KONINGINNEDAG 1946 No. 1656 Zaterdag 7 September 1946 37e Jaargang Rifru Coucoht voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Uitgever Drukkerij Q. J. Hoogcarspei De Rijp, Telefoon 1 Abonnementsprijs: 50 cents per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cents per galjard regel, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur DE RIJP Zaterdagmorgen 9 uur hadden vele leden van het Oranje-Comité en an deren zich op de Dam verzameld. Van vele huizen en de openbare gebou wen wapperde de driekleur. Het weder in gebruik nemen van de geroofde klokken slond als no. 1 op het programma. De burgemeester sprak o.a. de volgende woorden: Wij zijn in dit vroege morgenuur samengekomen om heugelijke en bij zondere gebeurtenissen te gedenken, nl. de verjaardag van onze Koningin en het weder opnieuw doen luiden van alle teruggekomen klokken. Laat ik met het laatste beginnen. En dan breng ik U in herinnering de dag van 23 Maart 1943, de dag waarop de klokken van beide kerken naar beneden werden gehaald, opge laden en weggevoerd met onbekende bestemming, om wellicht in de smelt kroezen te verdwijnen voor het ver vaardigen van voorwerpen waarmede aan onbekende mensenkinderen het leven zou kunnen worden benomen. Dat alles hebben we met lede ogen moeten aanzien en gedenken. Het werd stil in ons binnenstehet werd stil alom in bet dorp. We hoorden niet meer de dreunen de slagen die het uur aankondigden waarop met den arbeid moest worden aangevangen of waarop de arbeid kon worden neergelegd. We hoorden niet meer hun bronzen stemmen waarmede werd aangekon digd een nieuw leven, de vereniging van 2 levens of den dood. Op den rand van de grote klok staan deze gebeurtenissen als volgt aangetekend Als de Clock gaat, Klept, Luijd of Slaat, en als gij 't hoordt denck om brands-nood of om den dood en om Gods woord. Totdat de heugelijke tijding ons bereikte, dat de klokken waren terug gevonden in het Groningerland, en op den bodem van het IJselmeer. En thans beleven we een historisch ogenblik, waarop ze aanstonds weder om hun galmende klanken aan ons dorp zullen mededelen. Door de goede zorgen van instan ties en firma's en door de voortva rendheid van den gemeente-opzichter is dit ons mogelijk geworden. Te meer is dit een historisch ogen blik, omdat we tevens gedenken de verjaardag van onze Koningin. De klokken van beide kerken zul len ihans weder luiden en onze ge voelens vertolken en bekrachtigen. Onze gevoelens van vrijheid en gerechtigheid, waarvan de beste ver tegenwoordigers zijn te vinden bij mannen en vrouwen van Oranjes stam. Mannen en vrouwen die deze hei lige volkswaarden hebben gedragen, die er voor hebben geleden en ge streden en er soms den dood voor zijn ingegaan. Onze Koningin het symbool van vrijheid en gerechtigheid. Laten de klokken het verkondigen Laten ze weergeven Onze dank baarheid voor wat het Huis van Oranje door de eeuwen heen voor ons volk is geweest, niet in het minst gedu rende de duistere periode van bezet ting en onderdrukking. Laten ze weergeven onze verbon denheid en trouw aan Haar en aan Haar Huis. Na de rede van den burge meester werden de klokken in beweging gebracht, en weldra klonken de van ouds bekende klanken over de Rijp en wijde omgeving. Drie verloren gewaan de klokken, twee in de hoge to ren op de Oroote Dam en één in de kerktoren van de R.K. Pa rochie galmden hun tonen over de landen. Het was inderdaad een plechtig ogenblik. Onder dit klokgelui sprak de burgemeester een kort slotwoord, en werden voorberei dingen getroffen voor de optocht van schoolgaande kinderen met versierde voertuigen. De optocht, opgeluisterd door marsmuziek van Kunst na Arbeid" was niet bijster lang. Toch waren er aardige nummers bij. De prijzen werden gewonnen door: Groep. 1. Verkenners, 2. C. Nat, 3. A. en 0. Visser. Enkelingen. 1. C. Visser, 2. N. Verwer,3. J. Honingh, 4. Q. Qrasboer, 5. N. Visser. 's Middags om 2 uur kinder spelen. Het weer hield zich goed. Er stond wel een frisse, stevige bries op het sportterrein, doch de zon bleef ons trouw. Met groot enthousiasme werd door de kinderen aan de verschil lende wedstrijden meegedaan. Jammer, dat we ditmaal wegens plaatsgebrek de namen niet kun nen opnemen. Dit gedeelte van het program ma nam vele uren In beslag. Des avonds 8 uur werd op de Dam een mooi concert door het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" gegeven. Het peil is weer stijgende, de heer Peetoom uit Alkmaar, is het gelukt goed gespeelde muziek te doen horen. Tot slot speelden de muzikanten het Wilhelmus, dat door de aanwezigen werd meege zongen. De bezoeken van de belde corpsen „Apollo" uit Hoorn en dat van de fa. Enschede uit Haar lem hebben hun werk gedaan en de leden aangezet weer iets moois ten gehore te brengen. Dat is gelukt. Bravo directeur en leden II We hopen, dat de ouders bij een volgend concert hun kleine grut in bed deponeren. De gro ten kunnen dan rustig van het gebodene genieten. Aan het einde van de muziek uitvoering gekomen, dankte de voorzitter van het Oranje-Comité, dr. Schermerhorn allen, die mee gewerkt hadden het kinderfeest tot een succes te maken. In het bijzonder dankte hij ook den di recteur en de leden van het fan farecorps voor hun goed geslaagd concert. Spr. sloot hiermee het officieële programma en wenste allen nog enige prettige uren toe. In verschillende café's besloot een gezellig bal de 66ste verjaar dag van Koningin Wilhelmina. Vergadering van de nieuwe raad De heren J. Nat en J. P. Poel tot wethouders herbenoemd Dinsdag 3 September 1946 kwam de gemeenteraad in ver gadering bijeen. Aanwezig: Burgemeester Dalen- berg, voorzitter. De leden, de heren J. de Lange,]. Nat,J. P. Poel, D. Rljkes en J. B. Sassen. Secre taris de heer D. B. Appel. Afwezig zijn de heren Keuning (met kennisgeving) en Roemer. De voorzitter opent de verga dering met een woord van weikom. Allereerst wordt overgegaan tot beëediging van de nieuw benoem de raadsleden. Alle leden leggen in handen van den voorzitter de vereiste zuiverings-enambtseed af. De voorzitter hoopt, dat hij op dezelfde aangename samenwer king mag rekenen, als die, welke hij met de vorige raad heeft ge had. Hij vertrouwt, dat de be sprekingen in een aangename en rustige sfeer zullen verlopen, hei geen ongetwijfeld zal bijdragen tot het belang van de gemeenle. Hierna wordt overgegaan tot de benoeming van de wethouders. De eerste stemming zal voorzien in de vacature J. Nat. De stem ming heeft het volgende resultaat. Uitgebracht worden 5 geldige stemmen, waarvan 4 uitgebracht op den heer Nat en 1 blanco. Vervolgens wordt de stemming gehouden ter voorziening in de vacature J. P. Poel. Uitgebracht worden 5 geldige stemmen, waar van 4 uitgebracht op den heer J. P. Poel en 1 blanco. De voorzitter doet mededeling van enkele ingekomen medede lingen, welke voor kennisgeving worden aangenomen. De heer Sassen ziet gaarne.dat de Qroote Dam beter verlicht wordt. De voorzitter zal zich in verbindingsteilen met den direc teur van de gasfabriek. Wethouder Nat dankt voor het in hem gestelde vertrouwen door de leden van de raad. De heer Poel sluit zich hierbij aan, hij hoopt, dat een goede vestandhou- ding bestendigd mag blijven, hij hoopt het vertronwen waardig te zijn. Voorts dankt spreker den voorzitter voor de prettige samen werking, welke bestaan heeft, en hoopt hij, dat deze bestendigd zal worden. Hierna leest de secretaris de heer Appel de notulen. Deze notulen worden onveran derd goedgekeurd en vastgesteld. De voorzitter kan mededelen, dat aan de meeste vragen, bij de rondvraag in de vorige vergade ring gesteld, voldaan is. Tot slot deelt de voorzitter mee dat door B. en W. den heer J Nat tot loco-burgemeester is aan gewezen. Aanvullende bonnenlijst van 1 t/m 14 September 1946. Bonkaarten KA, KB, KC 610 564 100 gr. bloem 655 100 gr. gedr. zuidvruchten 556 100 gr. koffie Bonkaarten LA, LB, LC 610 A 02 melk 2 liter melk B 02, C 02 melk 3i liter melk 610 aardappelen 8 kg aardappelen Bonkaarten KD, KE 610 054 100 gr. bloem 055 100 gr. gedr. zuidvruchten E 14 200 gr. bloem Bonkaarten LD, LE 610 D 02, E 02 melk 6 ityer melk 010 aardappelen 1 kg aardappelen Tabakskaarten enz. T 46 2 ranta. tabaksartikelen V 46 100 gr. ehoc. of suikerwerk X 46 100 gr. choc. of suikerwerk Oistributie-krlng de Rijp Inlevering consnmentenbonnen door detaillisten Inlevering consumentenbonnen door detaillisten met ingang van a.s. week (8t.m. 14 September'46) op DONDERDAG. GRAFT Raads vergad ering De heren P. Bruin Hz. en J. Chr. Heijnis tot wethonders gekozen Woensdagmiddag 4 September, des middags 2 uur kwam de nieuwe raad in eerste vergadering bijeen. Aanwezigburgemeester Dalen- berg, voorzitter. De leden: P. Bruin Hz., L. Bruin, A. Caton, S. Heinis, j. Chr. Heijnis, J. Middelkoop en C. Taam. Secre taris de heer J. C. Duin. De voorzitter opent de verga dering met een woord van wel kom in deze eerste bijeenkomst van de nieuwe gemeenteraad. Spreker wenst thans allereerst over te gaan tot de beëediging van de nieuwbenoemde leden. De heren J. Chr. Heijnis, P. Bruin Hz. en C. Taam leggen daarna in handen van den voor zitter de voorgeschreven eed af, terwij de heren J. Middelkoop, A. Caton, L. Bruin en S. Heinis de beloften afleggen. De voorzitter feliciteert de leden met hun benoeming. Spr. wijst er op, dat tal van besluiten ge nomen zullen moeten worden, belangrijke en minder belangrijke. Hij hoopt op een prettige samen werking, zoals deze vanouds reeds bestaat. Eventuele geschillen zul len dan altijd wel een oplossing vinden.Hlermede verklaart de voor zitter de leden voor geïnstalleerd. Aan de orde komt dan de ver kiezing van twee wethouders. Vervolg op pagina 4

Rijper Courant | 1946 | | pagina 1