R.-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VÖOR NOORD-HOLLAND DE TREKJES BINNENLAND. No. 34» DONDERDAG 24 FEBRUARI 1921 13e JAARGANG ABONNEMENTSPRIJS s ^ERSCHIJSBT DAGELIJKS. Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon REDACTIELID ADVERTENTIEPRIJS: De spiegel van het Bolsjewisme. DE RIJKSMIDDELEN. De prijsdaling. Bmrcenlandsch Nieuws. De Gemeenten en de Werkloos heid. echter alleen bij wijze van premie I FEUILLETON PER KWARTAAL VOOR ALKMAAR t 2.-, BUITEN f 2.50 WET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD f 0.50 HOOGER. Van 1. tot 5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclames pei regel f 0.75} Rubriek „Vraag en Aanbod" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60. Aan alle abonné's wordt op aanvraag gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot «en bedrag van t 600.—, f 400.—, t 200.—, f 100.— t 60 f 35.—, t 15.— De zoo juist bekend geworden verkie zingen in Pruisen, welke een geweldige nederlaag der gematigde socialisten en der democraten en zelfs een afbrokkeling van de Katholieke Centrumspartij laten zien, met daarentegen een aanwinst voor de communisten van niet minder dan 30 zetels, vermaant ons uit het naburige oos ten, dat de zuigkracht van het dwaze bolsjewisme op de massa eer toenemend :lan afnemend, is. En dat ondanks het dagelijks groeiend bewijsmateriaal van de onhoudbaarheid van het Russische stelsel in de practijk. Een toch zeker onverdacht getuige, de Rus Hosohiller, gaf onlangs een boek uit, getiteld: „De spiegel van 't Bolsjewisme", waaruit Andr. Sternheim het een en ander verhaalde voor het jongste nummer van het populair-wetenschappelijk bijvoegsel van Het Volk. In het boek van Holschiilier wordt slechts aangehaald, wat door de Russische volkscommissarissen zelf over den toe stand van hun land, dus over de resul taten van hun eigen regiem, wordt meege deeld. Kan men een onpartijdiger oordeel verlangen? Het beste werk, wat het bolsjewisme voor Rusland heet te hebben gedaan, dat- jene, waarvopr het proletariaat de we reldrevolutie moet beginnen, is de socia lisatie der bedrijven." Ziehier in de eerste plaats een aantal gegevens, ontleend aan een uitvoerige stu die, gepubliceerd door het Internationaal Arbeidsbureau te Genève, waarin de ge gevens, bijkans alle ontleend zijn aan Rus sische (dus bolsjewistische) bronnen. Het gevolg der socialisatie is geweest, dat het economisch leven in Rusland steeds meer bergafwaarts ging. Tusschen 1 Mei 1917 en 1 October 1918 daalde het aantal werklieden in de na te noemen bedrijven als volgt: In de textielindustrie met 12.51e of 3?-3 pet.; papier- en typogr. industrie met 8& of 7.3 pet.; houtindustrie met 420 of 65.j pet.; metaalindustrie met 184.797 °f 81.5 pet. mineraal'bereiding met 1.034 of 81.5 pet.; industrie ter bereiding van dierlijke producten met 4.340; voedselbereidingin dustrie met 1.890 of 20 pet.; chemische nijverheid met 36.373 of 84 pet.; diverse industrieën met 3.156 of 79.8 pet. In to taal met 245.41Ö. Omtrent het jaar 1918 vinden wij de vol gende gegevens: „De tabaksindustrie maakt een hevige crisis door. Gedurende één maand leden de fabriekdn een verlies van 2.000.000 roe bels." („Izvestia" no. 89.) „De 18 gesocialiseerde bedrijven in I-'e- iroerad leden gedurende het jaar 1918 een verlies van nagenoeg 13.800.000 roebels." („Pravcfa" 17 Mei 1919.) „De Sovjetregeering ondersteunt de ge socialiseerde industrieën op groote schaal. De afdeeling van den Oppersten Econo- mischen Raad, die zich speciaal met de metaalbewerking bezig houdt, betaalde al leen gedurende de maand Januari 1918 als steun aan gesocialiseerde fabrieken een soin van 1.167.295.0000 roebels". (Econo- mischeskaya Jizn" no. 50.) „Aan de textielfabrieken werd een be drag van 3.500.000.000 roebels subsidie verstrekt." (Zelfde orgaan.) Het aantal industrieele ondernemingen, dat in 1917 681 bedroeg, was op 1 Maart 1919 vermindert tot 173. baksonderr» «a aantal ta- -„-mmgên is tot de helft ge slonken, de productie met 30 procent ach teruit gegaan. De vischindustrie brengt 50 pet. minder voort dan in normale jaren. Het orgaan „Severnaya Kommuna" yan Mei 1919 schreef. „Voor zoover men de hoofdoorzaken kan nagaan, kan wel gezegd wotden, dat deze toestand het gevolg is van de desorganisatie en de algemeene wanorde in het zakenbehéer." In het Russische orgaan „Ekonomiches- kaya Iizn" leest men: „De achteruitgang van de productieve kracht kan worden toegeschreven aan het op groote schaal waar te nemen gebrek aan discipline onder de werklieden." Over de socialisatie van de spoorwegen nog het volgende: Een ding interesseert ons hier boven mate:*-de wijze waarop het beheer der spoorwegen zoo maar werd overgelaten aan de spoorwegorganisaties. Op een spoorweg-conferentie laat een vertegenwoordiger van de bolsjewistische regeering zich als volgt uit: „Vele spoorwegstations, afgaande op de beslissing van de commissies, eigende zich de ontvangsten toe; b.v. op de netten van Azië en dén Kaukasus zijn de reizigers verplicht kaartjes te nemen van het eeue_ station naar het andere en hun koopwaren op dezelfde wijze te verzenden, opdat de commissies van elk district hun aandeel in de ontvangst kunnen genieten." En de volkscommissaris vor de spoor wegen, Kobosef, achte het noodig uit te sprek'en. dat „de werklieden en bedienden moeten begrijpen, dat de organisatie van het spoorwezen niet voor hen bestaat en dat het wachtwoord: „de spoorwegen aan de arbeiders", niet te pas komt.' En wat moet tenslotte gebeuren, om het land van een algemeenen en totalen on dergang te redden? Het weder inrichten van het gansche bedrijf op den grondslag van vóór de re volutie. In de „Isvestia", bet officieele orgaan der Russische regeering, van 4 April 1919, wordt, nauwkeurig aangegeven, hoe de nieuwe organisatie van het spoorwegwezen moet worden. Het komt hierop neer, dat de macht der lokale commissies en raden tot nihil wordt teruggebracht en alle macht in handen komt van het Centraal Bestuur van' het verkeerswezen, dat ver antwoordelijk is aan den Raad van Volks commissarissen.' Dat is dus ongeveer de toestand, welke thans bij het spoorwegwezen hier te lande reeds .sinds jaren en jaren bestaat! Is hier alle commentaar niet overbodig? Vooral wanneer men verder leest, dat niemand minder dan de opper-holsjewist ICrassin officieel den terugkeer bepleit van het systeem, dat vóór het revolutie tijdperk in gebruik was! In Rusland klinkt thans reeds, na eenige jaren van bolsjewistische proefnemingen, de leuze: weg met de macht der plaatselij ke sovjets! Geen discussies met instellin gen, waardoor het werk slechts wordt ver traagd. En daarnaast komt dan de erkenning, dat het proletariaat onmogelijk kan ont beren de groote schaar van intellectueelen, die meegewerkt hebben aan den opbouw van de industrie en de techniek. Het ziet er naar uit, dat in 't ongeluk-, kige Rusland die erkenning komt, nu het te laat is. Moge men dat elders inzien, nu het nog tijd is! Van de opbrengstèö in de niet bijzon der gunstige Januari-maand is de mooi ste die der ten doode opgesohreven Oor- .logswinslbelasting, die ongeveer 14.3 mil- lioen heeft opgebracht of bijna de helft van het geheele bedrag der gewone mid delen. En ongeveer 4 millioen meer dan in 1920. overigens het resultaat niet. Er kwam op de gewone middelen 31.3 millioen binnen, legten 32.6 millioen in Januari van het vorige jaar. Die maand sloeg echter met een accrès van 16.4 millioen alle mogeiijlke records, terwijl in den regel de Januari-maand juist de slechtste is. Hierbij komt, dat ongeveer 8 tón der vermindering toegeschreven moet worden aan een achteruitgang der wisselvallige baten uit de successierech ten. Een slecht figuur maken in den vóór ons liggenden staat: Zegelrechten 1.8 tegen 2,3 m. Registratierechten 3, 4, Invoerrechten 2.7 3.2 Gouden en Zilveren w. 0.06 0.08 Suikeraccijns 3.1 4.1 De vermindering van zegel- en regi stratierechten doet een vermindering der bedrijvigheid vooral op de beurs vermoe den. De beursbelasting, in de opbreiV-st van het zegel opgenomen, ging van ruim 548.000 tot ruim f 387.000 terug. In de vermindering der invoerrechten spie gelt de daling der prijzen zich duidelijk af, in den verderen achteruitgang van den waarborg een inkrimping vaii de weelde. De vermindering van den sui keraccijns stelt teleur; uitbreiding van het gebruik verwachten; vermoedelijk werkt tiet kunstmatig ophouden van den prjjs belemmerend. Overigens zette de inkomstenbelasting haar stijging voort, al haalde zij het 1/12 der raming niet; wat wel het geval was bij de dividend- en tantièmebelasting die het cijfer 2.5 millioeh bereikte (v. j. 2 millioen) tegen een raming van 1.1 mil lioen. Grondbelasting wat hooger, vermo gensbelasting wat lager. Van de accijnzen, is verder gedistilleerd natuurlijk nog sterk toegenomen (vin 3.9 op 4.3 millioen) tengevolge van het Sterke inslaan van jenever Vóór het in werkingtreden van het verhoogde tarief. Ook wijn, bier en geslacht zijn gestegen, zout gedaald. Het slalistiekrecht heeft ruim een ton minder opgebracht. Gunstig is de opbrengst der loodsgel den: 193.000 tegen, 174.000 bij een der raming groot 167.000. De handels beweging in onze havens toont dus nóg geen vermindering. De invloed der malaise valt toe dus ver meel Te Helmond is de prijs van het wi'.e brood wederom met 1 ct. gedaald, zoodat thans het witte brood van 800 gram ge wicht 32 ct. en het melkbrood van 800 gram gewicht 45 ct. kost. Met ingang van Maandag is te Delft de prijs van het witte en het tarwebrood met 2 cent per .8 ons verlaagd en op 30 en 26 cent gebracht. Prijsverlaging van Turf. Nn de j.l. ge houden vergadering van den Bond van Verveners in Noord-Holland is besloten, de zware harde turf met 1 Maart te ver lagen. In <ie*V een de rij in Broek in Water land zal de turf 2 per duizend, en in de andere polders 1.50 per duizend wor den verlaagd. Hoeveel en op welke manier er met rijkssteun werk wordt verschaft door ver schillende gemeenten in ons land gedurende den tijd van werkloosheid dien wij bele ven, kan men lezen in de Feibruari-afleve- ring van het „Tijdschrift van den Ned. Wer kloosheidsraad" „D e n H a m (O.) Iaat wusuen verbete ren, Deventer zal het havenplau krachtig uitvoeren, Kampen Cl,GGien uitdiepen, terreinen,-^^ enz n_ .en <1 a m (Gron.) kan alleen maar keien later: ldoppen, hetwelk veel geld kost; Nieuwer Amstel laat vestingwal len sloopen (zonder gevaar voor 's lands defensie; Nieuweschans wegen opknappen en (daarvoor zit men in het Noorden) keien kloppen; Noordwijk een weg verbreeden Oud e-Pe k e 1 a heeft zooveel werk- loozen, dat er in twee ploegen wordt gewerkt: elke ploeg heeft 3 dagen werk, plus 3 dagen uitkeering uit de werkloozenkas. Het onderhanden zijnde werk (wegaanleg) is bijna ge ëindigd, Men is aan het onderhandelen om gronden voor ontginning te k 0 o pen. Oud e-T o n g e legt een los- en laadplaats aan. Hier zijn ongeveer 100 werkloozen, ondanks het feit dat reeds 50 man in de Rotterdamsche haven werken. S t e e n w ij k laat gron den in de Wold-Meentne in cultuur brengen: Vlagtwedde bosschen aanleggen en wegen verbeteren. Bij particulieren worden de werkloozen ook geplaatst. De grondeigenaren wa ren bereid tegen een kleine vergoe ding, toeslag op het loon, dit te doen. In E m m e n wordt met krachligen steun der Regeering een ontginning aangevat. Er zullen 52 H.A. in het Amsterdamsche Veld in cultuur ge bracht. Natuurlijk is dit nog slechts een begin, want er moet in deze uit gestrekte gemeente op eenige plaatsen werkgelegenheid zijn. Hoorn zet de werkloozen aan het hoornen rooien en wegen verbeteren. Middelburg laat sport- en bouwterreinen in orde ma ken. H attum, waar 150 grondwer kers werkloos zijn, omdat er weinig groote grondwerken worden uitge voerd, zal 52 H.A. grond bebosschen en heeft wegen laten aanleggen, te gen een uurloon van 50 ct. P e i z e (Gron.) doet eveneens aan grondver betering. Zaandijk laat een begraaf plaats in orde maken; Enkhuizen wegen opknappen, terwijl de daarvoor bestaande vereeniging van het water schap Drechterlanid dijken verzwaart en terreinen egaliseert. In Borgen hebben particuliere ontginners zich bereid verklaard, tegen een zeer klei nen toeslag, zooals in Vlagtwedde, werkloozen te plaatsen. In Dantu- m a d e e 1 laten eenige waterschappen met overheidssteun werk uitvoeren: de gemeente zelf ook. Ook eenige an dere Friesche gemeenten zullen in de zen geest werkzaam zijn. Dr. P. J. H. OUYPERS. Aan do „Grondwet" wordt uit Roer mond geschreven: „Do toestand van den hoogbejaarden bouwkundige, Dr. P. J. H. Ouypers, wiens gezondheid al sedert lang te wenschen overliet, waarom hem eenige weken gele den de H.H. Sacramenten werden toe gediend, is thans zoozeer achteruitgaande dat ieder oogenblik het overlijden kan worden verwacht." DE .WERKING VAN DEN AOHTÜRENDAG. Het bestuur van den Middenstandsbond heeft aan de besturen van de verschillen de Algemeene Middenstandsvereenigingen en Middenstandsvakvereenigingen in ons land medegedeeld, besloten te hebben een onderzoek in te stellen naar de gevolgen, die de werking der acht-uren Arbeids wet reeds gebracht heeft, of die begrij pelijk er van te wachten zijn. Het wendt zich daartoe tot de versohillende bestu ren om gegevens daaromtrent te mogen ontvangen. Ieder bestuur moet bij de leden zijner vereeniging een zoo volle dig mogelijk onderzoek als bier bedoeld instellen en van de uitkomsten daarvan een rapport aan het Bondsburean voor 1 April a.s. inzenden. Het bestuur van den Middenstandsbond meent, dat, zoo niet geheel, dan toch grootendeels, reeds geoordeeld kar 7/37. den over den inviel, alen de wet op -SR gang van zaken in de verschillende middenstandsbedrijven uitoefent en zal, indien uit de rapporten voldoende blijkt, dat er enkele of meer middenstandsbe drijven zijn, die door de wet ernstig ge schaad, of zooals soms gevreesd wordt, met ondergang bedreigd worden, niet na laten met allo kracht bij den minister van arbeid of bij de volksvertegenwoor diging aan te dringen op een mildere toepassing, resp. opheffing der wet. MR. FOCK BIJ DEN PAUS. Mr. D. Fock, de nieuw benoemde gou verneur-generaal van Ned. Oost-Indië, werd Maandag met den Nederl. buitenge woon gezant- jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer op het Vaticaan in audiëntie ontvangen. (Msb.) 0 0 0 0 V - Naar wij weten, lezen onze abonné's iedere week met veel genoegen He Trekjes van onzen gewaardeerden medewe'rker G. N. Wij hebben het denkbeeld opgevat, om, bij voldoende belang stelling van den kant onzer lezers, deze Trekjps in boekvorm uit te geven. De veertig best geslaagde schetsen zullen door den auteur worden uitgekozen en in een boekwerk van 180 5 200 bladzijden steviv papier verzameld worden. De prijs zal, voor de lezers van ons blad, slechts 1.25 bedragen. Alvorens tot deze uitgave over te gaan, verzoeken wij hun, die Hezen bundel zouden •wenschen te bezitten, ons onderstaanden bon, onderteekend en in enveloppe met cent gefrankeerd toe te zenden. Daarna zal op deze plaats worden bericht, of tot de uitgave kan worden overgegaan. DE ADMINISTRATIE. Ondergeteekende verzoekt te ontvangen ct f 1.25 en eventueele 'portkosten, den uit te geven bundel „Trekjes" van den heer G. N, A J Naam:. 'Adres: Deze bon te adresseeren aan de Administratie van Ons Blad, Hof 6 0 Alkmaar. 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 VERHOOGDE TARIEVEN DER POSTERIJEN. Men schrijft aan bet „N. v. d. D." „Er zijn er in den lande, die oene uitlegging geven aan' de Wettelijke bepa lingen waarbij de tarieven der posterijen zijn verhoogd, welke zeker niet zal stroo ien met de bedoelingen van den Minis ter. Zie hier, wat gebeurt. Een handelsman in'dit geval iemand onder den rook van Haarlem laat zijn reclame-drukwerk (prijscouranten) ver vaardigen te Berlijn. Het is ons bekend, dat zelfs groote massa's ,papier van bier naar Berlijn gaan, om daar bedrukt te worden. De algemeene stand van de Duit- scbe valuta maakt bet mogelijk, dat men ddar voor een „krats" terecht kan, en daar maakt de handel gebruik van. Maar wat nu verder gebeurt dat is bet, waarop we wel eens even den vinger wil len leggen. Het gereede drukwerk wordt nu niet als gewoon vracht- of bestelgoed naar Holland gezonden. Neen, de drukker in Berlijn is er wel voor te vinden, de prijscouranten even van de door den han delsman toegezonden adressen te voor zien en het zaakjo gaat ip Berlijn op de p03t. De Duitsche postadministratie strijkt de porto op 20 pfenning psr ëièmpiaar in dit gev»! 3- zorgt, dat zendingen °?2r de grens gaan. De Nederlandsche postbeambten kunnen verder bet zaakje op knappen en zich bet vuur uit de sloffen draven, om de bestellingen aan de adres sen te bezorgen. En onze Minister krijgt geen cent. 't Wordt waarlijk wel tijd, dat de inter nationale posttarieven worden herzien. Of zouden bijzondere maatregelen van Ne derlandsche zijde tegen dit kwaad kun nen worden genomen EEN BELANGRIJKE BESLISSING. Uit Zwolle wordt gemeld: Door B. en W. alhier is van den) Minis ter van Arbeid bericht ontvangen, dat 24 woningen van de algemeene Zw. Coöp. Woningbouwvercen. goedgekeurd door de inspecteurs van bouw- en woningtoezicht en volkshuisvesting en in de raadsverga dering van 26 Juli, ndet in «aanmerking komen voor rijkssteun, omdat zij te ruim van opzet zijn. Door twee kamers en suite worden heL middenstands- en geen oFb ai d erswo ningen.Zij hadiden een in houd van 255 tot 295 M3, terwijl de mi nister slechts steun verleent aan wonin gen van hoogstens 225 M3. Door den Baad zijn de gelden toegestaan voor den bouw van 80 woningen en verder zijn bij den Raad de plannen voor den bouw van 487 woningen in behandeling, die alle met bovenstaande voorsobriten in strijd zijn. DE SENIORES IN DE STATEN-. GENERAAL. In de Tweede Kamer .is thans, na het aftreden van den heer Lohman, het oudste lid naar leeftijd, de heer A. H. A. Arts (R.-K.), die op 20 April a.s. 76 jaar wordt. Hij heeft echter „maar" een diensttijd van 19 jaar en verscheidene leden gaan hier boven. De veteraan naar anciënniteit is mr. M. J. C. M. Kolkman (R.-K.), die zit ting had van 18841908 en van 1916 tot heden. Hij is dus 29 jaar Kamerlid, en in de pauze tusschen zijn twee perioden was hij minister. Ophem vcljl inr. P. Rink (U. LX jaar Kamerlid was, ook echter met een onderbreking. De man, die zonder onderbreking het langst zitting heeft, is dr. W. H. Nolens (R.-K.), die op 13 November a.s. 25 jaar afgevaardigde za! zijn. De eigenlijke veteranenwanneer men het parlement in zijn geheel beschouwt zitten echter na het afscheid van mr. Lohman niet meer in de Tweede, dooh in de Eerste Kamer. Het leeftijds-record draagt n.l. mr. H. Binnerts (Lib.), die 77 jaar oud is. En het ancienniteits-kampioen- schap staat op naam van mr. F. J. M. A. Reekers (R.-K.), die van 18781894 lid der Tweede Kamer was en sinds 1806 zit- ting heeft in de Eerste, in totaal een dienst-' tijd van veertig jaar. BEGROOTING DER POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. In de Dinsdag gehouden zitting der Tweede Kamer is het wetsontwerp der begrooting van de P. T. en T. voor 192: z. h. s. aangenomen. 9e wedergevonden dochter Naar het Franscli van RAOUL DE NA VERY, bewerkt door L. M. VAN PINXTEREN, R. K. Pr. 45, Het was altijd: Grand-Hunier een liedje Grand-IIunier een vertelling. En ik zong het Red en vertelde de geschiedenis" Zij lachte echter niet altijd, die lieve kleine, en als zij zag lijden, dan rol den tranen uit hare blauwe oogen, tra- nen, die hondennaal meer waarde hadden dan al de parelen van haar vader. Zijne zwarten vereerden en be minden haar. Toen zij hoorden dat zij heen ging lieersclite er een algemeene «troefheid. De ziel van de kolonie ging heen.... Maar het moest en de graaf had zonder twijfel ernstige redenen om van zijn vrouw en zijn kind te schei den." „Zijne vrouw! Zijn kind!" herhaalde de bedelares met een stem zwak als een zucht. „Grand-Hunier,". zeide mevr. d'Epi- noy, „de ongelukkige wordt nog blee- ker." „Ik zie het, mevrouw de gravin, en ik zou het mij geheel mijn leven lang verwijlen een ongelukkige nog meer te bedroeven, als ik niet meende het leed dat 'ik haar ga veroorzaken te kunnen bedaren'.' „Ga voort, Grand-Hunier," zeide An- tonin, „'ga, voort!" De matroos scheen de krankzinnige vergeten en ging voort aJéof hij zich alleen aan zijne 'herinneringen over liet „Wij hadden een schoonen pyerlocht. Het .schip hep als een bruinvisch. De zee schitterde in de zon, de negerin van de gravin speelde op de guitaar, de passagiers omringden eerbiedig de jeugdige vrouw als zij aan dek kwam, zij had aan boord hare hofhouding evenals in hare woning op het Konings- eilaiul. Er was op het schip een schoo- ne jonge man, wiens figuur mij niet aanstond. Als men zijn verleden had naigepluisd, geloof ik, dat men gemak kelijk een reden zou gevonden nebben om hem op te hangen; maar hij had het geluk het kleine meisje te red den, mevrouw beloofde hem de be scherming van haar echtgenoot en be proef maar eens een moeder wantrou wen te doen opvatten tegen iemand die haar kind gered heeft Maar hij beviel mij niet,, die mooie jongen. Men rook den avonturier aan hem op een mijl afstand en kon zeggen dat hii allei beroepen beoefend had behalve dat van eerlijk man het moeilijkste maar het zekerste van allen. In ieder geval, men verveelde zich niet de kust naderde, of hever, wij naderden de kust. De wacht signaleerde land en wij zouden weldra Voet aan wal zetten. Eensklaps een windstoot en daarna de wending van het schip, de golven sloe gen hoog als torens, de wind werd een storm, het zeil vloog weg, de masl viel, een hoos water sloeg op het dek en wij waren allen in gevaar..." Nogmaals veranderde hét gelaat en de houding der bedelares; zij het zich op de knieën zinken, vouwde de hon den in grooten eerbied en zeide met een krachtige stem: „Red mijne doch ter, Heer Jezus' die door Uwen wil alleen den storm bedaard hebt, en over de zee hebt gewandeld zonder Uw kleed noch Uwe voeten nat te maken. Red mijne dochter, en «foe dan wat Gij Wilt met mij, een .vrouw,, die langs de wegen dwaalt cn in alle ker ken binnengaat om te biddenGij weet wad eene moeder lijdt, die haar kind verloren heeft.... O mijn God, de storm is ontketend, de zee stijgt hooger.... Een boot...." De krankzinnige,.stond op met uit gerekte armen en de inspanning die zij dcc.d, het liatar groven mantel ach terwaarts vallen en naar nieltegenstaan de het lijden nog fraai hoofd met lange witte haren zien. De matroos ging verder, als ant woordde hij op de onderbreking der ongelukkige: „Ik heb u gezegd, dat de kust in het gezicht was, wat echter slechts bij wijze van spreken is, want de nacht was helscli donker. Geen ster, geen vuurtoren, niets was te zien. Wij hadden een belofte aan moeder Anna gedaan en bleven dus vertrouwen. Gij weet bovendien dat een matroos zich pas verloren wfiant als .hij dood is. Plotseling vertoont zich een lichf. Aller hart springt op, vreugdekreten worden aangeheven, de redding georga niseerd. Vrouwen, mannen en kinde ren gaan in de booten en "de passa gier van het Koningseiland zou de eer ste plants in de boot hebben ingenomen als zij niet naar hare hut terug had moeten gaan om een vergeten schat te halen... Maar hare dochter! zij daclit slechts aan hare dochter... Zij legt haar in de armen van den avonturier, waar van ik reeds met een enkel woord gesproken heb en later, ziende dat er geen plaats meer voor haar was in de boot en steeds aan haar kleinen engei denkend, wierp zij een zwaar voor werp aan de voeten van den redder van haar kind, zeggende: ,;Zieduarhaar bruidschat". Het waren liaar eigen woorden, hij mijn heil als christen." (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1921 | | pagina 1