Gummie Landbouwkroniek Zondagsdienst Artsen 27 April 1947 ingaande Zaterdagavond 26 April 6 uur tot spreekuur Maandagmorgen 28 April Dr. Bennders, Middenbeemster, Telefoon 7 PREDIKBE UFt TEN Zondag 37 A.prll De Rijp Ned. Hervormde Oezn. s Morgens 10 uur de Heer H. U- Albertz Doopsgezinde Oem. s Avonds 7 uur Ds. P. Keuning s Morgens 11.80 uur Zondagsschool Ev, Duthersche Oem. geen dienst Qeretorm. Oezn. a Morgens 10 uur en 8 midd. 8.30 uur Leesdienst Gratt Ned. Hervormde Gezn. geen dienst Doopsgezinde Gein. Oost-Graftdljlc s Namiddags 2 nur Jaarvergadering Noordeinde van Graft s Morgens 10 uur Da. Schepman van Broek op Langedijk Ned. Hervormde Gezn. West-Graftdijk s Avonds 7.80 uur Ds Bierman Oost-Graftdijk geen dienst ISied. Hervormde Gem. Groot-Schermer s Morgens 10 uur Ds. W. A. Kastein (Doopdienst) Driehuizen geen dienst Stompe toren s Morgens 10 uur Ds.J M. de Jong Zuid-Schermer (zie Stompetoren) Oterleek s Avonds 7.30 uur Ds. J. M. de Jong Beemster Ned. Hervormde Gem. s Morgens 10 uur Ds. Doorenbos Doopsgezinde Gem. geen dienst Schermerhorn Ned. Herv. Gemeente s Avonds 7 uur H. U. Albertz Gereformeerde Kerk s Morgens 10 uur en s midd. 3 uur Ds. J. E. Visser als hier. Bakkeveen is dan ook geen gemeente, maar een dorpje, welke in de gemeente Opsterland ligt. Na nog een half uurtje gezwoegd te hebben over nat zand en door meer grote plassen, was 't al schemerig toen ik een houten brug over fietste, een laantje in, waar aan 't begin een paar „keisteentjes" aan iedere kant lagen met het opschrift ,,'t Alde Hüs". Dat was Fries en betekende ,,'t Oude Huis". En inderdaad, een witgekalkte boerderij-achtig uitziend gebouw dook voor me op. „Het oude huis", welke bij de eerste aanblik zo'n primitieve simpele indruk op mij maakte, maar waar ik later zoveel onvergetelijke uren zou slijten en die zo'n onverge lijkbare rijkdom in mijn leven zijn gaan betekenen. Ik zei al, dat-'t zo'n simpele indruk op me maakte. Wel, toen ik van m'n fiets was afgestapt en niemand ziende DE RIJP Geslaagd Mej. Jet Put slaagde een dezer dagen te Utrecht voor het diploma analyste. Onderhandse verkoop De heer J. Zwart te Beemster heeft het woon- en winkelhuis van de heer J. Visser, aan de Rechtestraat gekocht. Uitvoering Gymn.-Ver. „Bato" De heer D. Olie weer directeur Het is het bestuur van „Bato" gelukt de heer Olie, gymnasliek- directeur uit Beemster bereid te vinden weer voor Bato de leiding op zich te nemen. De heer Olie zei aan het einde van de avond te hopen, dat ALLE leden met deze geestdrift van nu zullen volhouden, waardoor het peil weer zal stijgen. Inderdaad, er schuilen goede krachten, vooral onder de jonge re leden, zowel meisjes als jongens. Bij goede training en niet uit de vereniging treden, kunnen zij „Bato" vooruit helpen en een goede plaats bezorgen op de lijst van turnverenigingen in ons district. Des Donderdagsavonds traden de jongste adspiranten voor het voetlicht. Ook deze avond slaagde Des Zondagsavonds was „de Eendracht" geheel gevuld. Vele nummers dwongen respect af, doch er nfoest correcter af gewerkt worden. Vooral van het werken van de dames- en heren-leden op brug, hoogbrug en laagrek werd ge noten. wat aarzelend naar binnen schoof, zag ik reeds meer merïsen in een grote zaal. En als ik nu zaal zeg, denken jullie natuurlijk a&n veel glas, keu rige houten vlóer, om kort te gaan, een zaal zoals je die bij de naam Hogeschool zou denken. Weet je wat ik zag? Een vloer van cement en ver der een interieur zoals je dat het levendigst kunt voorstellen als je bij de één of andere boer een dors op stapt. Echt waar. Alleen zat alles keu rig in de beits." „Zeg, Ans, mag ik nog een „kleintje koffie"?" Het was Henk, die van het luisteren een droge keel, naar hij zei, had ge kregen. Trouwens ik had een droge keel en m'n pijp kon ook wel weer wat spirit hebben. „Om nu weer voort te gaan," ver volgde ik, „ik stond daar dus bij mij zelf ook een beetje te bekomen van mijn eigen voorstelling voordien. Bij enige dichtbijstaande jongens infor meerde ik wie de leiding was, want zo op 't oog ontdekte ik niemand in wie ik, door een heerachtige kleding of anderszins, degene kon zien die mee de leiding uitmaakte van deze school. Niet alleen een volksschool, maar zelfs een hogeschool. Ik werd gebracht bij een paar jonge mensen die met enkele paperassen op een ruwhouten band zaten. Ze droe gen klompen en de één had een Man- chesterse jas aan Het was alsof er een sprookjesfilm voor me afdraaide. Midden in de bos sen, ver van de gewone wereld, een oud boerderijtje waar intellectuelen in een sobere levenswijze trachtten de jeugd van Nederland te vormen op een wijze, zoals op geen enkèle school nog ooit vertoond werd." (Wordt vervolgd.) Hel hinderlijke van het te kleine toneel was zeer goed merkbaar. Door de leden werden voor afwisseling zang- en guitaar-nrs. gegeven. Een éénactertje werd opgevoerd, waarbij bleek, dat het Rijper Klein Toneel nog wel nieuwe krachten kan charteren(1) Het werd een geslaagde avond. De voorz. mej. Annie Bruin wekte de niet-leden op, zich op te geven voor „Bato" en deze pracht sport mee te gaan be oefenen, teneinde het lichaam in goede conditie te houden. Een gezellig bal besloot de avond. GRAFT Raadsvergadering In de raadsvergadering van Dinsdagmiddag 29 dezer wordt afscheid genomen van de schei dende secretaris-ontvanger, de heer J. C. Duin en wordt de niauw-benoemde secretaris-ont vanger,. de heer N. H. Keijzer beëedigd. Slot Het is n.1. zeer opmerkelijk, dat bijna alle vernieuwingen op agrarisch gebied moeten dienen om andere be volkingsgroepen bestaansgelegenheid te verschaffen. Hoe reilde en zeide de landbouw in dit opzicht zoo'n eeuw geleden? Toen een gesloten bedrijf, bijna geheel gericht op zelfvoorzie ning, géén. invloed van buiten. Thans: organisaties, pers, scholen, instituten, consulenten, voorlichtingsdiensten en controle op alles en nog wat, als mede.... ambtenaren. Zeker: alles vóór den boer. Maar ook: alles levende van den boer! En „de boom wordt hoe langer hoe dikker...." Nu is dat op zichzelf niet verkeerd. Het hindert niet. als een coöperatie meer personeel in dienst neemt om op bepaald gebied leiding of voorlichting te geven, bijv. coöp. machinegebruik, pluimveedeskundigen, enz. Maar de groote vraag moet steeds zijn, of de lioogere geldelijke opbrengst der be trokkenen opweegt tegen de gemaakte onkosten. Die kosten moeten er uit komen! Is dit inderdaad het geval, dan verdient zoo'n verbetering alle aan beveling en dan is het ook niet erg, dat er weeer iemand méér van den arbeid van den boer leeft. Dan heeft hij er zelf immers geen nadeel van en worden voor anderen bestaansmogelijkheden geschapen. Dit alles moet men dus met sociaal gevoel leeren beschouwen. Houdt de zaak eenvoudig! Het komt ons echter- voor, dat bij de k.i. de verhoudingen anders lig gen. Wij weten wel, dat eenige installa ties hierbij onmisbaar zijn, o.a. voor het opvangen van het zaad, micros copisch onderzoek en tevens bewaring ervan, assistenten voor de behandeling van het vee, enz. Hierbij zal men alles echter zoo eenvoudig mogelijk dienen te houden. Het laboratorium en de werkwijze moeten wel onder vee- artsenijkundig toezicht staan, doch voor de dagelijksche leiding is dit niet beslist noodzakelijk. Bij een goede be waring van het zaad en meer inrich tingen in de omgeving is het aan houden van reserve-stieren eveneens overbodig, mits centrale stierendepöts in de provincie aanwezig zijn. Eerst wanneer alles wordt gedaan om de kosten zoo laag mogelijk te hou den, als de inrichtingen eenvoudig zijn, wanneer er verder ook voldoen de subsidies aanwezig zijn, zal de k.i. slagen. Maar wanneer voor 1000 koeien het geheele jaar door drie a vier man aan den slag zijn wanneer de boeren zelf nog met hun vee moeten komen, zoodat het tijdverlies nog grooter wordt en bovendien nog extra kosten worden gemaakt, dan zal de serieuze fokker weinig voor k.i. voelen. Want ook hier beslist niet datgene wat het beste, maar wat het voordeeligste is. Rationalisatie is goed, maar kostprijs verlaging is beter! DE RIJP Oude munt gevonden De heer J. Geerke vond in zijn tuin een oude munt, een kreutzer (oud Oostenrijkse munt) uit 1819 POLITIE DE RIJP—GRAFT Gevondeneen rijwielslotsleutel- tje, een bankbiljet en een kinder broche. OOST-QRAFTDIJK Uitvoering „Harmonie" Dat de reeds zovele jaren be staande Rederijkerskamer nog al tijd door de dorpsbewoneis wordt gewaardeerd, bleek wel uit het feit, dat zij ondanks het veige- vorderde seizoen Zaterdagavond inhet café de Haan voor een goed bezette zaal een uitvoering mocht geven. Opgevoerd werd „de Houten Ham", kluchtspel van Henk Bak ker en Jan van Ees. De avond is uitstekend ge slaagd. De rollen zaten er best in en er werd keurig gespeeld. De voorz. de heer A. Caton dankte na afloop de Regisseur de heer Siootmaker voor de ge. zellige wjjze waarop onder zijn bekwame leidingwas gerepeteerd en riep de aanwezigen een harte lijk „tot weerziens" toe. Met een gezellig bal onder leiding van de Jantjes werd de avond besloten. Boekhandel G. J. Hoogcarspel WEST-GRAFTDIJK Postbode Hooi vertrekt De heer D. Kool zal per 1 Mei a.s. na een 33-jarige dienst als besteller P. T. T. zijn taak be ëindigen. in storm en regen en gladde wegen, doch ook met mooi weer heeft hij zijn werk tot voldoening van iedereen volbracht. Een bijzonderheid in de paardenfokkerij De vorige week bracht het paard van den heer G. J. Wit alhier 2 veulens ter wereld. Jam mer genoeg was het zwaarste veulen van 80 pond, dood,maar het andere dat ongeveer 35 pond woog en niet groter was dan een hond, leefde. Dit diertje was ech ter heel zwak en is nog dezelfde week aan de veulenziekte be zweken. Dat een merrie een tweeling ter wereld brehgt, Is een zeer grote zeldzaamheid. Voor de heer Wit betekent de dood van de twee veulens een schadepost. Een troost is echter dat het paard hel goed maakt. Nogmaals: „een schoonmoeder nit duizend" De toneelver. „Nieuw Leven" alhier, geeft Zondag 4 Mei a.s., nogmaals een uitvoering van bovenstaand blijspel. De vorige uitvoeringen waren zeer goed geslaagd. GR00T-SCHE Geslaagde uitvoer Revue gezelschap Zondagavond 13 i „Graftdijker Revue een uitvoering In ca Een zeer aardig proj afgewerkt. De opkoi zeer groot.'In de pa traditionele verloting prijzen. Een gezellig Biljart-seance Zaterdagavond j.1. Hasselman uit Amsti Kay te zien wat hij kan presteeren. Hij partij van 600 pt te C. Zomerdijk ult!de moest er 150 maken ten had Hasselmjn elkaar. Zomerdijk 75 Een mooie avond liefhebbers. Oudste inwoner c De oudste inwone meente, de heer Jb. leed in de ouderdon SCHERPERE Geslaagde uitvoer Woensdag 16 deze de Haghespelers in den heer Treitureopj Godsgericht", een S| en liefde door Dlr was de tweede maa zoen, dat bovengenc gezelschap alhier op! de vorige keer Is gelukt door hmruit van 't begin tot ft rijke aanwezigen te Feestavond Korfbalvereniging De korfbalverenig! heeft Zondag 20 Aj zaal van de heerC. haar jaarlijkse fee: houden. Op deze „h hebben de aanwezi genieten van zang, drachten en zelfs var kunst De heer P. alhier, bleek namelij goochelaar te zijn. Mevr. Kluft—Kan seuse voor deze avo Aan 't einde van l^ke bijeenkomst spi zitter, de heer D. L; dank uit aan de fan Oord, die binnenkoi gaat verlaten, voir t verscheidene jareji d balvereniging genster en ondervonden nee De voorz. overhan afscheidswoord als waardering een taart van der Oord. De scheidende Mej. Koos van der C van S. K. V. voor he voor de vereniging j ean aardig aandenkè SP0RTNIEU S.D.L.-nieuws Zwaluwen—S. D. L. Het is S. D. L. nie maar één punt mee nemen. De Zw. best

Rijper Courant | 1947 | | pagina 2