Land- en Tuinbouwkroniek SPORTNIEUWS De stem van de zee De vogelvriend BOEKHANDEL HOOGCARSPEL ONS GRAAN EN DE WERELD- GRAANPOSITIE. Juli j.1. hebben de Voedsel- en Landbouworganisatie der Verenig de Volkeren (F.A.O.) en de Inter nationale Nood-Voedselraad in een conferentie te Parijs de wereld- graanpositie met de daaruit voort vloeiende vraagstukken uitvoerig behandeld. Hoewel deze conferen tie voor ons volk als geheel veel belangrijker was als het bekende IFAP-congres van Scheveningen, in Mei j.1. gehouden, is er niet veel over gesproken. Nu is er daar wei nig rooskleurigs behandeld, doch moet men onder de ogen zien. De voornaamste onaangename ontdekking was deze, dat de im portbehoefte aan koren in de com- sumptiegebieden (b.v. Europa) op 50 millioen ton moest worden ge schat, het export-overschot der graanproducerende landen (Ame rika) echter slechts op 32 millioen ton, zodat er volgens Bartjes 18 millioen ton kruimels op de brood plank ontbraken. Met andere woorden: de brood-distributie is voorlopig nog niet van de baan! Daar heeft ons gehele volk mee te maken, maar voor de boer vloeit er meer uit voort. Waar tekort is, daar mag niets verloren gaan. En dus was de eindconclusie dezer conferentie, dat het in eigen land geteelde koren zoveel mogelijk tot brood diende te worden verwerkt en dus zo min mogelijk als veevoeder moest die nen. Een aantal resoluties met de ze strekking werd als aanbevolen richtlijnen aan de betrokken rege ringen toegezonden, opdat zij de nodige maatregelen zouden tref fen. En dat dit ernstig is, blijkt o.a. hieruit, dat men bij de toewij zingen van import-graan rekening houdt met wat het betrokken land gedaan heeft om korenver spilling tegen te gaan. De invoe rende landen moeten zelfs een maal per drie maanden rapport uitbrengen over deze maatregelen en over de resultaten ervan. De stok achter de deur dus! Een eerste gevolg van dit alles was de graan-inneming onder dwang. Men wordt gedwongen zijn graan af te staan voor de daarvoor vastgestelde prijs. Nu mogen wij over die dwang niet vallen, al is hij onaangenaam. De overheid is zedelijk verplicht,- die thans toe te passen en de resoluties der Parijse conferenties beamen dit. Moeilijker is de verhouding broodgraan-veevoeder Te Parijs erkende men, „dat landen, die traditioneel zijn aan gewezen op de voortbrenging van dierlijke producten en waarvan de veestapel ernstig door de oorlog heeft geleden, een zekere hoeveel heid graan voor de dierlijke con sumptie mogen bestemmen." Dit is van belang voor onze var kens- en pluimveehouders, doch ook voor het melkvee. Nu moet onze regering dus door invoer van maïs e.d. de veevoederpositie ver beteren en verder trachten, zo weinig mogelijk broodgraan voor dierlijke consumptie te gebruiken. Doet zij dat? Gedeeltelijk door de verplichte inneming. Doch met onwillige honden is het kwaad hazen vangen. Eerst moeten de „honden" gewillig worden en dat Nietiws van de A.V.V. „de Rijp" De opening van het Graftdijker- sportveld is voor onze buren een waar succes geweest, waar ook De Rijp i in deelde door een 30 overwinning te behalen op de Alcmaria-Victrix-combinatie, waardoor wij in het bezit kwamen van een prachtig bekertje. Het was een nuttige oefenwed strijd voor de a.s. competitie, vooral de eerste helft werd be hoorlijk gespeeld. Ook nu weer speelde De Rijp met 4 invallers, dit moet zo mogelijk a.s. Zondag in Hoorn anders hoor heren. Het was een gezellige middag in Graftdijk, met een goede or ganisatie. Van deze plaats af nog maals onze felicitatie met dit verbeterde terrein, en wij wensen jullie toe hier vele successen op te mogen behalen. De Junioren stelden even teleur door in Oostzaan met 3—1 te verliezen. A.s. Zondag speelt de Rijp 1 in Hoorn in het West-Friesland- bekertournool tegen Sporters. En vervolgens tegen Sijbecarspel of Hollandia II. Het vertrek is bepaald op half negen van de Dam. Supporters opgeven aan het bekende adres. A.V.V-ers probeert deze beker eens voor een jaar mee te krijgen naar De Rijp. 14 September speelt ons eerste elftal de eerste competitie-wed strijd tegen M.F.C. uit Medemblik. Jédé. kan door het scheppen van een juiste verhouding tussen de graan prijzen en prijzen van dierlijke producten zoals melk, zuivel, vlees en eieren. En hier wringt de schoen. Te Parijs werd aanbevolen, dat de regeringen „tussen de prij zen van de verschillende soorten graan en die van vee en dierlijke producten een juiste verhouding zouden scheppen deze verhou ding nader zouden bezien met het oogmerk de boeren zo krachtig mogelijk aan te moedigen om broodgraan af te leveren. Duideelijk gezegd: wanneer de re geringsprijs voor koren laag en de melk- en eierprijzen (slechts naar verhouding!) hóóg zijn, zal altijd broodgraan aan het vee worden verstrekt. En dit gebeurt in ons land, juist tegen de bedoelingen der Parijse conferentie in! Het is bewezen, dat de graan prijzen in vele gebieden beneden de productiekosten liggen, waarbij thans nog komt, dat het door de grote droogte veelal noodrijpe koren zeer tegenvalt. Het gevolg der te lage prijzen is: verlies aan voedsel. Zolang varkensvoeder e.d. plus mnius 10 ct. per k.g. méér kost dan bij voorbeeld tarwe, zul len er altijd wegen worden ge vonden om de tarwe in de diereri- magen te doen belanden. Dit mag niet! doch is het logisch gevolg van het prijsbeleid. De „betere" prijs der dierlijke producten werkt het nog meer in de hand. Dit moet worden herzien en.spoedig, nu de dorsmachines weer ronken! Want de wereldnood aan voedsel en de stok achter de deur dwingen er toe. Dit is een levensbelang voor onze akkerbouw. I Graftdijk-nieuws G.S.V. a-A.V.V. a 3—1. Deze overwinning is enigszins geflatteerd, omdat A.V.V. door een klein misverstand met een te licht elftal was opgekomen. A.V.V. I—Alcmaria comb. 3—0. Dit Is een mooie prestatie van de A.V.V.-mannen, ofschoon ze ook wel wat geluk gehad hebben. De techniek van de Alkmaar- ders was ongetwijfeld beter dan die van de Rijpers, doch voor het doel faalden ze echter. A.V.V. heeft dan ook hard moeten werken voor deze overwinning en ze heeft getoond dit te kunnen. G.S.V. I—Beemster I 3—7. Dit is geen fraai resultaat. Het vertoonde spel was dan ook niet erg hoopvol, maar als veront schuldiging voor deze grote neder laag kan worden aangevoerd, dat de G.-keeper in een niet al te beste vorm was. De wedstrijd had verder een buitengewoon spannend verloop. Het viel echter te betreuren, dat een G.-speler wegens zijn zeer onsportieve houding het veld moest verlaten. Het Is te hopen, dat het bestuur hem voor een maand of drie zal schorsen, want zulke unfaire spelers kunnen we wel missen. Ze bederven de=gehele clubgeest. A.s. Zondag gaan de adsplran- ten naar Alkmaar, waar ze in het veld komen tegen jisp a, Koedijk a en Wieringerwaard a. Een zware indeling, jongens, maar doe je best II De Sportverslaggever. D.R.E.O.-nieuws Of de spelers van Dreo denken dat nederlaagwedstrijden ook werkelijk nederlagen moeten worg den weten we niet, maar het be gint er toch aardig op te lijken. Verloor ons eerste met 6—2 van Meervogels van Limmen werd met 6—4 verloren en Zondag j.1. wist I.V.W. uit de Waard met 6—5 te winnen. Voor de rust werd er Zondag j.1. goed gespeeld maar het eerste half uur na de rust was het vooral van Dreo-zijde een slap partijtje voetbal. Pas in de laatste 10 minuten werd er nog wat beter aangepakt, maar van het Dreo-vuur van voorheen hebben we de laatste Zondagen weinig kunnen bemerken. Of bewaren jullie dat misschien voor de komende competitie? Kom Dreomannen, laat a.s. Zondag tegen W.B.S.V., het oude Sint jan. eens zien, dat jullie het tenminste nog beter kunnen, maar netjes. Trouwens daarover valt niet te klagen maar ik bedoel alleen wat beter op de bal zitten en niet zo lang wachten tot de tegenpartij de bal je voor de voeten weg haalt. Dat mag niet plaats hebben. Over belangstel ling van Dreo-supporters hebben jullie niet te klagen maar dan ook je best gedaan en de suppor ters niet teleurstellen met dat geknoei. Jelui kunnen zonder uit zondering allen veel beter, daar ben ik van overtuigd. Dreo II deed het Zondag al veel beter, dat wist tenminste een ge lijk spel Ie behalen. Zoals jullie Zondag gespeeld hebben daar kan het eerste nog van Ieren. Onze aspiranten verloren van de Meervogels met 3—0. Maar jullie hebben netjes gespeeld en jullie zullen zeker nog wel betere LICHT OI' voor AUTO's en RIJWIELEN Zaterdag 7.48 uur Zondag 7.46 Maandag 7.43 Dinsdag 7.41 Woensdag 7.39 Donderdag 7.36 VrQdag 7.34 Zaterdag 7.32 resultaten behalen. A s. Zondag om I uur Dreo 11W.B.S.V. II en hierna om ongeveer 3 uur Dreo 1 —W.B.S.V. I. Beide zijn het de laatste nederlaagwedstrijden. De sportverslaggever. Officiële bonnenlijst voor het tijdvak van 7 t.m. 20 September 1917 Bonkaarten KA, KB. KC T00 (Serie L) Diversen L01 100 gr bloem of zelfrijzerd bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) —05 suiker 500 gr suiker, boterbam- strool8el enz. of 1000 gr jam, stroop enz. of 500 gr versnaperingen Bonkaarten KD, KE 709 (Serie L) Diversen L—11 100 gr bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) —15, L—16 250 gr snlkar of boterham- strooisels of 600 gr jen, stroop sas. of 250 gr versnaperingen Reserve L—17 500 gr bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) Bonkaarten MA, MD 710 (Serie L) L21 250 gr suiker, bolerhamstrooiseis of 500 gr jam, atroop enz. of 250 gr versnaperingen Tabak- en veranaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 707 L—85, L81 Tabak 2 raatsoenea sigaretten of kerftabak L—33 Versnaperingen 200 gr versnaperingen of 200 gr suiker, boter- hamstroolsel enz. of 100 gr jam, stroop enz. L-36 Versnaperingen 100 gr versnaperingen of 100 gr suiker, boter hamstrooisel enz. of 200 gr lam, stroop enz. De niet aangewezen bonnen van Serie K kunnen worden vernietigd. GOEDE LECTUUR f 5.25 en f 5.90 van EVERT ZANDSTRA Uit voorraad leverbaar

Rijper Courant | 1947 | | pagina 4