EEN BOEK BOEKHANDEL G. I. HOOGCABSPEl, OE RIJP ST- NICOLAAS vindt U in No. 1666 Zaterdag 16 November 1946 37e Jaargang voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Uitgever Drukkerij G. J. Hoogcarspel De Rijp, Telefoon 1 Abonnementsprijs 50 cents per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,10 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cents per galjard regel, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur NAJAARSSTORMEN Er laait een gouden vreugde door de wereld, De bomen slaan de rode vlammen uit, De witte wolken razen langs de hemel, Vol donk're schoonheid is het stormgeluid. Eer. sterke stroming stuwt en slaat de golven Met driftig druisen tot een zilv'ren brand, Waar 't gretig riet, hartstochtelijk bewogen En zingend meegolft langs de oeverrand. Er stormen klanken, kleuren door de wereld Een machtig bruisen van verganklijkheid Orijptonsin'thart nu mogen mensenzwijgen, Spreekt slechts natuur in haar verheven strijd. Wat deert het of de laatste bloem gebroken, Het purper blad vertrapt ligt in de goot. Er laait een gouden vreugde door de wereld Te mogen sterven een zó schone dood. J. Kostelljk-Bom (Nadruk verboden) voor uw man voor uw vrouw voor uw kinderen voor uw verloofde We nemen In een paar artikelen het navolgende belangrijke stuk op. Het Nederlands Landbouw- en Volkshogeschool-centrum Méridon Mej. Rit Bruin te Noordeinde van Graft bezoekt sinds enige weken dit centrum. Waarschijnlijk zal zij zo welwillend zijn na haar terug keer haar indrukken in ons Rijpertje weer te geven. Reeds jaren vóór de oorlog, heeft zich in kringen, die belang stellen in Nederlandse emigratie naar Frankrijk, in beide landen de overtuiging gevormd, dat een betere voorbereiding van de emigranten, het aantal mislukkin gen (sommigen spreken van 80 °/o) sterk zou verminderen. Aan dit streven, het pad der immigranten te effenen en hun kans op slagen te vermeerderen, heeft het Centre Agricole Néer- landais Méridon teChevreuse zijn ontstaan te danken. De Vereniging tot stichting van Volkshogescholen in Nederland nam het initiatief te zamen met enige particulieren in Frankrijk en Nederland en in overieg met de Neti. Overheid. De „opleiding" of „voorberei ding" maakt deel uit van een systeem waartoe ook behoren toezicht op praktische stage in Frankrijk, advies bij het vinden van een boerderij, voorspraak bij Nederlandse en Franse autoriteiten en, via de Centrale Stichting Landbouw-Emigratie, medewer king bij overbrenging van inven- taris, eventuele credieten bij ves tiging e.d. In Maart 1946 werd het oplei dingscentrum Méridon geopend. De cursisten, voor het merendeel boerenzoons uit grote gezinnen, worden met zorg gekozen, zowel wat betreft karakter ais bekwaam heid. Men neemt aan dat alleen jonge lieden in aanmerking moe ten komen, die in Nederland vol komen in staat zouden zijn, de leiding van een boerenbedrijf ter hand te nemen. Wat hun ontbreekt is in vele gevallen kennis van de Franse taal, bij allen kennis van Franse toestanden op land bouwkundig, economisch en ad ministratief gebied. In een cursus van drie maanden tracht men hen op die terreinen wegwijs te maken. Het „kasteel" Méridon, eigen lijk is het een ruim landhuis, ligt ongeveer 30 K.M. ten Zuid-Wes ten van Parijs, aan de rand van een plateau en ziet uit op de vallei van Chevreuse. Het adres luidt: Méridon, Chevreuse (S. et O.). Télephone no. 29. Het gebouw biedt plaats voor een zestigtal cursisten. De opleiding bestaat uit lesten en praktijkwerk en zo is de cur sus verdeeld in les-weken en praktijk-weken,metdien verstande dat steeds de ene helft van de deelnemers les heeft, terwijl de andere helft op de omliggende boerderijen werkt. Sommigen komen 's avonds op Méridon terug, anderen blijven een week lang op de boerderij. Dit prak tijk-werk beoogt in de eerste plaats, de jongelieden ervaring te doen verwerven omtrent Fran se landbouw toestanden, maar dient ook om hen'zoveel te doen verdienen dat ze een bescheiden kostgeld (frs. 100 per dag) kun nen betalen gedurende de les- weken. Wat de lessen betreft, twee derde van de lesuren en hel grootste deel van de eigen studietijd wor den besteed aan de Franse taal. Voorlopig blijkt het meerendeel van de aankomendecursisten geen woord Frans te kennen. Dat bezwaar is niet geheel onover komelijk, in drie maanden hard werken kan veel worden bereikt, maar toch zal van de emigranten die zich aanmelden binnenkort worden geëischt dat ze, vóór hun vertrek uit Holland, zich de be ginselen van de Franse taal hebben eigen gemaakt. De lessen richten zich geheel op de praktijk van het leven van de boer in Frankrijk, ook wat de schrijftaal betreft. Het is niet voldoende, dat men zich in het dagelijks leven kan „redden", men moet ook in staat zijn, een vakblad te lezen, een of ander formulier in te vul len, een zakenbrief te schrijven, de strekking van een pacht- contract te begrijpen. Dat alles is in drie maanden alleen te ver wezenlijken voor hen, die al met een redelijke kennis van de taal beginnen. Maar bij allen wordt een degelijke basis gelegd, waarop zelfstudie kan voortbouwen. De lessen op landbouwgebied omvatten onder meer: Algemeen overzicht van de economische toestand van Frankrijk; de ver houding tussen landbouw en industrie; de beschrijving der diverse grondsoorten en land bouwgebieden; het klimaat; de landbouwmethoden voor zover die afwijken van de Nederlandse, maatregelen op landbouwgebied: levering, belasting, sociale lasten en pacht; organisaties op land bouwgebied: landbouwverenigin- gen en coöperaties; instellingen ter bevordering van de landbouw en ter voorkoming van fraude. stage: verplichte proeftijd. Aanvullende bonnenlijst van 10 t/m 23 November 1916 Bonkaarten KA, KB, KC 612 (Strook no. 2) Algemeen 47—7 750 gr. suiker of boterham strooisel of 1600 gr. jam. stroop enz. of 1110 gram (is 3 potjes) pindakaas 47—8 125 gr. koffie 47—9 50 gr. thee Bonkaarten KD, KE 612 (Strook no. 2) Algemeen 48—6, 48—7 250 gr. suiker, boterham strooisel of 500 gr. jam, stroop enz. ot 370 gram (is 1 potje) pindakaas Tabakskaarten enz. T 58 2 rants. tabaksartikelen Op de bonnen voor suiker kan men, Indien voorradig, pindakaas kopen; het betreft hier ruiming van een beperkt restant Nieuwe busdienstregeling ingegaan 4 November Lijn F de Rijp—Middenbeemster—Purmerend Op Zon-, werk- en feestdagen Vertrek Purmerend: 6.15®, 7—, 9.15, 9.45, 12.15®, 12.45 15.45, 18.15, 20.—. Vertrek de Rijp: 6.40*. 8.50, 9.40, 11.50, 12.40», 14.50 17.50, 20.05, 20.30 Rijdt niet op Zon- en feestdagen. Lijn F Purmerend—de Rijp—Graft—Groot- Schermer— Alkmaar Op Zon-, werk-en feestdagen Vertrek de Rijpi 7.25, 10,10, 13.10, 16.10. 18.40. Vertrek uit Purmerend 25 min. eerder. Vertrek Alkmaar'. 8.15, 11.15, 14.15, 17.15,19.30. Lijn G Purmerend—Oost-en West-Graftdijk— Zuidervaart—Alkmaar Op Zon-, werk- en feestdagen Vertrek Puimerend: 7.15, 10.15, 13,16, 15 30, 17.30 Vertrek Alkmaar: 8.15, 11.15, 14.15, 16.30, 18.30 Posterijen de Rijp Kantooruren op werkdagen: 9—12.30 14-15.30 18—19 Zaterdags 9—13 Telegraaf en telefoon Maandag t.m. Zaterdag als gewone kantoor uren. Zon- en feestdagen telefoon 8—9 Buslichtingen: Verzending:5.40; 13.20 uur Eerste bestelling: 9.40 uur Tweede bestelling: 16.30 uur

Rijper Courant | 1946 | | pagina 1