FRISMA-KLEUBTABLET? A. KU1N mmmmm immmmm mm/mm Landbouwkroniek Zondagsdienst Artsen 20 April 1947 ingaande Zaterdagavond 19 April uur tot spreekuur Maandagmorgen 21 April Dr. Wegdam, de Rijp Telefoon 38 PB.EDIKBE UB TEN Zondag SO April De HIJp Ned. Hervormde Gem. geen dienst Doopsgezinde Gem. geen dienst Ev. Buthersche Gem. s Middags 1.30 uur Ds. H. Johannes Gerelorm. Gem. s Morgens 10 uur en s mldd. 3.30 uur Leesdienst Gralt Ned. Hervormde Gem. sMiddags2j uur Ds. W. A, Kastein Doopsgezinde Gem. Oost-Qraftdijk geen dienst Noordeinde van Qraft geen dienst Ned. Hervormde Gem. Oost-Qraftdijk s Morgens 10 uur Cand. J. Boekee West-Qraftdljk geen dienst Aed. Hervormde Gem. Groot-Schermer s Avonds 7.30 uur H. U. Albertz Driehuizen s Morgens 10 uur H. U. Albertz Stompetoren Oterleek Zuid-Schermer geen opgaaf ontvangen Beemster Ned. Hervormde Gem. s MorgenB 10 uur Ds. Doorenbos Doopsgezinde Gem. s Morgens 10 uur Ds. Leistra Schermerhorn Ned. Herv. Gemeente s Morgens 10 uur Ds. W. A Kastein I Gereformeerde Kerk s Morgens 10 uur en s mldd. 8 uur Ds. J. E. Visser was er weer geweest. Het totale veilingsbedrag voorde coöperatie en L.T.B. daRijp—Qraft bedroeg f277.171.81 (zonder aardappelen) De tegenslagen waren erg, de tuinders bogen door, doch braken niet. De heer Joh. Bakker wees er op, dat de 160 leden van Coöp. Tuinb. en L.T.B. te weinig pro duceerden met een bedrag van f 400.000 inci. aardappelen in verhouding tot alle leden van B. P. en O. De heer J. Zee gaf een flnan- tlële verantwoording. Het totaal winstcijfer was f 400.—. Het leden-aantal steeg van 49 op 55. Het volijverige bestuurslid, de heer Joh. Bakker werd als be stuurslid herkozen, terwijl in de plaats van de heer J. Baas, de heer D. ter Beek tot bestuurslid werd gekozen. De heer D. Veenman bleef in de commissie vah toezicht, ter wijl de heer L. Smit, Beemster de plaats in ging nemen van de heer D. ter Beek. DE RIJP GRAFT 25 jaar sohoolhoofd Vrijdag 18 April jl. herdacht de heer Jac. Put het feit, dat hij 25 j. geleden tot hoofd van de Parochiale St. Jozephschool be noemd werd. De heer Baas wordt door de voorz. dank gebracht voor alles, wat hij voor de tuinbouw ver. gedaan heeft. De fa. S. Visser zal wederom het vervoer van de producten verzorgen. Na breedvoerige besprekingen kwam men in deze vergadering niet tot oprichting van een stan denorganisatie, welke toch voor veel noodzakelijk is. Men zal hierop nader terug komen. De heren Joh. Bakker, D. Dek ker, E. Klompmaker, W. Middel- veld en j. Zee werden afgevaar digd naar de alg. verg. van de Langedijker Qroentencentrale, welke dit jaar te de Rijp zal gehouden worden. Verschillende leden protesteer den tegen de 1 pCt. heffing van den omzet, welke moet dienen voor het zoeken naar afzetgebied, enz. De kwestie van bestrijdings middelen en kunstmest werd in de breede besproken. Een tuin- bouw-cursus voor ouderen zal men in het volgend winterseizoen trachten te organiseren. Aan het slot dankte de heer Baas nog voor de vriendelijke woorden van de voorz. en het lid de heer P. van Straten. Twee honden doodgeschoten Eenzelfde moordpartij onder de schapen, alswaar wij in ons vorig nummer over schreven, dreigde zich j.1. Zaterdagmorgen te herhalen en wederom op een stuk land van de heer P. Bakker. Om ongeveer half 7 ontdekte men 2 honden, in een wilde jachtpartij achter de schapen. Toen men op het land aankwam, om de honden te verdrijven, was een lam reeds van angst in de sloot ge sprongen, en een schaap tamelijk toegetakeld. Een totale kloppartij werd op de beide aanranders met medewerking der politie ingezet, men slaagde er echter niet in de beesten te pakken te krijgen. Een der honden werd, toen hij door een sloot wilde zwemmen doodge schoten en het andere dier, dat naar zijn baas was weten te vluchten, werd naderhand van huis gehaald om een zelfde lot te ondergaan. In beide gevallen hadden de eige naars hun toestemming gegeven om de dieren te dooden. Wij zijn er ten volle van overtuigd dat dergelijke hondenstreken niet ge duld kunnen worden, maar toch was het zielig om te zien. betrekke lijk kleine hondjes, door een zwaar geuniformd politieman naar het ter rein der executie te zien leiden. Ook voor hen was het een minder pret tige dienstvervulling, want voor de huisgenoten is de hond toch wel het trouwste dier. BEEMSTER Feestelijke herdenking 25 jaren ULO-school Oud-Hoofd IJFF, te vroeg overleden, was in aller ge dachten Hel was Zaterdagmiddag 12 April een gezellige roezemoezige drukte in Het Heerenhuis. De reünisten ont moetten elkanderEn daarnaast schaarden zich de vele genodigden. De grote zaal was bijna geheel gevuld, toen het hoofd der school, 'de heer Hemmer allen het welkom toeriep. Spr. richtte zich in het bij zonder tot hen, die nader met de WEST-GRAFTDIJK Geslaagde opvoering Nieuw Leven Zaterdag en Maandag 5 en 7 April jl. gaf deze toneelver. haar 2e uitvoeiing in 1947. Na het met zoveel succes opgevoerde blijspel .Een schoonmoeder uit duizend", op 5 Jan. j.1. waren ook nu (de verwachtingen (hoe kon het anders) hoog gespannen. En het moet ons van het hart, dat het publiek in zijn verwach tingen niet is teleurgesteld. Van de medespelenden noemen wij in het bijzonder de heer S. Boolj, die als ,de verstoten fabri- kantszoon Tom Mensing, de moeilijkste rol had, welke hij op zeer aannemelijke wijze uit beeldde. Verder mevr. A. de JongVisser ais de moeder van Tom en de heer Jb. Dubbeld als zijn vader. Ook de anderen ble ken het spel behoorlijk te be heersen, op enkele kleinigheden na. De aankleding van het to neel was goed verzorgd. Het talrijke publiek ging beide avonden zeer voldaan naar huis. Nader vernemen wij nog, dat het in de bedoeling van .Nieuw Leven" ligt om 4 Mei a.s. op veler verzoek nogmaals „Een schoonmoeder uit duizend" op te voeren. VERFDE U REEDS MET: Het resultaat is verrassend I Uw drogist verkoopt ze enlichtU deskundig voor Drogisterij Apoth. ass. Optiek - Fotografie Telefoon 30, de Rijp school in contact staan, oud-leer krachten der ULOouddeerlingen D.U.V. en de commissie der leerlin gen, en anderen. Velen voerden hierna het woord. Allen spraken vol lof over de resul taten in het verleden, met alle goe de verwachtingen voor de toekomst Het was een en al loftuiting, met gedachten van weemoed aan het te jong gestorven oud-hoofd der school de heer IJff. Een broodmaaltijd, welke zeer ge zellig verliep, volgde op deze re ceptie. Kort daarna werd een aanvang gemaakt met de opvoering van de revue „Zeg, weet je nog?" De regisseur en samensteller, de heer Hemmer, kan ook hier mee op een groot succes bogen! En met hem de vele artisten, leerlingen en oud-leerlingen, een 42-tal in totaal. Het voert ons te ver in ons kleine krantje de revue in zijn ge heel te bespreken. Alle leerstof van een ULO werd er in behandeld, doch de rooster werd nu heel vlot en vol geestdrift afgewerkt. Het was een lust voor de ogen, de muziek en zang waren zuiver, de costuums en decors waren keurig verzorgd. Het was 'n zeer verdiende hulde, welke mej. Rie Bruin.- voorz. van D.U.V. de heer Hemmer bracht. Des Zondagsavonds d.a.v. werd nogmaals de revue met succes op gevoerd. Beide avonden werden met een gezellig bal besloten. ZUID- EN NQORD-SCHERMER Verloren: een blauwe regenjas. Terug te bezorgen ter gemeente secretarie. SCHERMERHORN Korfbal-nieaws S.K.V. I-Z.K.V. III (Zaandam) 17-0. Correspondentie Verschil lende berichtjes moesten nood zakelijk blijven overstaan. De redactie DE KUNSTMATIGE INSEMINATIE. In vele plaatsen van ons land wor den thans vergaderingen gehouden en besprekingen gevoerd om te komen tot oprichting van fokvereenigingen voor kunstmatige inseminatie (k.i.). De plaatselijke coöperaties nemen ten deze meestal het initiatief. Na alles wat de vakpers over het inseminatie-vraagstuk reeds heeft ge schreven, behoeven wij dit hier niet meer uitvoerig te behandelen. Het blijkt echter, dat de praktijk nogal bezwaren geeft, behalve dan in het Noorden, waar men met de k.i. reeds vijf jaar bezig is. In de eerste plaats zijn er natuurlijk de stierenfokkers, die niet erg enthousiast zijn, omdat er bij de k.i. veel minder stieren noo- dig zullen zijn. De voordeelen kunnen wij in vijf punten samenvat ten: 1. Snellere verbetering van den rund veestapel is mogelijk. 2. Het aanstal stieren kan kleiner zijn. 3. Zware stieren kunnen ook bij jongvee worden gebruikt. 4. Er worden geen ziekten verspreid. 5. Men wéét, dat bij gust blijven de oorzaak bij de koe ligt. Alleen het onder 1. genoemde is een gemeenschapsbelang. Prevaleert dit? Zoo ja, dan dient de k.i. met alle mo gelijke middelen te worden bevorderd ook door Stamboek, contröle-ver- eeniging e.d., terwijl de kosten ook door het geheel moeten worden ge dragen. Natuurlijk zijn de andere vier pun ten ook wel van belang voor de ge meenschap, maar zij spreken toch meer tot den boer persoonlijk. Tegenstan ders wijzen er echter op, dat men van de beoogde verbetering geen wonde ren mag verwachten, aangezien fok stieren toch al aan hooge eischen moe ten voldoen, eer zij worden goedge keurd. Die tegenstanders verwachten de grootste productie meer van verbe tering van voeding en verzorging een kwestie van aanleg en milieu dus, die wij aan de deskundigen ter be slechting overlaten. Wordt de boer er beter van? Wat iedere boer voor zichzelf ech ter wèl kan uitmaken, is de vraag, of hij er beter van wordt. Hij zal de vier laatstgenoemde punten grif onder schrijven. maarbij een te hoog .idekgeld" zullen deze voordeelen weg vallen. Van vereenigingen in oprich ting hoorden wij, dat het „dekgeld" 15.tot 20.en soms nog hooger wordt geschat. Dit nu lijkt ons, gezien den weinig rooskleurigen toestand der gemengde bedrijven, veel te hoog. O.i. vervalt hiermede een groot deel van de voordeelen van k.i. De kosten van behandeling zullen per koe thans niet meer dan 10.behooren te bedra gen. Anders blijven de veehouders voorloopig in twee kampen verdeeld: vóór en tegen. (Wordt vervolgd.) Familie-berichten Met grote vreugde geven wij kennis van de geboorte van onze dochter Catharina Maria Q. A. Grasboer-Hilbers Q. P. Grasboer de Rijp, 14 April 1947 Met vreugde gei van de geboorte 1 JAM S. C. Olden J. Oldenbur de Rijp, 14 April Met grote bil wij kennis van de onze zoon Cornelis E Wij noemen hem KJE C. Scherrenbu A. J. Scherren Zaandam, 16 April Acaciastraat 16 25 April a.s. ho; kinderen, broer ei en tante F. Wiei en O. Wiedijk—V hun 25-jarige ech herdenken Fjmi Fami Qroot-Schermer, A De 2de Mi geliefde ouders J. Ba: en O. Bark hun 25-jarige ech herdenken Hun danl Qraft, 20 April 19 Voor de zeei van belangstelling ziekte en na het onze lieve vrouv grootmoeder bewe hartelijk dank Uit alli I de R8p, April 194

Rijper Courant | 1947 | | pagina 2