Collecte ..STICHTING 1940-1945" de KLfUTERFIETSMGLEN en di BALtENTEnT Onze huidige geldwereld No. 1636 Zaterdag 20 April 1946 37e Jaargang lUtf/M. Coucübl voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Beemster, Schermerhorn en omstreken Uitgever Drukkerij G. J. Hoogcarspel De Rijp, Telefoon 1 Abonnementsprij s 50 cents per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cents per galjard regel, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur Wijnheer de Redncteur, ■••crgi.r. mi] ten bate van de Stichting 1940-1945 een kleine plaatje in uw blad. Velen uwer lezers zul len zich afvragen wat is dat nu, die stichting. Die stichting Is een organisatie, welke zich tot taak en doel stelt, om de nagelaten be trekkingen, hen van die in 't verzets werk gesneuveld zijn, en hen, die daardoor voor hun verdere leven invalide zijn, finantieel mede te steunen. Naast de steun van over heidswege, 'ndergelijkesteun bij te geven dat een bestaanszekerheid aanwezig is. En dat moeien wij beschouwen als onze plicht, Ja als onze ere-pllcht. Want schouder aan schouder hebben ze gestaan in het verzet tegen den overweldiger. Geen moeilijkheid, geen verwikkeling, geen levensgevaar kon hen in verwarring brengen, want altijd was daar dat lichtend symbool aan de horizon: de vrijheid van ons Vaderland. En één voor één zijn ze naast ons gevallen, onze vrienden, vast gelovend in de toekomst van ons Vader land, in de toekomst van hun gezinnen, In ons. ja zij geloof den in ons zooals wij in hen, zoals mannen op elkaar vertrou wen, als zij te samen voor een zaak staan, waarvoor het waard is ook te sterven, als het moet. Er was een verbond gesloten tussen ons, niet opgeschreven noch uitgesproken, maar gegrift in onze harten. En deze band is een ongeschreven testa ment geworden. Van hen, die het leven in de strijd gelaten heb ben. Het vertelt ons, dat zij hun vrouwen en hun kinderen in hun stervensuur aan ons opgedragen hebben, dat zij de toekomst van hun gezinnen in onze handen stelden. Hoe zwaar is die taak. Vw'ij kunnen zoo wei nig doen. Geen vriendschap, geen bijstand, geen geld kan het offer evenaren, dat in die gezinnen ge bracht, is ja iedere dag weer ge bracht moet worden. En toch ook: hoe mooi is die taak. Wij vervullen er de onuit gesproken belofte, de plicht der dankbaarheid, in, aan hen, die hun leven gaven! Steunt de inzameling, die hier van 28 April tot 5 Mei gehouden zal worden dan ook zo ruim mo gelijk, laat al uw huisgenoten hier aan mee doen. U kan op drie manieren meewerken aan dit mooie doel: ie. door een giftin eens te ge ven. 2e. door vaste contribuant te worden dat wil zeggen, elk jaar een vast bedrag ie geven. 3e. U kunt ook van Uw geblok Hiermede maken ondergetekenden bekend, dat bij het Gemeen telijk sportterrein te de Rijp tijdens de feestdagen (Zaterdag, Zondag en Maandag a.s.) geopend zijn Aanbevelend, Rauwhof en Keesie keerde rekening over laten maken, indien u die heeft. Bespreekt het al vast onder elkaar, wat u te doen staat, en niet na zult laten. U dankend. Namens de Stich ting 1940-1945 afd. de Rijp J. B. S. £oc*tG*nie i/ooc'n iedec IV. Heeft men door Spaarcertifi- caten en door de vrije handel hierin grotere kapitalen in de cir culatie gebracht, door de inschrij vingen op Grootboekschuld 1946 bleef en blijft het geld geblok keerd, want nog te veel moet er worden ingetrokken in den vorm van belastingen als Vermogens- aanwasbelasting e.d., aleer ieder een weer de vrije beschikking krijgt over 't eigen geld en 't eigen bezit. De Staat stond voor een zware taak. De weg opgaan van Rost v. Tonningen, maar draaien, een toestaan van een hoogtevlucht der lonen, was onverantwoord. De arbeidsprikkel verdween erdoor. Wel moest men een verwijding van de loonstandaard maken, want b.v. Amerikaanse producten zijn gestegen met 70 en de sa lariëring van den loontrekkenden arbeider hangt af van de koop kracht en pas indirect daardoor van de grootte van 't loon. De arbeidsvrede moest bewaard worden en nu heeft de Staat door een toeslag van 575 millioen per jaar het prijsniveau kunstmatig laag gehouden. Dit kan echter niet blijven duren en de koop kracht van het geld moet zo snel mogelijk stabiel worden in binnen- en buitenland, 'n Stap in die rich ting was „Grootboekschuld 1946". Daardoor heeft de Staat de inge trokken kapitalen, die dus geblok keerde saldi werden, omgezet in schuldbekentenissen op naam. De ze zijn momenteel onverkoopbaar, staan 3 rentegevend vast op naam. Nu is 't zaak zo spoedig mogelijk de Vermogensaanwasbe- zwart geld" af te maken, want lasting en verdere intrekking van die tegoeden van rechtmatige eigenaars te blokkeren, wekt ver bittering, werkt remmend, belet het 100 vertrouwen in de rege ring en houdt de massa voorlopig nog af van: „sparen". Door belastingen kan men in trekken dus van hogerhand, wat 'n onrechtmatig teveel is. Is dit ge schied, dan kan men de verdere Grootboekschuld 1946 vrij geven voor de handel. Het koersrisico is dan eveneens verdwenen en de bona-fide bezitter gevrijwaard te gen verlies. Momenteel zijn er nog vele ge blokkeerde tegoeden, die niet zijn omgezet in Grootboekschuld. Ook deze moeten verdwijnen, de Staat heeft „ingetrokken", doch moet nu schuldenaar worden, 'n Ver dere inschrijving op Grootboek- schuld-emissies wordt van Rege ringswege overwogen en zeer ze ker zal daarbij 'n zekere dwang worden uitgeoefend. „Dwang", let wel, ontbloot van hatelijke neven klanken. Is nu zulk 'n inschrijving aan te raden voor den schuldeiser? De meningen liepen uiteen; thans beaamt men het en geeft „ja!", want: a. Aan een verdere deblokke ring valt niet te denken. De de blokkeringen verleend aan tuin ders, moeten straks worden terug gestort. Saldi onder de 100. verdwenen reeds. b. De bona-fide geldbezitters zullen iets verspelen misschien hun offer doch kunnen bij de vrije roulering straks hun papier verkopen. C. De schuld van de Staat is grotendeels 'n schuld t.o.v. de be woners en inwoners. Deze schuld moet worden afgelost, er moet rente van betaald worden. Deze rente moet worden opgebracht uit belastingen en heffingen. Wie zijn de schuldeisers? De kapitaal krachtige volksklasse, de grote firma's. N.V.'s etc. Die hebben ingeschreven, trekken dus rente, 3 De geblokkeerde tegoeden van minder wegwijzen staan ren teloos of zeer laag in rente. Zij konden een gedeelte van de Staatsschuld naar zich toehalen en een gedeelte van de rente schuld voor zich opeisen. Niet in schrijven voor iedere 100.ge blokkeerd tegoed, is zodanig 'n Aanvullende bonnenlijst van 14 t/m 27 April '46 Bonkaarten KA. KB, KC 604 Algemeen 186 100 gr. cacaopoeder 137 üuö gr. jam 188 3 doosjes lucifers 189 250 gr. zachte zeep Bonkaarten LA, LB, LC 604 A 26 melk 2 liter melk B 26. C 26 melk 3* liter melk 104 aardappelen 2 kg aardappelen Bonkaarten KD, KE 604 Algemeen 682 100 gr. cacaopoeder 683 250 gr. jam 684 3 doosjes lucifers 685 250 gr. zachte zeep Bonkaarten LD, LE 604 D 26, E 26 melk 6 liter melk 604 aardappelen 1 kg aardappelen Tabakskaarten enz. 2 rants. tabaksartikelen (geen Import-sigaretten) 100 gr. choc. of suikerwerk 100 gr. choc of suikerwerk T 24 V 24 X 24 Eerste Vredes Oproep Nederland slaat op de kentering, de neergang gaat over in den opgang, de afbraak in de herschepping Het Leger des Heils stelt daar toe zijn ganse apparaat, al zijn inrichtingen en tehuizen ten dien ste van de directe verzorging en hulpverlening. Oorlogsschade en schade, het leger des heils toe gebracht door den bezetter, be draagt bijna twee millioen. Een nationale inzameling gedurende April moet deze, voor ons volk meer dan ooit onmisbare instel lingen weer bedrijfsklaar maken. Door actieve medewerking ge durende den Speldjesdag Ier plaatse, door het overschrijven van Uw gift op postrekening 120120-ookvan het geblokkeerd tegoed - door gul in te schrijven op intekenlijsten, kunt U meehel pen, om de schatten aan sympa thie en welwillendheid bij het Ne derlandse volk voor het leger des heils om ie zetten in een blijven de pracüsche hulpverlening aan het Nederlandse volk zelf. Deze inzameling wordt aanbe volen door den minister van soci ale zaken en den vice-voorzitler van den bestuursraad van volks herstel. Geef ons de middelen wij zullen het werk doen I De col lecte wordt Donderdag 25 April gehouden. verlies. Elders schreven we ,,'n verzuimde kans", 'n Verzuimde kans om zich te scharen in de grote rij der rente-schuldeisers. Onvol doende voorlichting fraude? onvoldoende kennis heeft mid denstander en landsman hier par ten gespeeld. JOS VAN GEMERT,

Rijper Courant | 1946 | | pagina 1