eEOSGANISATIE UJ. DE BIIP Openbare vergadering Onze huidigs geldwereld FAASKAARTEH fotoalbum to\omap\es A. KLIN No. 1634 Zaterdag 6 April 1946 37e Jaargang JUfoet Coucoht voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Beemster, Schermerhorn en omstreken Uitgever Drukkerij Q. J. Hoogcarspel De Rijp, Telefoon 1 Abonnementsprijs 50 cents per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cents per galjard regel, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur op Donderdag 11 April 1946, des avonds 8 uur in café Lenferink HET BESTUUR III. Toen in Juli 1945 de bankbiljet ten van honderd gulden moesten worden ingeleverd, gevolgd door bankbiljetten, muntbiljetten en de algemene geldinlevering, wat zilverbons betreft in Septem ber 1945, was daarmee de eerste stap gezet op de weg naar de geldsanering. „Sanering", gezondmaking dus, want terecht, onze geldwereld was ziek. Door verwijdering van het in omloop zijnde bankpapier het „draai-maar-raak-systeem" was èn dat geld gedaald in waar de èn stond een massa geld tegen over een gering aanbod, wat fa- bricaten en producten betrof. De lopende voorraad van schier elk product, elk fabrikaat, elke grondstof was nul of „temet" nul. Daar tegenover stond een massa geld, meerendeels in handen van hen, die het onrechtmatig hadden verworven. Van Overheidswege kon men twee wegen bewandelen De ene Was theoretisch alleen van kracht, nl. zoveel producten, als levens middelen, schoenen, banden, etc. etc. etc. er tegenover te stellen, dat het aanwezige geld opwoog tegen den voorraad. Dan was de koopkracht in overeenstemming met het aanbod, dan verdween zwarte handel van zelf en bleef de arbeidsprikkel door welgevulde étalages bestaan. Practisch was dit voorbeeld on uitvoerbaar. Nergens ter wereld was die massa goederen voorra dig; nog afgezien van het feit, hoe die te betalen. De tweede weg was: we begin nen als het ware van voren af aan. In de week van het ene tien tje waren we allen even rijk. Daarna kon men geleidelijk aan het in omloop zijnde bankpapier uitbreiden, want de uitvoer was inmiddels stijgende, de eigen fa bricage liep op en tegenover het meerdere geld stond het meerdere aanbod. Dat dit meerdere nog miniem klein is, is vers twee. Grote sommen werden inmid dels ingetrokken in den vorm van belastingen, vooral door de ver plichte zekerheidsstellingen. Dit alles is nog slechts een begin van die sanering, want het grote ka pitaal berust nog niet op een ge dekte, hechte grondslag. Het is als het ware nog papier, geen bankpapier. Naast die grote groep van vrije gelden bleef een massa geblokkeerd. Dit uit te zoeken tot op den laatsten cent is het werk van jaren. Een troost bleef van het begin af aan voor ons be staan; wie werkt, kan leven. Die gedachte kan ons alléén helpen. Tot een verder vrijgeven van ka pitaal kon men moeilijk overgaan. De bezwaren waren te groot, de belastingen te overladen met werk en te ver achter om deze gelduit gifte op den voet te kunnen vol gen. De productie alsnog te klein en verder vrij geven van kapitaal kon alleen de beter gesitueerden ten goede komen. Dit geld verder waardeloos ver klaren was onrechtvaardig ten op zichte van hen, die voor 1940 ook geld hadden en veelal alleen maar waren ingeteerd, laat staan rijker geworden. Ook hiervoor is een goede op lossing gevonden: de spaarcerti- ficaten en de Grootboekschuld 1946. Maar beiden moesten met beleid worden toegepast. Een nieuwe staatslening uitschrijven ging niet. Alles op vaste schuld van de Staat t.v.v. oude geldeige- naars plaatsen, ging ook niet, er moest handel blijven, ook handel in effecten, in waardepapieren, in staatsfondsen. Spaarcertificaten beschikbaar stellen voor N.V.'s en dergelijke, met massakapitaal, ging evenmin. Deze zouden zodoende weer mas sa's kapitaal kunnen ophopen. Neen, alleen natuurlijke personen mochten ze bezitten tot een klein bedrag en het totaal bedrag der verhandelbare spaarcertificaten moest zo groot zijn, dat te zijner tijd dit bedrag, omgerekend tegen vrije contanten, opgeteld bij het in omloop zijnde kapitaal op kon wegen tegen de becijferde fabri catie. Dus 'n lage rente, 'n korte looptijd 5 jaar, 'n van te voren berekend maximaal bedrag. In schrijving op deze spaarcertifica ten was bijna zonder risico, want verdere deblokkering viel slechts in particulier-onderzochte geval len te denken. Het maximale be drag was becijferd ten opzichte van het producten-aanbod. Dat deze berekening juist is ge bleken, heeft de effectenhandel al bewezen. De mogelijkheid om in te schrijven uit geblokkeerd geld, is voor velen een uitkomst ge weest. Over Grootboekschuld 'n vol gende maal. JOS VAN GEMERT. Boekhandel Hoogcarsel PLAATSELIJK NIEUWS DE RIJP Benoeming predikant Drang. Luth. Gemeente De Evang. Luth. Gemeente te de Rijp heeft een beroep uitge bracht op prop. H. Johannes, hulpprediker te Zeist, om te voorzien in de vacature. „De Nieuwe Beemster" spoedig bedrijfsklaar Naar wij vernemen, wordt de melkfabriek» De Nieuwe Beemster" directeur de heer P. Middelkoop, weer bedrijfsklaar gemaakt. De heer W. de Wit, aannemer alhier, en verschillende monteurs zijn druk bezig machines enz. te p:aatsen. Zeer binnenkort hoopt men, dat de fabriek zal gaan pro duceren. In hoofdzaak zullen er thans tubes room vervaardigd worden, voor export naar het buitenland. Een twintigtal arbeiders zullen werk vinder. Voor de Rijp weer een goede vooruitgang. Voor een mooi en aardige Telefoon 30, de Rijp Drogisterij Optiek, Fotografie Een naamsverwisseling In ons verslag van de verga^ dering van de Göp. Tuinbouw- vereniging lieten wij den heer Jac. Roelofsen zeggen: „dat die loods wel te kostbaar zal wor den". Genoemde heer verzocht ons dit te willen veranderen en mee te delen, dat de heer C, Roelofsen deze woorden sprak. We voldoen hieraan, wij vergis ten ons in de gebroeders Roe lofsen. Aanvullende bonnenlijst van 31 Maart t/m 13 April '46 Bonkaarten KA, KB, KC 604 Algemeen 172 125 gr. boter 171 125 gr. margarine 170 250 gr. jam 169 50 gr. thee 168 100 gr. koffie 167 1 ei 166 225 gr. huishoudzeep Bonkaarten LA, LB, LC 604 A 23 melk 2 liter melk B 23, C 23 melk 31 liter melk 096 aardappelen 2 kg aardappelen Bonkaarten KD, KE 604 Algemeen 672 125 gr. boter 671 1 ei 670 250 gr. jam 669 225 gr. huishoudzeep Bonkaarten LD, LE 604 D 23, E 23 melk 6 liter melk 596 aardappelen 1 kg aardappelen Tabakskaarten enz. T 22 2rants. rook-ofshagtabak (geen cigaretten of sigaren) V 22 100 gr. choc. of suikerwerk X 22 100 gr. choc of suikerwerk Bovengenoemdebonnen kunnenreeds op Vrijdag 5 April a.s. van des morgens 8 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ihgang Yan Maandag 8 April mag worden afgeleverd. Bon 167 en 671 zijn geldig t.m. 27 April a s. De eieren kunnen betrokken worden bij een detaillist, die gewoon is eieren op rantsoenbonnen te verkopen. I>* !itimrl)oeI<on f 4,90 Boekhandel G- J. Hoogcarspel Distributie-kring de Rijp Toeslag voor bijzondere arbeid Uitreiking de Rijp. Distributiekantoor: Maandag 8 April 9—12 de Rijp; 1.30—3 uur Graft. Uitreiking te West-Graftdijk. Catechisatie-lokaal: Dinsdag 9 April 9—12 en 1.30—3 uui Oost- en West- Graftdijk, Stammeer, Kogerpolder, de Woude. Uitreiking Zuidervaart. Café van Saaze: Woensdag 10 April 9—12 en 1.30—3 uurZuid-Schermerenz. Uitreiking te Akersloot. Gebouw Jachthaven: Donderdag 11 April 9—12 en 1.30—3 uur, Akersloot en omgeving. Uitreiking te Groot-Sehermer. Café Kay: Vrijdag 12 April 9—12 en 1.30—3 uur Zuid- en Noord-Schermer. Voor verdere bijzonderheden raad plege men de biljetten. Schoenenbonnen Voor de uitreiking van schoenen- "bonnen, aan hen, die hiervoor in deze maand in aanmerking komen, raad plege men de annonce, voorkomende op de biljetten.

Rijper Courant | 1946 | | pagina 1