Op tijd gegaard Schuld bespaard Het comité van actie tot bevordering van contante betaling uit de R.K. Middenstands vereniging afdeling de Rijp—Graft Zondagsdienst Artsen 12 Januari 1947 ingaande Zaterdagavond 11 Januari 6 uur tot spreekuur Maandagmorgen 13 Januari Dr. v. Welsenes, Middenbeemster, Telefoon 2 PBEDIKBE UB TEN Zondag 13 Januari De Ftljp Ned. Hervormde Gem. geen dienst Doopsgezinde Gem. geen dienst s Avonds 7 uur Ds. Keunlng Ev. Duthersche Gem. s Morgens 10.30 uur Ds. H. Johannes H A- Gerelorm. Gem. 3 Morgens 10 uur en s midd. 3.30 uur Leesdienst Gralt Ned. Hervormde Gem. s Morgen 10 uur Ds. Kastein Bevestiging van Kerkeraadsleden Doopsgezinde Gem. Oost-Graftdijk s Morgens 10 uur Ds. P. Keuning Noordeinde van Graft geen dienst Ned. Hervormde Gem. West-Graftdljk Geen dienst Oost-Graftdijk s Middags 2.30 uur Ds. J. E. Loysen Maandag 13 Januari West-Graftdijk (In het lokaal) 's Avonds half acht Bijeenkomst der vrouwenvereniging Spreker: Zendeling de Neef. Toegankelijk voor alle dames Eed. Hervormde Gem. Groot-Sohermer s Avonds 7.30 uur H. U. Albertz Driehuieen s Morgens 10 uur H. U. Albertz Stompetoren geen opgaaf ontvangen Oterleek (zie Stompetoren) Zuld-Sohermer (zie Stompetoren) Beemster Ned. Hervormde Gem. s Morgens 10 uur Ds. Doorenbos Doopsgezinde Gem. Geen dienst Schermerhorn Ned. Herv. Gemeente geen dienst PLAATSELIJK NIEUWS DE RIJP Ongeval Tijdens de gymnastiekoefe ning op de Zondagavond jl. in de zaal van Blokdijk gehouden feest avond van het Thuisfro'nt, kwam de heer A. Kruiswijk, alhier, zo danig te vallen, dat hij daarbij zijn pols brak. POLITIE DE RIJP—GRAFT Verloren: een bruine mantelcein tuur, een zwaan, een leren kap- handschoen. Gevonden: [een zilverbon van êen gulden. GRAFT Lezing Ds. Wastmijze over Rembrandt den Grootsten In een ontroerende lezing op Woensdagavond 8 dezer in het „Grafter Wapen" optredende voor het Volksnut alhier, gafDs. Westmijze uit Rotterdam, het leven van den grootsjen onzer schilders Rembrandt van Rhijn, weer. Een uitermate grondige studie heeft Ds. W. van dit gelukkige en tegelijk ontzettend tragische leven van dezen wondermens gemaakt. Weer geheel nieuwe gezichts punten bracht spr. door zijn eigen visie op dit kunstenaars leven naar voren. Vooral het zielsleven van Rembrandt heeft Ds. Westmijze in belangrijke mate geboeid en bestudeerd, en dit brengt hij op sublieme wijze tot zijn gehoor, dat allen in volkomen stilte naar hem luisterden Zo deed de spreker Rembrandt en de zijnen voor ons leven. Hij schilderde in kleurrijke woor den deze mensen, die niet bui ten de kleuren en lijnen van hun geliefde Rembrandt konden, terwijl een ander soort mensen naarstig op zijn ondergang wacht te door zijn algehele onbekend heid waar het zijn geldzaken betrof. Hij schilderde, etste en tekende slechtsEn hij ging ten onder...," doch de wereld van schoonheid, waarnaar hij zocht, blijft eeuwig. Ds. W. besprak zeer vele doeken van Rembrandt. Zeer speciaal het grote aantal zelf portretten, waarin het zieleleven van den groten schilder open en bloot voor ons ligt. We wilden een grote krant hebben om uitgebreider het schone, dat Ds. Westmijze ons gaf, aan anderen, die niet aan wezig waren, uit te dragen. Deze lezing bevelen wij aan bij andere verenigingen, wier doel het is, de WERKELIJK groten van ons volk meer be kendheid aan allen te geven. Ds. Kastein sloot met wel gekozen woorden deze prachtige Nutsavond. Hij dankte Ds. W. namens allen voor zijn schone voordracht. WEST-GRAFTDIJK Wij ontvingen een ongetekend (waarom, red.) schrijven over het ijsongeval van Piet Peek. Wij hadden dit schrijven liever eer der ontvangen, dan hadden we naast den heer Tuil, die ons zeer onwelwilend zijn mededelingen gaf, de heren Slootmaker en Cuypers kunnen noemen, die beiden eveneens dus een belangrijk aandeel bij de redding hebben gehad. Ook deze heren brengen we alsnog hulde voor hun moedig optreden, Door hen allen werd Piet Peek behouden. Bond voor Staatspensionnering Afdeling West-Graftdijk Geslaagde feestavond met medewerkingvan Nieuw Leven Zondagavond j.1. hebben ~wlj weer eens kunnen genieten van goed toneelspel door de toneel vereniging „Nieuw Leven", die ten bate van de Bond voor Staatspensionnering het zeer toe passelijke stuk„Een schoonmoeder uit duizend" opvoerde. De volle zaal was gedurende het spel één en al aandacht. De woorden van den voorzitter der afdeling Grafldljk werden duidelijkdoorditstukgeïllustreerd. Immers het is voor hen. die na een leven van hard werken afhankelijk zijn van armenzorg, diaconie en diverse liefdadige instellingen, of de hand bij hun kinderen moeten ophouden, die veelal zelf ternauwernood in staat zijn rond te komen, zeer moeilijk. Er wordt nog steeds ontzettend veel armoede geleden door hen die niet meer in staat zijn te werken. Daarom zal Staatspensioen een zegen zijn. Spreker hoopte dan ook dat het ministerie van Sociale zaken deze wens van honderdduizenden uit ons volk zal weten te ver- wezelijken, niet over een jaar of wat, maar nu, dadelijk. Het is een geslaagde avond geweest, én voor de 8ond voor Staatspensionnering wiens doel en streven in steeds breder kring, in alle gezindten bijval vindt, én ook voor de toneelvereniging „Nieuw Leven" die met goede krachten op de planken stond. Noemen wij in het bijzonder Oma Scholte, mevrouw Leegwater, die allen ontroerde door haar gevoel vol spel, dan Guurtje Klinkhamer, als Greet, haar schoondochter. Grietje Altman als de eerst luchtige, daarna wijzer geworden actrice en vriendin Loekl. Den heer Klinkhamer ais huisbaas en tenslotte jaap Dubbeld, als Willem Scholte, de man van Greet, die van zijn moeder meer hield dan van zijn eigenzinnige vrouw, die hem door haar onverzoenlijke hou ding steeds meer van zich ver wijderde. Tenslotte echter brengt Oom Jan Burkus uit Afrika de ver zoening tot stand. Deze rol werd zeer goed door den heer S. Boo|j gespeeld. De kleinere rollen waren bij Koos Jonker, die hiermede te vens zijn debuut deed, enjannie Prins 'in goede handen. DE DEENSCHE LES. Achter een winkelraam in Kopenha gen stond eenige weken geleden een foto van een gezond Deensch varkentje. Daarboven hing de volgende toelichting: Als Ik Groot Ben zal ik naar Engeland worden gezonden met 20 kronen export-premie, die U betalen mag. In ruil krijgt U rolschaat sen. gekleurde prenten, melkpoeder en andere artikelen, die U niet noodig hebt, maar die U betalen moet met prijzen, waarvan de Engelschen voor zich zelf Door de vele raadsvergaderin gen in korte tijd, werdeu we genoodzaakt enkele verslagen, welke laat ontvangen werden, een flinke winst verwachten. Hoe lang zult U dit nog verder verdragen? Om deze. niet geheel billijke, ontboe zeming te kunnen begrijpen, moet de lezer weten, dat Denemarken reeds eeni ge ervaring heeft opgedaan met het sys teem. dat minister Mansholt ook bij ons wil toepassen en dus met verlies naar Engeland exporteert om deviezen te krij gen en daarmee vervolgens Engelsche in dustrieproducten te koopen. Sinds Juli j.1. hebben de Denen op die manier reeds meer dan 10 mill. gulden op hun handel met Engeland toegelegd en het schijnt, dat hun land dezen vorm van deviezenvoorziening niet kan vol houden. Bij de onderhandelingen over de herziening van de handelsovereen komst, die met April 1947 van kracht moet worden, vroegen de Denen dan ook hoogere prijzen. De Engelschen wilden echter zooveel niet betalen en de onder handelingen werden afgebroken, hoewel van beide zijden pogingen waren gedaan om althans de sfeer te veraangenamen. Zoo hadden de Engelschen aangebo den 7 van de bovengenoemde 10 mil- lioen verlies voor hun rekening te nemen en hadden de Denen hun goederenaan bod met 72000 ton verhoogd, t.w. 400 ton boter, 20.000 ton vleesch, 30.000 ton aardappelen, 2000 ton eieren, 6000 ton vet en 10.000 ton afvalproducten. Over de aardappelen werd men het gemakke lijk eens. De prijs, die de Denen vroegen, van 140.per 1000 K.G., vonden de Engelschen zelfs goedkoop (tegen dien prijs zou Nederland met winst kunnen uitvoeren!), het meeningsverschil bij vleesch was niet groot (slechts een pen ny op een pond), maar het struikelblok was de boter, die, evenals vet werd aan geboden tegen circa 3.25 per K.G., terwijl de Engelschen niet meer wilden betalen dan 2.60, waarmee zij trouwens al een 30 boven de Nieuw-Zeeland- sche prijzen uitkwamen. Wij kunnen echter niet aannemen, dat daarmee het laatste woord is gezegd, want de Engelschen zijn even bang om Denemarken als afzetgebied te verliezen, als de Denen vreezen hun positie op de Engelsche markt te verspelen. Het zal dus ten slotte wel op een accoord uit draaien, maar dan zullen we misschien den zotten toestand krijgen, dat beide landen over en weer met verlies expor teeren en dus slechts in schijn lagere prijzen hebben bedongen. Het gevolg is dan onvermijdelijk aftapping van de bin- nenlandsche koopkracht en duurder worden van den invoer, wat nogmaals de kosten van levensonderhoud verhoogt. Het eenige gunstige in deze Deensche ervaring is, dat de Deensche productie kosten van boter blijkbaar ruim 3. per K.G. bedragen, terwijl wij ze lager hadden geschat. De onze, momenteel meer dan 4.moeten het volgende jaar bij snel stijgende productie met ten minste 25 kunnen worden gedrukt. Nederland's rol op de internationale bo termarkt behoeft dus nog niet uitgespeeld te zijn, vooralomdat wij tien mil- lioen koopers voor industriegoederen kunnep aanbieden. Maar laten we ons niet doodconcurreeren tegen Nieuw-Zee- land; er is al armoede genoeg. Kunst matige armoede behoeven wij daar niet aan toe te voegen! DE ZUINIGE KONING. Van den laatsten Duitschen keizer werd verteld, dat zijn personeel het als een eer moest beschouwen, in een zijner pa leizen te werken. Daarom moesten zij dan ook met een minimum-loon genoegen nemen. Nu wordt uit Londen bericht, dat de Engelsche regionale arbeidsbeurzen met man en macht aan het werk zijn, om voor Buckingham-Palace personeel te werven. Het resultaat blijkt vrij poover te zijn, want de koning moet zuinig huis houden en het personeel eischt de nor male minimum-tarieven. Men voelt er blijkbaar niets voor, uit sluitend voor de eer te werken. Volgens de advertenties, die wij regel matig in de Engelsche kranten aantref fen, beseffen de minder voorname ge zinnen, dat ze tegen de minimum-tarie ven geen eerste-klas-personeel kunnen verwachten. Bij de booge eischen, die aan het,per soneel van den koning worden gesteld, zou hij zeker een schepje op moeten leg gen, desnoods door met minder personeel genoegen te nemen.

Rijper Courant | 1947 | | pagina 2