ItijtyU CöUCOht Dozen luxe post No. 1642 Zaterdag 1 Juni 1946 37e Jaargang voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Beemster, Schermerhorn en omstreken Uitgever Drukkerij G. J. Hoogcarspel De Rijp, Telefoon 1 Abonnementsprijs 50 cents per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cents per galjard regel, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur DE BEDIJKING VAN HET GRAFTERMEER. (Nadruk verboden.) (SLOT.) Zelfs heeft B. Geel zich niet ont zien om officiëele polderstukken achter te houden, dat geenszins pleitte voor een loyaal karakter en de belangen van den polder niet diende. De algemeene Dijkgraaf Boom- acker heeft al dadelijk de juridi sche zijde te veel op den voor grond geplaatst en diende de al gemeene zaak evenmin. Of snood vermoeden heeft deze heer zich laten verleiden door ne potisme of familiebevoorrechting? Zijn naaste bloedverwant was im mers rechtsgeleerde. Wat had men veel kunnen voorkomen door nader overleg, dat later zoo dui delijk is gebleken. Toen de heer Heshuysen aan het roer kwam, stapte men bij Eilandspolder over alle bezwaren heen en bracht de noodige verbetering aan de be maling. Waarom dit laatste niet eerder gedaan? Het is mij geble ken, dat de heeren Geel en Boom- acker de bestuursleden te veel be ïnvloed hebben. Wat de heer Ti- deman betreft, zijn voortvarend karakter heeft hem parten ge speeld en helaas te veel geldelijke opofferingen gekost. Maar alle respect voor zijn moed en energie, die getuigenis afleggen van daad kracht, waarvoor de nazaten hem nog dankbaar kunnen zijn. Nu zullen we eens nagaan, wat de heer Heshuysen verricht heeft. In het jaar 1863 kwam hij over een met de Grafterban de jaar lijks verschijnende banslasten af te koopen. In de Graftermeer is, zooals bekend door de bedijking 73 bunders aan het gebied van den Eilandspolder onttrokken, waarvoor aan den Grafterban tot afkoop 5213.is uitgekeerd. Met het heemraadschap is toen ook geaccordeerd. De jaarlijksche recognitie te voldoen aan den Pol- derban en de gemeente Graft, aan elk, het bedrag van 25.we gens derving van het vroegere vischrecht der Graftermeer is niet door Heshuysen afgekocht en wordt nog heden betaald. Toen de zaken der uitmaling voor goed ge regeld waren, is het gebouw be kend onder den naam van Machi nehuis bij het Vinkenhop, als ondienstig gesloopt, Daarna is de molen verplaatst op het terrein der tegenwoordige watermachine en heeft,, zooals vermeld, eerst als bovenmolen gediend bij den thans zijnden molen. Aan het landbouwbedrijf werd in of na het jaar 1863 drie boe renwoningen toegevoegd, welke gedoopt zijn met de namen: Pri mo, Secondo en Tertio. Ondanks alle verbeteringen heeft de heer W. T, Heshuysen de Graftermeer slechts dertien jaren beheerd en is dezelve Meer in 1876 bij publie- ken verkoop aan verschillende particulieren overgedragen. Uit de respectieve eigenaars of ingelan den is toen een Bestuur gefor meerd. waarvan als voorzitter de heer R. Smit te Graft fungeerde. Het volgende jaar is de watermo len aan de Ouddijksloot gesloopt en de watermachine op dezelfde plaats gebouwd, welk stoomwerk tuig met het watermolentje nabij deGraftdijker Moor nog heden de 182 H.A. van het overtollige wa ter ontlasten. Ter verbinding met Grafsdijk is de vaste brug in den Graftermeersdijk door een draai brug vervangen in 1876 en is de dijk daar ter plaatse van af den Middenweg in 1900 door de ge meente Graft behard en van een paardenpad voorzien, waarvan het onderhoud der Graftermeer is toe gewezen. De communicatie der Meer met het dorp Graft geschiedde voor hands nog op een zeer primitieve manier. Met een schuitje werd men van den hoek van Graft (de Kromme Horn) overgezet op den hoek van den Graftermeersdijk. Het venhuisje (thans de wo ning van P. Roelofsen) werd eerst tot den dienst bewoond door Sijtje Zwaan en later door Maartje Louwen. Stelt U voor op den ge noemden dijkhoek te staan en men bij noordenwind bijna de voering uit de keel moest schreeuwen, om. de overzetster te beduiden dat men „over" wilde! Een heugelijke tijding was het toen bekend werd den 22en Juli 1880 het Bestuur der Graftermeer consent kreeg van het Heemraadschap Eilands polder tot het leggen van een brug bij het dorp Graft tot verbinding van Graft met Graftermeer en Graftdijk. Ter beëindiging van dit over zicht zal ik nog een gedeelte weer geven van een gedicht door wijlen den heer Jb. Blaauw Az. te De Rijp welke rijm betrekking heeft op de bedijking van het Grafter meer en is .opgedragen aan de heeren Tideman, Van Hall en Sieuwerts, bestuurders der Maat schappij tot droogmaking van het Graftermeer. Zoolang het Graftermeer blijft door een dijk omgeven, Waardoor het vruchtbaar land voor het water blijft beschut, Zoolang zal eed'le trits Uw naam bij het nakroost leven, Want gij ook werktet mee tot Schermereilands nut. Nu kan de nijv're hand hier nutten arbeid vinden. Uw goedheid geeft hem het werk, hetwelk hem brood verschaft. Dan zal de tijdgenoot Uw naam met lof verbinden, Dan roemt U Schermerhorn, Groot-Schermer, Rijp en Graft. 1 MEI-30 AUGUSTUS '46 Ten bate van oorlogsslachtoffers en ter voorziening in oorlogs- noden EEN DAAD 11 Frankeer als regel met een Nationale Hulpzegel.' Waarden: l1/» 5 cis. 2'/« 71/» ets. 5 15 ets. 71/» 22Vi ets, 127s 50 ets. PLAATSELIJK NIEUWS DE RIJP Wedstrijd van brandweercorpsen gebonden te Alkmaar Onze brandweermannen trok ken Zaterdag 18 Mei j.1. op naar Alkmaar om deel te nemen aan de wedstrijd van brandweerlieden van verschillende steden en dor- penuit de omtrek. Er namen 12 verschillende corpsen aan deel. Door loting werden de'Rijpers No. 1, dus da; was zoveel gezegd: ais eerste optreden. Er werd gespoten met druk en water van de waterleiding. Hier moesten de slangen met hulp stukken worden uitgelegd en dan moest er over een hindernis van 10 m lang worden gelopen naar een stelling van 4 m hoger, van daar af moest gespoten worden met 2 slangen en 1 slang naast deze stelling op rood, wit en blauwe blokjes en als die er af waren werd de tijd opgenomen. De Rijp maakte volgens ons zelf en de collega's een hele goede tijd, maar doordat wij no. 1 waren en de anderen van de na ons volgenden van elk corps wat hadden geleerd, werden die tijden langzaam aan beter. Zodat de uitslag luidde: Alkmaar le pr., Alkmaar 2e pr. enMidden-Beem- ster 3e prijs. Het was voor ons allen een leerzame middag en een goede oefening geweest. Wij werden No. 10, wat ons tegen viel, want wij hadden van ver schillende andere corpsen tijd enz. opgenomen en dachten no. 6 of 7 fe zijn. Een volgende maal betert B.V. Door tekort aan plaatsruimte vorige week, konden wij eerst heden dit verslag opnemen. Red. Molensteen nit het onde de Rijp De heer S. Hottentot stootte bij grondwerk in zijn boomgaard op steen. Bij nader onderzoek bleek het een zware molensteen te zijn, afkomtig uit één der vroegere meel-, hennep, of oliemolens, welke daar stonden voor de grote brand van 1654. Aanvullende bonnenüjst van 26 Mei t/m 8 Juni '46 Bonkaarten KA, KB, KC 606 Algemeen 296 60 gr. thee 296 260 gr. jam 297 260 gr. zachte zeep Reserve C 69 1 ei Bonkaarten KF 606 373 BMV 125 gr. boter Bonkaarten LA, LB, LC 606 A 47 melk 2 liter melk B 47, C 47 melk 3J liter melk 237 aardappelen 2 kg aardappelen Bonkaarten KD, KE 606 Algemeen 796 250 gr. jam 250 gr. zachte zeep 1 el Bonkaarten KG 606 873 125 gr. boter Bonkaarten LD, LE 606 D 47, E 47 melk 6 liter melk 737 aardappelen 1 kg aardappelen Tabakskaarten enz. T 30 2 rants. tabaksartikelen V 30 100 gr. choc. of suikerwerk X 50 100 gr. choc. of suikerwerk Zuinig met sniker Voorlopig geen nieuwe bon Zoals bekend, is ons land in de laatste maanden voor zijn suiker- voorziening geheel aangewezen op invoer. De stakingen ln de havens in Rotterdam en Amster dam hebben er toe geleid, dat grote hoeveelheden aangevoerde suiker jiiet konden worden gelost. Ofschoon hierin de laatste week een wijziging is ingetreden heeft de staking reeds te lang geduurd om het suikerrantsoen onvermin derd te kunnen handhaven. Daarbij is Inmiddels nog gekomen de staking in de Westersuiker raffinaderij te Amsterdam, zodat thans van een regelmatige suiker voorziening geen sprake meer kan zijn. Men moet er dan ook rekening mede houden, dat na de lopende bon voorlopig geen bon voor consumptiesuiker zal kunnen worden aangewezen. Het publiek wordt dan ook dringend aange raden met de suiker,- welke zij thans nog ter beschikking heeft, uiterst zuinig te zijn. Door de consumentenbon te laten vervallen, hoopt men in staat te zijn de voorziening van de industrieën nog zo lang moge lijk in stand te houden. Er be staat dus kans, dat de voorziening van het publiek met jam en an dere producten op de jambon, versnaperingen e d.. voorlopig niet te zeer zal stagneren. f 2,75 en f 5,25 Boekhandel Q.J. Hoogcarspel

Rijper Courant | 1946 | | pagina 1