te Driehuizen QBefofh HET LOOKVeiAGSTUK v. No. 1640 Zaterdag 18 Mei 1946 37e Jaargang voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Beemster, Schermerhorn en omstreken Uitgever Drukkerij G. J. Hoogcarspel De Rijp, Telefoon 1 Abonnementsprijs: 50 cents per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cents per gallard regel, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur 's Morgens 9 uur werd begon nen met een kerkdienst, waar Ds. F. Bobeldijk voorging. Om 10.30 uur werd het feest geopend op het feestterrein, waar de school kinderen het Wilhelmus en het bevrijdingslied zongen, waarna de ere-voorzitter, burgemeester Dries- sen het woord tot de talrijke aanwezigen richtte. Spreker her innert aan de 5 bange jaren, die achter ons liggen, en hoopt dat wij ieder jaar op de nu officiële datum 5 Mei, feest kunnen vieren. Hierna volgden de kinderspelen. Ie en 2e klas vlaggetje steken: 1. Dirk de Geus, 2 Jan Heijman, 3. Annie de Groot. 3e en 4e klas jongens, kruiwagen race1Gerard Spaan, 2 Daan Brouwer, 3 Nic Ruiter. 3e en 4; klas meisjes, wasophangen: 1. Ne! Molenaar, 2. Janny Heijmans, 3. Trien van Dam. 5e, 6e in 7e klas jongens, sprietlopen: 1. Louw van Dam, 2. Kees Molenaar, 3. Arie Lake- man. 5e, 6e en 7e klas meisjes, pop aankleden en dubbel zes zoe ken: 1. Aat Langendoen, 2. Annie Bakker, 3. Truus Ruiter. Na afloop werden de kinderen onthaald op brood, gebak en limonade. Om 2 uur werd begonnen met volkspelen, waarvoor grote animo bestond. Herenmastklimmen: l.A.Schip per, 2. H. Bak, 3. J. Schot jr. Dames en heren, gezamenlijk zak- lopen: 1. D. Voorthuizen en B. Gorseling, 2. G. de Boorder-Kwa- dijk en J. Schot Sr., 3. T. Noord man en P. de Groot. Het slot was een gecoslumeerd voetballen voor dames, waar weer hartelijk om werd gelachen. 's Avonds werd in cafe Slooten opgevoerd:. Gebroeders Kalkoen" door „Eensgezindheid" Driehui zen, voorafgegaan door een declamatie van den heer Rijnberg. Het geheel was een echte ge zellige avond. Hiermede was het programma afgewerkt en werd door den voorzitter dank gebracht aan alien, die door hun milde gaven, zo ook voor de medewer kingbij de volksspelen hethebben mogelijk gemaakt, dit feest te doen slagen. De feesten werden opgeluisterd door muziek van de E.D.O.-band. Driehuizen heeft weer eens reuze gezellig feest gevierd. J. Visser—Floosendaal f 4.90 Boekhandel G. J. Hoogcarspel He uitslag der verkie zingen in onze gemeente zal bekend gemaakt worden per bulletin voor onze winkel, terwijl in bet- volgend nummer de uitslagen uit onze ge meente en omgeving op genomen zullen worden. ictottonie- vc&t V izdzt Naar aanleiding van onze bij drage in de „Rijper Courant" van 16 Maart j.1. verscheen in de „Nieuwe Purmerender Courant" van Zaterdag 23 Maart j.1. een artikel van W. B. over Het Loon- vraagstuk. Lang hebben we ge aarzeld, aleer we een antwoord gaven, want de pointé, de kern van zijn bewering, is me nog niet duidelijk. Hij zal een aanvulling geven en spreekt dan over land arbeiders, vooral echter over landbouwers, die klagen over de hoge lonen, die ze zuilen moeten geven aan hun arbeiders, terwijl 'n basis van kostprijs hen ont breekt. Dus nu hogere lonen? Ook over onderwijzers spreekt hij. Hun loon is laag, dat weten we. Par tijdigheid te vermijden deed ons ten terzijde stellen. Ons standpunt moge hier nog eens terdege worden toegelicht. Een verdere loonsverhoging brengt mee een prijsstijging, deze weer 'n loonsverhoging, dat weer 'n prijsstijging. We stoppen, het wordt eentonig als 't verhaal van Multatuli over de buffels. Dit toe staan zou ons voeren in den vi- cieuzen cirkel waarin België zit, waarin Duitsland zat: 900 francs verdienen, 500 francs geven voor 'n pijp; 1.000.000 Mark 6 nul len! verdienen en 1000.000.000 Mark naar we menen 9 nullen uitgeven voor 'n postzegeltje. De regering heeft de prijzen laag gehouden, toeslag verleend, die loonsverhoging voorkomt. Al te uitvoerig hierop ingaan, zou 'n blad vullen. W. B. kunnen we verwijzen naar bladen als Trouw, Economie, alsmede naar ministe riële uitspraken, nog onlangs rond de Jaarbeurs, toen er sprake was van 'n veranderd Duitsland, 'n ander gezicht in W.-Europa. De scheve positie van de Ned. Bank met 'n dekkingspercentage van 15 bij 'n goudvoorraad van 240.000 kg. a 2970.per kg. fijn, laat dit overigens niet toe. De Regering maakt ook fouten. Het lang achterwege blijven van Vermpgensaanwasbelasting etc. remt alles, houdt alles wankel, on stabiel en wellicht kunnen daarom salarissen en lonen van ambtena ren en onderwijzers nog niet ten volle worden vastgesteld. Als 't geld stabiel is, is de koopkracht te bepalen en daarmede hun sa laris juist vast te stellen. De Staat aarzelt nu even, faalt effen: de verkiezing is in zicht, doch all round geldmannen zien reeds di' baisse opduiken rond September. De baisse, de diepe val van alles. Ten opzicht van de momentele toestand is die nog op te vangen. Pessimisme is niet geoorloofd. Doch hoe diep zou deze zijn als opgeschroefde, torenhoge „wind- Ionen" stonden naast die ravijn- diee afgrond der inflatie. Sommi gen hebben gauw last van hoogte vrees. Heeft de Staat niet goed gedaan, als gids te fungeren? Alom meent men van wel en de goede politiek van Lieftinck en Schermerhorn wordt onderstreept door die dikke dollars van Uncle Sam. Dat sanering hier en daar nog nodig is, W. B. we geven het toe. Alles is onvolmaakt, er moeten „wensjes" blijven, er moet stof blijven voor onze kolommen, voor onze bier-politici. Doch sanering is iets anders da nloonsverhoging. JO VAN GEMERT Jr. SCHERMERHORN De Gemeenteraad vergadert weer Na een staking van ongeveer 4 maanden in verband met de problemen rond de burgemeesters benoeming, kwam de gemeente raad weer bijeen. De bereidheid van wethouders en raadsleden om in het belang van de gemeente met den nieuwen burgemeester samen te werken, betekent practisch het einde van de moeilijkheden. Tijdens de ver gadering werd over deze zaak met geen woord gerept. Hoewel een dergelijk stilzwijgend beëin digen van het verzet van beide partijen niet geheelzal bevredigen, zal deze oplossing in de gegeven omstandigheden wel practisch de beste zijn. Het Is een gelukkige omstandigheid, dat bij deze be noemingskwestie, in tegenstelling met dergelijke problemen in an dere gemeenten, generlei persoon lijke tegenstellingen aan de orde zijn. Niemand in deze gemeente heeft tegenover den heer Driessen enigerlei persoonlijke grief. Fei telijk was hier in de eerste plaats sprake van een conflict tussen de illegaliteit en de commissaris van de Koningin. Gezien de sym pathie die denieuweburgemeester in steeds breder kring te Scher merhorn ten deel valt, kan worden voorspeld, dat de nadelige in vloed op de verhouding tussen burgemeester en gemeente, die uit de moeilijkheden der afgelopen maaflden voortvloeide, spoedig zal overwonnen zijn. Aanvullende bonnenltjst van 12 t/m 25 Mei '46 Bonkaarten KA, KB, KC 606 Algemeen 285 250 gr. jam 284 100 gr. koffie 283 225 gr. huishoudzeep 282 4 doosjes lucifers Bonkaarten KF 606 369 BMV 125 gr. boter 384 Reserve 125 gr. margarine Bonkaarten LA, LB, LC 606 A 44 melk 2 liter melk B 44. C 44 melk 31 liter melk 228 aardappelen 2 kg aardappelen Bonkaarten KD, KE 606 Algemeet) 785 250 gr. Jam 784 225 gr. huishoudzeep 783 4 doosjes lucifers Bonkaarten LD, LE 606 D 44, E 44 melk 6 liter melk 728 aardappelen 1 kg aardappelen Tabakskaarten enz. T 28 2 ranfs. tabak V 28 100 gr. choc. of suikerwerk X 28 100 gr. choc. of suikerwerk De bonnen 211, 711 en 221 algemeen van de bonkaarten K 604, welke zijn aangewezen voor boter, blijven, zoals reeds Is gemeld, tot en met 25 Mei geldig. Distributie-kring de Rijp Loketdiensten de Rijp: Dinsdag Woensdag Vrijdag Akersloot: Maandag Maandag Donderdag 9—12 uur 9-12 en 2- 9—12 9.B0—12 1.30-3.30 9 30—12 West-Graftdijk: Dinsdag 2—3 Driehuizen Donderdag 2—3 Groot-Schermer: Vrijdag 2—3.30 publiek 3 detaillisten en bakkers publiek detaillisten en bakkers publiek publiek publiek publiek publiek 1 MEI-30 AUGUSTUS '46 Ten bate van oorlogsslachtoffers en ter voorziening in oorlogs- noden EEN DAAD 11 Frankeer als regel met een Nationale Hulpzegel. Waarden: 1V» 5 ets. 21/» 7V* ets. 5 15 ets. 71/* 221/* ets. 12V» 50 ets.

Rijper Courant | 1946 | | pagina 1