was, was het de geest van verzet, die gevoed werd door de Oranjes. Ditmaal was het Koningin Wilhelmina, die stuwkracht gaf aan onze ondergrondsche strijd. Burgemeester van Staveren, herbenoemd in zijn functie, is Haar vertegenwoor diger in onze gemeenten. Spr. besloot met een krachtig: Leve het Vaderland! Leve het Koningshuis! Leve de Koningin! Een luid gejubel brak los Burgemeester van Staveren dankte den heer Sieswerda voor het zware werk, dat hij gedaan heeft in de ondergrondsche verzetsbeweging (geweldig spontaan hoera-geroep en handgeklap), ondanks het moeilijke in eigen huis. (De jongste zoon bevond zich in het beruchte Buchenwalde-concentratie- kamp, en tot heden toe weet de familie S. niets positiefs over zijn lot. De red.) Aan alle ondergrondsche, nu bovengrondsche krachten, alle hulde, zei spr. Spr. herinnerde aan de zwarte Dinsdag 6 Februari 1945, toen de geweren van de onderdrukkers knalden, en er 3 dooden vielen. Met Willem Woestenburg en Lau Beumer, die we hedenmiddag herdachten, viel ook Hen Beers. De Burge meester verzocht eenige oogenblikken stilte om de drie jongens te gedenken. Voorts wees spr. op de beide gijzelaars uit de Rijp, de heeren Notaris Luijckx en G. de Jong. Zij kwamen thuis, doch moesten daarna weer onderduiken. Zij zijn thans gezond en wel in hun families teruggekeerd, Komende tot zijn eigen houding zei spr. o.m., dat hij, toen hij menschen moest leveren, het oogenblik gekomen achtte, te eindigen. De Burgemeester besloot met een verzoek Eendrachtig samen te werken in een vrij Nederland. (Langdurig applaus.) De heer Sieswerda dankte ALLEN, zonder naam, en besloot met te wijzen op: het werken aan de opbouw van ons geknechte Nederland, één van gedachte: „Leve het Vaderland". Een langdurig applaus volgde op deze woorden. Een einde was gekomen aan een historische middag, welke zijn indrukken in de harten van de talrijke aanwezigen, vooral in die der jongeren, gegrift heeft. Het gevoel van weer vrij te zijn in eigen huis, zooveel als mogelijk is, want vrijheid beteekent geen bande loosheid, is versterkt. Politieke Opsporingsdienst. District Waterland. Door het Militair Gezag is ingesteld een politieke opsporingsdienst voor District Waterland. Deze opsporingsdienst is samengesteld uit de volgende personen J.Tanger; hoofd, Mr. C. Kooiman, hoofd administratieve dienst, Drs. J. G. C.J.Timmer mans, hoofd buitendienst, W. Muis, hoofd recherche, Het district Waterland omvat de volg. gemeenten: Purmerend, Oudendijk, Beets, Oosthuizen, Kwadijk, Middelie, Warder, Katwoude, Edam, Monnickendam, Marken, Broek in Waterland, Landsmeer, Oostzaan, de Rijp, Graft, Beemster, Ilpendam, Wijdewormer. De opsporingsdiensi is gevestigd te Purmerend, Heerengracht no. 1. - Taak van den opsporingsdienst is o.m. personen op te sporen, die gedurende de vijande lijkheden in, of tijdens de vijandelijke bezetting van het Rijk in Europa, hetzij op eenige wijze hulp of steun hebben verleend of getracht hebben te verleenen aan den vijand of diens handlangers of medewerkers, hetzij als leden, begunsti gers, of anderszins zich aangesloten hebben of aangesloten zijn gebleven bij de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden of eenige daaraan verwante of andere Nationaal Socialistische of Fascistische organisatie of instelling, voor deze Beweging of een zoodanige organisatie of instelling, werkzaam zijn geweest, haar propaganda hebben bevorderd of verspreid dan wel door woord of daad van instemming met het streven van die Beweging of een zoodanige organisatie of instelling of in het algemeen van Nationaal Socialistische of Fascistische ge zindheid blijk hebben gegeven, hetzij voordeel hebben getrokken of getracht hebben te trekken uit, door of vanwege den vijand of diens handlangers genomen maatregelen of door de vijandelijke bezetting geschapen feitelijken toestand, hetzij niet gevolg hebben gegeven aan door de Kroon of van harentwege in verband met de oorlogvoering uitgevaardigde wettelijke maatregelen. Zij, wien gegevens omtrent bovenvermelde strafbare feiten bekend zijn, kunnen hier van mededeeling doen aan het bureau van den opsporingsdienst. Het hoofd van den opsporingsdienst, J. TANGER.

Rijper Courant | 1945 | | pagina 2