No. 1633 Zaterdag 30 Maart 1S46 37e Jaargang lUfaet Courant voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Beemster, Schermerhorn en omstreken Uitgever Drukkerij G. J. Hoogcarspel De Rijp, Telefoon 1 Abonnementsprijs: 50 cents per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cents per galjard regel, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur VOOR EEN SCHOON LANDSCHAP. DE MEREL. De actie voor een doeltreffende natuurbescherming is gelukkig thans ook herleefd in ons land. De verlammende en vaak vernie tigende werking der oorlogsom standigheden is geweken; de be zetter heeft ons heerlijk mooie land weer aan onze eigen zorgen moeten overlaten. De geleidelijke ontwikkeling van de activiteit der vele organi saties en personen, die zich voor het behoud van een in een weten schappelijk en aesthetisch opzicht waardige Nederlandsche natuur moeite getroosten, in samenwer king met de overheid, is in de oor logsjaren overigens niet volledig tot stilstand gekomen. De overtui ging, dat het streven na den oor log een sterke stimulans noodig zou hebben, heeft het idealisme levendig gehouden, en nu gebleken is hoe veel de natuur van bosch, duin en het schoone cultuurlandschap ge leden heeft door roekelooze maat regelen van de bezettende macht, maken zich wederom honderden bewonderaars en kenners van de natuur zich op om te doen, wat noodzakelijk is. In dit opzicht was men lang niet onvoorbereid. Er is veel in stilte gewerkt en voorbe reid; de desbetreffende hoofdamb tenaren van het departement van O., K, en W, hebben met de cen trale figuren uit de veelzijdige we reld van natuurbescherming, we tenschap en Heemschut de grond slagen voor den verderen opbouw gelegd. Wij zullen wellicht spoe dig daarvan de resultaten tege moet mogen zien. Een eerste uiting van de her levende activiteit is de eenigen tijd geleden te Utrecht gehouden Natuurbeschermingslanddag ge weest. Zoo'n Landdag zal in de toekomst wel vaker worden ge houden. Er werd een overzicht gegeven van hetgeen er verloren is gegaan; de aandacht werd ge vestigd op sommige vraagstukken, welke op oplossing wachten. Het sterke gevoel was levendig, dat overheid en particulier initiatief elkaar thans op prachtige hermo- nische wijze aanvulden. Een leem te is opgevuld, welke zich voor den oorlog vaak deed gevoelen. Inderdaad, door samenwerking kunnen wonderen worden verricht. De natuurbescherming blijkt werkelijk een volkszaak te zijn geworden, waarvoor talloo- zen zich gaarne onbaatzuchtig de grootste inspanning getroosten. En ook de wetenschap heeft offi cieel een nobel bewijs van instem ming gegeven door de benoeming tot doctor honoris causa van mr. P. G. van Tienhoven van de Am- sterdamsche universiteit. Een zeer belangrijke arbeid vak er te verrichten. Wij hebben niet Vanwaar ben je gekomen Jij zanger van het lied, Dat vanuit verre bomen Zich lokkend horen liet? In vroege morgen tuit je De mensen uit hun woön. In schemeravond fluit je, Je zoete orgeltoon. Van al de melodiën Wier lieflijkheid bekoord. Jou kleine fantasiën Het liefst worden gehoord. (Nadruk verboden) alleen veel natuurschoon verloren, wij hebben ook rekening te hou den met zeer veel toekomstplan nen, waarbij de verzorging van het landschap een belangrijke fac tor zal vormen. Wij weten, dat er zeer veel van den landbouw zah worden verlangd. Onze agrarisch- economische positie eischt, dat de vaderlandsche bodem, in overeen stemming met de nieuwe positie in de algemeene voedselvoorzie ning, zoo streng en wetenschap pelijk mogelijk wordt gerationali seerd. Op de Natuurbescher mingslanddag heeft de minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, ir. S. L. Mans.holt, in verband met de wen- schelijkheid om zoo scherp moge lijk te concurreeren verklaard, dat boer en tuinder topprestaties moe ten leveren. Cultuurtechnische voorzieningen zullen noodzakelijk zijn en die gaan, zooals bekend, vaak met verlies aan natuurschoon gepaard. Rationalisatie der pro ductieve gronden, ruilverkaveling, verdere ontginningen en inpolde ringen, wij móeten het een of (en) het ander doen om de richtlijnen der regeering te volgen. En nu is het zoo verheugend, dat de minis ter zelf heeft betoogd, dat bij de regeling der verschillende belan gen de ideëele factor der natuur bescherming niet moet worden ver waarloosd. Hoogere levenswaar den der boerenbevolking zijn daar mede eveneens gemoeid, waarom de standsorganisaties der boeren zich voor deze regeling moeten gaan interesseeren. Dit is nu een zeer constructief geluid: overleg tusschen hen, die het be houd van natuurleven en land- schapsschoon om redenen van we tenschappelijk, ideëel en aesthe tisch belang willen verzekeren en hen, die krachtens hun werk tot taak hebben het landschapskarak ter te veranderen, zelfs geheel te vervormen. Deskundigen, op de hoogte van de motieven en wen- schen van beide partijen, moeten f Al weemoed en verlangen Dat men fn f harte draagt, Zich uitsnikt in je zangen En eeuwig f antwoord vraagt. Geen mens, hoe droef gebogen, Die bij jou eerste lied, Niet peinzend heft de ogen En 't leven schoner ziet. Als f jubelt in de bomen Wordt ons het huis te klein, De merel is gekomen f Zal spoedig Lente zijn. J. Kostelijk—Bom. Bekendmaking Te beginnen met dit nummer, is de mogelijkheid geschapen, dat onze Grafter abonné's en ook die van Noordeinde van Graft dec^Vrijdagsavonds het Rijpertje in huis zullen hebben. Hiermee zijn ze thans gelijkge steld met onze Rijper abonné's, die feitelijk voorsprong hadden bij bepaald soort advertenties. De uitgever. dit werk der synthese verrichten. Nu zijn er nog heel weinig van deze deskundigen, maar de minis ter heeft er op gewezen, dat bij de opleiding van onze jonge boeren plaats moet worden ingeruimd voor de ideëele belangen! Welnu, dat zou de verwezenlijking van een reeds langen tijd gekoesterd ideaal zijn. Volgens Commentaar" van den Regeeringsvoorlichtingsdienst heeft ir. Mansholt gezegd: ,,Ik denk in verband daarmede aan landdagen voor landbouwonder- wijzers, waar belangstelling voor deze dingen wordt gewekt. Doch wij moeten opschieten, want juist deze jaren is dit werk noodig." En hij liet er op volgen: ,,In de nieuw op te bouwen plattelands gebieden van Nederland mogen geen dingen gebeuren, die twintig of dertig jaar later zullen worden betreurd. Dat zijn zeer bemoedigende woorden! Van het oude landschap met zijn kostelijke resten van na tuur en cultuur zooveel mogelijk te behouden en het nieuwe land schap zóó te verzorgen, dat het een vreugde voor de bewoners en bezoekers wordt, dat is een zeer schoone taak. Nu „Landbouw" reeds zijn steun gegeven heeft, zal de uitwerking van de desbetref fende plannen der deskundigen niet achterwege blijven, er is al heel wat voorbereidend instructief werk verricht. Wij moeten den weg van „planning" op. Met deze gedachte heeft trouwens de Rijks dienst voor het Nationale Plan ons reeds vertrouwd gemaakt. Officieele bonnenlijst Nieuw aangewezen bonnen 31 Maart t/m 13 April 1946. Bonkaarten KA, KB. KC 604 Algemeen 152157 800 gr. brood 151 200 gr. bloem 150 400 gr. suiker 149 125 gr. boter 148 100 gr. vet 147 100 gr. kaas (20 plus of magere kaas) 146 50 gr. kaas (40 plus of vette kaas) Reserve B 34, B 35 800 gr. brood C 34 800 gr. brood B 36 2 kg aardappelen Bonkaarten LA, LB, LC 604 099,100,101 vlees 100 gr. vlees 095 aardappelen 2 kg aardappelen A 22 melk 2 liter melk B 22, C 22 melk 3* liter melk Bonkaarten KD, KE 604 Algemeen 652, 653 800 gr. brood 651 200 gr. bloem 650 500 gr. suiker 649 125 gr. boter 648 125 gr. margarine 647 100 gr. kaas (20 plus of magere kaas) 646 50 gr. kaas (40 plus of vette kaas) Reserve D 34, D 35 400 gr. brood E 34 500 gr. rijst of kindermeel E 35 1 liter appelmoes (voor- inleveringsbon) Bonkaarten LD, LE 604 599,600,601 vlees 100 gn vlees 595 aardappelen 1 kg aardappelen D 22, E 22 melk 6 liter melk Tabakskaarten enz. T 21 2 rants. rook- of shagtabak (geen cigaretten of sigaren) V 21 100 gr. choc. of suikerw. X 21 2 rants. lichte shagtabak (geen cigaretten of sigaren) De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig tot en met Zateidag 6 April a.s. Voor de week van 7 April t.m. 13 April a.s. zullen nog bonnen wor den aangewezen voor melk, aardap pelen, jam, thee, koffie, boter, tabak, versnaperingen, huishoudzeepi marga rine en gedroogde zuidvruchten. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 29 Maart 1946 van des morgens 8 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vlees, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 1 April mag geleverd worden. Op de bonnen 147 en 647 voor 20 plus of magere kaas mag uitsluitend magere of 20 plus kaas worden be trokken. Bon voor appelmoes in blik Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat binnenkort voor kinderen, geboren in 1945 of later, één liter appelmoes in blik be schikbaar wordt gesteld. Men moet hiertoe uiterlijk op Zaterdag 6 April a.s. bon E 35 der bon kaart KE 604 bij een detaillist in conserven in blik inleveren. De aflevering van appelmoes zal zo spoedig mogelijk plaats hebben,

Rijper Courant | 1946 | | pagina 1