MOEILIJKHEDEN in Vredestijd VULPENINKT Uitgever Drukkerij G. J. Hoogcarspel De Rijp, Telefoon 1 Abonnementsprijs: 50 cents per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,40 per laar plus Incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cents per galjard regel, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur No, 1626 Zaterdag 9 Februari 1946 37e Jaargang voor de Rijp, Graft, Noordelnde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Beemster, Schermerhorn en omstreken DOOI. De bomen ruisen als bevrijd De grijze hemel tegen, Nu smeltend zacht de regen Langs hun verstijfde stammen eindt Het ijs gaat zich bewegen En kruit en kraakt, terwijl het splijt. Doch brede dijken staan bereid En houden 't zwijgend tegen. De wind is stralend als in Mei Nu drinken bos en landen De regen als een lafenis. De wereld maakt zich zingend vrij Uit strenge winterhanden, En ademt, of het lente is. J. Kostelijk—Bom. Het is geen opwekkend onder werp, dat wij hiermede aansnijden, doch zo langzamerhand is de ge wone burger ook tot de ontdekking gekomen, dat dadelijk nadat de capitulatie van Duitsland een vol dongen feit was, de moeilijkheden verder geenszins waren] overwon nen. Wij hadden ons er zó op ingesteld: als eerst de mof maar is verslager,.... als er eerst maar weer vrede is, dat wij ons zelf min of meer hadden gesuggereerd, dat we er dan zouden zijn... dat wij dèn... op onze lauweren zou den kunnen rusten. En wij vergaten eigenlijk, dat na die geweldige tijd van afbraak eerst met de opbouw kon worden begonnen en dat er zich bij die opbouw heel wat moeilijkheden zouden voordoen. Nu zijn het de vrouwen, die met een vasi wekelijks of maan delijks salaris moeten uitkomen, die het eeist hebben gegrepen, dat er tóch wel het één en ander was veranderd. Alles is veel duurder geworden", zo is haar klacht. Wij zijn nog lang niet op het prijspeü van vóór de oorlog". En dan komen de vrouwen met enige prijzen van vroeger en van thans, die duidelijk laten zien, da* zij gelijk hebben en waaruit tevens blijkt, dat vijf jaren van vernietiging en van roof ons niet zonder meer zijn voorbijgegaan. Voorheen is er meermalen smalend gesproken over het feit, dat wij ons zouden moeten aan passen. Het is ook niet gemakke lijk, te erkennen, dat wij op te grote voet leefden en dat wij voorlopig het welvaartspeil van voor de oorlog afgezien van de toen heersendwerkloosheid niet zullen bereiken. Want Neder land is een arm land geworden en aan die gedachte zullen wij moeten wennen, ook al mag het niet voorkomen, dat er bedel brieven naar burgers van andere landen worden geschreven, om pakjes en geschenken te ontvan gen, gelijk sommigen aan onbe kende collega's verzochten. Wij behoe en geen volk van bedelaars te zijn; wij kunnen de moeilijk heden van deze tijd best de baas worden, ais wij met elkaar stevig aanpak ken en het werk verrichten, dat onze hand vindt om te doen. Wij moeten werken om deviezen mach tig te worden, opdat wij uit het buitenland weer noodzakelijke goederen kunnen betrekken. Wij moeten alle krachten inzetten om de door de oorlog aangerichte schade te boven te komen. Nu is er geen grote voorspel lende geest voor nodig, om aan 6 Februari 1846. AAN HEN, DIE VIELEN. Rust zacht, gij helden van de Rijp, Voor alles, wat gij hebt gedaan. NooitzulIenwijUooitvergetenhoor Gij,dlehicr vocht aU'r,goed soldaat Want alles hebt gij ons gegeven. Uw leven, het allermeeste waard, Gij viel voor Neerlands (onafhanklljkheid. Rust zacht gij trouwe kameraad. Willy de Haardt—Molenaar. te kondigen, dat de tijd komt (en er voor velen reeds is) dat men niet kan kopen wat het hartje be geert, ook al zijn de goederen aanwezig. Wij moeten weer reke ning houden met de lengte van onze polsstok m.a.w. wij zul len misschien meermalen verstek moeten laten gaan, al hebben wij ook punten of vergunningen om één en ander te kopen omdat... w|j het geld er niet voor kunnen missen. Want al is er veel duur der geworden, de ionen hebben die verhogingen geenszins vol doende gevolgd. Ons levenspeil gaat naar lager niveau dan vóór de oorlog. En nu is er één ding, waar w|j eens extra de aandacht op willen vestigen. Het gaat niet aan, dat de mensen met de vaste inkomens ten deze in de eerste plaats de dupe worden. Er zijn anderen en nu denken wij in zonderheid aan hen, die in de handel hun brood verdienden, die óók hun last mee moeten dragen en die met minder winst dan vroeger zich tevreden dienen te stellen. Nieuwe tijden en nieuwe moei lijkheden vragen nieuwe wetten. Zoo zou het in sommige branches gewenst zijn, dat de schakels der ketting van fabrikant naar consument minder worden. Het is voorgekomen, dat er duizenden kilo's eieren verloren gingen, door dat zij 5 of 6 keer van eigenaar verwisselden, voor zij werden op gepeuzeld. Al de .kneusjes" waren niet nodig geweest, als er enige schakels uit de ketting waren weggenomen, zodat de weg van kip naar consument korter was geweest. Wij kunnen het boven staande illustreren met de anec- dote van den nar, die in de oude tijd zijn koning duidelijk maakte, waar het geld van de schatkist bleef. De nar liet aan een groot diner een grote kluit boter van hand tot hand gaan. Toen de grote bal bij de koning kwam, was er nog maar een kleine klont over gebleven. Aandevingersdergasten was telkens iets blijven kleven. Laat het zóó figuurlijk ge sproken met onze boter niet gaan I Aanvullende bonuenlijst van 3 t/m 16 Februari '4G Bonkaarten KA, KB, KC 602 735 250 gr. jam 736 60 gr. thee 737 100 gr. gedr. zuidvruchten 738 250 gr. waspoeder B 71 1 kg aardappelen Bonkaarten LA, LB, LC 602 A 04 melk li liter melk B 04, C 04 melk 3 liter melk 010 aardappelen 2 kg aardappelen Bonkaarten KD, KE 602 835 250 gr, jam 836 100 gr. gedr. zuidvruchten 837 250 gr. waspoeder Bonkaarten LD, LE 602 D 04, E 04 melk 5 liter melk 510 aardappelen 1 kg aardappelen Tabakskaarten enz. T 12 2rant9. tabaksartikelen (geen sigaretten ofsigaren) V 12 100 gr. choc. of suikerwerk X 12 100 gr. choc. of suikerwerk Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 8 Februari a.s. van des morgens 8 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met Ingang van Maandag 18 Januari mag worden afgeleverd. Aardappelrantsoen op 2 kg vastgesteld Het aardappelrantsoen voor de volgende week is vastgesteld op 2 kg voor personen van 4 jaar •:n au tic i (met t kg toeslag voor de leeftijdsgroep van 14 tot 2! jaar) en op 1 kg voor de kinderen beneden 4 jaar. Men verwacht met de thans nog beschikbare voorraden aardappelen de rantsoe nering op dit peil te kunnen handhaven behoudens onvoor ziene omstandigheden tot na de nieuwe oogst. De aardappel voorziening is één van de moei lijkste voedingsproblemen in deze eerste na-oorlogse winter, omdat practisch het gehele kleigebied door de inundaties geen oogst opleverde en de andere gebieden een belangryk mindere opbrengst hadden door het nagenoeg geheel ontbreken van meststoffen. On danks het feit, dai er in het ge heel geen export van consumptie aardappelen plaats heeft, is de ter beschikking staande hoeveel heid niet toereikend om een rant soenering op basis van 3 kg voort te zetten. ■vooroorlogse kwaliteit 26 ct. per flesje tot f 3.62 per litersfles Boekhandel G. J. Hoogcarspel Oistributie-kring de Rijp Uitreiking toeslagkaarten voor bijzondere arbeid Uitgereikt wordt voor4 weken, 17 Februari—16 Maart 1946. Voor landurige- of nachtarbeid 1 kaart MC 601, voor zware ar beid 1 kaart MB 601 en voor zeer zware arbeid 1 kaart MA 601. Uitreikingen de Rijp, distributiekantoor: Maandag 11 Februari 9—12 u. en 1.30—3 u. de Rijp. Dinsdag 12 Februari 9—12 u. en 1.30—3 u. Qraft, Oost- en West-Graft dijk. Akersloot, gebouw jachthaven: Woensdag 13 Februari 9.30—12 u. en 130—3 u. Akersloot. Donderdag 14 Februari, 9.30—12 u. en 1.30—3 u. omgeving Akersloot de Rijp, distributiekantoor: Vrijdag 15 Februari 9—12 u. en 1.30—3 Zuid- en Noord-Schermer. Het voor arbeiders in Land en Tuinbouw en Veehoudery in de week van 4—6 Februari '46 afgehaalde aanvraagformulier moet gelijktijdig met de uitreiking worden aangeboden, zodat het tijdens de uitreiking beoordeeld kan worden. Onjuist en onvolledig ingevulde formulieren worden niet in be handeling genomen.

Rijper Courant | 1946 | | pagina 1