Uwbo&ta «v UimldfoUxi Boekhandel Hooparspel Landbouwkroniek kwaliteit Juiste- a-fa/eckiufy lHodecne- üoci uecUaal KUNSTMATIG DROGEN VAN GRAS. Het is nog niet zo lang geleden, dat het kunstmatig drogen van gras in Europa in zwang geraak te. Sinds de proeven van Wood- man te Aberystwyth wist men wel, dat kort, jong gras zeer eiwit rijk was, doch de toepassing van dit soort ontdekkingen meende men te moeten zoeken in het z.g. wisselweide-systeem, waarbij door geregeld om weiden (verkampen) het vee stee4s over zulk gras be schikte. Sjollema heeft echter aangetoond, dat niet het hoge eiwitgehalte het grote voordeel van wisselweiden is, omdat gras altijd voldoende eiwit bevat, ook voor melkvee. Met andere woor den: in de zomer is de eiwitvoor ziening meestal wel voldoende. Doch in de winter? 's Winters worden veel zetijieelrijke voeder middelen gebruikt, zoals hooi, stro, bieten, knollen e.d., doch het hapert steeds aan de eiwitvoor ziening. Vóór de oorlog kon men hierin voorzien door eiwitrijk krachtvoer, doch de crisisjaren deden de vraag opkomen, of men niet voordeliger uitkwam met zélf zoveel mogelijk eiwitrijk voer te winnen, inplaats van duur, inge voerd krachtvoer. De vraag werd bevestigend beantwoord en de eerste drooginstallaties traden in werking. Tijdens jde oorlog, toen zeer weinig krachtvoer aanwezig was, maakten de drogers veel op gang en zo waren er in 1946 reeds 139 installaties in gebruik op 106 bedrijven. De capaciteit varieert van plus minus 300 ton gras (40 ha) tot plus minus 1000 ton (120 ha) bij vier a vijf maal maaien. DE BETEKENIS. Er kunnen echter ook gevallen zijn, waarin men niet behoeft te drogen, n.1. wanneer men beschikt pvef voldoende prima hooi en kuilgras, bieten of afvalproducten, als bostel, pulp e.d. De grasgroei is dit jaar in vele streken zeer be vredigend geweest en 50.000 ha gras en kunstweiden zijn aange legd. Bovendien beschikken velen over goed erwtenstro, klaverhooi, vlasdoppen en bietenkoppen. Het is bewezen, dat men met prima ruwvoeder, in voldoende hoeveel heid en juiste verhouding, een melkproductie van 15 1. kan be reiken. Hier behoeft dus nog slechts 2 kg krachtvoer bij te ko men om de 20 1. te halen en dat is, althans op stal, bevredigend. Is dus het grasdrogen voor velen een uitkomst er zijn óók geval len, waarin het overbodig is. Ieder moet dit voor zichzelf uit maken. DRUKKERIJ HOOGCARSPEL de Rijp Hoe vroeger, hoe korter ge maaid, hoe eiwitrijker het eind product. Dit was reeds lang be kend, doch ieder weet, dat men half Mei nog niet kan hooien, ter wijl kort gras niet gemakkelijk droogt. Bij kunstmatig drogen kreeg men nu onlangs de volgen de gehalten voor verschillende maaidata: Wij zien dus het eiwitgehalte steeds afnemen. Wij moeten dus maaien bij een graslengte van 10 a 15 cm. 4 a 5 maal gemaaid, kan dit per ha. 9000 kg droog gras opleveren. En wat kan men daarmee doen? Wel, in Hoorn bleek, dat men kon uitsparen: a. met 6,27 kg gedr. gras 1,94 kg krachtvoer plus 5,05 kg hooi. b. met 5,39 kg gedr. gras 2,47 kg krachtvoer plus 3,09 kg hooi. Wie dus slecht in het voer zit, zorge voor prima gedroogd gras! Met wat kuilvoer of bieten, stro of wat hooi, is dan nog een goed rantsoen samen te stellen, wat de melkgift ten goede komt. Hoeveel kost mij het grapje? is natuurlijk de eerste vraag. En in derdaad: gras drogen is duur. Van 3.50 tot 4.per 100 kg gedroogd product in 1938 en 1939 is de prijs gestegen tot 16. productiekosten in 1946. Doch het krachtvoer was 20.24. en zo nam de vraag toch nog toe in 1946. Bij een prijs van 11 cent per kg gedroogd gras zal men thans wel uitkomen, mits het ver voer niet te veel tijd in beslag neemt. EEN WONDERLIJKE LANDDAG. Toen ik de stad in kwam, ge leek deze uitgestorven. Geen won der: het was de dag, waarop vól gens traditie de B. v. M., de Bond van Moordenaars z'n jaarverga dering zou houden. De etalages waren leeg gehaald en de alarminstallaties waren in werking gesteld. Vaak werd de zoete rust door deze installaties verontrust, de brave burgerbevol king stond achter de deuren met de knuppel gereed, om onwelkome gasten te vloeren. Politie was niet Ie zien. Die was voor groter din gen gealarmeerd. Velen waren naar de landdag gekomen en hadden zich eens echt geprepareerd om lang te praten en weinig te zeggen. Het geheel kreeg dus wel het uiterlijk van een ver gadering. waar lang over zou kunnen worden nageboomd. Reeds in de prille ochtend, nog voor het rondje koffie van tien centen (een speciaal zacht prijs je!) was men tot opzienbarende daden gekomen. Met algemene stemmen had men besloten de mi nister van Volksveiligheid en de minister van Bevolkingsdichtheid te wijzen op het nut van het be staan van de bond onder de schut- se van St. Jatallesmarius. In een zeer uitvoerig en letterkundig hoogstaand geschrift, hetgeen men zelfs communiqué zou kunnen noe men, werd op de noodzaak ge wezen, de leden van de bond ,,Wie volgt?" onder de schutse van hun Sint, een subsidie te ge ven voor het nuttige werk, dat deze bond doet. Immers, wat zou er van de minister terecht komen, indien er een Volksveiligheid was? Wat zou er gebeuren, indien er niets werd gedaan ten nadele van de bevolkingsdichtheid? En waar om is een subsidie noodzakelijk? Dit behoeft feitelijk geen betoog! Men denke zich eens in, welk een gevaarlijk beroep de leden van de B. v. M. uitoefenen. Overal rond hen gluurt de dood. Om hen heen zijn steeds brandende messen en dreigende revolverlopen van ac tieve politiemannen. Heeft de mi nister wel eens nagedacht, dat hele huisgezinnen steeds dag en nacht kans lopen zonder kostwin ner te zullen komen? Wat gaat er gebeuren, wanneer de moorde naar op pad, aangesloten bij de bond „Wie volgt?" ruw in de. kraag wordt gepakt en te brom men wordt gezet? Moet dan zijn gezin, zijn arme vrouw en al zijn kroost, alleen van steun leven? Of zal dit gebroken, dit zwaar ge knakte gezin zich moeten verlagen tot slechts zakkenrollen? Erger nog: zal de moeder, omgeven door haar spruitjes, met een pleis ter op het oog moeten rondlopen? Dat wil zeggen, zal de moeder de bedelstaf moeten opnemen? Zal zij de hand moeten ophouden voor heren met en zonder hoeden? Of zelfs voor lieden van haar eigen sexe, die met hondjes aan een draadje door de straten kunnen slenteren? Het tiencenten-kopje-koffie is verwerkt en nog andere problemen zijn behandeld. Nu is het mid dagpauze. De heren worden even losgelaten. Ze wrijven in hun han den, die jeuken, want het is zo'n mooie dag om wat te moorden. Ze sluipen door de ramen en deu ren naar buiten en letten goed op, geen vingerafdrukken of voetstap pen 'achter te laten. Ze sluipen langs huizen en gluren door de vitrages naar binnen Na een uur keren allen weer; even stil als ze gegaan zijn. Alles technisch juist, tot grote tevreden heid van hun leider. Spoedig staat het pas geluchte lokaal weer blauw' van de gedraaide piraatjes. Het eerste punt van de middag agenda is de behandeling van wat tijdens de pauze is geschied. De voorzitter opent met zijn reuze- hamer de middagzitting en vraagt dan: „Wie heeft er nog eentje koud gemaakt?" Allen steken de linkerhand op. Doch op hetzelfde moment vallen evenveel rechter handen op de schouder van hun buurman en evenveel monden zeg gen: „In naam der wet, ik arres teer u!" Het gezelschap bestaat voor de helft uit dienaren van de wet. Naast elke Sint Jatallesmarist zit een Herman-Datist. De voorzitter is diep geschokt. Hij staat op en zegt: „Gij ook, Brutus?" Dan ver laat hij de zaal. Alle Jatallesmaris- ten salueren. Bij de deur draait de chef zich nog even om en vraagt spottend: „Hebben jullie Rooie Nelis al?" De Herman-Datisten begrijpen, wie de vertrekkende is. Te laat! Een regen van kogels doorzeeft de deur, die juist dicht slaat. Rooie Nelis neemt plaats in z'n rode wagentje en maakt dat hij uit de voeten komt. (Nadruk verboden.) LICHT OP toor AUTO'b en RIJWIELEN Zaterdag 9.00 uur Zondag 8.58 Maandag 8.56 Dinsdag 8.54 Woensdag 8.52 Donderdag 8.50 VrQdag 8.49 Zaterdag 8.48 BURGERLIJKE STAND Nadruk verboden BEEMSTER GeboreaGerbrand Johannes Franciscus z v J. J. Visser en T. Jorritsma. Ondertrouwd: Petrus Vogel, 29 j en Lljda Brand, 28 j. Maarten Roos, 21 j. en Cornella Poeser 21 j. johannes Cornelis Kwantes, 52 j en Catharina Susanna Hendrika Blom, 17 Johannes Broersen, 25jenJohan- na Catharina Twint, 30 Overleden: Pieter Vlug, oud 85 j„ echtgenoot van E. Oostmeijer. ten dienste van: H. B. S. Gymnasium Lyoeum M. T. S. Ambachtschool enz. enz. naar DE RIJP Verordening tarieven ploegen en maaien 1947 Met ingang van 12 Iuli 1947 Is van kracht geworden de "ver ordening tarieven ploegen en maai en 1947" ,die gepubliceerd is in het Voedselvoorzieningsblad nr. 51 van 12 Juli 1947. De vergoedingen gelden als de hoogst toelaatbare en hebben uitsluitend betrekking op werk zaamheden uitgevoerd met me chanische trekkracht. In verband hiermede wordt er de aandacht op gevestigd, dat de vergoeding steeds in onderling overleg tus sen loon werker en opdrachtge ver moet worden vast gesteld, met dien verstande dat men ge bonden is aan de maximumtarie ven van de verordening. Er kan immers aangenomen worden, dat in het merendeel der gevallen ge werkt kan worden tegen tarieven, die aanzienlijk lager zijn dan het maximum tarief. Onderlingoverleg moet ook plaats vinden bij het in loondienst verrichten van ploeg en maaiwerkzaa.mheden op ande re wijze dan in de, verordening omschreven. De in de verordening vastgestelde tarieven dienen dan als basis voor de te bepalen ver goeding.

Rijper Courant | 1947 | | pagina 4