DE RIJKSLANDBÖUWVOOR- LICHTING IN DIT GEBIED. Het is gedurende enkele tijd dat on dergetekende in dit gebied bij de boven genoemde dienst werkzaam is. Als zo- danig zochten wij de afgelopen winter maanden contact met de landbouworga nisaties, welke hier plaatselijk aanwezig zijn, t.w. de L.T.B. en de Holl. Mij. voor Landbouw. De bedoeling van dit contact was uiteraard om te komen tot oprichting van een vereniging voor bedrijfsvoorlichting. Uit de afdelingen van de plaatselijke landbouworganisaties werd ter voorberei ding van dit doel een commissie samen gesteld. Het lag in het voornemen nog dit voorjaar te geraken tot oprichting van een bovenbedoelde vereniging. Door bepaalde, onvoorzien ontstane, moeilijkheden kon echter een degelijke voorbereiding niet plaats vinden. Thans is de stand van zaken dus zo: er is een commissie van zes personen uit de besturen van de afd. Oost-Knollen dam der Holl. Mij. v. Landbouw, L.T.B. te De Rijp en de Holl. Mij. voor Land bouw te Zuid- en Noord-Schermer. Uit naam van de genoemde afdelingen werkt deze commissie voorlopig nauw samen met de Rijkslandbouwvoorlichting. In het verband van deze samenwer king ligt het in ons voornemen in de komende tijd kennis te maken met de leden van de organisatie welke de com missie vertegenwoordigt. Verder zien wij, de commissie en de Rijkslandb. voorl., tot onze taak gerekend het organiseren van vergaderingen met goede voorlichting en excursies. Hier over krijgen we betrokkenen persoonlijk bericht. Ten besluit willen wij de wens uitspre ken dat de samenwerking met de land bouworganisaties tot een vruchtbare ont plooiing mag leiden van het landbouw bedrijf in djjt- gebied en tenslotte dat \vij gezamenlijk in ernst de huidige proble men onder het oog zien om uiteindelijk te geraken tot een blijvende welvaart Tot ziens op een vergadering of op uw bedrijf. Ass. B.L.v.A., J. J. POLTER. WAAROM COÖPERATIEVE AFZET VAN GROENTEN, ENZ.? Voor ongeveer 60 jaar geleden begre pen enkele voormannen in de tuinders wereld, dat er in de wijze van afzet van aardappelen en groenten verandering moest komen. Te dien einde zijn de vei lingen gesticht en zij hebben in den loop der jaren hun bestaansrecht voldoende bewezen. De veilingen hebben ook thans nog recht van bestaan, maar de positie van de tuinders is meer kwetsbaar dan voor enkele jaren terug. Wanneer wij ons in onze gedachten verplaatsen tot voor en kele weken, terug toen de handel van wege een conflict met het Ministerie van Landbouw de staking proclameerde, lag daarmede de geheele verkoop van groen ten stil. Het was in een jaargetijde dat verkoop en spreiding al eenige moeilijk heden ondervonden, zoodat de nadeelen niet buitengewoon groot waren, maar denkt U zich eens in dat de handel zoo iets zou doen midden in het seizoen. Dan zouden de tuinders zeer grote na deelen ondervinden en het publiek zou verstoken blijven van onze producten. Toen de zeer kwetsbare positie van de tuinders het volkomen afhankelijk zijn van den handel zoo duidelijk was ge bleken, hebben wij gemeend onze tuinders te moeten beschermen tegen dergelijke willekeurige daden. De gedachte aan coöperatieve afzet- vereenigingen was reeds eerder bij velen opgekomen en naar onze meening was nu het moment aangebroken tot het stel- SPORTNIEÜWS Nieuws van de A.V.V. „de Rijp" In de moeilijke uitwedstrijd tegen Wervershoof heeft ons eerste elftal een kostbaar punt behaald, door 2—2 gelijk te spelen. Het was een mooie wedstrijd, alhoewel de harde wind en het effectvolle terrein moeilijkheden opleverden,die aan alle 22 spelers hoge eisen stelden. Nu kwam tot uiting hoe nuttig het is om bal- controle bij de training een voor aanstaande plaats te geven. Met de wind in de rcg, ont wikkelt de Rijp dadelijk een over rompelend tempo. De V.V.W.- backs die een prima partij spelen kunnen nietvoorkomen, dat reeds na 20 minuten door Wiersma en Vilten de stand 2—0 in het voor deel van de Rijp is. De gehele eerste helft blijft de len van daden over te gaan. Zoo is gesticht de: Coöperatieve afzet- en verwerkingsver- eeniging van land- en tuinbouwproducten „Noord-Holland" G.A., bij afkorting ge naamd V.T.N. en is gevestigd te Alk maar. Het doel is het behartigen en verzor gen van de belangen van het land- en tuinbouwbedrijf, in het bijzonder van dat harer leden, gelegen op het gebied van den afzet der producten. Het is niet de bedoeling een conflict met de veilingen te forceeren, integen deel, het is juist het streven tot een zeer hechte samenwerking met de veilingen te komen, omdat dei veilingen ten slotte toch' ook vereenigingen van tuinders zijn wier doel is het behartigen van de be langen van de leden. Het eerste en voornaamste doel zal zijn het bevorderen van een zoo groot mogelijke afzet en een zoo goed moge lijke spreiding van onze producten en daartoe zal onze vereeniging afzetgebied trachten te verkrijgen vooral in die plaat sen waar dit tot nu toe nog zeer ge brekkig is geweest. Leden van onze vereeniging kunnen worden cle natuurlijke of rechtspersonen die het land- ol: tuinbouwbedrijf in de provincie Noord-Holland zelfstandig uit oefenen. Zooals uit de aanduiding bij den naam reeds blijkt, is de aansprakelijkheid be perkt, n.1. tot een bedrag ad 100. Dit bedrag behoeft niet gestort te wor den. De leden blijven er a.hsw. borg voor. Wel zal bij het aanvaarden van het lidmaatschap een entreegeld worden ge vraagd. Het bedrag zal vermoedelijk op 20 gulden per H.A. oppervlakte van het bedrijf worden' vastgesteld. De gemaakte winst kan o.a. worden uitbetaald aan de leden, naar rato van de geldelijke opbrengst of het aantal kilo grammen en geveild product, of ook wor den gereserveerd om te worden bestemd voor het doen van buitengewone uitga ven ten behoeve van de uitbouw der ver eeniging. De vereeniging zal bestaan uit afdee- lingen. De omvang van elke afdeeling zal nader bij huishoudelijk reglement worden geregeld. Aan het hoofd van elke afdeeling staat een bestuur uit en door de leden gekozen. Verder kiest elke afdeeling vijf leden in den ledenraad. Deze vijf leden bespre ken in de vergaderingen van den leden raad namens de leden van de afdeeling, elk in de afdeeling naar voren gebracht voorstel en brengen in de vergaderingen elk zooveel stemmen uit als de afdeeling leden telt. Op deze wijze komt iedere stem tot haar recht en is de organisatie Rijp in de meerderheid, hachelijke situalie's doen zich voor de V.V.W.-veste voor, ma'ar verdere doelpunten blijven uit, althans aan deze zijde. Bij een van de zeldzame uitvallen van V.V.W. wordt Kroon met een harde schui ver onhoudbaar gepasseerd. in de tweede helft zijn de bordjes verhangen, en De Rijp moet alle zeilen bij de mast zet ten om stand te houden. Qeen kwartier voor het einde maakt V.V.W. de verdiende gelijkmaker. Onder hoogspanning verstrijkt het laatste gedeelte van de wed strijd, maar de A.V.V. achterhoede is niet meer te passeren. In de laatste 5 minuten weet De Rijp zich los te werken en krijgt nog een paar prachtige kansen voor de overwinning, maar de beslissende schoten faal den. En als de uitstekend leiden de scheidsrechter Bloemhof het einde aankondigt kunnen beide elftallen tevreden zijn. De uitslag gaf de verhouding goed weer. Het was een harde, maar faire wedstrijd, waarin V.V.W. zich een sportieve tegenstander toonde. Het programma voor Zondag vermeldt alleen. Watergang I— De Rijp 11. Het eerste elftal heeft rust. In deze rubriek achten wij het noodzakelijk om ook enkele regels te wijden aan onze feestavond die op schitterende wijze is ge slaagd. Een hartelijk woord van hulde en dank komt zeer zeker in de eerste plaats „Intermezzo" toe voor de prachtige wijze waarop '(programma door hen verzorgd is. De bloemenhulde, gepaard gaande met hartelijke bewoordin gen van B.F.C., D.R.E.O, Groot- Schermer en van onze aanvoer der van het eerste elftal namens de leden, getuigden van sympa thie, evenals de toespraak van onze Burgemeester. Onze zustervereniging Graftdijk kwam op wel zeer verrassende wijze uit de hoek, met een fraai uitgevoerd, en in de A.V,V.-kleu- ren geschilderd compleet scorings- bord, dat bij monde van de heer de Koekkoek werd aangeboden. Het was de verrassing van de avond. Zichtbaar getroffen werd het in warme dank aanvaard. De A.V.V. De Rijp kan op waardige wijze terugzien, op de herdenking van haar 15-jarig bestaan. Het was een prachtige avond, welks herhaling a.s. Zon dag weer een volle zaal verdient. Jédé. D.R.E.O.-nieuws Dreo 1 ging met 1 invaller voor B. Bakker Zaterdag j.1. naar Wor- mer om Blauw Wit partij te geven- Thuis hadden onze mannen met 4—1 gewonnen, maarthans moes ten ze met een 2—2 gelijkspel genoegen nemen. Het was erg jammer, dat door twee fouten in de achterhoede Blauw Wit 2 doelpunten cadeau kreeg. Dreo I wist binnen de 3 minuten reeds de leiding te nemen. Als er 18 minuten gespeeld is maakten de Blauw Witten gelijk. 5 minuten er na was het weder om Blauw Wit dat de leiding nam. Hoe Dreo ook zwoegde er kwam in deze stand voor de rust geen verandering meer. En de rust ging in met een 2—1 voorsprong; voor BI. Wit. LICHT OP voor ACTO's en lilJWIELEN Zaterdag 8.38 uur Zondag 8.39 Maandag 8.10 Dinsdag 8.12 Woensdag 8.44 Donderdag 8.46 Vrijdag 8.48 Zaterdag 8.49 Na de rust was de wind gaan liggen en hadden onze mannen, die voor de rust tegen wind in speeiden dit voordeeltje dus niet. Als er dan 6 minuten gespeeld is, weet onze midvoor onder groot gejuich der vele Dreo-sup- porters gelijk te maken. Alles kan nu nog gebeuren en om beurten worden goede aanval len ondernomen. Maar de achter hoede van beide elftallen weten van geen wijken meer. Vooral de keeper van BI. Wit wordt aardig aan de tand gevoeld, maar het blijkt een keeper van klasse te zijn. Ook onze achterhoede krijgt het zwaar te verduren, maar Kees werkt als een paard en maakt dubbel goed wat voor de rust door onze achterhoede verprutst was. Gerrit die nog last heeft van een beenblessure, geeft het niet op. En zo blijft de spanning er in totdat de scheidsrechter einde blaast. Dreo II won Zondag van Pur- merland II met 2—0. De wed strijd die een aardig begin had ging als een nachtkaars uit. Dreo III. die WVSV III op be zoek had wist het ook tot een flinke 5—1 overwinning te bren gen. En nu a.s. Zondag dan wachten ons op het Dreo-veld 2 belangrijke wedstrijden. Om 12 uur speelt Dreo II tegen Mon- nikendamll om de bovenste plaats. M heeft 1 en Dreo 2 verlies- punten. Dus mannen als jullie deze wedstrijd weten te winnen staan jelui bovenaan. Hierna speelt om 2.30 uur Dreo I tegen Br. in Waterland I. Van de 10 wedstrijden die er nu gespeeld zijn, werd er 1 verloren en wel op 6 October in Broek in Water land. Dus denk om de bovenste plaats, want Westzaan heeft Zon dag met 4—2 verloren van P.S.C.K. en heeft thans ook 5 verliespunten. Dreo III speelt in Edam tegen EVC IV. De Sportverslaggever. S.D.L.-nieaws S.D.L.—Nieuwe Niedorp 2—1. Eindelijk hebben de Roden weer eens getoond, waartoe ze in staat kunnen zijn. Van het sterke N.N., dat nog maar één nederlaag had geleden, werd ver diend gewonnen. S.D.L. wint de toss en speelt eerst met de sterke wind in de rug. Vele van de talrijke aanval len worden echter door buiten spel onderbroken. Na 5 min. een sterke druk op het N-N doel. Dick R, Lies V. en Oré P., welke laatste helemaal van de halfplaats naar voren kwam gaven enige hoge schoten, maar de keeper stopte alle ballen keurig. Na 12 min. echter breekt Dick R. door de verdediging heen en heeft met een hard laag schot succes 1—0. N-N is niet ontmoedigd. Met Vervolg binnenpagina

Rijper Courant | 1947 | | pagina 4