Vervolg van pag. 1. veevoeder en bouwmaterialen. Thans hebben boer en tuinder óók groote behoefte aan boerengerief- hout. Er is in ons land een gewel dig tekort aan hout, en op de agra rische bedrijven heeft men dit ma teriaal doorloopend noodig. De tuinder voor zijn bakken, raam lijsten, schuren, schuttingen enz en de boer voor afrastering, boom- palen, stalrepels, vlonders, hooi. bergen, takkenbosschen, boonstok ken, ewtenrijs en nog vele andere doeleinden. In de zandstreken, waar nogal wat bosch voorkomt (vooral hak hout), hebben sommigen bij de houtverkoopingen een perceel we ten te bemachtigen, doch velen slaagden hier niet in. Zijn er op die bedrijven nog houtwallen of an dere ppstanden, dan zullen deze worden gebruikt met alle nadeelen daarvan. Ten slotte zal een zeer groot aantal boeren en tuinders ook dan nog niet zijn voorzien. Zij zullen zich tot houthandelaars moeten wenden om voor veel geld nog wat hout thuis te krijgen. Zoo hoorden wij dezer dagen, dat voor afraste- ringspalen (weide- of vreepalen) prijzen van meer dan één gulden per stuk worden betaald, terwijl de kwaliteit beslist matig was, aan gezien het hier kophout (afval van groote boomen) betrof. Nu het voorjaar nadert, zitten velen met de zorgen voor hun wei de-afrastering. Bij voorkeur werden hiervoor eiken- of dennenpalen ge. bruikt; berken, elzen e.d. worden als „zacht hout" minder geschikt geacht. Het moet ons echter van het hart, dat het onbegrijpelijk is, dat in de jaren, die achter ons liggen en waarin men de houtschaarschte had kunnen zien aankomen, zoo weinig van conserveeringsmiddelen ge bruik is gemaakt. Misschien heeft het aan de gestagneerde voorlich ting via de pers gelegen, maar het was toch bekend, dat men met be hulp van wolman zout, creosoot e.d. gewoon hout een levensduur van 1520 jaar kon geven. Degenen, die er gebruik van hebben gemaakt, hebben hun afrasteringen e.d. als regel nog prima in orde. Ter verklaring diene, dat deze conserveeringsmiddelen stoffen be vatten (wolman zout bevat o a. fluor), die giftig zijn voor bacteri ën, zwammen, insecten e.d. zoodat deze het hout niet aantasten kun nen. Wij zagen den vorigen zomer een practischen boer aldus handelen: een aantal palen werd opgesta peld, tot zij door zon en wind kurk droog waren. Daarna werden zij in den koeienstal gebracht om nat- regenen te voorkomen. In de groep werd nu een 2% op. lossing van wolman zout gegoten en hierin werd het hout 3 a 4 dagen ondergedompeld, zoodat het zich weer volzoog, hetgeen was te zien aan de dichttrekkende scheuren. Daarna was het proces afgeloopen en ongetwijfeld heeft zulk hout (ook zachte soorten) een levensduur van op zijn minst 20 jaar. Daar den boer meestal geen gecreosoteerd hout uit de fabriek wordt geleverd, achten wij deze methode uiterst raadzaam, vooral daar op deze wij ze hout van iedere lengte kan wor den behandeld. In verband hiermede zouden wij willen aanraden dit op grooter schaal toe te passen. Gebruik ge rust zacht hout voor uw afrasterin gen enz., doch conserveer het. Kan uw afrastering het uithouden tot dien tijd, pas dan deze methode toe. En nu nog iets in verband hier mede: krammen, spijkers e.d. zijn eveneens schaarsch. Voor het eerste zagen wij iemand zich behelpen op de volgende wijze: van een eind gladden draad werden met een be- tondraadtang eindjes van 6 tot 8 cm. geknipt, zóó, dat spitse punten ontstonden. Deze eindjes leverden, omgebogen, een bruikbare kram. In een eiken paal kunt u die wel niet vastzetten, maar in zacht hout (els, berk e.d.) wél. Het gebruik van deze houtsoorten leverde in dit ge val dus nóg een voordeel op. Ten slotte kan er niet genoeg op worden aangedrongen, in den land en tuinbouw uitsluitend geconser veerd hout te gebruiken. Thans, bij den wederopbouw vooral, dient daarop te worden gelet. Vergadering van de gemeenteraad op Vrijdag 21 Februari 1947 Voorzitter: de heerj. Dalenberg, burgemeester. Secretaris: de heer D. B. A. Appel. Aanwezig zijn de heren: J. Nat, wethouder, J. P. Poel, wethouder, P. Keuning, J. de Lange, P. Roe mer en D. Rljlces. Afwezig: de heer J. B. Sassen" De voorzitter opent de verga dering met een woord van wel kom. Alvorens tot de behandeling van de agenda over te gaan, wijst de voorzitter op de bijzon dere heuglijke gebeurtenis, welke een paar dagen geleden in het paleis Soestdijk heeft plaats ge vonden, nl. de geboorte van prin ses Maria Christina. Over het algemeen, ik mag wel zeggen nagenoeg het gehele Ne derlandse volk aldus spreker had de hoop gevestigd op een prins, doch het is een prinses geworden. Onze blijdschap en dankbaarheid is er evenwel niet minder om. Te meer als we een vergelijking treffen met de om standigheden waaronder de ge boorte van haar zusje, prinses Margriet, heeft plaats gehad. Als bannelinge werd ze geboren in Ottawa in Canada, ver van haar vaderland, ons vaderland, dat ge trapt en geknecht en overstroomd werd door vreemde horden. En thans de geboorte in een vrij Nederland. We spreken de wens uit, dat onze prinses Marijke moge op groeien in een tijdvak van vrede en voorspoed, tot blijdschap van het prinselijk gezin en haar groot moeder, Koningin Wilhelmina en tot zegen van het gehele Neder landse volk. De leden stemmen met deze woorden In. Hierna verzoekt de voorzitter den secretaris de notulen voor te lezen van de vorige vergadering, welke na voorlezing worden goed gekeurd en onveranderd vastge steld. Ingekomen stukken en mededelingen. 1. Schrijven van Oed. Staten van N.H. dd. 8 Jan. 1947 tot goedkeuring van de besluiten van de raad, dd. 23 Dec. '46 tot ver huur van gemeentegrond aan Wed. L. Konijn en A. de Vries. 2. Schrijven van Ged. Staten van N.H., dd. 5 Febr. 1947 tot goedkeuring van het besluit van de raad dd. 23 Dec. '46 tot ver huur van een stuk tuingrond, ge naamd „Drilveld" aan Joh. Bakker, 3 Schrijven van de leden der commissie tot wering van school verzuim, betreffende aanneming van hun benoeming, benevens het verslag van de commissie over het jaar 1946; 4. Schrijven van de desbetref fende regenten van het gemene wees- en armenhuis, dat zij hun benoeming tot regent aannemen. Z.h.s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten bovengenoemde stukken voor kennisgeving aan te nemen. Vaststelling voorschot bijzondere school voor het jaar 1917. Overeenkomstig hetvoorstel van B. en W. wordt besloten het voorschot voor de R.K.St.Jozeph- school vast te stellen op f4703,34 voor het jaar 1947. Inrichting vaklokaal ten behoeve van het R.K. voortgezet lager onderwijs. De voorzitter deelt mede, dat de meerderheid van het college van B. en W. de raad voorstelt afwijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur van de R.K. St. Joseph school tot het beschikbaarstellen van gelden t. b. v. vakonderwijs voor het voort gezet l.o. Deze afwijzing is ge grond op het advies van Ged. Staten van N.H., die zich hierom trent hebben verstaan met de ministers van Binnenlandse zaken en Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. De heer Poel betreurt het ad vies van Ged. Staten ten zeerste. In deze tijd, waarin veel voor het kind gedaan moet worden, dient het onderwijs op een zo hoog mogelijk plan te worden gebracht. De heer de Lange betreurt het eveneens en deelt mede, dat dit een groot nadeel betekent voor de R.K. school. Hierna wordt het voorstel van B, en W. om afwijzend te be schikken op het verzoek van het bestuur van de R.K. St. Joseph- school in stemming gebracht, dat wordt aangenomen met 4 tegen 2 stemmen, die van de heeren Poel en de Lange. Verzoek van het curatorium van het R K. Lyceum te Alkmaar om subsidie voor de jaren 1916 en 1917 De voorzitter deelt mede, dat de meerderheid van het college van B. en W. de raad voorstelt afwijzend te beschikken tot het beschikbaar stellen van een sub sidie van f 150.— per jaar. Aan gezien deze bijdragen op onder- wljs-gebied niet wettelijk zijn ge regeld, is het de gemeentebe sturen - althans de noodlijdende - niet geoorloofd gelden hiervoor beschikbaar te stellen. De heer de Lange vindt het onrechtvaardig, dat hiervoor geen gelden beschikbaar mogen worden gesteld, mede gezien het succes van het R.K. Lyceum te Alkmaar. Spr. vindt het treurig, dat gelijk schakeling van de lycea met H. B. S. en Gymnasium er nog niet is. De heer Poel vindt dit een achteruitstelling van het Kath. onderwijs. Spr. wil hier niet ver der over uit weiden, maar meent dat zij recht hebben op de gelden. De voorz. deelt mede, dat het criterium ligt in het niet verplicht zijn van de uitgaven. De heer Poel meent, dat als de raad het billijk vindt om een bij drage te verleenen, hiertoe toch besloten kan worden. De hoogere instanties zullen hier dan op merkzaam worden gemaakt. Hierna wordt het voorstel van de meerderheid van B. en W,, om afwijzend te beschikken op het verzoek van het curatorium van het R.K. Lyceum te Alkmaar, aangenomen met 4 tegen 2 stem men, die van de heeren Poel en de Lange. Goedkeuring balans-, verlies- en winstrekening Mij. tot bevordering van Nijverheid in de Rijp. Ontvangen is een schrijven van de commissarissen van genoemde Mij. betreffende de in het boek jaar 1946 gehouden administratie De raad wordt uitgenoodigd een gecommiteerde af te vaardigen naar de vergadering te houden op 24 Febr. a.s. Tot gecommit teerde wordt benoemd den heer J. B. Sassen. Den gecommitteerde wordt opdracht gegeven stem uit te brengen: a. vóór het prae-advies van com missarissen tot goedkeuring van de balans, verlies- en winstrekening over 1946. KENT U HET BOEK ^QOrtOCU VAN BERT VOETEN WIJ hebben het ln -voorraad f 3.90 Boekhandel G. J. Hoogcarspel b. vóór het voorstel betreffende de uitoefening van de haring- visscherlj in 1947. Wijziging gem. rekening 1911 Overeenkomstighet voorstel van B. en W. wordt besloten de door Ged. Siaten van N.H. gevraagde administratieve wijzigingen aan te brengen en de rekening 1944 van het Gemeene wees- en armen huis goed te keuren. Reclame's hondenbelasting 1916 De voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen hierop afwij zend te beschikken, aangezien de reclame's niet binnen de vastge stelde termijn van twee maanden na dagtekening van het aanslag biljet zijn ingediend. Z.h.s. wordt hiertoe besloten. Rondvraag. De heer Keuning informeert, wat er gebeurt met de mensen, die na aanzegging geen sneeuw opruimen. Tevens wijst spreker op het gevaar voor het autover keer door het ophopen van sneeuw aan twee kanten van de weg. De voorzitter deelt mede, dat hij zeer tevreden is over het sneeuwopruimen door de burge rij. Nalatigen kunnen worden ver- baliseerd op grond van de bepa lingen vervat in de politieveror dening. Voortaan zal worden toe gezien, dat de sneeuwhopen aan één kant worden geruimd. Enige leden informeren of de mensen, die overbruggingsuitke ring ontvangen, niet aan 'tsneeuw- opruimen kunnen worden gezet. Devoorzitter deelt hierop mede, dat op grond, dat men overbrug gingsuitkering ontvangt, niet aan sneeuwopruimen kan worden ge zet. Wel kan dit werk worden aangeboden. Indien dit geweigerd wordt, kan de overbruggingsuit kering worden stopgezet. De kos ten van sneeuwopruimen blijven echter voor 100 °/o ten laste van de gemeente. De heer Keuning merkt in ver band hiermede op of niet tot instelling van een gemeenschap kan worden overgegaan tot het aankweken van de burgerzin. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. hun aandacht hieraan zullen wijden. De heer Poel verzoekt ook de nodige aandacht te willen wijden aan het sneeuwopruimen aan de Zuiddljk. De voorzitter deelt mede, dat hieraan aandacht zal worden besteed. De heer de Lange dankt den voorzitter voor zijn activiteit be treffende het opruimen van de sneeuw. De voorzitter dankt voor deze waarderende woorden en zegt deze mede te zullen doorgeven aan het college van burgemeester en wethouders. De heer Keuning sluit zich als oudste raadslid aan bij de feli citatie van het Koninklijk Huis, door den voorzitter uitgesproken in zijn openingswoord. Hij meent ook te spreken namens de andere raadsleden. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering.

Rijper Courant | 1947 | | pagina 4