BUITENLAND. Gemengd Nieuws. Korte Berichten Parlementaire Kroniek. Nvellioiider z.ï. onvereenïgbaar is mei Hef Kamerlidmaatschap, en dus verwacht mag worden, dat hij zijn optreden als Wc Ihouder zal bedanken als lid der Tweede Kamer. Zijn opvolger is voegt de „Tel." hieraan nog toe de heer jl. van Braambeek, die edliter waar schijnlijk het lidmaatschap niet zal aan nemen. Opvolgster op de ranglijst is dan Piej. L. Mol. VERMINDERING HOOGERE 'AMBTE NAREN BIJ POST EN TELEGRAFIE. De Tweede Kamer hoeft gistermiddag met 47 tegen 17 stemmen verworpen de inotic-van Slapele, luidende: De Kamer, van oordeel, dat de ver- hindering van 't aantal hoogere ambte naren bij liet Staatsbedrijf van Posterijen en Telegrafie in sneller tempo dient te geschieden, zoomede dat niet bepaalde lijk door liet dienstbelang gcëischle be vorderingen niet behooren plaats te heb ben, gaat over tot de orde van den dag. TELEFOON AANLEG TEN PLATTEN LANDE. De Tweede Kamer heeft Iheden de motie van den heer Weifkamp, die luidt: De Kamer, overwegende, dat het iso lement van het platteland zooveel mo gelijk behoort te worden opgeheven; spreekt als haar oordeel uil, dat liet af- standsgel'd bij telefoonaanleg behoort te worden verlaagd, en dat het aantal me ters, dat recht geeft tot vordering van afstandsgeld, behoort te worden ver hoogd: en gaat over tot de orde van den 'dag. v zonder hoofdelijke is lemming aange komen. De Tubantia-kwestie. De te Berlijn gevoerde besprekingen inzake de „Tu- hanlia" zijn thans zoover gevorderd, dat te verwachten is, dat binnenkort volko men overeenstemming zal zijn bereikt tusolien de 'Nederlandscthe en de Duit sche regeering nopens het instellen van een internationale commissie van en quête, die de oorzaak "van den onder- itdrg van dat schip zal hebben vast te 'stellen. POSTBESTELLING OP ZONDAG OP HET PLATTE LAND. De Tweede Kamer heeft Woensdag middag met 38 tegen 26 stemmen ver worpen de motie-Braat, luidende: De Kamer, van oordeel, dat de post bestellingen op Zondag ten plattelande 'niet bchoorep te worden afgeschaft gaat ,over tot de orde van den dag. ONZE REGEERING EN DE RUSSISCHE FONDSEN. In haar Memorie van Antwoord aan de 'Eerste Kamer, deelt de Regeering mede, ,'dat zij zich zooveel mogelijk op de hoogte houdt van hetgeen in andere landen, voornamelijk in Frankrijk en Engeland 'reeds werd gedaan of nog zal worden gedaan tot bescherming van de belangen 'yan houders van Russische fondsen, en dat zij niet zal -nalaten zoo daartoe aan leiding bestaat met de Regeeringen in die planden ter zake in overleg te treden. Overigens houdt de Regeering voeling met bier te lande op initiatief van de vereeni- 'ging van den Effectenhandel opgerichte f „Commissie voor de Russische fondsen." Uit onze Oost. Een bloempje uit den tuin van Insulinde Het „Atjehsch Nwsbl." meldt: „De laatste dagen worden de bewo ners van de omgeving van de missigit .weer ernstig belemmerd in de uitoefening cyan hun nachtrust." Verkeer en Posterijen. DE NIEUWE POSTTARIEVEN. Naar de „Tel." verneemt, zal inzake vde invoering der nieuwe posttarieven, de periode tot i April wojrden beschouwd als yen overgangstoestand, met dien verstande, Mat gedurende STaart geen strafport wordt gelieven. Wanneer er dus stukken worden verzonden, die onvoldoende zijn gefran keerd, dan moet die geadresseerde het te- lort bijpassen, doch behoeft geen straf port te beialen. De bedoeling hiervan is tm het publiek, dat vrij plotseling voor de ivoering wordt geplaatst, aan de lioo- 'yere port te wennen. Na i April treedt jdan ook' de strafportregeling (het dub bele van het tekort) weer in werking. NIEUWE POSTZEGELS. In verband met de nieuwe posttarieven zullen worden ingevoerd frankeerzegels van 2 en 4 cent en 30 cent en portzegels var: 4 en 11 cent en 1. Voorts postze gelboekjes bevattende 24 zegels van resp. 10 en 20 cent, alsmede gemengde boek jes, inhoudende 6 zegels van 2 cent, 6 ze gels van 7 y3 cent en 12 zegels van 10 cent. Ingetrokken zullen worden de zegels van K, cn 4Y» cent en de portzegels van 37 en 7/4 cent. (Msb.) TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 24 Februari. De lieer L. M. HERMANS, S. D. A. P., vraagt verlof tot een interpellatie over -den aankoop van het huis voor den Raad van Arbeid te Tiel; op dit verzoek zal morgen worden beslist. De motie-Duijs betreffende het omizet- iten van het artilleriebedrijf in een vredes- bedrijf onder landbouw, wordt verworpen meft 60 tegen 16 stemmen. De motie-Kolthek' aangaande omzetting van het artilleridbedrijf in een niet-winst- gaverad vred-esbedrijf onder beheer van de "personeelsorganisaties wordt verworpen met 70 stemmen en één blanco; de motie- Ter Hall in zake een onderzoek naar den toestand der artillerie-inrichtingen wordt aangenomen met 41 tegen 36 stemmen. Het amendement-Ruijs op de begrooting van het artilleriebedrijf, bedoelende schrap ping van den post voor dietacheerimg van officieren aan artillerie-inrichtingen wordt ^verworpen met 59 tegen 16 stemmen. Het initerpellatieverzoek van den heer Ketelaar betreffende teruggave van pen sioentoelagen wordt toegestaan; de inter pellatie zal plaats hébben op een nader te -bepalen dag, 1 Voortgegaan Wordt met' 3ë UeïïatidelTng der Suppletoire Oorlogsbegrooting betreffende militaire bezoldigingen. De heer MARCHANT, V. D., betoogt dat politietroepen overbodig zijn. Beter zou zijn uitbreiding van de marechaussee. De heer SCHREURER, A. R., vraagt eenige verbeteringen voor officieren van gezondheid. MINISTER POP betoogt, dat de ge vraagde verbeteringen niet zijn bedoeld als blijvende organisatie. Het ontwerp wordt aangenomen miet 54 tegen 19 stemmen. 1 Daarna worden de conclusies van feen groot aantal verslagen goedgekeurd. Verschillende wetsontwerpen. Aan de orde komit het wetsontwerp be treffende nieuwe voorschriften omtrent overzetveeren en veerredhten. Het is aan genomen zonder hoofdelijke stemming, na het overnemen van een amendement-Visser van IJzendoorn tot redactie-verbetering. Eveneens wordt aangenomen de wijzi ging der Onteigeningswet ten aanzien van landontginning en ontwatering. De electriciteitsvoorziening. Aan die orde is daarna hat ontwerp inzake de electriciteifcsvoonziening van het land. De heer DE KANTER, U. L., vreest dat de voorgestelde regeling groote finan- cieele offers zal vragen van rijk, provin cie en gemeente. De heer ZIJLSTRA, A. R. meent dat hot ontwerp tot Staatsexploitatie zal voe ren-. E11 die acht hij ongewenscht De hr. de MURALT U.L., heeft zijn amen dement op het Wetsontwerp. Electrici teitsvoorziening van het land, gewijzigd. Het luidt thans als volgt: Artikel 11, lid 3, te lezen:' In dien raad zullen commissarissen der vennootschap zitting hebben tot ten hoog-* ste een gelijk aantal, als dat van de leden, die uit de algemeene arbeidersorganisaties en als dat van de leden, die uit de groot verbruikers van electriciteit zullen worden benoemd. Ter toelichting zegt de voorsteller: de invloed van de commissarissen der ven nootschap mag niet te groot zijn. Het komt wensdheiiik voor, dat hun aantal niet grooter is dan eiie vim het aantal leden dat de algemeene arbeidersorganisaties eft de groot-industrie in dien raad zuilen in nemen; KOOPJES AAN DE DEUR. De heer S., wonende Oranjelaan te 's Hage, is vermoedelijk de dupe ge worden van -een paar sluwe kooplieden. Voor eenigen tijd boden twee Belgische kooplieden bij den heer S. aan de deur een partij stof te koop aan voor f 750. De heer S. ging op den koop in; hij betaalde 1 800 en ontving een gedeelte van de stof, terwijl de rest betaald zou worden bij toezending van het andere gedeelte der partij. Deze toezending bleef echter maar steeds achterwege. De heer S. kreeg nu argwaan en Tiet de ont vangen stof door een deskundige taxee- ren waarbij bleek, dat zij niet meer dan f 160 waard was. De gedupeerde heeft hij de politie aangifte gedaan van deze opliehting. Men stelt toch geen vertrouwen in die z.g. koopjes aan de deur. EEN CARNAVAL MET EEN STAARTJE. Tijdens de carnavalsdagen is op grove wijze te 's Hertogenbosch de bepaling overtreden, waarbij het verboden is, zich te vertoonen in kleeding van eene andere sekse. Vooral in het centrum der stad, de Hmtkamerstraat en vooral in de ach terbuurt, de Beurzestraat, werd het er maar op gewaagd, en het is zeer moei lijk voor de politie, zich in die troepen van honderden hossende en joelende car- navalvierders behoorlijk te bewegen en zoo moet er noodgedwongen veel onge straft. Echter is het mogen gelukken 18 meisjes in manskleeding gestoken naar het pojitieburoau te brengen. Proces-verbaal werd opgemaakt en zoo zullen dan eerstdaags 18 costumes als 'overtuigingsstukken op de groene tafel in de rechtszaal worden uitgestald. SCHILDERIJEN-ZWENDEL. De politie te 's Hage, heeft op een publieke veiling in het venduhuis „Die Haghe" aan het Scheveningsche veer een 34-tal schilderijen in beslag genomen, welke valsehelijk met de namen van groote meesters waren gesigneerd. Er wareh er bij geteekend met de namen van Israëls, Bosboom, Ducabtel, de Boek, Blommers, de Marissen Brèitner enz. Een aantal dezer stukken was reeds geveild voor f 100 tot f 275, toen de politie ingreep. De schilderijen waren alle keurig ge ëncadreerd, zooals het voor werk van groote meesters past Ze waren in vei ling gebracht door den kunsthandelaar S. in de Zeestraat. Toen de politie om de vervalscbing te kunnen vaststellen een drietal der schilderstukken geteekend metden naam Breitner aan het oordeel van dezen kunst schilder onderwierp, verklaarde deze ter stond, dat het geen werk van zijn hand was. De heer Breitner scheen intusschen nogal pleizier in het. geval te hebben. Toen hem gevraagd werd, wat de aan leiding daartoe was, moet de schilder ge antwoord hebben: Ja, vroeger zou ik net beroerd gevonden hebben, 'maar nu be schouw ik de zaak anders. Nu concludeer ik er uit, dat mijn werk waarde heeft, anders zou men het niet namaken! EEN BRUTALE INSLUIPER. - Dinsdagmorgen tegen ii uur werd bij een familie, wonende Nassaukade, Soek Potgieterstraat te Amsterdam gebeld. De vrouw des huizes, die de deur opentrok, zag in het portaal een man staan, die haar vroeg of zij iets te koop had. Toen zij zei- de, dat zij niets had, deed de man de deur iner een slag dicht, maar bleef binn'en- staan. Even later kwam het dochtertje 3ës hu'ïzës tliïuïs, Staf wegens ongeslèH3KeT3 de school had Verlaten en begaf zich naar boven. Op den zolder merkte zij eensklaps een man, die ziih aan het ontkleeden was. De man werd, nadat hij zijn kleeren weer had aangetrokken, naar het politiebureau gebracht In zijn bezit werd een tweede costuum aangetroffen. Dit had hij meege nomen om-zich een ander aanzien te geven, wanneer hij het huis zou verlaten. Hij heeft niets tonnen ontvreemden. DE DADER GEARRESTEERD. De dezer dagen te Arnhem gestolen Renaud-landaulette is "Woensdagmorgen te Duisburg, waar de dief den auto te koop aanbood, door de Duisbuirgsche politie in beslag genomen. De dader is aldaar gearresteerd; VOOR POSTZEGELVERZAMELAARS Omtrent de nteuiwe postzegels van Zuid- Slavië vernemen wij, dat er twee portret ten, beide van regeer en de vorsten, op voorkomen, n.l. dat van koning Peter (op de hoogere waarden) en dat van den prins-regent Alexander (o.d. parawaarden). De serie omvat 14 waarden in welgeko zen kleuren; de koppen treden, ondanks de breede omraming, krachtig naar voren. Bovendien verschenen drie historische herinneringszegels, waarvan de extra-op brengst (het 'dubbele van de frankeerwaar- de) ten bate der oorlogsinvaliedlen komt Inbraak. In den afgeloopen nadht ia ingebroken ten huize van'ugS heer S-, Utrechtscthestraat 12, te 'sHage. De in brekers hebben zich door het kelderraam toegang verschaft. Een bedrag van onge veer 1000 wordt vermist. Doodgedrukt. Te Vcghél (N. B.) geraakte de 25-jarige Th. v. d; T, be kneld tusischen een muur en zijn wagen. Aan de bekomen kwetsuren is hij den volgenden dag overleden. Drie tegelijk. In het dorp Ooster- bloklker, nabij Hoorn, rullen spoedig drie naast elkaar wonende paren, (Langedljlk, ■de Jong en Timmerman), hun gouden bruiloft vieren. Dinsdagmiddag is een felle uitslaan de brand uitgebroken in de boerderij bewoond dioor den veehouder C. v. d. Z. te Barwoutswaarder bij Woerden. Het V66 CU het grootste gedeelte van d^n in boedel kon met groote moeite gered worden. Ails vermoedelijke oorzaak werd het spelen met vuur door kinderen genoemd Te Hoogeveen is de stoamlimmer- en kistenfabriek der firma Hofman en van Dijk gedeeltelijk afgebrand; Et gin gen groote voorraden hout verloren, die gedeeltelijk verzekerd zijn. De Postbegrooting. De Artillerie inrichtingen, -Dat hel een heele toer is om het er- een naar den zin te maken, heeft de Mi nister van Waterstaat, Dinsdag en Woens dag j.L moeten ondervinden. Ook in de Tweede Kajmer toch geldt het meermalen: zooveel hoofden, zooveel zinnen. Daar was bijv. de vrij-liberale heer Dresselhuys, die graag het woord voert en de belangen van de hoogere ambtenaren dér Posterijen miskend achtte. Maar lijnrecht tegenover de meening van dezen heer, verklaarde de socialistische postspecialieit Van Sta- pelc, dat de hoogere ambtenaren abso luut geen reden tot klagen hadden; inte gendeel, op een manier, die z.L niet door den beugel kon, werden ze op de meest oncoanmercieele wijze nog wel, bevorderd. Een Kamerzitting kan tegenwoordig niet meer gehouden worden, zonder indiening dernoodige (en onnoodige) moties. Daar om diende de heer Van Stapele dan ook maar een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uitsprak, dat de verminde ring van het aantal hoogere ambtenaren bij het postbedrijf in sneller tempo dient "te geschieden. Dat was ten minste iets waar hou-vast aan zat, maar dwaas was de verklaring van den communist Van Ravesteyn, dat het werk van een gewonen besteller on eindig veel belangrijker is dan dat van •den een of anderen hoofdambtenaar in de Residentie. Enfin, het debiteerenl van dwaasheden en erger, zijn we van de heeren Communisten gewoon. Op een of meer dwaasheden behoeven we dus bij hen niet te zien. Nog een andere pijl schoot de bolsjewis tische doctor van zijn boog, toen hij klaag de over het feit, dat „sommige" bewoners van Rotterdam wel eens de aan hen ge adresseerde® brieven niet ontvingen. Met die „sommige" bewoners zal de man wel partijgenoofen bedoeld hebben, want het ligt niet in zijn lijn, voor de belangen van de „sociaal-patriotten" pf de „bourgeoisie" op te -komen. Inderdaad, moest de minister erkennen, dat er wel eens brieven zoek raken, iets wat natuurlijk bij een goed geregelden dienst niet mag voorkomen. De inkrimping van den postdienst op Zondag, komt behalve den ambtenaren, ook de rijksfinanciën- ten goede. Immers; een onderzoek bracht aan het licht, dat, zooals de minister mededeelde, door hand having der Zondagsbestelling in de kleine gemeenten, het ïiestelloon ongeëvenredigd hoog wordt tegenover de porto-kosten. De minister citeerde gevallen; waarin de bezorging van kranten en brieven het Rijk op 1.50 per stuk kwam te staan. Een redelijke behartiging van 't algemeen be lang dééd den minister dan ook een po ging-wagen, om die buitengewone kosten te vermijden door de Zondagsbestelling in de kleine gemeenten! af te schaffen. Voor hen, die daar minder op gesteld waren, wilde hij de gelegenheid open laten, hun poststukken af te halen. Van dit ministerieele voornemen moest natuurlijk de vrijzinnig-democraat Teen. stra niets hebber*- "'5 v Men ESS Ket stoEpaar3jë vain 'dézêa heer. Hjj Is zeer geneigd, al te zeer, om in veel maatregelen een aanslag op de belangen van 't platteland te zien. Bij ge mis aan degelijker argumenten, sprak hij ditmaal van de arme buitenlui uit zijn kieskring, die op Zondagmorgen van hun „geestelijke spijze" zouden verstoken wor den, ais de minister zyn zin kreeg. Aan doenlijk niet waar? Overigens bleek de heer König niet on gevoelig voor den geestelijken nood der buitenlieden. Hij liet dit uitkomen in zijn tegemoetkomende houding ten opzichte van de motie-v. Beresteyn, die aanstuurde op de handhaving van het voorrecht van hen, dia ten gerieve van hun studie den post-dienst mogen gebruiken, om alle bibliotheken en archieven des Jands voor hun materiaal te doen afzoeken. Het de partement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, is bereid gevonden, deze faciliteit voor onze studeerende mede burgers te bekostigen- De heer Van Beresteyn, nam dan ook zijn desbetreffende motie terug, alsmede die, welke betrekking had op de overne ming van de gemeentelijke telefoonnetten door het Rijk. Zij was door de bevredigen de toezegging van den Minister overbodig geworden. Aan de begrooting van het Staatsbe drijf der Artillerie-Inrichtingen, die Woens dag behandeld werd, werden ook weer eenige moties vastgebonden. Daar was er een van den heer Ter. Hall c.s., ingediend door dïlipvredenïlGÏd over de toestanden aan de Artillerie-Inrichtin gen en waarin een nader onderzoek, een onpartijdig (natuurlijkl) en deskundig (niet minder natuurlijkl) gewenscht werd. Wel was de minister van Oorlog, de heer Pop, niet erg op die motie gecharmeerd, maar hij verzette er zich toch niet zóó tegen, als tegen de moties van de heeren Duys en KolLhek. Laatstgenoemde was niet aanwezig. Toch kwam zijn motie in behandeling. Niet alleen werd er in aan gedrongen op onmiddellijke omzetting der Artillerie-Inrichtingen in bedrijven, die werken voor vredesdoeleinden, doch -bo vendien werd er in verlangd dat in die gemetamorphoseerde bedrijven geen winst mag worden gemaakt en geëischt, dat de leiding en het beheer zullen berusten bij de vakvereenigingen. Tegen deze beide laatste desiderata bleken zelfs de sociaal democraten bezwaar te hebben; de heer Duys ten minste moest er niets van heb ben, Zelf verdedigde deze afgevaardigde eene motie, welke na wijziging aldus luid de: „De Kamer, overwegende, dat het wen- schelijk is, het slaatsbedrijf der Artillerie- Inrichtingen geschikt te maken tot een in richting voor de vervaardiging van andere dam militaire voorwerpen, en in verhand daarmede dit slaatsbedrijf over te brengen naar het departement van landbouw, nij verheid en handel, gaat over tot de orde van den dag." Volgens den heer Duymaer van Twist zijn die inrichtingen daarvoor reeds ge schikt gemaakt, hetgeen evenwel nog niet wil zeggen dat ze tot bedrijven, werkende voor vredesdoeleinden, zullen worden om- ge vorm A Minister Pop zeide, dat hierin juist liet verschil tussohen de opvatting der regee- ring en die van den heer Duys ligt. De regeering heeft rekening te houden met het feit, dat Nederland zich nog niet voor ontwapening heeft uitgesproken. Behalve die moties was er ook nog een amendement-Duys, dat heden, Don derdag, in stemming is gekomen. De be doeling van dit wijzigingsvoorstel was, dat de kosten van de detacheering van officie ren niet voor rekening van het staatsbe drijf worden gebracht. De Conferentie te Londen. Het Duitsche standpunt. De Duitsche Rijksminister, dr. Simons, sprak gisteren in den economischen rijks raad uitvoerig over de aanstaande confe rentie te Londen. Om te beginnen sprak ■hij zijn voldoening er over uit, dat hij op verzoek' van den voorzitter in de gelegen heid was gesteld vóór zijn reis naar Lon den zich met die vertegenwoordigers van de Duitsche indlustrie in verbinding te stellen, die volgens de grondwet geroepen zijn ook de woordvoerders van de Duit sche industrie te zijn in de moeilijke kwesties, waarmede men zich in Londen zal moeten bezig houden. Dr. Simons zei- de daarna verderIk ben er mij volkomen van bewttst, dat mijn critiek op de beslui ten van Parijs geen enkel nieuiw gezichts punt kan openen. Zeer in het kort zou ik op één punt willen ingaan, dat eigenlijk niet zuiver economisch is, maar dat zeer nauw verband houdt met de economische kwesties,. nJ. de kwestie der ontwapening. De 'besluiten van Parijs hetbben voor het overgroote deel betrekking op de ontwa peningskwestie, en voor slechts een klein deel op de kwestie dier schadeloosstelling. Ik zou hier nog eens de grondgedachte hérhalen, die reeds in mijn Rijk'sdagrede tot uiting is gekomen. Ik ging daarbij van het principe uit, da't de rijksregeering be reidt is, de verplichting tot ontwapening, die het verdrag van Versailles en dé over eenkomst van Spa ons lietbben opgelegd, 'loyaal te vervullen binnen het kader van het vredesverdrag. Het is een volkomen verdraaiing vande feiten, als men zegt, dait het gevaar bestaat, dat wij militair zouden kunnen aanvallen. Met wat ons Is overgebleven kunnen wij krap aan den rus- tigen gang van onze economische produc ten waarborgen. De economische rijksraad heeft er belang bij, dat getracht -wondt, tot een Overeenkomst op de basis van het vredesverdrag te geratel. Tot onze te genstanders moet worden gezegd: Gij gaat hier uiw boekje te buiten. Ik zou naar aan leiding hiervan willen wijzen öp de kwes tie van de Diesel-motoren, die nog altijd y volgens dnzg Opvatting fs geregeld. J En verdien, wil ik wijzen op de uitbreiding I van het begrip „oorlogsmateriaal", waar door belangrijke Duitsche industrieën worden benadeeld. Ten slotte echter wil ik ook nog wijzen op de belemmering van dc Duitsche vreed zame luchtscheepvaart, die naar onze mee ning voor ons van buitengewcjpn groote jbeteekenis Is bij liet vreedzame verkeer met de buitenwereld; Ik hoop- dat wij in Lon den gelegenheid zullen krijgen over deze kwestie met onze tegenstanders te spre ken, ten einde tot overeenstemming te komen. Vast staat, dat wij, wat de schadever goeding betreft, harde noten te kraken zullen hébben. Indien waar is wat in de Fransche pers wordt verklaard, dat het te Londen niet gaat om de verandering van de Parijsche besluiten, maar pm de uitvoe ring daarvan, dan gaan wij tevergeefs naar Londen. Want de aanvaarding en de uit voering van deze besluiten acht ik volko men uitgesloten. Het is verre van .mij, al onze motieven hier nog eens te memoreeren. Ik' zal mij tot één motief beperken, tot de onmogelijk heid der annuiteiten en de onmogelijkheid der. betaling van 12 pet. van onzen export Er worden overal pogingen aangewend om de Duitsche concurrentie, die door den lagen stand der Duitsche valuta is' toege nomen, weer te doen afnemen. Hoe is dit te rijmen met den wiensch, behalve de 6 milliard goudmarken ook nog 12 pet. belasting van den uitvoer te heffen? Ik moet nadrukkelijk er tegen waarschuwen, ri.-zen wêg të bclrerfon. Want het.is een dwaalweg en de Duadusi kan dergelijke varplich tingen niet op zlctl nemen. Deze .zouden eerder door de in dustrieën gedragen moeten worden, die voor den grooten export werk'en. De 42 jaar heerendiensten, die men de, Duitsche staathuishouding wil opleggen, om op deze wijze de groote sommen voor de schadeloosstelling af te persen, zouden ten slotte een vernietiging van den eerlijken, handel en den eerlijken arbeid van de ge- heele wereld blijken te zijn. De tegenstan ders handelen daarom in strijd met hun eigen belang, indien zij .liet Duitsdie volk tot het verrichten van dergelijke heeren diensten veroordeelen. - - De rijksregeering heeft reeds besloten, dat wij tegenvoorstellen zullen doen. Wij hebben ons groote moeite gegeven, deze buitengewoon moeilijke taak te volbren gen en met practische voorstellen te ko men. Wij moeten daarbij nagaan, wat de behoeften zijn van onze tegenstanders en. trachterf daaraan tegemoet te komen. Spe ciaal gaat het daarbij om de geweldige fj- nanciede bahoéften van Frankrijk', die ook voortvloeien uit de buitengewoon hooge sommen, die Frankrijk uit eigen middelen reeds voor het herstel heeft uit gegeven. Wij moeten er natuurlijk ook voor zorgen, dat wij zelf in het leven blij ven. Het spreekt vanzelf, dat wij onze tegenvoorstellen niet zullen publiceeren, vóór wij ze aan onze tegenstanders bekend maken. Fransche stemmen. De „Petit Parisien" verneemt' uit Mainz, dat de Duitsche tegenvoorstellen waar schijnlijk twee bepaalde cijfers zullen be vatten, namelijk dat van het totaal, dat Duitschland aanbiedt en dat van het totaal, dat onmiddellijk betaald zou kun nen worden door middel van een inter nationale leening. In liet Duitsche ant woord zal vooral worden uitgeweid over industrieele én commercieele quaeslies, minder over financiede, die mondeling door Ra'thenau zullen worden toegelicht. De andere Duitsche experts zullen slechts naar Londen geroepen worden, indien dat daar noodig blijkt Generaal von Seekt gaat in ieder geval mee, hetgeen erop schijnt te wijzen, dat toch ook nog over de ontwapening gesproken zal worden. Indien, zooals men verwacht, Duitsch land zal komen met voorstellen om de ruïnen in Noord-Frankrijk zelf te komen helpen opbouwen, is niet onmogelijk, dat men thans tegenover dit voorstel hier niet meer zoo absoluut vijandig zal staan. Opmerking verdient, dat Hervé in een ar tikel dat hij gisterenmorgen aan deze quaestie wijde, zegt: „Waarom niet?" Hervé ziet het groote voordeel van deze oplossing in een groolere snelheid van herhouw, en wijst erop dat dit land be schikt over talrijke goed-gedisciplinperde en geschoolde arbeidskrachten; hoe eer der het .Noorden herbouwd is, hoe eerder Frankrijk zijn vroegere indnstriëele macht weer terugkrijgen zal. Een dergelijke meening is" hier ook reeds door anderen uitgesproken. Anderzijds deelt Jouhaux in hef nieuwe syndicalistische dagblad ,Lo Pcuple" mede, dat de bevolking in het noordon reeds lang Ihad kennis gegeven, dat het dc voorkeur geeft aan oen dak, gebouwd door Du it schors boven heeJemaal geen dak. Enkele dagen geleden heeft te Genève een bijeenkomst plaats gehad van afgevaardig den van bouwvakarbeiders der beide lan den, waarin de voorwaarden van een Fransdh-iDuitsche samenwerking van ar beiders werden vastgesteld. Bij die gele genheid verklaarden de Duitschers, dat Ihun regcering financieele middelen behoor de te verschaffen, die de uitvoering van dit plan moeten mogelijk maken. Het is die weg, zoo besluit Jouhaux, dien men moet inslaan en niet die van een politiek van brnte krach t Een en ander wijst erop, dat het niet onmogelijk is, dat een oplossing in deze richting tot stanld komt. AMERIKA EN DE VOLKENBOND?" De Ver. Staten hebben een nota aan-den Raad van den Volkenbond gericht over de verdeeling van de mandaten. De Raad Vergadert er dezer dagen over. Uit Parijs wordt over ideze nota aan bet „HM." geseind: Nn de tekst van de nota door Amerika tot -den Volkenbond gericht, bekend is, ziet men, dat er geen aanleiding is zich daar over te Verheugen als bewijs van de her levende Amerikaansdhe belangstelling in de Europe es the problemen. Het is zuiver 'AmcrtkaanSctti Ögènbelang itat ernfi spreekt. Amerika is het niet eens met de toewijzing der mandaten in Klein-Azië, omdat waarschijnlijk de Standaard Oil haar deel wil hebben in de .petroleum van Mossoel, waarop thans grootendeels Enge land de hand gelegd had. Het is hel niet eens met *de toewijzing der mandaten in de Stille Zuidzee, omdat het niet wil, dat het eiland Yap, een belangrijk kruispunt van onderzeekabels, aan Japan komt. Men is hier nogal verbaasd over deze onver wachte interventie tegen beslissingen, waarmee Amerika niets meer te maken' scheen te willen hebben en betoogt, dat dit aanleiding is voor Frankrijk en Enge land zich nauwer aaneen te sluiten. Tot vermeerdering van de hier bestaande sym pathie voor Amerika strekt dit alles nn juist niet SEt9EM6DE BUITENL BERICHTE* DUITSCHE EN ENGELSCHE HERSENS. De „Yorkshire Evening News" heeft een enquête gehouden over dé vraag (in verband met de chemische industrie) ot „Britsche hersens minder zijn dan Duit- scüie". Bernard Shaw heeft zijn landgenoolen naar aanleiding hiervan op de bij dezen aarts&potter gebruikelijke wijze zijn mee ning gezegd, een mecning, waarin zoo als altijd, ernst en luim schuilt. De Engeïschen hebben.hersens genoeg, zegt hij maar het zijn onverbeterlijke! barbaren. De Duitschers hebben geen be-; tere hersens, maar zij hebben den wil be- scJi£2fd te zijn en een oprechten eerbied voor isJsllectuêdê «ïaeptaties. Zij gebrui-: ken en ontwikkelen de ontu-êllkiugèii, dl? de Engeïschen doen en verwaarloozen. Het is vrij duidelijk, dat Duitschland meer zal profileeren van den oorlog, dien het heeft verloren, dan Engeland van den oorlog, dien het gewonnen heeft- In dé kwestie over de Duitsdhe goede ren bijvoorbeeld, is niemand in Enge land nog op het denkbeeld gekomen, dat men „de Duitsche goederen buiten het land' moest houden door het eenvoudige plan even goede of betere artikelen in het land zelf te maken. I11 hel kort, het effect der Britsche hersens wordt onge daan gemaakt door Engelsche wildheid en onwetendheid. Vechten en voetballen zijn de sterke punten van Engeland en het hoort niet tot den goeden smaak in dit land om inlellectueeie vergelijkingen uit te lokken. Het hoofdkantoor te Londen van de Chineescthe missie heeft thans nadere berichten ontvangen over de aardbeving die op 16 December in de Clhineesche provincie Kansoe en aangrenzende pro vincies had gewoed. Het blijkt, dat dé noodlottige gevolgen der beving zich hebben doen gevoelen over 40.000 vierk. mijlen. De vernieling is ontzaglijk. In tal van plaatsen is over de helft van de huizen vernield. Waarschijnlijk zijn ette lijke duizenden menscken omgekomen. Door aardschuivingen zijn tal van dor pen bedolven. Gapende dalen openden zich en honderden menschen werden door den bodem verzwolgen. Het is de hevigste en noodlolligsté aardbeving geweest, die de laatste 30 jaar in China was geconstateerd1. Aan de bevingswacht te Tokio werd de seismo graaf door den schok vernield. Alle beperkende bepalingen, die als uitvloeisel van den oorlog, nog ten op zichte van de maaltijden i nde Parijsche restaurants golden, zijn thans opgeheven In de praktijk, bemerkte men sedert ge- ruiinen tijd al niets meer van deze be perking, die o.m. voorschreef, dat een maaltijd uit niet meer dan twee scholels mocht beslaan, waarvan er slechts één vleesdh mocht bevat-ten. Ook zullen met ingang van 15 Maart, datum waarop de zomertijd wordt inge voerd, de beperkende bepalingen ten op zichte van het gebruik van electriciteit, ingetrokken worden. Voorloopig lot 25 October, wanneer de zomertijd eindigt Dezer dagen hebben de studenten te Rome gedemonstreerd wegens de hooge prijzen van studieboeken. De universi teit is tot/' nader order gesloten. In de vorige week hebben opstootjes «plaats gehad, ook in Napels en an-dere steden, tegen een nieuwe stijging dér prijzen van leerboeken. De studenten eischen een vermindering van 30 pet. Bij verschillende boekwin kels zijn de ruilen ingeslagen en er zijn botsingen voorgekomen tusschen betoo- gers en soldaten. De studenten hebben zelfs getracht de Kaoner binnen te- drin gen, maar zij werden gemakkelijk dooi de wacht verjaagd. In de omgeving van Steinbach, waar Fransche sol-dalen cn officieren begraven iiggen, hébben twee boeren, op wier grond zich de graven bevonden, eenvoudig de daarop geplaatste kruizen weggenomen en den grond gelijk ge maakt om daarna te ploegen en te zaaien Beiden zijn wegens deze daad van ban- dalisme geaTres-teerd. In het Engelsche Lagerhuis heeft de minister van binnenlandsche zaken me degedeeld, dat de zomertijd po -2 April dégedeeld, dat de zomertijd op 2 April begint en 2 October eindigt Verder nam het Lagerhuis het wets ontwerp tot uitbreiding van den staals- loeslag op dé verzekering tegen werk loosheid aan. Wegens de aangroeiing van het reservefonds tijdens den oorlog zal er van de patroons en arbeiders geen vcihooging van hun bijdragen "verlangd worden voor Juli. De Italiaansohe Kanier heeft met 254 tegen 58 stemmen liet wetsontwerp goedgekeurd tot vertiooging van den broodprijs. In België begint de zomertijd 16 Maart,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1921 | | pagina 2