Cöi4&0l4 ti Imlrukwekkendeherdenking DEE GEVALLENEN PATROHEHPAPIEB No. 1639 Zaterdag 11 Mei 1946 37e Jaargang voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Beemster, Schermerhorn en omstreken Uitgever Drukkerij G. J. Hoogcarspel De Rijp, Telefoon 1 Abonn ementsprij s 50 cents per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cents per galjard regel, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur onze omgeving Toen men in ons gehele land zich Vrijdagavond 3 Mei opmaakte de (allen) gevallenen in den oorlog, zowel militairen als onder grondse werkers te herdenken, stelde ook een stoet zich samen op de Dam in de Rijp. Deze stoet had veel groter kunnen zijn. Natuurlijk hebben enkelen een geldend excuus voor hun niet aanwezig zijn. Zij, die ontbraken Uit onverschilligheid of door een negatieve houding,moeten wel bedenken dat ook mede door het offer, dat Willem en Lau brac- ten, ónze bevrijding van het slavenjuk dat anders onher roepelijk over ons zou gekomen zijn kwam. Vergeet dat nooit. Stilzwijgend liep men, ieder met zijn eigen gedachten. In Graft sloten velen zich nog aan. Defamilie van de beide jongens, Willem Woestenburg en Lau Beumer schaarden zich rondom het kruis aan de Noordein- dermeerdijk. Bloemen werden neergelegd bij de bloemen, welke er reeds lagen. Precies 8 uur werden 2 minuten absolute stilte in acht genomen. Op dit moment stonden duizen den en duizenden bij dergelijke kruisen en gedenktekens in het gehele land. Het was het moment, waarop wij onze herwonnen vrij heid weer beleefden, hoewel op geheel andere wijze dan op 5 Mei in 1945. Toen was het een klatering van vreugde, nu was het een eerbiedig stil zijn. Een huldebetoon als dank aan hen, die naamloos streden, èn stierven. De weg terug werd wederom in volkomen stilte afgelegd. Tijdens déze tocht kwam de gedachte in ons op, hoe millioenen mensen gedurende de oorlog langs wegen liepen, móesten lopen als vluchtelingen, als gijzelaars, als slavenarbeiders, als slachtoffers voor de concentratiekampen, om als stom vee uitgemergeld en afgemaakt te worden. En dat door een leiding van onwaardigen, die nog geen 10°/« van de bevolking achter zich had. Zijn zij, die dergelijke inferieuren financierden, niet nog veel schuldiger, dan de genen, die men in Neurenberg en Tokio thans berecht? Te Stompetoren plechtige ont- huling van het monument voor de 13 gevallenenuitdeSchermer, door prof. W Schermerhorn, minister-president. Zaterdagmiddag d.a.v. 2 uur werd te Stompetoren het monu ment onthuld voor de gevallenen in de Schermer, wier namen hier LENTE. Als de Meimaand weer gaat komen, En de bomen botten uit, Hoor je, als je goed gaat luist'ren Overal een nieuw geluid. 'i Fluistert in de hoge bomen, 't Ritselt in het oeverriet, In het gras en in de struiken, Hoor je, hoor je, hoor je 't niet? Luister goed en je kunt horen Dat de wereld wakker wordt. De blijde zon begint te stralen, 't Wordt weer groen, wat was verdord. De nieuwe lente Is gekomen Niets wat haar weerhouden kon, In de weide staat het geitje Naast haar moeder in de zon. Jonge dieren, jonge mensen, Bloesemknoppen, overal Boterbloemen en viooltjes Madeliefjes, duizendtal. Ook de mensenharten kloppen Met een blij en nieuw geluid! En hun aller ogen stralen, iets van al die blijheid uit! A. Eger—Schouten. (Nadruk verboden). volgen: Frans van der Heijden, Rein Witteveen, Jan Walter, Piet Wagenaar, Jacob Wagenaar, Ge- rard Veldman, Siem Spierenburg, Johannes de Reus, Floor Niele, Piet Koning, Johannes de Jong, Piet de Boer, Dirk de Boer Pz. Velen waren gekomen om deze plechtigheid bij te wonen. Het mannenkoor „Orpheus" uit Alkmaar bracht toepasselijke zang ten gehore. Prof. Schermerhorn gaf in een gevoelvolle rede o.a. weer, welke betekenis het voor ons overleven den moet hebben, deze gevallen illegale strijders te eren op deze wijze. Een wijze, waarvan het na geslacht zal zeggen, dat het de goede zaak van recht en recht vaardigheid, waarvoor ook deze 13 mensen streden en hun leven lieten, eer aandeed. De strijd, welke pas in de latere bezettingsjaren op het platteland van Westelijk Nederland gestre den werd, en die hoe langer hoe feller werd, heeft ook in de Schermer offers geëist. Diep bewogen hoorden de aan wezigen, waaronder de familie leden van deze 13 mannen, deze van warmegenegenheidgetuigende woorden aan. Nadat het fraaie monument met de ingebeitelde namen ont huld was, werd een schat van bloemen neergelegd. De oorkonde, voorgelezen door den heer N. Waterdrinker te Schermerhorn, die ook het inlei dende woord sprak namens de gebundelde illegaliteit werd door professor Schermerhorn ingemet seld. Nog voerden het woord de heer M. Niele, burgemeester van Egmond aan Zee, „Oom Theo" commandant gewestelijke stormtroepen, en „Pièrre", voor malig K.P,-leider uit Amsterdam. Zij getuigden allen van hun grote waardering voor de gevallen helden. Ds. de Jong sprak op verzoek een kort slotwoord. De plechtigheid op de begraaf plaats te Stompetoren. Aan de Oostzijde van de begraaf plaats vond later op de middag nog 'n korte plechtigheid plaats. Hier toch was een gedenkplaat op de muur van de kerk aan gebracht', gewijd aan D. de Boer en zijn zoon P. de Boer, beiden gevallen op 11 October 1944. Zij liggen niét begravenopditkerkhof. Ds. de Jong sprak een inleidend woord. Door de leden van het kerkkoor werd gezongen. Verder werden dankwoorden gesproken door burgemeester Posch, een vertegenwoordiger van „DeLeer- hoeve", den directeur van de „Neerlandia", den heer Davelaar, en den voorzitter van het kerkkoor. Het moet voor de families een zware middag geweest zijn, alles weer te moeten doorleven. Op de begraafplaats werden door jongeren bloemen neerge legd op de graven van 6 Engelse militairen, die te Stompetoren ter aarde besteld zijn. Door deze jongeren werd een toepasselijk lied gezongen. In alle gemeenten wapperden van vele woningen de vlaggen halfstok. Offioieele bonnenlijst Nieuw aangewezen bonnen 12 t/m 25 Mei 1946 Bonkaarten KA, KB. KC 606 Algemeen 268—273 800 gr. brood 274 200 gr. kaas 275 200 gr. bloem Reserve B 55 1600 gr. brood C 55 800 gr. brood B 56 2 kg aardappelen Bonkaarten KF 606 367 BMV 125 gr. margarine 368 100 gr. vet 370 suiker 400 gr. suiker Bonkaarten LA, LB, LC 606 231,232,233,234 vl. 100 gr. vleei 227 aardappelen 2 kg aardappelen A 43 melk 2 liter melk B 43, C 43 melk 34 liter melk Bonkaarten KD, KE 606 Algemeen 768, 769 800 gr. brood 770 200 gr. bloem 771 100 gr. kaas Reserve D 55, D 56 400 gr. brood E 55 500 gr. rijst, kindermeel of kinderbiscuits Bonkaarten KG 606 867 BMV 250 gr. boter 868 BMV 125 gr. margarine 870 suiker 500 gr. suiker Bonkaarten LD, LE 606 731,732,733 vlees 100 gri vlees 727 aardappelen 1 kg aardappelen D 43, E 43 melk 6 liter melk Tabakskaarten enz. T 27 2 rants. tabaksartikelen V 27 100 gr. choc. of sulkerw X 27 2 rants. tabaksartikelen Voor de week van 19 Mei t.m. 25 Mei a.s. zullen nog bonnen wor den aangewezen voor melk, aardap pelen, boter, margarine, jam, koffie, tabak, versnaperingen, huishoudzeep en lucifers. Boter- en eierenbonnen verlengd Het Centraal Distributiebureau deelt mede, dat de geldigheids duur van de boterbonnen 211, 711, en 221 algemeen van de bonkaarten K 604 verlengd is tot en met 25 Mei a.s. Eveneens is de geldigheidsduur van de bonnen voor een ei 167 en 671 algemeen verlengd tot en met 25 Mei De rantsoenbonnen voor eieren van het oude model (dus de bonnen voorzien van deaanduiding B) blijven ook geldig tot en met 25 Mei a.s. Zoals bekend eindigt de geldig heidsduur van de oude rantsoen bonnen voor de overige voedings- en genotmiddelen op 11 Mei. BOEKHANDEL HOOGCARSPEL

Rijper Courant | 1946 | | pagina 1