D. B. L APPEL Modem drukwerk? Intrede van Ds. H. Johannes A bonnementsgeld 2e halfjaar 1946 39751 No. 1646 Zaterdag 29 Juni 1946 37e Jaargang Jlityet Coucahi voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Uitgever Drukkerij Q. J. Hoogcarspei De Rijp, Telefoon 1 Abonnementsprijs: 50 cents per 8 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,40 per Jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cents per gaijard regel, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur in do Evangelisch Luthersche Gemeente te de Rijp op Zondag 23 Juni 1946 Het was Zondagmiddag voor de kleine Luthersche gemeente alhier een dankdag, die tot een feestdag is geworden, daar zij na zo'n heel korte vacature-tijd, nu reeds weer een eigen Herder en Leraar, in de persoon van ds. H. Johannes mocht ontvangen. Nadat de nieuwe predikant de vorige week Zondag 16 Juni te Monnikendam door ds. W. Spliet-, hoff van Haarlem was ingezegend, deed hij thans hier zijn intrede, voorafgegaan door een inleiding en bevestiging van de 1ste con sulent der gemeente, ds. O. Fafié van Purmerend. Het lief en intiem kerkgebouw was bij deze gelegenheid zeer goed bezet en wij merken vele afgevaardigden vanzuster-gemeen- ten en plaatselijke kerkgenoot schappen op, zoals de gehele kerkeraad van Monnikendam en vele gemeente-leden vandaar, de kerkeraad der gemeente Purme rend. da. Monsees van Edam, ds. W. A, Kastein, Ned. Herv. Pred. alhier, ds. J. E. Loysen, Ned. Herv. Pred. te West-Qraftdlfk, den Edel- achtbaren heer burgemeester J. Dalenberg, evangelist Henning van Beemster en afgevaardigden der Doopsgezinde gemeente al hier, terwijl er ook nog enkele ieden aanwezig waren van de gemeente Zeist, waar de nieuwe predikant enige jaren als propo nent hulp prediker werkzaam was. Ds. O. Fafié begon met het voorlezen van Psalm 103 en deed de bevestiging vooraf gaan door een predicalie over de tekst uit 2 Timotheüs 3 vers 14: .Maar gij, blijf in hetgeen gij geleerd hebt en waarvan gij ver zekerd ztjt geworden, nademaal gij weet van wien gij het geleerd hebt, dewijl gij van kindsbeen af de heilige Schriften kent. Deze bevestiging maakte'nzeer diepe indruk, waarna de nieuwe predikant en leraar zelf de kan sel opging en ds. Fafié dankte voor zijn goede woorden tot hem gesproken. Vervolgens sprak de nieuwe predikant naar aanleiding vande tekst 1 uitTimotheüs 1 vers 1 t./m. 13, waarin alle kracht van het geloof lot uitdrukking kwam. Van de gelegenheid voor even tuele toespraken, werd door de navolgende personen gebruik ge maakt. Allereerst door den heer D. C. de Moes Sr., namens kerkeraad en gemeente Deze besloot zijn rede door het voor lezen van een zelf gemaakt ge dicht.Waarna spraken de collega's ds. W. A. Kastein, ds. J. E. Loysen, da Monsees, benevens burgemeester Dalenberg namens de gemeente de Rijp en de heer Wiebols namens de Evang. Luth. Gem. Purmerend, de nieuwe predikant en zijn vrouw toe en heette hem hartelijk welkom in deze gemeente. Vervolgens sprak ds. Johannes alle sprekers persoonlijk toe en dankte hen voor de woor den tot hem en zijn vrouw gericht. Hierna zong de gehele gemeen te staande de predikant er, zijn vrouw gezang 14 toe, de dienst werd met dankgebed en het zingen van gezang 116 beëindigd, waarna er gelegenheid bestond persoonlijk met ds. en mevr. johannes kennis te maken. Verder werd aan alle van bui ten komende bezoekers, ten huize van de fam. Langerljs thee aange boden, waarvan men dankbaar gebruik maakte. Een woord van warme dank aan deze familie ls zeker op zijn plaats. Uit de oude doos We kregen, naar aanleiding van hetgeen we de vorige week schreven over het sterfjaar van Leeghwater, van een oudheidkun dige een geschrift toegestuurd, waaruit duidelp blijkt, dat Leegh water in 1650 gestorven is. .Zijn weduwe begaf zich op 3 Febr. 1650 naar notaris Nic. Cruys te Amsterdam en machtigde aldaar Iemand om de goederen op te vorderen die zij ten huwelijk had aangebracht en een kindsgedeelte benevens de helft van de woning te de Rijp". Leeghwater moet dus gestorven zijn in Januari 1650. Tevens kwamen we één dezer dagen in het bezit van een oud en vergeeld papier, waarop de brand van de Rijp in 1654 be schreven is. Wat over het alge meen weinig bekend is, n.l. dat na de grote brand van 1654, de Rijp nog twee maai door een zware brand werd geteisterd, is eveneens op dit geschrift beschreven. ,De regtvaardige en nogtans vaderlijke hand Gods heeft voor de tweede maal door zijn tugti- gende roeden de Rijp wederom een sware brand doen overkomen op den 11 November des jaars 1657". We lezen verder dat deze brand ontstond op het Vlaander en „wederom de burgers van de Rijp een droefige schade heeft toegebragt daar 60 k 70 huysen door de fiamme zijn verleert geworden" Weer verder lezen we dat „op den 25 July 1674 omtrent DE RIJP onze nieuwe secretaris - ontvanger In de raadsvergadering van 19 Juni j 1. werd de heer D. B. A. Appel, wnd. secretaris-ontvanger alhier, benoemd tot secretaris ontvanger van onze gemeente. De heer Appel werd 28 Octo- ber 1915 te Enkhuizen geboren. Na een drie-jarige H.B.S. op leiding te Alkmaar, waarheen zijn familie verhuisd was, was hij ge durende 3 jaar volontair ter ge meente-secretarie te Zuid-Schar- woude. Op 20-jarige leeftijd behaalde hij zijn diploma gemeente-admi nistratie. Zoals velen, bezocht ook hij voor zijn studie den oud-gemeen te-secretaris van Amsterdam, den heer Roovers. Daarna was hij werkzaam ter gemeente-secretarie te Akersloot, en te Beverwijk op de afdeling sociale zaken. In December 1940 werd de heer Appel tot ambtenaar ter secretarie alhier benoemd. Na de benoeming van burgemeester Dalenberg, werd hij in de raads vergadering van 28 Februari j.1. tot waarnemend secretaris-ontvan ger benoemd, terwij! hem thans door de raad het vertrouwen is geschonken, deze functie te blijven uitoefenen. We hebben in den heer Appel 'nserieusiemand.die ieder, die zijn hulp inroept op gemoedelijke wijze de helpende hand zal toesteken. Wij feliciteren hem en zijn echtgenote met de promotie. DRUKKERIJ G. J, HO O G OA Ft SPEL, Keurige uitvoering Smaakvolle zetwijze Glanzende inkten Lage prijzen ten half één ure des nagls de Rijp wederom door een sware brand werd bezogt geworden. De brand ontstond op de Regtestraat zodat in ruim 3 ure tijds,73 zoo woon- als pakhuijzen door de fiamme verteert sijn geworden, zodat het schoone en kostelijke dorp de Rijp in den tijd van 20 jare en ruim 6 maanden op een zeer gering dedeeite na bijna geheel in de asse is gelegt". A.N.L. Aan de postabonné's Wij verzoeken onzen lezers, bij wie de bode niet persoonlp het abonnementsgeld ad f 1.20 ophaalt, dit toe te zenden op onze postrekening no. De uitgever, O. J. Hoogcarspei Aanvullende bonnenlijst van 28 Juni t/m 6 Juli '46 Bonkaarten KA, KB, KC 606 Algemeen 349 250 gr. jam 350 50 gr. thee Bonkaarten KF 606 388 suiker 400 gr. ruwe suiker 382 BMV 100 gr. vet Bonkaarten LA, LB, LC 606 A 53 melk 2 liter melk B 53, C 53 melk 31 liter melk Bonkaarten KD, KE 606 Algemeen 849 250 gr. jam Bonkaarten KQ 606 883 suiker 400 gr. ruwe suiker Bonkaarten LD, LE 606 D 53, E 53 melk 6 liter melk Tabakskaarten enz. T 34 2 rants. tabaksartikelen V 34 100 gr. choc. of suikerwerk X 34 100 gr. choc. of suikerwerk Het aardappelrantsoen zal nader en afzonderlijk worden bekend gemaakt. Op de bonnen 383 en 883, aange wezen voor ruwe suiker, kan voor zo ver voorradig, ook geraffineerde suiker worden afgeleverd. Distributie-kring de Rijp Petroleum Ter verkrijging van de nieuwe PETROLEUMKAARTEN voor KOOKDOELE1NDEN en VER LICHTING kunnen formulieren MD 323- 14 worden afgehaald op de gewone loketuren vóór 6 Juli '46, door gezinshoofden en alleenwonenden die niet de be schikking hebben over een gas- of electriciteitsaansluiting of vol ledige brongasinstallatie, en dus op het gebruik van petroleum zijn aangewezen. De volledig ingevulde formu lieren moeten vóór 21 Juli 1946 worden ingeleverd bij de distri- butiedienst. Werkschoenen Aanvraagformulieren voorwerk schoenen kunnen op de gewone loketuren bij de distributiedienst worden afgehaald en weer inge-

Rijper Courant | 1946 | | pagina 1