van het Gooi tie worden? Hilversum en Bussum zijn uitge dijd tot suffe stadjes; Laren is aardig op weg om afdoende bedorven te worden en met Blaricum gal het niet anders gaan. Het bouwland van de engen verdwijnt zienderoogen; heti wordt overdekt met landhuisjes-met-300-meler-tuin, een li gusterhegje er voor, prikkeldraad op zij en achter. De schoonste plekjes zijn be bouwd, de mooiste uitzichten bedorven, of voor het publiek niet langer bereik baar. „Oud-Bussum" is een villa-specu- latie-romimel geworden, „Craailoo" heeft| een derde van zijn geboomte ingeboet en wordt villapark. De zoogenaamde Bosch- jes van De Roeper, tusschen Laren en Blaricum, zijn verltannest tot villa-terred- nen en op het mooiste gedeelte stiaat het rustoord „Bosch en Heide": het publiek mag overal langs loopen, aan den bui tenkant van het prikkeldraad1. De Toren laan tusschen deze beide laatstgenoemde dorpen is van begin toll einde bebouwd, als een straat in het Amstcrlamsohe Wil lemspark, en de weg Laren-IIilversum vertoont het begin van hetzelfde ver schijnsel. De „Zwaluwenberg" bij Hilver sum, wat is er van geworden? Het „Hoogt vam 'li Kruis" is, dank zij be krompen klein-burgerlijke oppositie, waar voor Gedeputeerde Staten een knieval ge daan hebben, tot villa-park versjacherd. Het „Spanderswoud" is gelukkig door de gemeente gered, doch een deel zal niet temin voor bouwterrein bestemd worden. En wat zal er op den duur worden van „Gooilust", van hel „Gorversbosch", van „Boekestein" en van „Bantam", van „Trompenburg" en zoovele andere groote buitenplaatsen? Erger: wat zal er gebeu ren, als in 1922 de tijd aangebroken is, dali de Erfgooierswet de deur openzet voor allerlei mogelijkheden, waaraan te .den ken iemand reeds kippenvel bezorgt?" Droevig. Een juffrouw, wonende in de van der Neerslraat te 's-Hage, lijdende ami zenuwziekte, had zi.oh in een onbe waakt oogenblik het hoofd met petroleum gedrenkt en de haren in brand gestoken. De huisgenooten wisten de vlammen spoe dig te blusschen, maar. niet dan nadat de patiënte reeds gevaarlijke brandwonden had opgeloopen. Haar toestand is zeer ernstig. Valsche bankbiljetten. Te St- Jan steen (Zeeland) is wederom een valsch bankbiljet van 25 in beslag genomen. Te Eonmen is de 16-jarige dochter van den heer H. niet haar rijwiel in het kanaal gereden en-verdronken. Inbrekers. Door de marechaussees te Wassenaar zijn twee Hagenaars op heeter- daad betrapt, die bezig waren in te breken fn een kiosk aan' Hen Ceidsch'en 'f weg. Beiden zijn gearresteerd. Oneerlijke reizigerEen schoenwin kelier te Utrecht deed by de politie aan gifte, dat hij waarschijnlijk is opgelicht voor 80 paar schoenen. Hij had zijn reizi ger er met die bezending op uitgestuurd, maar de man vond het waarschijnlijk •roordoeliger om voor eigen rekening met dit niet onaardig aantal schoenen te gaan handelen. De politie stelt een onderzoek in. Branden. - Te Nieuw-Weerdinge is door onbekende oorzaak de woning van den vervener F. Kamst afgebrand. i Te Vallhermond is de woning, be woond door P. Kamps, tot den grond toe afgebrand. De prijsdaling. Te Helmond is de prijs van het witte brood wederom met 1 ct. gedaald, zoodat thans het witte brood van 800 gram ge wicht 32 ct en het melkbrood van 800 gram gewicht 45 ct. kost. De Conferentie te Londen. De eerste dag. De Franschc bladen, die de laatste be richten betreffende de conferentie te Lon den commenteeren, constateeren dat vol gens Briand zelf, deze dag „enkel een dag van inleiding der Grieksch-Turksche kwestie was". De correspondent van de „F'etit Journal" wijst er op, dat het aan Briand te danken is, dat deze dag, waar van men niet veel verwachtte, op een ge lukkige wijize gebruikt werd, niet alleen om ■het terrein te banen maar ook' om het debat over de Oostersche kwestie te ope nen. „Het Journal" merkt nog op, dat de En- gelsche premier niet zal transigeeren be treffende de noodzakelijkheid, dat Duitsch- land zijn verplichtingen na moet komen, zoowel wat de schadevergoeding bttreft ais de ontwapening en betreffende de nood wendigheid om de sancties toe te passen. De Oostersche kwestie. De Kemalistische gedelegeerden zijn Maandag te Londen aangekomen. Bekir Sami Bei, het hoofd der delegatie, heeft in een interview met Reuter gezegd, dat hij noch van Groof-Brittannië, noch van de deputatie uit Konstantinopel, of- fie'eel bericht had ontvangen. Hij ver klaarde echter, dat alleen de Kemalisti sche delgatie voor Turkije kon spreken. Ten aanzien van de betrekkingen tusschen de regeering te Angora en de bolsjewiki, zei spr., dat die vriendschappelijk waren, hoewel er geen sprake was van invloed of van aanvaarding der Sovjet-beginselen. Een protest van het I. V. V. Het Bureau Internationaal Verbond van Vakvereenigingen, heeft een telegram ge zonden aan minister Lloyd George, waar in het bureau zegt, dat het bij den aanvang dér besprekingen door de vertegenwoordi gers van de verschillende regeeringen van de eischen aan .DuitsChland te stellen we gens de schadevergoedingen, het noodig acht de aandacht dezer vertegenwoordi gers te vragen voor de eischen der arbei ders in zake de uitvoering van het Vredes verdrag reeds meerdere malen aan Opper sten Raad en Volkenbond kenbaar ge maakt, alsmede voor de resoluties in zake het herstel van Europa en de kolenleve- ring door Duitschland, op het Internatio naal Vakvereenigingscongres van 2229 November te Londen gehouden, genomen. De georganiseerde arbeiders achten de schadevergoeding door Duitschland nood zakelijk en rechtvaardig; zij protesteeren echte r tegen de eischen, welke de arbeiders van Centraa-Europa gedurende een men- schenleeftijd in slavernij zouden dompelen, de economische reconstructie vau Europa zouden belommeren, den haat tusschen de volkeren zouden verscherpen en de bescha ving zouden vernietigen. Het bureau vraagt den Internaionalen Gezantenraad de vaststelling van een billij ke schadevergoeding met inachtneming de zer overwegingen en uitvoering der reso luties van het Londensche Congres. De Duitsche tegenvoorstellen. Aan de gisteren te Berlijn gehouden zit ting van de deskundigen voor de confe rentie te Londen nam voor de eerste maal minister Simons persoonlijk' deel. Men ver wachte, dat gisteren de nota der deskun digen gereed zou kernen, die een diep gaande kritiek van de Entente-voorstellen inhoudt en de volkomen afwijzende hou ding van Duitschland ten opzichte van de ze voorstellen uitvoeriger motiveert. Het rijkskabinet zal de nota heden bespreken en Donderdag, waarschijnlijk ook Vrijdag en indien noodig, zelfs Zaterdag, zullen de bespreking der deskundigen worden voort gezet. Naar de „B.Z. a. M." verneemt, zul len de Duitehe vertegenwoordigers Zon dag naar Londen vertrekken. De nota der Duitsche regeering zal eerst bij het begin der conferentie aan de Entente worden overhandigd. De verkiezingen in Pruisen. De uitslag van de verkiezingen van den Pruisisclhen Landdag is thans geheel be- Kcnid. 'Aï kullen er hier 'en 'daar nóg wel veranderingen in komen, zooals het sys teem van. de evenredige vertegeniwoordi- gfing door het berekenen van de over schietende stemmen meebrengt, toch kan men thans met vrij groote zekerheid de partij-consteüaitie van den toekomstig en Landdag overzien. Volgens een officieel communique van gisteren zullen de mandalen, met inbegrip van de onver anderde cyfers van Opper-Silezië, als volgt verdeeld zijn: Sociaal-democraten 111 (vroeger 145), centrum 83 (94), de mocraten 25 (65), Volkspartij 56 (23), Duitsdh-tnaitionaien 73 (48), onafihanke- lijkien 28 (24), communisten 30 (0), Welfen en Sleeswijk-Holistein 6 (4), eco nomische partij 2 (0). In den tcgenwoordigen, onmiddellijk na de revolutie gekozen Landdag had den de drie coalitie-partijen, sociaal-de mocraten, centrum en democraten, de absolute meerderheid van 304 afgevaar digden van de 410 achter zich. In den loekomstigen Landdag is deze meerder heid tot 219 mandaten geslonken. Op zichzelf ziou ze ook thans nog „regie- rungsfahig" zijn, daar zij over een zij hel ook kleine, meerderheid beschikken zal. Aan den anderen kant mag men niet over het hoofd zien, dat zelfs zon der de democraten hot centrum met de beide rechlsdhe partijen te zamen in staal zou zijn op een smallere basis een regeeringsblok te vormen, daar deze drie fracties nog altijd over 212 zetels be schikken, ongerekend de Welfen, Het centrum is dus in staat zoowel naar links als naar rechts een beslissing te nemen. Naar het „Berl. Tagebl." verneemt, schijnt men er echter in het centrum -niet aan te denken, de Duitsch-natióna- len tot het vormen eener legeering uit te noodigen. Wel echter streeft men hier naar de homogeniteit der regeering in het rijk eo> in Pruisen, m.a.w. men zou de Volkspartij ook in Pruisen aan de regeering willen doen deelnemen. Ter opheldering van den toestand! zijn reeds gisterenochtend besprekingen ge- hoifden' tusschen de in de rijksregoe- ring vertegenwoordigde partijen, dus centrum, democraten en Volkspartij. Naar officieel wordt medegedeeld, werd vol- komen overeenstemming bereikt over het feit, dat naar een oplossing moet wor den gestreefd, waarbij de regeoring in het rijk en in Pruisen door dezelfde par tijen-coalitie wordt gedragen. De houding der meerderheidssocialisten is op het oogenblik nog onzeker, d.w.z. dat het vooral de Berlijnsche sociaal-de mocratische leiders zijn, die zich tegen een dergelijke uitbreiding van de regeerings- basis verzetten, maar de meerderheid der overige fractieleden schijnt, voor zoover men op het oogenblik iets met zekerheid inag zeggen, een meer tegemoetkomende houding aan te nemen. De gespannen internationale toesland voor de conferentie van Londen zal de sociaal—democratic de beslissing in dezen wellicht vergemakkelijken. Het „Berl. Ta- geblatt" meent te kunnen aannemen, dat zeer binnenkort zoowel in het rijk ais in Pruisen een groote coalitie tot stand zal komen, die zich van de Duitsche Volks partij over Centrum en democraten tot de meerdcrheidssocialisten zal uitstrekken. De nieuwe Pruisische Landdag zal 10 •Maart bijeenkomen. Volgens de grondwet wordt dan onmiddellijk zonder debal de minister-president gekozen, en deze moet daarna de overige ministers benoemen. Uit welke partij de minister-president zal wor den gekozen, uit de sociaal-democraten als sterksten of uit het centrum als daarop volgend in sterkte, zal men het verloop der verdere besprekingen onder de par tijen afhangen, die vermoedelijk morgen ,of overmorgen zullen beginnen. De toestand in ieriand. De strijd met Sinn Fein. Militairen hebben een aantal jongelieden omsingeld, die te Portree (in het graaf schap Mayo) aan het exerceeren waren. Een veertigtal werd gearresteerd. Wat Sinn Fein aan de regeering kost Wat de onrust in Ieriand aan den Brit- schen belastingbetaler kost, blijkt uit een aanvullingsbegrooling voor het loopende finanedeele jaar voor den „oivielen dienst," tol een totaal van 9.352.300 p.st. Daarvan krijgt de Royal Irish Constabulary een extra van 1.418.700 p.st. waarbij 349.000 p.st. voor uitbreiding met 2800 man en 188.350 p.st. voor gratificaties. De oor spronkelijke begnooling voor wagens en munitie is van 50.000 p.st thans bijna verdrievoudigd, terwijl voor draadlooze telefonie een extra van 90.000 p.st. Is uit getrokken, en alleen voor transport 424.300 p.st. noodig is Ierland in het Lagerhuis. Het amendement der liberalen op het adres van antwoord op de troonrede (waarin de huidige Iersche politiek der regeering ernstig werd afgekeurd) werd met 257 tegen 88 stemmen verworpen. 4 Het adres yaïi antwoord werd goedge keurd. In den loop der discussie drong Asquith krach lig aan op -een gerechtelijk onder zoek naar de gevallen van represailles. Hij verklaarde, dat er een groote hoeveel heid bewijsmateriaal was, dat er bij som mige deelen der troepen in Ierland een toestand van volledige demoralisatie heorschte. Voorls drong hij er op aan, dat een poging zou worden gedaan om een wapenstilstand te sluiten. Bonar Law verklaarde, dat de Engel- sclie regeering óf moest capitulecren voor deze campagne van misdaad óf de misdaden moest onderdrukken en dan overwegen wat het beste was voor het Vereenigd Koninkrijk in zijn geheel. Hij liet zich schdmper erover uit, dat Asquith een nieuwe concessie voorstelde telkens wanneer er een toeneming van misdaden was. Een slachtoffer. Toen Zaterdag een Iersche maillrein van de Great Western in Paildington Sta tion (Londen) was aangekomen, vond men in een waschgelegenhcid een man met doorgesneden hals. Hij werd naar een hospitaal vervoerd, waar hij spoedig den j geest gaf. Het slachtoffer bleek te zijn George Tilson uit Blackrock in het graaf schap Cork, die Ierland Vrijdag verlaten had, nadat hij een brief ihad gekregen, waarin stond dat hij vermoord zou wor den, omdat hij een spion was. In één van zijn zakken zat een papier met de woorden „Als een schaduw uit Ierland gevolgd." De wasohgelegenheid was van binnen gegrendeld en die moordenaar moet dus uit het raampje ontsnapt zijn. Op den gronid lag het scheermes nog, waarmee de wond was toegebracht. Dat de overledene snel gevlucht was, bleek ook nog uit het feit, dat er geen bagage van hem in den trein gevonden werd. OVERWERK TN DE DUITSCHE MIJNEN. Het contract tot het doen van over werk in de mijnen, is opgezegd door de vier vakvereenigingen: de sociaal-demo cratische, de christelijke, de democra tische Hirsch-Dunckerscihe en de P00J- sdhe. Twee redenen zijn hiervoor opge geven: de arbeiders zijn lichamelijk niet in staat meer dan zeven uur per dag te werken, vooral niet in liet wanne jaargetijde, dat nu komen zal. En dan heeft het ontmoedigend op de arbeiders gewerkt, dat de regeering maar niet wil opschieten met de socialisatie der mijnen. De arbeiders hebben den indruk gekregen, dat het de regeering er om te doen is de socialisatie op de lange baan te schuiven. Het contract is pas tegen 13 Maart op gezegd. Er blijven dus nog een paar weken over voor onderhandeling om tol een her nieuwing, zij hel dan ook onder andere voorwaarden te komen. Het is le hopen, dal deze nieuwe besprekingen resultaat zullen hebben, want builen het overwerk kan Duitschland hel op dit oogenblik in het geheel niet stellen. SEaifcftteids. t;ui<„....L. ÜLRSCHTE&. SCHEIDEMANN GEBARRICADEERD. Maandagmiddag is in alle fabrieken van Casscl het werk gestaakt. Ongeveer 20.000 arbeiders verzamelden zich gevolg gevend aan. een oproep van de sociaal democraten i— op hel Friedrichsplein om te protesteeren legen het feit,, dat in den nacht te voren de heer Söheideiuann, opperburgemeester van Cassel, diens woning gebarricadeerd vond, zoodat hij in een hotel moest slapen. De sociaal-demo- cralen schrijven deze grap, waarlegen zoo heftig en deftig geprotesteerd moest wor den met een staking en straat-demonstra ties, toe aan de conservatieven. En daar om saliijnt aan deze 'betooging tevens het caobei gegeven lezijn van een „anti- monarchale." De „Daily Mail" zegt, dat de Rus sische gedelegeerde Krassin binnen enkele dagen te Londen zal terugkccren, piet een volledige volmacht van zijn regeering, om te onderhandelen over een handelsver drag. In Russische kringen te Londen wordt gemeld, dat beide partijen het eens zijn geworden over kleine wijzigin gen, zoodat alle moeilijkheden uit den weg zijn geruimd. De Ioonraad voor de textielnijverheid in Bradford kondigt 'n loonsverlaging aan in het gansche bedrijf, in verhouding met de vermindering der kosten voor levens onderhoud. De Britsche vliegers zijn op het oogenblik-bezig een phofografische kaart van Londen te maken. Verscheidene dui zenden opnamen zuilen noodig zijn om het werk ie voltooien. Het geheel zal echter volmaakter worden en bovendien vlugger in zijn werk gaan en veel minder kosten dan het op de tot dusver gebrui kelijke wijze in kaart brengen van een wereldstad als Londen. In York hebben hevige sneeuwstor men de treinen uren vertraagd en zes dooden geëisoht. Naar uit St. John gemeld wordt, heeft de ergste sneeuwstorm van dezen winter Newfoundland geteisterd en de trein- en stoombootdienslen slop gezet. Ook de han del slaat stil. De krankzinnige stond op en kwam naar Grand-Hunier; zij legde de hand pp zijn schouder. '„Gaspard Tavance!" zeidc zij, „gij ïioemdet Gaspard Tavance? Ik heb dien naam in mijne droomen gehoord Later heb ik zooveel landen doorzwer ven en zooveel verschillende namen ge hoord." Zij trok hare hand terug, maar ging niet weg. Eerst had het den matroos toegesche nen, dat een dienst te bewijzen aan een vrouw, die hij nooit vergeten had, haar te redden misschien, de gemakkelijk- 6te zaak der wereld was. Maar de go-ede man, die een zekere zeemans-welspre- kendneid bezat en wiens geschiedenis sen aan boord door iedere wacht gaar ne gehoord .werden, verloor zijn ge- heele' welbespraaktheid zoodra hij zijn verhaal niet met zijn gewone zeemans termen kon doorspekken. Toch jnoest hij beginnen; de krankzinnige zag hem met een buitengewone volharding aan en hare lippen herhaalden den naam ran Gaspard Tavance alsof hij haar een belangrijk jjeheim moest openba ren. „Ik zeide dan," hernam Grand-Hu- nier, „dat ik voor tien jaar matroos was op een handelsschip, dat tot ka pitein faaid den besten ran alle men- schen, een volmaakt zeeman, Gaspard Tavance, wien ik nog betreur, hoewel ik de eer heb onder uwe bevelen, mijnheer de burggraaf, te dienen aan boord van een schip van Zijne Ma jesteit. JJit droelheid, dat ik mijn ka pitein yerlorea hftd, naia ik dienst aan AÉÉIiaÉBHI van de „Bellone", om mijn woe de op de Bngelschen te koelen. Maar ik wil niet spreken over de zeeslagen, die de burggraaf beter kent dan ik, omdat hij er het bevel voerde, maar alleen over een mijner schipbreuken." Bij het woord schipbreuk sidderde de bedelares. Klaarblijkelijk oefende dat woord, waarop Grand-Hunier met op zet een zekeren nadruk legde, een groe ten invloed op haar uit, want haar ge laat teekende een grooten angst en zij wachtte met de handen op de borst samengevouwen het vervolg zijner ge schiedenis af. r 1,,'Yerder, mijn dappere!" zeide "die burgaraaf om zijn matroos te helpen. „Ik moet u eerst zeggen, mevrouw," ging Grand-Hunier voort, „dat ik toen was in het lpnd der parelen, een streek waar de oesters verstand genoeg heb ben om de menschen rijk te maken." De bedelares bracht beurtelings de handen naar haren hals en hare polsan, als om er de gewone sieraden te zoe ken. „Het was in de golf van Panama," hernam de matroos, aan wien de be weging der krankzinnige niet ontgaan was, „een golf vol haaien en mon sters, tot groot nadeel voor de arm? negers. Kapitein Tavance moest er een nieuwe lading innemen en aan den eigenaar van een der rijkste bezittingen van het land een brief van zijii oom overhandigen. Hij liet een boot in zee om dien brief zelf te brengen en .wij zeilden langs de kust ,vaa hét Konings- eiland." j Bij die; yvporden kwam, «Je bedelares twee schreden nader tot den matroos, en legde hare tengere haind op den stoel van Grand-Hunier. „Het Koningseilaind?" zeide zij'; „het schijnt mij1 den naam van een paradijs. Er zijn namen die vol vreugde en geluk zijn. Zij roepen tafreelen op van bloemen, vogelen en kinderen; van kin deren vooral.... Het had zwarte haren, mijn lief klein meisje.... Hare oogen waren blauw als saffieren.... Ik weet niet waar het heengegaan is, ik zoek het voortdurend." „Welnu," zeide Etienmette zachtjes tot Grand-Huniers gij1 k>raamt dan op het Koningseiland." „Ja, om den brief te overhandigen. Gij 'hadt eens moeten zien welke gast vrijheid de Fransche graaf, bij wien mijn kapjtein aan laad ging, pp£ be toonde. Die edelman had zijn land ver laten om daar fortuin te zoeken. On getwijfeld waren de tijdingen, die mijn kapitein hem van Parijs bracht, zeer ernstig, want aanstonds werd besloten tot het vertrek der gravin, en men kwam overeen, dat de schoone dame aan boord van ons .schip zou komen De vrouw van dien edelman was Dui- tengcivoon schoon en goed.... als een engel. Men zou naar hare vleugelen zoeken. Ik zie haar nog, altijd in het wit gekleed, met een manteltje volgens de Spaansche gewoonte en met .haar kind op den schoot.... Voor dat kind zou men den dood fetrotsee.rd hebben 'het was het portret dér moeder. Men zou de sterren van den hemel haleq om een gilmlach er van te zich. Aan boqrd deed ik .van alles, er. vo,or. .VOLKS OA De Volksboi iïet bisdom in h'et gebouw Volksbond te L 111eene ledenve sidium van der Des morgens Hartebrugskerk gen, waaronder pui'tic der led ran wijlen der len heer v. d. Op de verg genwooidigd di Assendelfi, ocv Bergen, Dotdrei Gouda, Helder, Lis se, Oegsi get rend, Schoten, l Velseroord, Vo< ,Wcesp. Zevenli afwezig. Bij de Oipcrtiiij ziitter in korte t van den ijverige A. v. d. Aar en in het bijzonder züa'k ju het alg« De notulen d< worden onveran Door den war der Unie, den 1 wordt hierna ee slag uitgebracht Het jaarversla meester, den he aan inkomsten c bedrag van ruim Door den heei Woordiger van (waarin is opgien- Vlag", wordt hi gehouden over 1 dit blad en de V de moodzakelijkli medewerking, wi behouden blijver Actie. De aandeelen den uitgeloot. Na de pauze 1921 behandeld, sten en uitgaven (2575.50. De bestuursver steld tot na de na een extra-ver; belegd. Na behandelen; ingekomen v-oors, zitter mededeelin; tot reorganisatie vormen Bureau vo geheel Nederland. Het Iwofdbestu VO10r om, wanneei toe gunstig zijn, gandistendag te h Zuid-Holland, hel; keurd. Na de ïondvraa OTP 'en. tWAARD- EN Zaterdag! liadc verkiezingen pla ingelanden, ledei van den polder De aftredende P. Latenstein, 1 Waaiboer, .Wink zen. Gekozen w G. Beers. Scha; .Vethman, J. Bree cature P. ,Wit; J. vacature P. Scha I De opbrengst van den polder .tvas als volgt: H den Zeedijk voo vorige verp,achtïi eigendommen gen,jacht en vist jaar; f1231, vot f 2511. ALGEMEEI DER AFDEEL1N( RAAD BETREFF DERZOEK DE BEGROOTING MEMORIE VA VP BURG. E: ALGEMEENE BL (Ver Sommige leden, ten van zuinigheid op het feit, dat gc als gevolg van dej druk de gemeente laten. Zij zagen di daardo-cr de lasten en arbeiders slech ren. In verband een lid, dat de looi met hooger beho m Ket 'particulier! wraakte de aanne nejaaide werkliedc werken, voor wie loon van f27 Vindt. 1 Wij kunnen het de ingezetenen ui slechts betreuren, - bestaande belasting £aak is. Inlusschen der middel om z mogelijk is te voc het tegengaan va niet onvermijdelijk De bewering dat g ern een-te werkliede in het particulier niet juist. Bij den tewerken achten

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1921 | | pagina 2