burgemeester Ninsber G. I. RODGCABSfEL Afscheid No. 1724 Vrijdag 2 Januari 1947 39e Jaargang llifrec Couvoht voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Uitgever Drukkerij G. J. Hoogcarspel de Rijp, Telefooü 1 Abonnementsprijs 50 cents per 8 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 5 cents per mm, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur BEEMSTER Dinsdagmiddag j.i. nam burge meester Ninaber afscheid van zijn gemeente. Ten drie ure, na schorsing van de openbare raadsvergadering kwam de familie van burge meester Ninaber, benevens de genodigden de raadszaal binnen. De heer Ninaber nam het woord en gaf een overzicht van de be langrijkste feiten, welke in zijn ambtsperiode yan 1939 af tot stand waren gekomen. Belang rijk was het voor de gemeente dat burgemeesier Ninaber door de bezettende overheid aan kant gezet, onmiddellijk na de be vrijding weer zijn plaats kon innemen. Vervolgens spraken de heren: Wethouder Hogetoorn.de raads leden Poel, Muntjewerff, gemeen te-secretaris Middelburg, burge meester Bouwman van Beets en Oudendijk, burgemeester Kooi man van Purmerend, burgemeester Dalenberg van Oraft en de Rijp, burgemeester Steert van Oosthui zen, dijkgraaf Stolp, oud-burge meester Wljnveld, M. Hemmer, hoofd U.L.0.-school, A. Weder, hoofd O L. school te Z.0. Beem ster, J. Zee, directeur Distributie kring te Beemster, de heer D. Mus. Velen overhandigden de" scheidende burgervader een ge schenk. Zij allen getuigden van hun grote waardering voor de heer Ninaber. Een portret van de burgemeester werd in de raads zaal opgehangen. Burgemeester Ninaber dankte zeer hartelijk voor de hem toegevoegde woorden. Wethouder Hogetoorn sloot deze laatste officiële bijeenkomst' en nodigde allen uit verversin gen te gebruiken in de recre atiezaal. Men bleef daar nog ge ruime tijd gezellig bijeen, ter wijl verschillende sprekers na mens hun respectievelpe ver enigingen -afscheid namen van de heer Ninaber. RAAD GRAFT. Besloten tot verstratingen aan het Noordeinde en te West-Graftdijk. Op Maandag. 22 December j.1. kwam de raad der gemeente 'Graft in vol tallige vergadering bijeen. Na opening doof de voorzitter wer den de notulen van de vorige vergade ring gelezen en onveranderd vastge steld. Naar aanleiding van de in de rond vraag van de vorige vergadering ge maakte opmerkingen, deelt de voor zitter mede, dat 't niet gemakkelijk zal 'zijn aan het euvel* van de mesthopen te W.- en O.-Graftdijk een einde te maken. De mensen beschikken over te weinig ruimte, terwijl het» wegvaren OUD JAAR- Zo ver wij zien, ligt nu de sneeuw gespreid. Decemberdag zo grijs en triest begonnen, Heeft onverwachts een zilv'ren licht gewonnen, Een nieuwe wereld, blank van lieflijkheid. En mey nog dan de viering van oud jaar, Komt deze vreugd' in s' mensenharten dringen. Wij worden stil nu met de stille dingen, Als aangeraakt door een onaards gebaar. Het donzig wit dekt als een zuivering, De'hier geploegde, daar verwoeste gronden. Zo vindt nieuwjaar gesloten d' oude wonden En wordt ons 't oude een blank' herinnering. Straks luidt de klok zijn klanken vol en zwaar. En wensen wij met toegestoken handen Elkaar geluk, doch in ons hart zal branden De bange vraag: „zal 't vrede zijn dit jaar?" J. KOSTELIJK—BOM. (Nadruk verboden) BOEK- EN HANDELSDRUKKERIJ, BOEKHANDEL TELEFOON 1 wenst ALLEN een voorspoedig 1948 DE RIJP wordt belemmerd door het gebrek aan pramen. De vervuilde sloot te W.-Graftdijk is door B. en W. in ogenschouw ge nomen. Inderdaad is de toestand niet zoals het moet zijn, doch daaraan heb ben ook de .bewoners schuld. Een strengere schouw vanwege het polder bestuur zal hier misschien uitkomst brengen. Het maken van een los- en laad plaats te Graft zal nog wel even moe-, ten worden uitgesteld, daar de daar aan verbonden® kosten te hoog zijn Voor de brandweer zullen nieuwe slangen worden aangeschaft, terwijl de brandspuit uit de Starnmeer zal wor den nagezien. Tevens is contact' ge zocht met de gemeente Akersloot tot "het doen aanbrengen van brandkra- nen iir de Starnmeer. Het .verzoek om enige lichtpunten te Oost- en West-Graftdijk weder in ge bruik te stellen is doorgegeven aan het P.E.N., doch hierop is nog geen be scheid ontvangen. Door de Eilandspolder zal de sloot achter de Grafterbaan grondig worden opgeknapt. De bewoners der Grafter baan hebben zich bereid verklaard, om öf zelf' de sloot schoon te maken öf een bijdrage te verlenen. Daar dit werk van groot belang is voor de volksgezondheid, menen B. en W., dat het gewenst is, dat ook de gemeente een gedeelte der aan het werk ver bonden kosten voor haar rekening neemt. Zij stellen daarom voor max. 200.ter beschikking te stellen. De heer L. Bruin vraagt zich af, wat de kosten zijn, welke hieraan zijn verbonden. De bewoners hebben zich toch bereid verklaard behulpzaam te zijn. De voorzitter zegt, dat er kosten blij ven voor het wegvaren van de grond, welke uit de sloot komt. De heer L. Bruin meent;"dat iedere ingeland verplicht is de modder op zijn land te dulden, van wegvaren daarvan is nimmer sprake. Na enige discussie -hieromtrent, waarbij tevens de wenselijkheidvan een vuilnisophaaldienst ter sprake komt, wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten het crediet te verstrek ken. De goedkeuring der begrotings-wij- ziging 1946, en een brief, waarbij de wenselijkheid wordt uitgesproken een verordening te maken, waarbij de po litie de bevoegdheid krijgt om kinde ren, die gedurende de schooltijd op straat worden aangetroffen, naar school te brengen, wordt voor kennisgeving aangenomen.' Tegen het vaststellen van "regelen' voor vergoeding van vérplaatsingskos ten van secretarissen en ontvangers door Ged. Staten hebben de raadsleden geen bezwaar. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten aan de handelsavondschool te Purmerend voor 1948 een subsidie toe te kennen van 10.per leerling. Aan de heer A. Romijn wordt een vergoeding van reiskosten toegekend t.b.v. zyn kleinzoon, die een school te Purmerend bezoekt. Op aandrang van de Minister van Binnenlandse Zaken moet het tarief der Vermakelijkheidsbelasting worden verhoogd. De heer Middelkoop*-zegt, dat de be treffende circulaire hem bekend is. Hij kan hiermede niet sympathiseren. Door het verhogen van deze belasting wordt de kleine man getroffen. De voorzitter merkt op, dat de belas ting in deze gemeente gunstig afsteekt tegenover die in andere gemeenten. Hier is een vast bedrag aan belasting verschuldigd, terwijl elders een per centage-heffing plaats vindt. Dit per centage moet thans worden verhoogd tot 50%. De heer S. Heinis meent, dat bij de verhoging van deze belasting Massifi catie der gemeenten gewenst zou zijn geweest. De vermakelijkheden zijn hier reeds schaars. Door een hoge belasting zul len ze nog verminderen. Na enige discussie wordt het voor stel aangenomen met 6 tegen 1. Tegen stemt de heer Middelkoop. - PLAATSELIJK NIEUWS DÈ RIJP Kerstfeest in de Doopsgezinde Kerk Zoals dat door de jaren heen tot een gebruik is geworden, vierde 2e Kerstdag d% Vrijz. Zondagsschool haar jaarlijkse kerstfeest weer in de Doopsge zinde Kerk onder leiding van Ds. Kastein..Dit jaar was er evenwel in het kerkgebouw niet één grote kerstboom opgesteld maar ston den- er twee kleinere met hun kaarsen te prijken. Dat was in verband met het kerstspelletje, dat bizonder goed door de kinderen werd opgevoerd en waarbij de illustrerende kinderzang o.l.v. de heer J. Baas bizonder aardig klonk. Ds. Keuning vertelde het tradi tionele kerstverhaal, dat dit jaar „De Kerstvluchl" heette en waar door allen met genoegen naar werd geluisterd. En" het hoogtepunt van het feest bestond natuurlijk weer in het uitdelen der geschenken, wat na een slotwoord van Ds. Kastein het einde bracht van het weer uitstekend geslaagde Kerstfeest. Ten behoeve van de rattenbestrijding wordt een crediet van 250.toege staan. Aan de heer C. de Jongh wordt'op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gravenmaker te Oost-Graftdijk. Als zijn opvolger wordt zonder hoofdelijke stemming benoemd de heer J. ïteertjes. Besloten wordt tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Banlc voor Nederlandse Gemeenten. B. en W. stellen voor voor Graft een uitbreidingsplan vast te stellen. Dit plan omvat de onbebouwde zijde van de Grafterbaan. De heer S.' Heinis meent, dat het aanbeveling verdient ook voor West- Graftdijk een dergelijk plan vast te stellen. Besloten wordt de gehele gemeente in het uitbreidingsplan te betrekken. Aan de heer W. Spek wordt t.b.v. de bouw van een woon-winkelhuis een voorschot onder 2e hypothecair ver band verstrekt van 3700. 'Vastgesteld wordt een verordening, welke nadere regelen stelt voor het toewijzen van woningen doqr B. en W. Het bedrag per leerling voor het O.L. Onderwijs wordt voor-1948 zonder hoofdelijke stemming vastgesteld op 22.59. Het foorstel van B. en W. om over ,te gaan tot het opnieuw bestraten van het Noordeinde en enige gedeelten te Graft met nieuwe klinkers, en het verstraten" van het Noordeinde van West-Graftdijk met de vrijkomende bruikbare klinkers ontmoet bij de raad geen bezwaar. Voor al deze werkzaam heden worden de kosten geraamd op 25.000.Besloten wordt voor dit bedrag een geldlening aan t? gaan. Op het verzoek van de heer J. van Ammers Shr vermindering van zijn aanslag in de Hondenbelasting, wordt afwijzend beschikt. Bij de behandeling van de begroting voor het dienstjaar 1948 vraagt de heer Middelkoop, of' het bedrag voor het houden van verkiezingen niet te laag is geraamd. Hij zou gaarne zien, dat de gemeente zorgde voor het vervoer'

Rijper Courant | 1947 | | pagina 1